tjrouweu - Rroiti&s alEr KORTE MG I N TEXTIELHANDEL' Het Ministerie van Economische Za ken en Middenstand deelt mede De leiders van de beroepsverenigin gen in de textielhandel hebben beslo ten, ingaande op een verzoek van de minister van Economische Zaken en Middenstand, aan hun leden te vra gen hun verkoopsprijzen gevoelig te .verminderen. Deze vermindering welke 5 t.h. be draagt voor de kleinhandelsprijzen terwijl voor de groothandelsprijzen een verlaging van 25 t.h. op de winst marges wordt aangeraden, zal de re gering ongetwijfeld helpen in haar strijd tegen de prijsverhoging. De minister van Economische Zaken en Middenstand heeft zijn grote vol doening uitgesproken over het ruim begrip, dat door de vertegenwoordi gers van de textielnijverheid aan de •è&g werd gelegd. Hij spreekt de hoop uit, dat ahe betrokkenen de richtlijnen van hun be roepsgroeperingen zullen volgen en dat allen zullen medewerken aan de ge meenschappelijke inspanning tot vrij waring van onze nationale economie tegen de gevolgen van een ongeorden de en klaarblijkelijke tijdelijke prijs stijging der grondstoffen. Wederuitrusting der Werknemers ringt er op aan dat dergelijke aanvra- ;cn na deze datum niet meer in aan merking zullen genomen worden. De vastgestelde termijn is onherroepelijk en zal niet verlengd worden. Bijge volg moeten de werknemers, die de vereiste voorwaarden vervullen, om v. deze voordelen te genieten en die nog geen wederuitrustingsbons ontvangen hebben, hun aanvraag, samen met de nodige bewijsstukken voor 30 Novem ber eerstkomende aan het fonds over maken. Det spreekt van zelf, dat iedere werknemer, die reeds om gelijk welke reden wederuitrustingsbons ontvangen heeft, geen nieuwe aanvraag mag in dienen. Dienaangaande herinnert het fonds er aan, dat die eenvoudige po ging om de huishoudelijke wederuitrus tingsbons op bedrieglijke wijze te be komen gestraft wordt met een opslui ting van acht dagen tot drie maand er een boete van 26 tot 2.000 fr. SPIJSKAART j resten van vis, frituurvet of slaolie VOOR DE GANSE WEEK voor 't deeg 1 ei, 30 gr. boter, /0 ZONDAG Knolselderij met may-1 gr. bloem /z" dl- melk Vt eetlepeli ge- Kerriesoep Gestoofd hakte peterselie, wat zout en nootmus- EESMHESDSEXAIVIEIM VOOR TIJDELIJK PERSONEEL' IN RIJKSDIENST VOOR 1946 GEPENSIONNEERDEN KRIJGEN EERLANG VOLDOENING Toen een syndicale afvaardiging zich Maandagnamiddag bij de h. Grauls, adj. kabinetschef van de Eerste-minis- ter, begaf om deze te spreken over de toestand der tijdelijke en de gepen- sionneerden, heeft de woordvoerder van de Eerste-Minister verklaard dat de regering een wetsontwerp heeft voorbereid tot regularisatie van de toe stand der tijdelijke beambten. Dit ont werp moet alle tijdelijke beambten in de "gelegenheid stellen een eenheids examen af te leggen. Dit examen zal lopen over de algemene kennis en over de administratieve vorming. Tot dit examen zouden alleen de tijdelijke beambten worden toegelaten, die se dert 1949 in Rijksdienst zijn. In verband met de pensioenen heeft de h. Grauls verklaard, dat de rege ring voornemens is die toestand eer lang te regelen. Het zou in haar be doeling üggen de gepensionneerden van voor 1946 gelijk te stellen met die welke later op pensioen zijn gegaan, i. Andéfzijds zoiy de regering nieuwe weddeschalen overwegen voor de thaps in functie zijnde beambten, op basis waarvan de pensioenenkwestie zou worden geregeld. BEGROTING VAN VERKEERSWEZEN