Waar zitten de Incivieken? PIERLALA De J4ieuwe Huishuui^egeling van iedere week- EN OMSTREKEN herschijnt den Donderdag en Zonda< Nummer 94 Donderdag 23 November 1950 BURELEN Kerkstraat 9, Aalst Telef.nr 24.114 P.C. nr 881.72 7° Jaars 1 25 fr 't Nr ll iihbiiii ui BI min.IIft' Bij gelegenheid der l l November- viering heeft Kop Van Eynde-De Man, slijkboer en befaamd bloeddrinker op de fascistische krant Volksgazet, meend zijn zoveelste blunder te mogen paar voren brengen. Deze bij uitstek rode fascist heeft waarlijk geen ge'hik in zijn schrijvelarij, hij gelukt er steeds in de aandacht te trekken op zijn dik ke hoofd... doch steeds tot zijn eigen schand. Wie de moed heeft, en er is altijd een vracht moed nodig, zijn literair waardeloos proza te lezen tot het ein de toe, zal tot dezölfde vaststelling zijn gekomen. Onze dikhoofdige «volksdemocraat» trekt ten strijde tegen de C.V.P.-rege ring omdat deze laatste een herziening der repressie onder ogen neemt. En natuurlijk blijft de schuimbekkende blunderkampioen dan in zijn rol van moddersjacheraar. Denk eens aan, brult de beroemde De Man-briefwisse laar, de regering gaat alle «zwarten» in vrijheid stellen uit genegenheid voor de Vlaamse concentratie, wat een kaak slag voor de eerlijke 'burgers en de weerstanders. Waarop de candidaat Hitier-penneknecht dan peroreert met te zeggen dat de CVP de partij der «zwarten: We vragen ons af of de blunderma- nier van kop Van Eynde-De Man dan nooit zal een einde nemen, of and- nog, of deze sukkeiiaar door de CVP wordt betaald om stommiteiten uit te 'halen. Want door zijn bewust artikel heeft hij niets anders 'bereikt dan de slapende hond wakker te maken. In derdaad, eerlijke burgers en weerstan ders vragen zich dan ook af of al de patriotten dan bij de socios zitten en de incivieken bij de CVP, en dan wordt er wel eens gesnuffeld in het verleden van de rode lawaaimakers en worden weinig lovende vaststellingen gedaan. Dan vindt men in de rode rangen oud-activisten als een Herman Vos, van wie de roden een minister hebben gemaakt; men vindt dan in de rode fascistische rangen een Craeybecks, burgemeester van Antwerpen; een De Clercq, goeverneur der Provincie Ant werpen; een Edgard Delvo, de man van de Unie van Hand- en Geestesar- beiders; een Julien Kuypers, welke zo lief voor de Duitsers de boeken een Journal, in vrijheid te stellen; dan vindt men... de rode senator Thorn die aan Pétain verzocht Bölgie te vernieti gen en Wallonië bij Frankrijk te voe gen enz... Is het nodig het lijstje verder uit te breiden waarde lezer Zullen de eer lijke burgers van ons land de houdt de dief»-methode der rode fascisten thans gaan doorgronden Zoals men ziet worden de rode ran gen niet ontsiert door incivieken maar versterkt door bovengenoemde pa triotten waarvan de socios er met do zijnen bezitten. Moeten wij ook nog herinneren aan de zeer grote ABVV-patriotten die zich tijdens de beroerde Juli-dagen ont popt hebben als schaamteloze rode gangsters en beoefenaars van het mene banditisme Moeten wij herinneren aan wat Isa- belle Blum, het rode socio-wijf, een paar weken geleden in «Le Peuple» schreef nl. dat onze Belgische jon gens niet zouden gaan vechten (tegen de Noord Koreanen) in Korea 'Moeten wij herinneren aan wat Pie- rard, een ander rood fascist, verklaar de aan het adres van de Amerikanen in verband met