SlaflsBiiaws 5Als het toch maar geen oorlog wordt Hebt ge de laatste berichten ge hoord over Korea Wat gaat daarvan voortkomen Weet ge 't al Nergens nog ko len te verkrijgen I En wat wordt alles duur Tot wat dient het nog de kinde ren te laten studeren in deze onzekere tijd Enz enz. In de meeste gevallen zijn het de vrouwen die met deze zwartga'lige ge dachten rondlopen. Zij denken aan al- ierlei nare mogelijkheden, zien in alles een naderend onheil, en maken het ook thuis hun omgeving lastig door steeds maar weer te spreken over honderd dreigende moeilijkheden die wel eens zouden kunnen gebeuren, 's Avonds als iedereen na volbrachte dagtaak, denkt rust te vinden in de huiselijke kring, begint het pas goed. Allies wordt opgesomd wat weer eens opgeslagen is. u Ik weet niet hoe het einde der. maand te halen Hoe gaan we de be lasting betalen De kolen zijn haast op enz. Aan de kinderen wordt tot vervelends toe uitgelegd hoe duur de schoenmaker is, en de wol voor hun kousen. En ze moeten toch vooral heel zuinig zijn op hun kleren, want binnen kort is er misschien wel niets meer te koop. Zo gaat het door, avond na avond. En deze vrouwen vergeten volkomen dat ze bszig zijn door dit gezeur en ge klaag een onaangename drukkende sfeer te scheppen in haar eigen huisge zin. Een dezer dagen ontmoette ik 's avonds tamelijk laat nog een school vriend van mijn zoon. Alles goed thuis O, ja Mevrouw best. iNog zo laat op straat. Ach, h'm, wat zal ik U zeggen. Moeder is heel goed en braaf hoor, maar ze in de laatste tijd toch zo pes simistisch gestemd. En al dat gepraat werkt op de duur op m'n zenuwen. Daarom moet ik er af en toe eens tus sen uit, en ga ik 's avonds nogal eens naar vrienden of cinema. Zegt dit niet genoeg Is dit geen lesje dat we ter harte moeten nemen. Zou het niet veel beter zijn wat min der te zeuren en wat opgewekter te zijn O, ik weet heel goed dat dit niet al tijd meevalt, want het zou een onwaar heid zijn te beweren dat de storm dit over deze wereld woedt qn§ helemaal niet aangaat. Ik beken rechtuit dat ook ik soms de grond onder m'n voeten voel wankelenwanneer ik neerkijk op het donkere hoofd van m'n yolwassc zoon. Of wanneer ik 'heimelijk naar m'n man kijk en me afvraag of we wel samen oud zullen v/orden. Die momen ten hebben we waarschijnlijk allemaal, maar daar moeten we ons tegen ver zetten.. We mogen ons toch niet zo vlug uit het veld laten slaan: hebben we al niet vaak iets gevreesd wat nooit gebeurt is Werkelijk met zeuren wordt niets goeds bereikt. Wij vrouwen moeten sterk zijn en dapper onze moeilijkhe den alleen dragen. Onze omgeving mag 'er niet onder lijden, er moet 's avonds in onze huiskamer een stemming zijn van gezelligheid, liefde en rust, waar man en kinderen zich prettig voelen, en waar ze zelfs hun eigen zorgen en moeilijkheden voor enkele uren zullen vergeten. Als U dit kunt bereiken, bent U pas een echte vrouw». TANTE DINA. INSTRUCTEURS VOOR BURGERLIJKE VEILIGHEID sW OORLOGSTIJD CANDIDATEN MOETEN ENGELSE TAAL KENNEN In het kader van de regeringsmaat regelen met het oog op de inrichting in ooiilogstijd van de burgerlijke veilig heid, zal de minister van Binnenlandse Zaken onmiddellijk tot de oprichting van een kader van instructeurs over- jaan, bekwaam om de recruten, die ge roepen zullen zijn om deel uit te maken n de nieuwe organisatie voor de bur- rlijke veiligheid op te leiden. Met dit doel wordt er beroep ge daan op de candidaten, die verlangen deel te nemen aan de bijzondere oplei dingscursus. Gewezen instructeurs van het leger, ontslagen van alle militaire verplichtin gen, leden van de