0 rouwen,f^i Het Vervallen Huis iï VERVROEGDE BETALING DER; BEDRIJFSBELASTING VOOR DIENSTJAAR 1951 OFFICIEEL BERICHT. In het Staatsblad van 18 Maart 1951 verschijnt een officieel bericht van het ministerie van Financiën betreffende de vervroegde betaling der bedrijfs belasting. Hier volgen de bijzonderste bepa lingen van dit bericht De wet van 8 Maart 1951, die eer lang in het Belgisch Staatsblad zal ver- ïchijnen voorziet een verhoging van 20 t.h. toepasselijk op de bedrijfsbelasting betreffende a) de bedrjjfsinkomsten van de handelaars, industriëlen, landbouwers, beheerders, commissarissen van ven nootschappen, titularissen van vrije be roepen, werkende vennoten in de per sonenvennootschappen b) de winsten van de vennootschap pen, bedoeld in artikel 35, paragrafen 3 en 4 van de samengeschakelde wet ten betreffende de inkomstenbelastin- gen. Voor het dienstjaar 1951 (inkoms ten van 1950 of deze welke blijken uit bilans afgesloten op 31 December '1950. of af te sluiten vóór 31 Decem ber 1951) kunnen de belanghebben den evenwel genieten van een vermin dering met de helft van die verhoging deze zal dus op 10' t.h. worden teruggebracht op elk bedrag, in vermindering te brengen van hun be drijfsbelasting van 1951, dat ze stor ten vóór 31 Maart 1951. 1. NATUURLIJKE PERSONEN De storting moet uitsluitend gedaan ■worden op postrekening nr. 23.40 ge naamd i-Bedrijfsbelasting - Vervroeg de stortingen», Gaucheretstraat, 88, Brussel I. De strook der storting moet slechts "vermelden: de naam, voornamen en volledig adres van de belastingplich tige. Geen enkele vervroegde storting zei aanvaard worden door de ontvan gers der belastingen. Welke som meet gestort werden Het bedrag van de storting liefst afgerond op het honderdtal wordt aan het volledig goeddunken van de 'belastingsplichtige overgelaten, met dien verstande dat voor elke som die gestort wordt vóór 31 Maart 1951. de belastingplichtige zal genieten van een vermindering van de helft van de ver hoging van 20 t.h.; de verhoging zal slechts verschuldigd zijn op het ver schil tussen de belasting die definitief zal vastgesteld worden en de som wel ke op voorhand gestort we: d. Het is nochtans zekér dat de belas tingsplichtige er voordeel bij heeft een som te storten die zo dicht mogelijk 't bedragi van de definitief' verschuldig de belasting benadert, om alzo de inte grale verhogingvan 20 t. h. slechts te moeten betalen op het kleinst mogelij ke bedrag. Belangrijke aanmerkingen. De belastingsplichtigen die op post rekening nr. 23.40 een voorschot op de bedrijfsbelasting van het dienstjaar 1951 zullen gestort hebben, moeten zorgvuldig het strookje van de stor ting bewaren; ze zullen naderhand van het bestuur de belastingen een bewijs van storting» ontvangen, dat bij de aangifte van de inkomsten van het dienstjaar 195 1 zal dienen gevoegd. Dit bewijs van storting zal dienaan gaande al de nodige inlichtingen ver- Strekken. De bedrijfsbelasting, die moet ge- stort worden vóór 31 Maart 1951 op postrekening nr. 23.40 om te genie- j ten van de vermindering lot de helft ,van de verhoging van 20 t.h. slaat al leen o„o dienstjaar 1951 (inkomsten 'van 1950) voor hetwelk de belang hebbenden nog geen aangifte-formulier ontvangen hebben. De belastingplichtigen hebben in de loop van deze laatste weken de uit- j treksels uit de kohieren ontvangen be treffende de belastingen, verschuldigd Jvoor het dienstjaar 1950 (op de wins ten 1949) of zullen ze eerstdaags ont vangen. Deze betastingen mogen niet ge stort worden op de postrekening nr. 2340; ze moeten betaald worden bij de, ontvanger der belastingen vermeld cp het uittreksel van het kohier, j Wanneer een derde de betal: doet, zo moet deze eveneens de inlich- tingen vermelden nopens de perso- i nen voor. rekening van wie de betaling i geschiedt. I Administrateurs, commissarissen, emz. i bij de Belgische en vreemde act'.