Rede uitgesproken door Dhr Volksvertegenwoordiger pORIflÖ EU GEEN in de Kamervergadering v, 9-11-1950 PIERLALA ET7! EN OMSTREKEN [Nummer 92 BURELEN Kerkstraat 9; |V er schijnt den Donderdag, en Zondag van iedere week. Donderdag 16 November 1950 Aalst Telef.nr 24.114 P.C. nr 881.72 7" Jaarg; 1,25 fr. 't Nr. MEVROUWEN, MIJNE HEREN, Bij de bespreking van de begroting van Arbeid en Sociale Voorzorg, en in aansluiting met de interpellatie van de Heer Van Cauteren betreffende de maatregelen die werden genomen ten overstaan van de gehuwde vrouwen die volledig werkloos zijn (regentsbe- sluit 25-10-49) hebben we gemeend dat het nodig was het standpunt der C. V. P. in deze toe te lichten. Een eerste vaststelling. Het voltallig directiecomité van het S. V. W. socialisten inbegrepen, v/as van mening dat er moesten maatrege len genomen worden door zich op een onrechtmatige manier werklozensteun te laten uitbetalen. Het b'eek immers, uit de statistiek der werkloosheid dat het aantal ge huwde vrouwen volledig werkloos, ab normaal hoge cijfers had aangenomen. Zo constateren we bv. in het arron dissement Aa'.st-Oudenaarde voor de periode Maart '46Maart '48, dus 2 jaar een gemiddelde van 1 00 vrouw-en volledig werkloos. Welnu, in de maanden Januari en Februari van '49 steeg dit cijfer tot 3,200 en voor heel het jaar '49 had den wij een gemiddelde van 3.250 volledig werkloze vrouwen. Dat betekent 30 maal méér terwijl het totaal van het aantal werklozen ge stegen was van een gemiddeld van 2.867 naar 11.438 per maand hetzij slechts viermaal meer. Dergelijke verhouding zou men niet terug vinden wanneer men het alge meen totaal der werklozen neemt, om dat niet in alle streken van het land vrouwen worden te werk gesteld én dus ook de statistieken inzake werk loosheid niet verzwaren. Deze cijfers duiden zeer duidelijk aan dat daar, waar veel vrouwen te werk worden gesteld de werkloosheid onder de vrouwen buitengewone om- nijverheid, kleding en confectie en dia mantnijverheid (9-2-50): ook later aan tabaknijverheid. Thans werd een nieuwe afwijking toegestaan, waardoor de vrouwen die steun genieten niet uitgesloten worden, omdat ze geen nieuwe 75 dagen moe ten bewijzen. Dit besluit is gunstig voor deze vrouw die zich vorig jaar hebben kun nen redden maar het is ongunstig ten overstaan van dezen die vorig jaar ten onrechte werden uitgesloten. Wij wachten nog steeds naar de af- ijking voor de breigoednijverheid. Het is nodig de aandacht te vestigen op de speciale toestand van deze nij verheid. Te Aalst b.v. werkt men sinds ja ren met handbreimachienen, deze wer den sinds de bevrijding vervangen door motorbreimachienen, met als ge volg dat een drie-honderd gespeciali seerde arbeidsters hun arbeidsgelegen heid verloren. Deze die geen nieuw werk hebben gevonden blijven dus nog altijd uitgesloten. Hier is geen sprake van #gelegen- heidswerksters maar van arbeidsters met een beroepsverleden. Arbeidsters die slachtoffer zijn van structurele werkloosheid. Voor deze moet er iets worden gedaan. Werkgevers en werk nemers hebben in Aalst daar iets wil len voor doen. Sommige spinnerijen van Aalst die behoefte hadden aan vrouwelijke arbeidskrachten waren be reid deze vrouwen een herscholing te laten ondergaan; Het departement heeft echter de voorwaarden zo steld dat zij niet werden aanvaard. Voor deze vrouwen uitgesloten sinds 1-11-49 vragen wij afwijking op het besluit van 25-10<-49. Wij vragen dat de vooruitgeslotenen uit de andere nijverheden met hun be roepsverleden zou rekening worden gehouden. Principieel zijn we met dat besluit akkoord op voorwaarde dat re- vang had aangenomen. Wanneer het directiecomité van het i kening wordt gehouden met het be- S. V.W. besliste een zuiveringsactie te roepsverleden van de arbeidsters, be voeren door een referteperiode voor te schrijven, dan was deze beslissing volledig gerechtvaardigd, en