Voor U, jongens en meisjes Een wedstrijd in tekenen PIERLALA EN OMSTREKEN. BURELENKerkstraat 9, 'Aalst Telef. "Verschijnt den Donderdag en Zo ndag van iedere week. 24.114 P. C. nr. 881.72 8° Jaarg. 1,25 fr. het. Nr. Zondag 4 Februari 1951 Nummer 10 VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) DOOR SAMENWERKING NAAR EEN BETERE TOEKOMST Mijn beste Jongens en Meisjes, Het is werkelijk te mooi. al te mooi, om er u niet over te spreken We ontvingen een flink getekende en rijk gevarieerd gekleurde aanplak- brief waarop we lezen «Gij ook kunt tekenen, Gij ook kunt een mooie prijs winnen En daarbij was gevoegd een «Verhaal over de wijze waarop mensen door samenwerking een betere toe komst tegemoet gaan. LEES, BEGRIJP, HANDEL Zo begint het verhaal Hoe oud zijt gij Acht jaar Tien jaar of twaalf jaar Welnu, twaalf jaar geleden was het nog vóór de oorlog Doch heel ze ker herinnert ge u, de oudsten vooral, het einde van de oorlog. ledereen was opgelucht omdat men eindelijk weer vrede ging hebben om aan het werk te gaan en rustig te le ven. ledereen was vol moed om alles weer, «zoals vroeger» te doen, en zelfs beter dan vroeger ja, maar... Indien gij al eens op het platteland geleefd hebt, of indien uw vader een boerderij heeft, dan weet gij of dan hebt gij toch horen zeggen dat alles niet zo gemakkelijk was geen mest stoffen om een rijke oogst voor te brengen, en dit betekende geen brood graan genoeg, geen voedsel genoeg voor de dieren, geen melk en geen bo- ter genoeg om aan de stad te leveren. Er waren overigens geen vrachtwagens en geen wagons genoeg om de verse producten te vervoeren. Werkt uw vader in een grote of in een kleine fabriek, dan zal hij u wel weten te vertellen dat zelfs de fabrie ken, die geen oorlogsschade leden, grondstoffen of electrische energie te kort kwamen. Veel fabrieken stonden op het punt hun deuren te sluiten en hun arbeiders werden bedreigd door werkloosheid. Op het ogenblik, dat men aan zoveel behoefte had, waren 'de fabrieken genoodzaakt op halve kracht te werken en was het materiaal oud en versleten, hoewel men wist dat er moderne machines bestonden, die bet werk beter en zelfs sneller deden. Daarbij kwamen nog de vernietigde huizen, bruggen, boerderijen en steden in Vlaanderen, in Wallonië, in heel België. Men wist niet meer waar het eerst aan te beginnen, zoveel was er overal te gelijk te doen. Op den bui ten moest met eerst voor meststoffen zorgen; maar indien men een paar van die tractoren, van die machines kon kripgen, dat zou toch een hoop werk uitsparen Maar om ze zeer spoedig te fabriceren, waren nieuwe en moder ne fabrieken nodig en die fabrieken moesten zelf opnieuw uitgerust worden! Vrachtwagens, treinen en schepen wa den nodig om de producten snel en veilig te vervoeren en in de omloop te de anderen voor men zou kunnen be ginnen met naar Europa broodgraan en voedsel te zenden, werktuigen en grondstoffen voor zijn fabrieken, mest stoffen en tractoren om de landbou wers toe te laten zonder dralen betere oogsten voort te brengen. Ja, dat was het goed middel, want dan zouden de Belgische fabrieken in weinig tijd weer op volle toeren kunnen draaien om aan de mensen van België alles te veischaf- fen, en de landbouwers zouden voortbrengen om ze te voeden.Spoedi: zou elk land weer genoeg produceren en het zou aan zijn buren zijn specia liteiten kunnen leveren. Eindelijk zou dan het leven hernemen onder alle buurlanden die zouden samenwerken. Dit was dan ook geen aalmoes meer, maar een «duw» waardoor de landen aanstonds aan het werk zouden kunnen jaan en hun gezondheid terugwinnen en terzelfdertijd hun onafhankelijkheid te vestigen. Was er daarvoor geen geld nodig Wel iedereen in Amerika heeft een bij komende belasting betaald, iedereen heeft iets meer gegeven dan hem tot dusver gevraagd werd. Voor