Orouwert C. V. P. LEVEN DE VERKOOP BIJ AFBETALING Zoals men weet vindt de verkoop bij afbetaling in ons land meer en meer ingang en de Nationale Bank schat de aldus in omloop gebrachte credieten op circa 3 milliard frank. Volgens sommi gen is hierin een gevaar voor inflatie aanwezig. Ten einde haar vaste wil, haar volle Verantwoordelijkheid op te nemen en alles te doen wat voor het behoud van de vrede van België verwacht wordt, kracht bij te zetten, heeft de C.V.P. van het arrondissement Aalst het ini tiatief genomen in ieder kanton een studiedag te houden. Reeds kwamen de kantons Zottegem en Herzeie aan de beurt en met genoe- gen werd er vastgesteld dat de volkse I Het Instituut voor de Middenstand basis van onze politieke macht ver- j beeft dit probleem onderzocht en breed en verstevigd is geworden. kwam tot de conclusie dat deze ver- Eens te meer werd de bevinding op-1 koop een gunstige invloed heeft op so- gedaan dat een voorgelicht publiek j ciaal gebied. Dient men b.v. de radio- met geestdrift de Meerderheidspartij apparaten uit te sluiten van deze ver volgt^ niettegenstaande de misleidende koop? Men kan dit apparaat nog moei en met kwade trouw bezielde pogingen j 'ijk als een luxe-artikel beschouwen er der linksen, die niets onverlet laten om in 't algemeen komt het er op aan een hun rampzalige ideeën bij de massa in- gepaste reglementering te maken gang te doen vinden. Het programma van deze studieda gen is derwijze opgevat en in secties verdeeld zodanig dat iedereen, welke ook de rol weze die men in de Partij vervult, zijn gading vindt. Op de slotvergadering wordt dan ook het woord gevoerd door een van onze ministers of ander bevoegd per soon, die breedvoerig een overzicht geeft over het Regeringsbeleid. Na de kantons Ninove en Geraards- bergen gaat de studiedag door voor het kanton Aalst op Zondag 29 April. Het uitgebreid programma zal dan ook eerstdaags bekend gemaakt wor den. BENZINEPRIJS MET 10 CENTIEMEN VERHOOGD. De prijs van de benzine is met in gang van Maandag 9 April op 5,40 fr. per liter gebracht, hetgeen een prijs verhoging van 10 centimes per liter be tekent. oOo deze vorm van distributie. Volgens de ze studie worden voornamelijk volgen de artikelen door afbetaling gekocht 1een groot aantal artikelen, oi ontbeerlijk tot de uitoefening van het beroep, en vooral wat betreft de han del (voorbeeld zelfregistreerkassen automatische balansen, snijmachine; voor vlees) De auto's en de fietsen kunnen even eens in deze categorie gerangschikt worden 2) de huishoudartikelen in de breed ste zin van het woord, die de meubele- ring, de naaimachines, de wasmachi nes, enz. zelfs de kleding omvatten. De kopers komen hier zo goed ender de kleine handelaars als onder de werklieden of bedienden. Het zijn j het vulsel j juist de jonge gezinnen, die van de Jen de vorm van een heel ei I verkoop op afbetaling gebruik maken om meer confort te verkrijgen. De ver koop op afbetaling werd voor hen een ware sociale noodzakelijkheid van on ze tijd. SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK ZONDAG Gevulde eieren Groentensoep Gebraden duifjes champignonsaus gebakken aardap pelen caramelpudding. MAANDAG Sausijsjes Bloem kool Gekookte aardappelen fruit DINSDAG Gekookte kabejauw perterseliesaus gekookte aardappe len Havermoutpap. WOENSDAG Biefstuk Frites Maizcnapudding met rozijnen. DONDERDAG Stoofcarbonaden gekookte