«eld op was, hij net zolang ror.d ging bij de andere kinderen tot hij iets kreeg. En omdat hijzelf, ah' hij iets had. vrijgevig was, waren zij het ook. Dat was een vervelende ontdekking voor ons, omdat we tot de conclusie kwamen, dat onze jongen op die ma nier een klaploper zou worden. we 6tapten dus van het zakgeld-plan af en gaven hem, als het zo uitkwam, af en toe een paar frank-'. 'Het jaar daarop kreeg ik een ander plan. We wilden naar buiten en ik ver telde hem, dat hij zou moeten sparen voor de vacantie. Hij zou dan van a.- les wat hij kreeg de helft in zijn spaar pot moeten doen. Dan zou hij een hele boel geld voor zichzelf hebben, als we buiten waren. De weken voor Pasen sloegen wij hem nauwkeurig gade, maar geen enkele keer deed hij iets uit eigen beweging in het potje. Dank zij ono voortdurend aandringen, had hij na een poosje echter toch ongeveer 50 fr. T€.en gingen we naar buiten ergens op de hei, kilometers van elke winkei. De eerste dag wilde hij al zijn geld uitgeven, maar ik wilde niet met hem meegaan. Toen ik dat eindelijk deed, gaf hij zijn 50 frank op één keer aan allerlei zoetigheid uit. Ons systeem was weer niet goed ge weest. Door hem te dwingen te sparen hadden we zijn lust in verkwisten juist aangemoedigd. Toen gaven we het op en lieten alles maar op zijn beloop. Maar toen hij tien jaar oud was, ont dekten we een systeem, dat goede re sultaten scheen te hebben. Ik gaf hem een klein geldkistje, een kasboekje en ,10 franken. Luister een vent, zei ik. Hier heb je nu 1 0 fr. Daar kun je mee doen wat je wilt, maar ik heb graag dat je in dit kasboekje schrijft, hoeveel je uit geeft en wat je krijgt. Als Papa je eens een paar frank geeft als je wat voor hem gedaan hebt, schrijf je dat op deze bladzijde en wat je uitgeeft op de andere. Dat was natuurlijk iets nieuws. Toen hij goed begrepen had, ging ik verder: «Dat boekje laat je me iedere week zien. Stel je nu voor dat je deze week 8 fr. uitgeeft, dan hou je dus 2 frank over. Nu zal ik je een voorstel doen. Iedere keer al: je iets gespaard hebt, krijg je 's Zaterdags van mij, behalve je zakgeld ook nog het bedrag dat je die week weer overgehouden hebt. Al wat je per week spaart van je 1 0 frank krijgt er dus van mij nog extra bij. Het heeft een jaar geduurd voor hij bet gehele syateem inzag. Soms was zijn kasboekje een hopeloos geknoei, „maar, ik >vas..geduldig, want hij stelde er belang in en dat was al een hele boel waard. Vandaag controleerde ik zijn boekje voor het eerst sinds vijf weken. Er zat geen foutje in, het geld kistje bevatte ongeveer 150 fr. Het was zijn eigen voorstel om er iets van te geven aan de omhaling voor de ar me kinderen op school. Hij is niet gie rig maar hij heeft twee dingen geleerd. Ten eerste, dat het een prettig idee is, te weten geld te bezitten, en ten tweede dat verstandig ,»j;aren niet zo'n onaangename bezigheid is. TANTE DINA. £(AUe nadruk, ook gedeeltelijk, voorbehouden)., ioOo DEZE KEER EENS EEN GOED BLIJSPEL VARKENSCOMEBIE mensch, dat gij stof en asch zijt en in stof en asch zult vergan»; 'k heb nog wel onthouden dat mijnheer Pastoor ons leerde dat die woorden dezelfde zijn die God terecht vergramd op on ze eerste ouders Adam en Eva, uit sprak na hun zonde, 't Was een dood vonnis. Ze verdienden 't, en wij, hun kinders, we verdienen 't ook, niet al leen omdat wij besmet zijn met die zelfde zonde, maar ongelukkig nog om onze eigen boosheden. En wie ver dient het meer dan ik O 'k mag er niet aan denken, mijnheer... 