minister Troclet liet dan ook een eerste besluit van 12-3-49 verschijnen in het Staats blad van 24-3-49 waarschijnlijk gein- spireerd door een artikel in Le Peuple van 8-2-49 op de 2de Bladzijde. In dit artikel wordt erover geklaagd dat 75 dagen werken voldoende zijn o;m iemand zijn leven lang te laten stempelen. Die misbruiken worden vooral gepleegd door de gehuwde Wat zegde dit besluit. De volledig werkloze vrouwen zul len voortaan moeten bewijzen dat ze 75 dagen gewerkt hebben in het voor bije jaar, dit voor de gehuwde vrouw en de drie voorbije jaren voor de on- gehuwden of ermee gelijkgestelden. Indien ze deze voorwaarden niet vervullen zouden ze geen werklozen steun meèr genieten. Dit besluit hoe gerechtvaardigd dan cok op dat ogenblik, lokte reactie uit bij de vrienden van Mr. Troclet en de ze trok zijn besluit in op 4-8-49 en met ingang vanaf 2 Februari '49. M. Troclet handelde uit politieke berekening en kwam te kort aan zijn verantwoordelijkheid. De nieuwe minister van arbeid en sociale voorzorg Mr. Behogne oordeel de anders dan zijn voorganger hij liet het besiuit opnieuw verschijnen, op 1 November '49. De minister verlong de referteperio de met 4 maanden. En weer luidde de rode alarmklok. Een interpelatie werd over dit onder werp gehouden op 1 December. Hoe gerechtvaardigd deze maatre^ gel was blijkt weer duidelijk uit de taal der cijfers na November '49. Wij zien dat het getal werkloze vrouwen volledige en onvolledige men in December '49 terug valt van 72.833 naar 68.400. Wij kunnen daaruit besluiten dat 4.000 vrouwen door dit besluit werden getroffen, en niet 10.000 zoals Mr. Vercauteren beweerd. Opmerkenswaardig is het feit, dat in de streken waar gewoonlijk veel vrou wen worden te werk gesteld de cijfer slechts een lichte wijziging ondergin gen. Om onrechtvaardigheden te voorko men en te herstellen werden achtereen volgens afwijkingen toegestaan en dit ingevolge art* 26. Secties,. nan d.ejute- roepsverleden dat zou worden beoor deeld door klachtencommissies of com missies van advies. Mevrouwen, Mijne Heren, alhoewel wij geen voorstanders zijn, van de loonarbeid der gehuwde vrouw zeggen wij het volgende de gehuwde vrouw die verlangt te werken heeft recht op werk. een gehuwde vrouw met een be roepsverleden heeft recht op werklo zensteun. de arbeidsters hebben recht op onze bescherming en onze belangstel ling. Daarom vragen wij voor de arbei dende vrouw gelijk loon voor gelijk •erk. Wij vragen echter aan de moeders dat ze aan de haard zouden blijven, veeleer dan naar bureel- of werkwinkel te gaan. Wij vragen voor die moeder aan de haard een aanmoediging die erin zou bestaan, de man genoeg te geven voor hem én zijn vrouw, door het invoeren van een gezinsinkomen. De huidige vergoeding voor de moeder aan de haard is een voorlopige regeling in afwachting van wat meer en beters, volgens het programma van de belanghebbende organisaties en dat der partij. Ik wil van deze gelegenheid gebruik maken om enkele andere punten aan te raken. 1Wat betreft de mijnwerkers. Wij hebben vernomen dat de mijnbazen vreemde arbeidskrachten vragen: Is het wel zeker dat in deze, alle middelen werden uitgeput om Belgische arbeids krachten te gebruiken. Ik ben ov tuigd1 dat er nog mogelijkheden zijn ik noem hier twee suggesties a) in het arrondissement Aalst, zfjn arbeidskrachten beschikbaar, maar om naar de mijnen van Wallonië te ver trekken moeten onze arbeiders thuis weggaan "s avonds te vijf uur en ze komen terug 's anderendaags morgens tussen negen en tien uur. Die arbeiders zijn dus elke dag zestien a zeventien uur van huis weg. Ik vraag U is dat menselijk ?Moet het ons verwonderen dat de arbeiders bij ons zich niet laten aanwerven voor de mijnen. We moeten dus absoluut over snellere verkeers middelen beschikken. Dus betere trei nen of autobus. Wij vragen ons werke lijk af waarom de mijnbazen de ar beiders