kleding meer of minder luchtledig wordt. Oikw-ijls komt het voor dat Zweet reeds een betrekkelijk gerin ge hoeveelheid kan deze toestand ver oorzaken in plaats van te verdam pen de kleren vochtig maakt, Zouói wij ten slotte een duidelijk merkbaar nat gevoel bespeuren. Het is daarom bijzonder belangrijk dit natte gevoel te voorkomen, daar juist de vochtigheid het lichamelijk behaaglijk gevoel en de werklust sterk beinvll'oedt. Men moet daarom de huid met stoffen omgeven, die zo mogelijk poreus zijn. Daarom zal men voor on- derkleding de voorkeur geven aan wol boven katoen en poreus tricotweefsel liever kiezen dan linnenhemdenstof. Juist van de onderste stoflaag af wordt immers ons. klerenlolimaat in directe REDE UITGESPROKEN DOOR DHR VOLKSVERTEGENW. IVJQR AU EUGEEN IN DE KAMERVERGADERING VAN 9-11-'50 VERVOLG VAN 1ste BLADZ. tobus van de mijn. Wij stellen immers vast dat sommige- werkgevers wanneer ze absoluut arbeidskrachten nodig heb ben, zij deze op eigen kosten komen halen in onze dorpen. b) voor wat de mijnen van Limburg betieft, wij liggen er 150 km. van ge scheiden, er is dus- geen mogelijkheid voor dagelijkse terugkeer. Welnu, geef dagwerk. een vierdagenweek, Dinsda: dan onze arbeiders OU™ --»vl CHNUUaai. 'II i.., i -*J geld. Daarom ook moet het Woensdag, Donderdag en Vnjd; inn geregv..^. - - hemd uit doelmatig stoffenmateriaal bestaan, want de uitscheiding van de waterdamp wordt in de allereerste plaats door de doorlaatbaarheid van de hemdenstof bevorderd. Op dit ge bied zijn uitgebreide onderzoekingen gedaan, waarbij merkwaardige resul taten zijn. bereikt. Zo is gebleken dat een mens zonder kleren aan te hebben in een uur tijds 33 graden warmte 73 gram water uitscheidt, een aangekleed mens 'bij dezelfde temperatuur 91 gram. Is nu de kleding niet erg poreus dan verzamelt zich de hoeveelheid wa ter in de kleren, het gevolg hiervan is de reeds geno#mde luchtledigheid, het geen weer het matte en koude tenge volge heeft. In ieder beroep kan on doelmatige kleding de prestaties ten zeerste beïnvloeden en de werklust doen afnemen. Doelmatige kleding daarentegen bevordert de werklust. Wanneer onmiddellijk na het werk de kleding door het transpireren voch tig geworden is kan men natuurlijk geen behaaglijk gevoel krijgen. Daar om is het ook niet gezond bij het werk oude afgedragen kleding aan te trek ken die door vuil en dergelijken haar poreusheid veiilioreri heeft. ledereen heeft reeds'dikwijls aan den lijve on dervonden hoe lichamelijk ontstem mend en anderzijds hoe opwekkend kleding kan werken, en welk een on aangenaam gevoel men krijgt, wanneer men te dun of le dik aangekleed is. Daarom is doelmatige k'leding van zeer groot belang, niet alleen voor on ze gezondheid maar eveneens voor ons arbeidsvermogen. HET JUISTE KAPSEL. Dë schoonheid van de vrouw hangt er in de eerste plaats van af of ze haar kapsel goed gekozen heeft. Ik geloof dat er voor iedere vrouw maar één goede manier bestaat om zich te kap pen, één manier die werkelijk bij haar haar past. Deze moet ze zelf trachten te ontdekken en daaraan trouw blij ven. Dit lijkt misschien wel een beetje vervd'.end, maar natuurlijk wordt hier alleen de hoofdtrekken van kapsel be doelt, voor een kleine variatie hier of daar zorgt de mode wöl. voorbehouden) TANTE DINA. (Alle nadruk, ook gedeeltelijk, DAV1DSFONDS MOORSEL. ZONDAG 3 DECEMBER 19^0 KATHOLIEKE KRING Het Vlaams Toneel speelt DE DICHTER VAGEBOND Een innig spel van Liefde en Droom in 3 bedrijven, door Theodore de Banville, •Kaarten: 