NOVEMBER.,. De maand der doden wenkt PIERLALA EN OMSTREKEN Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. Nummer 85 Zondag 22 Oktober 1950 BURELEN Kerkstraat 0, Aalst Telef.nr 24.114 P.C. nr 881.72 VOLKSE OPVOEDKUNDF Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. mBMBrriE^aiiMU tm miiim mm (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) BOOR 'T RITSELENDE GOUD VAN DORRE, DODE BLAREN... Door het ritselende goud van dorre, dode blaren zullen over enkele dagen, de levenden weer naar de doden gaan.. November is in aantocht Op de graven zullen wij, stil en dood, de witte chrysanten van ons ge bed neerleggen. Op het kerkhof waar het anders zo rustig is, zal dan het pre velen van gebeden, een gedempte snik zich laten horen en de vele. vele stappen in het mulle zand... De lange lanen, met zerken aan weerskanten, zullen vol met vrienden zijn en verwanten van hen die op de dodenakker voor 't laatst te rusten liggen. En elke bloem, met zachte hand 't marmer neergelegd, zal als een stille liefkozing wezen, als iets van vroeger... En elk gebed zal weer als dat éérste gebed wezen, in de vlijmende smart van het scheiden tot God geschreeuwd: «Wees Gij zijn ziel genadigd. De levenden zoeken hun doden op en maken ze een wijl weer levend. De afstand, die de dood schiep, meer. Het heengaan i: dood gelijk. Op Allerheiligen en Allerzielen, als iedereen zijn doden groeten komt, is dit bezoek van nog groter betekenis dan anders. Het is misschien niet zo innig als de andere dagen, als het kerkhof verlaten is en men alleen langs de eenzame graven gaat. De bloemen, de kransen en het velé volk zullen iets feestelijks aan dit be zoek geven. En het is ook feest F Op Allerheiligen-Allerzielen is het het feest van de Doden De dag waar op wij onze doden vieren, zoals wij ze -evend bij ons hebben gevierd. Op Allerheiligen-Allerzielen de hoogdag van allen die heen: Het moet geen droeve dag zijn. Het moet een dag zijn van blij ont moeten, een dag die ons weer nader brengt bij hen die wij tijdelijk verlo ren. Het moet een dag zijn die ons ook de levenden nader brengt, want op cli feest der doden, brengt elke mens die zijn doden bezoeken gaat ook een groet aan de anderen, die vele onbeken- cen, van wie hij niet méér weet dan de naam op hun zerk. En allen zullen zij bidden voor al len, bekenden en onbekenden. Laten wij ook bidden, bij elk graf waar zullen aan voorbijgaan, op deze stille dag van ingetogen feestelijkheid. En laten wij vooral de doden niet vergeten, die ver van huis geblevei zijn voor wie geen steen geplaatst werd, voor wie geen bloem wordt neergelegd, voor wie geen gebed wordt gepreveld, voor wie misschien niet eens een graf gegraven is.... Naar deze eenzame doden ver, ver van «thuis» zal onze beste gedachte gaan en ons dringendste gebed tot God zal hen gelden, opdat zij eeuwig vinden in Zijn Vader- is met nieuwe het igingen. Ach, hoe broos, hce onbestand, onbewaavbaar is het leven, dat Gij, Here, ons hebt gegeven, in dat ballingsvaderland (Guido Gezel le.) Ach Voor vader en voor moeder, Harde slag in 't hart Ach Voor broertjes en voor zusjes, Vroeg gedeelde smart 't Leven lekt en wenkt de mensen' Op het wereld tij, Waar de nood hen tekent: «.Heden ik en morgen gij NOVEMBER WENKT.... November... en we denken onmid dellijk aan een befloerst raam, een grauwe hemel, een klamme alles doezelende mist. Huivert daar niet een laatste blad langs onze haren; horen we niet een verschrikte vogel vluchten Wat we eens zo lief hadden, de laai ende zomerhemel, de welig bloeiende aarde, behoort tot het verleden. Dc dood, de schijndood heeft alles weg gevaagd. November Klokken luiden Klok ken klagen Het oude dodenlied zal over onze ogen, over onze huizen gaan Het zal blijven nagalmen in het hart van allen die eens beminden, die zich eens gebogen hebben over een koud voorhoofd, over gekruiste handen. November, de donkere maand onzer ;eliefde doden F Och ja F Waarom niet over hen spre ken? Zo ééns