BIJ de aanvang van deze tweede schoolterm ij u STAR PIERLALA Begroting van de Stad Ra. 1st 1951 EM OfViSTREKErK Verschijnt den Donderdag- en Zondag van iedere week. BURELENKerkstraat 9, 'Aalst Telef. nr. 24.114 P. C. nr. 881.72 8' Jaarg. 1,25 fr. het Nr. Zondag 14 Januari 1951 Nummer 4 VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) (VERVOLG) MIER ZIJN WE DAN TERUG Hier zijn we dan terug, beste vader en vriend, met ons vervolgartikel op dat van verleden week, waarin wij heb ben vastgesteld, dat de uitslagen op school behaald door uw groot-worden de jongen, gedurende de voorbij eer ste schooltermijn, verre van voldoende waren De 27e op 30 leerlingen! Bij de laatste vier in plaats van bij de eer ste vier... zoals voorzien en verhoopt was DE OORZAKEN WAREN... De oorzaken van deze door niemand verwachte uitslag, noch door de stu dent zelf, noch door de ouders en wel licht ook niet door de leraars van de jongen, hebben wij als volgt geformu leerd 1Gebrek aan wilskracht en werk zaamheid; 2. Te vlugge zelfvoldaanheid; 3. Ongewenste leervakken; 4. Algemeen ce laag peil; 5. Niet ilegematige controle; 6. Te veel vrijheid cn ontspanning te weinig inspanning. TERUG NAAR DE GOEDE WEG Wij beloofden U één voor één terug deze oorzaken onder handen te nemen en daartegenover ook de middelen te plaatsen om er aan te verhelpen. Want, zegden wij, niets, absoluut niets, is tot nog toe Verloren. Wij gingen zelf zó yer te beweren, dat deze mislukking ■wellicht voor de vader en voor de zoon, de student, een geluk kon daar- stellen. GEBREK AAN WILSKRACHT EN WERKKRACHT In de eerste plaats wezen wij op het gebrek aa"n wilskracht en aan werk kracht, dat wij meenden te hebben vastgesteld bij uw jongen. Verstandig is hij genoeg zegden wij U reeds, om in ieder geval een betere plaats te be machtigen dan deze die hem nu «gege ven» werd Verstand alleen baat nochtans niet in het leven om er te komen Wij en gij kennen veel geleerde en zelfs ver standige mensen U weet natuurlijk dat geleerd zijn niet immer verstandig zijn betekent die niettegenstaande al hun geleerdheid en zelfs niettegen staande hun verstand, zich in het wer kelijk leven toch laten verdringen, la ten achteruitzetten door veel minder verstandelijk bedeelde en veel minder geleerde mensen dan zij zelf Maar wat deze personen dan hebben is de kracht van de wil, die niet te luwen wilskracht die het kenmerk is van al hun doen en 'laten in het leven. En t is dank aan die wilskracht die dan ge-i woonlijk samengaat met een regelmati- j ge werkkracht, dat zij komen, verder dan de meeste anderen, aan de spits Die er zó komen worden dan maar al te dikwijls «geluksvogels» genoemd dan wanneer ze wezenlijk werkers en zwoegers zijn geweest, mannen of vrouwen bij dewelke het leven één aanhoudend willen en werken is ge west, het te bereiken ideaal immer voor ogen houdend Is uw jongen zo Hebt gij hem tot een wilskrachtige jongeling opge kweekt Hebt gij hem in dat willen en in dat werken regelmatig het voor beeld, het levende voorbeeld gegeven? Hebt gij uw iongen werkelijk leren willen en werken Hebt gij hem hier bij aangemoedigd en niet ontmoedigd? *t ls nog niet te laat om dat alles te doen... maar 't is hoog tiid TE VLUGGE ZELFVOLDAANHEID Daar zijn mensen die immer over hun eigen zelfvoldaan zijn. Over hun persoontje en over hun werk. Daar zijn er andere die nooit of nooit over eigen werk of persoon tevreden zijn en die immer in het schild voeren volgende maal, nog heter Deze laatste alléén zijn de goede Laten wij, voor ons zelf, immer eerst onze gebreken op zoeken; nagaan wat ontbreekt en wat zou kunnen verbeteren. Bii anderen zullen wij immer eerst op het goede wijzen. Dat is het beste middel om die anderen persoonlijk op eigen gebreken en tekortkomingen te wijzen Wij