tl Twee vreugdevolle dagen in 't verschiet voor onze kinderen PIERLALA EN OMSTREKEN ^Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. Nummer 87 Zondag 29 Oktober 1950. BURELEN Kerkstraat 9, Aalst Telef.nr 24.114 P.C. nr 881.72 7° Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) SINT-MAARTENS- EN SINT-NIKLAASFEEST Haantje op de ioien, beste haantje kijk een goed, Of ge niet ziet wat Sint Maarten of Sinter Klaas in de hemel doet Sint Niklaasfeest moeten worden voor bereid.Zij kunnen twee mijlpalen daar- stellen in de ontwikkeling en in de vor ming van het kind. Zij kunnen twee glansperiodes daarstellen in het kinder leven en in het oudergenieten. Wij gaan niet akkoord met sommi- opvoedkundigen die het uit den bo- aanzien dagen als deze voor te be reiden vermits zij op fictieve gebeurte nissen gebouwd zijn, menen zij al thans. Laten wij onze kinderen dat rein, onschuldig genot... en de blijde door de ruwe werkelijkheid niet ge stoorde verwachting... van de komst van de grote Kindervrienden Het Sint Maarten en het Sint Ni klaasfeest moeten Familie- en School feesten worden Hoeveel genot, op beuring, diepe vreugd weet een dege lijk voorbereid en op touw gezet Sint Maarten of Sint Niklaasfeest niet te scheppen en levend te houden in die honderden, duizenden hartjes van ver langende, onschuldige kinderkens, in het door het leven ontgoochelde be staan van tal van ouderlingen, onge- lukkigen en misdeelden ZONNESTRAALTJES IN BARRE HERFST OF WINTERTIJD... Het schooljaar is begonnen... Am per, pas, zou men zeggen, en reeds zijn bijna twee maanden voorbij getogen Straks is 't November. September en Oktober, de twee eerste maanden van het schooljaar, zijn als voorbij gevlo gen... Nu nog November en December en... 't Is Nieuwjaar. Een oud en nodervindingrijk school man zegde mij Met Nieuwjaar moet de ,«schooloogst» binnen zijn Hij wou daarmee zeggen, dat' gedurende de eerste schooltermijn de stevige basis van onderwijs en opvoeding dienden gelegd, wou het schooljaar vruchtbaar wezen. En dat is zó De eerste termijn is het noch te koud noch te warm. De ouders zien met belangstelling het nieuw school jaar te gemoet. Kinderen en leraars zijn uitgerust en vatten met nieuwen moed het pas be gonnen schooljaar aan Alles' belooft een vruchtbare oogst Er zijn gedurende deze eerste schooltermijn slechts een paar verlof dagen zodat de regelmatige gang van het onderwijs niet al te veel onderbro ken wordt, wat niet goed is. Gelukkig maar dat toch twee zon- nestraalkens aan de grauwe hemel ko men kijken gedurende deze periode Sint Maartensfeest, dat in een groot aantal steden en dorpen van 't Vlaam se land gevierd wordt als de hoogdag der kinderen en... der ouders, ofwel Sint Niklaasfeest, het feest bij uitstek voor groot en klein Nu reeds willen wji de opvoedkun dige waarde van deze beide feestda gen belichten en we zijn hierbij reeds ten achter bij de handelaars die door reklaam allerhande de aandacht van ouders en kinderen reeds wisten te vestigen op de grote Kindervrienden... KINDERVREUGDE... OUDERWEELDE KINDERPIJN... OUDERSMART Het zal wel niet dienen betoogd dat Kindervreugde voor de ouders bete kent Ouderweelde en dat Kinderpijn Oudersmart baart. Wij, ouders, voelen dat maar al te best aan en overal en altijd hopen wij en betrachten wij onze kinderen vreug de te verschaffen en hun elke pijn te ontzeggen, alzo ons eigen vreugde ver schaffend en smart besparend. Als vreugdebrengers begroeten wij hartelijk die honderedn, die duizenden gelegenheden die. wij, ouders, liefde rijk begroeten in het dagelijkse ge zinsleven, in huis, school, familie; bij *t spel van onze kinderen, bij al