brandweerkorpsen en oud-leden van de vroegere passieve luchtbescherming genieten de voorkeur in het begeven van die bedieningen. De kennis van de Engelse taal is vereist. De aanvragen, begeleid van een cur riculum vitae, dienen schriftelijk aan de minister van Bin. Zaken, Leuvense- 1, Brussel, uiterlijk vóór 1 Februa ri 1951 te worden gezonden. °o° GEBOORTE VERWACHT OP HET KASTEEL TE LAKEN TEGEN HALF FEBRUARI De geboorte van het tweede kind in het gezin van de Koning en de Prinses de Rethy wordt tegen half Februari verwacht. In verband daarmee heeft in de ca- binetsraad onlangs een vluchtige ge- dachtenwisseling plaats gehad over het statuut van de Prinses en dit van de kinderen uit 's Konings tweede huwe lijk. Bij notariële acte, ten tijde van het huwelijk, in 1941, verklaarde de Ko ning, dat zijn echtgenote geen aan spraak verlangde te maken op de titel van Koningin en als Prinses de Rethy zou bekend staan. Ook. zouden de kin deren uit het tweede huwelijk niet in aanmerking komen'bij het regelen van de troonsopvolging. Dit was een wens, die echter door een regering moest be krachtigd worden,' wat nog niet is ge beurd. De huidige regering heeft nog geen beslissing getroffen. Tegen September aanstaande zal men echter een aantal vraagstukken moeten regelen wanneer de Koninklijke Prins 21 jaar oud zal worden en als Koning de. troon zal be stijgen. Alsdan zal men het statuut van Koning Leopold móeten bep'aléri. DE WEDDESCHALEN VAN DE ONDERWIJZERS Afschaffing van de öijwedde BESLUIT VRIJDAG E. K. De weddeschaal voor onderwijzers, goedgekeurd door de cabinel.raad tij dens zijn laatste vergadering, voorziet een aanvangswedde van 56.400 fr. met twee- en driejaarlijkse verhogingen om bij het einde van de loopbaan j 102.480 frank te bereiken. Deze wedde geldt voor de onderwij zers van de buitengemeenten, zo j van de officiële als van dc vrije schc- len. De verhoging ten opzichte van de .huidige schalen bedraagt 4.320 fr. tot 16,300 fr. naar gelang het aanta'! dienstjaren. In de gemeenten van 50.000 tot 100.000 inwoners zal het barema 5 7.840 fr. tot 103.360 fr. bedragen en in gemeenten met meer dan 100.000 inwoners 57.840 fr. tot 109,200 fr. De onderwijzers van deze laatste twee soorten gemeenten zullen dus iets minder ontvangen dan oorspronkelijk was voorzien. Enkele wijzigingen moe ten nog aangebracht worden om de volmaakte stijging van de wedden te verzekeren naar gelatng de dienstjaren. Dit zal naar men hoopt tegen toeko mende Vrijdag klaar zijn en dan zal de cabinetsraad de schalen uiteindelijk 'kunnen goedkeuren. Verder voorziet het ontwerp, ten einde de verkregen rechten te eerbie digen, dat nog gemeentelijke bijslagen mogen verleend worden tot een van zes drie-en-twintigsten. Dit. is ongeveer een vierde van de huidige bijwedden, en de credieten er voor zullen moeten ingeschreven worden op de gemeente lijke begroting. Het fonds voor de ge meenten zal niet tussenbeide komen. Aan dc nieuw-aangeworven onder ijzers zal deze bij wedde niet .meer mogen betaald worden. oOo- WEER LICHTE STIJGING VAN HET INDEXCIJFER Naar wij vernemen, zou het index cijfer van de kleinhandelsprijzen, dat toch zo min of meer een beeld g^eft van dc levensduurte, deze maand óp- nieuw een stijging ondergaan. Het zal waarschijnlijk 388 of 389 bedragen, hetgeen 4 of 5 punten meer is dan vo rige maand. Er heeft zich nochtans een lichte prijsdaling voorgedaan voor de eieren, rnaar andere producten, zijn weer ge stegen. Vooral het vlees oefent op de levensduurte een zeer adelige invloed uit. Met de stijging der prijzen stelt zich natuurlijk ook telkens het