zullen onze jongen dus leren nooit zelfvoldaan te wezen! Volmaakt heid, voor eigen werk. bestaat niet Ons te bereiken ideaal ligt immer ho ger dan hetgeen wij bereikten Ak koord ONGEWENSTE LEERVAKKEN. Op school gaat het zoals in 't werbe- R. WAAR EEN WIL IS, IS EEN WEG P. lijk leven, 't Is niet al zoet en zeem Veel zaken moeten we doen... tegen heug en meug Het leven is geen pretje Maar toch «doen» en zelfs GOED doen en ZEER goed als wij er toe in staat zijn Dat vormt Dat geeft stijl aan ons leven en werken Dat maakt ons tot sterke mensen die 't leven doorgaan met het hoofd om hoog ook als tegenspoedt dreigt Op school hebben wij allemaal lie velingsvakken gehad en... andere Die lievelingsvakken... die mogen we laten liggen... bij manier van spreken, na- tuuiéijk. 't Zijn de andere leervakken, deze welke wij niet graag studeren... die wij tegen heug en meug moeten aanpakken, wilskrachtig en koppig... om te tonen WIJ zijn de baas... en niet ons grillig willeken of goestingske Onze jongen leren zaken aanpak ken waarvoor hij niet te veel voelt en die tot een goed einde brengen Da's vorming karaktervorming, die leidt tot verstandsvorming en zedelijke vorming ALGEMEEN PEIL TE LAAG- Het komt er niet op aan uit te blin ken, te schitteren in een of in een paar vakken. Neen, alle vakken moeten 'wij willen onder de knie krijgen! Alle leer vakken op school. Alle werk in het le ven Het algemeen peil moet hoger opgetrokken worden zegden we, en van trekken kan men zweten We moeten onze kinderen leren zweten dat is: leren werken in alle levensomstan digheden; op alle levensvlakken. Alles tot in de puntjes afwerken! Maar alles, hoor dat is het algemeen levenspeil optrekken Zo op school, zo in het le ven Anders... blijven we omlaag, bij het gewone, hij het alledaagse! Ho ger... met alles lichamelijk, verstan delijk en zedelijk Hoogstaande men sen willen we zijn en zullen we zijn NIET-REGELMATIGE CONTROLE. Controle is haver hebben we gezegd. Iedereen heeft controle nodig. Meest van al dezen die denken dat zij ze niet nodig hebben. Wij hebben dus ook, wij allemaal, controle, regelmatige en degelijke controle nodig. Controleren wil niet zeggen spionneren of afbreken. Neen, degelijke, rationele controle is aanmoedigend en opbouwend Mede werkers van ons zelf moeten dezen worden die wij controleren Aanmoe digende, controle; regelmatige, niet immer eenvormige controle Altijd leidende en opbouwende controle! Pro beer het eens TE VEEL VRIJHEID EN ONTSPANNING. De plaag van de moderne schoolwe reld ook van de jeugd en van de vol wassenen Vergelijk eens met onze tiid Dan was het hard, we weten het. We heb ben aan die vorming, die er een was van gedurigaan, schier zonder verpo zing te werken en te wroeten, veel, zeer veel te danken 't Was wat overdreven menen som migen. We gaan daar nu niet over re detwisten. We zeggen alleen dit nu is 't ook wat overdreven In omgekeerde zin, natuurlijk. Ontspanning en een zekere vrijheid mogen, ja moeten er zijn.Maar de wils- en werkkracht moeten er ook zijn Meer inspanning. Minder ontspan- ning In medio virtus Te midden is de gulden weg Te midden is de deugd Is dat zo geweest met Uw jongen Niet wat veel sport, kinema en nog wat meer En wat weinig studie, blokken, willen en werken De boek omslaan 't Is nog tijd, hoor Maar 't is vijf vóór twaalf OPVOEDER. (Verboden Nadruk.) Ko«S«ws STAR SOOQOk- mniJ SOCIALE GEEST Onze huidige eeuwj mag wél de so- ciale-eeuw genoemd worden. Nog nooit te voren 1 werd er zoveel over het sociaal-próbleem gespro ken en geschreven. Zo ver is het gekomen dat er haast .'geen mens meer te vinden is of hij neemt zichzelf een sociaal-voelend mens. Sociaalvoe'Iend is ook synoniem geworden van demoa.atischvoelend. Iedereen wil den dag van vandaa: doorgaan als een dcrjocraat van het zuiverste ras. Hieruit besluiten dat het er in het maatschappelijk leven nu beter om gaat zou nochtans verkeerd zijn. Dit komt omdat de geest der men sen nog even on-sociac l is als vroeger. De verzoening tussé i de verschillen de standen is nog ver-V: van werke lijkheid. De opvatting over -emocratie is bij velen nog zeer on-dem rcratisch. Het egoisme blijft -iog steeds de plak zwaaien over velé Hier en daar ontmo't men een echt sociaalvoelend mens .