STAAT5TUSSENKOMST VAN 1.100 MILLIOEN IN EXPLOITATIE TEKORT VAN N. M. B. S. Ruim 600 millioen ter vergoeding ven spcorwegkortingeiï. Het bureau van de Senaat heeft de tekst rondgedeeld van het werp houdende de begrotin; ministerie van Verkeerswe~~*" dienstjaar 1951. Het lioei DE HUISHOUDELIJKE WEDER UITRUSTS NG WAARSCHUWING VOOR WERKGEVERS Het Ministerie van Arbeid en Socia le Voorzorg herinnert de werkgevers aan het ministerieel besluit van 17 October 1950 (Staatsblad van 21 di to) dat de uiterste datum voor het in dienen van de aanvragen voor huis houdelijke wederuitrustingsbons op 30 November 4 950 vaststelt. Het post merk dat op de omslag vermeld staat zal als bewijs dienen. Het Nationaal Hulpfonds voor de Huishoudelijke wetsont- van het voor het voorziet credie- ten voor een totaal bedrag van 4.171.832.0010 fr. RUIM 43 MILLIOEN "VOOR N. I. R. Het omvat een toelage van 6 mil- het commissariaat-generaal voor toerisme; een toelage van het N. 1. R. van 43.670.000 fr.; een financië le tussenkomst van de staat in de ge wone uitgaven van de regie der Lucht wegen ten bedrage van 99.5 74.000 fr. een tussenkomst van de staat in het exploitatietekort van de N.M.B.S. ten belope van 1 millliard 100.000.000 een tussenkomst in de lasten, ge dragen door de N.M.B.S. uit hoofde van de aflevering van arbeiders- en weekabonnementen ten belopen van 450 millioen fr. en een tussenkomst ens de tariefverminderingen ten voordele van zekere categorieën van reizigers ten bedrage van 154,550.000 fr. alsook een vergoeding aan de N.M. B.S. wegens de. vermindering van ver voer tarieven op aanvraag van de staat aan de Luxemburgse metaalnijverheid ten bedrage van 12 millioen. In de toelage van 43.670.000i fr. ten voordele van het N.l.R. zijn 21.500.000 fr. 'begrepen voor de exploitatiekosten van het radiostation te Leopoldstad. WEDEROPBOUWLEN5NG EERSTE SNEDE Bij de 151e trekking van de Lening tot Wederopbouw (eerste snede) is een lot van 1.000.000 frank te beurt- gevallen aan obligatie n. 280 van di Reeks 2252= DERDE SNEDE Bij de 26e trekking van de lenin:. voor wederopbouw, derde schijf, werd een lot van 1.000.000 fr. toegekend aan oBligatie nr. 133 van de reeks 8147 en een lot van 500.000 fr. aan obligatie nr. 847 van de reeks 760*0. De overige obligaties van deze reeks n terugbetaalbaar met l.OOÜ fr. onnaise, .-v...c Konijn Aippelinoes. Gekookte Aardappelen r—-Ananas (uit blik) met eslagen rooin. ;f MAANDAG Varkeriscoteletten Spinazie Gekookte Aardappelen Appelpudding rijet vanillesaus. DINSDAG Gesmoorde Kabeljauw Aardappelcroquetten J.oghurt met beschuit.: y WOENSDAG, (Allerheiligen) Ver- micellesoep - Papegaaientongen Rostbief ..Bloemkool met. melksaus Gekookte Aardappelen Fruit. I DONDERDAG Koud vlees Sla van witloof. Gebakken aardappe len -choëoladepudding. VRIJDAG Mosselen-Frites-*— Rijstebrij met boter en suiker. ZATERDAG- Gehakt Savoye- kool Gekookte Aardappelen Fruit. VOOR DE LE1&ERBEKKEN. GESMOORDE KABELJAUW. De vis schoonmaker* eri wassen, op een lange schotel, schikken, bestrooien met wat fijn zoütJ en enkele kluitjes boter er op leggen. Dé schotel met de vis in een niet te hete oven plaatsen en de vis gaar laten smoren (al naar de grootte) 30 a 45 minuten. De vis kan op dezelfde schotel, worden opgediend. APPELPUDDING BENODIGD: Zl kg. zure .appelen, Zï 1- water, 100 a 125 gr. suiker, schil van 1 citroen, 20 gr. rode en witte gelatine of 1 7 pi poedergelatine. BEREIDING' Schil de appelen, snijd ze in kleine stukjes, was ze en kook ze gaar in, het water, dat met de citroenschil aanvde kook gebracht is. Giet alles door ,een paardenharen zeef, .jf er de appelen door fijn en ver meng het moes met de suiker en de ge latine (die men- 15 minuten in koud water geweekt heeft, en zo nodig met wat citroensap en daarna met zo wei nig mogelijk wjater opgelost is). Laat de massa, of eP.