(jr ouwen DE VACANTiE DER ARBEIDERS GUNSTTARIEVEN OP: DE SPOOR WEGEN TOT 31 OCTOBER. De raad van beheer van de Nationa le Maatschappij der Belgische Spoorwe gen heeft beslist vanaf Dinsdag 24 April een geldigheidsduur van twintig dagen te geven aan de 3e klasse heen- en terugbiljetten uitgereikt tot 31 Oc tober 1 95 L ten gunste van de beguns tigden van de wet op de volksvacantie en van de agenten van de openbare diensten. De gunst wordt aan de begunstigden van de wet op de volksvacantie ver leend op vertoon van hun kaart voor maatschappelijke zekerheid of van elk ander officieel document ondertekend door de werkgever en aan de agenten van de openbare diensten op voorleg- J ging van een getuigschrift ondertekend i door hun onmiddellijke chef. Al deze documenten moeten de da ta vermelden van de aanvang en het einde van het verlof, evenals de bur gerlijke stand van de belanghebbenden en eventueel de samenstelling van hun gezin. Het voordeel wordt ook toegekend aan de echtgenote en de minderjarige kinderen die zich samen met de begun stigden verplaatsen..De echtgenoten en minderjarige kinderen mogen afzon derlijk de terugreis afleggen, voor zo ver zij het document kunnen vertonen dat voorgelegd werd om het biljet te bekomen. De werklieden van de privaatnijver> beid, in het bezit van het bijzonder identiteitsbewijs voor geabonneerd werkman, kunnen hun biljetten beko men op vertoon van dit bewijs en van hun trouwboekje wanneer ze samen met vrouw en kinderen reizen. Een boete van 200 frank zal geind Worden van de reiziger die ten onrech te gebruik maakt van biljetten met ver lengde geldigheidsduur. PRIJZEN STILAAN WEER (I r IN EVENWICHT DEZE MAAND SLECHTS LICHTE STIJGING VAN INDEX VERWACHT De prijsstijging schijnt ongeveer haar hoogtepunt bereikt te hebben. Men voorziet dat het indexcijfer deze maand tussen 413.5 en de 414 zal schomme len. Tegenover de maand Maart beter kent zulks een vermeerdering met iets meer dan drie punten. Deze stijging is hoofdzakelijk te wijten aan het le der: schoenen en yenaraties. van,schoe:. »ëh~2Ïjn weèrdm' erike'le"franlcs in prijs omhoog en op de berekening van de index heeft dat zijn weerslag. •Wat de eetwaren betreft, deze ver tonen eerder neiging tot dalen. Het vlees is in vele winkels reeds 'n beetje afgeslagen; het staat nog wel niet be neden de maximum-prijzen maar wij Verklappen geen geheim dat de maxi mum-prijzen door vele wij zeggen niet door alle vleeshouwers en spek slagers werden overtreden. De maximum-prijzen van minister Coppé hebben in sommige sectoren .voorzeker vruchten afgeleverd. Maai zodra de markt neiging tot clalen ver toont, vormen maximum-prijzen dik wijls een rem. .Wellicht kan de prijzen- commissie zich met die kwestie eens bezig houden, o.a. wat de prijzen van het vlees betreft. De Textielproducten blijven onge- eer prijshoudend. Wanneer we ech ter vaststellen dat de wol op de we reldmarkt enigszins in prijs is gedaald dan mogen we binnenkort ook hiervan de weerslag verwachten in ons eigen land. Over het algemeen worden de prijs- ooruitzichten dus stilaan gunstiger. °o° DE BETAALDE FEESTDAGEN Arbeid deelt Het ministerie mede In het Staatsblad van 25 Febi 1 95 1 verschenen de besluiten dat de betaalde feestdagen gelijkgesteld wor den met arbeidsdagen, wat de bereke ning van de duur van het verlof be treft. Wij nodigen de werkgevers uit in de kolom ie opmerkingen ii van de loon- staat, welke de