(en het is maar wanneer men in conta t komt met zo een ras-echte-sociale m ns en wanneer men die mens zijn ha -Telwijze tegen over zijn medemensen op de voet volgt dat men gerust «iag! besluiten «Neen, we zijn er op vetre na nog niet! Deze die waarlijk de .ociale-geest be zitten zijn er nog zo raa. als de witte Theoretisch zijn wer zeker op vooruit gegaan. Alhoev\el de opvattin gen over de democratic nog zeer uit eenlopend zijn en alhcv wel principieel de democratie onder "en of andere vorm als het beste regifm wordt aan vaard, toch staan we, praktisch beke ken, nog vele kilometers verwijderd de verwezenlijking lener gezonde democratische samenley :ig. Met de leer van en :cU> propaganda voor de democratie s-' Jp we iuist zo ver als een leraar vV-nsip-ak door zijn studenten wordt aanvaard zover de stdd)£.TV;."*ttS "leren en aanvaren moet om 'te kunnen slagen in examen. Dit geldt, vooral voor de opvoedende en vormende vakken. De democratie behoort ook tot de opvoe dende en vormende vakken. Het is geen specialiteit het is een levensvak voor elk mens tot welke stand die ook behoren mag. We moeten sociale mensen zijn niet uit noodzakelijkheid des gebods maar wel uit noodzakelijkheid des middels. Laat ons nooit denken aan een gezon de levensverhouding tussen de mensen onderling wanneer de mensen zelf de sociale-geest in zich niet dragen. Het is waarlijk teleurstellend en zeer droef te bestatigen wat al mooie theo- riën welke mooie en ronkende zinnen orden uitgesproken en geschreven over de noodzakelijke sociale deugden en dat die sprekers en die schrijvers in hun eigen levenshouding toch zo on sociaal zijn. Het jammerlijke van heel die histo rie is dat die onkonsekwente sociale predikers steeds altijd een zekere ver keerde uitleg geven om hun eigen ver keerde handelwijze te wettigen. Het gebeurt zo vaak dat op. het sprekersge stoelte wordt verbrand wat de spreker in eigen leven aanbidt. Wil onze tegenwoordige eeuw de naam van sociale-eeuw in der waarheid verdienen dan wordt het hoog tijd dat deze tweede helft van de twintigste eeuw het tijdperk der toepassingen zou worden. Laten wij het speculatieve werk der sociöle-leer maar over aan de theoretici en aan de dokters in sociologie. Wij zelf, t.t.z. elke mens afzonder lijk moet beginnen, niet met de lippen, niet in theorie, maar met en in hart en ziel echt sociaal te voelen en te hande len. Dit te kunnen vraagt een geweldige zelfverloochening. Een vergeten van zich zelf. Eigen hoogmoed en winstbejag uit schakelen. Geen voorafgaande bereke ning tot eigen bevrediging of profijt. Dit alles betekent het egoisme in ons doden en kunnen gans ons doen en laten in den dienst stellen van het ge meenschappelijk goede. Zo ver zijn we voorzeker nog niet. En... eer we zover zijn moeten alle mensen nog een geweldige strijd voe ren niet tegen anderen maar tegen hun eigen «ik» Durven wij er aan beginnen Proberen wij eens en we zullen on dervinden hoe dikwijls we zondigen te gen de sociale geest en hoe moeilijk het is over ons zelf te zegevieren. PIERLALA, Tijdens de laatste gemeenteraadzit-1 werd de brandweer 42 maal opgeroe- «of I 1 1 11PI1 9 moo! I-I p— I 7 ting, gaf Di, J. Schelfhout, Schepen van Financiën een verslag over de bij zonderste feiten en gebeurtenissen, die rechtstreeks in verband staan met