^ioe roerende, geleiach tig worden en Met deze in een koud water omWspoeidf stenen pud- voorziet.' Weliswaar hebben we niet het gehe le jaar verse bloemen tot onze beschik king, maar een handige huisvrouw vindt ook in de wintermaanden wel wat uit om een vrolijke noot aan te brengen. Denken we maar aan de mooi ;edroogde eiken en beukenbladeren, een takje hulst, hyacinten op water, crocusjes in een potje zand of een een. voudig fris groen plantje. Waar men echter aan denken moet, is, dat het bureau niet volgeladen moet worden met snuisterijtjes. Dan streeft het zijn doel voorbij. Plet bureau is om rustig aan te werken; men moet niet eerst allerlei prulletjes behoeven te verwijderen. Het meubelstuk moet bo vendien zo geplaatst worden, dat men voldoende daglicht krijgt. IN DE HUISHOUDING. ONGELUKKEN WAAR NIEMAND ZE VERWACHT. Als men van gevaren in de huishou ding spreekt, kijken veel huisvrouwen verwonderd op als willen ze zeggen «Mij is nog nooit iels gebeurd». Men wil dan ook ook werkelijk de oet bij het smelten lichtjes schijn niet verwekken alsof ons leven ;een bezinksel thuis door gasleiding, electriciteit en bedreigd kaat. Bereiding Roer de boter tot room, er het ei, het gezeefde meel, de melk en de kruiden langzamerhand bij. Snijd resten ,van de vis in lange puntvormige figuren, dompel deze in het deeg, en bak ze in fritvet of slaolie waarvan blauwe damp afslaat, licht bruin. Laat ze op papier uitdruipen en geef ze als tussengerecht. KEUKEN-GEHEIMEN WAT ZIJN DE KENMERKEN VAN GOEDE BOTER Goede, verse boter ruikt fris en geu rig, en mag niet te zout zijn. In de zo mer heeft ze een gele kleur, maar in de wintermaanden is ze dikwijls wat lichter. Als men ze doorsnijdt mag de boter niet aan het mes blijven plakken, en er mogen zich geen waterdruppel: vertonen. Als er witte stippen waar te nemen zijn, dan ik dit een teken dat de karnemelk niet goed uit de boter is wassen. Boter schuimen, maar mas_ achter laten. Ts dit wel zij vervalst door toevoe stoffen. Goede boter wordt mooi bruin dij het braden. TAFELOLIE Tafelolie die door het lange staan it ranzig is geworden gebruiken we liever niet meer voor het bereiden van slasausjes of mayonnaise, daar de on aangename smaak de saus beslist zou bederven. Deze olie kan echter nog uit stekend dienst doen in de fntuurpo.t Giet ze gerust, echter niet met te grote hoeveelheid tegelijk bij het frituurvet. Door de grote verhitting zal de ranzi ge smaak verdwijnen en er zal aan de frites of ander gebak absoluut geen bijsmaak zijn. SAUS BEREIDEN Bij het bereiden van een of andere saus, waarbij melk gebruikt wordt, doen we best het zout slechts op het allerlaatste ogenblik toe te voegen, geval dan is i meel- S^-R"v5"- "V i - - dingvorm. StortPde pudding na bekoe- Dus eerst dan wanneer de melk en an- ling 'op een vo htige schotel, garneer dere. ïng<redienten reeds hebben ge- WWoëlei en noten en kookt. Dit doen we om tè voorkomen I dat het zout de melk zou doen keren hem. met, vrucK' ^arel 3D© Bia-uw®1, Schets uit het Smokkelaarsleven. door J- LEROl (NADRUK VERBODEN),. 