ën- vcnnocLchsppen en b'j die der kaonie J Dc bedrijfsbelasting wordt verhoogd met 20 opcentimes (dus opgevoerd met 20 t.h.) in de mate waar deze i proportioneel overeenstemt met de di verse bezoldigingen opgetrokken administrateur, commissaris, enz., de vennootschappen. Evenwel zijn, voor de administra teurs, commissarissen, enz die werke lijk en vaste functies uitoefenen, deze 20 opcentimes niet van toepassing op het gedeelte van de diverse bezoldigin gen die het bedrag overtreffen van de ze, getrokken door de andere adminis trateurs, enz., die niet met vaste er werkelijke functies belast zijn. Deze vrijstelling geldt slechts voor twee vennootschappen. Bovendien .mogen, om' het bedrag vast te stellen dat te storten is op rekening nr. 23.40 de 9/10 van de sommen, ingehouden aan de bron als belastingen op de hogervermelde be- j zoldigingen, afgetrokken worden van de bedrijfsbelasting. 2. VOOR DE RECHTSPERSONEN De vennootschappen en verenigin gen bedoeld in aritkel 35, paragrafen 3 en 4, van de samengeordende wet ten inzake inkomstenbelastingen,, kun nen eveneens genieten van de vermin dering of gehele kwijtschelding van de verhoging van 20 t.h. waarvan gewag hiervoor, op voorwaarde de bedrijfs belasting eveneens vervroegd te betaj len. Voor het dienstjaar 195! is dus'de overgangsmaatregel (art. 35 wét van 8 Maart 1951) ook voor hen van toe passing (vermindering tot 10 t.h. van de verhoging op iedere storting ge- dr-an vóór 31 Maart 1951). LENING tot WEDEROPBOUW EERSTE SCHIJF. Bij de 1 72e trekking van de Lening tot Wederopbouw (1ste schijf) luidt de uitslag Een lot van 1 millioen fr. viel te beurt aan obligatie Reeks 1017 Ni 123. DERDE SCHIJF Bij de 47e trekking van de wedcr- opbouwlening 3e schijf, viel een lot v. een millioen tc beurt aan obligatie Reeks 9146 Nr. 062 en een lot van 250.000 frank aan obligatie Reeks 10.105 Nr. 921. De andere obligatiën van die reek sen zijn uitbctaalbaar tegen 1000 f EEN VERHAAL UIT HET LEVEN. DOOR HENRI. 8ste Vervclg. Marta vertelt u niets dan de waarheid, Margareta, en ik zal van mijne macht, zoveel mogelijk, gebruik maken. Het doet mij leed. te zien, dat gij en uwe ouders, zoveel belang in die heren stellen. Misschien, voegde dc notaris er spottend bij, «zou papa wel met een duizend ofwat over de brug willen komen, om hem uit mijne on barmhartige handen te verlossen Margareta was een goedhartig meis je. Zij was boos over de onbeschaam- heid van de dame, die zich Marta Bels noemde, boos over den spottenden toon van den notaris, en bevreesd voor diens bedreigingen. Flare ogen stonden dan ook vol tranen, toen zij zeide Mijn vader zou het geld gaarne willen geven, mijnheer; ja, nog meer, hij wilde mij, zijn enig kind, met al de rijkdom, die mij te wachten staat, aan Eduard Van Stralen ten huwelijk ge ven; maar nu begrijp ik het Eduard is te trotsch, om mij tot vrouw te ne men. nu het ongeluk hem boven het hoofd hangt. Ach, wij hadden niet bunnen denken, dat het zover met hen gekomen was Zonder te bedenken, in welk gezel schap zij zich bevond, gaf Margareta zich geheel aan haar verdriet over, en deed gene pogingen, om hare tranen te weerhouden. Na enige min-,ten