Ds strijd tegen de levensduurte DE PRIJSDALING HEEFT EEN GUNSTIG VERLOOP DE PREMIEN AAN DE WERKNE MERS DIENEN UITBETAALD De vertegenwoordigers van werkge vers en werknemers hebben een onder houd gehad bij de Eerste Minister ter bespreking van de toepassingsmodali teiten inzake de overeenkomst van 23-25 October betreffende de prijzen- en lonenkwestie. De afgevaardigden verklaarden eenstemmig dat de prijsdaling een gunstig verloop heeft en dat derhalve fret voorschot op de compensatiepre- inie zou moeten worden uitgekeerd, waartoe de werkgevers zich in geval Jat de prijsdalingscampagne zou sla gen hadden bereid verklaard. De tekst van de bereikte overeen komst, welke wij reeds hebben mede gedeeld, willen wij evenwel nader toe lichten 1 Recht op uitbetaling van het Voorschot: het voorschot moet wor den uitgekeerd in alle sectoren en on dernemingen waar de lonen sedert l October 1950 niet zijn verhoogd. De krachtens het akkoord van 4 Septem ber gedane aanpassingen der minima moeten niet worden beschouwd als een loonsverhoging. 2) Uitkeringsvoorwaarden ten einde dubbele betalingen te voorko men worden ölle werkgevers verzocht bedoeld voorschot uit te keren aan al de werknemers, met wie zij op 25 No vember jl. door een arbeids- of be diendencontract waren gebonden. 3) Datum van uitbetaling: het voor schot moet zo spoedig mogelijk wor den uitgekeerd. 4) Bedrag aangezien het hier een voorschot betreft, werd geen onder scheid gemaakt tussen mannelijk en vrouwelijk personeel. Het bedrag werd vastgesteld op 2ÖÖ fr. voor alle werk nemers die op 1 October jl. minstens 1 8 jaar oud waren, en op 1 00 fr., voor alle overigen. Het uit te keren evenredig zijn met de bermaand volbrachte gen a) om recht te gehele gedurendi voorschot mag tijdens dc Octo- dienstverrichtin- hebben op het >rschot, moet de werknemer de gehele Octobermaand effectieve arbeidsverrichtingen hebben volbracht (normaal 25 dagen). b) Zij die gedurende bedoelde "maand geen volledige prestaties heb ben gedaan zullen een premie ontvan gen overeenkomende met 8 fr. per dag j{4 fr. voor de werknemers die geen 18 jaar oud zijn.) 5) De premie is kennelijk verschil lend van het loon en .zalf derhalve in dien mogelijk, afzonderlijk worden uit betaald. De regering vindt het goed dat op deze premie geen bijdragen voor maatschappelijke zekerheid verschul digd zijn, tevens zal de premie niet in aanmerking worden genomen bij de berekening der premies betreffende de verzekering tegen arbeidsongevallen. Tenslotte moeten or geen fiscale af houdingen worden gedaan, aangezien het hier een buitengewone premie be treft welke lager ligt dan 1000 fr. yOORLOPIG GEEN DALING VAN DE PRIJZEN VAN SIGAREN EN SIGARILLOS De unie van detailhandelaars in ta bak en cigaren maakt bekend dat de ng op de prijs 'aangekondigde verlas van sigaren en sigari'los niet aanstonds kan ingaan. De directie der accijnzen heeft in derdaad de unie doen weten dat het nieuwe regime, dat met de gewijzigde aerviswetgeving in het kader van Be nelux moet tot stand komen niet eer der dan over twee of drie maand zal kunnen ingaan. DE VERKIEZINGEN VOOR DE WERKRECHTERSRADEN WELKE BEDIENDEN MOETEN ER AAN DEELNEMEN Men heeft onlangs bekendgemaakt, dat de bedienden wier wedde meer dan 72.000 fr. bedraagt, (6.000 fr. per maand) niet onder de Werkrech- tersraden resorteren, en dus niet deel nemen aan de verkiezingen, die Zon dag 10 December zullen plaats hebben Zulks steunt op een