14de Vervolg Dat weet ge al lang óver van gramschap; jnigen met een herhaling weet Voor een jKehgélei dien hem met ■Jf'anïllesaus op. VlANlLLEG melk, 15 ;r. suiker, Vj Bereiding i :aam aan dè k< de eieren met zaam en steeds 30 Benodigd ittljpïzena, 2 ciere rókjë vanille. Ireng de melk lang- |dk met-de vanille. Klop suiker, giet ze lang- klontjes wegvrijvend Zï Idus schoften. bij de maïzena.!Voeg bij dit papj> flink roerende, jzoveel van de kokende melk, tot de eieren verwarmd zijn. Doe dan. alles in de pan terug en laat de saus op een zachtyuur, roerende met een garde, .3 a 4 min. doorkoken. Neem er de vanille uit en roer onder het afkoelen van tijd tot tijd om te voorkomen dat een vlies gevormd word. Geef de saus koud bij citroen- rijst of appelpudding. N, B. In plaats van hele eieren kun nen ook eierdooiers gebruikt wordi doch dan moet 10 gr. maïzena geno men worden in plaats van 5 gr. PAPEGAAIENTONGEN. Benodigd HET BUREAU IN DE HUISKAMER. In den tijd.da.t_.de huizen nog groot waren erf*"vele kamers bevatten-, in de tijd dat alleen de heer des huizes over een schrijfbureau beschikte, had men een speciaal studeervertrek waarin Mijnheer zich gewichtig terugtrok al was het dan maar om een slaapje te doen, en waar de kinderen op de te nen langs liepen om vader bij zijn ar beid niet te storen. De tijden zijn ech ter veranderd. De huizen zijn zo klein geworden, dat er voor het studeerver trek geen ruimte meer overschiet. Bo vendien eist ook de moderne vrouw thans een deel van het schrijfbureau voor zich op. In de meeste huizen ziet men thans het bureau in de huis- of zit kamer staan. En deze schikking mis staat volstrekt niet; vooral niet, wan neer de huisvrouw het bureau iedere dag van een tuiltje frisse bloemen onvoorzichtigheid zwaar wordt, maar ook dadelijk bijvoegen dat ongelukkige toevallen in het spel moeten zijn om ongelukken te doen plaats vinden. Daar de huisvrouw weet dat het ge bruik van benzine bij vuur de oorzaak van een catastrophes kan zijn. Wan neer dergelijke ongelukken nog iede re dag voorvallen, dan komt dat, door dat de grenzen van het gevaar niet ge noeg bekend zijn. De volgende tragi sche gebeurtenis, die een mensenleven eiste deed zich onlangs voor een ver standige en voorzichtige huisvrouw maakte in de badkamer voor het open raam handschoenen met benzine schoon. Wél wist ze dat de geyser met een heel klein vlammetje brandde doch deze was ongeveer 2 meter van het raam verwijderd, zodat er geen gevaar scheen te bestaan. Het noodlot tige toeval echter, wilde, dat een nau welijks op te merken luchtstroming de benzinedampen in de kamér dreef. Tien minuten later schoot met een knal een reusachtige steekvlam uit en dé ongelukkige vróuw vond, als «le vende fakkel» een wrede dood. Wees ook voorzichtig met het ge bruiken van elèCtrischè apparaten De dóód in de badkuip door het in aanraking komen met electrische stroom behoort gelukkig tot de zeld zaamheden; maar komt toch nog In de gemeente Amsterdam is het bijvoorbeeld voorschrift geworden, dat de schakelaars van het licht builen dé badkamer aangebracht moeten wor den. Loop nooit met blote volten op een vochtige grond terwijl men electri- sche apparaten aanpakt. Het spreekt van zelf dat gevaar alleen bestaat wanneer deze niet goed in orde zijn, maar dat kan voorkomen zonder dat men het vermoedt. Wanneer men vergeet electrische strijkijzer of kookapparaat uit te schak- kelen, dan