Ons vrijwilligerskorps voor Korea uit Antwerpen vertrokken PIERLALA Atlantische Raad geëindigd EN OMSTREKEN Nummer 102 BURELEN Kerkstraat 9, [Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. - Donderdag 21 December 1950 Aalst Telef.nr 24.114 P.O. nr 881.72 7" Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. Zoals aangekondigd is het Belgisch vrijwilligersibataljon voor Korea, Maan dagvoormiddag uit Antwerpen vertrok ken aan boord van de «Kamina». In de nacht van Zondag op Maan dag waren de Belgische vrijwilligers, en de 50 Luxemburgse vrijwilligers, die samen hun opleiding kregen, met een speciale trein uit Leopoldsburg naar Antwerpen overgebracht waar zij onmiddellijk aan boord gingen van het schip dat ter hoogte van het Steen gemeerd lag. Terwijl rijkswacht en politie voojj een strenge ordedienst zorgden kwa men reeds van vroeg in de morgen de familieleden toe die op het wandelter ras de hun voorbehouden plaatsen gin gen innemen. Vanaf half elf kwamen ook stilaan de personaliteiten toe die de afs.cheids- plechtigheid zouden bijwonen. Onder hen bemerkten wij dhr Van Cauwelaert en Struye, voorzitters van Kamer en Senaat, minister Segers, luit- generaal Gierst, vertegenwoordiger van de Kon. Prins, generaal Van der Donckt, vertegenwoordiger van minis ter Degree, Z. E. H. Cammaert hoofd aalmoezenier van het Belgisch leger. Ook van de oudstrijders waren er afgevaardigden met hun voorzitter dhr Seeldraeyers. Vlak voor de tribune stonden de vaandels opgesteld van N.S.B.- en van oorlogsvrijwilligers, tei- wijl verder op de kade een erewacht gevormd werd door afdelingen van het 6de Linie van de 2de Genie. Op de ii Kamina» zelf had de mu ziekkapel van de zeemacht plaats ge nomen. Even na elf uur weerklinkt een sonnerie en komt de eerste-minister. dhr Pholien, toen vergezeld van dhr Als, gevolmachtigd minister voor Lu- DE GILDE VIERT DE GILDE JUICHT «MIJN LIEFSTE SCHAT I. Vanaf November volgen de gilde- feesten elkaar op. De gildefeesten dagtekenen reeds, sedert eeuwen. Ieder ambacht werd onder de 'bescherming van een of an- dre passende Heilige geplaatst en ie der jaar op of rond he feest van de gilde-patron zijn de gilde-leden in feest In vele oude kerken kan men nog de zij-kapellen bewonde-en die door de gelden der gilden ff toch onder hun toedoen gebouwd werden. Deze zij-kapellen zijn toegewijd aan de pa troon van een of ander rr.bacht. Som mige chronijkschrijvers noemen deze zij-kapellen ook gilde-kapellen. Het meest ontmoet men de kapel van Sinte Barbara, van Sint Eloi, van Sint Sebas- tiaan, van Sinte Ceci'ia gezien deze xemburg. In gezefschgo vacv generaal kade staan_ho^<Jey.f((^_,f-,f»!j^edp! Gierst èri" generaal Van der Doncfêt -bg^l1TI^"'cal«0eken te wuiven terwijl haast op de eretribune terwijl de eerste-mi nister zijn afscheidsrede houdt. Hij belicht de waarde van de daad der vrijwilligers die uit alle rangen en standen gekomen zijn, om een op dracht te vervullen. Uit alle hoeken van het land kwamen Walen en Vla mingen op die als Belgische soldaten met de gemeenschappelijken wil be zield zijn te dienen. De eerste-minister wijst er op dat ons land nooit de wapens heeft opge nomen tenzij ter verdediging van eigen grond en eigen vrijheden. Ook ditmaal geschiedt het omdat de democratische vrijheden en de vrede in gevaar ver keren. vrijwilligers van het Korea- t korps zullen morgen aan de zijde HdHgen"schier^'op eïke Parochie een of staan van de heldhaftige U.N.O-legers ancjere maatschappij onder hun be- als waarborg van de verbintenis die Belgie aanging. Na een zinnebeeldige beschouwing over het kenteken van het korps waarin wapens van Vlaan deren en Wallonië gekruist liggen, be looft spreker aan de vrijwilligers dat op dit ogenblik de gedachten van