vergissing, want de wet Van Roosbroeck, die in de Se naat werd goedgekeurd, is door de Ka mer der Volksvertegenwoordigers eveneens goedgekeurd. Déze wet is op 18 Maart 1950 afge kondigd en is in het staatsblad ver schenen op -22 Maart. In de nieuwe w;et is de paragraaf C van artikel 4 waar bij de maximumwedde van 72.000 fr. I werd vastgesteld, afgeschaft. Dienvolgens moeten alle bedienden, wier jaarwedde 72.000 fr. overtreft aan de verkiezingen deelnemen, indien 'zij op de kiezerslijsten zijn ingeschre ven evenals de bedienden die minder dan 72.000 fr. ontvangen. Uitzondering wordt gemaakt voor degenen die het ambt vervullen van afgevaardigde-beheerder, gérant, di recteur, of die onder om het even wel ke benaming de leiding hebben van het dagelijks bestuur van een onderne ming de technische directeurs, han dels-directeurs, ingenieurs, scheikundi gen, en actuarissen, va'llen niet onder de toepassing van de nieuwe wet, evenmin als beroepsjournalisten- °o° RIJWIELPADEN EN BROMFIETSEN Het departement van Openbare Werken had als proefneming rijwiel paden met rode strepen laten afbake nen. Dit had gewoon tot doe': de wiel rijders ertoe aan te zetten het hun be stemd weggedeelte niet te verlaten, maar niet de zo begrensde strook voor de automobiel-bestuurders te verbie den. Deze maatregel werd ingetrokken, daar hij door de weggebruikers ver keerd werd begrepen en niet de uitsla gen heeft opgeleverd die men verwacht had. De verwezenlijking van rijwielpa den wordt actief voortgezet. Wat het gebruik van deze paden door rijwielen met motor betreft, wordt door het bestuur der wegen in overweging genomen het verplicht ge bruik maken van de rijwielpaden op te leggen aan de bestuuders van fietsen .met een thermische bijmotor (brom fietser.) met een boring van 50 cm3, op voorwaarde dat deze voertuigen, wat hun structuur betreft al de ken merken van de rijwielen zonder motor behouden. Aan te stippen valt dat het toelaten op de rijwielpaden, onder be- paa'lde voorwaarden, van rijwielen met motor zonder onderscheid aangenomen werd in de bijlage 1 tot de overeen komst betreffende het wegverkeer, welke op 19 September 1949 te Ge neve werd ondertekend. ^arel ZZZZZZZZZZT 113© Blauwer Schets uit het Smokkelaarsleven. door J. LEROY. (NADRUK VERBODEN). 19de Vervolg. Wel, morgen zijn wij alle twee vrij; wij moeten op nachtdienst over dag kunnen wij wederom t zélfde spel spelen gelijk deze namiddag, en intus schen al wie dienst doet aan 't tolhuis altijd goed verwittigen. Overmorgen is 't weer onze beurt op dienst te zijn aan 't tolhuis; maar hij zal dan reeds lang gesnapt zijn. Maar Victor, hoe zullen wij het boord leggen als Karei in volle vlucht bomt gereden. Het is de zaak van on: wel voor te bereiden en elkaar goed ie verstaan. r Wel, Juul, gij zijt groot en kloek en fel te been: gij springt het dier naar iden kop, en ge houdt wat ge hebt. In- iusschen spring ik bij en pak Karei vast en 'k zal hem niet laten gaan; dat ver zeker ik u. *t Paard zal natuurlijk staan of omver vallen, ik heb dat al dik wijls ondervonden. Zoodra 't paard istaat, kom mij te hulp en ons getweeën zullen we op ons gemak dien duivel- schen Karei binden. Al wel maar dat hij eens uit uw handen geraakte voor dat ik u kan ïielpen. Wat gij peinst Ten eerste Ka- !rel zall uit 't rijtuig niet springen voor dat *t paard stilstaat, of anders op dui zend kc-eren tegen één valt hij knie ©ver elleboog met zijn kop op den SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAG Gestoofde nieren op wittebroodcr.cutons. Tomatensoep Varkensgebraad, schorseneren beschuitschoteltje. MAANDAG Stoofcarbonaden gekookte aardappelen fruit. DlNSDiAiG Gebakken moten ka beljauw remouladesaus geiaak- ken aardappelen vanillepudding. WOENSDAG Biefstuk andijvie gekookte aardappelen appelflap pen. DONDERDAG Varkenscottelet- ten Savoyekool Gekookte oar- dappelen Broodpudding. VRIJDAG Mefisto mosselen sla frites Rijstepap. ZATERDAG Gebakken lever gestoofde prei -1 gekookte aardappe len fruit. VOOR DE LEKKERBEKKEN. GESTOOFDE NIEREN OP WITTE BROOD-CROUTONS. Men snip pert een ui.fijn. en braad hem uit in een pan, tezamen met een paar toma ten, waarvan het velletje verwijderd is. Hierbij moet opgemerkt worden dat hiervoor uitstekend tomaten uit een doos kunnen genomen worden. Schijf jes die een uur in het water gele gen hebben, worden in hele kleine stukjes gesneden en tezamen met kCein gesneden champignons in een braad pan bruid gebakken. De tomatensauc wordt hierover heen gegoten en onge veer een kwartier meegekookt. Zout. peper eventueel ook een scheutje wijn, en een weinig aangemaakte meel wor den erbij gevoegd. Het gerecht wordt op, in boter roosterde sneetjes wittebrood zonder korst gestreken, waarover nog geraspte kaas wordt gestrooid, terwijl het heel nog een ogenblik in de oven wordt geschoven om lekker bruin te worden voor het' opgediend wordt. BESCHUITSCHOTELTJE 3 eie- ren kloppen niet 2 lepels suiker en een lepeltje kaneel, daar bijvoegen ong. 3 dl. melk en naar verkiezing een lepel rhum of cognac hierin een stuk of 12 beschuiten laten weken, deze in een beboterd schoteltje leggen afgewisseld met een mengsel van even ongekookte rozijnen, succade en gesnipperde aman delen, van elk 50 gr. of met een meng sel van rozijnen appelmoes, de boven ste bescl%|tlaag met klontjes boter be- dekke>\fi. bei-.vuurvast schoteltje of Yiuuijfje in' een 'matig warme oven zetten. MEFISTOMOSSELEN De mosse len goed 'schoonmaken en ze herhaal de mallen in water wassen. Het laatste water moet hélder blijven. Doe ze in een pan, voeg er wat ajuin, selder, pe terselie en peper bij en zet op het vuur. Onder het koken de pan telkens flink schudden. Wanneer de mosselen gaar zijn ze uit de schelpen nemen en af la ten koeien'. Maak intussen een sterk gekruide mayonnaise met een paar le pek mosterd en fijn gehakte sjalotten. Voeg hierbij de mosselen, alsook gepelde garnalen, kleine stukjes witte selder, gehakte peterselie en een snuif je cayennepeper. KEUKEN-GEHEIMEN. HOE STAAT HET MET UW CON-/ grond en dan spring ik er op en houd hem gesloten onder mijn knie. Wacht hij tot het paard stilstaat, dan zijt gij bijna zoo gauw gereed als ik en wij springen er samen op. 't Is al wél gezegd maar ze zeg gen dat die Karei paaredmacht heeft. Dat is fel overdreven. (Gij weet wel dat de kommiezen den schrik op het lijf hebben voor Karei den Blau wer. Welnu, die schrik overdrijft anles. Wij, integendeel, zijn niet benauwd en hebben, Goddank, ook nog goe poot jes. Laat hem maar komen, den zoo gevreesden Velde, met zijn lange zwaaiende knevels, en we zullen hem binden gelijk een kalf voor de slacht bank. Ja, 't is niet dat ik benauwd of bevreesd ben, Victor, maar ik wil J voorzichtig zijn, ik wil zeker spélen want moest die schurk ons ontsnappen, al waren we nog half dood geslagen, men zou nog met ons lachen en gek ken toe; gij weet wel hoe het gemeen lijk