Begroting van de Stad Aalst 1951 PIERLALA EN OMSTREKEN. (BURELENKerkstraat 9, "Aalst - (Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. - Telef. nr. 24.114 P. U. or. 881.72 8° Jaarg. 1,25 fr. het. Nr. Donderdag 18 Januari 1953 Nn Tijdens de laatste gemeenïeraadzit- ting, gaf Dr. J. Schelfhout, Schepen van Financiën een verslag over de bij zonderste feiten en gebeurtenissen, die rechtstreeks in verband staan met de ontwikkeling van de begvctings- en Thes aur ie to estan d Wij geven hiervan een beknopt ver slag VERVOLG. B. EEN WOORDJE OVER DE THESAURIETOESTAND. 1. DE THESAURIETOESTAND in het algemeen. De Thesaurietoestand gedurende Het afgelopen jaar was buitengewoon goed. Dit blijkt duidelijk uit het feit dat wij de som van 1 5 Mililioen frank konden uitzetten gedurende gans het jaar op de lopende rekening «3 maand Praead- vies» tegen 3% intrest. De oorzaak dat het goed ging is niet te zoeken zoals we verder zullen aantonen in een te hoog opgevoerde fiscaliteit, wel integendeel, maar in het feit dat de achterstallige belastingen buitengewoon opbrachtten. Dat de thesaurietoestand uitermate gunstig was op de uitvoering van de begroting, meer bepaald op onze bui tengewone werken, heeft verder geen betoog nodig. 2. Eerst en vooral een kort woord je over de STADSREKENING 1949. Dit zal heel kort zijn, gezien de dienstjaarrekening 1949 uitvoerig door de Gemeenteraad besproken werd. Het BONI van de gewone rekening is gelijk aan 21.640.715,66 fr. Zeker een schitterend resultaat, ja een top prestatie, vermits dit het rekeningsboni van 1948 nog met circa 3 millioen overtreft... Zoals we hoger zegden is dit buiten gewoon overschot uitsluitend toe te schrijven aan het uitzonderlijk rende ment der opcentiemen op de inkoms-* ten-belastingen van de Staat (bedrijfs belasting) Als we inderdaad de eigenlijke re-1 'keningsuitslag van 1949 opmaken m.a. w., wanneer we de overschotten van vorige dienstjaren buiten bespreking laten, dan stellen we vast, dat voor het dienstjaar 1949, de uitslag der reke ning deficitair was De ontvangsten van hoofdstuk II tot XVII bedragen 49.939.886 fr. daar van worden de uitgaven afgetrokken die zijn 5 7.644,180 fr. Het zij een te kort van 7*704,294 fr. Hieruit blijkt objectief, dat de hui dige fiscaliteit op basis van 324 opcen tiemen op de grondbelasting, niet te 'hoog maar eerder te laag gevestigd .was. Een andere conclusie die zich op dringt is deze dat de wet van 24 Dec. 1948, houdende, omvorming van de Gemeente financiën, niet van aard is evenwicht te brengen in onze begro tingstoestand, tenzij ze gekoppeld wordt aan een opvoering van de Fisca liteit. 3. DE BEGROTING VAN 1950 EN HAAR FISCALITEIT. A. BEGROTING 1950. De stads- begroting van het dienstjaar 1950, door de Gemeenteraad vastgesteld in zitting van 27e Januari 1950 en goed-1 gekeurd door de bestendige deputatie Mei jl., datum waarop de voorlopig credreten een einde namen en met de uitvoering van het werkprogramma kon begonnen worden. De begroting werd in de loop van het jaar niet minder dan 7 maal gewij zigd: de Gewone dienst 3 maal, meest al wegens veranderingen in de perso- ncelsbezoldiging. De Buitengewone dienst 4 maal, dit om dringende rede nen. De begrolingsuitslag werd hierdoor grondig gewijzigd, zoals blijkt uit vol gende cijfers. Het gaat hier alleen over de gewone dienst. 