aardappelen rabar- bercompote. VRIJDAG Gebakken panharing sla gebakken aardappelen Va nillepudding. ZATERDAG Spek met ajuinsaus gourd. u VOOR DE LEKKERBEKKEN. GEVULDE EIEREN BENODIGD 4 eieren, 50 gr. boter, zout, peper en 3.0 gr. geraspte kaas. BEREIDING Kook de eieren hard (10 minuten) leg ze even in koud wa ter pel ze, snijd ze in de breedte mid dendoor en haal de dooiers eruit. Wrijf deze volkomen fijn, voeg er langzaam de tot room gèïóerde boter, de kaas, peper en zout bij. Snijd van de halve witten de toppen af, zodat ze kunnen staan en vul ze op. Zorg er voor dat Oude aardappelen koken dikwijls I nacht weken, kapot terwijl ze van binnen nog hard Gelijktijdig weckt men voor Om dit te verhinderen worden dej kcrgekleurde dekens, l of l eindje boven uitsteekt verkregen STAATSBETREKKINGEN Door Laten wij er nog aan toevoegen, at een enquête naar de bestemming het Vast-Secretariaat voor:vanbii afbetaling gekochte auto's waar werving van het Rijkspersoneel wor-!voo,r ee,n Brusselse bank de credieten der., in de loop van de maand Mei '5 l verleende, uitmaakte dat 60 t. h. der vergelijkende examens ingericht, die, auto s. v°or beroepsdoeleinden werden hetzij in het Nederlands, hetzij in het aangekocht. Frans kunnen worden afgelegd, met Dit neemt niet weg dat een regle- het^oog op de toelating tot de Kolonia- mentering van deze verkoop dringend strooien Desgewe: geboden is, o.m. om te hoge adminis- halen. In een'koekep^ men tot er blarn le School te Brussel 20 kandidaten voor de betrekking tratiekosten uit te schakelen. Het is an- van hulp-gewestbeheerder; derzijds nodig de afbetaling af te schaf- 20 kandidaten .oor de betrekkingfen voor de aankopen van reisbiljet- van vereficateur der douanen, ten be-ten> e- a* hoeve van de HOGERE AFDELING,! o0° alsmede van iLENING tot WEDEROPBOUW _50 ------ ÜL - ->-■ - GEBAKKEN PANHARING. Indien men de verse haring niet schoongemaakt van de vishandelaar krijg?, gaat men, als volgt te werk De verse haring schubben, de kop afsnijden. De haring aan de buihzijde geheel opensnijden; de ingewanden eruit halen en de. vis openslaan. Hom of kuit in de vis laten of er uit nemen om later afzonderlijk t& bakken. 'De haring wassen, btten uitlekken of af drogen en van bljmen en van buiten met een mengsely^an zout en peper be- nvjs door bloem van gewestbeambte; 50 kandidaten voor de betrekking van opsteller der Secretariaten; 4 kandidaten voor de betrekking van eerstaanwezend ondercommissaris van de Veiligheid en van 6 kandidaten voor de betrekking van onderpolitie commissaris, ten behoeve van de LA GERE AFDELING. Al deze betrekkingen worden om de helft voorbehouden aan de Nederlands talige en aan de Franstalige kandida- EERSTE SNEDE. p olie of vet verwar de damp afkomt, bij ;ebruik v. boter. margarine wachten tot het schuim v Strekt en de kleur lichtbruin is gew<( 'Sen. De haring eerst aan de velkant ei tlaarna aan de vle.es- kant bruiix^bakt" i_ BEBRADEN ÓÜfFjES (4 personen) BENODIGD |f duiven 10 a 15 gr. zout, peperv V0 a 75 gr. boter 4 a 6 sneetjes brood, 50 gr. ladeerspek- aardappelen, zodra ze gaan barsten voor driekwart afgegoten, en dan goed dichtgedekl op eene zacht vuurtje ge zet om droog en gaar te stomen. Daarna wordt het deksel er af ge nomen en worden de aardappelen af en toe even geschud om ze kruimig te maken. Dikwijls vraagt men zich af wat het beste is: de aardappelen met koud of