irouwen Kfonierj VACAKTiE der ARBEIDERS De rijkskas voor jaarlijks verlof te Elsené, Elyzeseveldenstfaat, 12, ver zoekt de. werkgevers, die voornemens zijn het verlof aan hun werklieden in de loop der maanden April of Mei ,1951 toe te kennen, de formulieren yoor het 4de kwartaal 1950, behoor lijk ingevuld, voor het einde van Ja nuari 1951 over te maken aan de Rijksdienst voor maatschappelijke ze kerheid te Brussel, Koninklijke Prins straat, 100. Bij deze gelegenheid herinnert voor melde kas al de werkgevers die arbei ders in hun dienst hebben, dat zij op de loonstaat van het 4de kwartaal 11950 de maand dienen te vermelden, in de loop waarvan ieder arbeider zijn jaarlijks verlof zal nemen. Deze aanbeveling heeft ten doel de verlofkassen in s^aat te stellen het verlofgeld der werklieden te gelege- nertijd uit te betalen, overeenkomstig de wet van 7 Juni 1949 en de uitvoe ringsbesluiten er van. VERKOOPPRIJS van EIEREN. Daar zich een nieuwe prijsdaling op de voornaamste groothandelsmarkten van eieren voorgedaan heeft, deelt het Ministerie van Economische zaken en Middenstand ter inlichting, de prijzen mede die als normaal dienen be schouwd 'bij de verkoop van de eieren aan de verbruikers ?- Grote eieren, het stuk -> Middelgrote eieren, 't stuk rr. l.m Kleine eieren, 't stuk *r- A oOo TWEEDE FASE DER ALGEMENE LANDBOUW TELLING DE SAMENSTELLING VAN HET TARWEMEEL Bij toepassing der artikelen 3 en 14 van het ministeiieel besluit dd. 2 N vermber 1948 waarbij 'het brood wordt vrijgegeven dienen de nijver heidsmaalderijen, te beginnen met 2) December 19501, om zes uur s moi- ;ens 40 c/c inlandse tarwe in bun te nalen tarwe te mengen. In het ter verwerking tot deegwaren cpiiqKAART 1 -lazen. Bij ieder glas punch wordteen] ter, en die een paar -uur m te laten VOOR DE GANSE WEEK Sitgesneden smaasappelschijfje ge- trekken. Dan de boter ime'tdebeden ZONDAG Kaassoesjes - Kenje- voegd, kant van een JTJ -ghu.. en er nu soep Ossehtong eiersaus F.la-1KEOKEN-GEHE1MEN- onstaane vetvlek ye.wrjderen me. het ter verwerking tot deegwaren l~e~]ets gekookte aardappelen - ;riesmeel bestemde tarwemeel hoeft cjtroenpUdding:;!rri-et biscuits, inlandse tarwe gemengd. MAANDAG: (.Nieuwjaar DE CITROEN. reen inlandse tarwe Het voordeel dezer wordt evenwel slechts Op 31 December 1950 zal overge gaan worden tot de uitvoering van de tweede fase der algemene landbouw telling. Te dier gelegenheid zullen geteld •worden de landbouwbevolking, de permanente en tijdelijke arbeidskrach ten, de nateelten en oppervlakten in de loop van 1950 met groenten en aard beien beteeld voor handelsdoeleinden de landbouwinstallaties en machines de op de hoeve vastgestelde geboorten van dieren; de landbouwpaarden be horende tot het bedrijf en die op de •hoeve werden gebruikt; de aan de dieren gegeven voedingsstoffen; ce verbeteringsstof.fen en meststoffen; de tijdens het jaar 1950 gebruikte gese- lectionneerde zaden en gekeurd plant goed; de van 1945 tot en met IV>U uitgevoerde grondverbeteringen. Telplichtig zijn alle beroepslandbou- wers, tuinbouwers en veekwekers zon der 'beperking van beteelte opper vlakte, de toevallige voortbrengers die minstens 1 Ha bewerkte grond exploi teren of bezetten, alsmede de onderne mers van dors- en besproeiingwerken. Deze telling is, evenals het gedeel te dat op 1 5 Mei jl. werd uitgevoerd, gebaseerd op de statistiekwet van 18 December 1936 waarvan artikel 4 uit drukkelijk