PUROL <§iHSIS? DALEND AANTAL VER KEERSONGELUKKEN MET DODELIJKE AFLOOP IN VERGELIJKING MET NEDERT LAND SLAAT BELGIE EEN GOED FIGUUR Belgie maakt met zijn aantal ver- j keersongelukken met dodelijke afloop j geen slecht figuur. Het aantal 713 in 1949 mag dan toch nog een indruk wekkend cijfer zijn, wanneer men de toeneming van het veikeer in aanmer king neemt en wanneer men een verge lijking treft met andere landen, dan is dit cijfer toch niet ongunstig. In het bijzonder bij Nederland steekt Belgie gunstig af. Nederland staat bekend om zijn goede wegen, maar als men de cijfers van het aantal verkeersongelukken beziet, kan men v.ich afvragen of goede wegen het aan tal verkeersongelukken niet bevorde ren Aantal verkeersongevukken met dodelijke afloop BELGIE NEDERLAND 637 828 504 964 715 899 713 886 rs krijgen nog meer kleur bedenkt dat Belgie bijna millicen motorvoertuigen heeft en dat dit aantal in Nederland slechts de helft bedraagt. In Nederland veroorzaken de vele fietsers op de weg echter vele ongelukken. Aantal fietsen BELGIE NEDERLAND 1939 2.842.355 3.796.031 1949 2.663.199 Sedert de rijwielbelasting in Neder land is afgeschaft (tijdens de ting door de Duitsers) i3 het DE VERNBE'LBE BRUGGEN IN ONS LAND Blijkens statistische gegevens, ver strekt door het departement van Open bare Werken, werden in ons land door de oorlog 531 bruggen vernield die alleen cle wegen interesseren, terwijl cr 1371 ongedeerd bleven. Van de 531 vernielde bruggen waren er op 1 Mei 1950 al 224 definitief herbouwd, 51 in definitieve herbouw en 248 vervan gen door noodbruggen. Van de bruggen die de wegen en de spoorwegen interesseren, werden er 49 vernield, en bleven er 159 ongedeerd. Van de 49 vernielde bruggen werden er tot dusver 29 definitief herbouwd, 6 zijn in herbouw en 13 werden ver vangen door noodbruggen. oOn ruwe en kapotte handen HOOI 1939 1847 1948 1949 Deze cijfei ranneer i half EISENHOWER VOOR DE FRANSE RADIO „IK HEB GEEN WONDERPLAN CP ZAK Generaal Dwight Eisenhower, opper bevelhebber van het nieuwe Atlanti sche leger, heeft Zondag in een toi spraak over de Franse radio verklaard: Er schuilt een macht in onze een heid en in onze hulpbronnen ter zee. in de lucht en op bet land. Indien zij verenigd en paraat zijr bestaat er niets dat de landen van de Atlantische gemeenschap niet kunnen verwezenlijken. Dat degenen, die zou den geneigd zijn deze macht aan de tand te voelen, de lessen van de schiedenis indachtig zijn. De zaak van bezet-1^° vrijheid, kan nooit worden over- aantalwonnen fietser, niet meer bekend. Niet alleen echter, dat het aantal fietsen in Neder land ruim een millioen meer zal bedra gen dan in Belgie, de fiets wordt er ook veel intensiever gebruikt. In de grote steden van Nederland gaan de meeste mensen op de fiets i werk. Vóór de oorlog was het gewoon, dat een minister op de fiets naar zijn ministerie ging. In België gebruikt men de fiets meer voor toeristische doelein den dan voor dagelijks gebruik. Hoewel de cijfers van het aantal verkeersongelukken met dodelijke af loop in 1950 natuurlijk nog niet be kend zijn, is het toch te. verwachten, dat dit cijfer beneden die van 1949 en 1948 z^l liggen. Het aantal slachtoffer: in het 285 te: Het is onze taak. de vrede te vrij- aren en niet tot oorlog aan te spo- Ik kom naar Europa als militair be- elhebber doch zonder enig wonder- wi>_ ..dan, zonder enige ontplooiïn: hun ïitair