^rouwen HET VRAAGSTUK DER VLEjjÉSPR IJZEN EEN VOORSTEL VAN MINISTER COPPE De h. Coppé, minister van Econo mische Zaken en Middenstand heeft een afvaardiging van de been houwers ontvangen waarvan o. m. deel minister uitmaakte de h. Vandenboeynants, C. •y. P. volksvertegenwoordiger. De minister heeft de delegatie me- 'degedeeld dat hij kennis nam van de bezwaren vanwege de beenhouwers, anaar dat hij zich door ultimatieve ei sen niet zou laten van de wijs brengen en dat hij desgevallend van een moge lijke parlementaire interpellatie gebruik zou maken om zijn standpunt uiteen te zetten. De minister erkende evenwel ide gegrondheid van zekere klachten die door de beroepsvereniging waren naar voren gebracht en legde aan de leden van de delegatie een formeel voorstel voor tot regeling van het con flict. Dit voorstel van de minister om vat naar wij konden vernemen der pun ten en wel de volgende 1Kalfsvlees geen bezwaar tegen terugkeer naar de volledige vrijheid 2. Varkensvlees: behoud van het status quo, wat wïl zeggen, dat de mi nister door middel van een rationele in- voerpolitiek van varkens een herstel van de winstmarge zal in de hand wer ken. Inderdaad door alle partij. X landbouw en beenhouwers) wordt aangenomen dat de huidige richtprijs van 26 fr. voor varkens op voet vol doening geeft, indien de beenhouwers werkelijk aan die prijs kunnen aanko pen, wat vorige week nog met het ge^ val was. (De prijs van de'varkens op voet schommelde rond de 30 tot 31 fr. 3. Rundvlees onmiddellijke ver soepeling door invoering van een su percategorie, waarin de beste kwaliteit- stukken zouden gerangschikt woraen, die aan ho gere maar niettemin vastge stelde prijzen zouden mogen verkocht worden. Dit zou echter maar be schouwd worden als een overgangssta dium. Een centrale contactcommissie waarin alle belangengroepen zouden vertegenwoordigd worden, zal! de ge paste formule voorbereiden om het stelsel van vrijheid inzake rundsvee herstellen, mits de nodige waarbon ten opzichte van de verbruiker. Deze commissie zal eventueel kunnen aange vuld worden door de regionale com missies om de prijsevolutie in de ver schillende centra te volgen. Naar men verder kon vernemen zul len de beenhouwers na onderzoek van deze nieuwe voorstellen hun ant woord aan de minister overmaken. Verklaard wordt dat men, indien de studiecommissie klaar komt met aan vaardbare voorstellen, de thans vige rende regeling zal kunnen ophouden voor een nog niet bepaalde periode, om vervolgens haar afschaffing in BNVOER VAM HOLLANDSE BOTER WORDT VERHOOGD Op het kabinet van de eerste-minis- waaraan werd deelgenomen door dhr Pholien, eerste-minister, Meurice, mi nister van Buitenlandse Handel, Heger, n Landbouw en Coppé, mi nister van Economische Zaken. Nadien werd volgende mededeling verstrekt ei Door de vermindering van de in voer van Hollandse boter zijn de bo- terprijzen in het land gestegen tot bo ven de vastgestelde prijs van 82 fr. Ingevolge voetstappen door de Bel gische regering gedaan, zal de invoer van Hollandse boter verhoogd worden ten einde de Belgische markt te nor maliseren. Moest deze maatrege'l nog ;en bevredigend resultaat meebren- ;n dan zal invoer uit andere landen verwogen worden. oOo UN VOER VAM POOLS VARKENSVLEES Naar gemeld wordt zal de prijzen van de veemarkt srr.'