de statistische geheimhou ding waarborgt. In geen enkel geval zullen de indi viduele aangiften mogen medegedeeld worden aan personen of besturen, wel ke niet tot de tellingsdienst behoren. Wat belang heeft is het globaal re sultaat, maar dit laatste moet de wer kelijke bestaande toestand zo dicht mogelijk benaderen. Deze telling streeft geen enkel fis caal doeleinde na. beschikking i crotjucijc- - w.v-toegestaan, ter Schnitzel scho.rseneeen verwerking tot griesmeel en deegwa ren, welke worden verkocht met een de vooraf vastgestelde belasting van 4,5 °/c onderworpen faktuur. In het tarwelmeel bestemd ter ver- rerking tot beschuiten voor de uitvoer hoeft geen inlandse tarwe gemengd. Voor hun verwerking zullen de be schuitfabrikanten bevoorraad worden in bloem, welke overeenstemt met 2/3 zuivere uitheemse bloem en 'l/3 bloem welke 40 inlandse tarwe bevat. Het voordeel dezer beschikking wordt evenwel slechts toegestaan ter verwerking tot beschuiten, welke wor den verkocht met een aan de vooraf vastgestelde 'belasting van 4,5 ten hon derd onderwoirpen faktuur. KOLONIALE LOTERIJ Hier volgen de uitslagen van de Koloniale Loterij die te Brussel plaats had Winnen 200 rr. de nummers eindi- jend op 2. Winnen 500 rr. de'nummers eindi gend op 81 Winnen 10001 fr. de nummers ein digend op 728, 441, 332, 191, 049. Winnen 5000 fr. de nummers ein digend od 9222, 1802, 3238, >421 en 4758. Winnen 10.000 fr. de nummers ein digend op 4083, 6184, 3314, 8055, 2342. Winnen 20.000 fr. de nummers ein digend op 3712 en 7027. Winnen 50.000 fr. de nummers eindigend op 7601. Winnen 10O.'OlOO fr. de nummers eindigend op 44421, 82475, 31062, 1530, 30260, 85197. Winnen 2 50'. 000 frank de nummers eindigend op 69592, 66726. de num- .«yyv«—•'o.-i Nu de verse groenten en fruit weer MAANDAG: (Nieuwjaar) I schaal* wor«ten. doen w<_ ïoed i croquetjes Kerriesiep Wienel ...j. BH gekookte aardappelen Koffiecrême. DINSDAG Gekookte heilbot botersaus gekookte aardappelen Rijst met rozijnen. WOENSDAG Biefstuk.— witloof - gekookte aardappelen fruit. DONDERDAG Varkensribbetjes met zuurkool aardappelpuree pannekoekjes. VRIJDlAiG Mosselen mtes griesmeelpap. ZATERDAG Gebakken spek andijviesla -f gekookte aardappelen fruiti VOOR DE LEKKERBEKKEN. DIT HOORT EG OUDEJAARSAVOND WAFELS BENODIGD 300 gr. bloem, 50 gr. boter, 15 gr. gist, 4 eie- m, 8 dl. melk, 1 theelepel zout. BEREIDING Van bloem, eieren, melk, gist, gesmolten boter en zout beslag maken'en dit laten rijzen. Van dit mengsel ip een wafelijzer, dunne wafels bakken, die met gesmolten oo- ter en met (suiker bestrooid worden. ADVOCAAT BENODIGD 2 eieren, 400 gr. suiker, 1 stokje vanille, Ifiles brandewijn. BEREIDING De eieren met de suiker kloppen tot zij dik en witachtig ,n kleur, vermengen met het -merg van het stokje vanille en de brandewijn. De massa al roerend au bain marie verwarmen tot zij gebon- KANDEEL BENODIGD 6 eier dooiers, Zz flos Rijnwijn. 1 Zl dl. wa ter, 20 kruidnagels, pijpkaneel, schil van Zz citroen ongeveer 1 JU gr. sui- de Winnen 1 millnoen frank mers eindigend op 74804. W;nnen 2 millioen de nummers 436465 en 264723. Wint vijf millioen 'het nummer 439164. oOo LENING v. WEDEROPBOUW EERSTE SNEDE. Zaterdag had de 160ste trekking van het eerste gedeelte van de lening voor Wederopbouw plaats. Zijn 'betaalbaar met 1 millioen fr. Reeks 1533 Nr. 444. 