upr Xllde l^erstboodsehap van Z. J4. Paus Pius XII PIERLALA ■y'!,"- - vïfy- EN OMSTFSEKEf LVerschijnt den Donderdag en Zondag van iedere .week. Nummer 104 Donderdag 28 December 1950 BURELEN Kerkstraat 9, Aal st Telef.nr 24.114 P.C. nr 881.7: n Jaarg'. 1,25 fr, 'fc Nr. H. VADER KONDIGT ONTDEKKING AAN GRAF VAN SINT PETRUS VAN Het is echter niet mogelijk uit te maken of het gebeente gevonden werd Tevredenheid over het Heilig Jaar en ongerustheid over internationale toestand Paus Pius de Twaalfde kondigde Za terdag voor de eerste maal officieel aan dat het graf van de H. Petrus onder de grote basiliek die zijn naam draagt, te ruggevonden werd. Betreffende de relikwieën, de men selijke gebeenten die in het graf terug gevonden werden, zegde de H. Vader evenwel dat het niet mogelijk is, zich met zekerheid uit te spreken De Paus deelde zulks mede in zijn jaarlijkse kerstboodschap. Hij bsgon te spreken .Zaterdagmiddag om 1 1 u. De epgra'vingen onder de basiliek van Sirit-Pieter zijn reeds 10 jaar aan de gang. Drie hoofdpunten In het wit gekleed hield de Paus zijn rede in het Italiaans voor het H. Colle ge der kardinalen.Door de witte micro foon voor hem en via radio Vatikaan werd de kerstboodschap over de gehe le wereld uitgezonden. De Paus overzag het H. Jaar, kon digde de ontdekking van Sint-Pieters graf aan, en gaf uiting aan zijn ernstige bèzorgdheid om de huidige internatio nale crisis. Hij vernoemde geen speciale ge beurtenissen, doch de toon van zijn oproep tot eenheid onder de naties die nog over hun eigen lot beslissen» en de (.aanvaller» wezen duidelijk op de kritieke toestand in het Verre Oosten en de onzekerheid van actie vanwege de Westerse naties om zich in de strijd voor de vrede te mengen. Kerstboodschap van Zijne Heiligheid «De geschiedenis van de mensheid had nooit af te rekenen met grotere tweedracht, die de gehele wereld be strijkt», zo verklaart de Paus in zijn kerstboodschap. De «breuklijn» die de wereld in twee kampen verdeelt heeft zich zodanig uitgediept, dat de vrede op gevaarlijke wijze bedreigd is. Dit gevaar is thans zo ernstig ge worden, zo vervolgt de Paus, dat het dringend geboden is geen enkele gele genheid, die de overwinning van de wijsheid en rechtvaardigheid, in het te ken van eendracht en vrede, kan verze keren, onbenut te laten. Het is tijd dat men de barrikaden openzet, de prikkeldraad wegneemt, elk volk de vrijheid laat om in het le ven van al de andere volken te schou wen en dat men een einde maakt aan de afzondering van sommige landen van de rest van de beschaafde wereld, daar die afzondering in zo mime mate de zaak van de vrede schaadt. De Heilige Vader heeft verder ver klaard «Het mag niet zijn, dat de volken zich laten meeslepen door pres- tigeredenen of- door verouderde idee ën, om politieke en economische moei- lijkheden te doen ontstaan. j Na de valken bezworen te hebben er zich rekenschap van te geven, dat het geloof in God boven de nationale of politieke belangen, de zekerste bondge noot is, zegt de Paus verder Wij zeggen dit bij het zien van de dubbelzinnigheid of het gemis van be slistheid in het front van de ware vrien den van de vrede, tegenover zo grote gevaren, omdat het heil van alle vol ken ons ter harte gaat. Wij menen dat de nauwe aaneensluiting van alle vol ken, die meester zijn over hun toe komst, en aan elkaar gehecht door ge voelens van wederzijds vertrouwen en onderlinge hulp, hel enig middel is om de vrede te verdedigen of de beste waarborg om die vrede te herstellen. Ten slotte heeft de Paus met klem onderstreept, dat de Kerk steeds voor de vrede heeft geijverd en gewerkt en dat men haar zwaar belastert sum ma injuria -franncer men beweert, zoals sommigen doen, dat zij de «im perialistische» mogendheden tot oorlog aanzet. In verband met het Heilig Jaar, aan de bijzonderste gebeurtenissen waar van hij herinnerde, heeft de H. Vader gezegd, dat het jubileum, hetwelk een diepe weerklank heeft