iedereen was het een offer: voor de boer uit Ok lahoma zowel als voor de cowboy in Texas of de businessman of de ijsver koper van op de hoek van de straat een kostuum of een paard, een reis een radiotoestel of een auto. En tenslotte heeft men milliarden gegeven. Doch zelfs met milliarden kan men maar zo eensklaps niet alles veranderen, want dat is geen sprookje, maar een groot-menselijk avontuur, waarin alle mensen hun rol moeten spe len, met hun verstand, hun arbeid, hun moed, hun geest van samenwerking want om iets groots te scheppen moe- j ten alle inspaningen verenigd worden. Na Amerika, i: thans Europa aan het woord aan de mannen van Bel gië, van Nederland, van Engeland en van Frankrijk aan zijn boeren, zijn ingenieurs, zijn nijverheidslieden, technici, zijn handelaars, zijn chemis- ten, zijn arbeiders, zijn staatslieden al degenen die bereid zijn hun inspan ningen samen te voegen, voor he'/ grootste welzijn van allen, omdat men sterker is met 18 landen samen dan' alleen... Dit avontuur begon in 1948 duurt nog steeds voort. Daarom zult Gij, de oudsten vooral, er weldra ook een rol in spelen. Daarom vragen wij U vandaag WAT DENKT GIJ ERVAN WAT DENKT GIJ ERVAN Hebt gij een grote haven leren kennen Hebt gij Antwerpen juist na de oorlog gezien en ziet gij het nu weer elke dag voorspoediger en levendiger worden Hebt gij de schepen zien vertrekken, die stapels van onze pro ducten en goederen naar alle kanten .dragen Hebt gij de nieuwe pe- INVOER VAN MAGER VEE UIT FRANKRIJK VOOR VETMESTING Het ministerie van Landbouw deelt mede «Met het oog op de verdeling van het saldo van het contingent mager vee, afkomstig uit Frankrijk, worden de belanghebbenden verzocht, vóór 1 0 Februari 1951 a.s. een aanvraag tot voer te richten tot de Centrale Dienst voor Contingenten en Vergunningen, Wetstraat, 70, te Brussel, op het spe ciaal formulier, dat bij genoemde dienst is te bekomen. Bij de aanvraag dient gevoegd a) een attest van de burgemeester der gemeente, waarbij bevestigd wordt dat de aanvrager landbouwer is; b) een verbintenis van de aanvra- ger het ingevoerde dier minstens drie maand te behouden. Aanvragen voor meer dan één ma ger dier zullen niet in aanmerking wor den genomen. LEERGANGEN VOOR CANDIDAAT- BIBLI0THECAR5SSEN AANVRAGEN VOOR 15 FEBRUARI In 1951 zullen door het ministerie van Openbaar Onderwijs, dienst van de openbare bibliotheken. Wetstraat, 155, Brussel, leergangen worden inge richt als voorbereiding tot het examen ter verkrijging van de officiële acte van bekwaamheid tot het houden van een door de staat erkende openbare biblio theek. Voor het inrichten van deze leergan gen komen volgende centra in aanmer king Leuven, Brussel, Mechelen, Turnhout, Hasselt, Aalst, Oudenaarde, St-Niklaas, Brugge, leper, Kortrijk, Roeselare, Oostende,. Veurne, Tielt. De belangstellenden worden ver zocht vóór 1 5 Februari 95 1 aan de inspecteur van de provincie te laten v/eten Welk centrum ze verkiezen, welke dag him vpoiy^rjr geniet: Zon dagvoormiddag en om het even welke werkdag van 17,30 u. bv. tot 20,30 u les neemt nagenoes globaal worden drie uren in 5 0 uren brengen. Want niet alleen in België had troliumhaven gezien die wordt de oorlog puin achtergelaten, doch in jven Of hebt gij te Brussel de kolos geheel Europa. in heel Europa, zoals J sale werken van de Noord-Zuid-ver- i België, waren alle vaders bezorgd binding gezien en hun grote bedrijvig heid Woont gij in de omgeving van Bergen, Namen, Luik of in Limbui omdat zij wisten dat indien het zo bleef duren, indien er niet gauw voor iedei een genoeg was, indien men voor brood en dank moest blijven vechten, iedereen zelfzuchtig, verbitterd en on tevreden zou worden, en dat is niet het geschiktè middel om de zaken vlot te 'brengen en vriendschap tussen de men sen van zoveel landen tot stand