met kokend water opzetten Dit hangt af van de soort der aardappe len. Daaiom is het aan te raden beide soorten eens te proberen, en de beste uitslag te volgen; Ook het al of niet lang voor het gebruik schillen der aardappelen hangt af van de soort. Sómmige soorten komen werkelijk mooier op tafel wan neer ze de avond te voren geschild zijn en een nacht in koud water hebben ge staan. Het nadeel hiervan is echter dat op deze manier een viij groot verlies aan vitamine C optreedt. De meeste voedingswaarde blijft in aardappelen die slechts even voor het koken wor den geschild. Het vlees van een jonge duif is helderrood. Bij een oudere vogel is het donkerrood gekleurd en is vooral aan de borst tot een vrij dikke laag ontwik keld. Jonge duifjes zijn zeer smakelijk. Het vlees van oudere duiven is taai en niet meer geschikt voor te braden, het kan echter nog wel dienen voor het trekken van bouillon en voor ragout. HOE MAAKT MEN ASPERGES SCHOON Om asperges schoon te maken begint men steeds van boven en werkt naar de punten. Indien uw mesje buigbaar is-, zult U omiddellijk de diepte van de vlezelachtige laag, die verwijderd moet worden aanvoelen. Begint U echter aan de koppen of punten te snijden, dan loopt U gevaar ofwel te veel of te weinig af te snijden. Let er vooral op dat uw mesje goed scherp is. HUISHOUDELIJKE WENKEN. EEN GESTIKTE DEKEN WASSEN. In vele huisgezinnen worden tijdens de koude wintermaanden nog gestikte dekens gebruikt. En dat ook deze de kens zo af en toe eens flink gereinigd moeten worden weet elke huisvrouw. Bij de l 75e trekking voor de Le ning tot W ederopbouw (Iste snede) werd een lot van 5 millioen toegewe- Foter. zen aan obligatie 904 der reeks 2.594. j BEREIDING De duiven schoonma- Een lot van 2 millioen aan obligatie ken, inwrijven met zout, gemengd met Ten einde het programma dezer vergelijkende examens te bekomen,gatie nr. 5 75 kunnen de belangstellenden zich wen den tot het Vast Wervingssecretariaat, Wetstraat, 9 te Brussel, waar de aan vragen om deelneming uiterlijk op 21 April 195 l e.k. dienen toe te komen. Het Vervallen Huis EEN VERHAAL UIT HET LEVEN. DOOR HENRI. I l de Vervolg. Het ongèlukkige papiertje herinner de haar aan bet beroep van haar o leden echtgenoot, die kleermaker weest was. maar wat zij altijd zorgvul dig voor eenieder verzwegen had. Dat verklaarde ook de betekenis van die woorden: men moet gene stenen in eens anders huis gooien, wanneer men er zelf een van glas heeft. Zij sprong van haar stoel op en riep uit Ik sta versteld over u, mijnheer; als ik niet zoveel liefde voor uwe vrouw had, zou ik u nooit terug willen zien. Dat staat aan u, juffrouw. Ik wenste u de dwaasheid van uw gedrag te doen inzien, en ben blijde, dat gi mij zo goed begrepen hebt. Gij en mij ne lieve vrouw hebt bet schone plan, dat ik beraamd had, geheel verijdeld. Ik zal u nu verlaten, dan kunt gij el kander een weinig troosten. Zo goed zijn verstuikt been het hem toeliet, maakte hij ene be.-pottelijke buising, cn verliet de kamer. HOOFDSTUK XII. De baron was dan eindelijk weder genoegzaam hersteld, en had dc terug reis naar E... aanvaard. Door dc grote inspanning vermoeid, had hij zich reeds vroeg naar bed begeven. Eduard en de oucle huishoudster zaten te zamen in de woonkamei allerlei plannen te bespreken, voor de treurige dagen, welke zeer spoedig zouden aanbreken. Het had den sehcltA morgen gere- 395 der reeks 3.306. Een lot van l millioen aan obligatie l 74 der reeks 2.405. 