1.000 frank de andere obligaties van die reeks. oOo TREKKINGEN LOTENLENÏNG VAN 1932 'De uitslag van de 226ste trekking van de Lotenlening 1932 luidt 50.000 fr. 102.265. 1 1 loten van 25.000 fr. 109 105 145.954 152.619 182.539 184 104 199.795 222.312 233.728 242.512 257.206 281.878 BEREIDING Laat de kruiden on geveer een uur trekken in het water. Zeef het voefct- en laat het bekoelen. Klop de dooiers met de suiker schui- nig" Voeg kloppend wijn en kruiden- iftreksel toeli' Laat de massa au bam marie bincM.-al kloppend. Doe de drank in klefSe kopjes SiNAAS4p-PELFÜNCH Voor de ze 'punch/-'we-gelijke delen wa ter ën -wiwe,., vv^n. Op een fles wijn kunnen we dhs 8\dl. water rekenen.We •maken de pd'rtch klaar m een goed gee 'maillëerde pan, want pannen waarvan de email gesprongen is, zijn minder ge schikt daar zij de punch verkleuren. We bereiden sinaasappelpunch aiS| vol®t Het water wordt in een pan aan de kook gebracht. Hierbij voegen we zodra het koökt, de wijn. Het mengsel mag nu niet meer koken doch wordt •n de kook aangehouden. Zorg dat «te pan goed dichtgedekt is zodat er ;een damp kan ontsnappen. In een vlijnketel of bil gebrek hier- ran in een soepterrine, doen we tuu rr. suiker, hét sap van 5 sinaasappe s »n =de «eraso-te schil van 2 sinaasappels én 11 citroen. Zijn water en wijn vol doende verwarmd, dan wordt he mengsel in de wijnketel gegoten. Ver- gens serveren we de punch in giote •at meer aandacht te schenken citroen. We mogen werkelijk van ge- 1 luk spreken, dat we deze vrucht ook in ihet putje van de winter kunnen be komen, want hij is een ware bron van vitamen, die we in clit donkere jaarge- tijde allen zo goed kunnen gebruiken. In dè vrucht 'bevindt zich veel vitami- minen. B. en C. terwijl het wit der schil vitaminen A bevat. In de keuken kan hij azijn vervan gen in vele spijsbereidingen als salade, oesters, vis, kool en kalfvleesgerechten en ook in verschillende isa-usen. Hij za. bovendien de maak verhogen. Behalve dat verschaft hij ons een v „rfrissende djank, die niet alleen de huid zuivert, maar ook een uitstékende 'remedie is tegen koorts, rheumatiek en scheurbeuk. Dit sap wordt tevens ge bruikt in geval van nierontsteking, ont steking van het tandvlees, absessen in de (mond, keelpijn en amandelontste king. Het 'bevordert eveneens het dichtgaan der wonden en geneest klo ven van winterhanden en voeten. Met is raadzaam het isap zonder suiker te gebruiken daar de geneeskracht dan sterker is. Met wat water verdund tast het maag en tanden niet aan. Citroensap met suiker tot gelei ge kookt is bloedzuiverend. Het sap van een citroen is ook heef ischikt om bij frituurvet gevoegd te worden, waarin vis gebakken werd. Het zal de reuk en de smaak van de vis wegnemen. F en dun schijfje citroen tussen twee sneetjes brood ie heel lekker en zeer aan te bevelen voor te dikke personen. Liefhebbers van haas moeten zich haasten, want na 31 December ,/ordt het haasje niet meer gejaagd.Zij kunnen er dus nog juist een keertje van profiteren. KABELJAUW EN HEILBOTLEVER. Daar kabeljauw en heilbotlever een orote hoeveelheid vitaminen A en D. bevatten, behoren deze tot de bu.ten- ;ewoon gezonden spijzen waarvan men het algemeen een veelvuldig"" "Riatrwer Schets uit het Smokkelaarsleven, door J. LEROÏ '(NADRUK VERBODEN),. 