1 1 1 (slordig dienstmeisje echter mag men wel eens onder het oog brengen dat zij ©p de duur te kostbaar wordt. Aan de andere kant moet een huis vrouw, die het meisje kostbare voor werpen te reinigen geeft, zelf ook een S gedeelte van de schuld op zich nemen of bij het werk helpen. Bovendien moet zij het dienstmeisje voldoende tijd ge- j ven haar werk te verrichten, cn er haai niet telkens afroepen. Van de kant van het meisje is het zeer verkeerd wanneer zij iets breekt y-en hiervan niets zegt. Zij moet het .'standje in ontvangst durven nemen en 1 ervoor trachten te zorgen dat het niet weer gebeurt. Wanneer zij haar veront- schuldigingen aanbiedt en laat merken dat het haar werkelijk spijt, zal de vrouw des huizes werkelijk niet boos zijn... immers het beste paard struikelt wel eens. ONS WEKELIJKS PRAATJE. HET KOUDE BUFFET Bij bruiloften, verlovingen of ande re familiefestiviteiten wordt tegen woordig in plaats van een dinertje, dik wijls een koud buffet ingericht, dat vooral in het warme seizoen zeer op prijs- gesteld wordt. Het heeft het voordeel dat de vrouw des huizes minder personeel nodig heeft voor de bereiding en de bediening. De schotels kunnen rustig van te voren worden klaargemaakt en bepaalde schotels in de voormiddag. Men bewaart ze dan in ijs-, of pro visiekast of kelder. Lang voor de gas ten komen wordt ook het buffet al klaar gemaakt. En onder het gezellig samenzijn heeft de gastvrouw zich geen zorgen te maken of haar gasten wel goed bediend worden, of cle spijzen op de juiste temperatuur gehouden zijn en goed gegarneerd op tafel komen. «Vooral voor de jonge onervaren huis> vrouw zijn de koude schotels een ware uilkomst, eventuele mislukte gerechten worden eenvoudig niet neergezet, ter wijl bij warm eten een aangebrand stuk gebraad en een mislukte saus lelij- 'ke dingen zijn, daar men het onheil niet zo gauw weer goed kan maken. Een ander voordeel van het koude buffet is dat het niet zoveel plaats inneemt als een tafel, waaraan gedineerd wordt Daar het zeldzaam is dat alle gasten te gelijk iets gebruiken, behoeft de tafel, die voor dit doel gedekt is, niet zo lang te zijn. De bediening vervalt bij na geheel, daar de gasten cle spijzen zelf uitzoeken. Evenwel moet de huis vróuw er voor zorgen, dat de dranken geserveerd worden, en dat het gebruik te bestek van tijd tot tijd afgeruimd en door schoon vervangen wordt. Dit werkje kan door de huisvrouw 2éJf of nog beter door één óf meerdere jonge dames van het gezel schap gedaan worden. Voor het schoonmaken kan men een laulp in de keuken niet ontberen. Men moet het buffet niet opstellen in een kamer waarin gerookt en gedanst yrordt. Het is altijd beter het in een ap- p,arte kamer neer te zetten. Het buffet zelf komt tegen de wand aan, zodat het van drie kanten te bereiken is. Men draagt ook zorg voor een goede belich ting- Men kan de spijzen op het eetkamer Buffet plaatsen, als dit niet te hoog en breed genoeg is. De ouderwetse hoge buffets kan men niet voor dit doel ge bruiken. Men behelpt zich dan met een grote tafel of in geval van nood met het schrijfbureau van de heer des huizes met een wit tafellaken ge dekt. Aanbeveling verdient het om het b.uffet «etagevormig» op, te bouwen. of ik heet geen Elizabeth Wildber; meer. Zo zat de goede vrouw te mijmeren .