'k weet het wel, God in zijn goedheid, heeft het mij al vergeven maar al moest ik hier geheel mijn leven zitten, nog zou ik zeggen «Heer, 'k heb het verdiend. Gij zijt rechtvaardig. Tut, tut, vriend, verwerpt al die droevige gedachten, uw zonden zijn vergeven; alle kruisen die God u zendt, verdraag ze verduldig en in geest van boetvaardigheid dat zal u zalig zijn; maar als God u zegent en met weldaden overlaadt, bedank Hem daarvoor door het gebed en een gods dienstig leven. Ik kom u de blijde ma re brengen dat de minister uw vrijheid bekomen heeft. Met Paschen zijt ge vrij, ge zult mogen wederkeeren naar uw huis, en al het geluk, dat gij niet zoudt hebben durven droomen, zal u wezenlijk ten deele vallen. I? *t waar mijnheer Is 't waar zei Karei, en hij bekeek den Aalmoe zenier alsof hij plotseling van zijn zin nen beroofd was. Ja zeker. Karei, en hier is de ge- teefcende brief van den minister. 't Duurde wel vijf minuten, eer Ka- rel zijn zinnen bijeenkreeg; en dan be- DOM VAN SCHEPDAEL OVERLEDEN. ABT VAN AFFLIGEM Te 5 uur in de namiddag van Nieuw jaarsdag overleed godvruchtig in zijn klooster te Hekelgem, na een kort stondige ongesteldheid, de hoogeer waarde pater Dom Benedictus Van Schepdael, sedert ruim 38 jaar abt der oude Vlaamse abdij Affligem. De af gestorvene was 75 jaar oud. Hij was geboren te O. L. Vr. Lombeek en vol bracht heel zijn priesterlijke loopbaan te Affligem. Dom Benedictus Van Schepdael was een innemende persoonlijkheid. Allen, die enig contact met. Affligem hebben gehad in de loop der laatste 40 jaren, zullen de aangenaamste herinne ring bewaren aan de eenvoudige gul heid van zijn onthaal en aan zijn steeds bereidwillige goedheid en hulp vaardigheid. Dom Van Schepdael was een uitste kend predikant. Hij predikte herhaal delijk in tal van kloosters van het Vlaamse land en voor tal van kloos tergemeenschappen was hij een ge waardeerde raadsman. Gedurende geruime tijd was hij visi tator der congregatie van de orde in België (omvattende de abdijen Affli gem. Dendermonde en Sceenbrugge als mede nog verscheidene minder belang rijke kloosters) en hij nam een groot aandeel in de stichting van de Vlaam se Benedictijnse missie in Zuid-Afrika. Naar aariieiding van die stichting maakte hij zelf een reis naar Zuid-Afri ka om er de grondslagen der nieuwe missie te helpen leggen. De abdij Affligem nam onder zijn beleid uitbreiding op verschillende ge bieden, o.m. werd een nieuw en be langrijk gebouwencomplex opgetrok ken. Het was ook onder zijn bestuur dat te Affligem in het puin der oude Abdij de opgravingen plaats grepen die leidden tot de ontdekking van de begraafplaatsen der oude hertogen van Brabant. 'Het overlijden van de abt van Af fligem zal in vele Vlaamse kringen met innig leedwezen worden vernomen. Sedert een paar jaren liet zijn gezond heid ernstig te wensen over; maar de overledene weigerde stelselmatig zijn werkzaamheden te onderbreken. In de Kerstnacht en in de Nieuw jaarsnacht droeg hij zelf nog de plech tige nachtmis op en zat hij het lange kloosterofficie voor. Het is na de af loop van de .nachtmis van Nieuwjaar dat hem plots de ongesteldheid aan greep die hem nog op Nieuwjaarsdag uit het leven zou doen verscheiden. Hij is aldus overleden midden het vervullen van zijn taak, zoals hij het steeds had gewenst. Allen die hem hebben gekend zul len met eerbiedige genegenheid de her innering 'bewaren aan deze heilige priester en wijze raadsman, die waar lijk gans zijn leven aan de dienst van Kerk en volk had