stond zij op met de woorden Ge zijt een hardvochitg mens, mijnheer Vermeulen, indien gij, naar gij zegt, van plan zijt, uwe aanspraak op de bezittingen van den baron te la ten gelden. Mijn vader is niet in staat hen te. helpen, want zij zijn te fier om or.ze hulp aan te nemen; doch naar mate zij meer van u zullen te verdu ren hebben, des te meer zal \k het ka rakter van Eduard Van Stralen be wonderen. En ik verzeker u, dat ik u buiten gemeen bewonder, mijne waarde juf frouw Engerhof, ondanks de verachte lijke wijze, waarop gii ->i uitlaat. Ik be wonder u zeer, en al had ik er gene andere reden voor dan eerbied ten uwen opzichte, en de begeerte om een onervaren meisje, zoals gij zijt, met zulke goedhartige ouders, uit de han den van een onbescchaamdc vent te redden, dan zou ik toch nog alles te gen de Van Straleen's in het werk s-tel- len; en, ik twijfel niet, eenmaal zal er nog een dag komen, dat gij er mij dank voor zult weten. Ik zal het bui tengoed voor mij zeiven behouden, j Margareta ontstelde bij deze woor den diep. Zult gij dan d:t bezittingen,waar naar gij zo verlangt, niet verkopen Bepaald niet,mijne beste. Dat die ellendige Vermeulen op I zufk ene wijze tot mij moet spreken f, I dacht Margareta; maar zij weerhield; SPIJSKAART VOOR DE GANSE WEEK ZONDAG (PASEN) Kervelsoep Zwaluwennestjes Ossentong Maderasaus aardappelcroquetten Koffietaart. MAANDAG Hardgekookte eieren met béchamelsaus Biefstukjes Spinazie Gëkootë aardappelen Fruit. DINSDAG Gekookte schelvis Botersaus gekookte aardappelen rijsttaartje. WOENSDAG: Varkenscoteletj.es sla gebakken aardappelen va- nillevla. DONDERDAG Gehakt Wit loof gekookte aardappelen ra- barbercompote. VRIJDAG Gebakken Panharing Frites havermoutpap. ZATERDAG Kop bouillon soepvlees worteltjes gekookte aardappelen -fruit. VOOR DE LEKKERBEKKEN. ZWALUWNESTJES. BENODIGD 4 dunne groot uitgesneden rnageie kalfslapjes a 75 gram. 4 grote plakken rauwe ham, 4 hard gekookte, eieren, boter om te braden, peper en zout. BEREIDING Wrijf de lapjes in met peper en zout. Pel de eieren en wikkel ze zodanig in een plak ham dat ze geheel er mee bedekt zijn. Wikkel vervolgens om de ham het kalfslapje, zorg dat hiermee de ham weer geheel bedekt wordt en bind het lapje met een touwtje vast, Laat de boter in een ijzeren pannetje bruin braden, leg er de nestjes in. braad deze aan alle zij den bruin. Laat plm. Yl uur op een zacht vuurtje stoven, verwijder di touwtjes,snijd de nestjes zodanig door midden dat de; eieren in de breedti worden doorgesneden en plaats ze op een bedje van sla. Geef er de met aardappelmeel of maïzena gebonden afzonderlijk bij en dien de zwaluw nest met brood en doperwtjes op. MADERASAUS. BENODIGD |/2 liter bouillon, 1 stukje wortel. 1 ui, wat tijm, foelie, 1 kruidnagel, 1 lau- ierblad, 1 peperkorrel, zout, 45 gi boter, 40 gram bloem plm. Yl dl. ma- BEREIDING): Snielt de boter, voe: iJe—wctttt-.1 .ui - en krui den bij en Ti ju" tiè massa lichtbruin worden (fruiten). Voeg er dan d< bloem aan toe en laat deze eveneens onder roeren lichtbruin worden. Giet nu de arme bcuiUca de «r.ssrs breng de saus aan de kook, laat haai even doorkoken en zeef haar. Maak haar op smaak met wat zout en zo no- idg met wat peper, roer er de madera doorheen en dien de saus op bij osse haas, ossentong. roastbeef, enz. KOFFIETAART. BENODIGD 200 gram bloem, 225 grar/ suiker, 6 eieren, een snuifje zout. VOOR VULSEL EN GARNERING 2 Yl dl. sterke koffie, wat vanillesui ker, 25 gram böter, 15 gram suiker, eierdooiers, Yl eetlepel