1) De ONTVANGSTEN van 1950 bedroegen volgens oorspronkelijke be groting 65.319.135 fr. en na de laat ste wijziging bedroeg ze 67.389.135 fr. hierbij te voegen was, de reserve van vorige jaren zijnde 12.836.761 en deze bedroegen na de laatste wijzi ging 12.936.761. Het totaal volgens de oorspronkelijke begroting zou dus geweest zijn 78.655.896 fr. doch na de laatste wijzigingen bedroeg het 80.325.896 fr. De UITGAVEN van 1950 zelf be liepen 69.340.784 fr.d nog te betalen voor 1949 de laatste talen van het vorige jaar 1.739.699 fr. Het totaal! van de oorspronkelijke uitgaven zou dus geweest zijn 71.014.794 fr. doch na de laatste wij zigingen beliepen ze 79.927.254 fr. 3) Wanneer we nu het VERSCHIL opmaken volgens de oorspronkelijke begroting van 1950 zelf zouden we een te kort hebben van 3.521.649 fr. Na de laatste wijzigingen zou dat verschil I 0.798.420 fr. belopen hebben voor het jaar 1950 zélf. Wanneer we echter het verschil op maken volgens de oorspronkelijke be groting van 1950 met daarbij gevoegd de ontvangsten en uitgaven van het vorige jaar dan hebben we 7.641.102 fr. BONI volgens de oorspronkelijke begroting doch slechts 398.642 fr. na de laatste wijzigingen. We stellen dus vast dat het deficiet van de eigenlijke begroting van 1950 op heden 1 0 millioen en half bedraagt. We voegen er echter onmiddellijk aan toe dat dit aanzienlijk deficiet een som van 4 millioen bevat, bestemd als OVERDRACHT tot financering van buitengewone wegeniswerken (zonder lening), zodat NORMAAL het begro tingstekort voor 1950 zelf (Hoofdstuk I buiten bespreking gelaten) op circa 6 millioen en half mag geschat worden. de bezoldigings barema's voorwat- de personeelscredieten aangaat. De gewone begroting van 1951 sluit af als volgt (U kunt de uiteenzetting volgen aan de hand van de recapitula tie van de gewone begrotingsbasis). Voor dienstjaar 1951 zelf, geen re kening houdend met de reserven der' vorige jaren belopen de ONTVANG STEN volgens de hoofdstukken II t XIV, voor rekening van 1949 49.939.886 fr.voor begroting 1950, 67.389.135 fr.en voor begrotin: 1-951 belopen die 63.416.884 fr. Terwijl de UITGAVEN volgende de hoofdstukken II tot XIV voor rekenin; 1949, 5 7.644.180 fr. beliepen; Voor begroting 1950 77.689.05 2 fr. ren en v. begroting 1951: 74.783.598 fr. zijn. Het VERSCHIL van ontvangsten uitgaven brengt ons een tekort, voor 1) rekening 1949 7.704.294 fr. 2) voor begroting 1950: 10.299.917 fr. 3) en voor begroting 1951 11.366,714 fr. We stellen vast in vergelijking met de jaren 1949 en 50 k' tekort voor 1951 het meest aanzienlijk is. We voegen echter onmiddellijk hier aantoe dat dit deficiet rekening houdt met 1De stichting van een kasgeld fonds van 2 Millioen fr. 2) met een overdracht naar de bui tengewone dienst tot financering van verschillende werken (zonder lening) van 5.650.000 fr. Het* zij een uitzonderlijke uitgaaf- We hebben de oorzaken van deze toestand bij de bespreking van de be- post van 7.650.000 fr. van 1950 uitvoerig behan-Wanneer wij deze post aftrekken deld enaangetoond dat het begro'cings- van het deficiet van liet eigenlijke evenwicht een zeer ernstig probleem i dienstjaar 1951, zoals dit normaal be stelt voor de toekomst, de Hogere overhoort bij de normale beoordeling van heid overweegt trouwens de maatrege-begrotingstoestand, dan stellen wij len om door een wijziging aan de hui-!vast> dat het begrotings TEKORT voor dige wetgeving aan deze toestand het jaar 1951 ZELF, niet 11.366.714 verbetering te brengen. Er is spraak I fr. bedraagt, maar wel 3.716.714 fr. het fonds Vermeylen te hervormenbedraagt, hetgeen een merkelijke voor- om zodoende het evenwicht te herstel- uitgang kan genoemd worden in ver; len in de grote steden (Henrard-Ver- meylen Het fonds der gemeenten.) B. DE FISCALITEIT* Zoals u weet werd bij de wet van 24 December 1948 grondige wijzi- de werkelijke begrotingst<lestand ging gebracht in het financieel statuut het jaar 195 lijking met het cijfer van 1949 en •1950. Want in 1949 v/as het deficiet 7.704.294 fr.; en in 195(A,( 0.299.91 7 fr. en in 195! selchts15 fr. Ziedaar Mevrouw, en I[1ijne Heren, oor ;emeenten. Voor de eerste keer had de gemeen teontvanger dit jaar zelf te zorgen voor de invordering van de nijverheidsbe- lastingen (personeel en drijfkracht) de belasting op de drankslijterijen (recht streekse en