gevonden in het leven van de Kerk, alle en zelfs de meest optimistische verwachtingen heeft overtroffen. Daarna worden door de Paus de hin derpalen gelaakt, die het apostolaat van de kerk in de weg staan. De Heilige Vader* groet zijn kinderen in ballingschap De Heilige Vader wees er op, dat onder de pelgrims ontbreken: de gelo vigen van landen, die binnen een ijze ren muur zijn opgesloten, die van hun burgerrechten en van hun persoonlijke vrijheid zijn beroofd en van de chris tenheid zijn afgezonderd. Hij richtte tot al deze belijders van Christus «zijn vaderlijke en dankbare groet. «Moge deze groet, zo zeide Hij, hen bereiken over de muren van hun ge vangenissen, over de prikkeldraadver sperringen van de concentratie- en ar beidskampen, daarginds in die ver verwijderde streken, die ondoordring baar zijn voor de blikken van de vrije mensheid, waarover zich een sluier, die evenwel het eindoordeel van God noch het onpartijdig vonnis van de geschie denis zal beletten. Binnenlandse Vrede Paus Pius XII behandelde hierna het probleem van de binnenlandse vrede der volken, die hij als de meest drin gende beschouwt. Hij herinnerde er aan, dat hij reeds meer dan eens ge wezen heeft op de bestrijding, van de kloosheid eri de verwezenlijking van een- welbegrepen maatschappelijke zekerheid, als eerste voorwaaiden voor de innerlijke eenheid van een volk. Zouden zij durven beweren, aldus Z. Heiligheid, de zaak van de "binnen landse vrede te dienen, die organisaties welke om de belangen van hun leden te verdedigen, niet meer de normen van het recht en van het algemeen welzijn volgen, doch een beroep doen op de macht van het georganiseerde aantal en de zwakheid uitbuiten van degenen die min goed georganiseerd zijn of die het gebruik van de macht altijd ondergeschikt willen maken aan de regels van het recht en van het al gemeen welzijn. Tot besluit zei de Heilige Vader dan ook, dat een morele en geestelijke ar moede, die tot uiting komt door klein geestigheid, egoïsme en arrivisme, meer nog dan de politieke en economische moeilijkheden en grondslagen van de maatschappij ondermijnt. De Paus heeft dan ook de mensen aangezet blijk te geven van solidariteit. OUDEJAARSAVOND Kaal staan de bomén. Natte winden waaien er omheen. Donkere regenwql- ken verschuilen een bleke zon. De re gen klettert op de ruiten. Met den dag wordt temperatuur kouder. Regendroppen veranderen in sneeuw vlokken en de strijd is nevig tussen de natte aarde en de svfeeuwstorm. De wind voert nieuwe sneeuwbuien aan en stilaan bedekt de fck.nke sneeuw de ïse aarde. t Is December, 't Is winter. Nu mag het vriezen... Alles lig; warm toege dekt gereed voor de v nterslaap. Het Graf in Sint-Petrus De Paus. deelde de ontdekking van het graf van de H. Petrus in de onder bouw van de basiliek mede, en na aan gekondigd te hebben dat eerlang een dokurnentatie over de in de loop van de jongste tien jaren gedane opgravin gen zal gepubliceerd worden, vervolgt Hij woordelijk «Is het werkelijk het graf van de H. Petrus dat men heeft gevonden Op deze vraag antwoordt de eindconclusie van de werken en de studies met de meeste zekerheid ja, het graf van de Prins der Kerk is terug- ;evonden. Een tweede vraag die ondergeschikt is aan de eerste, en die betrekking heeft op de reliquieën van de Heilige is deze of ook de reliquieën- zijn terug gevonden. Aan de rand van het graf zijn mensenbeenderen gevonden. Zijn zij het stoffelijk overschot van de Apostel Het is jammer genoeg niet mogelijk daarop met alle zekerheid te antwoorden. Dit laat evenwel de histo rische werkelijkheid van het graf on aangetast. De reusachtige koepel ver heft zich inderdaad boven de begraaf plaats van de eerste bisschop van Ro me, die tevens de eerste Paus is ge weest. Het was aanvankelijk een uit erst eenvoudige begraafplaats, doch waarboven de verering van de achter eenvolgende eeuwen, door een merk waardige opeenvolging van werken, de grootste tempel van de christenheid heeft opgebouwd. Aan het einde van zijr. rede beklem toonde de Paus dat de weg naar vre de nog steeds met doornen is bezaaid. Hij zeide «Maar de mensen zijn voor de overgrote meerderheid bereid zich Ook op de burelen Ier Zakenman nen is. het December. Buiten is het de winterslaap... binnen, de kantoren is er jeweldige bedrijvigheid De winst- en verliesrekening wordt ongemaakt. Wat bracht het afgelopen ja ir Naar ge lang de eindrekening s de zakenman ;oed of slecht geluimd en worden de Ker.