in het jaar. Waarom niet tot hen gaan, wij, de levenden, die nog alles vermogen, die hen nooit genoeg hebben gezegd hoe dierbaar, hoe onmisbaar ze ons waren Misichren zult gij ook witte chrysan ten, als een levende groet van ;en naast hun naam, portret, daar op die vochtige steen, ochtige aarde, die hen van U scheiden houdt Vergeet dan niet j bij de bloem van uw smart de troost van uw gebed te voegen. Bid.... Bid., op het graf van hen die eens de Uwen waren F Een vader, een moeder, een kind, een beminde F Onze Doden ze zijn verbonden aan onze vroomste gepeinzen. RODE GANGSTERS STAAN TERECHT Hun verdedigers maken zich belachelijk. Voor de Boetstraffelijke rust zouden huis., Op den stillen dodenakker rusten kindjes zacht. 'tvi ^evef. hen toegelachen Nauw één dag, één nacht. 5 KORTING OP TEXTIELWAREN VOORSTEL VAN DE B. K. T. Naar aanleiding: van de besprèkin- gen, die op het ministerie van Econo mische Zaken en Middenstand gevoerd werden inzake stabilisatie der prijzen heeft de Nationale Beroepsvereniging der Kleinhandelaars in Textielwaren de regering volgend voorstel gedaan De Kleinhandelaars in Textielwaren geven in hun uitstalling door plakbrie ven kennis aan de verbruiker dat zij 5 c/c korting toestaan op al de artikels, titgezonderd op vastgestelde prijzen. De Regering van haar kant trekt het voorhanden zijnde besluit in ook voor de breiwo! zodra dit gevoeglijk kan geschieden. zij ziet af van het °pleggen van beperkte winstmarges, met hun nasleep van berekenen en her tekenen van de prïjs-etiketten, voor een zo grote verscheidenheid van arti-' WILT GE DEZE BALANS LEZEN EN OVERWEGEN DOOD, CEL OF BALINGSCHAP VOOR 11 DUIZEND GEESTELIJKEN Wij willen nogmaals een verslag ge ven zonder commentaar. Evenals het verslag over het verloop der verkiezingen in Oost-Duitsland geen commentaar nodig heeft, heeft onderstaande balans door het Vaticaan opgemaakt geen commentaar nodig. Wij laten onze lezers over onder staand zelf oordelen e i besluiten. VATICAANSTAD, J 5 OCT. Het Vaticaan heeft de balans op gemaakt van de vervolging van de ka tholieke Kerk in de door de communis ten beheerste gebieden van Oost- en Middeneuropa. In dit rapport wordt verklaard, dat ongeveer 11.000 katho lieke geestelijken zijn terechtgesteld, gevangen gezet of gedeporteerd. Drie bisschoppen zijn terechtgesteld, een kardinaal en twee aartsbisschoppen verblijven in de geva igenis en een I klaart de aartsbisschop is huisarrest opgelegd. De toestand in de betreffende lan den is blijkens de varicaanse verkla ring aldus ROEMENIE Alle nog levende priesters in de gevangenis. Ten minste 700 van hen ter dood gebracht. Alle betrekkingen met het vaticaan afgebro ken. BULGAR1E Alle kerkelijke instel lingen buiten de wet gesteld. De be trekkingen met het Va'ciclan afgebro ken. Ten minste 120 priesters en an dere religieuzen verblijven in de ge- ngenis of in ballingschap. ALBANIË Alle bisschoppen er 71 5 priesters gearresteerd, twee bis schoppen terecht gesteld. De aartsbis schop van Durazzo tot 20 jaar gevan- :enisstraf veroordeeld. OEKRAN1E Meer clan 3600 pries ters ter dood gebracht. Negen orden ontbonden. Alle seminaria, 100 scho len en meer dan duizend kerken geslo ten. i POLEN Ten rr^s^^4?0Q0 priesters aangehouden" door de "jfoiiKeke politie, neer- Duizend van hen zijn «n concentratie hun verweerd kampen ter dood gebracht. TSJECHOSLQVAK1JE Alle ka tholieke organisaties ontbonden, Aarts- bischop Beran in huisarrest. Ten min ste 300 geestelijken in de gevangenis. Alle katholieke scholen gesloten. HONGARIJE Tot begin Juni 538 rechtbank te Nijvel staan 4 rode gangsters terecht om, zoals de beschuldiging luidt de nacht van 24 op 25 Juli 11. aansla gen te hebben gepleegd bij middel springstoffen op gebouwen, schepen, rijtuigen, magazijnen, werkplaatsen, rails van de lijn Nijvel-Braine l'Alleud, het dragen van vuurwapens o. a. mitraillette. en een oorlogsgeweer... De verdediging van deze terroristen werd o.a. waargenomen door