een gans volk hen zal vergezellen. Hierna weerklinkt het Vaderlands Lied. De Luxemburgse gevolmachtigde minister neemt hierop het woord om op zijn beurt de Luxemburgse vrijwilli gers te groeten en hun de waardering van hun medeburgers te betuigen.Hier op volgt het Luxemburgse Volkslied. De mijnenveger van de Belgische Zeemacht die de «Kamina» zal begelei den tot aan de Scheldemonding, is reeds de stroom opgevaren. Enkele minuten later worden de trossen los gemaakt waarmee de «Kamina» vast ligt en dan gaat ook het troepenschip ter vaart. De soldaten gaan aan 't juichen. Op scherming hebben. De patroon-feesten ofte gilde-fees ten kan men verdelen en vier bedrijven. NAGENOEG HALF MILLIARD MINDER OP BEGROTING 1951 VERKEERSWEZEN De begroting van het Ministerie van Verkeerswezen voor het dienstjaar l 95 ldie ons werd voorgelegd, getuigt van een werkelijke inspanning om de uitgaven te besnoeien. De uitgaven wijzen, inderdaad een vermindering aan met 462.181.000 fr.ten opzichte van de begroting voor 1951 zo luidt de aanhef van het verslag van de Se naatscommissie over de begroting dat met 1 2 tegen 8 stemmen werd goedge keurd. Naast enkele verhogingen (in verge lijking met 1950) o.m. voor de we deropbouw van het Zeemanshuis te Antwerpen, en de Staatsbijdrage voor kortingen op het Spoorwegnet, wordt vastgesteld dat aanzienlijke krimpin- en voor 1951 worden beoogd 1) IN DE GEWONE UITGAVEN: 6.000.130 frank minder voor kan toorbehoeften en kantoormachines 4.000.942 fr. minder voor meubilair 650 duizend frank minder voor de au to's van het Kabinet en de centrale diensten; 2 millioen 8/0 duizend fr. minder voor de rijksbijdrage in de rente verschuldigd door lening-genie tenden; 2 millioen 100 duizend fr. minder voor de rijksbijdrage in de uitgaven van de «pool» der zeelieden ter koopvaardij (betaling der wacht gelden) 5 millioen frank minder voor de 'gerT voorspel i toelagen aan organismen voor arbei- dersvacantie en instelling< ter be- vier Deunjven. Het voorspel begint den vooravondvordering van volkstoensme 4 mil- zij zich aan boord waar zij de bevelvoerders van het Korps en de manschappen gaan groeten. Daarna nemen zij ook hun plaats, in ;een enkel zijn tranen kan bedwingen. Zo vertrokken onze en de Luxem burgse vrijwilligers om mee te strijden voor het behoud van de wereldvrede. ALGEMEEN AKKOORD BEREIKT OVER DE ORGANISATIE DER EUROPESE VERDEDIGING Dinsdagnamiddag is het volgende officiële communiqué aan de pers voorgelezen Op aanbeveling van het verdedi gingscomité heeft de Atlantische Raad heden toepassingsmaatregelen uitge werkt, waarvan het beginsel in de maand September jl. reeds was goed gekeurd, en die betrekking hebben op de oprichting in Europa van een aan eengesloten strijdmacht onder een be velhebber en onder één gecentraliseer de controle, en bestaande -uit troepen die door de regeringen van de deelne mende landen zullen geleverd worden. De Raad heeft gisteren de presi dent van de Verenigde Staten een parig doen verzoeken generaal Dwight D. Eisenhower ter beschikking te stellen om de functie van opperbevel hebber uit te oefenen. De Raad heeft hedenochtend een boodschap van de president der Ver enigde Staten vernomen, waarin deze laatste laat weten, dat generaal Eisen hower ter beséhikking is van de Raad. De Raad is dan ook overgegaan tot zijn benoeming. In het begin van toekomend jaar zal generaal Eisenhower zijn ambt op nemen en zijn hoofdkwartier in Euro pa oprichten. De opleiding van de onder zijn bevel geplaatste eenheden zal onder zijn controle staan, evenals hun groe pering in een aaneengesloten doelma tige verdedigmgsstrijdmacht. Generaal Eisenhower zal worden terzijde gestaan door een internationa le staf, bestaande uit officieren van c landen, die