ï't- en Nieuwjaarsdagen blijde- of kwade dagen D"e toestand wordt met boekhou der, reizigers en bedrijfsleider van A tot Z. overwogen en besproken. Nieu- plannen, aan de hand van de uit slag van 't verlopen jaar, worden voor het volgende jaar opgemaakt. Er is meer dan boeken. Er is- meer dan zakenleven. Voor ieder mens betekent Decem ber het einde van het jaar. Ieder mens moet dan de moed hebben het bilan j van het afgelopen jaar i n alle oprecht heid op te maken. Hoe -staat het met zijn jaarrekening als i ;ens tegenqver zijn schepper Als m pis tegenover; zijn medemensen Als man tegenover zijn echtgenote Als vrouw tegenover; haar echtgenoot Als fader of Moe-j der tegenover de kincïeiin Als zóón of dochter tegenover ^ide^en moe de: Ais onderdaan Tê^nbver de ge zagdrager Als gezagdrager tegen over de onderdaan Als werknemer tegenover de werkgever Als werkge ver tegenover de werknemer Ja zeker er is wat meer in het leven dan geldverdienen en pleziermakerij. Er is ook nog wat anders dan het stof felijke. De niens leeft niet alleen van brood en spelen. Hij leeft ook van en voor wat anders. Wat hebben wij gedurende het ver lopen jaar met en voor de andere ge daan Wat hebben wij gedaan met er. voor het onsterfelijke in ons Wat hebben we gedaan voor onze eeuwig heidsbestemming en voor deze van on ze medemensen Moest thans onze definitieve reke ning als mens worden opgemaakt hoe zou de einduitslag er uitzien Dit alles zijn vragen die wij bij de oudejaarsavond ons zelf moeten stel len en beantwoorden. Ook wij moeten, evenals de zaken man, nieuwe besluiten maken aan de hemd van ons gewetensonderzoek. Die besluiten moeten radicaal en vast zijn. \X-anneer we aldus- durven handelen can stappen wij vastberaden en opti mistisch het nieuwe jaar :n, overtuigd dat in het komende jaar ons leven iets tc betekenen zal hebben voor ons zelf en voor onze medemensen. 195o'J ZGSSen vaarwe' aan het jaar Wij behouden van 1950 wat goed was in ons léven. Wij verbannen in 1951 wat ver keerd was in 1950. FÏERLALA. onverschillig welk offer op te leggen om bespaard te blijven van de ramp van een nieuwe oorlog. Hij voegde er aan toe, dat de men selijke middelen nochtans te zwak zijn om een dusdanige taak te verwezenlij ken en dat men een beroep moet doeo op de Goddelijke bijstand. «De macht van de Heer zo besloot Paus Pius Xll «die de harten van de re geerders nijgt zoals Hij wil, als water- stiomen waarvan Hij de loop regelt, kan de storm bedaren, die het vaartuig heen en weer slingert, waarin zich ont steld, niet alleen de gezellen van de H. Petrus, maar de gehele mensheid be vinden. De zonen van de Kerk hebben dan ook de heilige plicht, door hun gebeden en hun offers, dan de Heer af te smeken dat Hij de stormen en de zee zou bevelen ën de gewelde mens heid de grote vrede «tranquillitas ma gna:) zou schenken. De betwiste iaienteilmg EEN; C.Y.P.-WETSVOORSTEL IN VOORBEREIDING Omtrent het probleem van de talèn- telling zal door de C.V.P.