niet komen afhalen met de au- ZIE .VERVOLG 3de BLADZ. BEZOEKT AALST EN HAAR MONUMENTEN. DE WERFKAPEL Wanneer men het aloude Aalst komt binnengereden langs de Zeeberg-brug dan leest men bezoek Aalst en haar monumenten. Het is inderdaad de moeite waard Aalst eens te bezoeken. Sedert een drietal jaren is men be zig met Aalst het onderste boven te keren. In de goede zin, hoor 1 Urbanisatie- wegenis- en bouwwerken evolueren in de goede richting met een snel tem po. Zonder dan nog van de verlich ting te spreken die prachtig is. Als men met esthetiek geen rekening houdt. Ja, schone verlichting voor deze die er wonen hoor ik sommigen opmer ken. Deze min-verlichte mensen mo gen gerust zijn, dat komt spoedig in orde gezien de verlichting over heel de stad komt. Berlijn en Stalingrad zijn ook niet op één dag gebouwd en ook niet op één dag vernield. Van bouwen en vernielen gespro ken. Op dit terrein valt er nog een woordje te zeggen. Is het de. moeite waard Aalst eens te bezoeken om hoger aangehaalde re den, dan is het toch niet zo gunstig ge steld met de tweede van het reklaam- bord. Immers, Aalst bezoeken om haar monumenten is op een minimum ge bracht. Wij hebben wel is waar nog onze prachtige St. Maarten-kerk waar de goede Sint gelukkig zijn triomfantelij i, ke intrede opnieuw heeft gedaan na jaren afwezigheid. Die Sinte Maarten op zijn paard strekt tot eer van de ontwerper en uit voerder. Dan hebben we ook nog ons bel fort h'etwélk aan de markt zijn cachet geeft. Spijtig genoeg is het mooië hoekje benêen aan de Molenstraat naar de maan. De Mtdènstraut pr.-.JU var. een moderne straat aan het worden. Maar wil men de bezoekers van Aalst nog wat van het historische en oude la ten zien dan moet men de Werfkapel heropbouwen in haar oorspronkelijke trand. Dus géfen nieuwe kapel maar wel de oude kapel «her»bouwen. Moest men dan nog de puinen van Geeraars- molen monument verklaren dan krij- ;en we daar een echte historische brok. Er doen wel geruchten de ronde dat nen zou zinnens zijn de Werfkapel te bouwen in een moderne bouwtrand, ik wil zulks nochtans niet geloven. Moest er spraak zijn van eigens een kapel te bouwen ik zou het een fout noemen van midden een modern jebouwen complex een kapel in ouden bouwtrand te plaatsen. Wanneer zulks jeen historische betekenis heeft ware het een dwaasheid. Het is evenwel ook een dwaasheid dat men van de Werfkapel een dood jewone nieuwe kapel zou maken. Die nieuwe kapel mag dan nog zo groot, schoon en nog zo kostelijk zijn. ledereen moet met mij bekennen dat het toch niet de «Werfkapel» zijn zou. De Werfkapel zoals onze voorouders wijzelf ze altijd gekend hebben. Het zal wel een kapel zijn doch niet de Werfkapel. Men zal dan in de ou de boeken en oude postkaarten albums kunnen gaan zoeken en zeggen: •as vroeger de Werfkapel. Wij zijn dan ook vast overtuigd dat noch het stadsbestuur noch de confr< van O. L. Vrouw ter Druiven zo'n kemel zullen laten schieten. Wij hebben hier vroeger nog ge schreven dat het erg jammer is dat men historische plaats- en straatnamen heeft gewijzigd en daardoor een stuk _eschiedenis onzer stad doodverft. .Er kome dan geen nieuwe streep door de eschiedenis onzer gebouwen. Urbanisatie is een mooi iets. Nieuwe wijken in moderne bouwtrand mogen er zijn. Dit alles is ook een beeld van den tijd. Dit mag toch niet leiden tot het doen verdwijnen der beelden uit het verleden, of is de «Werfkapel» geen beeld uit het verleden PIERLALA. BEGROTING BINNENLAND SE ZAKEN 1951 5.92 MILLIARD VIJFTIEN MILLIOEN MINDER GEVRAAGD De begroting 1951 van het ministe-1 Augustus 282 veroordeelden voor 'po rie van Binnenlandse Zaken is aan de litieke misdrijven werden in vrijheid leden van de Senaat toegezonden. j gesteld. Daaronder bevonden zich 264 'Het totaal der aangevraagde ere- en 1 8 vrouwen. Op datum van dieten beloopt 5.824.661.000 fr. De bezoldigingen en vergoedinger