951 straat wandel krijg ik soms de indruk in kabouterland verzeild te zijn ge raakt. Men ziet dan namelijk heel veel van die grappige kaboutermutsjes en capuchons, die het hoofd geheel om lijsten en het gelaat vrijlaten, kinde ren, jonge meisjes en vrouwen allen dragen deze kapjes vervaardigd van stof, bont of wol. En het moet erkend Ze zitten heerlijk warm. Voor kinderen passen vooral de ge breide kapjes, waar meteen een chawl aan vast zit en die met een paar wanten of handschoenen en dikwijls ook nog een paar sokjes een mooi garnituur vormen. Jonge meisjes en vrouwen kunnen dit garnituur dragen bij sportieve kle ding en b.v. op de ijsbaan. Ook op cle fiets wanneer de snerpende wind je het gevoel geeft met scherpe naalden geprikt te worden, vormen deze wollen kledingstukjes een heerlijke dracht. Minder kinderlijk en ook een tikje meer gekleed, zijn de capuchons die aan de mantel bevestigd kunnen wor den, en afgezet zijn met een randje bont.Hiermee verkrijgt men een mooie omlijsting van het gezichte hetgeen bui tengewoon 'bekoorlijk staat, vooral voor jonge meisjes. Deze kapjes beschermen hoofd en hals tegen ijzige koude, wind en sneeuw. Zij misstaan in het geheel niet bij sport en alledaagse kleding, maar... bega nooit de fout dergelijk hoofddek sel te dragen bij elegante mantel, want dan maakt ge een grove stijlfout en verliest alles z'n waarde. ONS WEKELIJKS PRAATJE. DE VERZORGING van HET HAAR We horen dikwijls klachten over dof en glansloos haar. Deze klachten kun nen we gemakkelijk uit de weg ruimen, wanneer de oorzaak van dat glansloze haar tenminste niet een verkeerde of slechte permanent is, want in dat ge val is er niet veel aan te doen, het haar moet dan eerst weer helemaal uitgroei en, want het is vrijwel dood. Meestal echter moet de oorzaak worden ge zocht in de weinige zorg die de meeste vrouwen aan het haar besteden. Dik wijls hebben zij niet eens. een haarbor stel en juist in het geregeld borstelen van het haar schuilt het geheim van de glans. Nu is een goede borstel tamelijk duur, maar daar tegenover staat dat men er jarenlang kan mee doen, ter wijl goedkope borstels niet veel waar de hebben voor dc haarverzorging. Het best voldoet een borstel die een ietsje gewelfd is met echte haren die dicht bijeen zijn gebonden.Verder moet men altijd zorgen een klein borsteltje bij de hand te hebben wanneer men het haar heeft geborsteld. Met de kleine gaat men dan door de grote heen om.de haren en het stof er uit te verwijderen. Wanneer men dit niet doet komt het stof weer op het haaf terug bij de vol gende keer dat men het borstelt. Zo wat eens in de maand moet de borstel worden gewassen met water en een beetje ammoniak. De beste manier van drogen is de borstel rechtop laten staan tussen twee steuntjes in. De borstel mag niet gebruikt worden voordat zij geheel droog is. Het haar moet iedere avond voor het naar bed gaan een kleine vijf mi nuten worden geborsteld. Dit geschiedt ©p de volgende wijze Men begint bij de wortel van het haar en gaat zo naar het eind toe; men doet het best om het hoofd een weinig scheef te houden, zo dat het haar los hangt. Het borstelen werkt ook als een soort massage voor de hoofdhuid en geeft het hoofd een heerlijk fris gevoel. U zult eens zien welk een diepe glans er op het haar komt wanneer U deze wenken opvolgt. Te veel wassen is ook niet goed voor het haar want het heeft een slech te invloed op de vetklieren. Wanneer het haar iedere avond op bovenstaan de manier wordt