3de SCHIJF Bij de 50c trekking van de Weder-1]"1 SP<=!< verwijderen de duif opbouwlening (3de Snede) is een lot '<="Ste doorsnijden, de stukjes van 1 millioen fr. toegewezen aan obli kan reeks 7308. Een lot van 500.000 fr. aan obliga nr. 064 van de reeks 7738, De andere obligaties dezer zijn uitbetaalbaar aan 1000 fr. reeks gend; doch tegen den middag was er een vrij hevige wind opgekomen, die de afgevallen bladeren in groote krin gen wild door elkander wierp. Donke re wolken joegen door de lucht, en schenen een stormachtigen macht le voorspellen. Het weder heeft groten invloed op de stemming van den mens. Dat had ook Eduard Van Stralen den gehelen dag ondervonden, terwijl hij daar naar die ronddwarlende bladeren en die voortsnellende wolken stond te kijken, welke zo geheel in overeenstemming waren met zijn geschokt gemoed. Over twee dagen moest de ouderlijke wo ning in de handen van Daniël Vermeu len vallen. Er was geen uitzicht meer om de vereiste som bij elkaar te krij gen. Alle middelen, die de baron had beproefd, waren mislukt; de voorwer pen van waarde, die hem nog in staat 'zouden gesteld hebben, den gevrees- 1 den dag voor een jaar te verschuiven, waren hem ontroofd. Hij had Johanna Kammen zeer nauwkeurig ondervraagd omtrent de geringste omstandigheid, die met den diefstal in verband stond; maar hij j kon niets meer uit haar krijgen, dan wij reeds vernomen hebben. We! had de oude vrouw nog enig vermoeden, maar het was ook slechts een vermoeden, waardoor niets bewezen kon worden daarom hield zij hare gedachten voor zich zelve, evenals zij gedaan had, toen de heren van het gerecht uit de nabu rige stad op Stralenstein gekomen wa ren. Ik heb nog achthonderd gulden, zeide de oude Johanna, die uit hare. mijmering scheen te ontwaken, waarbij I hare breinaalden uit de handen geval- J een weinig peper en de vogels opzetten en barderen, ze verder in een gesloten pan of braadslede bruin en gaar bra ij den in boter /i a Yi, uur). Voor het opdoen, de touwtjes en L ;pek eer op het vlees en elke vogelhelft op een juist passend rechthoekig sneetje boter gebakken brood leggen. Duif kan ook goed gevuld gegeven worden. KEUKENGEHEIMEN. NU DE AARDAPPELEN OUD WORDEN meeste zien er eenter tegen' op om dekens thuis te wassen omdat zij bang zijn dat het niet goed lukken zal, maar ook omdat zij de arbeid wel wat te zeer overschatten. De lente is de beste tijd om een gestikte deken eens onder handen te nemen omdat de zon dan nog niet zo .brandend heet is om de kleur van het overtrek te doen verkleuren. En wan neer dit wassen dan op volgende wijze ;eschiedt, behoeft men ook niet te vre zen dat de kleuren zullen verbleken f dat de vulling in elkander zal gaan zitten. Kijk om te beginnen de deken nauwkeuirg na om te zien of alle stikna den goed dicht zijn en naai ze bij waar dit nodig is. Klop en borstel daarna de deken goed uit, en zet ze dan in ruim lauw water waaraan een handvol borax is toegevoegd. Hierin blijft ze een hele len waren, ik heb nog achthonderd gul den, die ik in dienst van uw vader bij- eengespaard heb. De heer Vermeulen zou ons ongetwijfeld uitlachen, als wij daarmede bij hem kwamen; maar het zou toch nog een goed sommetje we zen, om in den eersten tijd van te le ven, indien gij hef,.van uwe oude dienst meid zoudt willen aannemen. Doch ik durf