.i: r drukken varkens- cverweging te nemen, inmiddels blijft die regeling bestaan en dient zij te wor den nageleefd, zo wordt op het depar tement gezegd. oOo OM UW STAD TE LEREN KENNEN moet m&n 2ieb eeti pas versche nen nieuw plan aanschaffen, die te verkrijgen is ten burele van ons hiad aan de prijs van 20 fr. door de invoer van Pools vlees. In totaal, wordt een import van 1.500 ton in uitzicht gesteld. De regering zou verder voornemens zijn de handelsdienst voor de ravitail lering verder in werking te brengen. Die dienst zou zijn aktiviteit echter be perken tot de coördinatie van de in voer en de vaststelling van de weke lijkse behoeften. oO KOLONIALE LOTERIJ Hier volgt de uitslag van de. trek king der eerste tranche der Koloniale Loterij die Maandagavond te Brussel plaats had gend op 4945, 0676, 4873, 7626. gend op 7. Winnen 250 fr. de biljetten eindi gend op 16. 89, 51, 53. Winnen 2.500 fr. de biljetten eindi gend op 935. Winnen 5.000' fr. de biljetten eindi- gennd od 4945, 0676, 4873, 7626, 485 7,2174. Winnen 10.000 fr. de biljetten ein digend op 8507, 8953, 9433. Winnen 25.000' fr. de biljetten ein digend met 78875, 08418. 34594 17093 23563 97406 04124 38320. Winnen 50.000 fr. de 'biljetten ein digend met 84862, 88953, 75771, 245 24. Winnen 1 00.000 fr. de biljetten ein digend met 85 773, 18482, 92493 69820; 62479. Wint 250.000 fr. het biljet 240816 Wint 1.000.000 bet biljet 187619. Wint 2.500.000 het biljet 394234. oOo LENING v. WEDEROPBOUW EERSTE SNEDI Bij de 163ste trekking van de Le ning tot Wederopbouw (eerste schijf) werd een lot van 1 millioen frank toe gewezen aan obligatie nr. 297 de: reeks 1520. DERDE SNEDE. De uitslag van de 38e trekking van de Lening tot Wederopbouw 3e schijf, luidt 1 millioen fr. Reeks 7867 776 en 250.000 fr. Reeks 7114 nr. 101.' De overige obligatie; van deze reeks zijn inlosbaar tegen 1.000 frank. ^arel HO® Blauwer Schets uit het Smokkeïaai-sleven. door J. LEROY. (NADRUK VERBODEN). 26ste Vervolg en slot. De portretten werden seffens aan schouw onder het Christusbeeld gehangen, en eindelijk, zeer laat in den nacht, werd het avondgebed gezamen lijk gebeden. Lang duurde, dat stille gebed van al die godvruchtige zielen. ,Te lange laatste zei Karei Nu kinders, nog vijf Onze Va ders en vijf Wees-gegroeten voor die twee weldoeners daar, wier portretten onder ons kruisbeeld hangen. Dat moet gij van nu af aan onderhouden, zolang ge leeft. Eenige stonden later, lagen al dc kinders met hun dik trommeltje onder de deksel? zalig te droomen, van va der, van kermis, en van wafels, en van wat weet ik nog al. Karei en Sofic waren nog op zij hadden geen vaak en moesten nog zoo veel verteMen. Karei vroeg eerst giffenis over al 't verdriet dat hij So fie had aangedaan, cn begon dan ge heel zijn bekeering te vei tellen en al les wat hij in de gevangenis te verdu ren had; hoe goed de heer Aalmoeze nier en de heer Pastoor voor hen weest waren, hoe hij het splinternieuw kleedsel, dat hij aanhad, van den Aal moezenier gekregen had en nog veel vijven en zessen die wij allen kenr.en. Sofie ook vertelde al wat mijnheer pastoor van Roesbrugge voor haar ge daan had; hoe Djoos luimelaerc, Ko Renterghem, Boone en Pe Schoonoo- ghe, en nog andere geburen en kennis sen, haar getroost en geholpen had den, en eindelijk hoe Djoos Tuime- laere gezegd had dat Karei als hij thuiskwam, seffens gelijk vroeger zij: werk bij hem zou hebben. En alzoo bleven ze klappen en verteMen tot in de kleine uurtjes. Dan gingen zij