hun doen en laten Als gevreesde vreugdeverstoorders zullen wij ontwijken voor onze kinde ren en meteen voor alle omstandighe den die de heerlijke naïeve vreugde bij onze kinderen kan in de weg komen te staan, in huis, in 't gezin, in de familie, op school of waar ook Verstandige opvoeders en ouders zullen dan ook van de komende we ken gebruik weten, te maken om een grote kindervreugde te laten geboren worden, groeien en gedijen in het hart van hun kinderen door het voorberei den van de twee grote kinderfeesten Het Sint Maartens of het Sint Niklaas feest, al naar gelang de gebruiken en geplogendheden van de streek waarin wij wonen. Beide kinderfeestdagen moeten vierd worden in een (.atmosfeer» die langer dan één dag duurt Beide feest dagen moeten hun plaats hebben in het opvoedingssysteem en in het ont wikkelingsprogramma van school en van huis Hoe dat kan en moet geschieden Van enkele weken op voorhand zullen de ouders en de opvoeders, de enen het gezin en de anderen op school, een laten wij zeggen Sprookjesat mosfeer scheppen, een atmosfeer van verwachting eri genot in hetgeen ko men gaat Het Sint Maartens en het HULDE EN DANK... Wij huldigen en danken dan ook van harte en diep gemeend al dezen die het op zich willen nemen Sint Maarten- en Sint Niklaasfëesten in te richten, waar ze ook staan't zij in het gezin, op school, ïn de maatschap- i Wij danken hen van harte in naam n die honderden, die duizenden kindjes die niet het geluk hebben ou ders te hebben die er voor zullen we ten te zorgen dat ofwel Snit Maarten... ofwel Sint Niklaas ook hen zou ge denken. Wij danken hen van harte in naam van de ouderen van dagen, oude vrouwtjes en oude mannen, die hun laatste levensjaren alléén moeten doorbrengen en die er toch zo op be lust zijn ook eens wat versnaperingen te hebben onder vorm van lekkernij, tabak, van een imooi boek, van glimlach en een hartelijke hand druk van de goede Sint, die op bezoek zal komen BLIJDE HERINNERING... Wij weten'het nog zo goed, pas of het maar van gisteren geleden was... Onze meester kon vertellen., vertel len.. dat wij met oorkens en mondje open zaten gretig te luisteren naar het fantasievolle verhaal over de goede Sint Ook thuis wist vader, 's avonds na dat de paternoster gebeden was, in de- periode, te vertellen van de brave heilige Kindervrienden, die komen zou: den en alles brengen wat ons harteken lusten zou... op één voorwaarde als wij braaf waren en goed 'leerden... Ons moeder zei zelf dat Sint Maar ten of Sint Niklaas persoonlijk gedicht jes kenden en dat ze die dan opzeggen als ze hun reis naar de aarde onder nemen. En vooraleer we slapen gin; kwam dan in onze verbeelding te staan die goede zoete, maar toch enigszins gevreesde Kindervriend... die in eigen persoon dan het woord nam Ik glijd van uit den hemel, langs een manestraal, tot ik met Piet en mijn ezel in de straten nederdaal Dan luister ik aan alle deuren, en gluur eens door de ruit Zeg, zijn alle kindjes slapen Doe vlug de lichtjes uit Dan komen Piet en Ik, heel zacht met popjes en paarden Zijn alle kindjes slapen, ons vracht is reeds op aarden? En heb ik weggegeven al wat ik géven kon, Dan stegen wij ten hemel, met d' eerste straal der zo'n l» OPVOEDER. (Nadrukken verboden.). HET SCHOOLJAAR VOOR KAMERLEDEN EN SENATOREN HERBEGONNEN Vóór een paar weken hebben onze volksvertegenwoordigers en onze se natoren de actentas onder den arm genomen en zijn een nieuw schooljaar herbegonnen. Het groot verlof van onze grote studenten was van korten duur ge weest. Het programma van 't verleden schooljaar was niet bij tijds afgewerkt geweest. Spijts de bijgevoegde lesuren kon het groot verlof toch nog op het ;ewoon tijdstip niet beginnen. 