er niet met den baron over spre ken. Gij weet wei, dat hij zeer trots is, en het mij kwalijk zou nemen, zo ik er over begon. Waarde Juffrouw Kammen, ant woordde Eduard diep aangedaan door het milde aanbod der goede vrouw, gij moet uwe zuurverdiende spaarpennin gen niet op zulk ene wijze verliezen gij moet ze voor u zelve bewaren. Het zal niet lang meer duren, voordat wij moeten scheiden; ili weet niet, wat ik moet beginnen, hoewel ik er reeds lang over nagedacht heb. Man als hij was, rolden Eduard bij deze woorden hete tranen langs de wangen. Neen, goede ziel, gij moet uw geld voor u zelve bewaren. lk ga toch met u naar Amster dam, nietwaar mijnheer Eduard Zeker, Johanna, wij zullen u niet alleen op Stralenstein laten, tenzij gij het verlangt. Dan zal ik althans nog voor eni gen lijd uwe huishoudster blijven Ja, Johanna, als gij 't zo ver kiest te noemen; maar uwe diensten zullen in het vervolg niet zeer nodig zijn. ie Dat is al, wal ik wens, mijnheer Eduard, zeide juffrouw Kammen,w; op zij «$e breinaalden opnam, en hare ogen wqder helderder stonden houtzeep in 10 a 12 liter laat dit eveneens een nacht tickken. Voor lichtgekleurde dekens maken wet liever een sop van een goede kwaliteit witte zeep. De volgende morgen wordt cle deken uit het weekwatcr gehaald eit zacht uitgedrukt. Daarna leggen we ze op de keukentafel of propere vloei om eventuele vlekken nog voor het wasren -te verwijderen. Dit doen we met gal- zeep en een zachte borstel. Dan nemen we de helft van ons zeepsop en lengen het aan met zoveel lauw water als no dig is om er de deken in to wassen. Dit wassen moet gebeuren zonder wrijven, we kneden en drukken alleen goed uit, zodat de vulling niet verschuifd en het overtrek niet ruw wordt. Met de rest van het zeepsop wordt de deken nu nog eens op dezelfde manier gewassen en daarna enkele malen in lauw water uitgespoeld. Bij het laatste spoelwater worden enige lepels azijn toegevoegd met het doel de kleuren op te frissen. Nooit mag men een gestikte deken wringen, maar er slechts het water ste vig uitdrukken Ophangen gebeurt het best over een ronde stevige stok, waarbij vooral ge- iet moet worden dat ze goed recht hangt, zodat dc hoeken ivist op elkaar hangen. Het water zal nu langzaam aan naar de kanten zakken, dat moeten we er dikwijls uitdrukken en daarbij de randen weer recht ën glad trekken. Bij goed winderig weer en in de bui tenlucht is de deken in een dag droog. Op zolder duurt het veel langer. Zo gauw zij enigzins droog begint aan te voelen, kloppen we de deken met een buigzame rotting wat uit. waardoor voorkomen wordt dat de vulling zich ophoopt. Schijnt de zon de dag van het dro gen nogal fel, zodat men bang is voor verschieten der kleur; hangt er dan een beddelaken over om haar te be schutten. Laat de deken alvorens weg te ber gen tot de komende winter nog een paar dagen binnenshuis luchtig uitge spreid liggen, daardoor heeft men de zekerheid dat ook de vulling door en door droog zal zijn. i jN. B. Met dons gevulde dekens kan >Y)An. beter, aan pan. tnwoi-lro,,,.. wen. Deze worden namelijk bët'er che misch gereinigd. Om te voorkomen dat donzen de kens spoedig vuil worden, kan er een los overtrek om gemaakt worden dat aan één zijkant met knopen en knoop- gaten wordt gesloten, en van tijd tot tijd gewassen kan worden. ONS WEKELIJKS PRAATJE. HEILZAME ZONNEBADEN In een vorig praatje hebben wij ge- wezen