geborsteld, is wassen eens in de drie of vier weken voldoen de. Ook het telkens veranderen van kapper is verkeerd. Iedere kapper toch heeft zijn eigen methode van haarbe- handeling. Tevens moet een kapper leven gewend raken aan het soort haar van zijn klanten. Wanneer men dus een goede kapper heeft gevonden, over wie men tevre den is, moet men ook steeds naar deze teruggaan, want die weet nu wat de beste behandeling voor het haar is, ter wijl een vreemde daar eerst aan moet gewoon raken. Het is bekend dat het voor het haar ook heel gezond is enkele keren zon der hoed in de buitenlucht te lopen. Het wordt daardoor «gelucht» als men echter in een stad woont is het nodig het haar daarna extra goed uit te bor- telen, daar er natuurlijk veel stof in is jekomen. Wanneer het haar na een regelmati ge behandeling met de borstel nog niet jlanst, moet de oorzaak der doffe kleur gezocht worden in de bijzondere droogte van het haar. Men moet het dan geregeld inwrijven met ricinusolie. Hiertoe doet men enige druppels olie in de hand, wrijft de handen over el kaar en strijk ze daarna stevig over het haar. In geen geval de olie direcht uit de fles zo op het hoofd gieten, maar ze steeds goed en gelijkmatig over het haar verdelen. TANTE DINA. (Alle nadruk, ook gedeeltelijk, voorbehouden). DE REDEWEN VAN DE AMERIKAANSE TEGEN SLAGEN IN KOREA G. Ward Price, de voornaamste oor logscorrespondent in Korea van de Londense «Daily Mail», geeft een be schrijving van de strijd in Korea en spreekt de mening uit, dat deze strijd «een der duurste lessen van de militai re geschiedenis is. Hij vat de redenen van de Ameri kaanse tegenslagen als volgt samen 1 gebrek aan een doeltreffende in lichtingsdienst 2) ongeschikte uitrusting; 3) ontoereikende militaire oplei- 4) verzwakking van de tucht; 5) een tegenstander die tegen de moeilijke terrein- -en -klimaatomstandig heden is opgewassen, en die van de plaatselijke opbrengst kan leven;' 6) een plaatselijke bevolking die vrijwillig of gedwongen dc vijand be schermt. Nopens de mogelijkheid van een te rugtrekking van de Uno-troepen op Poesan schrijft de correspondent «Hoewel het misschien te veel ge vraagd is een nieuwe doorbraak te verwachten, moet het evenwel moge lijk zijn in die sterkte stand te hou den, terwijl de aanvoerwegen van de ojand voortdurend zu'llen gebombar deerd worden. (Reuter). °o° VERGEET DE BELASTINGENDRUK !.-. en komt lachen met VARKENSCOMEDIE Zondag 14 Januari te 7 uur of Maandag 15 Januari te 8 uur, in 't Groen Kruis. strekt geen honger, 't is zeker; maar als ge zoo goed zijt, 'k zou wel een pijpke rooken, 't is toch zoo lang dat ik mijn geliefd pijpke heb moeten derven. Daar zie, Karei, en steek hier nog die greep tabak in uw zak. Gij kunt er van avond nog een aangenaam •pijpke op zetten. Dank u, mijnheer Pastoor. Wat zijt ge toch goed voor mij Ge moet weten, noch Sofie, noch uwe kinders weten dat gij vanavond thuiskomt. Gij hebt het alzoo- ge vraagd nietwaar Maar zij zijn u toch verwachtend dezen zomer. Nu, ik heb daar zooeven Theresia Kopkenko naar te uwent gezonden met een schoon krentenbrood, drie kilo vleesch en een heelen hoop wafels, en 'k heb doen zeggen dat ze dan dezen avond moes ten bereiden en ter gelegenheid van Paaschdag eens -goed kermissen, 't Is nu juist zes: ze zal algauw terug zijn. ze hebben volstrekt geen achterdocht, en als ge thuis komt, zult ge ze allen vereenigd vinden, bezig met blij feest te vieren; want 'k heb gezegd dat ze vanavond allen moesten thuisblijven, en dat Pieterke, die bij boer Boone werkt, en Wardje, die bij Pe schoon- ooghe is, niet mochten weggaan. Zoo gelijk ge ziet, is alles wel geschikt maar gij moet nog een beetje wachten totdat het duister wordt, dat ge kunt thuiskomen als ze volop aan 't kermis sen zijn. 