-volksverte- genwoordigers Verroken en /Hermans een wetsvoorstel worden ingediend dat döor een speciale commissie in het stu- d'ecentrum van de C.V.P. zal worden mderzocht. Maken deel uit van de commissie de h.h. Vérroken, Hermans, 'Van Els- lande, De Glercq, A. Van den Berghe, Bertrand en Vergels. De h. Houben, algemeen secretar;? van de C. V. P. zal dienaan- ;aande contact nemen met de voorzit ter van de Senaatsfractie, prof. De Bruyne, en met de vlaarnse senatoren. De Vlaamse Volksi>ond en het Da- vidsfonds, alsmede Prof. Dr. H. Draye van de Leuvense Universiteit, zullen insgelijks om hun advies verzocht wor den. De commissie zal de tweede van Januari haar werkzaamheden vatten. °o° DE BENELUX-UNIE SS week ER DE VERHOUDING TUSSEN PRIJZEN EN LONEN BESPREKINGEN IN'HÉT KABINET VAN DE EERSTE MINISTER Te Brussel, in hét kabinet van de Eerste-minister werd een bijeenkomst gehouden tussen Eerste-minister Pho- lien, bijgestaan door de ministers Cop- pé. Van Houtte en Van den Daele en afgevaardigden van werkgevers en werknemers. Het Verbond der Belgische Nijver heid was vertegenwoordigd door de hh. Van der Rest, vader en zoon, Velter, Beckaert, Cornil en Max Leo Gerard; het A.B.V.V. door de hh. Finet, Ma jor, Smets en Latin; het A.C.V. door de hh. Gools, Dereau en Ceuleers en de liberale vakbonden door dhr. Colle. De bijeenkomst was gewijd aan een onderzoek van de toestand v. prijzen en lonen in de particuliere ondernemin- n. Na afloop van de bijeenkomst werd aan de pers het volgend communiqué overgemaakt de vertegenwoordigers van werkgevers, en vakorganisaties zijn op 23 December bijeengekomen, bijzijn van leden van de regering, ten einde - de toestand van prijzen en lo nen te onderzoèken. Zij hebben eens gezind verklaard, dat de sedert Octo ber bekomen prijsdaling de abnormale hausse van de prijzen heeft gebroken. Er. blijven echter problemen bestaan die niet irïoeien opgelost worden voor dp-berekening van de tijdelijke com pensatiepremie en de vaststelling van hel loonstelsel. De partijen hebben uit ing. gegeven aan hun verlangen Gen ac- coord te bereiken, dat overeenstemt met de algemene belangen van het land in de huidige omstandigheden. Verscheidene formules werden naar voren gebracht. De partijen hebben het echtër- noodzakelijk geacht hun opdrachtgevers te raadplegen en zij zullen Donderdag 28 December ander maal bijeenkomen. Na afloop van de bijeenkomst werd vernamen dat aan weerszijden voor stellen werden gedaan. De arbeiders wensen hun lonen aan het indexcijfer te binden. Indien er geen algemene oorlog konit met China DALING van AMERIKAANSE GROOTHANDELSPRIJZEN WORDT VOORUITGEZIEN Volgens de vooruitzichten van Dr. F. Roos," bekend Amerikaanse econo mist .en voorzitter van het Econome trisch Instituut van New-York zullen de Amerikaanse groothandelsprijzen da len tijdens 'het eerste kwartaal van in de veronderstellingdat .er geen algemene oorlog komt met Chi na; Dr Roos sluit echter de mogelijk heid niet uit dat in het tweede kwar taal van 1 95; 1 de prijzen opnieuw zou den omslaan en geleidelijk opnieuw stijgen naar het einde van toekomen de jaar. De New-York Herald Tribune brengt in een van zijn recente edities een belangwekkend artikel over deze vooruitzicHten van het Econometrisch Instituut van New-York, dat als eco nomische raadgever fungeert van vele belangrijke Amerikaanse firma's. Volgens de berekeningen van het Instituut zou de Amerikaanse index van de groothandelsprijzen die thans ongveeer 2 i 5 bedraagt ten opzichte van het gemiddelde in 1935-39 100 dalen tot 207 punten in Maart om dan opnieuw lichtjes te stijgen tot 209 in Juni 1951. Deze berekeningen zijn vooral ge baseerd op het vooruitzicht dat een aantal bejangrijke groepen van goede ren, p.m. oedingswaren, textiel, le der, chemische producten, bouwmate rialen en andere, tijdens de e.k. win termaanden zwakkere prijzen zullen kennen a-'r. reactie op de al te scherpe en gedeeltelijk kunstmatige stijging tij dens de jongste weken. Volgens Dr Roos wordt de prijs structuur van de Amerikaanse econo mie vooral bepaald door de prijsevolu- tie van maïs, staal hout en katoen. De maïsprijzen hebben een grote in vloed op de Amerikaanse landbouw prijzen in het algemeen. De index van cle landbouwprijzen die op dit ogen blik meer dan 240 punten bedraagt zot-, in Maart dalen tot 230 en in Juni c-.k. ongeveer op hetzelfde peil