de ontwikkeling van de begrotin; The-aurietoesiand. Wij geven hiervan een beknopt ver slag OPENBARE ONDERSTAND. De raad moest in de loop van het jaar uitspraak doen over de rekeningen van de C. O. O. over het dienstjaar 1949 en de begroting van 1951. Te dier gelegenheid hebben wij gewezen op het belang van de stadstoelage wel ke jaarlijks aan deze instelling wordt toegekend. Aan het bestuur van de Commissie van Openbare Onderstand hebben wij ons standpunt omstandig uiteengezet en moeten vaststellen dat dit bestuur onze grieven volkomen heeft begrepen. (Aanbestedingen) Het aantal verpleegden in het hospi taal gaat immer crecendo vooruit, en maatregelen weiden overwogen om binnen zeer korte termijn de bestaande lokalen en instellingen uit te breiden. De werken aan de refter en de slaap cellen van de Zusters zijn zo goed als gedaan en in de eerste maanden van 1 95 1 zal men een aanvang maken met het bouwen van een nieuw modern moederhuis. De aanbesteding is toege- de firma Van Pottelsberghe 7.500.000 fr. De Staat en de pro vincie zullen hierin respectievelijk voor 60% en voor 10% tussenkomen. We stellen tevens vast dat op sociaal ge bied heel wat vooruitgang werd ge daan en we zullen ons nog meer beij veren om in de behoeftigheid van onze jezetenen van de -stad te voorzien. Wat DE WERKLOOSHEID betreft, deed de stad,al wat ze kon om deze te bestrijden binnen de perken van de be- rootingsmiddölen. Ze trok hiertoe een krediet van 1.795.000 fr. Gemiddeld werden 60 werklozen gedurende gans het jaar te werk gesteld in de onder scheiden stadsdiensten o.m. in de dienst der wegenissen, waarvoor; een aanzienlijke hoeveelheid fietspadtegel, werden gegoten. Wij zijn in de mening dat de stad in dit opzicht ten volle haar taak heeft edaan en wij zullen ons best doen om deze politiek ook in de toekomst voort te zetten. Want ze beoogt een twee voudig doel 1De mildering der werkloosheid, 2) en ten tweede, het bekomen van een staatssubsidie van 50 door het ministerie van Arbeid en Sociale voor- rg. Voor de WONINGNOOD werd een krediet voorzien van 800.000 fr. voor bouwpremies. maar ze diende uitge breid tot 1.050.000 fr. Tot op 1 De cember werden niet minder dan 93 premiën verleend en het is te voorzien dat voor het einde van hel jaar dit cij fer de 100 zal overschreiden. Dat de wet De Taye ook in Aalst zijn bestemming niet mist, blijkt uit de volgende statistieken In 1946 werden 31 nieuwe wonin gen gebouwd, in het jaar 1947, 39 in 1948, 83 nieuwe woningen; 1949, 209 en in 1950, 324, in totaal weiden dus 686 nieuwe woningen gezet. De stad bleef hierbij niet ten achtei en na de woningen van de Schietbaan. die aan zeer voordelige prijzen ver kocht werden voltooide zij zo pas een tweede serie van 14 woningen in de DU1VEKEETSTRAAT, die weldra tekoop zullen gesteld worden. Niettegenstaande deze drukke aan bouw blijft de woningnood aanduren in de stad, en blijft deze pijnlijk en moeilijk probleem, waarvan iedereen zal moeten toegeven dat de verwezenlijking niet valt binnen de grenzen der gemeente mogelijkheden. Ons bestuur is zich tenvollle bewust van zijn sociale verplichting en Iaat niets onverlet om in deze toestand een verbetering in te brengen. BRANDWEER-MATERIAAL Er werd overgegaan tot het aanko pen van allerlei brandweermateriaal. Een dringende begrotingswijziging, ge stemd door de Raad in zitting van 8 December jl. beoogde de aankoop van een tankwagen met hoge drukpomp en slangen, onder subsidiëring van de staat voor 50%. Zo zullen de inwo ners van de stad immer verzekerd zijn tegen brand. Gedurende voornoemde periode 16 pen 26 maai binnen de keer op de buiten. Er waren opnieuw eên paar grote branden o.m. op de N. V. l'Eolicnne, N.V. La Couverture, de Nederlandse Poetsdoekmaatschappij en in de Im- merzeeldreef. De