aan de macht deelnemen. verenigde strijd- Aan het slot zegt het communiqué Duitse deelneming zou de verdedigin; van Europa versterken. De nadruk wordt er op gelegd, dat alle plannen, waarover de Raad over eenstemming bereikt heeft, slechts voor defensieve doeleinden ontworpen zijn. De Raad heeft aan de V. S. Groot- Br tlannië en Frankrijk als. bezettende mogendheden gevraagd besprekingen te voeren met de regering in Bonn over de Duitse deelneming. Verder ;s besloten een productie- raac voor de defensie in het ieven te roepen om de herbewapening met gro tere kracht ter hand te van het feest en wor'dt 's morgens voortgezet. De acteurs van het voor spel zijn al de meefeesterde leden van het gild en speelt zich af in de huis kring van ieder fecstendlid. 's Avonds wordt alles in gereed schap gebracht kostuum, halsboord, halsdas, manchetknoppen, schoenen, kousen, ne propere neusdoek, enz. 's Morgens rond 8 uur, nadat het hoogst nodige werk is afgelegd, wordt het voorspel verder gespeeld. Het col knopje heeft men vergeten of kan de estvierder niet op de nodige plaats brengen. Dit laatste is natuurlijk de schuld van moeder de vrouw die de hemdsboorden veel te stijf strijkt.Moe- der de vrouw moet dan zelf hare hulp aanbieden die in de eersre vraag niet woidt aanvaard. Eerst, wmeer de ar men vermoeid zijn en^'j^nuwea op, dart is het pvufteer gij eS.tó" zult zien dat die klqdden veel te stijf zijn Moeder de vrouw krijgt het natuur\ lijk ook niet klaar oorzake de zenuw achtigheid van haar man. «Maar blijft tocht eens stilstaan Die mannen hebben niksmendalle potiense Zo spreekt de vrouw. En de man die met de col te vroeg klaar staat en hierdoor het .werk der vrouw nog vermoeilijkt BEVOEGDHEID OPPERBEVELHEBBER Naar men verneemt is de omvang van de bevoegdheid van de opperbe velhebber der Atlantische verenigde ■strijdkrachten niet nauwkeurig vastge steld. Men is overeengekomen dat de Staten-leden van het Noordatlantisch pact het grootst mogelijke aantal divi sies te zijner beschikking zullen stellen, maar dat het restant van de nationale troepen uitsluitend aan de nationale le gerleiding onderworpen zal blijven. De Britse, Amerikaanse, Belgische en Franse strijdkrachten in Duitsland zullen onder het commando van de op perbevelhebber geplaats worden. en de gezonde mensen eten voor drie. Hoe komt het dat er zo veel naar binnen gespeeld wordt Is het door het goede vlaamse bier en het verbo den nat van het tweede bedrijf? HebJ ben de mannen dagen op voorhand gevast Komt het omdat de ieden denken: 't is toch allemaal voor 't zelfde geld Ik weet het niet, maai ieder geval, het smaakt iedereen. Na het soliede derde bedrijf komt het laatste, en vierde, 't langste 't plezierigste bedrijf. Over dit bedrijf een volgende maak PIERLALA, ilioen 620 duizend frank minder voor |de rijksbijdrage in de gewone uitgaven 'van de Regie der Luchtwegen; 200 millioen frank minder voor de rijks bijdrage in het exploitatietekort van de N. M. B. S.15 millioen 802 dui zend frank minder voor de uitgaven inzake trekdienst, materieel en exploi tatie van het Zeewezen; 3 millioen 650 duizend frank minder voor exploitatie-, materieel-, en ver- vceruitgaven van de Posterijen. II. In de uitgaven voortvloeiende uit de oorlog, vermindering van 346 mil lioen frank. oOo DE VOORRANG VOOR GETE'STERDEN OUDER. DAN,65 Het ministerie van Wederopbouw deelt mede Bij Koninklijk Besluit van 6-12-1950 verschenen in het Staatsblad van 13 Deceber 1950, is voor de personen die de leeftijd van 65 jaar bereikt hebben een algemene voorrang voorzien voor de definitieve afhandeling van hun aangifte voor oorlogsschade, en dit op voorwaarde dat hun fortuintoestand onmiddellijk van werkt zijn colère uit door de col metQp 9 Oktober 1944 