liggen. Wat staal betreft wordt een daling van de vraag vanwege de bouwsector verwach.t die wellicht niet volledig zal goedgemaakt worden door de oorlogs bestellingen. De houtprijzen kenden tijdens de maand November reeds een scherpe daling. De textielprijzen, waarbij de evo lutie van de katoenprijzen de hoofd rol speelt in de Verenigde Staten, zouden volgens de vooruitzichten van Dr Roos van het huidig niveau van ongeveer 235 punten dalen tot 205 tijdens Maart, om 210 te bereiken in Juni. Alhoewel de studie van het Econo metrisch Instituut opgemaakt werd 1 tie ia de vrucht van het geloof, gelooS voor het afkondigen van de nationale in zichzelf, geloof in zijn r.fedemensen noodtoestand in de Verenigde Staten, geloof in God. Het machtigste leger wijzen deze vooruitzichten er toch op van de democratie is niet het kanon, dat de psychologische elementen in de j of de tank, noch de bom. Het is het ge- stijging van de wereldprijzen geduren- j loof, geloof in de broederschap en°in de de jongste maanden geleidelijk hup de waardigheid vap de mens die God uitwerking beginnen te Yerüezen, leert. NOG NIET HEDEN DONDERDAG NIEUWE LANDBGUWBESPREKINGEN TE DEN HAAG Héden Donderdag zal in Den Haag een reeks ministeriële cöntactijemmgen worden ingeluid met het oog op dc totstandbrenging van de economische Benelux-Unie. Deze nieuwe besprekingen- zijn het goed gevolg van de talrijke kritiejien die in ons land zijn uitgebracht op de aanvaarding docr de Belgische rege- van het iandbouwprotocool, ver vat in de Bene!ux:overeenkqmst, welke op 2! October jl. te Luxemburg werd ondertekend. Naar aanleiding van de- - ze overigens gegronde kritieken heeft dc Belgische regering de wens uitge drukt overleg te plegen met de regering der beide andere landen. Het eerste punt dat in behandeling zal worden genomen is dan ook het landbouwprotocol en men zal trachten een einde te maken aan de uiteenlo pende interpretaties van sommige be palingen ervan. Ook de procedure tot vrijwaring van de Belgische landbouwproductie in geval déze zou bedreigd worden door - al te lage Nederlandse concurrentie- prijzen ^zaR opnieuw worden _pn,der- zocht. - Men weet nl. dat de doelmatigheid van de aangenomen procedure in drin- •nde gevallen erg in twijfel werd ge trokken. De besprekingen te Den Haag zullen geleid worden door de minister van Landbouw. Het is niet onwaarschijn- k dat ook de Eerste minister van de Beneluxlanden er aan deelnemen. Wel licht zullen ook de ministers van Bui tenlandse Zaken er bij betrokken wor den hoewel Zaterdag te Brussel werd yreklaard, dat dienaangaande nog geen beslissing was getroffen. NOOIT WAS EEN KERST FEEST VAN ZO GROTE BETEKENIS... ALDUS PRESIDENT TRUMAN IN ZIJN KERSTBOODSCHAP. WU MOETEN ALLEN BIDDEN*.. In zijn kerstboodschap, welke pre sident Truman heeft uitgesproken ter gelegenheid van de plechtigheid rond de nationale kerstboom, opgesteld in de omheining van het Witte Huis, heeft hij o.m. verklaard Nooit in Ie loop van ons bestaan was een Kerstfeest van zo grote betekenis als thans. In alle continenten van deze wereld leven de naar vrede snakkende volken in angst en eenzaamheid. Velen an ons zijn zo gelukkig Kerstdag te mogen vieren in familiekring, doch er zijn velen, die op deze dag ver van de hunnen verwijderd zijn. Duizenden van onze jonge mannen bevinden zich op de koude en akelige slagvelden van Korea. Doch de godde lijke liefde en kracht omringen ons steeds, of wij thuis zijn. in de oorlog of elders. Wij kunnen allen bidder., wij moeten allen bidden. Wij zouden moeten vragen dat de wil van God zegeviert en dat hij ons moed, wijsheid en zielerust geve, het geen alleen verleend wordt aan dege nen die hiin leven in zijn handen leg- Wij moeten bidden voor een vre de die de vrucht is van het goede recht. Wij allen strijden tegen de dwinge landij van het communisme. Het com munisme kent geen God. De democra-

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1