20 fr. Leden: 15 fr. Begin te 5,30 uur. Nummeren na de Hoogmis. jeef hem een weekend van drie dagen met een snelle verbinding. Wij verzekeren U indien gij dat systeem invoert de arbeiders uit Oost-Vlaande- ren en West-Vlaanderen naar Limburg zullen gaan werken. Waterschei doet het reeds met één autobus per week. Tenslotte mijnheer de Minister ware het zeer leerzaam en nuttig te weten te komen waar de Italianen verblijven die ;inds de bevrijding in massa naar ons land werden overgebracht. Indien zij niet meer in de mijnen werken, zijn zij dan naar hun land teruggekeerd Of werd er hun werk gegeven in andere nijverheden Met als gevolg dat ze daar de plaats innemen van Belgische arbeiders. Om te eindigen wou ik vragen dat lgende kwesties onmiddellijk zouden worden onderzocht door de bevoegde diensten. 1. Het oprichten van gewestelijke diensten. Waarom moeten wij voor al les naar Brussel komen. Indien de dienst voor ouderdoms pensioenen, rijksdienst voor verlof, fonds voor gebrekkigen en verminkten, voorzorgskas tegen be roepsziekten, regoniaall werden inge diend, dan zouden ze sneller bediend worden en we zouden aangesproken worden in onze taal. Wij hebben wel gewestelijke bure len, voor de werkloosheid voor de ge ledingen en provinciale voor ziekteverzekering, waarom zou dat ook voor dc andere sociale diensten niet gaan. 2. Gelijkschakeling der sociale ver goedingen. Er is in onze staatsinstellingen en parastatale instellingen een strekking om de reglementering zo ingewikkeld mogelijk te maken, daarmee kunnen veel bedienden worden tewerkgesteld directeurs benoemd en de a.'gemene onkosten meer en meer opgedreven. We moeten rechtsomkeer maken. Er moet onderzocht worden of de sociale vergoedingen kunnen gelijk ge schakeld worden. Ik bedoel die sociale vergoedingen die het loon vervangen, omdat de arbeider niet meer kan wer ken, hetzij wegens ziekte, ouderdom* gebrekkeüjkheid, werkloosheid. Waarom moeten dat allemaal ver schillende vergoedingen zijn op een verschillende basis berekend. Laat ons een standaardloon nemen en vci'.gens het geval een percent van het loon toekennen in geval van werkonmoge- lijkheid. Veronderstel een loon van 30.000 fr. per jaar gekoppeld aan in dex-cijfer der kleinhandelsprijzen'350- 400, dat betekent 100 fr. per da; or 300 werkende dagen per jaar. Denkt u niet moest U 75 c/c van dat loon uitbetalen aan ouderdomsgepen- sioneerden zieken, werklozen, of ge brekkigen, dat <ge jyer «van de thans uitbetaalde vergoedingen zoudt zijn. Er is in die rfchting iets te doen. 3. Het regime der werkloosheid, moet vereenvoudigd worden. Dat sys teem is veel te ingewikkeld met die vergoedbare en niet vergoedbare da gen en al die verschillende dagelijkse vergoedingen. Dat alles maakt de be rekening van de werklozensteun inge wikkeld met als gevolg meer en meer personeel. Ik vraag het met aandrang Mr. de minister doet u voorstéllen voorleggen voor uwe diensten. Onze sociale wetge ving is gegroeid achter en naast elkaar. Thans hebben we een overzichtelij ke kijk, en is het ogenblik gekomen tot vereenvoudiging en gelijkschakkeling. De administratiekosten moeten en zul len verminderen, wij wii'len bediend worden in onze taal en en dicht bij huis. Ik hoop Mr. de minister dat deze enkele gedachten niet op een onvrucht bare grond zullen vallen, uw vrienden staan achter U om U te helpen en te steunen, zij zijn fier op U. Het is bij den aanvang van de twee de helft dezer eeuw, dat we de grond beginselen moeten leggen van een steeds