gaat. Wel weet gij wat wij nog kun nen doen; wij zullen veel gerucht ma- ken en om hulp roepen en seffens zal dachte; want die kerel is tot alles be kwaam; hij kan geschut bijhebben. Zeker, zeker maar zoo wij hem rap bespringen, zal hij den tijd niet hebben zijn pistool of ander verweer te trekken. Zoo, goed verstaan He gij springt naar 't paard, trekt het uit al uw macht zijdelings weg, en gelijk het in volle vlucht is, moet en zal het val len met koets en heel den boel en Ka- rel misschien .er onder. Ik borg voor Karei en gij komt mij zoohaast moge lijk te hulp. En als hij niet komt terwijl wij van dienst zijn, ge moet het ook zoo aan onze aflossers wijsmaken, Victor. Ja, dat zal ik doen: wees gerust. Nu ga ik mijn pistool onderzoeken en gereed maken; in twee minuten is 't gedaan. Hoe laat is 't nu al wel 't Is daar zoeven elf uur geslagen op de kerk. Milliard wij hebben maar één uur dienst meer. Zou die vervloekte Karei font geroken hebben misschien, dat hij niet af komt, -of zou Tisten ons bedro; SERVEN. Met het kouder worden verdwijnen er steeds weer meer verse roenten en fruit van de markt. Wel dra zullen we dan ook beroep moeten loen op onze inmaak. Hebt U deze re- .elmatig gecontroleerd Hier volgen enige redmiddeltjes, die ge' eventueel kunt toepassen op uw stereliseerde inmaak. Indien er zeer kleine luchtbelletjes van de bodem van de bokaal naar de oppervlakte stijgen, betekent dit een begin van gisting. Open dadelijk de potten en laat de inhoud gedurende en kele minuten opnieuw koken. Rein: intussen de bokalen zeer grondig, spoel ze na met gekookt water, en zet ze omgekeerd op een schone handdoek, ook de gummiringen schoonmaken en afdrogen Vul daarna de bokalen weer, sluit ze af en sterelisseer ze opnieuw. De ste relisatietijd behoeft vanzelfsprekend niet zo lang te duren als bij rauwe groenten of vruchten. Een half uui voor groenten i; nu voldoende, terwij voor vruchten 10 a 20 minuten vol staan. Is de gisting reeds verder ge vorderd, dan zal men opborrelingen in de potten gewaar worden. Open ze ook dan onmiddellijk, en wanneer ze niet slecht smaken of ruiken, kunt ge de zelfde bewerking toepassen al: boven beschreven. Laat deze potten echter niet lang meer staan, maar gebruik ze zo vlug mogelijk op. Indien de inhoud der pot echter onaangenaam ruikt, gooi ze dan onherroepelijk weg. Geste- reliseerd vlees moet bij een lichte reuk reeds weggegooid worden. Controleer ook regelmatig de sluiting der potten, het gebeurt dat een gummiring moet vernieuwd worden. Ook dan de inhoud even opkoken en opnieuw stereliseren. HUISHOUDELIJKE WENKEN. HET BEWAREN VAN LINOLEUM OF BALATUM. Het spreekt van zelf dat we de overschotjes van onze vloerbedekking niet wegwerpen. Zij kunnen ons niet alleen van pas komen wanneer er een gat in het linoleum of balatum ontstaat, en we dit willen re-, pareren, maar ook kan zo'n overschot je voor vcél doeleinden in dc huishou ding gebruikt worden. Voor het bewaren róllen we deze overschotten op. Nieuw linoleum of balatum rolt- men op met een vloeipa pier ertussen, en met .de goede kant naar buiten, Reeds gebruikte vloerbe dekking daarentegen wordt opgerold met de goede kant naar binnen. Dit omdat dc linoleum laag door het lig gen hard en broos is geworden, en daardoor de rek van het rondleggen niet meer zo goed kan weerstaan, en spoedig zou barsten. Beide soorten worden staande op een niet te droge plaats bewaard. Ketelsteen kan uit een