©ver hetgeen zij van juffrouw Smit ge hoord had, totdat zij door de hitte van het vuur en het aanhoudend gekletter van den wind tegen de vensterruiten in slaap viel. Een halfuur had zij zo geze ten, toen zij gewekt werd door het blaf fen van een klein hondje. Stil, Caro, stil Wat scheelt het dier toch zeide zij, terwijl zij, half slapende alle moeite deed om den hond tot bedaren te brengen. Maar Caro was niet zo gemakkelijk tot zwijgen gebracht. Weldra' had zij echter de oor zaak van die onrust ontdekt. Er stond iemand door het venster naar binnen te gluren, en een ogenblik later werd er aan de buitendeur geklopt. Lieve Hemel, welk een weer voor den Pater, om er uit te gaan er is ze ker een zieke, en zij opende de deur, om een vreemdeling binnen te laten. Is cle eerwaarde Pastoor te spre- Tceen Hij leent mij reeds; ik zou hem gaarne willen ontmoeten; wees dus goed hem dit kaartje te geven. Juffrouw Wildberg nam het kaartje aan, en las den naam Vermeulen. Zij bracht het aan den priester, die niet bijzonder met dit bezoek was in- Wat kan die man wensen zeide hij. Maar laat hem dadelijk binnenko men Ik hoop toch, dat gij goed gezond zijt, mijnheer Kamps Zoals gij ziet', heb ik uwe uitnodigirlg niet vergeten, om u le bezoeken wanneer ik op «Stra- lenstein» zou komen. Daar ik nu eige naar van het buitengoed bén geworden. Hiervoor zet men een paar omgekeer de bloempotten tegen de want, daarop een plank, die ongeveer de lengte van de tafel heeft, eveneens door het tafel laken bedekt. Deze plank mag wel kor ter nooit langer zijn dan de tafel. Is ze korter clan plaatst men aan ieder einde een plant, die dient -zowel ter decora tie als wel om het verschil in lengte te bedekken. Van veel bloemen moet men afzien omdat het de hoofdzaak is dat de gas ten zich gemakkelijk bedienen kunnen. Dus geen dingen neerzetten die gauw. omvallen. Er zijn verlegen mensen die wanneer zo iets gebeurd is, niet meer op hun gemak zijn. En we wensen toch dat iedereen zich behaaglijk voelt. Wil men niet geheel en al zonder groen, dan neemt men een paar hang- planten die hun takken bevallig over het witte laken slingeren. Worden de dranken niet aangeboden, dan zet men ze neer op een apart tafeltje naast de tafel met gerechten. Men moet er ech- voortdurend op letten dat ze op de juiste temperatuur blijven. Zo nodig ft men'er ijs" bij. Thee", punch, kof fie en andere warme dranken moeten joed warm gehouden worden. Kleine theelichtjes komen prachtig van pas. Borden staan of op een aparte ta fel, of aan één zijde van het buffet; het ,tek in voldoende mate aanwezig ligt er in een mandje naast.En voor al geen papieren servetjes vergeten.: TANTE DINA. ,(AlIe nadruk ook gedeeltelijk verboden),; LEGERNIEUWS AANWERVING van SPECIALISTEN Het leger werft opnieuw militaire ipecialisieri aan voor de hieronder ver melde beroepen bankwerker, wapen maker, werktuigkundige,, fijne meka- niek, draaier, bankwerker-draaier, elek tricien voor voertuigen, werktuigkundi- voertuigen, wagendekker-stoffeer- der, koetsenmaker, pistoolschilder, smid, lasser, blikslager, technische be diende (planning) .hersteller van ra dio of radar, telewerktuigkundige,land meter, betonwerker, nijverheids- en bouwkundige tekenaar, werktuigkundi- werktuigkundige of elektricien voor elektriciteitsverwekkende groep, op- puntsteller, meitser-toestelplaatser, sleepbootloods, klinker, getuigdrijver, hersteller voor telegrafie, werktuigkun dige radio, .monteur-aanlegger, opera- teleprinter, lijn werktuigkundige, operator radio-telegrafist, legger van aste lijnen en aanyoeger, elektricien, elektricien, accu-s plaatslager en labo rant van