op het feit dat overdadig en on voorzichtig zonnebaden voor de mens dodelijk kunnen zijn, doch dat be dachtzaam li zonnen» een uitnemende gezondheidskuur vormen. De vraag stelt zich nu hoe neemt men heilzame zonnebaden Begin reeds tijdig, bij de eerste zo merzon, uw lichaam aan bestraling te wennen Begin met iedere dag uw li- Zij was van een zwaren last bevrijd; rant de nederige, goede Johanna had er al lang tegen opgezien om haar jongen meester, die haar altijd veel genegenheid betoond had, te vragen, van haar geld gebruik te maken. Zij had nu toch haar doel bereikt, want zo zij bij de familie bleef, zou zij immers met haar geld kunnen doen wat zij wilde. Op dat ogenblik werd er gebeld. Dat was in den laatsten tijd een schrik wekkend geluid geworden 5/ \want ge woonlijk voorspelde het de komst van den een of ander onwelkome bezoeker, wiens verlangen, tengevolge van den slechten toestand der kas, toch niet be vredigd kon worden. Het was nu echter geen lastige schuldeiser met ene lange, onbetaalde rekening, maar onze oude vriend. Pa ter Kamps. Eduard Van Stralen was de beleefd heid en vriendelijkheid zelve; maar toch, zo iemand hem een paar uren te voren gevraagd had, of hij er op ge steld zou zijn, dat iemand hem in zijne droefgeestige mijmeringen op dien treurige dag kwam storen, zou hij ze ker verklaard hebben, dat zo iets al te veel van zijne beleefdheid gevergd was. Het was hem echter onmogelijk zich rekenschap te geven van het grote genoegen, dat hem dit eerste bezoek van den priester van E... verschafte. Er lag iets in die gelaatstrekken, dat hem onweerstaanbaar tot zich trok. Hoewel zij geheel verschillend waren, droegen zij toch dezelfde uitdrukking als die van iemand, welke hij van zijne vroeg ste jeugd af gezien had. Ik hoop, dat baron Van Stralen niet te veel van dc vermoeiende reis geleden heeft, Zeide de priester, nadat de twee personen reeds een weinig met elkander, gesproken hadden; het spijt mij te moeten vernemen, dat zijne ge zondheid zoveel te wensen overlaat. Ik hoop, spoedig kennis met hem te zul len maken. Dat zal moeilijk gaan, antwoord de Eduard, daar wij hier hoogstens nog slechts twee dagen zullen blij ven en dan naar Amsterdam gaan, om zeer vaarschijnlijk niet terug te keren. Ik behoef voor een priester niet te verber gen, wat toch binnen weinige dagen aan ieder bekend zal wezen, tcngevol- van enige ongelukkige speculatiën. die mijn arme vader gewaagd heeft. Hij heeft het recht verloren op deze' buitenplaats, die nu zeer waarschijnlijk in de handen van een notaris, een oud vijand van mijn vader, zal overgaan. De man is den notaris, met wien mijn vader zaken deed, opgevolgd, en dus in in het bezit van de nodige stukken. Reeds sedert lang bestaat er ene zeke re vijandschap tussen hem en mijn va der, en dé eerste is de man niet. om medelijden te hebben met diegenen, welke hij in zijne macht heeft. God is almachtig, mijnheer Van Stralen. Het spreekwoord zegt als de nood op het hoogst is, komt er red ding. Die ongelukkige diefstal ik ook. van grote gevolgen geweest, geloof ik. De goede geestelijke bleef daarop nadenkend zitten, en alsof hij niet ge dacht had, dat de zaken zo slecht ston den, zeide hij bij zich zeiven Wat ik te doen heb, moet spoe- dig gedaan worden. Eduard zag hem met grote verba zing aan. Had niet het geestelijk karak-

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 2