23ste Vervolg. Lees eerst den brief en gij zult Set wel weten zijn naam staat onder- 8a"k —af hem Sen brief. Hij nam hem toet 'bevende hand en liep er mee tot ibij 't klein venstertje van zijn cel, en begon te lezen. Ik bezag hem: zijn borst joeg geweldig en hij beefde uit al zijn leden. Tranen rolden langs zijn Wangen; naarmate hij verder las, ween- de hij meer en meer. Eindelijk kwam hij aan uw naam; [maar wat 'hij deed of niet deed, hij ge raakte er niet uit. Och, die naam is in zulke wilde trekken en kronkels, zei hij, dat; ik hem niet kan lezen, zeg mij, mag ik weten wie die engel van troost is voor mijn rampzalig huisgezin Die man is een priester, mijn vriend, een priester die u kent sedert lang, die u altijd bemind heeft een priester die vroeger het blauwen uit uw hoofd wilde steken, die het u zelfs streng verbood, omdat hij volgens God en zijn geweten, meende het u te moe ien verbieden. Hij gaf menigvuldige ledenen waarop zijn verbod gesteund Was. Gij waart "daarom op hem zeer ver- lbitlerd en had een helschen haat tegen hem opgevat. Gij bespottet hem over al waar gij kondt, en hebt hem veel eure appels te eten gegeven. Welnu, bruik moest maken. Daarbij diene men no« te weten, dat de lever van heilbot nog belangrijk meer vitaminen bevat dan déze van een kabeljauw. Uit deze levers wordt de bekende levertraan getrokken. Enige druppels heilbottraan hebben dezelfde werking als een hele lepel kabel j auwtraan. 1och moet men 'bij het innemen van deze zware olie nogal tactisch te werk ga air. Het zijn over het algemeen niet de grote hoeveelheden die het hem doen. De olie moet immers in het organisme opgenomen worden en grotere hoe veelheden veroorzaken gauw spijsver teringsmoeilijkheden. Men houde zier duis, ook bij kinderen aan zeer kleine hoeveelheden. N B. Heilbot is een grote platvis, HUISHOUDELIJKE WENKEN. Teervlekken zijn moeilijk te ver ijdelen. Het beste is wel deze vlek ken in te wrijven met ongezouten bo- Het as nu eenmaal een feit dat _jen van kledingstukken zowel van dames als heren, spoedig vettig wor den. Om deze te ontvetten bereiden we een mengsel van drie lepels water en een lepel ammoniak. Leg nu de kraag id plat op een propere doek, doop een stuk oud linnen dat geen pluisjes achterlaat in de ammoniak-oplossmg en wrijf hiermee over de kraag. Neem met de steel van een lepel regelmatig het onstane vuile schuim weg. Herhaal dit tot de kraag helemaal gehoon is, en spoel dan met wat lauw water na. Met een droge doek droog wrijven, en onder een vochtige lag opstrijken. - Bont dat natgeregend is, mag niet worden afgewreven. Schudt het liever eens flink uit, en laat het rustig drogen. Echter nooit bij vuur. Telkens U de kleerkast schoon maakt kijkt U besluiteloos naar een paar japonnen en een mantel, die maar steeds weer in hetzelfde hoekje ge hangen worden. U weet niet wat er te doen U draagt deze kleren niet meer en U hebt geen zin ze te ver maken. Weggeven onmiddellijk. Aan een vriendin die getrouwd is en kinderen heeft, aan iemand ander's van wie U weet, dat ze het financiëel erg moeilijk heeft in deze tijd. Maar niet in de kast laten hangen, tot alles ver sleten is of zo ouderwets dat geen '.sterveling ze meer draagt. Met een 'beetje vrouwelijke tact zal niemand zich beledigd voelen. MODE-TIPJES- Men zegt vaak dat de man een kind gelijkt, doch wanneer wij eerlijk ons hart te rade gaan, ontdekken wij toch dat ook de vrouw iets kinderlijks heeft Hoe kan men anders de bijna koeste rende liefde verklaren, die een vrouw voor (sieraden voelt. Men kan gerust 1 dat er geen enkele vrouw be staat, die nu absoluut niets voor een armband, ring, horloge, halsketting