te brengen. Maar in Amerika maakten de vaders en moeders zich ook veel zorgen over de Europese kinderen en zij ook zagen het gevaar in. Eenvoudig omdat de va ders en moeders in Amerika zoals de1 omhoog, uwe zijn; met dezelfde zorgen, en zij i Gij kent toch wel in uw buurt een ook moeten kunnen werken om te kun- fabriek, groot of klein. Hebt gij er nen leven. In Amerika hebt gij er al veel nieuwe machines gezien en hebt aan gedacht zijn er misschien gij U al afgevraagd hoeveel goederen honderd of duizend vaders die precies zij ten dienste van de mensen stellen'/? hetzelfde ambacht uitoefenen als uw Als gij het platteland goed kent, dan eigen vader.. weet gij ook wat een tractor of een Zodus, mensen in Europa, mensen pikmachine, of een beetwortelrooima- in België moesten geholpen worden, chine betekent aan uitgespaarde moei- maar hoe Een aalmoes moest het te. En in elk geval hebt gij al die au- niet zijn iedereen was het hierover to's gezien die over onze wegen snor- eens, want een aalmoes is slechts goed ren en hebt gij tevens opgemerkt hoe voor iemand die ziek is, die r.iet meer deze laatste verbeterd zijn. breder en werken kan, maar niet voor een land gemakkelijker, om het vervoer van al- vol moed en gezondheid, een land dat j le soorten goederen door heel het land slechts gekwetst is. Plots yond eente begunstigen Amerikaan raad en hij legde het aan: Wij denken dat jongens en meisjes waar zich aanzienlijke kolenmijnen be vinden en waar sedert het einde van de oorlog zovele kostbare steenkolen werden opgedolven Misschien leeft gij op een schuit en hebt gij opgemerkt dat men op verschillende plaatsen be zig is onze kanalen te verbreden en te verdiepen Of misschien hebt gij Doornik, Kortrijk, Bastenaken gezien, waar men bezig is het oorlogspuin te verwijderen; woningen, nieuwe scholen moderne ziekenhuizen rijzen langzaam Adressen van de inspecteurs Voor Leuven en Hasselt: W. Schou teden, De Gerlachestraat, 9, Hasselt Voor Antwerpen G. Walschap, Lem- méstraat, 12, Antwerpen; Voor Oost- Vlaanderen H. Lampo, Cederlaan, 18, Wilrijk; Voor West-Vlaanderen K. Jcnckheere, Bungalowlaan, St. Ides- bald-Koksyde. deze moedige inspanningen wel kunnen begrijpen; beter misschien dan de gro te mensen, zo bezorgd met hun pro blemen, kunnen zij aanvoelen wat dat alles voorstelt aan hoop, aan hoop op een betere toekomst, waarin de mensen van verschillende landen samenwerken om aan allen betere levensvoorwaar den te bezorgen. WIJ VRAGEN U, JONGENS EN MEISJES... Wij vragen u dan ook een kleuren- tekening te maken, waarin gij iets zult uitbeelden' ven wat gij gezien hebt van deze gicie inspanning. Dan zult gij on der deze tekening een paar woorden schrijven om uit te leggen wat gij in uw tekening hebt willen uitdrukken, en wat gij van die samenwerking denkt. WIJ WENSEN DAT GIJ ER HEEL UW HART IN LEGT... Wij wensen dat gij er heel uw hart in legt, omdat wij ook aan de kleine Engelsen, Noren, Turken, Portugezen, enz., vragen ons te vertellen wat zij gezien hebben van de inspanningen in hun eigen land. In elk land zullen de beste tekenin gen uitgekozen worden en daarna ver geleken worden met de beste tekenin gen uit België. Denkt eens even na gij ziet dat het belangrijk is, maar is het ook niet leuk te denken dat gij met jongens van ze ventien andere landen gaat wedijveren/ om mooie en talrijke prijzen te win nen Klinkt dat niet als een sprookje, beste jongens en meisjes Aan U nu om... een tekening te ma ken, waarin gij uitbeelden zult, zoals gij het gezien en aangevoeld hebt hoe de samenwerking van alle mensen een betere toekomst voorspelt OPVOEDER. P. S. Toekomende week Regle ment. Begin toch maar te tekenen want.. Uw Tekening moet uiterlijk te gen 1 5 Maart ingezonden worden SPIJKERTJES Onder de titel «Spijkertjes» konden I de abonnenten op het