gewijd. De begrafenisplechtigheid zal plaats hebben Vrijdag a. s. te 10 uur in de abdijkerk van Aflligem te Heklegem. oOo WIE GAARNE LACHT... zal niet ontbreken op 14 of 15 Januari 195 1 in 't GROEN KRUIS Opvoering van VARKENSCOMEDIE gon hij te weenen van blijdschap. En tusschen zijn snikken herhaalde hij ge durig «Ach God wat zijt Gij goed voor een armen zondaar gelijk ik Ten langen laatste stilde hij en de twee handen van den Aalmoezenier vastnemende, vroeg hij Mijnheer gij zijt het zeker die dat voor mij verkregen hebt O dank u Ja, Karei, maar ik niet alleen mijnheer Pastoor van Roesbiugge heeft ook te alle kante geschreven, en groote mannen te werk gesteld, en wij hebben gezamenlijk uw vrijheid bewerkt en God zij gedankt, verkre gen. Nog eens die goede heer Pastoor riep Karei, hoe zal ik hem bedanken Wat is een prister toch een wonder mensch Men bespot, men veracht hem: en hij, hij zegent en beloont het kwaad met goed Hoor, mijnheer, was ik Barrabas als ik in de gevange nis kwam, 'k zal er geen Barrabas uit komen. 'k Zal mij zoo voorbeeldig mogelijk gedragen, en bespot men mij te Roesbrugge. 't za! mij als een spoor slag zijn om rasser nog vooruit te gaan op den weg van 't goed en de chris telijke rechtvaardigheid. Met Paschen dus, mijn vriend, zal er een dubbele verrijzenis gebeu ren, Karei, gij zult uit de gevangenis komen, dat is de eerste verrijzenis; gij zult, opgestaan uit het graf uwer zon den, weder te voorschijn komep bij al len die u kenden, dat is de tweede ver rijzenis. Ja, ja, riep Karei, vol geestdrift; en met Gods. genade, zal 't zijn om niet meer te sterven. Wat ben ik ge lukkig En wat zullen Sofie en mijn BRUTALE POSTOVERVAL TE MERE Bf J-AALST Srsbreker mesrcde postmeesteres te hebber, gewurgd In de nacht van Zaterdag op Zon dag jl. werd te Mere, bij Aalst, een brutale overval gepleegd op het post kantoor. De postmeesteres, die het huis bewoont, betrapte de dief die naar echter te lijf ging. VERDACHT GELUID Rond 1 1,30 uur hoorde mej. Redant die als postmeesteres het hui; der pos- terij bewoont een onbepaald, maar toch verdacht geluid. De juffrouw die meende dat er beneden ergen9 een deur sloeg, wilde zich ervan vergewis sen en verliet zonder argwaan haar ka mer. Met een zaklamp in de hand daalde zij de trappen af. Ploe groot was haar verwondering toen zij in de hall, waar de postwinketten zijn, plots een man bemerkte aic in elkaar gedo ken zat, gans omwonden en gemas kerd. POGING TOT WURGING Deze schrikwekkende gedaante sprong plots op haar toe, greep haar bij de keel om haar te wurgen. De ge maskerde man slingerde de postmees teres ten gronde, zette zijn knieën adembenemend op haar borst en gaf de ongelukkige nog een paar klappen. Juffrouw Redant bleef dan roerloos liggen en gebaarde als dood. De bruta le rekel meende zijn slachtoffer te heb ben gewurgd. Enkele ogenblikken bleef de juffrouw bewust roerloos liggen, maar viel dan in bezwijming. VERDWENEN Toen zij echter terug tot bewustzijn kwam zag zij geen dief meer, de kerel was reeds verdwenen langs een zijdeur die nog openstond. Het was toen kort na middernacht. Juffer Redant stond moeilijk recht en sukkelde tot bij haar gebuur, de apotheker Van Cauwen- berg. Deze telefoneerde onmiddellijk de rijkswacht op die zeer vlug ter plaatse was om een eerste onderzoek in te stellen. DE BUIT Betreffende de gestolen som waren nog geen zekere cijjers gekend. Uit een eerste en vluchtig!onderzoek stelde men nochtans vast V'dat een som van 7.000 fr. verdwens' Was, maar