probleem der lonen. De koppeling der lonen aan het indexcijfer moet zq spqedig moge lijk in ieder bedrijf warden doorge voerd, en tevens toegej ast, dat de pa ritaire commissie; er spoedig mo- Iijk werk van makerij want wanneer van de kerk naar hunne woning moest brengen. Ternauwernood ontsnapte ik nog aan het oog van haar, die hij met zoveel hoogmoed zijne vrouw noemde, en ik sloop haastig achter gindse groep boomen; want voor de ganse wereld zou ik niet gewild hebben, dat zij wis ten, dat ik mij in hunne nabijheid be vond. Ik. die door hen zo verachtelijk ■behandeld en beledigd was Gij deedt zo verkeerd mogelijk, hernam de geestelijke op den dag, waarvan gij spreekt, was E... de laatste plaats, waar gij komen moest. - En toch was ik er, vervolgde de ander. Zoals ik u reeds gezegd heb, ontweek ik hun blik; en toen de krom ming van den weg hen aan mijne blik ken had onttrokken, nam ik bij mij zeiven het onherroepelijk besluit, nooit in mijn leven de belediging te verge ten, die ze mij hadden aangedaan. Ge komt steeds op hetzelfde te rug, Daniël, merkte de geestelijke op, ge zijt nu teruggekeerd tot het punt, waarvan ge zoeven uitgingt. Ik begaf mij weder naar Amster dam, hernam Vermeulen, zonder acht te slaan op de woorden van den pries ter, en werd, tot grote verbazing van allen, die mij toen kenden, een geheel ander mens. Ik leefde alleen in de hoop om dat ééne doel te bereiken; en om die begeerte vervuld te zien, spande ik al mijne krachten in. Er is een oud rpreekwoord «Wien de schoen past, irekke hem aan, en misschien was ik daarom wel zo getroffen door zijne be ledigende zinspelingen op den dom kop Vermeulen», gelijk hij mij in onze schooldagen geliefde te noemen. Doch vodharding kan somtijds wel opwegen, de index in de toekoms melingen zou ouders i; maand, dan, zouden oo den groter worden. SRECHTEN LUX HG EINDE AR Voor Financiën rréeft met acht ar goedkeuring j betreffende de eenmaking van: de'- 'cijnsrechten DHni....n'die" NIEUWE ACCU?* IN BENE EERST TGEPASS1 VOLGEND JJ De Kamercommissie is bijeengekomen. Zij' tegen' drie stemmen h. ehe'cht aan de (Benelux). Zij heëfÜe grotere schom- m dan deze de moeilijkhe- 'het verslag van dhr'Schëyffer daarover óp vief onthoudingen gekeurd. Dhr. Schè'yver. als vers 1 ggcvcr van hè betreffende de accijnsré vroeger reeds voorgste nier dadelijk toe te pass twee jar'c-n te voor- eenparig goed ig aangewezen wetsontwerp, jhten. Hij had d de conventie en, een teimijn :ien en met de ministers van :Nederlai§\ en Luxem op dat stuk tien. heeft zoR- iteyven te o nis van burg contact te tot verstandhouding te De minister van Finav' der het verslag van d! hebben geboord, doch- zijn bedoelingen. reed> iet geno men met zijn collega's "i fcelux om de toepassing van nieuf |cijnsrech- ten uit te stellen. Volgens sommige ledil an de com missie zou de minister yefldaard heb ben dat deze toepassing waarschijnlijk tot einde 1952 zal worden verdaagd. NIEUWE GOLFLENGTEN VAN HET GEWESTELIJK VLAAMS R ROGR AMjVLA Door de Vlaamse Uitzendingen van het N. I. R. wordt medegedeeld Er wordt bevestigd dat de uitzendin gen van het gewestelijk Vlaams pro gramma thans vanuit Veltem op golf lengte 198,5 M. (1511 Kcs) geschie-, den bij middel van een vrij krachtige nieuwe zender met een straalantenne van 100 meter en vanuit de hulpzen der Vichte op golflengte 202,1 M. (1484 Kcs). Zoals bekend worden de program ma-onderdelen uitgezonden vanuit de studio's Antwerpen, Gent, Hasselt en Kortrijk op Zondagen van 9 uur tot middernacht, en op de weekdagen van 10 uur tot middernacht. WACHTDIENST DER APOTHEKEN Zijn van dienst