nog eens samen, voor hun Christusbeeld knielen om God over zijn barmharti: heid te bedanken en zijn miidsten ze- gen af te smeeken over al hun doeners. O Sofie, mijn lieve vrouw zei Karei, toen zij weder opstonden, kom hier aan mijn hart, dat ik u nogmaals omhelze.. Hier onder dit kruis beloof ik u, voortaan te leven als een onbe rispelijke christelijke getrouwe man en een voorbeeldige vader. God zij gedankt en zijn hei Moeder voegde Sofie er bij; en trokken naar hun slaapkamer, waar weldra den zoetsten slaap de zaligste droomen droomden. KAREL was sedert veertien dagen I terug thuis en geheel de wereld sprak van Karei en zijn bekeering. Dat werd beklapt en bekout men kan niet mee: Hij was weerom eenvoudige werkman J bij Djoos Tuime'aere, gelijk voor dat hij blauwer werd. 't Was geweten en vertéld dat •Iken Zondagavond twee .drie stille pintjes dronk bij Djoos, cle herberg Ue Hcibeke en al wie 'hem ooit gekend had, trok daar naar toe en Djoos verkocht boven en buiten alle gedachte. De menschen konnen hun oogen bijna niet gelooven. Wat is Karei toch veranderd hoorde men te allekante; hij is nu zoo SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAG Witte bonenstla - Groentensoep Konijn appelmoes -gekookte aardappelen Warme kastanjepudding. MAANDAG Gebakken Kalfslever tomatensaus' 1 gekookte aardappe len Vanillevla. DI'NSDAG Kabeljouwstaart in de oven aardappelpuree. Griesmeel pudding met compote van appelen en sinaasappel. WOENSDAG Varkensoesters spruitjes gekookte aardappelen Macaronipap. DONDERDAG Stoofcarbonaden - gekookte aardappelen Pannekoe ken. VRIJDAG Gebakken panharing slla van Prei en witloof Frites Havermoutpudding. Zaterdag Bouillon Rijst met erry Fruit. 'OOR de lekkerbekken. GEBAKKEN KALFSLEVER. Be odigd 500 gr. Kalfslever, 100 gran- boter, margarine (en) of vet, peper zout, bloem. BEREIDING lever snijden tot plakken van ongeveer 100 gram, deze lapjes voor het bereiden een poosje in ruim koud water laten staan, waardoor de kleur mooier wordt. De lever was sen, inwrijven met zout en peper en door de droge bloem wentellen. De bo ter, margarine' of vet heet laten worden en hierin de plakkcfr lever vlug bruin bakken. Indien men de lever te lang bakt wordt ze laai en hard. Ze moet nog enigszins veerkrachtig zijn. COMPOTE VAN APPELEN EN SI NAASAPPEL. BENODIGD 500 gram zure bellefleuren, 4 a 5 sinaasap pelen, 1J/2 dl. water, 180 gram suiker. BEREIDING Dc appelen schillen, in vier snijden, de klokhuizen, verwijde ren, elk partje nog eens halveren. In het water de helft van de suiker op lossen, de appelpartjes wassen, goed la ten uitlekken en in de suikeroplossing enige minutenj laten koken. De sinaas appelen schillen, in partjes verdelen, deze zorgvuldig van pitten en vellen ontdoen en met de appelpartjes om en om in een compote schaal leggen. De. overgehouden suiker over de vruchten strooien en hfet vocht dat ingekookt of gebonden is.'|ï nagenoeg geheel koel moet zijn.'/ oyer gieten. Deze com pote smaakt/uitstekend hij griesmee!