'k Heb beloofd morgen eens te gaan zien of ze gedaan hebben wat ik voorgeschreven heb. Smoor dus maar op uw gemak uw pijpkf- Wel, wel, mijnheer Pastoor toch! ;ij maakt mij zinneloos van geluk- wat zijt ge toch goed wat zijt ge toch *ed En ik die u zoo dikwijls... Kom, kom. Karei, geen oude koeien uil de gracht gehaald, wat ver leden is, is vergeten, daar niet meei van te spreken, 'k Zal u ook mijn por tret geven, en 'k heb daar juist nog een dubbele kader; gij kunt ze daar alle twee nevens elkaar insteken, en onder uw Christus hangen als herinnering aan uw oprechte bekeering. 't Is een alle: schoonste gedachte van mijnheer Cam- bier. O ja, mijnheer, en *s avonds zullen wij altijd voor u bidden zoolang we leven, en 't zal ook tot een zalige les dienen voor onze kinders. En alzoo klapten zij nog wat voort. Karei vroeg wel duizend dingen over zijn vrouw en over zijn kinders, over Djoos Tuimelaeie, en veel andere kennissen, totdat het zeven sloeg. The resia Kopkenko was al terug en 't was alles eerste klas wel. Nu wil ik u niet langer meer hou den, Karei, ga nu naar huis en dat de ze avond de schoonste, de aangenaam ste van uw leven zij. Tot morgen voor noen, alleszins. En Karei, na nog wel duizendmaal mijnheer Pastoor te hebben bedankt, vertrok door de Bisschopspoort, door de weiden, langs den Wijngaard, recht naar huis. Kareis beenen hadden vler ken. 't Was reeds volop duister en de kaarsen blonken in 't ronde gelijk ster ren. 't Leed al niet lang oi Karei zag yan BETONWEGEN DIE NS ET iyiEER BEVRIEZEN ln het laboratorium van de Techni sche Hogeschool tè Hannover worden proeven genomen-met het z.g. «onbe- vriesbare Gesslei-beton». Als de proe ven deze winter op de open weg ook een bevredigend jesultaat hebben, dan er een groot gevaar voor het verkeer bezworen. Dit «Gessler-beton» bevat een toeslag van een goedkope afval- tof van de ertswinning, die zeer be vattelijk is voor temperaturen, samen met een chemisch element dat door dc uitvinder nog geheim wordt gehouden. Door dit mengsel wordt het vriespunt van het beton een flink stuk omlaag gebracht, en is ijsvórrriing onmogelijk tot een temperatuur van 1 2 graden on der nul. De prijs voor dit beton zal maar onbeduidend hoger zijn dan voor jewoon beton. Naar verder verluidt kan men met het niéuwe mengsel ook betonplaten gieten, waarmee trottoirs, tuinpaden en startbanen voor vliegtui- gelegd kunnen worden. Ook voor badkamers, keukens, slachhuizen.melk- fabrieken en dergelijke is deze nieuwe uitvinding zeer goed te gebruiken, om dat deze vloeren in veel kortere tijd weer droog zijn, dan de tot nu toe ge bruikte. UITVOER NAAR FRANKRIJK ZAL STIJGEN TOT 900 MILLIOEN FR. PER MAAND Op 6 Januari werd te Parijs een handelsakkoord geparafeerd dat de ruilverrichtingen régelt tussen Frank rijk en de Belgisch-Luxemburgse Eco nomische Unie, voor de duur van zes maanden, ingaande op 10 Januari Deze overeenkomst houdt rekening met de vrijmaking van zekere produk- ten in het kader van de Europese eco nomische samenwerking (o.a. textiel) en verhoogt de ruilihogelijkheden in betrekking met het vroegere akkoord. De uitvoermogelijkheden voor België zullen stijgen tot 900 millioen Belgi- che