rijksdienst voor Maat-; schappelijke Zekerheid voor het jaar lijks verlof heeft voorzien, het aantal feestdagen, welke in de loop van het kwartaal werden betaald te vermelden. Het bedrag toegekend als bezoldi ging voor de feestdagen, moet in aan merking worden genomen voor de be rekening van het jaarlijks verlof en moet dus opgenomen worden in het be drag van het niet-geplafonneerde loon kolom 4 en 4bis). Er dient te worden opgemerkt dat de kolom ((opmerkingen» bovendien 'orden aangewend om de reden te vermelden van elke afwezigheid wel ke, overeenkomstig artikel 3 van de n 7 Juni 1949, met werkelijke arbeidstijd gelijkgesteld wordt. oqo KOLONIALE LOTERIJ Hier volgen de uitslagen van de trek king der Koloniale Loterij, die Zater dagavond plaats had Winnen 200 fr. de nummers eindi gend op 9. Winnen 250 fr. de nummers eindi gend op 01, 60, 52, 28. Winnen' 2500 fr. de nummers ein digend op 170. Winnen 5000 fr. de nummers eindi gend op 5S07 2427, 1510, 7271, 6477 T 993. Winnen 10.000 fr. de nummers ein digend op 7303, 8753, 1646. Winnen 25.000 fr. de nummers ein digend op 92446, 22562, 57515, 60965, 68814, 15302, 76834, 65815. Winnen 50.000 fr. de biljetten ein digend op 58473, 93790, 16058, 79461. Winnen 1.00.000 fr. de biljetten ein- -.diec-nd^op-<*--*62.(12% 6.1169,: 19068, 16165, ,33326. Wint 250.000 fr. het biljet 300207. Wint 1.000 O'OO fr. 't biljet 115080. Wint 2.500.000 fr. 't biljet 163948. oOo LENING tot WEDEROPBOUW EERSTE SNEDE. Bij de 1 77e trekking voor de Le ning tot Wederopbouw (1ste snede) werd een lot van 1 millioen toegewe zen aan obligatie reeks 1226 nr. 096. 3de SCHIJF Bij de 52ste trekking van de 3de schijf van de Lening tot Wederopbouw werd een lot van een wezen aan obligatie n reeks 9304 en een lot aan obligatie nr. 238 8096. De andere obligaties dezer reeks n uitbetaalbaar aan 1000 fr. 11 6 van de 500.000 fr. •an de reeks Hcé Vervallen Huis EEN VERHAAL UIT HET LEVEN. DOOR HENRI. 1 3de Vervolg. HOOFDSTUK XV. De maand December was bijzonder 'guur en koud. De werklieden, die we kenlang aan het buitengoed <i Stralen- stein» gewerkt hadden, waren reeds geruimen tijd genoodzaakt geweest hun .arbeid in de opeijjucht te staken, en zich met de veranderingen binnenshuis ibezig te houden. Hadden de vroegere jbewoners getuigen kunnen zijn van het geen daai thans voorviel, hun bloed zou ongetwijfeld gekookt hebben bij 'het aanschouwen van de misvorming, welke hunne oude woning onderging, dank zij het vindingrijke genie van den Jieer Vermeulen. Pater Kamps was terstond na zijn herstel naar Amsterdam gegaan, om met den heer Wilson over de verdere •maatregelen te beraadslagen. De uit slag" van hun onderzoek was echter, dat er gene hoop meer voor de Van Sira- len's overbleef, en dat hun eigendom, )nnenschelijkerwijze gesproken, voor al- lijd voor hen verloren was. Het was Zaterdagavond,toen de goede Pater in zijn huis terugkeerde. Het bedrukte gelaal van juffr. Wild berg deed zijne vrees opnieuw ontwa ken; hij zag, dat zij met hem wilde spreken, doch daar hij den volgenden worgen vroeg het H. Misoffer moest «opdragen, wilde hij zich niet' laten sto- ïen. Hij legde daarom zijne huishoud- SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK ZÓNDAG Slierasperges met hard< eieren en gewelde boter Julienne soep Gebraden jonge haantjes abrikozencompote Chips room*, soesjes. MAANDAG Rundvlees spii zie gekookte aardappelen - rab; bercompote. DINSDAG