't Schijnt dat het een heel flauw jaar is. T.t.z. dat de huidige studen ten die de wetgevende cursussen vol- geen uitblinkers zijn. Nu, zo iets komt een onderwijs van tijd tot tijd eens tegen. Verleden jaar zijn ze blijven steken de rekenkunde. Ge weet, reken kunde is een van de hoofdvakken. Het konings probleem was het lastigste vraagstuk. Ze kregen er noch kop noch staart aan. Ook heeft men het op duur opgegeven. Men heeft zich te vreden gesteld met een voorlopige oplossing. Ge lukkig, dat allen, zonder uitzondering, de juiste oplossing gemist hebben. Hierdoor heeft men dan geen enkele jebuisd. Deze die het slechts geant woord hebben heeft men dan binst het verlof een overgangsexamen laten afleggen. Dit examen kwam neer op een schijnstrenge berisping en daar mee was de zaak afgelopen. Men mocht het verlof van die grote kinde- toch niet vergallen. Is het koningsvraagstuk dan toch zo moeilijk Och kom de eenvoudigste mens die tot zijn 1 1 of 1^< jaar schoolliep kan dat vraagstuk in een omdraai op lossen. De gegevens van dat probleem zijn immers zonneklaar.. Maar., het schijnt .dat voor «politie ke» studenten de zaak niet te eenvou dig zijn mag. Ik heb mij laten wijsma ken dat politiekers de allermodernste methode volgen in zake rekenkunde. Deze methode is de volgende men onderzoekt eerst welke de gewenste iplossing is en om tot die oplossing te komen verwringt en verdraait men de gegevens van het vraagstuk. Daar nu de gewenste oplossing van studenten ;roep tot studenten groep, en ook oms van student tot student, ver schillend is zullen de gegevens van het vraagstuk ook in gelijke mate verschil lend zijn. Dat men tot verkeerde en mbegrijpelijke uitslagen komt is bij gevolg te begrijpen, (niet goed te keu ren Een voorbeeld: Vraag aan een eer ste jaar student uit het lager onder wijs hoeveel twee plus twee is en dat broekventje zal u ogenblikkelijk «vier» antwoorden. Stel diezelfde vraag aan eenl stu dent die in kamer of senaat zijn brie ven schrijft en in de wandelgangen de lessen volgt wanneer hij nergens an ders weet hoe zijn-tijd te passeren en hij zal u niet direct antwoorden. Hij zal heel bedenkelijk doen en zeggen: Ja, ziet ge... dat hangt er van af... wat wilt ge eigenlijk, bekomen... wij politiekers die meer op d'hoogte zijn van de zaken bekijken de zaken an ders dan de gewone man van de straat... laat er mij eens1 over naden ken... ik zal eens op informatie gaan en 'k hoop wel binnen enkele dagen te kunnen zeggen hoeveel twee plus twee eigenlijk zou moeten zijn. Deze die onze politieke studenten beoordelen, de juryleden dus, en in dit geval zijn het de duizende kiezers, n< men geen vrede met de oplossing d men aan het koningsvraagstuk gege ven heeft. Thans, gezien de studenten zelfs hun jaarprogramma opmaken, heeft men rekening gehouden met de capaciteit die ze bezitten en heeft men dit voor hen zo moeilijk vraagstuk niet meer op het programma gezet. Hiermede nemen de juryleden nu ook' geen vrede. Wanneer nu de juryleden niet te vreden zijn is er dan onmogelijk spraak van een verzoening rondom een een onopgelost of een verkeerd opgelost probleem. Zou de meerderheid der kamer- eO Senaatstudenten met deze niet-ver- zoening» geen rekening moeten houden en het probleem een definitieve en ge- zonde oplossing kunnen geven 1 GEEN KWESTIE VAN AMNESTIEWET Eerste-minister Fholien ontving' een afvaardiging van U.F.A.C., dit is een verbroedering van oud-strijders, onder ;eleide van generaal Louveau. Het onderhoud liep over de beloof de subsidie van de regering voor de wederopbouw van de IJzertoren en r het probleem van