is het gevaar dat door de niet gebruikte warmte brand ontstaat i Toone. ons van hetgeen ur was ik zulke razernij om dien tegenslag dat ik twee tanden gebroken heb op de ka chelleuning, en gij zoudt dan nog dur ven zeggen dat wij uitgekochte verra ders zijn. Karei, als 't u belieft, ga voort, 'k gevoel het 'k zou een onge luk doen Tut, tut, tut Toone, zei Karél. overtuigd dat hij in zijn dulheid te ver en te wreed gesproken had, ik was bui ten mezelf van droefheid en gram schap, 'k beken dat ik te veel gezeid heb. t Is waar, gij hebt mij trouw ge diend, en 't is juist daarom dat ik u belast had met deze'zaak; maar 'k ver sta er mij niet aan... alle twee aange slagen... en op dezelfde wijze, toen gij nog maar effen honderd stappen ver op Franschen grond waart. En die ver- kleede kommiezen, die daar gelijk ge reed stonden om u af te wachten is dat niet vreemd Geeft dat geen ach terdocht 'k ben overtuigd dat er ver raad onder zit, en niet wetend wie be tichten, zou men iedereen beschuldi gen als men razend is;. Nu ten minste spreekt ge rede lijk, zei Seraphyn, die van benauwd, nu stout werd omdat hij Karei hoorde achteruittrekken. Ja, zei Toone, zo hadt ge moe ten beginnen. Wij ook we zijn over tuigd dat iemand on3 plan verraden heeft, maar wie 7 Ach kon ik hem vmden riep Karei, hij leefde geen uur meer, de. lafaard Verdenkt ge niemand Neen, ik heb. altijd rondgepeinsd, en 'k kan niet denken wie die verra der zou zijn: hij is uit uw dienst, bijge- volgd wist hij niets. Ja maar, iemand kan 't hem ge zeid hebben. Wij hebben gezworen alles ge heim te houden; zelfs was er nog een, mij dunkt 't was Pier Cock,, die zei opgelet, dat Tisten Matthys het niet le weten komt, hij is woedend en be kwaam tot alles. Nu, nu, ik zal scherp oog hou den; waakt gij ook wel; kunt gij den lafaard vinden, ik beloon u rijkelijk. Intusschen tracht morgennacht te mij nent te zijn rond elf uur de achter poort zal in 't nachtslot niet zijn; gaat het achterhuis; daar zult ge hout vinden. Maakt vuur en wacht mij daar af. Verwittig morgen Pier Cock, Louis Geeraert, Rosse Joos en Beyer Top ik vertrek naar Poperingen en zal nieuws medebrengen. Goed, dat kan nog gevonden zijn: wij moeten den tegenslag trach ten te herstellen, nog binst dat zij drinken en schenken op hun vangst. Wat zullen zij scheel kijken als zij zullen vernemen dat ze zich 'eeiijk ver keken hebben, die vuile bedriegers, met hun dweils en naalden en spelden. Dat zij zich wel wachten ons nog zulk een poets te békken. Gij hebt mijn plan geraden. Zoo tot deze nacht: dan zal ik u meer we ten te zeggen. Daarop was Karei weg en 1 oone en Seraphyn bleven bij hun kachel grol len en grijnzen /.eerst tegen Karei, die hen had durven verdenken, en dan te- de kommiezen. O was er daar een bij ongeluk voorbijgegaan, ze zou- i hem Twee mannen zaten reeds in Karei Velde's achterkeukentje, bij een tame lijk goed vuur te wachten. Toone, zei Seraphyn, 't moet nu al bij den elven zijn, zeker 't was t' onzent al goed tien uur en half toen ik vertrok, en 'k ben hier al wel een kwartier Hoor zei Toone, 't slaat elf, ik geloof dat ge 't. rookt. De andere zullen ook al gauw hier zijn.Smijt daar den buiten gesprongen •eradbraakt hebben. En zij vloekten dien blok nog aan; want ze zullen nat verwenschten, bijna bij iedere trek i zijn: 't is een oprecht hondenweer. 