kosten voor ieder 250.000' millioen belopen. Op onze luchtvaartlijnen is vooral de Kongo-trafiek zeer belangrijk te noemen wegens de regelmatigheid en de omvang. Vooral deze lijn, die de ruggegraat is van ons luchtverkeer, dient beschermd te worden, terwijl an derzijds het rendement der andere lij nen door internationale pools meer rendeend dient verhoogd te worden. Terloops1 wees de minister op het te kort aan Vlaams leidend en technisch personeel op de luchthaven van Meis broek en op de mogelijkheden die bier, zoals in het leger, voor degelijke Vlaamse elementen zijn weggelegd. Deze zakelijke uiteenzetting. noch tans doorspekt met talrijke spirituele bemerkingen, werd door het audito- DE VERGOEDING AAW DE DEURWAARDERS AANPASSING NAGESTREEFD Aangaande de verbetering van de bestaansvoorwaarden van de deur waarders bij de Hoven en Rechtban ken werden door de Minister van Justi tie, de h. Moyersocn in het Bulletin van Vragen en Antwoorden», volgen de inlichtingen verstrekt. cc 1Het tarief in strafrechterlijke zaken werd verhoogd bij besluit var 28 December 1950. 2) lk hoop in afzienbare tijd het ta rief in burgerlijke zaken en het tarief voor de protesten te mogen aanpassen. 3) Wat de inwendige dienst op de gerechtshoven betreft, wordt een be sluit, waarbij de vastgestelde vergoe ding verhoogd wordt, thans door de CB£BHS£B0EH^KE3 rium warm toegejuicht. i- -p ,r i De stichtingsdag Politica werd Rafcl St,ate ond«™cl*-. Terzelfder- verder besloten door een gezamenlijk M wo^ mogelijkheid bestudeerd maal dat door ministor Coppé. ere-1 voormelde dienst op een ander manier- voorzitter der vereniging, gepresideerd te 1-1 -i i j werd. Oud-studenten van de .chool, -) tmdehjk w.js i er op dat de voor Politieke en Sociale WctenscUo-commissie voor rechterlijke inlichting, pen, die door de stichters niet konden ook, wat de deurwaarders bcte.t, haar bereikt worden, kunnen zich wenden tot het secretariaat der vereniging dat gevestigd is aan de Diestse straat, 158, te Leuven. °o° GEEN GOIVÏSVIUWSST5SGHE SPREEKBEURTEN VOOR DE RADSO BESLISSING VAN DE RAAD VAN BEHEER VAN HET N- L R. Naar wij vernemen, heeft de raad werkzaamheden voortzet. oOo LICHTING 1952 DATA VAN OPROEPING Naar verluidt, zullen de jongelieden van de lichting 1952, in principe niet ender de wapens worden geroepen vóór October 195 IDe studenten van deze klasse kunnen opgeroepen wor den met de schijven van Augustus, October of December 1952. Het zal volstaan de gekozen datum van beheer van het N.I.R. in zijn ver-1 ,e |o,en we,en Joor ,=iddel van de gadering van Maandag met 21 stem men en 4 onthoudingen de beslissing genomen voorlopig geen communisti sche spreekbeurten in dc «Vryje poli tieke tribune van het N. I. R.» toe te laten. oOo HET INDEXCIJFER DER KLEINHANDELSPRIJZEN STIJGING MET 4,8 PUNTEN IN JANUARI Naar we vernemen, zou het index cijfer van de kleinhandelsprijzen voor de maand Januari 388,6 punten bedra gen. Ten overstaan van het indexcij fer van December 1950 dat 383,8 af kaarten cc Verlangens», die hun bij hun schijning vóór het werfbureau zul worden ter hand gesteld. DODATIE PRINS KAR EL De diensten van de Kamer hebben de tekst van het wetsontwerp, houden de toekenning van een dotatie aan zijn K. H. Prins Karei van België rondge deeld. In het eerste artikel wordt bepaalcl dat aan Z.K.H. Piins Karei van Bel gië een jaarlijkse dodatie van 4 mil lioen frank wordt toegekend; deze do tatie neemt aanvang van 22 Juli 1950 punten bedroeg betekent dit een stij- ging van 4,8 punten in de maand Ja nuari. Die