amnestie. On getwijfeld kwam oud-generaal Lou veau en zijn gezellen hiertegen protes teren. Wat de toelage aan de IJzertoren betreft, zullen nochtans alle Waalse protesten ijdel blijven. De regering streeft een politiek van nationale ver zoening na, en zij is vastbesloten zeke- toegevingen te doen aan de recht matige eisen van het Vlaamse volk, o. a. de IJzertoren. Wat de kwestie van amnestie be treft heeft dhr Pholien gezegd, dat berichten, die hierover in sommige kranten zijn verschenen, op geen enke le grond berusten. De regering koes tert niet het inzicht om een amnestie wet in te dienen. KQMMUNISTISCHE PERS IN HET LEGER VERBODEN De kornmunistische dagbladen deel den Donderdag mede, dat hun pers, op bevel van de kommandant van het selektiecentrum van Namen, voortaan niet meer in de kazernes en kantonne- menten van het leger mag verspreid 'of gelezen worden. Deze informatie is volledig, want het geldt hier geen be slissing van de kommandant van Na men, doch wel een bevel van het mi nisterie van Landsverdediging aan alle kommandanten van alle kantonnemen- ten en kazernes van het Belgisch le- in Belgie en bezet Duitsland, waar door alle kornmunistische dagbladen of weekbladen voortaan verboden wor den. Deze maatregel werd vroeger nog eens getroffen doch is dan gedu rende geruime tijd ingetrokken. Het betreft hier de kornmunistische dagbladen «De Rode Vaan» en Le Drapeau Rouge» en de kornmunisti sche weekbladen Jeune Belgique Nous Jeunes», Front» en Rénova- tion OOK SOCIALISTISCH WEEKBLAD. Bij deze maatregel wordt ook het socialistisch weekblad «Jeunesse Nou velle» betrokken dat het orgaan is van de Socialistische Jonge Wacht in Wal lonië. DE REDEN In bevoegde kringen wordt ver klaard, dat deze maatregel getroffen werd ingevolge de aanhoudende kam- ne van de kornmunistische pers en het socialistische weekblad tegen de verlenging van de diensttijd en tegen elke militaire maatregel in het bijzon der, waardoor de moraal der troepen ernstig ondermijnd kan worden. KOLONIALE LOTERIJ TREKKING VAN DE 15e SCHIJF- Winnen 200 fr. de biljetten eindi- ;end op 8. Winnen 500 fr. de biljetten eindi- ;end op 53. Winnen 1.000 fr. de biljetten eindi- ;end op 705, 308, 146. Winnen 2.500 fr. de biljetten ein digend op 9799, 3609. 5103, 5131, 6724, 7616, 0510, 6675. Winnen 5.000 fr. de biljetten eindi- jend op 1417, 1486 7227, 8776, 0035. Winnen 10.000 fr. de biljetten ein digend op 0654, 4796, 4280. Winnen 20.000 fr. de biljetten ein- dgiend op 55032, 34345, 77438, 58502, 48134. Winnen 50.000. fr. de biljetten ein digend op 14249, 87541, 88458, 91848. Winnen 100.000 eindigend op 59003 48809. Wint 250.000 fr. gend op 49702. Winnen 500.000 fr. eindigend op 271429, 316103. Wint I millioen f.. het biljet 1 15524 Wint 2 millioen en half fr. het bil jet 290065. LENING v. WEDEROPBOUW 2de SCHIJF. Bij de 9 1 ste trekking van Weder- opbouwlening (2e schijf) is een lot van één millioen frank te beurt geval len aan obligatie Reeks 5608 Nr. 336 en een lot van 500.000 frank aan obli gatie. Reeks 3806 Nr. 121 De andere obligaties van deze reek sen zijn terugbetaalbaar aan 1000 fr. fr. de biljjetten 63514, 86005, het biljet eindi de biljetten Onmogelijk Rust laten waar rust is Is er voor de minderheid iets onmo gelijk Laat de minderheid rust waar rust Vrezen de meerderheids studenten geen definitieve buis PIERLALA. DE WAARHES D SS VERSCHENEN Maar ze ziet... blauw. Nu is het die «arme» schepen Haers die het moet ontgelden. Er wordt hem veel eer aangedaan. Ik ging hem opzoeken. Dag schepen Hoe gaat het er mee Hij zag er stralend uit. Hebt gij de «Waarheid» gelezen?^ vroeg ik hem. Ja, ja sprak hij, men heeft za mij al gegeven. W?