onrechtstreekse) alsook de belastingen voor de vertoningen. De kohieren werden met de vereiste spoed opgemaakt en de inning is thans in volle gang. We menen dat globaal genomen de verwachtingen zmllen be reikt worden ofschoon de raming var de belasting op de vertoningen en ver makelijkheden en op de drankslijte rijen al te optimistisch gemaakt werden. De grote feesten van Dirck Martens en van het Belfort hebben niets opge bracht van vermakelijkheden. Ons aandeel in het fonds der ge meenten OVERTREFT de voorziene raming. Verder was de manier ;itbetaling (maandelijkse voor schotten op het Vermeylen fonds) unstig op de algemene Thesaurietoe stand, en was het ons dien ten gevol ge, zoals we reeds zegden mogelijk t een som van 1 5 millioen fr. tijdelijk .4 a T 1/- i bij het Gemeentecrediet te beleggen op "t April, kwam in ons bezit op lo ir- - - aan d,c per jaar. Ziehier Mijne Heren in vogelvlucht, een overzicht van het beheer der stads administratie in het afgelopen jaar. Zoals u hebt kunnen vaststellen werd er gedurende die 12 maanden heel wat verwezenlijkt. 4. DE BEGROTING 1951- Het is in deze gedachtengang dat ik de eer heb, u in naam van het Colle ge, de Stadsbegroting voor het dienst jaar 1951 ter goedkeuring voor te dra- U heeft wellicht met de vereiste aandacht het begrotings-ontwerp en de belastingsvocrstellen, die u door ons toedoen werde ter hand gesteld, nader onderzocht, en daarbij vastgesteld dat dit net zozeer verschilt van deze van vorig jaar. NAAR DE VORM zijn er geen wij zigingen; het begrotingskader is het zelfde als het vorig jaar, dezelfde hoofdstukken en de zelfde artikels. NAAR DE INHOUD is er eveneens niets bijzonders te melden. Deont vangst en uicgavecredieten werden vast- :esteld, ofwel aan de hand van de - uitgaven jongste rekening 1949 of der begro- 1.674.01 0 j ting yan 1950, voor wat de materiele -O to-rc-- r - n waren de uitgaven betreft; ofwel op basis van uitgaven 78.187.53 3 fr. plus hc.t te be- de door de Gemeenteraad vastgestel- Het ligt voor de hand, dat, om tot deze verbetering te komen, een stren ge besparingspolitiek zoals voorge schreven in de ministeriele begrotings onderrichtingen diende toegepast te worden, en het College van Burge meester en Schepenen zal voor de toe komst de ondankbare taak hebben bij de uitvoering van het budjet hier aan de hand te houden. Spijts het deficiet van het jaar 1951, sluit de globale begroting nog af met een boni van ruim 6.400.000 fr.zoals u aan de hand van de recapitulatie van de begroting vaststellen kunt. De uitslag voor 1951 (hoofdsiluk I meegerekend) is globaal als volgt Ontvangsten 82.491.782 fr. Uitgaven 76.897.638 fr. We hebben dus een boni van 6*406.794 fr. Hoewel dus de gewone begroting van 1951 niet in evenwicht is, stellen wij voor, de belastingsheffing van 1950 te behouden. Zulks is ons ailleen mogelijk dank zij het overschot van de Reserve 1 949.Zonder het overschot van vorige dienstjaren zouden wij op grond van de begrotings-onderrichtin- gen verplicht zijn het aantal opcentie men cp de grondbelasting nagenoeg te verdubbelen. Wij zijn ons bewust van de ernst van dit vraagstuk en zul len alle middelen aanwenden om ons standpunt bij de Hogere Overheid te doen zegevieren en de in onderhavige begroting-gevestigde Fiscaliteit op dit peil te behouden. Wij vinden het noch tans billijk, aan deze strenge regel een afwijking te doen ten bate van de fiet sers. De taks op de rijwielen is wellicht in de huidige omstandigheden de minst democratische en daarom willen we ze verminderen. We stellen voor net aantal opcentie men van 400 op 300 terug te brengen, hetzij een vermindering van 10 fr. op 40 fr. voor een plak in plaats van 50 fr. de 10 fr. der provincietaks inbe- ;repen. Van een ailgemene ontlasting van de belastingen kan evenwel geen spraak hoe gering het ontvangsten ver lies ook zou zijn. Ziehier wat dienaan- jaande de onderrichtingen zijn: Staats blad nr. 247-248 datum. 