Parochieblad een bijdrage lezen vanwege soldaat Piston voor zijne liefste Clarinette. Soldaat Piston heeft het over het soldaten halfuurtje van ons N.I.R. Terecht klaagt soldaat Piston over de door de Soldaten aangevraagde platen. Volgens hem worden er te veel franse liedjes aangevraagd en ook te veel platen met verschrikkelijk uitheems en modern muziek. Onze schone vlaamse liedjes van allerlei sla:_ en getoondicht door eigen Vlaamse mensen worden weinig of niet g vraagd. Soldaat Piston eindigt dan zijn g schrijf met een oproep tot onze sold; ten om meer mooie muziek te vragen van onze eigen meesters. Hewel, soldaat Piston, Pierlala is het met u volkomen eens, zo veel te meer dat ook Pierlala vroeger reeds, 1; dit blad om, een lans gebroken heeft over dit zelfde onderwerp. De lans is jebroken en die breuk was bij een breuk gebleven want de operateurs hebben nog niet heelkundig ingegre pen. Als Pierlala met u. Piston, akkoord gaat dan is het met die klacht. Met de klacht alleen en niet met het middel ter genezing door u voorgesteld. Piston doet een beroep op de sol daten zelf. Allemaal goed en wel Doch we mogen niet te veel aan uto pisme doen. Het ware al te naief te gaan denken dat onze soldaten met een artikeltje in «Kerk en Leven» of in «de Gazet van Aalst» zullen bekeerd zijn en in het vervolg die vodderij niet meer zullen aanvragen voor hun aller liefste. Waarom niet? Omdat dit kwes tie is van cultuur, ofte opvoeding en dat men met één artikeltje in een paar bla den nog geen cultuurmensen vormt. Omdat de soldaten die plaatjes aanvra gen juist door de platen die ze aanvra gen het bewijs leveren te behoren tot een categorie die. spijtig genoeg, lief hebbers zijn van die flouivc kul. Omdat onze soldaten die van een ander soort zijn en tot onze min of meer geculti veerde mensen behoren hoegenaamd geen platen aanvragen omdat ze met die onnozelheid niet mee doen. Ge ziet, soldaat Piston, dat uw aan gewezen middel poer verschieten is naar de mussen en dat al uw geschrijf, hoe juist en goed bedoeld bet ook we- ze, al boter aan de galg is. Ik meen dat, willen we tot aardige halfuurtjes voor onze soldaten komen, in eerste instantie, de directie van on- Vlaamse-Radio-Omroep zelf moet ingrijpen en dat de selectie-Heren of de censuur-mannen met het rode pot lood moeten te werk gaan om in een vlaamse zender alleen maar een vreemdtallig liedje te laten afdraaien wanneer het waarlijk iets fijn is en dit dan nog maar per uitzondering. De soldaten die bij voorbeeld fran se liedjes aanvragen kunnen die aan- /raag doen bij de franstalige zender. Voor wat de muziek betreft kan men ook radicaal al die uitheemse flouwe kul weigeren te draaien. Dergelijke middelen zijn radicaal en zullen dan ook wel het beoogde doel bereiken. Verders en in afwachting van een ingrijpen van hoger hand zouden onze meer gecultiveerde soldaten kunnen beginnen met ook plaatjes aan te vra gen en dan in de zin zoals soldaat Piston het verlangt. Mocht dan /(Kerk en Leven» en «de Gazet van Aalst» in deze actie gesteund worden door onze dagblad pers dan zou men wel kunnen de hoop koeste ren dat de hogere instanties de oren openen en niets anders meer durven dan ingrijpen om een verkeerd en mis plaatste toestand eindelijk te genezen. Onze dagblad pers heeft nu de ge schikte gelegenheid om dit beestje eens bij de hoorns te pakken nu «de week van de soldaat» toch juist volop bezig Van de kant van onze leger-aalmoe- zeniers en langs onze jeugdorganisaties om kan er wellicht ook wel iets gebeu ren. Voor het gezond maken van het halfuurtje voor onze soldaten» moet er een algemene en regelmatige actie ge beuren willen we binnen afzienbare tijd resultaten bekomen. Ik hoop. mijn goeie soldaat Piston, dat ge het geschrijf van Pierlala «iet als een afkeuring aan uw adres zult opne men, Gij