bende leider Spaak, Rolin en Paulus. Het de eerste maal sedert bendeleider Spaak de koningsmoordenaar De Rosa verdedigde, dat hij opnieuw de ti heeft aangetrokken. Rode gangsters weten namelijk hun verdedigers te kie zen De betichten verklaren dat zij hun boevenwerk hebben verricht om de de mocratie te redden en de werkende klas te verdedigen I! Heel waarschijn lijk werd hier bedoeld «volksdemocra- Boven Uw hcofd gsan bloemen open, Beven Uw handen warmt het licht, 't Leven komt over Uw graf gekropen, Vader, «k denk aan Uw aangezicht Vader, ik zeek naar Uw verre cgen, Onder deze aarde weet ik ze blind. In ieder blcem, op Uw hoofd ontloken, 't of ik iets van Uw blikken vind. (Julia Tulkens.) LANGS DE KERKHOFWEGEN... Langs de wegen die naar het kerk hof leiden, gaan stille mensen met wit te en paarse chrysanten. Droge blade ren kreunen geknakt onder hun voet. Rilkoude windstrepen trekken door het nazomerse licht. Enkele gans naakte bomen staan angs de weg en het is of hun takken lange knokige armen zijn, die naar de hemel grijpen en hun nood schreien tot God. In het midden van de Dodenakker aan zijn ruwe Kruis, hangt een grote bleke Christus, met brekende ogen in gepijnigd, bloedig aangezicht. «U Man van Smarten I». Laat ons bidden voor onze Doden OPVOEDER. kelen, en „ot least, verbindt zich rekening te houden met de gedane op offering door de kleinhandelaars bij het vaststellen van hun belastingen. De kleinhandelaars hebben in ah mene vergadering de vrije prijsvermin dering verkozen boven de opgelegde winstmarge met al de daaraan verbon den moeilijkheden en het voorstel een parig goedgekeurd. Ook de regerins heeft haar instemming betuigd. Over het bezit der gevaarlijke en hevige springstoffen verklaren de ter roristen dat deze moesten dienen, niet om te gebruiken, maar... om weg te werpen (algemeen gelach). Verdediger Rolin ziet in de terroris ten slechts enkele uit de duizenden be togers tegen Leopold 111 en dat ver- traffeloosheid van de bom aanslagen. Elk zijn manier van beto gen natuurlijk, de roden de hunne. Dhr Rolin laat opmerken dat 88 sa- botageaanslagen werden gepleegd zon der dat één ongeluk is gebeurd. Deze gegevens zal dhr Rollin wel gekreger hebben uit das Obercommando dei Rode SS». Wij weten niet of dhr Ro lin het spijtig vindt dat er geen onge lukken zijn gebeurd door het optreden der rode gangsters, de rode sollen an ders toch gaarne met lijken en schep pen er ten gepaste tijde een mooie co- medie rond (Zie Grace Berleur). Een ander verdediger, dhr Paulus, meent dat de daden gepleegd door de ze 4 rode gangsters, niet strafbaar zijn en geen enkele wet op de schuldigen toepasselijk is. Zover staat het nu. Wanneer men de verdediging aanhoort heeft men het gevoel aanwezig te zijn op een rechts zitting in een «volksdemocratie». An- derszijds doet het zeer potsierlijk aan onder de verdedigers dezer gangsters mensen te vinden ais Spaak en Rolin. vertegenwoordigers van het soevereine volk (FF), die in een rechtszaal komen verklaren dat de terechtstaande terro risten niets strafbaar kan ten laste worden gelegd Volgens de thesis der verdedigers mag ieder Belg zich voorzien van eer nodige lading springstoffen en wapen: om 88 maal een spoorlijn op te blazen, priesters terechtgesteld, gevangen ge- er steeds zorg om dragende ongeluk- zet of gedeporteerd. Een bisschop moord door Russische soldaten omdat hij vrouwen, die door hen werden aan gerand heeft verdedigd. Kardinaal Mindzenty tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. In de maand Juni zijn ongveeer duizend kloostelingen naar concentratiekampen overgebracht. Ongeveer tachtig priesters zijn uit het land kunnen vluchten. ESTLAND, LETLAND EN LITAU- EN (thans Russische provincies) Onge veer duizend geestelijken terechtge steld of gevangen gezet. ZUID-SLA VIE Ten minste 1.954 priesters terechtgesteld, gevangen ge zet of gedeporteerd. 