Gekookte rog br ne boter gekookte aardappelen griesmeelscho leitje. WOENSDAG Gehakt andij gekookte aardappelen fruit. DONDERDAG Biefstuk sla frites chocoladepudding. VRIJDAG Gevulde schelvis - aardappelpuree Rijst met rozijnen. ZATERDAG Gebakken lever - worteltjes gekookte aardappelen frambozenyogurt. VOOR DE LEKKERBEKKEN. CHIPS., .BENODIGD aardap pelen fijn zenit -frituurvet sla olie. BEREIDING schil de aardapppelen zo dun mogelijk, haal er zorgvuldig de pitten uit en snijd ze in zéér dunne plakjes. Droog ze stevig in een doek. Bak ze in warm frituurvet of slaolie gaar en goudgeel bij kleine hoeveelhe den tegelijk, omdat ze snel aan elkaar bakken en 't -vèt afkoelt. Laat ze even rauw papier uitdruipen en bestrooi ze met fijn zout. GEVULDE SCHELVIS. Bij de shandelaar laat men een schelvis zo fileren, dat de vis'aan de. buikzijde in de lengte (van kop naar staart) open gesneden wordt en de ingewanden en de graat verwijderd zijn, doch dat de rugzijde verbonden blijft.De kop moet ran de vis blijven. De vis wordt gezou ten en gepeperd en gevuld met het vol- nde mengsel 1 flink sneetje wittebrood, 3 eetle pels gehakte,'selderij, 2 uien iets aroma, boter of margarine. De ui en de selderij smoren in wat boter of margarine. Het brood in klei ne dubbelsteentjes snijden en door het mengsel roeren. Aroma, peper en zout toevo'égén. De vis vullen met dit mengsel en op de volgende manier dichtmaken. Het visvlees van de onder- bovenkant met behulp van een aantal houten 'prikkertjes of puntig ge sneden lucjfers- aan elkaar vastprikken of dc Vis"'dicn&r&aien. De vis vervolgens op een ingevette schotel of bakblik leggen, bedekken met enige klontjes, boter, en ,in de oven in ongeveer 25 minuten gaar en goud bruin laten worden. ROOMSOESJES. BENODIGD 1 J/5 dl. water 50 gr. boter 75 gr. bloem 2 eieren mespunt zout. VOOR DE VULLING 2 dl. melk 10 gr. maizena..10 gr. suiker wat, marasquin of essence klontjes bo ter. BEREIDING Breng het water mei de boter en iets zout aan de kook. Strooi er de Bloem in en laat het meng sel onder voortdurend roeren doorko ken tot het als neen bal van de pan lo; laat. Roer er van het vuur af één voc één de hele eieren door. Maak een bakblik vet met wat olie en leg hierop, met behulp van twee theelepels, kleine hoopjes van het beslag op ongeveer 3 ster dadelijk het zwijgen op door te Geen woord, juffrouw Wildberg, geen enkel woord; ik wil vanavond niets horen, dat mij kan hinderen. Mor gen om acht uur moet ik de H. Mis le- be- deesc UEe afstand van elkaar. Zet het bak- blik in een vrij warme oven en laat de soesjes in ongeveer 20 minuten mooi uitrijzen en goudbruin worden. (open de oven de eerste tien minuten niet). Kook voor de vulling van de opgege ven ingrediënten een dikke vla. Roer een klontje boter door en laat de vla köud worden. Knip de soesjes met een schaar open en vul ze met de afgekoel de vla. FRANBOZENYOGURT. BENO DIGD Zi 1. yogurt dl. frambo- zensap t- 60 gr. suiker. BEREIDING Roer de suiker door het frambozensap en verdeel het sap over 4 limonadeglazen. Schenk er v> glad geklopte yogurt op. KEUKENGEHEIMEN. OVER GROENTEN GESPROKEN Hoeveel groenten hebben we nodi; Deze vraag is niet zo gemakkelijk te beantwoorden als men op het eerste zicht wel zou denken. Hier spelen ver schillende factoren een rol. In de eerste plaats moet men er rekening mee h' den in welke vorm de groenten wordt opgediend. Zo zal men voor rauw oenten veel minder