aluminium pan verwijderd worden door deze een poosje droog op het vuur te zetten. Uit een emaiÈ.epan wordt dit euvel verwij derd door er wat water en een scheut je zoutzuur (acide chlorhydrique) in te laten koken. Daarna flink wassen in sodawater en naspoelen zuiver kouel water. Pas echter op dat de zoutzuur- oplossing niet overkookt want dit laat doffe vlakken na op de emaiöeplaat van het kookapparaat. - hebben de ontvanger ons bijspringen en nogal 't Eerste is mogelijk en 't ware andere kommiezen, die in den omtrek doodjammer; maar op Tisten mogen onen- we betrouwen. Die vent, hoe laf en Dat ware goed ook; maar niet boos ook, handelt uit haat en wraak- jenoeg; wij moeten hem aanvallen met zucht, en die bedriegen niet, als zij de bloote wapens- in de vuist. Gij kunt, hun wraak daarmee kunnen koelen, bij voorbeeld, uw pistool in gereedheid Opeens hoorden zij in de verte een houden, en ze op zijn borst plaatsen en rijtuig in volle vlucht afkomen, zeggen: zoo gij roert of tegenstand Mi'li'afd de milliards riep Vic- biedt, schiet ik Wij hebben bevel u tor; hij is daar Juul op uw post, levend of dood te vangen Gij weet der vrees Hij is de onze Onze toe trouwens ook wel dat stout gesproken komst iigt in,.onze handen half gevochten is. Alle duivels uit de hel nep - Dat is bijlange geen slecht ge-|Lange Juul, ik ben gereed 't zal aan Om bij het strijken vnn fijn goed een goed reiuïtaat te bekomen is een rarm glad ijzer een eerste vereiste Haal daarom 'het wanne ijzer even over een stuk kaars; en daarna over een stukje oud goed, alvorens tot het strijken over te gaan. MOEDERS, OPPASSEN VOOR ELECTRISCH SPEELGOED Er wordt in de Vereniging van Elcc- tiiciteitsbedrijven van België gewezen op het gevaar dat kan verbonden zijn aan het electrisch speelgoed. Het gebeurt dat dit soms niet vol doet aan de veiligheidsvoorschriften opgesteld door voornoemde vereni- ging. Volgens deze voorschriften mag de spanning tussen twee om het even wel ke punten van de stroomkelen die het speelgoed voedt, de 24 volt niet over schrijden, en mag de keten niet in contact zijn met een van de geleiders van het net. Het gevaar van speelgoed dat niet aan de veiligheidsvoorschriften vol doet, kan zeer ernstig zijn. En zelfs dodelijk indien er vochtigheid aanwe zig is, bv. wanneer de kinderen dit speelgoed met klamme of vochtige handen aanraken. HUISINRICHTING. HET ROMMELKAMERTJE «En ditzei het pas gehuwde vrouwt je tot haar vriendin, die ze haar huis liet zien, «is het rommelkamertje». «Het rommelkamertje» vroeg de an dere verbaasd, terwijl ze in het keu rige zijkamertje rondkeek. Het jonge vrouwtje lachte Ja, ik bedoel niet dat het rommelig is, in dit kamertje. Integendeel Het is het vertrekje waar we al die werkjes doen die rommel zouden kunnen veroorzaken in de huis kamer, of waar ze dan ook verricht worden. We hebben het zo praktisch mogelijk ingericht. Kijk tegen de muur bij het venster heeft de timmerman een lange tafel gemaakt, aan de onder kant voorzien van laden en planken waar ik mijn naai- en stopwerk in weg berg, en mijn man zijn gereedschap. Op de tafel zelf kun je allerlei werkjes doen, van inpakken tot japonnen knip pen toe. Daarnaast staat mijn naaima chine met een neonbuis erboven, zodat steeds het licht goed op mijn naaiwerk valt. Ook de telefoon heb'ben we hier laten plaatsen, want vanzelfsprekend ontvangen we hier nooit gasten, du? kan er steeds ongestoord getelefoneerd worden. Wel gebruik