machtsvertoon. Ik kom met een onwankelbaar vertrouwen in Europa, het land van onze voorvaderen, met een onwankelbaar vertrouwen in de moed van de Europese volkeren, in hun wil tot leven en hun bereidheid tot het brengen van offers voor een g waarborgde vrede en voor de bestei diging van de vooruitgang en de be schaving. Bij de aanvang van mijn taak nwi oeni uu ,- ik mij ten volle rekenschap van het ha!naarTvid""bedroeg c1at Seen enkele buitenlandse hulp, 325 in het eerste halfjaar (hoe machtig zij ook moge wezen, al- van 1949 en 314 in 1948, zodat, het toenemende aantal motorvoertuigen in aanmerking genomen, van een verheu gende teruggang kan worden gespro ken. oOo INVOER VAN VARKENVLEES Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat de firma's wel ke belang stellen in de invoer van var- kenvlees, waarvan sprake was in een onlangs bekendgemaakte communiqué, j bouw is Maandag het lot van een ml'~ zich spoedig in verbinding moeten stel- j Ii°en toegekend aan obligatie nr. 748 len met de Handelsdienst voor de Ra- van de reeks 10255 en een lot van vitaillering, Kommediantenstraat te i 500.000 fr. aan obligatie nr. 730 van Brussel, waar hun alle gegevens en on- Je reeks 9642. derrichtingen zullen worden verstrekt. De andere obligaties dezer reeksen zijn uitkesrbaar aan 1.000 fr. Europa te verdedigen. oOo LENING v. WEDEROPBOUW EERSTE SNEDE. De 1 62e trekking van de Lening tot Wederopbouw (ie snede) had Zater dagochtend plaats Een lot van 2 mil lioen is toegekend aan obligatie 805 van de R. 1489 en een lot van I mil lioen aan obligatie 041 van de R. 0927 DERDE SNEDE. Bij de 37ste trekking van de 3de ;neae van de lening voor de wederop- fjpIJSKAART I VOORDE GANSE WEEK ZONDAG "Risotto ,3>cisocp Ka'.fscoteletjcj -schorseneren ge kookte aardappelen gevulde sinaas appelen. MAANDAG: Gesloofde niertjes appelmoes gekookte aardappelen maïzenap üdding. DINSDAG Gekookte schelvis Botersaus.Gekookte aardappelen .ppelbeignets. WOENSDAG Biefstuk Witloof Gekookte aardappelen - Fruit. DONDERDAG Varkenscarbona- den SaV^yekool gekookte aar dappelen Wentelteefjes. VRIJDAG Mosselen in witte wijn frites Rijstebrij. ZATERDAG: Hutsepot Schuim- omelet. S' VOOR DE'LEKKERBEKKEN. RISOTTOfftbekend Italiaans gerecht) Voor dit gerecht kan men uitstekend oveigeblevë'ï, in water gekookte rijst gebruiken, ijjerst wordt een gesnipper de ui in waf boter gefruit dan met de restjes gekcfokte rijst vermengd, hier bij voegt, mbn nog wat bouillon of wa ter en een flinke hoeveelheid geraspte Parmezaanse kaas of andere oude kaas. -F: Dit alles.,doet men in een vuurvaste schotel die met wat boter is besmeerd. Bovenop strooit men wat paneermeel een dikke laag geraspte kaas en legl hier en daar nog een klontje boter. Het schoteltje wordt 1 5 minuten in een heten oven gezet zodat een mooi bruin korstje kan gevormd worden. Desverkïczcr.d kan men ook nog wat tomatenpuree door de rijstmassa roe ren. GEVULDE SINAASAPPELEN 6 sinaasappels 1 dl. kookroom 85 gram suiker 2 eierdooiers 4 witten, een paar suikerklontjes, het sap van 1 citroen, 15 gr. gelatine. Bereiding Borstel de vruchten, (behalve dc citroen) in warm water schoon en (hoog ze daarna stevig met een doek af. Rasp van twee der naasappelei de schil met de suiker klontjes a(J snijd daarna de vruchten door mid(Mi en pers ze uit. Snijd van dc andereYvier sinaasappelen 'n kapje af: haal voorzichtig het vruchtvl uit en wrijX het door een zeef. Pers de citroen uitji Voeg vruchtvlees, sap en suikerklont sHnj elkaar en laat de klontjes-;1'- '.en zacht, vuurt.je_ opiossen. Voeg da» clcze massa, van het vuur, vóórzien1.'