nodig hebben dan voor gekookte De hoeveelheid hangt ook af van het soort van blad groenten die tijdens het koken erg linken (denk maar eens aan scinazie) zal men natuurlijk een grotere hoeveeF heid moeten kopen dan bijvoorbeeld irincessenboontjes. Nog een an dere rol speelt de afval, denk maar eens aan doperwtjes en tuinbonen. Onderstaande hoeveelheden zullen echter wel zo overeenstemmen met wat een middelmatige volwassen persoon per dag nodig heeft. Bladgroenten (om tè koken) 400 a 5 00 gram. Bladgroenten (rauw als salade) 100 .150 gram. Koolsoorten 300 a 350 gram. Worteltjes, schorseneren, asperges, vitloof 300 a 350 gram. Doperwtjes, tuinbonen, enz. 500 gr. Snijbonen en princessenbonen 250 :ram. Bij het schoonmaken van groenten mag zo weinig mogelijk worden weg- 'oid, denk er aan dat in de stronk de kool de meeste vitaminen zit. Was groenten goed af in ruim koucf water, doch Iaat ze er nooit in staan, ^.lleen wanneer ze een beetje verlept is, wat vooral "s zomers bij warm weer wel eens voorkomt, mag ze eventjes in het water blijven tot ze weer wat is op gefrist. Kook' groenten niet dood, gaar wil zeggen, juist zacht genoeg en niet tot moes gekookt. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Lederen zetels en stoelzittingen kun nen worden afgenomen met lauw wa ter waarin wat azijn is gedaan. Afdro gen met een schone doek en daarna be handelen met boenwas. Een fris uitzicht krijgen ze ook wan néér ze worden ingewreven met een mengsel olie en azijn. Vlekken verdwijnen uit het leder met hertshoornzout dat opgelost wordt in heet water. Deze oplossing moet eerst volledig koud worden, dan wrijft men er de vlekken zolang mee in tot schuim 'onts.taat. Afdrogen met een zachte doek en met wat eiwit inwrij ven. Indien de kleur van het leder door deze behandeling wat is beschadigd, kan men dit herstellen door wat anili- neveif van dezelfde kleur te vermen gen met spiritus van 95 fo en dit meng sel met een zacht lapje op de bescha digde plek te smeren. Dadelijk hierna het leder nawrijven met een propere linnen doek, om de glans te behouden. Dit werkje moet" gebeuren in een warm vertrek. Het zeemvel dat door het vele ge bruik hard en vuil is geworden, kan men wassen in een lauw zeepsopje, na vooraf de vuile vlekken met bruine zeep te hebben ingesmeerd. Daarna goed uitspoelen in lauw water, en bij het laatste spoelwater enkele druppels slaolie te voegen. Piepende of knarsende deurscharnie- ren en sloten zijn zeer onaangenaam, om dit te voorkomen smeer ze zo nu en dan eens in met een goede smeer olie. Tikt met een hamer de pen uit het scharnier wat los of omhoog, en smeer met behulp van een veertje wat olie tussen de opening. Doe daarna de deur enkele malen open en toe om de olie goed te verdelen, en klop eerst dan de scharnieren weer vast. Wanneer men een slot goed wil -smeren moet het eigenlijk uit elkaar genomen worden. Meestal zal het ech ter volstaan de sleutel in de olie te dopen en hiermee Tiet slot een paaT maal heen en terug te draaien. Bij roe stige sloten en sleutels kan men bij de olie wat petroleum mengen. SCHERVEN IN DE HUISHOUDING Scherven in de huishouding zijn zijn zeer onaangenaam, want neder gebro ken voorwerp betekend een onvoorzie ne uitgave, omdat het gebrokene door- nieuw vervangen moet worden. Wan neer men echter voorzichtig genoeg is kan men heel wat breken voorkomen. Er zijn zelfs huishoudens waarin, na ja ren gebruik, het servies