bedragen 156.930.C'00 fr.; de uitga materiële behoeften en ande- r c 241 van de mannen, die m de .oop /en 2:>.6/j.OOO fr. van Augustus vrij kwamen, waren cn- nele veroordeelden (vijf jaar en meer) 10 onder hen ven re werkingsuitg de toelagen 5.669.552.000 fr.; de werken 3.400.000 fr.de andere uitga-i NOG 3965 POLITIEKE VEROORDEELDEN IN DE GEVANGENIS Uit de statistische gegevens mede" jedeeld door het Ministerie van Justi tie blijkt dat in de loop van de maand einde Augustus verbleven in de gevan genissen var. het land in totaal 396* incivieken (4247 op 31-7-50), waa> van 3741 mannen en 224 ven 53.651.000 fr. Wat de uitgaven deeld tot correctionele straffen (ir voortvloeiend uit de oorlog betreft, uit-der j jaar) y de gaven van algemeen bestuur 4.530.000 ,5 verooldeefd tot tn_ fr.; werken 4.725.000 fr.; andere uit gaven 6.200.000 fr. In totaal werden er voor 1951 vijf tien millioen frank minder gevraagd dan in 1950. Een van de belangrijkste verminde ringen boekt de post Rijksbijdrage in de uitgaven van het aan Belgie over gedragen Duitse grondgebied 4 mil lioen 665.000 frank. Verminderin; minele straffen, 4 liepen een correctio nele straf op. Het aantal terdoodveroordeeiden is in de loop van Augustus met 1 ver minderd. Thans zijn er in de gevangenissen nog 274 terdoodveroordeeiden, waar onder 9 vrouwen. Van deze vrouwen verblijven er 4 in de gevangenis te Vorsit, 3 in de' gevangenis te Luik, 1 te 7.447.000 fr. Het toelichtingsprogram j Charleroi en 1 te Antwerpen, van hét wetsontwerp schrijft hierbij j £)e mannelijke terdoodveroordeel- «Dat crediet stemt overeen met hetzijn ajs volgt verdeedl 231 te St. schijnbaar tekort op de begroting van Gillis-Brussel; 10 te Namen; 8 te Ton de militaire commandant in dat gebied. „eren; 4 te Vorst; 3 le MerkspJas; 2 Het werkelijk tekort is kleiner door-j te Oudenaarde en 1 te Antwerpen,Luik dien zekere ontvangsten in de algeme- en Namen. Het grootste aantal incivieken ver blijft te Merksplas (1.135 mannen), te St. Gillis (959 mannen); Kasteeltje (400 mannen) St. Kruis (376 man nen), Verviers (140 mannen en 13 vrouwen). Zwartberg (124 mannen). In de gevangenis te Vorst verblijft ne Rijksbegroting gens de virtuele onmogelijkheid deze afzonderlijk te boeken. Er wordt een vermindering van 7.447.000 fr. van dit crediet vastge steld, voornamelijk wegens de onderte kening van financiële overeenkomsten, .arbij de transfert Duitsland verdiende deviezen toege staan wordt. Voor het dienstjaar 1950 moesten sommen voorzien worden ten einde, in afwachting van de ondertekening van die overeenkomsten voorschotten aan de gepensionneerden en de grensarbei der? te kunnen verlenen. Die voor schotten zijn teruggevorderd gewor den. Voor aankoop van «juwelen en bre vetten en van eretekens wordt 75.000 fr. gevraagd, tegen 100.000 fr. in 1950. Vieringskosten van de officiële fees ten en ceremoniën zullen 430.000 fr. belopen. De twee bals, op 8 Mei en 2 1 uli kosten samen 120.000 fr. vooruit in het merendeel der vrouwelijke veroor deelden (94). DE VEROORDELINGEN WEGENS SNCIV83ME MINISTER MOYERSOEN EN DE VERVALLENVERKLARING Naar verluidt is dhr Moyersoen, mi nister van Justitie, van zin het stelsel der vervallenverklaringen wegens inci- visme te herzien. De algemene verval lenverklaring zijn de vervallenverkla ring van stemrecht en verkiesbaarheid toegang tot publieke functies, uitoe fening van het beroep van advocaat en van de functie van bedienaar van de eredienst, van het recht onderwijs te een leidende functie uit te e ungaven vuur ue i-ictuviia.e ivaau=>-- 111 1 j van het Verzet belopen 1.00.000 frank oefenen in de wereld der kunst in de waarvan reiskosten van de leden banken, syndicaten m de politieke we- 50.000 fr.; receptie van de Verzets-jreld, enz. De tweedesoort vervallen- personaliteiten uit bevriende landen 15.000 frank. De uitgaven voor de Natipnale Raad geven KOLONIALE LOTERIJ Hier volgen de uitslagen van de trekking der Koloniale loterij die Dins dagavond plaats had te Diest. Winnen 200 fr. de nummers eindï gend op 1 Winnen 500 fr. de nummers eind! gend op 42. Winnen 1000 fr. de nummers ein digend o.p 487, 111, 187 Winnen 2500 fr. de nummers eindi send op 6939, 2776, 9054, 6743, 4599, 1843. 