of broche voelt. Natuurlijk de één kan zich de weel de veroorloven diamanten en paarlen aan te schaffen en een ander moet zich tevreden Istellen met imitatie, maar die priester is 't die al het kwaad dat gij hem aandeedt met goed tracht te Foonen, volgens de leering en het voor beeld van zijn goddelijken. Meester. Kunt gij nog niet. raden wie de pries ter is, ongelukkige vriend. Hij sprak niet; maar stond daar als aan den grond genageld, en keek put ten in den wand van zijn cel. Ik zag wel dat hij -hevig aangedaan was, er dat er in hem een strijd ontstond, die beslissen zou over de toekomst. Ik riep in mijn hart onze goed.e Moe der Maria aan, de hulp der christenen, de toevlucht der zondaars de moeder 'aller barmhartigheden; k vroeg haar hulp en bijstand voor dien ongelukki- °e, zoo diep en zoo vast onder de macht des duivels. Eindelijk waagde ik een woordje Karei, goede vriend,» sprak ik, ((daar om ziet ge dat die heer het waarlijk goed met u 'meent. Hij beminde u op recht; hij heeft u niet verlaten in uw ongeluk, en al die andere heeren en vrienden, die u gedurig vleiden en op hitsten tegen den-priester, wat hebben ze nu voor u of voor uw huisgezin ge daan, sedert uw ondergang Niets, niets, vriend, niets. Mijnheer, is die brief wel echt 7 vroeg Karei met een grooten zucht. Wat belang zou ik er bij heb te bedriegen 't Is haast ongelooflijk, mijn heer: ik 'heb dien heer te veel kwaad •daan; want 'k heb het wel geraden, 's mijnheer Pastoor toch blijft, het gevoel hetzelfde. Zo draagt men thans veel dubbele paar- lensnoeren om de -hals, hetgeen vooral bij en avondtoilet 'n wonderlijk effect veroorzaakt. Doch weest gerust; zulk een halssnoer hoeft geenszins van paar len vervaardigd te zijn. U kunt gerust imitatie nemen. ONS WEKELIJKS PRAATJE. WEER GING EEN JAAR VOORBIJ. HET MYSTERIE VAN DE TIJD. Wie kent het niet, het gevoel van verwondering, van grenzeloze verba zing wanneer we beginnen na te re kenen, hoe lang een lieve vriend dood is, hoe oud een kind is, of hoe lang dit of dat geleden is. Is het mogelijk dat het reedi» zo lang geleden is, peinzen we». We kun nen ons met moeite indenken dat iets al enige tientallen jaren geleden is. Ja, de onveranderlijke regelmaat, waar de tijd voorbij gaat, boezemt ons •erdiend ook! Ik heb hem veel verdriet aangedaan: ik heb zijn sermoenen be gekt, bespot en over ""wie zou mij nog achljng (""""f1 toedragen Miin vnenden zelf heb- ben mij verlaten. la 't is waar, uw vrienden heb ben u verlaten; maar dat mocht gij van verwachten 't waren vleiers en verleiders die'altijd zeggen Joannis, Toannis, zolang ais er bier in de kan is, maar als de kan eons rul t dan dat Jan een guit is. Gij zijt nu onge lukkig en in armoede, en zij kennen u met meer. Maar een priester handelt anders met het oog oP uw ziel die hij tracht zalig te maken, verdiaagt hij alles, vergeeft en vergeet alle leed en «eeft zelfs dubbel goedheid weder voor al het kwaad, om den ongelukki ge tot inkeer te brengen en zijn arme ziel uit de handen des duivels te kun nen los rukken. Hebt gij in dien zelf den brief niet gelezen dat hij verlangt zien, om mondeling met u te kun- spreken Zeg, Karei, mag ik hem schrijven dal hij mag komen, dat gi) hem wel zult ontvangen, dat uw oogen opengegaan zijn en klaar zien. dat de weg dien gij sedert een tiental jaren bewandelt de rechte weg niet is; ïr één woord dat gij uw vorig leven be klaa°t en uw