# 'bij "cle eierdooiers; die met de suiker Wt een glad mengsel zijn ge roerd) en Verwarm alles te zamen au bain'marieV onder voortdurend klop pen, tot da eierdooiers gebonden zijn Laat intussen de gelatine in koud wa ter weken, los de uitgeknepen blaadjes vervolgens in zo weinig mogelijk ko kend water op, laat het mengsel zins afkoelen en voeg het, van het vuur, bij de overige massa. Roer er nu nog de kookroom doorheen en laat het mengsel, onder af en toe roeren enigs zins bekoelen. Klop het eiwit zeer stijf, schep het door cle gelatinemassa, laat alles geleiachtig worden en vul er dan de uitgeholde sinaasappelen mee. Plaats op iédere sinaasappel het dek seltje. Karei 30© jESlst'O-'W-ei- Schets uit het Smokkelaars-even. door J. LERQY. (NADRUK VERBODEN). 25ste Vervolg. Eindelijk werd het Paschen. Zij die hun eerste Communie gedaan hadden, naderden met moeder ter H. Tafel en baden voor vaders verlossing. Sofie had gespaard en gespaard om dien dag een beetje kermis te kunnen houden. Zij had een groot krentenbrood ge kocht en een schoon ribbestuk varkens- vleesch, en *t was feest. Pieterke en Wardje waren naar huis gekomen om moeder een hoogdag te wenschen en zc aten *s noens altegaar, trokken daarna naar de vespers en 's avonds waren ze weder vergaderd in moeders keuken. De koek kwam voor den dag en werd glad opgesneden en binnengehaald, en er werd gelachen en gezongen, men kan niet meer. Al met eens ging de deur open en Theresia Kopkenko kwam binnen. Sofie, zei ze, mijnheer Pastoor van Roesbrugge zendt me hiermede, en hij heeft gezegd dat ge vanavond al uw kinderen moet thuishouden en samen kermis vieren. En zij maakte een mandje los en haalde er een kren tenbrood uit, ren stuk rundsvlcesch van wel drie kilo, en dertig lekkere wa fels, die de Pastoors zusters gebakken had. Sofie legde dat al op tafel en de kin ders stonden er rond te watertanden, voornamelijk Marietje en Godelieve- ke. Wel, wel, Theresia toch en heeft mijnheer Pastoor u daarmee gezonden! wat een braaf man riep Sofie vol blij - schap. Ja, Sofie, en hij houdt er aan dat ge seffens dat vlees braadt en van avond nog kermis viert; hij zal morgen komen kijken, heeft hij gezegd, of gij het gedaan hebt. Ja maar, Theresia, wij gaan 't doen, niet waar moeder zei Pieterke, en 'hij smekte er bij van verlangen. Ja, zeker, kind, gaan wij het doen: als mijnheer Pastoor het wil, ge hoorzamen wij. j En zulke gehoorzaamheid is ge- I makkelijk, zei Theresia, en zij verborg 'haar ledigen korf onder haar mantel. Zoo, Sofie, eet maar en doet uw buiske maar een sclemneele zielemis. Ik moet voort: mijnheer Pastoor zei dal ik seffens moest weerkeeren om al les te vertellen. O zeg dat wij hem hartelijk be danken en dat wij vanavond onze ge beden voor hem zullen verdubbelen, rieper. P-eterke, Wardje en Juuitje. - Ja, zei Sofie,zeg hem dat hij veel I te goed is voor ons, en dat wij bijlang zoveel niet verdienen. Kcni, Sofie, ik ga. Zoo smake lijk, goede vrouw. j Theresia, den goeden avond .riep men te allen kant, ter,vijl zij de deur uitging. O moeder,wat is de Pastoor toch 'een brave man zei Wardje; wij gaan zeker seffens dan vleesch braden Hij I zou *t ons kunnen kwalijk nemen, de- den wij 't niet. J Zullen we d<e wafels ook opeten vanavond vroeg Godelieveke. Ja. ja. kinders: we zullen seffens a.lles gaan bereiden, schilt gij de aard appelen en ik zal 't overige doen. O dat vader nu hier ware, niét waar Maar 't zal-toch niet lang meer duren, naar ik uit mijnheer Pastoors woorden heb kunnen vatten; hij zal niet lan< méér van ons gescheiden zijn. DE Vespers waren gedaan en 't was halfvijf. 