maïzena. BEREIDING Roei voor de taart de eierdooiers met de suiker en het zout tot een gladde massa. Klop het eiwit zeer stijf. Zeef de bloem. Roer eerst de eierdooiermassa en daarna de bloem zo luchtig mogelijk door het eiwit en jhaar toorn, hoewel zij zich ongeveer] gevoelde als ene weerloze muis, met j welke de kat speelt. Bepaald niet, ging hij onder hc- |vige pijn voort, want door het onder- werp van het gesprek medegesleep;,! had hij, onvoorzichtig genoeg, zijn voet weder op den grond gezet. Be paald niet, want mijn gezin wordt «■root, mijne lieve. Opnieuw werd Mar gareta driftig bij die laatste woorden; maar zij verdroeg zijne onbeleefdheid, zonder iets te antwoorden. Mijn oud ste zoon is in die jaren, dat hij reeds naar ene vrouw kan omzien, en nu zou het ene zeer geschikte zaak zijn, om op mijn zoon over te schrijven. Ik zal Stralenstein onmiddellijk voor mijn ei gen gebruik laten inrichten, en hoop,t dat gij dezen winter, omstreeks Kerst mis, ons voor een paar weken zult ko men bezoeken. O, dat zou mij een groot genoe gen verschaffen, viel mevrouw Ver meulen hem in de rede; terwijl Marga reta, die weder was gaan zitten, zich eensdeels kleide met ijdele hoop, aan den anderen kant zich hevig inspande om hare lichtgeraaktheid, welke haar somtijds onnadenkende woorden deed uiten, in bedwang te houden. Dan moet ik u ook nog zeggen, dat er te ene katholieke gemeen te gevestigd is; de Katholieken hebben daar nu ene zeer nette kerk, en, zon derling genoeg, de pastoor blijkt een, zekere heer Kamps te wezen, dien ik gekend heb, toen hij nog een jongen as. Hij is later rifeajr Amerika gegaan. Ik geloof, dat hij die mensen, de Van Stralen's, kent, want hij schijnt bijzon der veel belang in hen te stellen. Plotseling inch -Margareta op; hare gelaatskleur was 'hoger dan gewoon lijk: zij trad op den notaris toe om hem goedenavond te wensen, en raakte met hare voorste vingers slechts even de hand aan, die hij haar toestak. Dit doe het mensel vervolgens over in een met boter bestreken en met bloem be strooiden springvorm. Bak de taart in een matig warme oven in plm. 45 min. lichtbruin en gaar. Snijd haar na be koeling in lagen en vul haar met de crème. Maak deze als volgt roer de eierdooiers met de suiker en de vanil lesuiker tot een gladde massa. Roer er dan de boter en de maïzena en tenslot te de koffie doorheen. Breng dit meng sel op een zacht vuurtje aan de kook. Iaat het bekoelen en gebruik het als vulsel en garnering voor de taart. KEUKENGEHEIMEN ALLERLEI. Groenten die enigzins verslenst zijn worden weer fris als.ze enige uren in koud water worden gezet waaraan een scheutje azijn of wat citroensap wordt gevoegd. Vis, die vooraleer ze bereid wordt een poosje moet blijven liggen, blijft fris als we ze een lepeltje azijn in de bek gieten. Om pekelharing te ontzouten wordt ze. meestal een nacht in koud water gezet. Gebruiken we echter in plaats van water melk, dan zal de ont- zoute haring tevens een mooi wit uit zicht hebben. Gerookte haring die te zout is, kan ook een paar uur in melk worden geweekt. Moet het evenwel vlugger gaan, zet ze dan een kwartier in warm water. Na deze laatste behan deling kan men de huid der haring ook gemakkelijk wegnemen, en laat de vis zich mooi in filets verdelen. Kalfsvlees is veel vlugger aan bederf onderhevig dan ander vlees. Moet het om bepaalde redenen dus eens een dag bewaard blijven, laat het dan nooit rauw liggen, maar bak het op een flink vuur even aan alle zijden lichtbruin, en bereid het de vólgende dag verder