196 van hen zijn zonder proces ter dood gebracht en 32 na een oppervlakkige procedu- voor een volkstribunaal. Eind 1949 hadden nog slechts 400 parochies hun eigen priester. Ongeveer 400 priesters hebben het land kunnen ontvluchten. Hierbij weze aangemerkt dat de balans door het vaticaan aleenlijk spreekt over de ken te voorkomen. Een aangenaam tijdverdrijf voor waar, en een aanbeveling aan andere rode gangsters welke zich aan een proefstuk -willen wagen. Onze bevolking vraagt zich dan ook angstig af wat er zo allemaa zou gebeuren indien de Blaasspaaks en de Rolins hier de lakens mochten uitde len Wij nemen in elk geval nota van de verdedigingsargumenten van Blaas- spaak en cs. en zullen ons steeds blij ven geheugen welke begrippen hij er op nahoudt over democratie, straffe loosheid en banditisme F Wij willen hier geenszins het ge recht beinvloeden, doch onze welop gevoede bevolking zou het als een striemende kaakslag aanvoelen moes ten de vier voornoemde gangsters aan hun verdiende straf ontsnappen; de lastenbetalers van ons land eisen scha devergoeding voor de schade toege- opgemaakt bracht aan het nationaal patrimonium ;eestelijken en een rechtvaardige straf voor de die werden terechtgesteld, in de ge- j vaarlijke gangsters, zelfs al wordt hier- LENING v. WEDEROPBOUW 2de SCHIJF. Bij de 90ste trekking van de We- deropbouwlening (2e Schijf), is een lot van 1 millioen frank te beurt ge vallen aan obligatie Nr. 610 van °de reeks 4048 cn een lot van 500.000 fr. 4887°bIiSatie Nr' 235 Van de reeks De andere obligaties van die reek sen «zijn uitkeerh.aar ^an 1,000 fr. vangenis gezet of gedeporteerd. Wat al slachtoffers zijn er niet onder de le ken die hetzelfde lot ondergingen om reden van hunne godsdienstovertui- ;ing of als gevolg van een of andere verdachtmaking tegenover het regie PIERLALA. DE BEWEGING DER WERKLOOSHEID Blijkens de statistieken over de v< zekering tegen werkloosheid werden tijdens de week van 8 tot I4 October 1950 per dag gemiddeld 105.556 werkbekwame volledige werklozen (74.323 mannen en 31.233 vrouwen) gecontroleerd, benevens 23.599 ge deeltelijk en toevallig werklozen (17.059 mannen en 6.540 vrouwen). Deze laatste groep omvat de arbeiders die met verkorte werktijd werken, zij die door overmacht tijdelijk werkloos zijn, alsmede de werkloze havenarbei ders. Tegenover de vorige week wordt een vermindering waargenomen van 3.229 werkbekwame volledige werk lozen cn een vermeerdering van 955 gedeeltelijk en toevallig werklozen. De daling van de volledige werk loosheid kwam voQ.ral .tot uiting in het door de kliek Spaak hopeloos belache lijk gemaakt. Dan zal het terroristen blad. «Volksgazet», voldoende gele genheid hebben 4 helden te hul digen en... te vergeten. LEO. landbouw- (bietenrooien, suikercam pagne), textiel- en metaalbedrijf. Behalve deze werklozen werden er per dag gemiddeld 30.507 gedeelte lijk werkbekwame en moeilijk te plaat sen werklozen gecontroleerd (24.209 mannen en 6.298 vrouwen). Van de ene kant geldt het diegenen wier licha melijke geschiktheid naar het oordeel van een officiële medische instantie, in zodanige mate afgenomen is, dat hun werkbekwaamheid tussen 33 en 66 t.h. •ligt en van de andere kant diegenen, welke door de commissie van advies op paritaire grondslag bij elk geweste lijk bureau ingesteld onder meer wegens hun leeftijd als moeilijk in een normale betrekking te plaatsen, ver klaard werd. Derhalve werden in totaal tijdens de bewuste week per dag gemiddeld 159.662 werklozen gecontroleerd, ver deelt in 136.06.? volledige werklozen en 23.599 gedeeltelijk en toevallig v/erklozeni DE WAARHEID SS..., OPGEGAAN Niet te Bethlehem... maar te Aalst f Want het is de blauwe F Niet veel bijzonders F Zoals naar gewoonte I Yl bladzij de reklames (om haar bestaan te ver zekeren) en dan 1 bladzijde met al lerlei Voorspellingen over de onder gang van de C. V. P.aankondiging van een verjongingskuur van de libe rale partij bij middel van bougies en blues» en «Swings» vooral geschikt voor de mannen van «de oude garde»! (volgens