de oorlog in Korea, dat de Amerikanen zich al te achtig maakten en aldus schuld heb ben aan de oorlogspsychose Moeten wij ook herinneren aan de zeer civieke rode fascist Fièvez, de uit vinder van het beroemde on l'abat- tra» En aan de zeer grote, maar nog dikkere Blaasspaak, die oh zo onder danig aan de Duitsers smeekte in l 940 om terug naar Belgie te mogen komen; door hun weigerend antwoord hebben de Duitsers dan een hunner grootste stommiteiten begaan, wie weet of werd de dikke windbuil dan hun verldeefste dienaar niet Wij dagen de dikhoofdige slijk boer van Volksgazet uit ons een derge lijke palmares van CVP-mandatarissen voor te leggen ZIJ EN HIJ. ZIJ Oh Die mannen Voor de enkele uren dat ze thuis zijn schijnen ze afwezig. Men heeft nooit den indruk dat ze tegenwoordig zijn Toen we nog maar verloofd waren had ge mij altijd iets te vertellen iets toe te vertrouwen en waart ge vol attentie om me raad te geven of in iets te helpen. En Nu... ik krijg zo de indruk heel weinig te betekenen in uw 'leven; het schijnt me dat ik onopgemerkt mijn dagen slijt. Ge komt terug van uw werk. Ge zijt vermoeid, zegt ge. Ge sluit u op in uw zelve. Om de kinde ren schijnt ge u weinig of niets te be kommeren. Uw vrouw is de verlatene. Ik begrijp dat alles niet Het is de eerste maal sinds hun hu- dijk dat Rosa zo klaar een verwijt haar grote, flinke man toestuurt. Het l haar sinds lang op het hart. Vandaag was ze moedeloos. Lowie was haar meer dan anders onverschil- :eschenen. Ze stond op het punt in tranen los te barsten. Ook Lowie begreep dat hij, om een tranenvloed te voorkomen, den moest. Zijn antwoord zou ditmaal geen schouderophalen zijn. Hij zou een be- rijpende uitleg geven. Een uitleg d: o goed is om de wolken uit den hu- welijkshemel te verdrijven. VAN HET ONTWERP DE KAMER MOET HET DOOR DE SENAAT GESTEMDE ONTWERP NOG GOEDKEUREN De Senaat heeft op I 7 October l 95 0 het wetsontwerp houdende uitzonde ringsbepalingen inzake huishuur goed- jekeurd. Dit ontwerp van wet beoogt de instelling van een definitieve huis huurregeling die in de plaats zal ko men van de voorlopige huishuurwet die in afwachting bij herhaling verlengd werd. De wet is definitief doch het Pai'lement zal in 1951 moeten oorde len of er geen aanleiding bestaat om nieuwe wijzigingen aan te brengen. Voor het ogenblik is het ontwerp nog in behandeling bij de Kamercom missie voor Justitie; geen enkel amen dement werd aangenomen want de re gering verzet zich tegen iedere wijzi ging die een teruzending van het ont werp naar de Senaat zou voor gevolg hebben. De wet moet vóór 3 l Decem ber gestemd worden vermits ze voor ziet dat de huishuren van 1939 vanaf l Januari 1950 zullen verdubbeld wor den. Voor de nieuwe categorieën, die buiten het toepassingsgebied der wet vallen, zal geen beperking meer tellen. We geven hieronder de voornaamste fedeelten van het ontwerp HUUROVEREENKOMSTEN WAAROP DE WET VAN TOEPASSING IS Vallen buiten de verlengingsbepa- lin gen voorzien bij de wet, de huur overeenkomsten betreffende onroeren de goederen waarvan de normale jaar lijkse huurwaarde op l Augustus 1939 hoger was dan lin de gemeenten van de Brussel se agglomeratie a) 15.C'00 frank voor de onroeren- antwoor-1 de goederen b,) l 2.000 frank voor de gedeelten van onroerende goederen; 2) in de gemeenten met meer dan 1 00.000 inwoners en in die