verhoging van het index cijfer is hoofdzakelijk te wijten aan dc stijging van de pi ijzen van boter, vlees en textielwaren. Uitgedrukt in percen- Artikel 2 luidt als volgt Het ge deelte vanhet. domein van Argenteuil gelegen op het grondgebied van dc meenten Terhulpen, Ohain en Water loo, groot in totaal 143 ha. 59 aren en aangekocht door de Belgische tages wil dit zeggen dat de prijzen in Staat luidens een akte verleden voor Belgie sedert de Koreaanse oorlog gouverneur van de provincie Bra- (Juli jl.) met 5 t.h zijn gestegen. lot bant opl Juni 1949,. zaL door de einde November bedroeg de stijging 4 Staat te zijner beschikking worden ge- t.h. (i t.h, komt oveieen met circa steld,. onder verplichting voorde Prins punten). Dit cijfer steekt gunstig af ip het onderhoud er van te voorzien. ten opzichte van de percentages de: stijging in de naburige landen.In Frank rijk bedroeg het indexcijfer van c!e voedingswaren in Juli 105.3 punten (vergeleken met de basis van 100 punten in 1949). Dit puntencijfer i steeg per einde December tot 1 1 8 pun-1 ten, wat overeenkomt met een stijging -oOo- LENING v. WEDEROPBOUW EERSTE SNEDE. Bij cle 165ste trekking van de Le ning tot Wederopbouw (eerste schijf) weid een lot van 1 millioen frank toe gewezen aan obligatie nummer 351 van ran 12 t.h. In Nederland anderdeels j de re«ks 19*>- steeg het indexcijfer van de levens-' bïNr,Dh.. duurte var. Juli jl. tot November van i De uilslag van de 40ste trekking van 241 tot 249 punten, wat een_ stijging j - vertegenwoordigt van 4 t.h. lenslotte S ,J kan worden gewezen op de stijging van de wereldprijzen, stijging die op 25 t.h. wordt geschat. Inderdaad steeg het cijfer van de Amerikaanse goederen- index-Moody te New-York van 405 tot 41 7 punten. de Lening tot Wederopbou' (3d. Hei Vervallen Huis EEN VERHAAL UIT HET LEVEN. DOOR HENRI. fr. Reeks 7059 Nr. 599. 250.000 frank. Reeks 7438 Nr 205 De overige obligaties van deze reek; n inlosbaar tegen 1.000 frank. dFderdFdag" lste Vervolg. Hier haalde de man even adem. en een wreede glimlach plooide zich om zijne lippen, toe hij in de gelaatstrek ken van zijn metgezel een afkeurende uitdrukking ontdekte, die zelfs bij het geringe licht van de ondergaande zon merkbaar was. Ik was zeker,' zo vervolgde hij, dat mijn uiterlijk niet zo bijzonder veranderd was; want de Fortuin was mij in dien tijd gunstig geweest. Ik had getracht, mijn hart geheel van de trou weloze van Stralenstein af le wenden; en, ongeveer drie jaren na dien droe- vigsten dag mijns levens, was ik ge huwd met de enige .dochter van een lijk koopman. Niettegenstaande de ve le uitgaven, welke ene huishouding op ruimen voet met zich brengt, had ik met mijn gezin genoeg, ja er heerste enige overvloed. Wilde ik in mijne plannen om trent baron Van Stralen slagen, dan was het nodig, dat hij mij niet zou her kennen. Ik dankte daarom mijn goed geluk, dat de onderhandelingen, welke spoedig zouden beginnen omtrent ene compagnieschap tussen mijn patroon en mij, nog niet in vo:len gang waren; want zeer waarschijnlijk zou Van Stra len zich het verleden herinnerd heb ben, indien hij den naam v. Vermeulen bij dien van Overmeer gezien had. Zo als de zaken nu nog stonden, had ik dus veel hoop, dat hij mij niet zou ont-! idekken; te meer, daar ik sedert ye!e: jaren den naam van Daniël afgelegd had, om aan den wens van mijne vrouw te voldoen, die beweerde, dat mijn tweede naam Franciscus, welluidender was, en mij gene rust liet. voordat ik eindelijk mijn alledaag se naam iiet varen. Daar mijn patroon bovendien