verdergaande sociale politiek gesteund op de Christelijke Sociale Leer. GENEESKUNDIGE ZON DAGDI ENST Bij afwezigheid van den huisdokter kan men zich voor dringende gevallen wenden ZONDAG 19 NOVEMBER 19o0, betaald Dr- M- SCHELFHOUT, ZONNE- betaala STRAAT 13- TeI. 241.88. WACHTDIENST DER APOTHEKEN Zijn van dienst voor dringende ga- vallen van 9 tot 1 2 en van 1 4 tot i 8 u. ZONDAG 19 NOVEMBER 1950, Apotheker HENDRICKX, BOTER MARKT, 6. Tel. 243,78. GEDURENDE DE WEEK NA 19 U. vanaf Zaterdag 18 November tot en met Vrijdag 24 November inbegrepen, Apotheker Hendrickx, Botermarkt, 6. Tel. 243.78. De Apotheken der stad zijn gedu rende de weck opëh' van 8',30 tot 1- uur en van 13,30 lot '9 uur. ken afhaalt, inkwam, was 't nieuws mee dat Karei Velde leefde, en daar was een reiziger die bevestigde^ Karei te Poperinge gezien te hebben bij een tabaksfabrikant, wiens naam hij met wist. Dat blijde nieuws liep van mond tot mond, en kwam al gauw aan de ooren van Sofie. Wat een blijdschap Karei leefde Kinders, riep Sofie, laat ons God bedanken vader leeft nog; hij is te Poperinge 1 Och Heer Waak toch over uw ongelukkig schepsel, bescherm hem van alle ongelukken, maar bij zonder van den eeuwigen dood.bchenk hem uw mildste gratiën, opdat hij U wederom leere kennen, beminnen dienen gelijk voordezen. En 't was wederom in en door gebed dat Sofie haar blijdschap lucht gaf. Die brave ziel, kende maar twee dingen bidden en werken voor haai man en kinders. Toen Pier Cock en Tisten Matthys vernamen dat Karei Velde leefde en gezien geweest was bij een tabaksfabi kant le Poperinge, knipoogden zij te gen elkaar en zaten 's avonds laat we derom samen bij de kachel en beraam den hoe ze eindelijk Karei den genade- klop zouden geven. Hoor Pier, zei Tisten, k ga u eens rechtuit mijn gedacht zeggen 'k peins dat Karei nu zelf den slag wagen hij heeft geen trouw meer in zijn volk; hij zal zelf blauwen, en lijk hij geweldig i^ zal het al of niet zijn. Hij zal zijn laatste frank besteden om dien slag te doen: 'k zou daarop mijn hoofd durven verwedden. r't Is algof gij mijn gedachten AUTO TEGEN HUISGEVEL Van Bazel Hendrika uit Gent reed personenauto op de de zij deze laatste tengevolge van genkwerken op de steenweg in te rij den. Hierbij kwam zij met haar voer tuig tegen de gevel van het huis van Claus Antoine terecht. Auto en gevel werden hierbij beschadigd. Er bestaat verzekering. De politie stelde een eer ste onderzoek in en deed de nodige vaststellingen ter plaat>. Het is de tweede auto in een week lijd en door vrouwpersoon gestuurd die tegen de gevel der zelfde woning terechtkomt. VERKEERSONGEVALLEN Coppens Georges .uit Denderhóutern reed met een .autovrachtwagen op de Rooseveltlaan. Ter. hoogte der aan sluiting met Korte Zöutstraat stond hij vóór het rood seinlicht. Achter zijn ca mion kwam Stroobant Marcel met een personenauto post vatten. Op het ogenblik dat Coppens terug wilde aan zetten reed deze eerst enkele meters achterwaarts met het gevolg dat zijn voertuig tegen dit van Stroobant aan botste. Hierbij werden beide voertui gen beschadigd. Wachtelaer René uit Ninove reed met een autovrachtwagen in de Kattestraat in de richting van de Espla nade naar' de Grote Markt. Ter hoogte van het huis nummer 14 kwam het tot een botsing met de lichte bestelauto gevoerd door De Smet Maunts uit Hof- stade dewelke in tegenovergestelde lcendet. Tisten 'k heb juist 't zelfde rpeinsd. Hij wil zijn been rechten, zijn gekraakt fortuin herstellen. En 't zal zijn volledige onder- g zijn. spotte Tisten; ik heb dat ge zworen en dat moet geschieden. Ja maar, hoe zult ge 't nu aan- ;aan Wij weten niets en we zullen niets weten; Karei zal 't natuurlijk aan niemand vermond hebben; want 'k ben dezen avond nog bij de anderen geweest, en ze waven zoo onnoozel als ik: zij wisten van niets buiten Rosse Djoos en Beyer Top, die mij zegden dat ze overtuigd waren dat Karei den mantel of de maal zou spelen en dat hij het zelf zou doen. 