voor dringende ge vallen van 9, tot 12-en van 1 4 tot 18 u.: ZONDAG 28 JANUARI 1951. Apotheker DELBECQ G., WERF, 4 Tel. 216.22. GEDURENDE DE WEEK NA 19 TJ. vanaf Zaterdag 27 Januari tot en met Vrijdag 2 Februari inbegrepen, apothe ker Delbecq G., Werf, 4. Tel. 216,22. De Apotheken der stad zijn gedu rende de week epen van 8,30 tot 12 uur en van 13,30 tot 19 uur. oOo GENEESKUNDIGE ZONDAGDiENST Bij afwezigheid van den huradoide? kan men zich voor dingende gevalle: wenden ZONDAG 28 JANUARI 1951. Dr L.SCHOCKAERT, HOUTMARKT r.r. 2. Tel. 242.88 oOo VANDALENSTREKEN Tijdens de nacht van Zondag op Maandag hebber, onbekenden opnieuw talrijke vandalenstieken uitgehaald Langs de St. Annalaan werden twee boompjes afgsbrolcen, in de Gentse straat aan het huis Ceymeulen de wa- terafloopbuis afgebroken en weggeno men, aan het huis Callebaut een vens terruit van 3 X 1,75 m. beschadigd. In de Nieuwbeekstraat werden de dek sels der rioolputten weggenomen en in één ervan werd de aflpopbuu teiugge vonden. Aan bet huis nr. 144 werd di lamp- der elektrische verlichting ver nield, evenals in de Diepestraatwaa nog 5 lampen en in de Klapstraat nog 2 lampen werden stukgeslagen. De po- litie stelde een streng onderzoek in om deze nachtridders loon naar werken te kunnen geven. oqo UITGIFTE VALS BRIEFJE VAN 10G0 FR. In het postkantoor Aalst I werd door R. Fr. van Aalst een belangrijke som geld gestort. Tussen de briefjes 1.000 fr. werd door dc bediende een vermoedelijk vals ontdekt. Het werd in beslag genomen en voor eerder on derzoek aan de politie overhandigd. tegen gebrek aan talenten; want het is zeker, dat volharding en goed geluk iemand een beter standpunt in de maatschappij kunnen bezorgen, dan al dc talenten van een man van genie.Het bewijs daarvoor zie ik in mij zeiven want ik sta nu reeds op den hoogste sport der ladder, terwijl hij nog bene den, op den' grond, staat. Maar óm verder te gaan: ik werd toen ten op zichte van de zaken even vlijtig, als ik vroeger daarvoor onverschillig geweest was: altijd de eerste op het kantoor, en de laatste om het te verlaten; ter wijl ik gretig elke gelegenheid aan greep, om bij mijn patroon in een goed blaadje te komen. Vooral tracht te ik mij onmisbaar te doen zijn, door enigermate goed te maken, wat ande ren nalieten of verwaarloosden; en om dat ik vlijtig en nauwlettend wa:. tot zelfs in de geringste kleinigheden, die op mijn beroep betrekking hadden, won ik iederen dag meer in de achting van mijn thans overleden patroon, den heer Overmeer, en legde zodoende den grondfi'.ag voor mijn tegenwoordig ge luk Maar ik verveel u, nietwaar? zeide hij, Dlotseling den draad van het verhaal afbrekende; de zon gaat reeds onder: ik kan het schoone. oude ge bouw. waarvan ik nu spoedig eigenaar zal worden, waarlijk haast niet meer zien. Laat het huis nu maar met rust, hernam de geestelijke; ik ben nieuws gierig te vernemen, waar en wanneer gij baron Van Stralen weder ontmoet hebt; want gij weet, dat het reeds vele jaren geleden is, sedert wij elkander voor het laatst zagen. -Welnu dan, ik zal verder gaan. VERKEERSONGEVALLEN Van Molle Edmond van Aalst had zijn personenauto voor zijn woning in de Korte Nieuwstraat, nummer 21 ge parkeerd. Op zeker ogenblik werd zijr voertuig aangereden door de personen auto gestuurd door Scl.c'.rlinclc Al- bert uic Aalsc. dewelke in dc richting van de Botermarkt naar cc Roosevelt- laan reed. Hie: bij werdén Heide voer tuigen beschadigd. Van Dorpe Remigius uit Gcr.l had een personenauto geparkeerd cp de Gentsesteenweg ter hoogte van hel hui: nummer 273. Op zeker ogenblik werd zijr. voertuig