reeds lang aan dien naam gewoon was, en mij. omdat hij mij reeds in mijne jeugd gekend had, al tijd Franciscus noemde, behoefde ik niet de minste vrees te koesteren, dat Van Stralen te weten zou komen, ik was; zelfs al had er ook enige grond van vrees beslaan, want ik betwijfelde het zeer, dat hij weet, wel'.ken afkeer ik. niet onnatuurlijk, voor hem ge voel, en... Misschien wel niet onnatuurlijk, viel hem de geestelijke in de rede maar indien wij altijd met de natuur te raden gaan, zullen wij dikwijls... j Ik verlang gene predikatie, eer waarde heer; gij hebt mij verzocht u te verhalen, wat er heeft plaats gehad in al de jaren, dat wij elkander niet gezien hebben. Ik ben bijna aan het 'einde van mijn verhaal; zal ik er me de voortgaan I Een zachte hoofdknik was het eni0 antwoord. Mijne vrouw en kinderen meen den dien avond, dat ik zeer ontevre den was; maar ik houd goede orde in mijn gezin (sommige mensen hebben mij nu en dan wel eens. een huisplaag genoemd) zodat ik niet veel door mij- SPIJSKAART „VOOR d£ GANSE WEEK ZONDAG GarrgSgnsla Bruine Ragoütsocp gegarneerde Rostbief Aardappelcroquetten Schuimige vanillepudding. MAANDAG Rostbief Witloof gekookte aardappelen Verloren brood. DINSDAG Stoofcarbonaden gekookte aardappelen wafels. WOENSDAG Gebakken Kabel- jouwnroten mayonnaise gebak ken aardappelen -Fruit. DONDERDAG Varkenscoteletter, Witte selder in schotel gekookte aardappelen griesmeelpap. VRIJDAG .Mosselen frites Rijst met Appelen. ZATERDAG Gehakt met toma tensaus aardappelpuree Yogurd met beschuit. VOOR DE LEKKERBEKKEN. BRUINE R'AGOUTSOEP. BE NODIGD 250 gr. rundsoepvlees, 1 1. water 5 gr. zout1 kruidnagel stukje laurierblad, stukje spaanse pe per, 1 uit takje plerselie stukje gesnippperde wortel 40 gr. boter 40 gr. bloem 5 gr. maizena 50 gr. Kalfsgehakt JA eetlepel Worces- tershiresaus. BEREIDING Trek op de gewone wijze bouillon van het vlees met het water, het zout en de verschillende kruiden. Fruit de boter met de ui en de bloem bruin (zonder ze te laten branden) voeg .hierbij roerende de ge zeefde bouillon en laat de soep met de balletjes gehakt nog een uur zachtjes doorkoken. Bind ze ten-lotte met de aangemengde maizena en maak ze af met de Worcestershiresaus. SCHUIMIGE VANILLEPUDDING (bavarois a la vanille). BENODIGD 4 dl. melk 2 eieren 100 gr. sui ker 2 J/? dl. slagroom i stokje vanille 4 gr. gelatine of 12 gr. poedergelatine. BEREIDING Klop de eierdooiers met een 'epcl suiker flink door elkaar. Spoel de puddingvorm met het onge klopte eiwit om en zet deze omgekeerd weg om er het' overtollige eiwit uit te laten lopen en de vorm tegen uitdrogen te bewaren. Breng de melk langzaam aan de kook met het gespleten stokje vanille en de overige suiker, giet hem, flink roerende, bij de geklopte dooiers, doe alles iiuxS$ ai> terug en laat het mengsel, kloppende met een garde, op het vuur- gebonden worden (maar vooral niet koken). Los de gelatine, na 10 a 15 min in, koud water geweekt te zijn, in de hete vloeistof die van het vuur genomen is, op. Neem er de va nille uit. Laai de massa even bekoelen. Klop de room en de eiwitten stijf, giet hierbij roerende het puddingmengsel cn Iaat het af en toe roerende, staan, tot het geleiachtig begint ie rvorden. Doe het dan in de puddingvorm en laat de pudding koud en stijf worden. Geef er geen saus. bij doch wel gaarne vanillewafels orbiscuits. KABELJAUWMOTEN. 