nog volledig is. Dit is zeer verheugend, en het toont aan dat er nog huisvrouwen zijn die genoeg tijd voor de afwas nemen, en waar niet alles in een jachttempo ge beuren moet, want dan zou het nauwe lijks te vermijden zijn dat er af en toe eens iets aan stukken valt. Andere vrouwen hebben bij het af wassen de onaangename gewoonte heel luid te rinkelen, en de voorwerpen hard op elkaar te stapelen. Geen wonder dat bij een dergelijke behandeling glas en potcelein barsten krijgen. Eigenlijk hoort zo'n gebarsten voorwerp maar dadelijk weggegooid te worden, want in de eerste plaats staat hét heel leelijk op tafel, en daarbij is zo'n barst onhy giënisch, omdat er zich bacteriën in vastzetten. Als een dienstmeisje onzacht omgaat met het vaatwerk, dan moet de huis vrouw haar duidelijk maken dat ze daarmee iets oneerlijks doet. Want voorwerpen die een ander toebehoren, moet men met zorg behandelen. Een beschadigd voorwerp verliest niet al- leen zijn waarde, maar kan een heel servies bederven. Het zou echter onrechtvaardig zijn van een dienstmeisje te verlangen dat ze de waarde van een «per ongeluk» gebroken voorwerp vergoedt. Men mag nooit vergeten dat iemand, die dage lijks met breekbare voorwerpen om gaat, wel eens iets breken kan. Een Maar, Eerwaarde, begon het is toch nodig, dat waarde weet, dat... Beste juffrouw, hoor nu wel wat ik u zeg, hernam de Pater op ernstigen toon: ik heb u reeds verklaard, dat. ik dezen avond niet onaan; hooren. Jufvrouw Wildberg was wel genood zaakt, zich met deze woorden tevreden te stellen. Den volgenden morgen verrichtte de priester zijne plichten, zoals gewoon lijk. Toen hij om één uur twee H. Mis sen opgedragen en ene predikatie ge houden had, was de zwakke man ver moeid en uitgeput; want hij had niet alleen naar het lichaam, maar ook naar den geest geleden. Met medelijden zag Juffrouw Wild berg hem zijne kamer binnentreden, en niettegenstaande de tegenkanting van den eerwaarden Pater, warmde zij zijne pantoffels, rakelde het.vuur wat op, en zorgde voor een flink ontbijt. Hoewel hare zorgen nu niet meer nodig waren, bleef zij toch nog heen-en-weer lopen, alsof zij'wachtte op ene uitno diging om te r«ran zitten; want na het geen de eerwaarde heer den vorigen avond gezegd, had, meende zij daarop te kunnen rekenen. Pater Kqmps was echter gewoon, na de H. Mis, waarin hij zo nauw met zijn Zaligmaker ver enigd werd, enigen tijd in overweging door tc brengen. Kom nu óver een halfuur terug, juffrouw, dan zullen wij wat met el kander praten. Daar zij we! gehoorzamen moest, ging zij naar hare kamer, en zat daar te wachten, totdat de lange tijd einde lijk verstreken was. De geestelijke had zijn ontbijt ge ëindigd; hij legde zijn brevier neder, en zeide glimlachend tot haar. Welnu, wat hebt ge mij nu te vér- tellen Ach, eerwaarde Pater, ik heb u niet veel goed nieuws mede te delen. Op het buitengoed is alles verkeerd gelopen; die slechte Vermeulen heeft het voor góed in bezit genomen. Hoe jammer ook, dat.u zulk een ongeluk moest overkomen Ik ben dan ook blijde, dat ik u weer hier heb; een wei nig verzorging zal alles wel weer in orde brengen. Maar, zoals ik zeide, voor die arme heren was het zeker een groot ongeluk. Het was Gods wil, juffrouw. Dat is zo, Eerwaarde; maar het ergste is, dat niemand weet, waar d: ongelukkige heren heengegaan zij) Juffrouw Kammen heeft mij zelve ver teld, dal zij van plan waren eene klei ne woning in