't.-'Was alles plechtig grootsch geweest; want 't was Paasch- dag, en sermoen tusschen Vespers en Lof. Mijnheer Pastoor zat in zijn zetel en las zijn getijden; maar tegen zijn gewoonte in, was hij gedurig lijk ver strooid en gejaagd, en wel dertig keer ging hij naar de vensters en keek op straat alsaf hij iemand verwachtende was. Zijn getijden waren gelezen en be gon zijn rozenhoedje; maar hij had nog geen tientje gelezen toen de bel rinkelde. De Pastoor sprong naar het venster en keek „O God!» riep hij, hij is 't hij is daar Eenige oogenblikken later liet zijn zuster een struischen vent in van rond de veertig jaar. Hij was bleek maar niet al te mager, net gekleed gelijk een werkman op zijn piekebest. O Karei, welgekomen klonk het weer, en Karei Velde want hij was 't lag aan 's; Pastoors voeten en omarmde zijn knieën. De Pastoor, tot 'tranen toe bewo gen, hief hem op en geleidde hem zon der een v/oqrd te spreken, naar een toe!, want hij kon niet spreken, en Karei ook niet: hij snikte, de arme man en "t was alles wat hij kon. Het duurde tamelijk lang eer een van de twee zijn taal terugvond. Welgekomen. Karei hcïhr.alde MOSSELEN IN WITTE WIJN. 1 BENODIGD 4 1. mosselen, 2dl. wit-1 te wijn 1 dl. kooknat 1 sjalotje 20 gr. boter 20 gr. bloem sap van een 1/2 citroen 2 èicr-dooiers j/? theelepel cayennepeper. BEREIDING de schoongemaakte mosselen gaarkoken, ze daarna uit de schelpen nemen, het sjalotje fijn hak ken en gaar fruiten in de boter, de bloem toevoegen en met 1 dl. van het kooknat saus er van maken. Deze ze ven en de mosselen ongeveer 1 5 minu ten er in laten stoven, vervolgens het citroensap, de eierdooiers, de Cayenne peper en de wijn toevoegen en de mos selen direct opdienen. KEUKEN-GEHEIMEN- ONZE HOOFDMAALTIJD De veel gebruikte termen hoofd- laaltijd' en „warme maaltijd» geven met elkaar duidelijk hec karakter weer van wat we óns middagmaal noemen. HOOFDMAALTIJD. omdat we er. wat kwaliteit betreft, ongeveer het dubbele in gebruiken van de portie' voedsel, die ons ontbijt of ons avond maal bevat; hoofdmaaltijd ook, omdat de aard van de voedingsmiddelen, zo is (of tenminste zo behoort te zijn) dat we er in de opeenvolgende dagen en seizoenen steeds verschillende stof fen in aantreffen en er dus juist door die grote, afwisseling een waarborg in vinden voor het opnemen van alle stof fen die ons lichaam nodig heeft. WARME MAALTIJD. omdat er onder die grote voorraad van nuttige en nodige voedingsmiddelen verschil lende voorkomen, die zonder de hulp van het vuur niet voor het gebruik ge schikt zouden zijn (aardappelen, erw ten en bonen, rijst, meel, vlees, vis,' enz.) 'Een doelmatig samengesteld mid dagmaal moet ons helpen aan onge veer de helft van de hoeveelheid eiwit uit ons dagranlsoen. Bij de meesten staat vrijwel vast dat aan die eis moet worden voldaan door het gebruik van vlees. Dat kan, maar... 