4 kabel jauwmoten van 2 cm. dikte, citroensap zout, peper, wat paneermeel, boter of margarine, peterselie. -BEREIDING Was de moten, droog gaan waren, bleef niet zonder enige uitwerking op mijn geest. Ja, dat kan 'ik best begrijpen, antwoordde de priester, alsof hij tot zich zeiven sprak, en voor Van Stra len was het wel zeer ongelukkig. Ik zou bijna zeggen, dat hij niet licht in slechter handen kon zijn gevallen. Juist zo. Den volgenden i gen bracht ik mijn gehele gezin in ver bazing, daar ik een uur vroeger op stond, dan mijne gewoonte was, ei knorde ik hevig op mijne vrouw en d- bedienden, omdat de ontbijttafel nog niet gereed was/toen ik de kamer bin nenkwam. lk gebruikte slechts weinij en spoedde mij daarop naar de Broi wersgracht; want daar ik nog iets bij zonders te verrichten had, wenste ik halfuur voor mij zeiven te hebben, voordat de andere klerken op het kan toor zouden komen. Zij kwamen op den gewonen tijcl, en waren ni'et weinig verrast, <i_at ik eeds op mijn post was. Zij deden niet zoals ik, die arme slaven; en waarom zouden ze het ook doen Zij werkten altijd maar door op het kantoor van Jiun patroon, de een voor zeven gulden de ander voor negen gulden in de week, zonder de minste hoop in de toekomst; zonder enig doel, waardoor zij bij hun dagelijksen arbeid enige re den hadden om opgeruimd te zijn, zo- met mij het geval geweest was; zonder die kracht van volharding, welke som tijds het gebrek aan wezenlijke talen- ze in een schone doek. Wrijf ze dun in met zout en peper, druppel er wat ci troensap op en haal ze door paneer meel. Laat de boter of margarine goed heet worden, leg er de moten in en Iaat ze met een deksel op de pan in 1 5 mi nuten aan beide zijden gaar en bruin worden. Dien ze op een verwarmde schotel op, gegarneerd met peterselie en schijfjes citroen. KEUKEN-GEHEÏMEN- Vele mensen vinden het vlees van een tam konijn te zoet. Deze zoete smaak is echter gemakkelijk weg te werken. We moeten daarvoor het vlees voor het braden niet alleen inwrijven met peper en zout maar ook met wat mosterd. Een schaar is in een keuken ev< onmisbaar als in een naaidoos. U weet dat ge spek veel beter kunt bakken zonder zwoertje, dus wordt het er voorhand... neen niet afgesneden, m afgeknipt. Dit gaat niet alleen vlugger maar het resultaat is ook veel bevredi gender. - Peterselie wordt veel fijner er het gaat ook veel vlugger als we het knippen. Hieivoor doen we de gewas sen en uitgelekte takjes in een diepe beker of sterk glas, en met de keuken- schaar knippen we er dan maar op los. Olm dan de fijne peterselie heel mooi op het gerecht te kunnen strooien, doen we het in een katoenen doekje, maken er een dotje van, en houden het even onder de kraan. Daarna wordt het flink uitgeknepen en nu kunt ge de peterselie strooien als poeder. Het gebeurt dat slagroom maar niet de gewenste dikte wil krijgen. Voeg er dan eens een klontje zeer ver se ongezouten boter bij, en klopt alles nog flink door. De schubben van een grote vis zullen zacht worden en bijgevolg ge makkelijker te verwijderen, wanneer we de vis voor het schoonmaken een minuutje in kokend water dompelen. EET U NIET TE VEEL Er wordt alreeds weer geklaagd over overtollig gewicht door sommigen die, na het gedwongen oorlogsdieeet, meer dan genoeg hebben met hun rant soen en... af en toe iets van de sluik- markt. Dit brengt ons" terug tot de voor oorlogse statistieken, welke ons leer den dat één peisoon op de vijf te zwaar woog. Reeds toen beweerden de experten der levensverzekeringsmaat schappijen, dat vette personen een slecht risico zijn De dikke man of dame dreigt vroeg te sterven. Het feit kan niet gelochend worden de statis tieken spreken boekdelen. Wie zich