gezondheidsdienst, technische magazijnier. Alle Inlichtingen nopens' de aanwer- ng, bezoldiging', bevordering, kun nen bekomen worden bij de Dienst oor Voorlichting, "en Dokumentalie an het ministerie van Landsverdedi- ing, Dai.llyp!aats, Brussel. UITZONDERLIJKE VERLENGING DER CARRIERE Eerlang zal een Koninklijk Besluit erschijnen waardoor 30 lagere officie- sn, die normaal op rust moesten ge steld worden daar zij de leeftijd van 51 jaar hebben bereikt tot 55 jaar in dienst mogen blijven in kantoorbetrek kingen. Het zijn 29 kapitein-komman danten en één kapitein. Het pensioen stelsel staat toe, dat elk jaar een aan tal lagere officieren in dienst worden .ehouden. voornemens ben er enigen tijd te vertoeven, hoop ik het genoegen te hebben u daar te zullen ontvangen.Heb k u niet gezegd, dat het nog eens, vroeg of laat, in mijne handen zou ko men Ja, mijnheer, door voordeel te trekken uit een ongeluk, mij onderweg overkomen, toen in naar Amsterdam ging, om vóór den vervaldag den in terest van het aan den baron geleende kapitaal ter hand' te stellen. Wat hoor ik, mijnheer, waart gij het dan, over wien die model-notaris, de heer Wilson, gesproken heeft Het spijt mij zeer, dat ik niet bij machte was aan uw wens, om van mijn vecht op het buitengoed af te zien, te vol doen. Maar misschien hadt gij «Stralen stein» gaarne voor u zeiven willen be houden, om er een klooster van te ma ken, en zodoende de omstreken mee» te beschaven. Doch om recht op cle zaak af le gaan, mijnheer... Ik moet u ronduit verklaren, mijnheer Vermeulen, dat ik u verzoek, onmiddellijk mijne woning te verlaten tenzij gij u binnen de perken der wel levendheid houdt. Het schijnt mij toe, dat g.ij alleen hier gekomen zijt. om uwe vreugde aan den dag te leg; over het ongeluk van een arm man. Een ongeluk, waarnaar ik, waar, geruimen tijd met verlangen heb uitgezien, hernam Vermeulen, met verregaande onbeschaamdheid. Maai het lag alleen in mijne bedoeling een beleefdheidsbezoek te brengen, daai mij binnenkort hier zal vestigen. Ook heb ik gegronde hoop, dat een bekoor lijk jong meisje van uw geloof, de i dochter van een rijken fabrikant ii) DE VROEGTIJDIG GEPEF4- SIO N N E E RD*E OFFICIEREN EN ONDEROFFICIEREN Sedert 1 April wérden de officieren ;epensionneerd voor de leeftijd waarop zij normaal hadden kunnen hopen hun loopbaan voort te zetten en zulks zal ook in de toekomst geschieden. Het zelfde geldt voor de onderofficieren die tussen 1 October 1946 en 1 Janua ri 1 949 op pensioen werden gesteld. De betrokkenen hebben aldus een pensioen verkregen dat lager is dan het pensioen waarop zij gewoon aanspraak hadden kunnen maken zo de vorige leftijdsgrenzen gehandhaafd gewor den waren. Derhalve is het billijk hun >rdelen toe te kennen in de vorm van een verhoging van hun pensioen. Aldus minister De Greef in de Me morie van Toelichting bij het desbe treffende wetsontwerp dat bij de Ka mer werd ingediend. Wegens de hierboven aangehaalde redenen verleent artikel 1 van onder havig ontwerp van wet, de gepension- neerden een bijslag wegens werkelijke dienst, welke zal gelijkstaan met de tijd waarmede hun loopbaan werd ver kort. Daarenboven zal de basiswedde van het pensioen zoals artikel 2 van het ontwerp het voorziet, berekend worden alsof de betrokkenen de keertijdige rrhogingen getrokken hadden welke j mochten verhopen vooraleer zij de oegere leeftijdsgrenzen hadden be- ikt. De pensioenverhogingen welke uit artikel 1 van het ontwerp zullen voort- loeien