nadien zou gebleken, .zl#", e.'LUs. privéver- trekken van de pc®meesteres evenwel een veel groter bofftag gestolen werd. !n het eigenlijk pcïjtfcureau, schijnt de dief geen kans geziön te hebben veel te ontvreemden. J NIET IN LEVENSGEVAAR •De postmeesteres die, alhoewel zij hevig werd toegetakeld, schijnt noch tans niet in levensgevaar te verkeren, aldus is tenminste gebleken uit een me disch onderzoek van Dr. Van Wilder. Het staat evenwel vast dat cle aanran der klaarblijkelijk gemeend heeft dat zijn slachtoffer gewurgd was. IJVERIGE OPZOEKINGEN Zondagmorgen, te 9 uur. stapte het parket reeds ter plaatse af en begon onmiddellijk een grondig onderzoek in te stellen. Heel de omgeving werd ijverig afgespeurd, doch een aanhou- kinders toch blijde zijn Zeg, mijnheer ben ik uiterlijk zeer veranderd? Zullen ze mij nog herkennen Een weinig verbleekt. Karei, maar met dien langen baard zouden zij wel kunnen missen, daar gij te voren alleen uw knevels liet staan. Dat moet al af, mijnheer; geen baard meer als ik hieruit ben Ik moet juist zijn gelijk toen ik met Sofie trouw de; dat zal het uitwendig teeken zijn mijner inwendige verandering. En mijn kleeren, waar zijn ze Ze lig gen in de kleerkamer in be waaring; maar zij waren geheel vuil en gescheurd door den val en door uw worsteling tegen de kommiezen. Ik zal u andere, splinternieuwe bezorgen te gen Paschen. Wees maar gerust gij zult er uit zien als een heerke. O dat niet, mijnheer, 'k ben lang genoeg heer geweest. Als ge iets wilt doen, koop mij een deugdelijke klee- dij, die een werkman past; dat zal be ter zijn. Dat doe ik nog liever Karei, en 't zal beter zijn ook. O Sofie, o mijne lieve kinders I 'k brand van verlangen om te zien en u op mijn hart te drukken Geheel mijn leven zal ik mijn dwalingen be treuren en de blauwerij vermaledijden, die de oorzaak is geweest van al mijn buitensporigheden. Nog zeven weken en 'k ben de gelukkigste mensch van de wereld. Mijn vriend, ik ga nu vlug naar huis om het blijde nieuws te melden aan mijnheer Pastoor van Roesbrug ge, die bijna ieder week schrijft om te weten hoe het zit, of uw vrijstelling aog niet hekomen i§* ding werd nog niet gedaan. Het zou uit het onderzoek gebeken zijn dat de inbreker zich toegang zou verschaft hebben door over het hek van de jon gensschool te klauteren cn zo langs de speelplaats de aanpalende tuin van het posthuis zou bereikt hebben waar het achterpoortje losgerukt werd. DE DADER AANGEHOUDEN ONTVREEMDE STUKKEN BIJ HUISZOEKING TERUGGEVONDEN In verband met de stoutmoedige overval op het postkantoor te Mere, vernemen we thans dat de genaamde Frans De Schutter, afkomstig van Me re en thans wonende te Welle, Voor- uilgangstraat als dader van deze fei ten werd aangehouden. Benevens een som geld werd ook nog de revolver van de postmeesteres en een 30-tal lo ten der Koloniale Loterij gestolen. Bij huiszoeking verricht in de wo ning van verdachte werd alles terug gevonden. De vogel was echter gaan vliegen. De rijkswacht uit Mere slaag de er algauw in de kerel te vatten in het café Bloemenweelde bij Quintijn Hector, te Mere. Mel het gestolen geld had hij zich een gans nieuwe kleedij aangeschaft, terwijl hij een deel van het overige geld op zak droeg. Deze nog jeugdige inbreker welke reeds verscheidene diefstallen op zijn keristok heeft, werd opgeleid en ter beschikking van de Heer Procureur des Konings van Dendermonde gesteld. oOo WEDEROPBGUWLENiNG DERDE SNEDE Bij de 36e trekking van de Lening voor Wederopbouw (3de