de 2 millioen niet nen domme op de tafel te smijten en j overtrof en dat zij persoonlijk eigenaar uit te roepen dat deze die de cols uit-]7jjn van ^un oorlogsschadedente. gevonden heeft met ne col aan de hoogsten boom mag opgehangen wor den. Eindelijk geraakt dit karweitje toch klaar en dan begint de comische scène met het zoeken naar de brettels die natuurlijk vergeten waren. Nog een gareel» zegt de man hetwelk alleen maar goed is om de broek der paarden Dit besluit kracht. De minister van Wederopbouw heeft de provinciale direktie bej^st met de onverwijlde uitvoering ervan. De getroffenen zelf hebben er alle belang bij dat het uitzoeken van die voorrangsgevallen op vlugge wijze ge- op te houden. schiedt. Wanneer het gildelid klaar staat Jn deze Qrde van gedachten wordt heeft nog de laatste en de dehkaatste hun dan ook het volgende medege- scene plaats. Na de vraag van de j dee]j vrouw of hij ne propere neusdoek op j zak heeft, zegt de 'man: Ja wel... maar j 1) De getroffenen die reeds op 10 of ik genoeg centen op zak heb, Moe-November 1947 de leeftijd van 65 der, dat is een andere vraag. Na wat I jaar hebben bereikt en die reeds in het gezeur komt ook dit eindelijk in orde bezit zijn van een grijze prioriteits- en feestelijk uitgedost kan de feestvier-kaart, afgeleverd door de provinciale der, achtervolgd door de vrouw en de i direktie, gelieven zich van elke brief- kleerboistel, zich op weg begeven. wisseling te onthouden. Hun aangifte Na dit voorspel beginnen de vier wordt in de e.k. weken in behandeling bedrijven en ieder bedrijf met de no- genomen, zonder dat nog verder dient ingedron; 2) De personen die reeds in het be zit zijn van de nog niet seerd worden, jrijze kaart, maar die kategorie 5 konden geklas- omdat zij op 10 No dige tussenpozen. Plet eerste bedrijf is het godsdiens tig gedeelte. De plechtig gecelebreerde mis agn het altaar van de patroon Hei lige. gelegenheidssermoen, stoelkensi- gcld, schaal, offer en kopergeschal j member 1947 geen 65 jaar waren moe- binst de consecratie. ten naargelang zij voornoemde leef- Het tweede bedrijf is een soort tus- tijd hebben bereikt of bereiken, een senspel Na de Mis, in een der zij-ka- schrijven zenden aan de provinciale pellen, worden vele andere kapelle- j direkteur, die hun ontvangst heeft kens bezocht. In deze kapelleken? j meld van hun prioriteitsaanvraag. In wordt schuimend bier gedronken en J dit schrijven dienen zij enkel te ver- ook verboden nat dat de comiezen zelf melden a) het nummer van hun oor- liever drinken dan wat anders. Het derde bedrijf begin rond half twee. De poze tussen het tweede en derde bedrijf speelt zich af op de straat. Rond één uur ziet men de gil- deleden in troepjes van vier a vijf man afzakken naar het gilde-lokaal ofte gil denhuis. Binst het derde bedrijf, de kloe van het feest, wordt de inwendige mens versterkt. Nu wordt de hoofdschotel opgediend. De keus viel natuurlijk op soliede krachtvoeders.De ergste maag lijders voelen zich vandaag in pracht- vorm. Deze eten vandaag voor twee logsschadeaangifte en hun witte ont- vangf-tkaartb) geboortedatum. 3) Personen die de leeftijd van 65 jaar bereikt hebben of bereiken en die nog niet in het bezit zijn van een grij ze prioriteitskaart, moeten het nodige doen om onmiddellijk een prioriteit aar. te vragen bij de provinciale direk teur, waar zij hun aangifte oorlogsscha de hebben ingediend. De nodige formulieren om een prio riteitsaanvraag in te dienen zijn steeds voorhanden bij de provinciale direc ties en bij de coöperaties voor getrof fenen. NIEUWJAARSGIFTEN VOOR DE PAUS 1851 OPROEP VAN DE BOND DER KATHOLIEKE DAGBLAD SCHRIJVERS Op dit Kerstfeest, nu het Heilig Jaar te Rome plechtig werd besloten, her nieuwt de Bond der