van de Dit zal en kan deze gelegenheids scribent niet, hij is alléén bevoegd om in de modder te ploeteren en zich in de Kamer tot de orde te laten roepen wegen zijn onhebbeliijke uitlatingen. De rode pers is verplicht van dagelijks te schreeuwen en te schelden op de re dering, de aan banden gelegde rode a - i a-•», - uanucii yeiegae roae sureerae; een Az.el Sarbon aan de U. pers is verplicht allerhande verdacht- T. M. I. een Rik De Man, de gewe zen voorzitter der socios en boezem vriend der nazis; de grote patriot en joden aanbidder Kamiel Huysmans welke in beide oorlogen de Duitsers ging bevechten ééns te Stockholm en eens te Londen en dit na een lafhartige vlucht uit zijn vaderland; dan vindt men een man als kop Van Eynde wel ke ontroerende brieven schreef aan de verrader Rik De Man om samen een nazikrant uit te geven; dan vindt mer een serie rode bonzen met aan het hoofd de evenknie van Van Eynde-De Man, Victor Larock, welke een ver zoekschrift hebben ondertekend om Belgie's grootste verrader en collabo rateur, Robert Poulet van Le Nouveau makingen de wereld in te sturen om dat zij het zeer verdachte rode zootje in haar eigen rangen dient te bescher men en aan de aandacht te onttrekken. Kop Van Eynde-De Man heeft de 1 1 Novemberviering slechts gekozen om zijn weergaloze blunder te lanceren, hij zou o.i. beter wat geduld hebben gehad om zijn kwaadaardige ontboe zemingen bot te vieren en te wachten tot de repressie helemaal is herzien en amnestie ia verleend aan alle incivie ken, ook aan de rode. Dan zou Rik De Man ook nog een woordje te vertellen hebben. terwijl PVan 'Eynde in het ziekenhuis zou worden verzorgd. Wegens leverziek- te !l' LEO. DRUKKING DER KLEINHANDELSPRIJZEN ZEEPPRDS VERMINDERT MET 8 TOT 10 T. H. GEVOELIGE VERLAGING DER VERFSTOFFEN Door het kabinet van de minister van Economische Zaken en Midd> stand wordt meegedeeld, dat gezien de beroepsvereniging van de verwer kers van nijverheidsvetstoffen, die de diverse takken van de Belgische zeep industrie groepeert, besloten heeft, de groothandelsp rijzen der toiletzepen geneeskundige zeep, scheerzeep zeepshampooings met 2.5 t.h. en haar huishoudzeep met 4 t.h. te verminde ren, de regering overgegaan is tot ver vanging van de luxetaks van 12 t. h. door een forfaitaire taks van 4,5 t. h. en de overdrachttaks van 4.5 t.h. door een factuurtaks van 4.50 p. d. De prijs van de zeep kan aldus ver minderd worden met 1 0 en 8 t.h. De zachte zeep kan een frank het kg. dalen. VERFSTOFFEN De verf, vernis, stopverf en druk inktnijverheid, vertegenwoordigd door haar syndicale kamer (I.V.P.) heeft een bijkomende prijsvermnidering ge lijk aan deze die voortspruit uit de vermindernig der overdrachttaks op de lijnolie, toegepast. sen 1 en 4 t.h. Zo worden o. m. de meest gebruikte verven en het gema- len wit met 25 centiem het kgr. ver minderd, de vette en synthetische ver nissen ondergaan een prijsdaling van 70 centiem het kg. terwijl de vette ink ten met 1 fr. het kgr. en alle soorten van stopverf met 20 centiem dalen. De verbruikers kunnen onmiddellijk van deze prijsvermindemig genieten. KLEINHANDEL PAST PRIJSDA LING DER EIEREN NIET TOE Het ministerie van Economische Za ken en Middenstand vestigt er ander zijds de aandacht van de betrokken handelskringen op, dat de gevoelige prijsdaling die zich de laatste da°-en voorgedaan heeft op de groothandels markten van eieren niet schijnt toege past te worden in de kleinhandel!'