't Is daar dat wij hem hebben moeten; anders geraakt hij nooit in de val, die schurk zei Tisten, terwijl hij een nieuwe pijp stopte. Luister, hoe ie het aan boord zal leggen, en zeg da uw zeg. Wacht wat, Tisten, 'k ga eerst bu ten zien of er geen look in de meeres is wie weet PVoorzichtig zijn is altij wijs. I Pier ging buiten, deed de rond van zijn huis en kwam al gauw bir nen. Geen enkele ster zei Pier, nog haast donkerder dan dien nacf toen we bijna verongelukten in d: weide achter Winnezeeleplaats, wei ge 't nog Of ik het weet maar zet u, war de tijd vliegt en hij is kostelijk, t ge zult hooren. Luister ge kent Kar. zoo wel als ik hij is een geweldig vent; 't moet al buigen of barsten voc hem. Wij hebben hem Konderden kei ren aan 't werk gezien. Wel, ik beft z< richting reed. Beide voertuigen liepen i hierbij schade op. - Van Holsbeeck Lucien uitmet een personenauto op de Gentse> Aalst reed met een personenauto in de j steenweg in de richting van Aalst naar Esplanadestraat in de richting van de Gent. Ter hoogte der Koolstraat dien- Esplanade naar de Graanmarkt, yoor het kruispunt aan de Graanmarkt dien de hij te stoppen voor het rood sein licht. Op dat ogenblik werd zijn voer- langs achter aangereden door de motorijder Smekens Karei uit Buist, dewelke eveneens in dezelfde richting reed. Gelukkiglijk werd hierbij nie mand gekwetst en was er alleenlijk stoffelijke schade aan de moto en au to. Frederickx Henri uit Ukkel reed met een personenauto op de Gent sesteenweg in de richting van Gent naar Aalst. Op zeker ogenblik diende hij met zijn voertuig te stoppen voor verkeersbelemmering en werd zijn voertuig op dat ogenblik langs achter aangereden :door de personenauto ge stuurd door Haven Adrien uit Veltem Beisem, -dewelke eerstgenoemde volg de. De auto van Haven werd hierbij beschadigd. I - Dé Bruyn Jean uit Aalst reed, met éeri personenauto in de Nieuw- straat in de richting van het Vrede-! plein naar de Grote Markt. Ter hoogte van het huis nummer 49 kwam het tot een botsing met de personenauto ge voerd door Tas Frans uit Aalst, dewel ke in tegenovergestelde richting reed. Dit voertuig werd bij de botsing ach teruit geworpen tegen de personenau- gevoerd door Calloen Jean uit Lie- dekerke dewelke Tas volgde. Alles- be paalde zich bij stoffeljike schade waar bij alle drie de voertuigen schade «op liepen. Voor al deze verkeersongevallen bestaat er verzekering en deed de po litie de nodige vaststellingen ter plaats. UITGIFTE VALS BRIEFJE VAN 100 FRANK. In het postbureel Aalst werd bij een storting geld door B. J. uit Aalst ver richt, vastgestled dat er z>ch een ver- modelijk vals briefje van 100 fr. tus sen bevond. Het briefje werd inbeslag genomen en voor verder onderzoek aan de politie overhandigd. leer dat hij tot zijn laatsten duit zal wagen o-m deze tegenslagen te herstel len, en hij zal het op de stoutste wijze doen. Hij is naar Poperinge gegaan; hij zal daar het felste paard koopen, dat hij vinden kan, en een sterk rijtuig waarin hij tot twee duizend pond ta bak kan verbergen. Daarmee zal