goddeloosheden be treurt Mag ik, Karei, zeg Gij moogt hem ten minst: schrijven dat ik hem bedank voor al hetgeen hij doet voor mijn huisgezin; voor V-aar...komen naar hier om mij te ijnheer O .peins ik, Roesbrugge, die zooveel doet vuu, mijn vrouw en kinders. Maar, ja! hij zien... O dat niet mijuncci d'jel het zeker voor henze waren hem ik zou in den gibnd zinken van schaam altijd genegen. Hij misprijst mij zeker'te... neen, neep! ik wil hem niet zien. wel, ja hij veracht mij, en 't is wel-| 'k Heb dan nog menig woord den bals gebroken, vriend; maar t was al boter aan de galg. Nochtans, gelijk ge ziet hij is op weg naar rechtzinnige be- beering: daarvan ben ik zeker, zooveel te meer, dat hij mij heeft willen belo ven, eiken dag drie Weesgegroeten te bidden ter eere van Onze Lieve Vrouw, moeder van barmhartigheid, j Dat heeft veel moeite gekost; maar, toch, heb ik het verkregen hij zou het j doen, zei hij, omwille van al hetgeen, ik voor hem gedaan had sedert zijn ;evangenneming. Intusschen, Eerwaarde Vriend, ver dubbelen wij ook onze gebeden; en 'k 'hoop u al gauw 't blijde nieuws te mo- „en melden dat Karei zich met God vil verzoenen en verlangt u te zien. Uw broeder in Christus, E. Cambier. Toen de Pastoor dien brief gelezen had, weende hij van vreugde en viel vóór zijn kruis op de knieën oto den roeden God te bedanken en nieuwe genade af te smeeken voor dien °nge- Ïukkigen zondaar. Eindelijk stond hij begon zijn gazetten te lezen; maar hij was zoo verstrooid, zoodanig bezig met zijn Karei Velde, dat hij dien dag niet wist of hij gelezen had dat de petroleum uit Amerika kwam ofwel Amerika uit petroleum. Hij had geen rust meer, hij was ge dreven en gejaagd om het nieuws te «aan 'vertellen aan Sofie en aan Djoos Tulmelaere en Ko Renterghem, die ook zeer bekommerd waren mei Ka reis bekeering. Wel omtrent een maand nadien kreeg de Pastoor wederom een brief van zijn vriend, het blijde nieuws mel dende, dat Karei, op zekeren morgen toen de Aalmoezenier in zijn cel kwam zat te schreeuwen gelijk een kind. En als hij hem vroeg waarom hij zoo droe vig was, antwoordde Kaerl «Heb ik geen kwaad genoeg gedaan Heb ik God en den Hemel niet genoeg ge tergd 9 Wonderlijk uitwerksel van Gods ge nade, schreef mijnheer Cambier: die drie Weesgegroetjes zijn verhoord ge weest, de goede moeder Maria heeft haar werk gedaan. i Wil ik u een biechtvader halen, 'vriend, die u met God verzoent, uw zenden vergeeft en u. alzoo wederom de gerustheid, het geluk des harten van vroeger tijd wedergeeft - O ja, mijnheer, ik verlang om dat schrikkelijk pak kwijt te zijn. Ik ben verschrikt voor mijzelf. Wat een mon ster ben ik toch geweest Wten begeert ge, vriend Alle priesters mogen hier komen op de schriftelijke begeerte van den gevange- ne- Gij zijt wel voor mij, mijnheer 'k zou geen anderen begeeren maar hebt gij mij den Iaatsten keer niet ge zegd dat mijnheer Pastoor van Roes brugge verlangde mij te bezoeken Welnu, kon hij komen, 'k ware zoo blij; hij kept mij best. 'k zou nog liefst aan hem mijn gruwelen belijden.Zoudt gij niet de goedheid willen hebben hem mijn verlangen kenbaar te maken, Zeer gaarne Karei; aanstonds, seffens zal ik hem schrijven en binnen twee dagen is hij hier al. Mijnheer Pastoor ontving de blijde mare' 's morgens na zijn mis, rond uur, en te 10' uur was hij met het rij tuig van een huurhouder reeds op weg

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 2