af. Bij het stoven van vlees wordt de pot nooit gesloten vooraleer het vlees aan alle zijden bruin gebrand is. Dit stoven gebeurt op een klein vuur. HUISHOUDELIJKE WENKEN. WEET U DAT.... teervlekken met een versen eier dooier worden ingewreven en daarna met lauw water worden weggespoeld. Nieuw linoleum, zodra het ligt, afgewassen moet worden met koud water Daarna laat men het goed drogen en zet het in de boenwas. Om het lang glanzend te houden kan men het opnemen met half melk. half water; en daarna inwrijven met ter pentijn. waarin wat was is opgelost x*- wrijven met zachte borstels of flanel len lappen. roodstenen bloempotten, die we in het voorjaar weer een plaatsje ge ven op de vensterbanken opknappen en een fris uiterlijk krijgen door ze eerst goed van buiten af te schuren met heet water en Brusselse aarde en ze daarna, als ze droog zijn, af te wrijven met in water opgelost steen rood. een goede kwaliteit zilverkant, die dof of geel geworden is wer «als nieuw» te maken is, door ze enige ma len te dompelen in een sterk lauw zeepsopje Dan naspoelen en span nen, of zeer voorzichtig strijken. BLOEMEN EN PLANTEN BRENGEN LEVEN EN GEZELLIGHEID IN schrikte hem evenwel in het minst niet af, en hij schudde de hare, welke hij ed vasthield, hartelijk. Margareta liet toe, dat mevrouw Vermeulen en juffrouw Bels haar kus ten. Ach. dat arme meisje, het was in derdaad belachelijk te zien, hoe zij buiten de kamer gekomen, haar prach- geborduurden zakdoek nam, en daarmee de wang afveegde, die, in ha- ogen, bezoedeld was door de kus- van die valse vrouwen; hoe zij zelfs hare -kleine vuist balde, alsof zij hen, die daar binnen waren, met haar toorn bedreigde. Daarop spoedde zij zich naar hare kamer, om ai haar ver driet in haar eigen hart te bewaren, tot dat zij met haren vader zou kunnen spreken; want hoewel zij ook veel van hare moeder hield, durfde zij toch met deze niet vertrouwelijk praten. Die eenvoudige vrouw zou zeker dadelijk naar de Van Stralen's gelopen zijn, om hun hare hulp aan te bieden, en een uitvoerig verhaal te geven van de verregaande onbeschaamdheid der fa milie Vermeulen. Waarde lezeressen, seem toch geen voorbeeld aan Margareta Zij is de heldin van mijn verhaal; zij was be minnelijk en goedhartig; maar, gelijk' gij ziet, was zij ook lichtgeraakt en onbesuisd, en dat zijn twee verkeerde eigenschappen, waartegen men wel op zijne hoede moet zijn. Door zulke hoe" danigheden wordt men dikwijls in de ze hardvochtige vyereld onrechtvaardig beoordeeld, zelfs door hen, welke men bemint en door wie men bemind wordt Het was reeds zeer laat, voordat Margareta zich dien avond ter ruste be gaf, Zij keek naar de golven van de ONZE HUISKAMERS In bijna alle moderne woningen zier» we op de brede vensterbanken bloe men en planten. En, dat moet gezegd worden, het groen «doet» het meestal heel goed in de moderne interieurs- Wat ik echter niet kan begrijpen is; dat zoveel vrouwen de voorkeur geven aan kunstbloemen en planten boven het prachtige natuurproduct. Waarom toch Want wat is er mooier dan le vende bloemen en planten in uw huis? Zijn er bezwaren aan verbonden Zegt u, dat het aanschaffen van leven de bloemen en planten duurder is, dan het koper» van kunstproducten Och kom, voor een klein bedrag koopt U reeds aardige planljes. De verzorging kost meer tijd, ook niet Vijf minu ten per dag kan iedere vrouw, zelfs al heeft ze het nog zo druk. wel over houden voor het nakijken en water ge ven van haar planten. En dan nog iets, breng uw kinderen liefde voor de natuur bij Geef ie indien ge een tuin hebt de beschikking over een perk of anders een bloemen- bak. Het kind dat reeds vroeg leert het wonder dor natuur te aanschouwen wordt een bruikbaar mens in de maat schappij. want het heeft geleerd eer bied en liefde te hebben voor de hul peloze schepselen der natuur. ONS WEKELIJKS PRAATJE. 