-, rijst- öf maï:-:e|nagé\echten, hij mag ech ter niet te lartg 'vanNte voren gemaakt maakt worden omdat de sinaasappel spoedig bitter'wórdt. SLA VAN -PREI EN WITLOOF. Be nodigd Yï pond 'prei, Yï pond wit loof, 1 uitje, I zure appel, zout, peper, moster, 1 hard gekookt ei, het sap van 'Yï citroen, 1 Yï eetlepel slaolie of olijfd'ie. BEREIDING Snijd de schoonge maakte prei in zeer dunne reepjes en was deze zeer zorgvuldig tot al het zand verdwenen is. Doe zo ook met het loof. Laat de groenten op een ver giet uitlekken'en sla ze daarna nog eens goed uit. Vermeng het citroensap met de olie, het zout, de peper en de mos terd en maak er een gebonden sausje Roer er het gesnipperd uitje door heen, vermeng met dit sausje de groen- ;chep er tevens de gesnipperde ap pel doorheen en doe de sla in een gla zen schotel. Garneer haar met partjes hard gekookt ei. RIJST MET KERRY. Benodigd 300 a 350 gram gaar soepvlees, 500 gram gekookte rijst, 40 gram vet of boter, 75 gram uit, 1 kleine koffielepel kerry, peper, zout en nootmuskaat. BEREIDING Maal of hak het vlees fijn, bak in de boter of het vel de gesnipperde ui en de kerry licht bruin. Roer dit door de gaargekookte koude rijst en 't gehakte vlees. Voeg er peper, zout en nootmuskaat bij en maakt alles vochtig met de bouillon. Doe dit mengsel in een vuurvaste scho tel, die vooraf met water omgespoeld is, 'bestrooi het met paneermeel, leg er een paar klontjes boter op en laat er in de oven een bruin korstje op komen KEUKEN-GEHEIMEN» Het wit van een ei is zeer moei lijk stijf te kloppen wanneer er wat van de dooier bijgekomen is. Daeroir moet dit geel liefst uit het wit verwij derd werden. Doe dit echter 'niet met een vork of lepeltje, het gaa'c veel makkelijker met een stukje eierschaab Heel wat vlugger wordt het wit ook stijf als er een paar citroendruppe. bijg evoegd worden en bet op een koe Ie plaats geklopt wordt. Denk er steeds aan wanneer een deeg met gist bereid wordt, uitsluitend verwarmde melk te gebruiken. Wijn wordt altijd liggend be waard in een koele droge kelder. Breng wijn nooit dadelijk uit de kelder naar een zeer warme kamer, maar laat hem slechts zeer langzaam warmer worden, daar een plotselinge tempera- tuüwisseling de smaak nadelig bein- vloed.Aangebroken flessen mogen niet lang meer blijven staan, want hierdoor verschaalt de inhoud. Aardappelen die lichtjes bevro ren zijn, kunnen nog bruikbaar maakt worden door er een ring a schillen en ze een poosje in koud water te leggen. Ook bevroren groenten, fruit vlees, legt men voor de bereiding eni ge tijd in koud water. Braadworstjes zullen onder het braden niet barsten als ze te voren heel even in melk zijn ge'legd. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Glas porcelein- of aardewerk waarop inktvlekken zijn, wrijft men af met bleekwater of azijn. Ook kan men het afschuren--: met azijn en Brusselse aarde. Om een aluminium voorwerp glimmend te maken is het voldoende, het enige tijd te dompelen in water dat licht aangezuurd is door een paar drup pels zwavelzuur. In de winter gebeurt het vaak, dat de witte gordijntjes, na het wassen weer vrij spoedig gele vlekken krijgen. Om dit te voorkomen moeten we er voor zorgen dat de .gordijnen "overal vrij hangen en dus nergens met geen enkel plekje het glas raken. Uit wollen stoffen kan men schroeivlekken verwijderen door ze voorzichtig te wassen met lauw zeep sop waaibij een klein beetje amoniak stil, 'zoo ootmoedig en zacht, als hij eertijds groote klapper, opgeblazen en ruw was. Het eene woordje gaat niet luider dan 't andere, en hij die geen drie woorden kon zeggen zonder vloe ken, spreekt nu nooit een onbetamelijk woord meer. En in de kerk, vertelde men ook, is hij een beeld van godsvrucht. 