dat ze zelf zeggen) Dan zes of zeven keren de naam van «de» Senator «Ikke» en-niemand-an- ders met de vermelding, in het lang en het breed van zijn heldendaden en wijze redevoeringen, met toch even, in 't passant, de namen van de andere liberale mandatarissen. Is dat gans het liberale legioen Quelle légion étran- gère of étrange Wat is 't Verder.... ja, wat nog Opbou wend werk Men kan toch alle wekert niet voorstellen van garnizoenen te krijgen om de «neringdoeners van aan de statie iets te laten verdienen Voor al als er dan nog mannen te vinden ie in uw plaats antwoorden als me u vraagt wat gif liefst zoudt heb ben paardevolk of voetvolk en voor 'roepen «Vravolk» F En telkens over kerkhof-C.V.P.ërs spreken of zeggen dat het huidig stads bestuur NIETS, maar absoluut NIETS doet (dat goed is, wel te verstaan), ;aat toch ook niet. Te dikwijls zeggen dat zij geld van de stad verkwisten, per autorijden en naphte verbruiken, maar een verkeerd ministerie lopen enz., gaat toch ook niet. Men heet toch «Waarheid» of men heet zo niet, en zo n dinges kunnen na gegaan worden... en verkeerd uitval len! Wat dan gevonden om het «gro te» blad te vullen Dan maar liever wat verheven persoonlijkheden behandelen daar hebben de «serieuze» mensen toch wat aan en daar steekt het zo nauw niet «.Is het niet «waar», 't kan toch waar zijn *t Is wel wat «gemeen», maar t past toch in 't kraam en er is toch allicht iemand die het gelooft. Natuurlijk, van een ligzetel spreken in het cabinet van de huidige schepene an financies, dat is nutteloos er staat er geen, dat weet iedereen. Maar vaderlandsliefde in twijfel trek ken, hem als een ondankbare tegen over onze welbeminde Churchill en Roosevelt doen doorgaan, daar ware iets mee te maken. Leo, ware ook wel een dankbaar onderwerp F... en zo zevert de War heid» verder. Lezers koopt ze niet, 't is eld weggesmeten F Ik zou daar, in de grond, nog kun nen mede akkoord gaan. 't Is wel niet chiek die persoonlijke aanvallen maar enfin... politiek is politiek en van de «Waarheid» moet men al een «leugent je kunnen verdragen. Maar... twee dingen bevallen mij niet: 1. Dat de «Waarheid» twee C.V.P. ërs, dhr. Bon Moyersoen en Senator De Clercq ophemelt Zie, dat vind ik GROF. Dat Schelfhout en Leo aange vallen worden... tot daar F Die kunnen, zich verdedigen en van zich afbijten. Maar C. V. P. ers ophemelen... wat moeten die mensen nu doen, vooral na de orakel-uitspraak van de «Waarheid» (bl. 2). «Ondankbaarheid is 's we- reldsloon Voor de liberalen istemmen Begrijpt gij in welk lastig parket die mensen komen te staan FF! 't 'Is onmenselijk en wreedaardig 2. Dat de zoon van Schelfhout daar bij te pas komt «die «misschien»? (hoe fijn insinuerend, niet waar lezer, dat onnozel woordje «misschien») een tele gram heeft gedaan uit een kolonie van Churchill OF (let op dit woordje ook, «de «Waarheid» isniet zeker) uit het land van Roosevelt. -> Voeg daarbij bij die «misschien» en die «of») de namen van Churchill cn Roosevelt en dan moogt gij er alles uit flappen (zelfs leugens) alle echte vaderlanders zul len u misschien gelijk geven of toch geen ongelijk want als ze moe ten kiezen tussen de twee laatst ge noemden en «misschien» de eerste, dan kan er geen zweem van aarzeling be staan, des te meer dat misschien» de eerste zich niet kan verdedigen... Dat vind ik (en «misschien» ook gij) LAF. L-3s «LseaU oat ioujours tort F Om een beroemd woord te parodië ren zou ik moeten schrijven «O «Waar heid». Wat al leugens heeft men niet ver teld in (of onder) uw naam F Als men geen gedachten te verdedi gen heeft, moet men zich daarvoor no» niet aan personen vergrijpen per soonlijkheden» zijn kleingeestig en mis- prijzenswaardig, en voor mensen uit de staan ze zeker nietr er aan dorpspolitie- A. Men. hoge» vergaderin; men late zulks o kers. BH IXfflMÊMS spelen zenuwen een grote rol. ten rustig examen doet U met Mijnhardt's Zenuwtabletien

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1