niet, uw piston niet, y\^ lief- BELGISCHE VRIJWILLIGERS IN KOREA AANGEKOMEN De zevenhonderd Belgische vrii'.v'lc ligers zijn te Poesan om kwart voor {twee Dinsdagnacht (Belg. tijd) aange- 1 komen. Het contingent werd verwelkomd door;, de Zuidkoreaanse eerste-minister John 'Tsjang, zijn ministers en twee muziekkapellen van de zeemacht, de ene bestaande uit negers en de andere uit Zuidkoreanen. Het is het 13de expeditiekorps dat in Korea aankomt. Majoor-generaal Guy de Lachevale- rie, chef van de Belgische missie in Japan en Korea, die zich te Sasebo in Zuid-Japan, bij het troepenschip voeg de, zei bij de aankomst dat het vrij willigerskorps reeds uitstekend was, op geleid en dat de manschappen onge duldig verlangden om aan de strijd te kunnen deelnemen. De commandant van de Kamina, Henri Ceulemans, van Oostende, ver klaarde dat het schip comfortabele ruimte voor de lange reis geboden had. De zevenhonderd Belgische vrijwil ligers brengen veelal hun eigen uitrus ting mee. In Korea zullen zij speciale winterkleding ontvangen. Lt-kolonel Crahay is er van over tuigd dat zijn manschappen en officie ren zich in de eerste oorlog van de Verenigde Naties met roem zullen over laden. Wij hebben gehoord van de dappe re wijze waarop de Turkse. Franse en Nederlandse troepen hun naam in Ko rea gevestigd hebben. Onze bedoeling is' jhet, hun moed op het slagveld te evenaren of indien mogelijk te over treffen», zei hij. De correspondent van United Press, Tonia Schelling, meldde van Sasebo in Zuid-Japan, dat het Belgische vrijwil ligerskorps daar Dinsdagmorgen aan kwam. :lk zou wel onmiddellijk naar het front willen gaan», zei soldaat Robert Lagayes, 2 1 jaar. Hij zei ook dat allen hetzelfde voelden als hij. Het is maar een kleine strijdmacht» zei majeer Moreau de Melen. maar vij zenden haar als tastbaar bewijs dat België weerbaar is. De volkeren van Europa zijn vastbesloten, de zaak van de Verenigde Staten en de Verenigde Naties tegen de communistische agres sie te verdedigen. De Belgische eenheid zal volledig zijn alvorens naar de frontlinie te tiek- ken, met haar eigen gemotoriseerde voertuigen en zware uitrusting. Zij heeft Britse bewapening, vermeerderd met Amerikaanse kleine bazoka's en Amerikaanse lichte machinegeweren. OP 9 KM VAN SEOEL. De troepen van het 9e geallieerde corps in Centraal Korea rukten krach tig op in het geallieerd offensief dat reeds zeven dagen duurt. De nieuwe algemene opmarsch zet te zich omzichtig in beweging, volgend op een spervuur dat gedurende geheel de nacht over het gehele Koreaanse front herhaalde Chinese tegenaanval len afgeslagen had. Geallieerde land-, zee- en luchtstrijd krachten dreven de communisten ach teruit tot op 9 km. ten Zuiden van Seoela en over gans Korea, maar in sommige sectoren bleek de geallieerde opmarsch taaie tegenstand te ontmoe ten en hardnekkige lijf aan lijfgevech ten werden gerapporteerd. Berichten van het westelijke front maakten bekend dat het 8ste leger strijd leverde tot stellingen ongeveer 15 km. ten Noordwesten van Soewon, waarbij sommige eenheden tot 9 km. langs de westkust oprukten. De Chinezen waren steeds bezig ver sterkingen van Mandsjoerije aan te voeren. Het hoofdkwartier van de lucht macht in het Verre Oosten meldde dat superforten ongeveer 160 ton bommen op Pjongjang en twee andere doelwit ten in Korea lieten vallen. KANONNEN VOOR HET GROOT HERTOGDOM. De Canadese minister van Landsver dediging maakte bekend dat schikkin gen genomen waren om twee dozijn 2 5-ponds kanonnen naar Luxemburg te zenden, ten einde het leger van dat Atlantisch Pact-land te helpen uitrus ten. ste Clarinette niet en ook uwe achtba re redactie niet. Een antwoordje van uwentwege langs Kerk en Leven zal Pierlala steeds ve§l genoegen doen. PIERLALA,

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 1