aangereden door :!e aulovrachtwagen gestuurd door De Fcyter Alphonse uit Mere dewelke :n de richting van Aalst naar Gent reed. Beide voertuigen liepen hierbij zware chade op. Van Cauteren Jozef uit Aalsl reed met een actovrachtwagen in c'e Hoveniersstraat in de richting van de Moorselbaan naar het centrum. Tci hoogte van het huis nummer 24 kwam het tot een botsing met de lichte be stelauto gevoerd door Putteman Se- bastiaan uit Aalst, dewelke in tegen overgestelde richting reed. Beide voer tuigen werden hierbij licht beschadigci, Haeck Leopold van Aalst reed met zijn autovrachtwagen over de Zee bergbrug in de richting van Aa'-St naai Brussel. Wanneer hij pas over de brug wilde hij links afzwenken om de Gheeraerdtslaan op te rijden. Op dat jenblik werd zijn voertuig zijdelings aangereden door de lichte bestelautc ;evoerd door Valcke Marcel uit Ever- jem, dewelke eerstgenoemde wilde voorbijsteken Hierbij weiden beiden voertuigen beschadigd. Van Mofle Edmond van Aalst reed met een personenauto op de Gent- ;esteenweg in de richting van Aalsl naar Gent. Op zeker ogenblik werd zijn voertuig langs achter aangereden door Verwaeren Frans uit Appels de- elke in dezelfde richting reed. Beide voertuigen werden hiei'bij beschadigd. Lienart van Lidt de Jeude Rogei uit St. Lambrechts-Woluwe reed tijden; de nacht met een personenauto op de onverlichte Gentsesteenweg in de rich- j van Gent naar Aalst. Ter hoogte van het huis nummer 359 was hij bezij den de rijweg geraakt, drukte wal meer op de gaspedaal en kwam in de eide van Boulanger Emile terecht, Flierbij werd de afsluiting alsmede de personenauto beschadigd. Camu Florent uit Hekelgem reed met een pèrsonenautó op de Dender- mondsesteenweg in de lichting van Aalst naar Dendermonde. Ter hoogte van het huis .-Fantasia» kwam het ech ter tót een botsing met de kolenwagen getrokken door een paard en gemend door D'Herde Robert uit Aalst, dewel ke in tegenovergestelde richting réed. Hierbij werd de auto van Camu be schadigd. - De Brauw Frits van Aalst bad een personenauto geparkeerd op t-c Grote Markt vóór hei: stadhuis. Op ze ker ogenblik werd zijn voertuig aange raden door de personenauto gestuurd door Fransen Maurits uit Erembode- gem dewelke er in achterwaartse be weging tegen gereden had. Beicle voer tuigen werden hierbij beschadigd. Bij al deze ongevallen is de schade door verzekering gedekt en werden de nodige vaststellingen ter plaats door de politie gedaan. °o° GEVRAAGD energische lijke kracht, tussen 30 en 40 jaai nende talrijk personeel leiden, confectieatelier. Schrijven bureel var het blad onder letters A. C. L. Op een stormachtige dag in de maand Januari, even r.adat mijn patroon, de heer Overmeer, en ook mijne mede klerken, vertrokken waren, hield een lij tuig stil voor de deur van ons kan toor, en een oud heer stapte er uit. Naar het uiterlijk teoordeelen, scheen hij evenwel niet zo bejaard, a's ik mij in het eerstverbeelde, maar vóór zijn tijd oud geworden te znn, 't zij door icizen in den vreemde, of door ene los bandige levenswijze, of 'misschien door de zorgen c-n wisselvalligheden van het leven, of door welke oorzaak dan ook; mogelijk door ene' van die om standigheden, wellicht ook door alle'te zamen. Met ene zekere gejaagdheid in zijne manieren, vroeg hij naar den heer Overmeer; en toen ik hem zeide, dat deze reeds voor dien dag het kantoor had verlaten, vroeg hij, of ik een van de klerken was. Ik antwoordde natuur lijk bevestigend, waarop hij een num mer van ((Handelsblad» uit zijn zak haalde, en mij ene advertentie aanwees van mijn partroan, waarin deze meld de, dat personen, die aanzienlijke geld sommen verlangden, onder hypothe cair verband van huizen of landenj zich om nadere informatiën hadden te wenden aan het kantoor" van den heer Overmeer op de Brouwersgracht. Gij kunt dengenè, dié deze ad vertentie heeft laten plaatsen, morgen ochtend om elf uur spréken, zeide ik, en zou daarna weggegaan zijn, zonder er in het minst aan te denken, dat de man, die daar voor mijn stond, mijn oude vijand was, indien ik niet op het adreskaartje, hetwelk'bij mij overhan digde, de svoorden gelézen had Ba ku r.