gelden enkel als overgangsbepa lingen. Zij zullen slechts kunnen ten goede komen aan de- generatie officie- die in de loopbaan waren toen de leeftijdsgrenzen werden verlaagd.Vooi de officieren die eerst na 3 1 Maart '46 onderluitenant bevorderd werden kon er niet beweerd worden dat zij, toen zij hun loopbaan begonnen, kon den verwachten te dienen tot de leef tijdsgrenzen die vóór. vermelde da-- jm gelden. oOo DE INDEXCOMMISSIE VERGADERDE BEREKENING VAN DE KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD OP NIEUWE BASES De index-commissie heeft Dinsdag en buitengewone vergadering gehou den tijdens welke een verslag werd ge hoord van prof. Jacquemyns, die de uilslagen mededeelde van zijn onder zoek inzake de gez'ïhJbeg'rotingen. De professor heeft uitleg verstrekt over de berekeningsmethode, die hij aanbe veelt voor de bepaling van een nieuw ndexcïjfer voor. de kosten van levens- anderhoud en voor de detailprijzen. Tijdens dezelfde bijeenkomst heeft de adjunct-kabinetschef van de minis ter van Economische Zaken dhr Coes- sens, dhr Lion als voorzitter van de commissie geinstalieerd. Dhr Coppé, clie door ambtsbezighe den in de provincie was weerhouden, heeft aan de commissie een boodschap jezonden waarin hij hulde bengt aan de vroegere voorzitter, dhr Bullin, pro fessor aan de universiteit te Luik, die ;edurendc 1 5 jaar voorzitter was en die .Idus de minister, de stichter is van de statistiek in Belgie. Voorts prees dhr Coppé de kunde van de nieuwe voor zitter, gewezen directeur van het minis- e van Economische Zaken. Twente, weldra door een huwelijk met mijn oudsten zoon de meesteres van het landgoed zal worden. Zoalu wel kunt nagaan,zal zij in deze stre- ene persoon van invloed wezen. Vroeger had zij ene dwaze genegen^ heid opgevat voor den jongen Van Ien, maar naar ik hoor, is dat nu ge heel voorbij; zij behoort tot het wuftq geslacht. Mijn waarde heer, zeide de g« telijke, ik stél daarin- niet het minste belang'. Ik weet niets van den jong heer Van Stralen en diens plannen, e heb den naam van hét meisje nog nooit gehoord. Zoals gij wel bemerkt zult hebben, ging het lot van den vader mij zeer ter harte. Wij hebben elkander indertijd een paar malen gesproken, ik verklaar u openhartig, dat ik met diep leedwezen het oude buitengoed in uwe handen zie overgaan; want zijt met den koop ingenomen, omdat de plaats u weinig óf niets kost, m vooral omdat, gelijk gij zelf verklaard hebt, daardoor aan uw wraakgevoel voldaan wordt. Gij hebt wel gelijk, antwoorddi Vermeulen; maar toch is mij alles noi niet recht duidelijk. Nog nooit heb ik iemand ontmoet, die, hoe goedhartig ook, zoveel medelijden toonde met het ongeluk van anderen, als gij aan den dag hebt gelegd voor den heer Van Stralen. Het schijnt toch, dat gij be reid waart ene aanzienlipké som op te offeren, om den','góéden naam te red- edn van iemand,met wien gij, v zover ik kan nagaan, volstrekt niet in betrekking staat. Laten wij nog een; tot onze jonge jaïen terugkeren. Ik her tinner mR nog zeer' goed» dat m eens DIOCESANE BEDEVAARTEN VAN GENT NAAR O. L. VROUW VAN LOURDES, Door onoverkomelijke technische moeilijkheden, onaf hankelijk van onze wil, wordt de Lentebedevaart verdaagd Deze zal doorgaan van 21 tot 29 ME! 1951, met zei-V reisweg, prijzen en voorwaarden als vroeger. De overige data's blijven nl. van 14 tot 22 JULI, van 1 tot 9 AUGUSTUS. Inlichtingen Mevr. Van de Kerekhove-Cercclet. Aalst of E. H. Huyck, onderpastoor, St. Martensplein, 