4 en 5 Sep tember 1950.>) Een zeker aantal ge meentebegrotingen voor 1950 zijn no; deficitair vooral uit de sinds één Januari 1949 opgegeven belastingsgrondsslagen be- drij'Lbelastingein. Daarom rust op de betrokken gemeentebesturen de drin gende plicht een financieel beleid te voeren dat er op gericht is de eerlijke en de volledig opgemaakte gewone be ting in evenwicht te brengen. c...De Gemeenten, zo vervolgen de onderichtingen, dienen het evenwicht van de verrichtingen eigen aan 't nieu we dienstjaar te bewerkstelligen doi de uitgaven in verhouding te brengen tot de middelen waarover ze beschik ken. En betreffende de belastingen zeg gen dc onderrichtingen formeel «De Gemeente die meer dan 250 opcentie- mes op de grondbelastingen heffen ver plicht zijn alle andere rendabele beJas- tingsgrondslagen aan te spreken. Deze onderrichtingen zijn zo for meel, dat iedere vermindering van de huidige fiscaliteit op het verzet van de hogere overheid zou stuiten, met als jevdlg een vertraagde goedkeuring van de begroting en de belastingsregle menten en een hoop nadelige gevolgen voor de stadskast. Wij zijn oprecht de mening toege daan dat eenieder van ons in geweten de voorgestelde heffingen mag goed keuren en hierdoor de stad een goede dienst bewijst. WAT DE BUITENGEWONE BE GROTING BETREFT willen wij- vluchtig wijzen op het feit dat deze re kening houdt met de uitvoering van werken, die uit sociaal economisch en cultureel oogpunt van zeer gewichtig belang zijn voor de toekomst. Het pro gramma van de buitengewone werken vindt U op het laatste blad uwer begro ting. Het zou ens te ver leiden hierover uit te wijden. We willen uw aandacht vestigen op het feit dat er voorzien is 1 een krediet van 10 millioen fr. voor de oprichting van een nieuw slachthuis met 60 r/o subsidieering. 2) een krediet van 10 millioen fr. voor het bouwen van een zuiverings- en afwateringsstation met 80 cr door de Staat, min van Op. Gezondheid, iO '/e door de provincie. Het grote belang van dit werk zal ellicht niemand ontgaan en wij ho pen dat de Hogere Overheid de ernst van dit vraagstuk zal inzien. 3) Theater, 5 millioen fr., dit als :anvang dezer oprichting. De uitvöe- ing van dit programma is echter door- jaans afhankelijk van de goede wil der Hogere Overheid, vermits ze dienen jefinanceerd te worden met de op brengst van toelagen en leningen. De huidige finantieele conjunctuur van het land is wel A waar niet gunstig voor Openb. Werken, maar toch zullen we niets onverlet laten om het vooropge zette programma te verwezenlijken. Merk op. dat maar 500.000.000 fr.; ter beschikking staat voor openbare werken voor gans België in 1951. Mevrouw, Mijne Heren, Wij hopen dat dit kort verslag u een duidelijke kijk gegeven heeft op de toestand van de stadszaken en de ontwikkeling van de budjetaire toestand. Samenvattend menen wij te mogen besluiten, dat 1) De begroting voor 1951 aan de gestelde vereisten voldoet, en in de menigvuldige behoeften van het uitge breid stadsbeheer voorziet. 2) Dat de tot dekking van de uitga ven-voorgestelde fiscaliteit, op basis lasting ten volle noodzakelijk en gewet tigd is. Alwie bezorgd is met de toekomst van de stad en de zeer nodige verbe teringen, met de bloei van onze handel en nijverheid, met de opvoeding van onze jeugd, het bewaren van onze rech ten en vrijheid, kortom wie begaan is met de welvaart van al de ingezetenen van de stad Aalst, zowel burger als werkman, middenstander als landbou wer zal met ons deze begroting stem men, waarvan de verwezenlijking een nieuwe stap voorwaarts betekent op de weg der vooruitgang. Dr. Julius SCHELFHOUT. Schepene van Geldwezen. oOo VERVOERDERS REIZIGERS HANDELAARS an zijn GEEN CHANGE OF EEN SLECHT CARACTERE Wat is dat nu eigenlijk met het