frank per maand, wat 100 mil lioen meer is dan yróeger. De uitvoer van witloof zal 1 2'000 ton per maand mogen bedragen, wat een waarde ver tegenwoordigd van 90 millioen Bel gische frank. Dc i^itvoer van voedings waren wordt verheogd met 20 millioen die van chemische producten met 85 millioen en die van 'de metaalproduc ten met 50 milliöe NEDERLANDSE APPELEN EXPORT VOOiV'BELGSE VRIJ MAXIMUMPRIJZEN vastgesteld Het Nederlanc^cministerie van' Landbouw deelt npde de. invoer van Nederlandse appelen in Belgie en Lu xemburg is met ingang van 8 Januari 1951, weder toegestaan, met uitzonde ring van de soort goudreinetten. Van appelen zijn naar soort en kwa liteit minimumexportprijzen vastgesteld welke variëren van 16,70 Gulden tot 64,70 per 100 kgsr. netto franco Ne derlands-Belgische grens. MEERDERHEID VAN C.V.P.- KAMERGROEP TEGEN MILITAIRE BELASTING De C.V.P.-groep van de Kamer is bijeengekomen onder voorzitterschap van dhr du Bus de Warnaffe. Zij heeft zich onder meer beziggehouden met de ■wet op de handelscontracten. Dhr. Phi- lippart deelde de groep mede dat hij in de openbare vergadering enkele amendementen zal indienen die de te rugwijzing van het ontwerp naar de commissie zouden kunnen vereisen. Het grootste deel van dc vergade- ig was gewijd aan het onderzoek van de wetsontwerpen op de militaire ver plichtingen en op de duur van de diensttijd. Verschiilendé opmerkingen werden gemaakt over de vrijstellingen en het uitstel. Sommige leden zouden wensen dat de rniljjaeplichtigen die om studieredenen of omdat zijn kostwin ner zijn, uitstel hebben bekomen, wat de duur van de dienst betreft, gelijkge steld worden niet miliciens van de lich- j waartoe zij oorspronkelijk be hoorden. De" meeste leden menen, dat dege nen die uitstel hebben bekomen, het zelfde aantal maanden moeten dienen .ls de lichting, waarmede zij hun dienst verrichten. Zij,merkten op dat hun uit stel een gunst was. De groep besloot de regering te verzoeken de behandeling van deze ontwerpen te bespoedigen en de eerste-minister uit te nodigen een van haar vergaderingen bij te wonen, om hem nadere uitleg te vragen over andere aspecten van de legerreorgani- satie, o.m. over talenstatuut en het ge bruik van de vrije tiid. De wet op de militaire belasting kwam eveneens ter sprake, sommige leden zijn voorstander van de toepas sing der wet, maar de meerderheid wenst dat deze zal worden ingetrokken. °o° 24-MAAN DEN DIENSTTIJD De commissie van Binnenlandse Za ken van de Kamer is bijeengekomen voor het onderzoek van het wetsont- t werp betreffende de samenstelling van1 bepaalde mi'litielichtingen en de duur van de actieve dienst. Dc ministers Brasseur en De Greef woonden de ver gadering bij. Door kol. De Greef, mi nister van Landsverdediging, werd een technische uiteenzetting gegeven over de onontbeerlijkheid van de 24 maan den dienstplicht. De minister herhaalde de argumenten die bij voorkeur in de liberale en C.V.P.-fracties werden op gesomd. Na een levendige discussie werd een motie van de h. Van den Eyn- de (C.V.P.waarbij de commissie'Zich principieel voorstander van de 24 maanden verklaarde, met 1 I (C.V.P;) tegen 6 (Soc.) éri 2 onthoudingen (Lib.) goedgekeurd. De h. Blum motiveerde in naam van zijn Liberale collega's de onthouding door te wijzen op de passus van de ver klaring van de h. De Greef, waarbij een mogelijke inkrimping van de 24 maanden dienstplicht werd in het voor uitzicht gesteld bij aldien de vrijstelling globaal werd verminderd. In