4, Aalst, E. H. De "Witte, onderpastoor,H. Hartparochie, Aalst. Mevr. Bosteels Herman. Kapellestraat, 21, Aalst. Mej. Van Trappen, Veld straat, 14, Aalst. M. De Winter Phil., Lange Zoutstraat, Aalst.. M. Appelmans Jos., Ivorte Zoutstraat, Aalst.. M. Van de Velde Jan,. Brusselsestraat, Aalst. M. De Man, Molenstraat, Aalst. M. Sanders Gust., «De Gazet van Aalst», Kerkstraat, 9. DALENDE BOTERPRIJZEN Gisteren daalde de boterprijs in de mijn te Hasselt op 76,30 fr. per kilo. Een prijs die dus lager is dan de offi cieel vastgestelde richtprijs van 77.50 fr. In de e.k. dagen worden nieuwe prijsdalingen verwacht, zodat de in- r van Nederlandse boter, in over- met de Nederlandse instanties ge leidelijk zal worden verminderd. In Maart werden voor 1.500 ton Neder landse boter invoervergunningen ver leend, maar de import zou in feite Jechts 700 a 800 ton bedragen. De moeilijkheden met de invoer van Ne derlandse snijbloemen werden opge lost. Nederlandse snijbloemen kunnen ingevoerd worden ten belope van 200 t.h. van de in 1936-1938 gemiddeld ingevoerde hoeveelheden. DE WEDUWEN VAN BURG. OORLOGSSLACHTOFFERS BETALING VAN TOESLAG HERVAT Bij de wet van 1 September 1948 werd aan de weduwen van burgerlijke ©rlogsslachtoffers, wiens overlijden aan een patriotische daad te wijten was een driemaandelijkse vergoedingstoe slag van 900' fr. betaalbaar van 1 Ja nuari 1948 af, toegekend. Op basis van die beschikking heeft het Ministerie van Wederopbouw deze rgoeding aan de weduwen van gefu- leerden regelmatig uitbetaald. Daar het Rekenhof geweigerd heeft de betaalstaten te viseren is de h. Mi- ter er toe verplicht geweest de be talingen voorlopig te schorsen van 1 April 1951 af. De h. De Boodt, heeft dan de Ministerraad ingelicht over het pro bleem der pensioenen voor de burger lijke slachtoffers van de oorlog 1914- 8. Daar de Ministerraad op 13 April 11. daarover zijn accoord heeft betuigd, konden de betalingen aan de weduwen ;efusilleerderï hernomen worden, gelicht wat er de volksvertegenwoordi ger toe gebracht heeft zijn houding te herzien en zijn interpellatie in te trek ken. oOo DE 60e VERJARING VAN RERUM NOVARUM TE ROME Het algemeen secretariaat van de Internationale Christelijke Sociale Be weging dat te Brussel is gevestigd, deelt het volgende mede «Tot hiertoe werden volgende schik kingen getroffen voor de plechtigheden te Rome van de 60ste verjaardag vart< het verschijnen van «Rerum Novarum 1. Bij uitzonderlijke gunst heeft de EI. Vader er in toegestemd om voor de deelnemers van de internationale Be devaart een plechtige H. Mis op te dra gen in de Basiliek van St. Pieter. Deze H. Mis zal om 9 u. plaats hebben. Ra dio Vatikaan zal deze plechtigheid uit zenden terwijl de aanwezigen de litur gische gezangen zullen verzorgen. Bij de buitenlanders zullen zich 15.000 Italiaanse arbeiders aansluiten (A.C.L. I.) die na de H. Mis een grootse «Re- rum Novarum» betoging zullen op touw zetten. 2. Op Tweede Sinksendag, 14 Mei, zal om 9 u. een herdenkingsplechtig heid plaats hebben in de tuinen van de -Basiliek van St-J an van Lateranen. Dhr P. W. Segers, Belgisch Minister van Verkeerswezen en voorzitter van het inrichtend comité, zal de herdenkings rede uitspreken. 