Amsterdam te.zoeken, en zich zodoende verborgen te houd voor allen, die hen vroeger gekend hebben. Zijwas zeer aangedaan door het ongeluk, dat u getroffen heeft. Hoe .weinig kon zij-vermoeden, dat de oor- zaak daarin lag,, dat u den baron een dienst .wilde.t. bejvijzen. Ik heb niet ve geten, dat u voor zaken, die den b- ran betroffen, naar Amsterdam, zou gaan, e« dat ik hef aan niemand mocht ertellen. Pater Kamps luisterde weinig naar de laatste woorden van juffrouw Wild berg. Ene gedachte hield hem bezig dat de Van Stralen's het buitengoed hadden verlaten, en, zo zijne huishoud ster wel onderricht was, zonder enig spoor achter te laten. Is het mogelijk, zeide hij, als bij zich zeiven, is het mogelijk, dat zij naar die grote stad gegaan zijn, zonder mij enige aanwijzing omtrent hunne te genwoordige. woonplaats te geven Dal is inderdaad slecht nieuws Niemand schijnt iets meer van hen te weten, mijnheer. De ellendige Vermeulen is dadelijk hier gekomen, om zich van het huis meester te maken. Hij komt ook zeer veel bij de mensen uit «De drie Kraaien», en dat is juist gene aanbeveling voor hem. Wat ik u nog wilde zeggen Juffrouw Smit doet veel moeite om goede vrienden met mij te zijn, en heeft nu en dan eens la ten doorstralen, dat zij gelooft, dat de nieuwe pastoor meer van de Van Stra len's weet, dan hij zeggen wil, en dat vertelt de heer Vermeulen ock. Praat toch niet met die mensen, juffrouw; hoe minder gij met hen spreekt hoe beter. De arme huishoudster bloosde bij hel verwijt, dat in deze woorden op gesloten lag, en antwoordde jk.zoek die vrouw niet cp, Eer waarde; snaar een paar dagen geleden zat ik 's avonds geheel alleen; ik was zeer bedroefd bij degedachte, dat t zo ver van huis 2iek lag, toen daar op eens juffrouw Smit binnentrad. Twee uren lang bleef zij bij mij zitten; ik kon haar niet wegkrijgen. Zij kan zulke on beleefde dingen zeggen, en houdt zich niet s'.il, hoe scherp men haar ook ant woordt. Ik bemerkte zeer goed, dat ze mij wilde uithoren. Ook vertelde ze mij iets vreemds van Juffrouw Kammen. Zij verklaarde .stellig, dat Jozef De Roos, haar luie neef, ook een neef van juffrouw Kammen is, en dat de heren Van Stralen dit nooit: hebben .ge en. Lang nadat zij heengegaan was, heb ik er nog over nage dacht. Het sm zo onwillekeurig bij mij op, of het ook mogelijk kon wezen, dal: de familie Smit iets had uit te staan mel den diefstal op het buitengqed; en als dat zo is, clan is juffrouw Kammen ze ker wel ongelukkig, want dan weet zij toch meer van en... Laat ons daarover nu niet meer praten wij zijn volstrekt niet zeker, dat het waar is, en mogen geen kwaad van enzen naaste denken. Juffrouw Wildberg, nam, zonder verder een woord te spreken, het ont bijt weg, en ging naar de keuken.Nadat zij alles schoongemaakt had, trok zij den stoel bij het vuur, en gaf aan hare gevoelens lucht Van Pater Kamps kan men ge rust zeggen, dat hij een halve heilige is, hoewel ik hem juist niet bijzonder dankbaar ben voor zijne berisping, daar ik, met mijne mensenkennis en slimheid, ongetwijfeld de zaak beter inzie dan hij. Hoe meer ik over de zaak nadenk, des le duidelijker wordt het mij, hoe de vork aan den steel zit. Smit en zijne vrouw zijn door den notaris aangezet; èn de diefstal, èn het om vallen van het rijtuig met het daaruit ontstane ongeluk van den arrnén Pa ter, alles is het gevolg van een kcmplot

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 2