rood gemeenteraadslid, kameraad Bomon Heeft die vent nu eigenlijk geen chance of zijn al zijn tegenslagen te wijten aan zijn slecht caractère 't Zal toch een van de twee zijn. Dat zijn politieke loopbaan naar de vaantjes is heeft hij ofwei aan zijn ro de kameraden ofwel aan zijn eigen vechters-talent te danken. (Als wij spreken van vechten dan bedoelen wij niet dat Bomon een soort bokskam pioen is. Neen, wij bedoelen dat hij vecht met de tong en misschien soms ook wel eens met de vuist... op tafel.) Ir. zake processen dient Bomonsken ook geen gelukkige ster. ledereen weet nog wel iets fameus proces met dhr Nichefs De eerste manch kreeg hij Alberick naar de planken. Maar... bij de her kansing kreeg Bomon geen kans om maar één treffer te plaatsen. Bij de eerste round was hij knock-out. Spijts al die lessen was Bomon toch nog niet wat wijzer. (Slim heeft hij nooit geweest Sluw en fanatiek wel Voor enkelen tijd kreeg Bomon het aan den stok met een andere wapen broeder. Daar hij tegen de Aalstenaars het derspit moet delven riskeerde hij nu n kans tegen een zekere R1JDANT. Deze laatste raapte de handschoen op de ontmoeting had plaats te Den- dermonde. Weeral kwam Bomon ge slagen naar huis. Dit tot scha en schand van zijn eigen persoontje en van zijn upporters en tot grote vreugd van de anti-bomonisten. Wij, als buitenstaanders, kunnen niet anders doen dan onze oprechte condoleances aanbieden aan de bomo- tisten en proficiat wensen aan de anti- bomonisten. Het gaat zo in de wereld. Iemands dood is iemands brood en er gespeeld wordt is er ne win ner en ne verliezer, wie wint lacht en wie verliest treurt. In wel ingelichte bronnen vernemen ij dat van een volgende ontmoeting BomonX. nog niets geweten is. De zelfde bron meent nochtans te weten dat Bomon in ieder geval nog niet zin nens is zijn geliefkoost herrie-sport op even. Zijn trouwe supporters, al hoewel hun getal, oorzake zijner op eenvolgende nederlagen, fel vermin dert, schijnen hem nog steeds aan te oedigen. We kunnen niet anders dan zijn uit houdingsvermogen bewonderen en hem Jijken met een duivenmelker 5 duiven nooit een prijsken vlie gen en een koereur die nooit in de prijzen arriveert maar toch steeds vol houdt. Moest ik in Bomon zijn schoenen staan ik zou ook niet opgeven. Eens keert de kans toch en 't is de aanhou der die wint, Ne mens kan eens uit vorm zijn. Maar als ge van het echte i\\s Zijt en der steeks wat in dan komt de vorm toch. Misschien heeft Bomon nen anderen trainer nodig. In ieder ge val Bomon, Pierlala is ne man met eeu wen ondervinding en aanvaar ne goei- en raad van die eeuwen cude vent. Weet ge wat ge doen moet Eerst eens goed uitrusten en u binst soigneren. Ondertussen uw vijanden le ren kennen en hun tactiek bestuderen. Na die rust-periode begint ge u in het geheim te entraineren. Eens tip-top in vorm komt ge voor de pinnen. Ge zult zien, uw vijanden zullen zodanig ver bouwereerd staan bij uw plots ver schijnen dat ze den kluts kwijt zijn. Zorg ook voor een heel leger suppor ters. Wilt ge die winnen, zonder uw eigen vorm te verliezen, dan moet ge laten drinken en u zelf van den drank mijden. In de hoop, Bomon, dat ik u binnen enkele maanden terug in den rink zie verschijnen en dat ge veel lauweren zult plukken, groet ik u zeer genegen en biedt u, in afwachting van komende waarom doléances aan om de opgelopen klop pingen. Misschien hadt ge de tybiters j tegen Voor verliezers i^. dat dik- nog zoeken naar uwe wijls een excuse... en een flauwe troost. PIERLALA. oOo weg 1 Schaft u onmiddellijk het nieuw konden dTSÜ wo°r! P'f1 Stad Aalst aan ten hu- den dank zij een batig saldo uit de|re,e van 0ns b'ad aan Üe prijs !uidt a,s vJ„t drie uur onondcibro_ vorige dienstjaren, voortvloeiende. van 20 fr. h-en lachen j HAAR LAATSTE WIL.-.

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 1