. Strenge maatregelen zullen dan ook uttri° i-er worden ingeval verder klaar blijkelijke misbruiken zouden waarge nomen worden in deze sector. DE GELUKZALIGE MARIA AMANDINA •eboren te Schakkenbroek bij Herk- de-Stad op 28 December 1872 Ge marteld in China op 9 Juli, 1 900.' Haar geboortekamer, thans een stal, dient ingericht tot kapel, zoals het past. Giften worden dankbaar aanvaard op postcheck 3380.53 van den Zeer- eerwaarde Heer Vanschoenbeek, HIJ Rosa, luister eens goed. Ge werkt veel, te veel soms. !k beken het, ge werkt meer dan ik. Doch gij hebt een geluk hetwelk ik niet ken. Gij werkt voor eigen rekening. Voor u is gezin en werk één: Uw ihaard is uw atelier. Gij regelt uw. Ud zoals ge het. zelf verlangt.. AarfwX n'4- hoeft ge rekening te geven. UJm geweten is uw enige en zekere gids. Wlaar met mij liefste vrouwtje, is het heel wat an ders. Mijn arbeidersleven is in twee rote delen gesplitst. Ik heb mijn ge zin en ik heb mijn arbeid. Zeker ik werk voor mijn gezin, voor u en onze lieve kindjes. Maar toch, wanneer >k op het atelier kom regel ik mijn werk niet naar eigen goeddunken. Het wordt mij opgelegd door de meestergast. De meestergast een beste vent wanneer hij oed gemutst is, moet op zijn beurt ok rekenschap geven. Ook hij heeft zijn beroepszorgen en zijn huisgezin. Er zijn ook de klienten van de lirma. Ik heb liefde voor mijn beroep. Ik durf zeggen dat ik mijn beroep ken. De klienten hebben hun verschillende jrillen. De ene wil het zo, de andere anders. Beiden vragen dwaasheden. Maar... «de klient heeft «altijd» gelijk» heeft de patroon mij op zekeren dag ;ezegd. Stel u voor hoe ik menigmaal mijn zenuwen moet bedwingen. Geduld is er aan de orde van elke dag. Ver geet daarbij niet dat mijn werk staan de gebeurt. Bij het einde van elke clag ben ik vermoeid en zijn mijn zenuwen op. Weet ge Ros'a, het is voor u en on ze kinderen dat ik arbeid, 't Is door aan u en aan de kinderen te denken ;E BELANGRIJKSTE BEPALINGEN niet opgezegde huur, waarop deze wet van toepassing is van rechtswege ten voordele van de huurder verlengd tot de datum van het jaar 1952 die met de datum van de ingenottreding over eenstemt. RECHTEN VAN DE VERHUURDER De eigenaar van één enkele woning krijgt het recht de verlenging in te trekken om het goed zelf te betrekken. Evenwel mag het intrekken van' de verlenging niet van hun woning be roven, tenzij de verhuurder zö'.f tot een van deze categorieën behoort 1de gezinshoofden die ten minste vier inwonende kinderen ten laste heb ben; 2. de invaliden wier wettelijk vast gestelde invaliditeit 100 t.h. bedraagt; 3. de huurders die ten minste zeven tig jaar oud zijn. De eigenaar van een enkele woning, die de verlenging wil intrekken, of de verhuurder die tegen het verstrijken van de verlenging of tegen een latere datum een einde wil maken aan de huur, is gehouden de opzegging te doen ten minste drie maanden te vo ren, ingaande ten vroegste op de da tum van inwerkingstreding van deze wet. De huur moet zes maanden te vo ren opgezegd worden wanneer de ver huurder het onroerend goed of ge deelte van onroerend goed verkregen heeft na 30November 1949. Het genot van de verlenging kan niet worden overgedragen door huur- overdracht of algehele onderverhuring van het gehuurde