- ooi ron Van Stralen van Stralenstein. j Voor een ogenblik stond ik verbaasd I onbeweeglijk. Kon het mogelijk we zen, dat wij elkander zozeer hadden vergeten Hadden de jaren zulk ene grote verandering op ons beiden te weeggebracht j Ik nam echter onmiddellijk het be sluit,, mij niet aan hem bekend te ma ken; want ik zag duidelijk in, dat ik nu gelegenheid zou krijgen om het doel te 'bereiken, waarvoor ik leefde. Daar stond hij dan voor mij, hij de trotse Van Stralen, die door armoede en el lende gedreven werd (want in slechte omstandigheden moest hij bepaald ver- keren: hoe kon hij anders tot zulk een stap overgaan?) om geld op te nemen op zijne bezittingen I Zeer onaangenaam, riep ik, na ene kleine pause; maar ik zal zorg dia gen, uwe boodschap niet te vergeten, fk ben de vertrouwde klerk van den heer Overmeer, en kan dus gerust de afspraak voor hem met u maken, op morgen te elf uren. Ik opende daarop de deur, en liet hem zoo koeltjes uit, alsof wij el kander vroeger nooit gezien hadden. Dat was mijne eerste ontmoeting met Van Stralen, na dien vreeselijken dag vóór ongeveer dertig jaren. Toen hij heengegaan was, wierp ik mij op een stool neder, en bleef langen tijd, met mijn gelaat in mijne handen ver borgen, nadenken over het verleden, en, laat ik het maar bekennen, plannen maken voor de toekomst. Ik wist zeer goed, dat hij nu vroeg of laat in mijne handen zou vallen. En zult gij niet tevreden zijn met de armoede van hen, die u beleedigd hebben Dat zal toch wel voldoende wezen, niet waar, Vermeulen ja, hel is reeds meer dan genoeg; want gij be grijpt zeer goed. hoe diep een man ah Van Stralen zulk een toestand moei treffen. Gebruik de macht, die gij be zit met mate, Vermeulen. Indien gij barmhartig zijt, zult gij u in ene ande re wereld schatten verzamelen, die u eens zeer te goede zullen komen. Het zijn paarlen voor de zwijnen geworpen. Pater Kamps, hernam Ver meulen. Maar, zoals ik zeide, ik zat over de vervlogen uren na te denken, zonder mij om den tijd le bekomme ren, totdat ik huiverig begon te wor den; want het vuur was onderwijl ge heel uitgegaan. Het was dien namiddag bitter koud. en ik besloot mij zo spoe dig mogelijk naar huis te begeven, en daar eens te overwegen, hoe ik het den volgenden dag zou aanleggen; wani het was mijn vaste voornemen, mij indien het enigszins mogelijk was, niel aan Van Stralen bekend le maken. Nadat ik ene sigaar aangestoken, mijne overjas aangetrokken en d> goed dichtgeknoopt had, ging ik met de paiapluie in de hand de straat op, totdat ik ene vigilante ontmoette. Ik beval den koetsier, mij spoedig naai mijne woning in de Utrechtsestraat te brengen. Gedurende den gehelen ril had ik niets voor mijne ogen dan van Stralen van Stralenstein, gelijk hij ziel; bij voorkeur noemt, met Zijn akelig ge laat val rimpels, zijne dunne, magere gestalte, bevende ledematen en grijze haren. Nu kan ik mijn plan ten uitvoei brengen, dacht ik, even veilig alsof hij 't beeld van mij zeiven was komen (e- nen4 'i Yervolgt..

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 3