8603 1047. Winnen 5000 fr. de nummers ein digend op 7971, 2665, 2786, 7360, 1479. Winnen 10.000 fr. de nummers ein digend op 1280', 4133. 3613. Winnen 20.000 fr. de nummers ein digend op 51056, 86115, 02432, verklaringen betreft de oorlogschade, de pensioenen voor oorlogsinvailieden, staatspensioenen, enz.. Voor wat de ouderdomspensioenen der werklieden betreft die vrijwillig naar Duitsland gingen tellen de stortingen van tijdens de oorlog niet mee. Na een grondig onderzoek is de mi nister tot de vaststelling gekomen dat jveel administratieve sancties op geen 'enkele wettelijke basis berusten. Zo o.m. wat betreft de prijsvermin dering op het spoor, de pensioenen der staatsagenten, enz. De algemene vervallenverklaringen zouden aangepast worden aan de uitge sproken straf en aan de ernst der ge wraakte feiten ten einde de veroor deelden toe te laten in hun levenson derhoud te voorzien zonder evenwel invloed te kunnen uitoefenen op hun medeburgers. De bijzondere vervallenverklarin gen zouden aangepast worden volgens het voor de veroordeelden van gemeen recht in voege zijnde stelsel rekening 22395, 16505. Winnen 50.000 fr. de nummers ein- ^de^d mefhrt döa"doöV^de'Tiiw digend op 51284, 91834, 99094, 2i! 656. Winnen 100.000 fr. de nummers eindigend op 41930, 02273, 19104, 16426. Winnen 250.000 fr. het nummer eindigend op 76631. Winnen 500.000 fr. de nummers 215469, 212671. Winnen 1.000.000 fr. het nummer 280.668. Winnen 2.500.000 fr. het nummer 195.298. ONZE EXPORT NAAR DUITSLAND Naar wij vernemen, is een contin gent van 20.000 dollar open voor de export van alle producten naar West- Duitsland. Bovendien werd van de post der koloniale producten 50.000 .doLlar of 2.5 millioen frank afgeno- 'men ten gunste van de export naar Duitsland van Belgische boomkweke- riicxoJitctep LAUREAAT VAN DE ARBEID Het Commissariaat-generaal der Re gering bij de Nationale Tentoonstel lingen van de Arbeid heeft de eer aan alle arbeiders, mannen en vrouwen, in de Biscuitbakkerij tewerkgesteld, me lde te delen, dat te hunnen voordele, proeven voor de toekenning van de Titel en het Erekenteken van LAU REAAT VAN DE ARBEID VAN BELGIE» worden ingericht. De candidaten, welke v/ensen deel te nemen aan de proeven kunnen het reglement en de inschrijvingsformulie ren bekomen bij het Commis$ariaat- generaai der Regering, Beliiordstraat 5 8, te Brusesl of bij hun werkgever of bij hun syndicaat. De inschrijving en de deelname aan de proeven zijn kosteloos. De uiterste datum van inschrijving 23. 'November .195.0» dere wetgeving vooropgesteld. Dien volgens zouden de incivieken uitgeslo ten blijven van de wet De Taeye, het genot van het statuut van de weer stand het statuut der politieke gevan genen, enz. Het stelsel der 'bijzondere vervallen verklaringen zal in zijn geheel herzien worden om tot een uniforme regeling te komen. WEDEROPBOUWLENING EERSTE SNEDE De 154ste trekking van de Weder- opbouwlening (le schijf) heeft een lot van een millioen frank toegewezen aan obligatie 895 van de reeks 0198» DERDE SNEDE De uitslag van de 29ste trekking 'van de Lening tot Wederopbouw (3de 'schijf) luidt I Wint 1.000.000 fr. de obligatie 750 van de reeks 9586 I Wint 500.000 fr. de obligatie 457 van de reeks 9206. De andere obligaties van deze reek sen zijn terugbetaalbaar aan 1.000 fr. 2de SCHIJF. j De uitslag van de 94e trekking van de Lening tot Wederopbouw (2e I schijf) luidt I Een lot van 1.000.000 frank I Reeks 6605 nr. 755. Een lot van 500.000. fr. Reek?. [6928 ïv» 138<

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1