hij komen gereden, wie weet Misschien bij klaren dag al de groote staatskalsij- de, al voorbij 't fransch tolhuis, voor den neus van ontvanger en kommie zen, om zich te wreken. Ja, ik ben daar zeker van alsof hij het mij zelf verteld had. Hij bestaat alzoo: gaat het niet met slimheid, t moetfl gaan door stout geweld. En dat kan reeds morgen gebeuren. Daarom ben ik van zin nog dezen nacht, eer 't dag wordt de kommiezen te verwittigen, en hel Ui1- 45 alles bekwaam, voornamelijk nu hij zend is om die tegenslagen. Ge weet - wel, platte beurzen maken kwade zin- l® e e' nen; maar 'k zal de kommiezen waar- Clothildis Fr. Cassiman, schuwen; want daar zouden nog wel huwd, Moorsel. één of twee hun vel kunnen bij verlie-J Catharina Roelant, 74 j., echte Emi- Karel is geen vogel om zonder. le Fr. De Moor, Langestraat, 167. handschoenen aan te pakken, voorna- Carolus Van de Maele, 85 j., wedr. melijk als hij razend is gelijk nu. Amelia Podevyn en Maria Van Geert, 't Ware toch voorzichtig dat zij £)r £)e Moorstraat, 69. BURGERLIJKE STAND DER STAD AALST Week van 8 tot 14 November 1950 GEBOORTEN Mannel.: 17, Vrouwel.: 11, Tot. 28. O VERLIJ DENS Maria Meganck, 82 j., echtgesch. Leo De Haye, Oude Vrouwenhuis, Kattestraat, 34. Joannes Moens, landbouwer, 5'1 j., Wedr Maria Van den Neucker, HaaiU tert. Odial Deghels, 88 j., wede Camillus Mathieu, Ongeneesbaren Huis, Dr. De Moorstr., 20. Camillus Pilate, 84 j., echt. Lucia Cornelis, Nieuwstraat, 24. Maria Theresia De Brabanter, 56 echte Alphonsus Van den Borre, hun maatregelen namen, zoowel te Watou-Abeele als elders; 't ware jam mer moesten ze hem missenwant ik verlang er naar dat hij in hun klauwen zit. Dat stieltje van verrader, om te Irma Meganck, 85 j., ongeh., Zonne- straat, 38. Liliane Van Eisen, 5 j., Asse. Thérèse Van den Hauwe, 70 j., vede Prosper De Gendt, Felix De iggen gelijk het is, steekt mij gewei- j Hertstraat, 3. dig tegen, en moest het eens uitkomen, j Carolus De Bruyn, 68 j., echt. Joan- wij zouden levend verscheurd worden na Berghman, Breaestraat, 91. in ons huis, niet alleen door Karei, i Victor Claessens. pasteibakker 72 maar door de andere blauwers. j.echt. Alida De Paepe, Kattestraat, Ik ook, ik verlang en misschien 53 >g meer dan gij: mijn wraak moet 1 Lucia Jooris-, 77 j., wede Guillielmus jkoeld en ze zal 't ook, en dat binnen j pe Smedt, Statiestraat, 33. kort. Maar van uitkomen moet gij niet Jozef BracJ.ce, houtzager, 45 j., echt. vreezèn: de kom-miezen hebben er alle Maria Van de Perre, Windmoienstraat, belang bij te zwijgen, en wij ook. Zoo 7 dan die ongegronde vrees Ja, ja Maar een onvoorzichtig woord is zoo gauw gesproken. Tut, tut, tut Met al uw inge beelde veronderstellingen. Als de he mel valt, zijn wij er allen onder. Waar mee gij u toch schrik aanjaagt Steek dat uit uw hoofd Nu, nu We zijn te schepe en we moeten varen ik ben te uwen dienst tot 't einde toe. Maar, sapper lementen zorg wel dat ge ferm uw duimen laat smouten. Karei Priem, brouwersgast, 60 'j.» echt. Maria Joseph, Asse. 2 kinderen beneden I jaar. 3 levensloos aangegeven kinderen. Eugenia Bomon, zb., 56 j., Vrijheid straat, 47, ongeh., overleden te Lede. HUWELIJKEN August De Neve. schoenmaker, echt gesch. Alicia Van de Velde, Sint An« nalaan. 75 met Odile Demol, wede Ka« rel Van de Meerssche, Tigenstikster, ederom Anna,aan 39 Edmond Van Molle, handelaar. De X'T VERVOLGT.) Visscherestraat, 17 met Jeanine Rosa .Van Geit, zb., Korte Nieuwstraat, 21

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 3