snede) is een lot van 5 millioen frank gevallen op obligatie reeks 8349, nr. 767 en een lot van 1 millioen op obligatie reeks 9459 nr. 581. De overige obligaties van deze reek sen zijn met 1000 fr. terugbetaal baar. oOo COMMUNISTISCH NÏEUWJAARS0FFENS2EF IN KOREA UNO-STRIJDKRACHTEN TREKKEN ZICH TERUG TOT OP 20 KM. BENOORDEN SEOEL 200.000 Chinezen en Noordkorea- nen hebben een i algemeen offensief tegen de UNO-strijdkrachten in Korea ontketend en, rukten op over de 38e breedtegraad ih de richting van Seoel, de hoofdstad van Zuid-Korea. De UNO-strijdkrachten werden tot een algemene terugtocht gedwongen en men verwacht, dat de slag om Seoel niet lang zal uitblijven. Door het heldere weder kon de UNO-luchtmacht aanvallen uitvoeren aan weerszijden van de 38e breedte graad, er werden niet minder dan drie Chinese en twaalf Noordkoreaar.se di visies op het front opgemerkt. De vijandelijke opmars heeft plaats in twee richtingen. De ene kolonne poogt zich een weg tc banen naar het Zuidwesten terwij! de andere, die veel sterker is, oprukt in Zuid-ooste- Jijke lichting, in de streek van Tsjek- song, en poogt de bevoorradingsweg die van uit Seoel rechtstreeks naar het Noorden 'loopt, te bereiken. Naar het schijnt heeft cle vijand het zware materiaal nog niet kunnen over- Ja, mijnheer, doe dat; en zoo ik u iets vragen mag, 'k zou gaarne heb ben dat hij Sofie niet laat weten wan neer ik uit de gevangenis kom. 'k Zou haar gaarne een aangename, een zalige verrassing doen. Hij zou haar bijvoor beeld kunnen zeggen dat ik genade gekregen heb bij den minister en dat ik geen twee jaar zal moeten zitten, zon der te zeggen wanneer, ik er uit zal ko men. O wat een blijde, wat een zalige stond, als ik al met eens de deur zal opensteken en in haar armen vallen, al roepend Sofie, uw Karei is hier, uw Karei, geheel bekeerd, uw Karei van vóór tien. twaalf jaren Kinders. uw uw vader is hier die booze. barsche, ruwe vader niet meer, maar een vader wiens hart laait en brandt van liefde voor u Welnu, Karei *k zal 't zoo schrij ven aan mijnheer Pastoor; hij zal 't wel weten te schikken. Zoo, Karei nog wat kloeken moed; zeven weken is geen eeuwigheid. 't Is waar mijnheer, maar zij zul len mij wel zeven eeuwigheden schij nen. Ik zal de dagen, de uren en de minuten optellen één voor één en wel duizend keer de aftrekking doen tot dat het eindelijk uitkomt op nul. In- lusschen zal ik gedurig den goeden God bedanken en gratie vragen om in mijn gevoelens te mogen volharden. Zoo. Karei, tot 'morgen, vriend; ik moet. nog gauw cle andere gevange nen bezoeken, en dan schrijf ik seffens naar mijnheer Pastoor. Ja, tot morgen, mijnheer, tot morgen *i WAS vastentijd en 's Zondags wa§- zetten, o.m. de pantserwagens. 1 '.vee uitsluitend uit infanterie be staande kolonncs, uitgerust met zwa:« mortieren cn met automatische wapen:', rukken op door het bergachtig gebied, zonder rekening te houden met de zware verliezen, die hen door dc geal lieerde strijdmacht v/orden toegebracht Gedurende de gehele dag hebben jachtbommenwerpers vijandelijke groe pen bestookt met «Napalm» en «Roc kets i. Gealheerde artillerie is er her haaldelijk in gedaagd vrij grote vijan delijke groepen uiteen te drijven. Het vijfde luchtleger voerde 365 opdrach ten uit. CHINESE COMPAGNIE IN DE PAN GEHAKT. Na de strategische terugtocht van de Uno-troepen in de sector tussen de o8e breedtegraad en Seoel heerste er gisteren opnieuw kalmte op het ge hele front. Alle contact met de vijand is verbio- ken, behoudens