zelf vet laat worden, speelt met zijn leven Wie familie-veranlwoordelijk- heden draagt, moet zijn plicht kennen, en hij moet dus op zijn gezondheid letten en, onder andere niet dik wor den. Het is alleen in China dat de man met de driedubbele kin en de vrouw met de ballon-banden rond het lijf tot voor-beeld worden gesteld. In de. andere beschaafde landen aanziet men dergelijke figuren als onesthetisch, ongezond en gevaarlijk. Het gaat er in het leven niet om, zoveel mogelijk te Ik had meer dan vrouw, en nog veel minder door I ten vergoeden kan. Daarom waren dan lastig gevallen werd. I ook mijne onvermoeide werkzaamheid, jenoeg te oveiden- mijne ijverige volharding voor den ken, en ging zeer vroeg naar bed; naarlessenaar, de regelmaat, waarmede ik beo, maar niet om te slapen, want,;n Jen dienst van mijn patroon werkte, naar gij wel begrijpen kunt, die ont- gedurig een doorn in hunne ogen; want moeting met mijn vijand vijn vroeger jarenlang waren zij reeds gewoon mij dagen, nu er zovele jaren .voorbijge- j te hooren prijzen als een model van ijver en trouw, wanneer zij nu en dan ene fout begingen, of bij toeval een weinig langer van het kantoor verwij derd bléven, dan mijn patroon ver wacht had. De aanmerkingen, die zij dan moesten horen, waren altijd de zelfde. Zij werden vermaand, een voorbeeld aan mij te nemen, en mijne voetstappen te drukken, teneinde zich ene baan te breken, zoals ik gedaan had; steeds zijn belang met evenveel zorg voor ogen te houden, en zich de zelfde beloning voor te stellen, welke mij spoedig tot hun heer en meester zou verheffen. Ik had inderdaad hon derdmaal meddüjden met de arme ke rels, want ik wist, dat, de jongste klerk alles in het werk moest stellen om zij ne moeder tegen den hongerdood te beschermen; dat een der oudste kler ken een groot huisgezin had, en dat de andere ene zieke vrouw moest onder steunen. Het was aan mij opgedragen, den arbeid van die mannen te regelen; en ik gaf hun altijd ineens zoveel! werk, dat ik wel wist, dat zij een geruimen tijd bezig konden wezen, zodat zij nooit naar huis kenden gaan. dan na dat de klok reeds lang twaalf had ge slagen. Zodra de heer Overmeer op het kan toor kwam, deelde ik hem mede, dat er den vorigen .avond nog iemand ge weest was om hem te spreken, en dat ik met dien persoon ene afspraak ge maakt had. ik overhandigde hem daar op het adreskaartje van den baron Van Stralen Van Stralenstein terwijil ik wel zorg droeg, niet tc zeggen, dat ik den man reeds vroeger gekend had. Zeer angstvallig keek ik dien mor den telkens op mijn horloge, en was volstrekt niet op mijn "gemak, toen er iemand kwam om den heer Overmeer slechts voor een ogenblikje te spreken, eten cn tc drinken, doch d-t zo doel matig mogelijk te doen en, in dit op zicht, hebben niet alleen de Angelsak sen doch ook de Fransen ons heel wat te leren. Overigens deze laatste spre ken in verband met diklijvigheid over een ((martelaarschap». Vele dikkerds zeggen «Ik eet bij na niets en toch wordt ik vet Maar vet komt niet van lucht, niet van water, evenmin van zonneschijn of slaap. Het komt van het eten. Een ander vraagstuk vlees eten. Het idee dat vlees meerbloed en kracht geeft is verkeerd. Het staat vast dat geen mens ter wereld meer vrede lievend en rustig is dan de vleesetende Eskimo. Ook bij de dieren kan men het nagaan. Is er een beest bloedrijker en krachtiger dan de stier Hij leeft nochtans van plaalaardig voedsel. Daartegenover staat dat de kat en de hond, vleesetende dieren over. het al gemeen zachtzinnig zijn. Er wordt