't Was maar een slag van volk dat niet benieuwd' was om Karei te zien, en 't waren zijn ,oude vrienden van Roes brugge, die gpddelooze spotters en ou de vleiers. Ze vluchtten Karei en zij misprezen hem, om zijn armoede en zijn bekeering tot het kwezeldom, ge lijk ze dat in hun Godtergende, taal heetten. Als 't gebeurde, en dat was niet zel den, dat de eene of de andere Karei sprak van de blauwerij en van zijn weelde en rijkdom, gaf deze altijd eeu wig en ervig hetzelfde antwoord Ach, vrienden, spreekt mij daar niet over: de weelde is een kwa beest, en is oorzaak dat menigeen zijn ziel verwaarloost. En de Mauwerij, o dat is de zekerste weg naar de losbandig heid en de goddeloosheid, 't Is. alsof God al zijn genaden weigerde aan de genen die zulken vervloekten stiel uit oefenen. Vóór mijn blauwerij was ik gelukkig en tevreden, maar... ge weet wat ik geweest ben... God wil mij barmhartig zijn ik heb zoo ongeluk kig gedwaald. Mocht mijn leven me nigeen, die neiging heeft tot blauwen er van afhouden, 'k zou hei aanzien als herstelling van al de ergernis die ik gegeven heb. In dien zin wist Kérel al wie hem daarover spraken te stichten, en onbe vreesd bekende hij zijn rampzalige .s gevoegd. Is de vezel echter te veel aangetast, dan is er geen middel meer voor. De inktpot is omgevallen en heeft een grote vlek gemaakt op het tapijt. Wat nu te doen Er zo vlug mogelijk een dikke laag grof zout op leggen, die vochtig gemaakt wordt met enkéle druppels water. Deze laag moet minstens vier dagen op blijven liggen I en moet regelmatig 'bevochtigd wor- den. Dan bet zout wegnemen, en de vuile piek eerst opnemen met een vochtige spons en daarna met terpen tijn. I Doffe glazen worden dikwijls weer holder wanneer ze gewassen wor- den in het afkooksel; van aardappel- schillen. - Witgoed cn witte wol, dat door lang liggen gedl geworden is, zal weer helderwit worden als het gewassen" wordt in een sopje waarbij een weinig ammoniak wordt toegevoegd. KLEINE RAAD. Gebeurt het dat een ring niet van de vinger wil, probeer het dan maar eens na de vinger in koud water of zeepsop- je gedoopt te hebben. Gaat het dan nog niet, dan is het enig middel naar êen goudsmid te gaan, die hem zal doorknippen. Om paarlen te reinigen, worden ze samen met wat zout in een katoe nen zakje gedaan en zo lang door lauw water gespoeld tot het zout ge smolten is. Daarna worden ze voor zichtig afgedroogd. Om na het eten van uien de on aangename lucht uit .de mond te ver wijderen, volstaat het wat melk te drinken. Tracht nooit een vlam die in een parr met vet slaat, te blussen met wa ter. Veel beter is het er zo vlug moge lijk een deksel op te leggen of er zout op te werpen. KINDERVERZORGING. Heel weinig mensen, zelfs cle eigen moeders niet, denken er aan dat de pasgeboren zuigeling nog nooit zijn oogjes gebruikt heeft of zijn oren, dat het niet.hoefde te ademen noch te eten. Eerst beschermd tegen leven, licht en inspanning is het nu ineens overgebracht in het volle leven. Al- lleen het feit al omgeven te zijn door licht en lucht moet zeer vreemd zijn- voor het kind, en de geboorte zelf, voor ouders en familieleden een vreug devolle gebeurtenis, is voor het kind een allesbehalve prettige verrassing. biet heeft rust en slaap nodig, om dit alles te boven te komen en zich aan zijn nieuwe omgeving te gewennen. Daar moet men rekening mee houden. Licht kan de zuigeling heel slecht ver dragen, de oogjes kunnen nog niet zien wat de volwassenen