'T WORDT PASEN Wanneer wij alleen reed? het woord «Pasen in onze brein horen klinken gaan onze gedachten onwille keurig uit naar het voorjaar, naar het nieuwe leven dat dan weer voor onze ogen zal ontluiken. Jong groen en zon neschijn, dat zijn de dingen die vrij zo graag met het Paasfeest verenigen. Pa sen valt echter dit jaar zo vroeg dat de zon wel eens niet van de partij kan zijn. Wanneer de natuur ons dan geen zon geeft, moeten we zelf ons huis zo fleurig en lenteachtig mogelijk maken. Uit het gehele interieur moet een dus danige gezelligheid ademen dat dit op onze hele omgeving overslaat. En al- trakteert Maart ons dan nog op één van z'n zotte buien met windstoten, met hagelvlagen, laat het bij ons bin nen toch lente zijn. Gioen, geel en wit zijn de kleuren die de lente aankondigen, en daarom zijn zij ook bizonder geschikt voor het Paasfeest. De Paas-ontbijttafel heeft met zijn gekleurde en geschilderde eieren een grote aantrekkingskracht, niet alleen voor kinderen ook voor de groten. De eieren worden het best *s avonds te voren «hard gekookt» ((dit omdat ze niet zo gauw breken als zacht ge- kookten) en beschilderd. Hiervoor wordt waterverf gebruikt, vooraf 'de eieren even door wat talkpoeder wen telen, anders zou de verf niet houden. Kunt ge niet handig met het penseel omgaan, gebruik dan volgende huis middeltjes om de eieren te kleuren. Om ze in het rood te kleuren, kookt ze in bietenwater, roze worden ze in water waaraan een stukje roze vloei papier wordt toegevoegd, groen in spinaziewater, geel in ajuinwater en bruik in koffiedik. Ook kunnen de eieren worden be plakt met figuurtjes van glimmend ge wijde zee, en hoe die, door de maan beschenen, ene grote zilveren vlakte vormden; maar hare gedachten waren bij de andere personen, die met haar hetzelfde huis bewoonden; perso nen, wier beslaan voor haar ene le venskwestie was geworden, en die zij niet gekend had, tot op het ogenblik, waarop Eduard Van Stralen haar van den dood redde." Zij had nog gene on dervinding genoeg om te weten, hoe ver een mens door zijne slechte harts tochten gedreven kan worden, vooral als hij geen godsdienstig karakter be zit.Zij vleide zich daarom met de hoop dat zij Vermeulen nog wel zou kunrièn overhalen, indien zij zich maar zoze.er vernederde, dal zij hem die gunst ging afsmeken; doch wanneer zij dan weder dacht aan dien boosaardigen, spotach- tigen toon, waarop hij haar. had aange sproken, gevoelde zij, dat zij dien man wel kon haten. Toen later, in de eenzaamheid ha- rer stille kamer, de gedachte bij haar opkwam, dat de Van Stralen's mis schien niet anders u?t hunne verlegen» heid zouden kunnen gered worden, dar» op die ééne voorwaarde, welke Edu ard te trots was om aan te nemen, sloeg zij hare handen ineen, en weendtf, bitter. Eindelijk de gfole klok had reedg lang twaalf geslagen kwam het goe de kind tot bedaren; zij droogde hare tranen, en sprak bij zich zelve Hij redde mijn leven; is het dan te veel van mij gevergd, dat ik mij om zijnentwille voor dien man verneder Ik zal morgenochtend alleen met den notaris over de zaak spreken. Eenmaal tot dat besluit gekomen,'

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 2