wel eens beweerd dat het verorberen van grote hoeveelheden vlees kanker kan veroorzaken. Dit is verkeerd, men gelooft dat er steeds meer gevallen van kanker voorkomen, en dat is ook zo, maar dit komt door twee oorzaken die geen uitstaana heb ben met vlees-eten. Ten eerste dank zij de betere instrumenten kunnen de geneesheren nu veel vroeger diagno sis doen dan vroeger het geval was. Aldus worden er zeer veel meer gevallen van kanker vastgesteld in dewelke men vroeger twijfelde. Ten tweede, de algemene voorwaarden der openbare hygiene en de vooruitgang van de genees- en heelkunde laten toe de patiënten die aan kanker lijden, veel langer in het leven te houden dan vroeger. Daardoor geven de statistie ken een steeds hoger aantal kankerlij ders aan. Het bewijs dat het eten van vlees geen oorzaak van kanker kan zijn; ligt overigens in het feit dat dieren die nooit vlees eten, ook aan kanker lij den, daaronder paarden en konijnen. Een feit is dat in Zuid-Frankrijk de gevallen van kanker zeldzaam zijn. Beweerd wordt dat het geregeld ge bruik van knoflook hiervan oorzaak is. Knoflook is bloedzuiverend. Ook on der de Joden zijn niet veel gevallen an kanker en ook zij gebruiken vee! knoflook. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Vergulde lijsten mogen nooit be handeld worden met boemwas, daar dc terpentijn die in de was aanwezig is. het goud zwart maakt. Daarom ma.-, ook Japans lakwerk, waarop zic.h ver guldsel bevindt, niet geboemd worden. Veel beter is het deze voorwerpen te reinigen met een beetje zoete olie. Gevernist leder dat dof gewor den is, moet men inwrijven met stukje sinaasappel. Goed laten drogen en op poetsen met een fanellen lap. Zwarte vlekken op zilver, die veelal veroorzaakt worden door het eten van vis, kunnen gemakkelijk worden verwijderd met een papje van spiritus en spaans wit. Watervlakken op een geboemd meubel of gewreven vloer verdwijnen als er overgegaan wordt met een kurk welk ogenblikje echter nog al vrij lang duurde. Eindelijk vertrok de man toch, en weini» tijds daarna ver scheen de bezoeker van den vorigen civond. Dadelijk liet ik hem in de spreek kamer van mijn patroon; en ik schaam mij niet te bekennen, dat ik mij niet zeer ver van de deur verwijderde. Ik was begerig te weten, of het inderdaad het plan van den baron was, ene som geld te lenen op onderpand van zijn buitengoed. Ik werd niet lang in het onzekere ge laten. Ik vernam de woorden Onge lukkig geweest in verschillende spe- culatiën grote behoefte aan gelei op het tegenwoordig ogenblik en daarna volgde ene verwijzing naar des heren Overmeer's advertentie. Ook vernam ik het bedrag van de benodig de som, waarvoor de eigenaar van het schone buitengoed Stralenstein zijne bezittingen wenste te verpanden. Sedert dat ogenblik was ik volko men meester over de zaken van mijn vroegere medeminnaar. Veertien da gen later werd ik deelgenoot in de af faire. Met é'ken dag steeg ik hocger in den goeden dunk van den kinder- loozen, ouden man, die zes jaren daar na stierf. Na zijn dood kwam ik in het bezit van ene flinke zaak; bovendien was ik erfgenaam van al zijn zilver werk en huisraad, en ene goede sonj in klinkende munt. Ik ben nog niet aan het einde van mijn lang verhaal, en omdat het nu reeds duister geworden is, zou ik u wel wil'len voorstellen, ons gesprek tot morgenavand af te breken; althans, in dien gij nog enig belang stelt in de han delingen van zulk een verstokten zon daar, als ik ongetwijfeld in uwe ogen ben».

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 2