Brandweer heeft zich plichtbe wust van zijn taak gekweten en draagt ieders achting weg. Tot op 1 November jl. werd in de stedelijke VISMIJN voor een bedrag van circa 310.000 fr. vis verkocht. Hierop is een stadsrecht 31.000 fr. of 10%. Het ligt voor de hand dat, rekening gehouden met de onkosten, vooral per soneelskosten, deze dienst ontredde rend is. Als we de vismijn in stand houden dan is dit in het belang van de bevolking die hier de gelegenheid heeft verse vis te kopen aan zeer biiiij- ke prijzen. Ons bestuur denkt er aan eerlang een kleine vismijn te bouwen en drukt de hoop uit dat de bevolking deze dienst zal weten te appreciëren. In de ZWEMKOM ramen wij de ONTVANGST voor 1950 op nage- 500.000 fr. het zij dus 55.000 fr. min der der verleden jaar. Wat wel te wij ten is aan de slechte zomer en het slecht seizoen voor de zwemsport. Nochtans waren de eerste maanden van het jaar heel wat beter dan in 1949. Zo hadden wij voor het eerste kwar taal 1950, 11.428 bezoeken meer dan in 1949. Gedurende de maanden Ju li, Augustus, September was dit cijfer 7.136 bezoeken minder als het vorige jaar, zodat het gunstig begin door deze tegenslag weer te niet gedaan werd. De voorziene buitengewone werken konden wegens niet toezegging van de subsidies niet worden uitgevoerd. Zij zijn nochtans nodig voor de goede uit bating van de zwemkom en wc doen ons best om deze in de volgende be ating te verwezenlijken. Gedurende het- jaar 1950 was de rking van de WATERDIENST bij zonder druk. Er werden niet minder dan 530 nieuwe aansluitingen gedaan waaronder 180 in verband met de Gentse steenweg. Het belangrijkste werk was de herlegging van de leiding op de Gentse steenweg, nodig wegens de dringende wegeniswerken, meer dan 6.000 meter buizen dienden hei' egd. Momenteel zijn er besprekingen aan de gang om een rijkssubsidie te krij- ;en. Verder werd het net, met een viertal kilometer verlengd o.m. in de volgen de straten Welvaartstraat, Oude Gentbaan, Erpestraat, Oude Dender- mondsesteenweg, Ploegstraat, H. Hart- laan, Leopoldïaan, St. Annalaan, Rok- lijfstraat. Peter Benoitstraat, Duive- keetstraat (Nieuwe huizen), Stefaan De Jongestraat., Het spreekt van zelf dat het aanleggen van dergelijke wer ken de aanstelling vergde van tijdelijk personeel en het is wenselijk dat deze supplementaire krachten ook in 1951 in dienst gehouden wrorden. Een punt in zake waterleiding ver dient nosr onze aandacht, nl. Het gro te WATÉRVERLIES. Wij hebben aan de hand van de eer ste drie kwartalen van het jaar bere kend dat het verlies van 45 tot 33% van het aangekochte watervolume is teruggebracht. Hoewel het zeer moei lijk is de oorzaak hiervan aan te ge ven, mogen we toch zeggen dat het re gelmatig nazicht en het stelselmatig vervangen van de tellers een der bij- zonderste factoren is. Deze aanwinst laat ons toe de VERKOOPPRIJS voor lopig ONGEWIJZIGD te laten, daar waar deze, door de verhoging van de aankoopprijs, met 0,15 fr. per M3 diende verhoogd te worden door de in tercommunaal vanaf I Januari 1951. Wat de AANSLUITINGEN betreft vijst de kostprijsberekening, uit dat momenteel met verlies wordt gewerkt. Inderdaad zijn de materialen aanzien lijk opgeslagen evenals de lonen en de sociale lasten. Wij stéllen voor bet tarief voor aan sluiting voor 1951 van 1.500 op 1.80(1 fr. te brengen of van 60 fr. jaarlijks tot 75 fr. jaai'iijks voor hen die da huur verkiezen, d. i. met 4%. Dezelfde overweging dringt zich r>p voor de verhuring van de tellers. *.'ij zijn de mening toegedaan dat het uit zinnig zou zijn de gewone belastings- plichte het tekort te doen betalen voov een dienst die bij uitsluiting voor eeK speciale kategorie inwoners wordt ge daan en stéllen dug voor de huurprijf

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 1