't kan ook anders, en juist in die an dere mogelijkheden vinden we een goede kans voor het brengen van af wisseling en voor bet geven van «elck wat wils». In plaats van vlees kunnen we bij nu en dan vis gebruiken of eieren. Ook valt een kaasgerecht als vervangings middel in de termen gepaneerde ge bakken. kaaspiakjes bij bloemkool, sa- vcyekool, spiuitjes, spinazie, andijvie enz. vormen een uitstekende combi natie en kosten voor hun bereiding heel weinig, tijd. Een soep met gerasp te kaas, (aardappelen, bloemkool, to matensoep, enz.) kan zonder bezwaar voor de eiwitwaarde met een (bouillon afwisselen. Een macaroni, vermicelli of aardappeschóteltje met kaas mag op menu-lijstje even goed een plaats inne men als de jachtschotel, de filosoof of de rijst met kerryschotel. Verder beschikken we over de peul vruchten (erwten, bonen; linzen) die hulp kunnen geven op het gebied der eiwitverzorging in ons middagmaal, en ten slotte vinden we nog de melk (ook karnemelk en yoghurt) die sterk kan meewerken tot het op peil brengen van de hoeveelheid eiwit. Een nielkgerecht a'c besTuit van de maaltijd (pap, een schoteltje, een eenvoudige pudding) of 1 een portie yoghurt zal volkomen in staat zijn om aan te vullen wat in de voorafgaande gerechten nog aan eiwit mocht ontbreken. Een tweede eis die het middagmaal stelt betreft de hoeveelheid VET die evenals het eiwit de helft moet bedra gen van wat per dag aan vet moet wor den opgenomen, ontbijt en avondmaal zorgen samen voor dc andere helft. Of we onze keus bepalen op het ge smolten vet van onze slachtdieren dan wel, of we boter of zelfs olie gebruiken maakt voor de voedingswaarde niet veel verschil. Wel moet echter even worden gewezen of het feit dat, wie op lichtverteerbaar voedsel is aangewe zen, zich liefst aan boter zal houden, een uitspraak die behalve voor de ge bakken gerechten ook zeker geldt voor de gestoofde groenten en sausen, die in de maaltijd voorkomen. Voor de koolhydraten waarvan in het middagmaal ongeveer een derde van de dagelijks benodigde hoeveel heid vertegenwoordigd moet zijn ge bruiken we in hoofdzaak de aardappe len, de rijst, de peulvruchten en aller lei andere z.g.: «grutterswaren». De daareven genoemde melkspij zen» voor 't grootste deel met graan producten bereid zullen dus ook in verband met de koolhydraatvoorzie ning van belang blijken te zijn. Zouten cn vitaminen ontleent het middagmaal in overvloed aan de ver schillende groenten en vruchten, die het seizoen oplevert mits deze nut tige voedingstoffen niet met het kook nat v/orden weggegoten. HUISHOUDELIJKE WENXEN. Een wit marmeren gang en vestibu le zijn heel mooi, mits ze goed worden onderhouden. Wit marmer kan men mooi helder maken door er hier en daar wat marmerslijpsel op te strooien, en het daarna met een natte scbuurlap of borstel steeds in dezelfde richting te schuren. Ook marmeren plinten wor den zo behandeld, maar hier strooit men natuurlijk het slijpsel op de ïan of borstel. Bij gebruik van een schuur- lap zal men geen last hebben van te spatten, terwijl dit met een borstel wel het geval is, hetgeen bij mooi geschil derde deuren of muren zeer onaange naam kan zijn. Wie marmerslijpsel te duur vindt, kan ook witsel gebruiken. Het geschuurde wordt met een zach te doen en schoon water opgenomen. Het water moet dikwijls worden ververst om strepen te voorkomen, in dien gele vlekken niet met schuren ver dwijnen, willen ze wel eens, weggaan door het schuren met slijpsel en karne melk. Voordat de loper en mayen weer