goed. Bij overlijden van de huurder komt de verlenging alleen ten goede aan hen, die sedert ten minste zes maan den bij hem inwoonden, met uitzonde ring van de bedienden en het huisper soneel. De termijn van zes maanden ;eldt niet voor de echtgenoot BEPERKING VAN DE HUURPRIJZEN Met ingang van 1 Januari 1951 mag geen huurprijs, hetzij rechtstreeks of glomeraties Antwerpen, Gent, Luik en middellijk uitgaan boven de normale Charleroi a) 12.000 frank voor de onroeren de goederen; b) 9.000 frank voor de gedeelten van onroerende goederen; 3) in de gemeenten van 20.000 tot 00.000 inwoners welke niet tot de ge noemde agglomeraties behoren a) 1 0.000 frank voor de onroerende goederen; t.>*..82000 frank voor do gedeelten van onroerende goederen 4. in de gemeenten met 5.000 tot minder dan 20.000 inwoners a) 7.000 frank voor de onroerende goederen; b) 5.000 frank voor de gedeelten van onroerende goederen; in de gemeenten met minder dan 5.000 inwoners a) 6 000 frank voor de onroerende goederen: b) 4.000 frank voor de gedeelten van onroerende goederen. VALLEN BUITEN DE VERLENGING Buiten de toepassing van de ver- lengingabepalingen van deze wet val len 1de huurovereenkomsten betref fende onroerende goederen of gedeel ten van onroerende goederen die tus sen 1 Augustus 1939 en 31 Juli 1947 op geen enkel ogenblik verhuurd zijn geweest; 2) de huurovereenkomsten betref fende onroerende goederen of gedeel ten van onroerende goederen die se dert 1 Januari 1945 werden of zullen zijn nieuw gebouwd of wederopge- bouwd of waaraan vergrotingswerken werden of zullen zijn uitgevoerd, die de woonruimte ervan in een verhou ding van ten minste 30' t. h. hebben vermeerderd, voor zover, indien het een lopende of verlengde huurovereen- dat ik het volhoud. Hierdoor is het dat i '°Pe™e °r vfnengae nuurovereen- ik kwadp Inimpn d. komst 'betreft, de vergrotingswerken ik kwade luimen van de meestergast, de dwaze fantaisies van de klienten en vaak de spot van sommige andersden kende kameraden kan verdragen. Soms gebeurt het dat de zaken van de firma niet al te best marcheren. Er wordt gefluisterd van mogelijke afdan kingen. Dan is het alsof een ongeluks- pook zich ergens in het atelier schuil houdt wie zal het eerste slachtoffer zijn Ik wil een goed arbeider zijn. Ik zorg dat ze over mij tevreden zijn. Ik zou niet graag hebben dat ze eens tot mij de fatale zin zouden richten «Lo wie, volgende week is er voor u geen werk meer met instemming van de verder meer rrote, flinke De totale prijtdalin, schommel. lu5. toor ieïhEbS' Rosa liet Lowie niet praten. Ze drukte haar man tegen haar hart. Lowie, op zijn beurt, voelde zich uitermate gelukkig omdat zijn vrouw hem begrepen had. Heel simpel voeg de hij er nog aan toe :«zeker, ik zou al mijn zorgen moeten vergeten als ik thuis kom... maar dat is zo gemakkelijk niet als men wel eens denken zou. Gelukkig voor het gezin van Lowie en Rosa dat ze hun hart eens gelucht hebben. PIERLALA. jescheiden 'huurder 3) de huurovereenkomsten betref fende villa s, '.landhuizen of andere lusthuizen, welke de huurder slechts tijdens een gedeelte van het jaar be woont, en de huurovereenkomsten be treffende onroerende goederen of ge deelten van onroerende goederen wel ke noch als woning dienen, noch voor handelsdoeleinden worden gebruikt. 