ten Noorden van Oc- jonghoe, waar overigens slechts pa- troeljeactivtieit gesignaleerd wordt La ter op de dag heeft een groep Ame rikaanse «Shooting Stars» straalvlieg tuigen, op 1 0 km. ten Oosten van Ko- rangpo, een Chinese compagnie totaal In de pan gehakt. De leider van de groep heeft ver klaard dat de Amerikaanse bommen werpers in duikvlucht meer dan 200 Chinezen, buiten gevecht hebben ge steld. RODEN OP 20 KM. van ONTRUIMD SEOEL. De communistische strijdkrachten die over de weg Jongtsjon-Oeidjong- boe-Seoel naar het zuiden oprukken, zijn op een 20-tal kilometer van Seoel aangekomen nadat de geallieer den hun nieuwe stellingen hadden be trokken. Men verwacht een spoedjge massale aanval tegen de Uno-linics die Seoel verdedigen. Het bericht dat het front ten Noor den van Seoel begaf, heeft het vertrek van de laatste inwoners die nog in de hoofdstad waren gebleven, ten gevol ge gehad. Bij het aanbreken van de cag zijn nieuwe groepen vluchtelingen wier aantal gedurende de jongste twee dagen was afgenomen in Zui delijke richting vertrokken. De stad is heden 'bijna verlaten en enkel de mili taire transporten bewegen zich nog door de voornaamste straten waarvan de toegang voor de voetgangers wordt verboden door de langs de trottoirs opgestelde politic-agenten. Alle bladen uitgezonderd één - hebben opgehouden te verschijnen. De tramdiensten, die drie weken geleden waren hersteld, rijden niet meer. Al blijven de ministers en de leden van het kabinet nog in de hoofdstad, toch heeft het gehele administratieve personeel de stad ontruimd. Enkel de leden van de poht'.e en de personen, die door de organisaties van het Ame rikaanse leger worden gebruikt, zijn nog ter plaatse. De mannen van iedere leeftijd, die zich nog in de stad bevonden zijn op gevorderd orn de voor het militair vervoer voorbehouden wegen te onder houden. De Uno-commissie voor de vereni ging van Korea handhaaft haar zetel te Seoel, maar de meesten van haar le den bevinden zich reeds in het Zuiden van het land. de kerk van Roesbrugge letterlijk op gepropt-met volk: ze kwamen luisteren naar de sermoenen over 't bitter lijden en den dood van onzen Goddeiijken Zaligmaker. Mijnheer Pastoor was er voor bekend; niemand kon de lijdens- sermoenen preeken gelijk hij. Ook van ver en bij trok men er naartoe.. Pieterke, Wardje en Juultje gingen ook alle drie cn Marietje ging mee met de gebuurvrouw. Sofie wachtte thuis met Godeiieveke en binst de Vespers bad zij haar Rozenhoedje en een ka pittel uit het vastenboekje over 't bit ter lijden van Ons Fleer. Zij liet dan ook nooit na Godeiieveke een eenvou- digen uitleg over al die droevige tafe- reelen van Christus' lijden te geven en een schoon zedelesje als toepassing er bij te voegen. En 's avonds als Pieter ke met zijn broerkes thuiskwam, moest hij geheel 't sermoen van mijnheer Pas toor uiteendoen. En Pieterke kon dat wonderwel. En gebeurde 't soms dat hij hier of daar iets vergat of minder nauwkeurig ver haalde, Wardje en Juultje wisten het zoodanig te verbeteren, dat Sofie, bui len de latijnsche spreuken of teksten, het sermoen trouw medegedeeld was. Zoo verliepen al de Zondagen van de vasten en 't werd Palmzondag. Pie1 terke, die palm meegekregen had om laten wijden voor boertje Boone, had zijn moeder er van medegedeeld, en op goeden Vrijdag stak Sofie boven de deur, venster en schouw van haar huizeke, een takske, al *t evangelie van Sint Jan lezend, - tit'T VERVOLGT. X

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 3