neergelegd worden moet de gang ge heel droog zijn. Marmer van zwarte schoorsteenman tels wordt als nieuw, wanneer men het inwrijft met zwarte schoensmeer en vervolgens niet zachte doeken uit smeert. Het glimt dan als een spiegel en alle vingerafdrukken zijn verdwe nen. MODETIPJES- KABOUTERMUTSJES Wanneer ik op een koude dag op de pastoor, wat zullen Sofie en uw kin- ders toch blijde zijn Och ja, zuchtte Karei, en dat al les hebben zij u te danken. Moge God U zegenen. Soreken wij daar niet meer van, en vertel mij liever wanneer ge in vrij heid gesteld werd en hoe ge tot hier gekomen zijt. Vanmorgen, rond 10 uur, ben ik uit de gevangenis ontslagen, mijn heer, en eerst van a.1 ging ik naar het huis van den Aalmoezenier, mijnbeer Cambier, dien engel van een man. Ik moest seffens deze schoone kleeren aantrekken, een barbier was daar ge reed om mijn baard af te scheren en mijn haar te knippen, en een half uur later zat ik fijn uitgeklopt, gelijk ge mij ziet, met hem in zijn studieplaats. Hij beschonk mij met een glas van zijn lekkersten wijn, en wilde dat ik met hem het noenmaal gebruikte, en 't was kermis: drie gerechten! O wat smaakte het mij goed, na al dat roggebrood en die ratjetoe van de gevangenis. Hij be handelde mij als een broeder. O ik zal het nooit vergeten Hij heeft mij ook zijn portret gegeven, met het verzoek het op de schouw onder mijn Christus te hangen. Het zal u al de goede voornemens herinneren, die gij ge maakt hebt in dé gevangenis, zei hij, en u recht houden in de bekoring. *k Wist niet hoe hem te bedanken. «'k Vraag maar een dingen,» zei hij, „en 't is dat gij elke dag met uw vrouw en kinders een Onze Vader voor mij zoudet bidden, opdat ik nog veel zulke ongelukkige verdwaalden op den weg der deugd zou kunnen terugbren gen. 'k Zal 't doen, riep ik, 'k zal 't doen, en 'k kon niets meer zeggen. 'k Ben dan rond 1 uur van daar weg gekomen en zonder ergens te staan of rusten ben ik nu hier. 'k Was gejaagd om u te komen bedanken en om bij mijn vrouw en kinders te zijn, gij kunt dat wel denken. Heeft iemand u herkend, hier op Roesbrugge Niemand, maar *k ben zeer ver anderd ook. 'k Droeg altijd lange kne vels, en 'k was vet en rood ontstoken en heerachtig aangekleed, en nu ben ik baardeloos, bleek van zoolang opge sloten te zijn en gekleed gelijk een werkman. Ook daar is niemand die op mij peinst; maar 't doet toch vreemd! 't Scheen mij dat de grond onder mijn voeten brandde, en ik ging alwat ik gaan kon. 't Moest er doen bij de brug ontmoette ik juist al mijn oude vrienden, de twee ontvangers en de andere pennelikkers; maar geen één die mij maar bekeek. He, ja, zulk volk kijkt niet naar een werkman. En gij verlangt nu zeker gewel dig om thuis te zijr», vriend O ge kunt dat wel pelzen. Ook gij zult het mij nic.t kwalijk "nemen, nietwaar mijnbeer Pastoor, als 'k niet lang vertoef, 'k Verlang mijn hart uit om Sofie en mijn kinders te zien. Ze moeten toch zoo veranderd zijn. Hoor, vriend, gij zult toch een weinigske geduld moeten hebben, stop nog een pijpke en drink nog een glas bier; of beter, ge moet honger hebben: van Duinkerke tot hier, dat is nog al een eind. Ge zult eerst wat eten. In- tusschen zal ik u vertellen hoe ik het aan boord gelegd heb, opdat uw thuis komst in alle opzichten een aangename verrassing zou wezen. O I mijnheer Pastoor, 'k heb vol-

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 2