4) de huurovereenkomsten betref fende onroerende goederen of gedeel ten van onroerende goederen welke vrij gekomen zijn ten gevolge van het overlijden van de huurder die dit on roerend goed of gedeelte van onroe rend goed alleen betrekt. OPZEGGINGEN De uitsluitingen hebben slechts uit werking mits een opzeggingstermijn van zes maanden die zal gegeven wor den tegen de verjaardatum van de in- genottredingen en niet vroeger dan bij het in werking treden van deze wet. Voor de huurder die, op het tijdstip waarop dé opzegging wordt gedaan, ten minste vier inwonende kinderen ten laste heeft, zal die termijn één jaar belopen. VERLENGING VAN DE HUUROVEREENKOMSTEN In algemene zin wordt elke dan huurwaarde op 1 Augustus 1939, ver hoogd met 1 00 t.h. Bij accoord tussen partijen kan de verhoging tot 150 t.h. gaan. Indien het billijkerwijze gewettigd is, kan de rechter op verzoek van de verhuurder, hogere huurvermeerderin- gen toestand, die echter 200 t. h. niet mogen te boven gaan, noch een terug werkende kracht hebben tot vóór de datum van de eis. De rechter kan de' teruggave gelas ten van de huurgelden voor de twaalf laatste maanden die in strijd met deze bepaling mochten zijn geïnd. Hij kan bevelen dat zij van de vervallen huur gelden afgetiokken worden. BIJKOMENDE PRESTATIES De verhuurder kan alle extra-uitga ven voor water, licht, vuur en belastin gen en taxes voor zover deze krachtens de wet niet uitsluitend ten bezware van de eigenaar zijn, geheel of gedeeltelijk ten laste van de huurder brengen wan neer die uitgaven, in vergelijking met het bedrag dat zij bereikten of zouden bereikt hebben in 1939, naar verhou ding hoger zijn dan de huurvermeerde ring ten opzichte van datzelfde jaar. De rechter bepaalt naar billijkheid de bijslag welke ten laste van de huur der komt uit hoofde van de noodzake lijke herstellingen voor een normaal ge not van het gehuurde goed, indien de herstellingskosten vergeleken met het geen zij in 1 939 zouden bedragen heb ben, naar verhouding hoger zijn dan de huurvermeerdering ten opzichte van datzelfde jaar. VERMINDERING VAN DE HUURPRIJZEN De huurder die, ingevolge de econo mische of uit de oorlog ontstane om standigheden niet meer in staat is de vastgestelde huurprijs te betalen, kan vermindering van de huurprijs aanvra- n. Indien de rechter de eis aanvaardt bepaalt hij de modaliteiten en voor waarden van de vermindering, onder meer ingangsdatum en duur ervan. Bij voorkomend geval verleent hij uitstel voor de betaling van achterstallig huur en ontslaat hij de verhuurder geheel of ;edeeltelijk, van die zijner verplichtin- :en die niet in verhouding zijn tot de verminderde huurprijs. Wanneer de huurprijs met meer dan 50 t.h. verminderd is, heeft de ver huurder het recht een eind te maken aan de huur mits opzeg na uitspraak door de vrederechter. ALGEMENE BELANGEN De huurvoorwaarden van 1 Augus tus 1939 kunnen, in geval van be twisting, door alle rechtsmiddelen, zelfs door getuigen en vermoedens be wezen worden, wat ook het bedrag is van het geschil. De huurder kan tot 3 1 Januari 1 95 1 verzet aantekenen tegen de beslissin gen tot ontruiming. HANDELSHUIZEN Tot de mwerktreding van een nieu we wet tot wijziging van de artikelen Wetboek, zal deze wet gelden voor huurovereenkomsten betreffende goe deren die hoofdzakelijk voor handelf;. doeleinden gehiuikt jyp£deca

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1