de commissie k%vam de vrouwelij ke dienstplicht ter sprake waartegen kolonel De Greef z\? i z: :h op g;mc van technische bezwaren verzette. Zu'iks belette dc h. Dcmoitc'le (sec. i evenwel niet onder grote hilariteit «mi- trailleten voor vrouwen» te eisen. De commissie-zal a.", week het on derzoek van dc dienstplichtwet begin nen. oOc HEDEN STAKING DtR VLEESHOUWERS De Landsbond der Vlee- houwers en spekslagers bevestigt dat a' le slagerij en zullen gesloten zijn op heden Don derdag 1 1 Januaii gezien de onmo gelijkheid te kopen tegen prijzen die het verkopen tegen maximumprijzen toelaten. Hij voegt er aan toe dat c!e arbeidscoöperaties zich bij de bewe ging zullen aansluiten cn hun winkel» eveneens zullen sluiten. oOo DE STRIJD IN KOREA WONDJOE EN OSAN DOOR UNOLEGER PRIJSGEGEVEN ACHTSTE LEGER OP V/EG NAARTAEDJON. De geallieerde achterhoede in Ko rea heeft na bittere gevechten tegen een overweldigende communistische meerderheid de stad Wondjoe, 80 km. ten Zuidoosten van Seoel prijsgegeven. Met de strijd om Wondjoe \verd tijd gewonnen voor de hoofdmacht van de verbonden legers, die zich uit Seoel naar het Zuidwesten over de weg Soe- won-Taedjon naar de haven Popsan terugtrekt. De star), die in brand staat en het vliegvled werden prijsgegeven na ver bitterde straatgevechten, waarbij de Noordkoreanen er in slaagden de stad zelf binnen te dringen. Na de evacuatie hebben Amerikaan se vliegtuigen Wondjoe gebombar deerd. De UNO-afdeiingen hebben 150 kripgsgevangenen gemaakt, onder wie verscheidene Chinezen, en hebben waarschijnlijk 450 vijandelijke solda ten gedood. In Tokio merkten waarnemers op dat dc Chinese opmars in Zuid-Koyea tot dusver even snel en op somrfjjgc plaatsen sneller was verlopen dan Noordkoreaansc offensief van de yq- ;e Zomer. Wondjoe scheen echter een spaa^ het wiel te zijn geweest. Dit V»er^j bevestigd door twee Zuidkoreanen, dl? de sector Wondjoe door Je Chf- nezen krijgsgevangen waren gemaakt. Een ontsnapte er, de tweede werd yrjj- gelaten. Zij verklaarden dat de Chine zen hen hadden gezegd, dat zij Zater dagavond J'ojoe 30 km. ten We^yn van Wondjoe, hadden Willen verqyp- ren. Gisteren bevond zich te Jojoe echtef nog één geallieerde patroelje, die geen contact met de vijand maakte. De geallieerde troepen hebben zich ten Zuiden van Osan, 45 km. ten Zui den van Seoel, teruggetrokken. Osan ligt aan de hoofdweg die vap Seoel naar het Zuiden loopt. Het 8ste ieger is van de commpnis- ten gescheiden door een soort van no man's land, waarin patroeljes bedrijvig zijn A.P. en A.F.P.) Vaseline... NEEN, VRAAGT jE3 Sl ]L SB SI 3TTS,123. de nieuwe wonderbare balsem tegen rappen en puisten, kwetsuren en brand wonden, kloven, bersten en wintergezwellen 2 O FR- alle apotheken, maar zeker in hef DEPOT Laboratoria Sint Marttnus NIEUWSTRAATj 9, AALST. ver 't kaarske van zijn huis flikkeren. Zijn hart klopt om' te breken. Ach God helpt mij of 'k be zwijk van geluk murmelde Karei, en gaan was gaan. Nog een honderd stap pen en hij is thuis, 't Scheen hem dat hij kinderstemmen hoorde zingen, en vas zoo ook, 't was volop feest bin nen. 