^ denkt gij ervan Helemaal de «Waarheid», grim melde hij. Hoe zo Wel ja. zij blijft in haar rol. Zij mag ons dankbaar zijn dat wij haar ge legenheid geven om iets over te schrij ven anders stond er niets meer in dan annonces. Jamaar... Een ogenblik, ...zij neemt een klein waarheidje (zo'n jongsken) ze verdraait het, ze overdrijft het, zé trekt het in 't lang en in 't breed om een bladzijde vol te krijgen, ze rekt en spint het uit, ze INSINUEERD een beetje en... de toer is gespeeld Wie het gelooft, gelooft het toch. Voltaire K Mentez toujours, ik en restera toujours quelque chose Ja, maar dat zijn toch geen ma- aren dat is gemeenweg aan per soonlijke aanvallen doen, dat is geen waarheid meer, dat is «boerenpoli- tiek Hij trok zijn schouders op en lach te eens. Gij moet daar op antwoorden, a eens wat ze over u schrijft. «Dat ik slim ben zei hij. Is dat zo'n kwaad Neen, neen, dat gij een uit de vakschool BUITENGEZW1ERD on derwijzer zijt Dat is misschien juist de enige waarheid» die er in staat, wedervoer hij lachend; wat moet ik daar op ant woorden Natuurlijk is het woordje buitengezwierd» weer zo een woord van de Waarheid dat veel laat VERMOEDEN maar niets ZEGTmen kan het uitleggen zoals men wil. Welnu, gij gaat toch niet laten insinueren zonder te antwoorden, men kan alles veronderstellen. Laat maar, die werkelijk wil we ten hoe het ineenzet kan bij mij ko- die maar wenst te veronderstel len, Iaat ik doen. Mijn principe is Op persoonlijke aanvallen, ant woord ik niet Maar, heer schepen, uw vrien den... Mijn vrienden, kennen het fa- bekje van La Fontaine LES ANI- MAUX MALADES DE LA POSTE Vous leur fïtes, Seigneur, en les cro- quant, beaucoup d'honneur Du tigres, ni de l'ours ni des autres... on n'osa trop approfondir. Gij moogt U zo niel laten kleine ren en vernederen, sprak ik. «Kleineren» lachte hij, ik ben al «klein» genoeg «(Vernederen Een vriend van mij, die nu Senator is, zijn eens «Ie mand anders kan u niet vernederen, als gij U zelf niet vernedert en dat is waar ook. 't Is gelijk, maar 't is niet geper- metteerd Hij deed teken van «'t is genoeg, zwijg er over en ik vertrok Onderweg zette ik mijn denken voort. Heraus Heraus wat betekent dat? Héros, Héros wil zeggne iti 't Frans Held Held Maar dat is geen Frans, dat is Duits Hoe dat de «liberale vader landslievende «Waarheid» nu al met eens Duits begint te spreken Zijn dat oude herinneringen, zo gelijk van een maag waar iets op ligt en die op slaat Dat gebeurt nog bij mensen die met vliegmachines opstijgen en dal schijnt de «Waarheid» ondervonden te hebben want ze spreekt van Mels- brouck ook al. Weeral een woord, zo als schepen Haers zei, dat veel laat vermoeden maar niets zegt De «Waarheid» is nogal DUISTER. Ergens heb ik gelezen dat de waar heid HELDER is, maar ja, hier is ze beneveld 't is de blauwe Waar heid ARGUS. TUCHTMAATREGELEN TEGEN VALSE WERKLOZEN MEER DAN 44)00 VERLIEZEN HUN STEUN Tijdens de maand ^e^tember 1950 werd aan 4.432 werklozen, 2.915 mannen en 1.517 vrouwen), hun steun voor verschillende periodes ontnomen. De voornaamste redenen voor deze tuchtmaatregel zijn werkweigering of het verlaten van het werk (31 der evallen), ziekte of werkonbekwaam heid (20%) bedrog (18%), niet ver vulling van de voorwaarden om de steun te genieten (40%). Aan 37% is de steun ontnomen voor minder dan vier weken; aan 15% vier weken en meer, en aan 48% voor onbepaalde tijd. In deze laatste categorie treft men' vooral werklozen aan, die niet aan de vereiste voorwaarden voldoen om steun te genieten en werklozen, die als werkonbekwaam zijn erkend»

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1