'De deur ging stilletjes open en rier aan hun. pijp «Blauwers zijn goddelooze beesten», zegt men; maar dat waren oprechte duivels, hun meester waardig. Al Ka reis volk was van dien deeg, uitgeno men misschien Louis Geeraert. Deze prak bijna nooit een levend woord men kon bijgevolg niet weten hoe 't hem van binnen zat: want het spreek woord zegt «de mond verraadt den orond; vuile monden vuile gronden»; hij zei nooit iets, al is 't nochtans dat een ander spreekwoord luidt de stilste waters hebben de diepste gron den. 't Is ook vast en zeker dat stille waters stinkende gronden hebben. Nu 'k weet het niet, en daarom zal ik maar het beste peinzen, en Louis aanzien als de treffelijkste vair heel de blauwers- bende. >r den- ;ekocht 't WAS nacht en donker; t waaide geweldig en de regen kletterde tegen de vensters. Geen levende ziel op voeld< straat; al de Roesbruggenaars lagen te ronken onder de dekens, terwijl er hier en daar eeii 'buitengesloten hond op eèn drempel zat te beven van de koude en te janken om de harteloos heid van zijn wieeden meester. Cock en Louis Geeraert kwamen bin nen, ze lekten van de natte. Komt, zet u gauw bij vrienden, zei Seraphyn, 'k geloof dat jij ergens onder een afdak gestaan hebt, gij blinkt gelijk pauwen. Gij hebt verduiveld goed ipreken, gij, zei Pier, ge woont met uw neus tegen de vergaderplaats; maar moest gij gelijk wij op den Geldzak wonen, 't zou u varen, kerel.Gij blonkt ook zeker, nietwaar, gisterenmorgen toen ge al druipneuzend en al trekhie- lend huiswaarts kwam gesukkeld, uw paarden, kar en snuif in de handen la tend van die silimme kommiezekes Karei had de slimste en de geslepenste mannen uit zijn bende gekozen: wij waren te dom; wij mochten thuisblij ven, 'k peins dat Karei er genoeg van zal hebben van den eersten keer. Toone, hitsig en haastig van aard, zijn bloed koken bij die kwet sende gekkernij van Pier. Pier, riep hij, gij jeneverlap zeg dat aan Katrien uw snelle bruid met haar pokkengezicht, haar altijd weet misschien heeft ze v< zelfden prijs uw blauwen kiel dien gij daar draagt. Wat weet gij van Katrien te zeg- 't Is laffe laster en leugentaal z'is ten minste zoo eerlijk als uw schoone Wanne, die te leelijk is om te helpen donderen, 't Is genoeg geweten waar en hoe gij dat vuil dingen ge vonden en opgeraapt hebt. Toone had al een brandhout uit het vuur getrokken en zou er mede op Pier geslagen hebben; maar Karei Vel de. kwam binnen en de storm was over. Daar werd nog wel wat gegrold en gegrijnsd tusschen gesloten tanden, maar 't was daarmee uit. Zijn Rosse-Joos en Beyer Top hier nog niet dan vroeg Karei droog weg, zonder eens te gebaren dat hij iets gehoord had van den twist. Neen, zei Seraphyn, niaar ze zullen zeker al gauw hier zijn. Ten an der, 't is nog maar juist elf geslagen. Die woorden waren nog maar schaars uitgesproken, of ze waren daar lekkende van de natte, en ze zaten al te doornen en te dampen bij 't laaiend vuur. Mannen, zei Karei en zijn oogen schoten vuur en vlam, en zijn lippen beefden, mannen daar is een verrader onder u, 'k ben er zeker van. Een verrader onder ons riep Pier Cock, en wie is 'i Karei Ja! wie is 't 't Is juist wat ik weten moet en zal, grijnsde Karei. En hij keek iedereen in de oogen, om ze te doorkijk» even stout weer. Karei, riep Toone, gij moest ons jenoeg maar allen keken druipende snuif neus, die niet gaarne I daarom uit ons bed niet rGCP^n' piutsen ziet hangen, aan de kramen.Wie zijn al moe y&n dat liedje. e r

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 2