't was zingen en lachen zonder einde. Karei was als zinneloos en liep recht naar de deur. Hier bleef hij staan putte nieuwe krachten cn herhaalde voor den honderdsten keer zijn zelfde gebed «Och God, helpt mij of 'k be zwijk van geluk. Hij loerde door de nauwe spleten der gordijnen, en zag al de gebenedijde gezichtjes rond de ta fel, waarop twee groote hoopen koe- keboterhammen lagen en een hoop wa fels. Hij zag ook zijn beminde Sofie, over de kachel gebogen, waarop de pan siste en zong. Een aangename geur sloeg in zijn neus. Hij luisterde terwijl zijn hart sloeg dat 't bonkte en dat 't zweet langs zijn aangezicht liep. Moeder, riep Godelievcke, zal 't nog lang duren éer wij beginnen; ik heb toch zulke gróote goesting. Nog een béetje geduld, braaf kind, zei moeder. O riep Pièterke, vader zou nu een keer moeten thuiskomen O ja zei Sofie, 't ware dan vol maakt, wij zouden... Karei smeet een krijsch uit, open de de deur en sprong binnen. Moe der hier is vader riep hij, kinders komt hier, en hij zat daar te midden den vloer op zijn knieën,, met zij» ar men open, terwijl tranen over zijn ka ken vloeiden. Sofie en de kinders verschrikten maar 't duurde niet lang O Karei, klonk het, en Sofie lag in zijn armen. O vader, riepen de kinders, en ze vlo- ;en allen aan zijn hals, en bleven daar al te zamen als in elkaar gevlochten, zonder nog een woord le spreken. 't Was weenen dat ze deden van lou ter vreugde. Marietje en Godelieve, de twee kleinsten, waren zoo rap niet, en ze stonden achter vader en hingen aan zijn vest. Zij waren de eerste, om die zalige stilte te breken en riepen Va der vader kijk eens naar uw Ma- rietje! kijk eens naar uw Godelieveke! En vader, die eindelijk uit al die lieve armen losgeraakte, omhelsde die twee engeltjes en gaf ze zoen op zoen. Karei liep rond als een zinnelooze en drukte nu den eene, dan den andere op zijn hart en weende van zalige vreug de. Wat er in de eerste oogenblikken ge zegd en gedaan en voornamelijk ge voeld werd, dat kan ik u niet vertel len. x Eindelijk werd het stil en Karei al zijn tranen afvagend, zei Voor zoo een zaligen stond ge lijk ik nu beleef, gaf ik gaarne den goeden God geheel mijn leven. Laat ons allen samen, eerst en vooral den goeden God bedanken, riep Sofie, en allen op hunne knieën, deden een gebed waarvan de engels in den Hemel, ware 't mogelijk^ afgunstig gouden zijn. Daarna was 't klappen en vertegen, gij kunt dat wel peinzen. Daar was stof genoeg. Pieterke en Wardje verteïcjen, bij geheele mondsvollen, hoe zij hun best gedaan hadden voor moeder, hoe- eel zij al gewonnen hadden. Juultje vertelde hoe hij zijn best gedaan had om wel te leeren op school; dat hij al de eerste zat, en dat dc burgemeesters vrouw, zooals zij beloofd had, hem een geheel nieuw beste kleedsel gegqyep had, omdat hij zoowel leerde, en dat hij na school, moeder geholpen h,ad, enz., enz. Marietje en Godelieveke ver telden ook geheele reken, al wippeqj op vaders knieën; en Karei, de brave man, kon niets zeggen: Hij was te zeer aangedaan; en drukte al die engeltjes op zijn hart, al wel voor den tienden keer. Sofie, de goede vrouw, had geen oogen genoeg om haar man te bekij ken; "t scheen haar dat juist was gelijk den dag van haar huwelijk, en dat al 't overige een droevige droom y/^s geweest, en zij murmelde gedurig dankgebeden. Eindelijk was men aan tafel. Of er daar smakelijk gegeten werd, dat dient niet gezegd. De maagskens nieuw voor zulke spijzen, stonden schc»:p. 't Vlees werd zoodanig en zoo lang aangespro ken, dat het bijna niet meer kon ant woorden; geheel de hoop koekeboter- hammen verdween ook achter de scherpe tanden, en al de wafels ver trokken langs denzelfde weg. Dan gin gen zij allen met hun lierken rond oni de kachel zitten en daar .wercl nog veel e-n lang geklapt. §LQI VOLGT,

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 3