kunnen zien. Men moet het kind dus niet in te fel licht plaatsen. Ook lawaai moet men vermijden, het kind fronst bij sterk lawaai het voor hoofd en begint zelf? te huilen. In de eerste weken moet het kind minstens 22 uur van de 24 slapen. Het moet lek ker warm toegedekt worden en in een frisse luchtige kamer liggen. Veel kindertjes zijn in het begin 'bij het uitkleden en baden angstig maar wennen er spoedig aan, wanneer men dwaling. Op zekeren Zondag was Karei weer om, als naar gewoonte, bij zijn meester Djoos Tuimelaere om zijn zondagspint je. Tisten Matthys en Pier Cock, die sedert hun bekeering ook volhardden in hun goede gevoelens, kwamen ook aldaar gewandeld, benieuwd om bij Karei te zijn en om volledige bekente nissen te doen. Zij waren wel een 'beetje verlegen, maar toch, zij wilden Karei alles be kennen om ten volle gerust te zijn. Zoo, ze vonden Karei zitten in een hoeksken te kouten met den koster van Haringe, die met 't schoone weer ook zijn wandelingske gedaan had. Zij v/achtten de gelegenheid af om alleen bij. Karei te geraken, èn 't leed niet al te lang, de koster betaalde zijn pintje en trok verder. Seffens zette ze zich bij Karél, en gingen aan 't klappen eerst van on verschillige zaken e\n eindelijk van den tijd hunner blauwerij. Karei, zei Tisten, waar is de on gelukkige tijd, niet waar, vriend O ja, Tisten; ik heb u wel ruw behandeld, maar ge moet het mij ver geven; ik was zot van hoovaardigheid. Wat zegt ge Karei, vergeven 't is lang vergeven. Hoe zouden wij niet vergeven het klein leed dat de mensch ons aandoet, als God in zijn barmhartigheid zooveel gruwelen en zonden vergeeft op een enkel teeken van berouw; want ge moet weten, Ka- rel, wij ook, gelijk gij, wij verfoeien en betreuren or.r verleden, en zijn ten volle met God verzoend. Maar, vriend, van iets anders gesproken hebt gij nooit gepeinsd of gedacht hoe het ky/airt dat gij op 't laatste in al uw po gingen mislukte f Bah ja, 'k was vol achterdocht dat ik verraden was; dat de eene of andere mijner mannen mijn geheimen verkocht aan de kommiezen; maar nu ben ik er zeker van de bewaker van de gevangenis, om mij te tergen en te pijnigen, heeft mij alles verteld, alleen heeft 'hij den verrader nooit genoemd, 'k Zou hem nu nochtans willen ken nen, niet alleen om hem vergiffenis te schenken, maar om hem: uit den grond van mijn hart te bedanken. Want, zon der die tegenslagen, die mijn onder gang veroorzaakten, was ik nog godde loos en misschien zou ik als een godde- looze gestorven zijn en voor alle eeu wigheid verloren. Is dat gemeend, Kaïel, vroeg Tisten angstig. Ja zeker is 't gemeend, en nog meer dan ik het kan zeggen. Welnu, die lafaard, die ongeluk kige was ik. En ik die u heb geholpen, voeg de Pier Cock ér bij, en zij namen Ka- rel alle twee bij zijn handen. Ik ben niet veel bedrogen, vrien den; maar 't is gélijk ik u gezegd heb... ik vergeef het u gaarne, en 'k ben u zelf uitermate dankbaar, 't Is waar, gij zijt de schuld dat ik nu een arme werk man ben en dat ik zooveel heb moeten uitstaan in de gevangenis; maar de vse.de en 't geluk, waarvan mijn hart nu overstroomt, wegen daartegen rij kelijk op. Zonder het te weten of té willen, hebt ge mij een schat bezorgd .die meer waard is dan al de rijkdom men der wereld. Nog iets. Karei, wij zijn volgens geweten verplicht, zoo verre onze nrid-

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 2