Kath. Dagblad schrijvers haar jaarlijkse oproep ten voordele van de Nieuwjaarsgiften voor de Paus. Dit is een traditie geworden, immers, sinds meer dan een halve eeuw in l 898 nam de Bond het initiatief van deze oproep. De «Nieuwjaarsgiften voor de Paus» n bedoeld als een geschenk van de Belgische katholieken aan de Paus en bestemd voor Zijn persoonlijke kas.Ze zijn dus niet hetzelfde als welkdanige andere inschrijving, met het doel, in komsten te bezorgen voor het beheer der Kerk, als b.v. St. Pieterspenning. Ze hebben als enig doel de paus mid delen te bezorgen die hem toelaten persoonlijk en rechtstreeks diegenen te helpen die in hun grote nood beroep op Hem doen. Het is steeds een eer en een ver dienste van de Belgische katholieken geweest cleze L-ijdrage zo hoog moge lijk te willen. Welke ook de moeilijk heden van de tijdsomstandigheden waren, hoe veelvuldig ook beroep op hen werd gedaan, steeds hebben ze een ■aardig deel voor de Nieuwjaarsgiften voor de Paus voorbehouden. En de Vader aller christenen heeft dikwijls deze edelmoedigheid met vreugde en dankbaar onderlijnd in zijn toespra ken. Daarin hebben de gelovigen -altijd het voorbeeid gevolgd van hun Bis>- schoppen. Want elk jaar heeft Z. Em. de Kardinaal-Aartsbisschop en H. Exc. de Bisschoppen niet enkel hun bescher- g willen verlenen aan de Nieuw jaarsgiften voor de Paus, maar ze heb ber. er telkenmale aan gehouden aan het hoofd te staan van de vele inschrij- We wensen dat deze oproep bij de katholieken van ons land nog een gul- en rijker onthaal moge vinden dan de vorige malen. In deze uiterst bewo- ;en tijden waarin we leven, zijn de te "lenigen noden nog talrijker en groter dan ooit te voren. Bisschoppen, pries ters, kloosterlingen, ganse katholieke gemeenschappen worden vervolgd. Wanneer zij er in gelukken hun land, dat voor hen een hel is geworden, te ontvluchten, tot - wie zullen ze gaan zich uitstrekt tot* al zijn zonen Het is de Vader, die met des te meer edel moedigheid helpen moet naarmate des te dringender en des te meer beroep wordt gedaan op zijn bijstand. We vertrouwen in de spreekwoorde lijke gehechtheid van de Belgische katholieken aan de H. Stoel en in hun barmhartige gevoelens. En we durven ze aanzetten onze oproep onmiddellijk te beantwoorden, wat eens. te meer her tastbare bewijs zal leveren van hun gehechtheid aan de Paus. De ondervoorzitter, J. Pecker. De Schatbewaarder, Eras me Gillard Bedragen kunnen postcheckrekenini jaarsgiften De Voorzitter, Henri Michel. De secretaris. Ernest Storck. gestort worden op 382,79 (Nieuw- oor de Paus, Brussel), 0O0 POSTZEGELN SEU WS BELGIE - NIEUWE UITGIFTE Het bestuur der Posterijen zal eer lang een reeks van 7 bijzondere post zegels uitgeven met toeslag ten bate an het Beigisd* Nationaal Werk tot bestrijding der luberculose en van an dere menslievende Werken. De reeks zal de waarden omvatten van 20 c« plus 5 c., 65 c. plus I0 c., 90 c. plus IQ: c., 1,20 fr. plus 30 c., 1.75 fr. plus 25 c., 4 fr. plus 2 fr. en 8 fr. plus 4 fr., welke in al de postkan toren van het Rijk zullen verkocht v/orden van 20 December 1950 tot einde Februari 195 1 De toeslagen worden in geen geval teiugbetaald. De eerste vier hierboven bedoelde zegels welke in typografie zullen ge drukt worden, stellen volgende bloe men voor gentiana pneumonanthe L. (gentiaan) ericphorum vagninatum L. (wollengras) digitales purpurea L. (vingerhoedskruid) Limonium bulgare MIL. (lansoor). De 3 andere waarden worden in diepdruk vervaardigd en verbeelden respectievelijk de sanatoria van Sijsele, Geten en Tombeek. De zegels van deze uitgifte zullen voor frankering. in binnen- cn buiten landse dienst, geldig blijven tot 3Q. ^September 1951*.

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1