ik dit kamertje ook, als er veel visite is, als garderobe. Vandaar dat ik daar een klein kapta- feltje heb gezet met een spiegel en licht erboven, en een standaard er-> naast voor parapluies en wandelstok ken. Vervolgens heb ik hier in de hoek een grote kast laten maken voor het opbergen van zomer- of winterkleren, en waar ik 's zomers ook mijn wollen dekens in bewaar. Ik kan je niet ver tellen hoe gemakkelijk dat is. Dat de vriendin het daarmee eens was zult U wel begrijpen. Zij vond het werkelijk een prachtidee. En ik ben overtuigd dat veel huisvrouwen in haar huis wel een dergelijk «rommelkamertjezullen wil len en kunnen inrichten. mij niet liegen 1 Daar stonden zij de eene tegen den andere geschoord, als om elkaar moed te geven; maar ongelukkig, ze waren mis; 't was de bierkar van den brouwer van den Vijfweg, die in volle vlucht opkwam. De kommiezen vloekten van gram schap omdat ze bedrogen waren en riepen Gij schobbejak, moet gij zoo dat paard doen loopen over de plaats Bah bah Victortje, spotte de knecht, die schrijlangs op zijn four- gon zat, zijt ge slecht opgestaan waarom al die gramschap 'k moet thuis zijn eer 't middag is, en 'k zal geen tijd over hebben. Seldermenten, Jupiter zei Juul, ik was gereed, was hij 't geweest, hij lag daar al te spartelen. Ik ook, Juul, zei Victor, zijn pis tool wegstekend; nog nooit van mijn leven voelde ik mij zoo op mijn ge mak. Niet de minste vrees maar een razende drift tot vechten en vangen. 't Is toch jammer dal hij niet af komt Ware hij eens al Watou-Abee- le gegaan, misschien zou hij lukken want dat volk is daar zoo verschrikt voor dien Karei, dat 't niet te zeggen is. Nu we kunnen toch niet op twee plaatsen tegelijk zijn: we kunnen maar wat we kunnen; maar 't ware verduiveld, toch jammer. Ja zeker En *t ware nog eens bezijden onzen neus. Nu, nu, troosten wij ons, Juul, wij hebben nu toch reeds twee goede vangsten gedaan, en de luitenant heeft mij gezegd dat hij een verslag zou op maken en dat wij, ik en gij en Emiel op een heel goed blaadje zouden staan. Hij sprak zelfs van belooning en verhooging, en ge weet dat hij geen klapper is: als hij iets zegt, houdt het aan de ribben en is 't geen klap in den wind. 't Is een troost, 't is waar; maar konnen wij dien Karei vangen, dat zou de kroon spannen, dat ware de pluim, Victor. Ik wanhoop nog niet Juul, wij zullen 'hem pakken, gij zult het zien. Ja, ja, pakken 't zal toch dezen voormiddag niet, Victor, want 'k zie ginder in den draai van de kalsijde reeds onze aflossers opkomen. Milliard is 't nu al twaalf uur i Binnen vijf minuten, Victor, binnen vijf minuten. Inderdaad, daar kwamen twee kom miezen af met ransel en geweer 't waren bun aflossers. Victor was kwaad, maar verdook zijn spijt en begon bun klaar en duide lijk heel de zaak uiteen te doen: hoe zij handelen moesten en niet bevreemd moesten zijn, enz. enz. En als ze 't al wel verstaan hadden en beloofd stipt zijn raad te volgen, pakten Victor en Juul hun wapens op en gingen lang zaam de herberg binnen, waar zij met zeven haasten een Fransch broodje met een pint bier trachten binnen te krijgen: want hun moge trok niet, en hun keel was lijk toegenepen van dol le razernij. Vijf minuten later trokken zij voort. de kalsqde op naar oen Vijfweg. Seldermenten, Victor 't zijn juist de twee benauwdsten van heel onze bende: ze znllen nooit hand of vinger durven uitsteken.

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 2