3. Maandagavond te 20 u. 30 wordt een internationalee bijeenkomst inge richt in de Basiliek van Maxen.tïus (via del Impero). Ook aan deze bijeen komst zullen duizenden arbeiders deel nemen. Begroetingsrede zal uitgesproken worden door leiders van de nationale groepen in 5 a 6 talen. Elke nationale groep zal een typisch arbeidslied uit voeren. Na deze zitting trekken alle deelnemers in een grootse fakkeltocht Toen de Minister van Wederopbouw} naaJ St. Pieter. op Woensdag 18 dezer op de hoogte j. De H. Vader zal een audiëntie ver- ■erd gebracht van de voorgenomen1 interpellatie van volksvertegenwoordi- Dieudonné, heeft hij onmiddellijk deze laatste over de juiste toestand in- «Stralenstein» geweest zijn. Baron Van Stralen was toen een welgesteld onkman; gij waart nog slechts een knaap, en wij verkeerden beiden in niet r. aangename omstandigheden. Kort daarna zijt gij onverwachts met uwe ouders verdwenen, en ik heb u niet we der ontmoet, totdat wij, nu enigen tijd eleden, toevallig met denzelfden trein naar Zwolle reisden. Ik vond u minder achterhoudend dan geestelijke heren gewoonlijk zijn. Het eerst werd mijne aandacht getrokken door uw naam; ik vernam spoedig, dat gij uit Amerika gekomen waart, dat de ouders van een mijner'vroegere vrienden in de Nieu we Wereld voorspoedig en gelukkig geweest waren, en dat hun zoon pries ter en pastoor geworden was in dezelf de plaats, waarop ik reeds lang mijne ogen had gevestigd, en... Mijnheer Vermeulen, gij zult mij zeer verplichten, een einde aan ons ge sprek le maken. Ge moet reeds opge merkt hebben, dat uw bezoek mij alles behalve aangenaam is. Ik kom hier om uw vriend te worden, vervolgde de lastige Vermeu len; doch beantwoc.-d mij slechts éne vraag, en ik zal u van mijn gezelschap bevrijden, dat, naar ik zie, en zoals gij zelf duidelijk genoeg te verstaan hebi; gegeven u volstrekt njet bevalt. Beant woord mij slechts éne vraag, want ik ben ten prooi aan ene nieuwsgierigheid nog groter dan die van de vrouw var Blauwbaard, en ik zal voor de Kaiho lieken van uwe gemeente een veel edel moediger vriend zijn, dan de baron ooit geweest is. Zijt gij aan die fami lie verwant, of is dat niet het geval Vföt de priester zou geantwoord heb. lenen aan de 3.500 afgevaardigden uit de 20 verschillende, landen. oOo KATHOLIEKE VLAAMSE HOGESCHOOL-UITBRFJDING De voordracht van Z. E. H. Kan. PRIMS die op 27 Apnl 1951 moest doorgaan in de feestzaal van het Stad huis, wordt tot het volgende seizoen verschoven wegens verhindering van. de spreker. ben, kunnen wij niet zeggen, want op hetzelfde ogenblik hoorde men een rij - j op den weg voor het huis stilhou den, en juffrouw Wildberg kwam bin nen met een kaartje, waarop de naam n Richard Engerhof stond. Het scherpe oog van Vermeulen had spoedig den naam gelezen, en daar hij in den aanvang van zijn gesprek een .r grove onwaarheden verteld had, trachtte hij nu zo spoedig mogelijk een goed heenkomen te vinden. Hij knoop te dus haastig zijne overjas toe en zei de Eerwaarde heer het zal mij inder daad een groot genoegen zijn, in mijne nieuwe woning een bezoek van u te mogen onH'angen. Binnen weinige da gen hoop ik dan uit uw eigen mond te vernemen, of gij een Van Stralen zijt of niet HOOFDSTUK XVI. Op een guren namiddag in de maand Januari ging een jonkman, wien de scherpe noordenwind de sneeuw in het aangezicht joeg, van het Damplein te Amsterdam de Nieuwendijk op, waar hij ene der stegen insloeg, die naar het Damrak voeren. Met een sleutel open de hij de deur van een in die steeg ge legen huis, en trad, nadat hij de don' kere trap met moeite beklommen had. ene kamer op de eerste verdieping bin nen \T VERVOLGT.

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 3