Belgisch Missionaris vertelt zijn Chinese avonturen PIERLALA EN OMSTREKEN. BURELENKerkstraat 9, Aalst - .Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week - Telef. nr. 24.114 P. C, nr. 881.72 8° Jaarg. 1,25 fr. het Nr. Donderdag 3 Mei 1951 Nummer 3c Pater Eliseus Adons, magere figuur in ide: de enige overlevende der ders-missionarissen Adons, vertelde< bereidwillig zijn Minderbroe- van 1951 de landerijen verdeeld; dt :lergyman», ier gebroe- ïit Limburg wederwaar- deigenaars en de hogere beambten der vroegere nationalistische regering werden aangehouden. Reeds in Augustus 1949 werd mijn kerk opgeëist om als vormingsschooj voor jonge kommunisten, keuken en schouwburg dienst te doen. In Decem ber van datzelfde jaar kwam echter het bevel van de gouverneur om in onze provincie alle kerken en kloosters ter beschikking van de geestelijken te stel len. Ik baseerde mij op dit officieel be vel; dit zou tevens de basis worden van mijn verbanning. Van toen af reeds begonnen de pla- geiijen. Allerlei lasterpraatjes werder tegen mij rondgestrooid, men trachtte de bevolking op te ruien tegen die digheden in China, aan een correspon dent van het katholiek persagentschap ,C. I. P- «Geboren te Hasselt in 1888 aldus begon Pater Adons, trad ik toe tot de Orde der Minderbroeders en werd op II Juli 1915 te Boulogne-sur-Me ipriester gewijd. In Juli 1919 vertrok ik rtaar de Chinese missies. Ik werkte er te Ichang (provincie Hupeh), de «Bloe dige Missie» zoals men zegt. Ik bekleedde er verschillende pos ten, keerde eenmaal naar België terug. Dit was in Augustus 1 936. In Septem ber 1937 keerde ik terug naar China, in de streek waar ik werkzaam was. heerste tamelijk veel banditisme. Doch het apostolaat was er zeer vruchtbaar. Van nature uit is de Chinees godvruch tig; hij gelooft in een Opperwezen Toch is het nog een zeer moeilijke stop om hem uit zijn eeuwenoude traditie, naar het christendom te brengen. Op 19 Juni 1940 werd mijn residen tiestad Tang Cang door de Japanneis bezet. Ons missiewerk kon voortgezet wroden tot de oorlog met Amerika uit brak. De. maatregelen der Japanse be-> zetting werden toen strenger. Op 1 1 Februari 1943 werd ik aangehouden en naar een concentratiekamp gevoerd. Bevrijd op 15 Augustus 1945, keerde ik terug naar mijn missiepost.We moes ten midden de puinen ons werk herbe ginnen. De plaatselijke kommunistische agi tatie begon reeds in 1947. In Juli 1949 begon de opmarsj der eigenlijke Com munistische troepen.' Hun eerste maat regelen kondigden de godsdienstvrij heid af; zij beloofden eveneens be scherming voor het leven en de eigen dommen der vreemdelingen. Bij het instellen van het kommunistisch bur gerlijk bestuur begonnen echter de eer ste moeilijkheden. De kommunisten eisten vroeger over al vrijheid; zodra zij echter aan de macht waren, werd die vrijheid slechts voor eigen doeleinde gebruikt. Ik moet j En ik mag u wel mij •hier tevens aan toevoegen dat de toe-1 klappen zo spoedis O. L. HEER HEMELVAART «RERUM-NO VARUM, VOOR NEGENTIEN HONDERD JAREN Reeds meer dan negentien honderd jaren is het geleden dat elf eenvoudige mannen naar den hemel stonden te sta ren. Terwijl ze bleven staren kwamen er twee mannen bij hen in witte kleren en zeiden «Mannen van Galilea, wat staat ge op te zien naar den hemel Déze Jezus, die van u ten hemel is op genomen, zal evenzo wederkomen, op dezelfde wijze als ge Hem ten hemel zaagt opvaren. Die elf eenvoudige mannen waren de trouw gebleven Apostelen. Het waren elf mannén die Jezu?- van hun arbeid Is weggeroepen om Hem te volgen en te arbeiden in Zijn dienst. Die arbeiders heeft Jezus leren op- reemdeling» die volgens een typisch zien Chinees gezegde een der lopende ders dan wat de wereld en het vei hondjes van de imperialisten', was. kelijke aardse de méns bieden kan. Mijn gelovigen (de christenheid van King Chow, waar ik resideerde, was reeds 250 jaar oud) hebben zich prach tig gedragen. Zij betekenden voor mij een grote morele steun. Ik werd verschillende malen door de politie ondervraagd. Huiszoekingen ge schiedden aan de lopende band. Wegens de sympathie van het volk voor «hun pater», kon men me toch niet voor een volksgerecht brengen. Een erechtshof verzamelde echter alle ■erdachtmakingen tegen mij. Wegens spionnage, reactionaire politie, die nog meer onzin kende, werd ik veroordeeld om binnen de vijf dagen de streek te verlaten. Toen ik mijn vonnis tekende, bemerkte, ik dat het document reeds gedrukt was. Onder geleide van twee zwaarbe- Die arbeiders allereerste wapende soldaten werd ik naar Shasi eerst hielden toch' vo'l. De twee mannen geleid, dit gebeurde op 14 Maart laatst j in witte kleren hadden immers beloofd leden. Vandaar ging het steeds onderdat die Jezus eens terugkeren zou militair geleide, per schip naar Wu- bij deze terugkomst zouden allen, ook schang, waar ik drie dagen gevangen zij dus, rekenschap moeten geven over werd gehouden. Via Canton bereikte al hun doen en laten, ik Hongkong en de vrijheid. den hemel. Naar nog wat an- Op hun beurt kregen deze arbeiders als taak ook anderen dan zij te leren opzien naar den herrfel, naar wat eeu wigheidswaarde heeft, naar hun god delijke eindsbestemming. Helaas, niet allen hebben naar d> boodschap van deze elf geluisterd. Niet alleen de machthebbers en de rijker waren het die aanstoot vonden aan wal deze eenvoudige mannen voorhielden. Ook mannen van hun stand weigerden te luisteren. Hoe -meer ze weigerden naar hoger te blikken hoe dieper ze bukt gingen naar de; aarde en hoe zwaarder de aarde hut} het leven maak- BELGIE TELDE EINDE 1950 8.653.653 INWONERS EN 2.211.031 GEBOUWEN Geboorte-overschot vijfmaal hoger in Vlaams dan Waals Landsgedeelte Vol gens de nationale dienst voor d statistiek telde België op 3d December 1950 8.653.653, zegge een aanwas van 28.569 personen of 3.3 l c/c tegen over 1949. De verspreiding van de bevolking volgens de provinciën is de volgend" Antwerpen Branbant West-Vlaand, Oost-Vlaand. Henegouwen Luik Limburg Luxemburg Namen l .3 l 0.3 l l inwoners, l.832.603 inwoners, 1.009.842 inwoners 1.231.328 inwoners, 1.263.795 inwoners, 973.443 inwoners, 485.519 inwoners, 214.774 inwoners, 359.038 inwonerss, landsdeel stand erg verschilt van tot de andere. In Ichang werden bij de Per vliegtuig vertrok ik naar Rome tar de Heilige Vader mij audiëntie „1L)C1UC verleende. Daarna vertrok ik onmïd-1 fa'''.Tu dellijk naar Hasselt mijn geboortestad.1 hartewcns very mogelijk term streek naar China te k 'evenals mijn d: aanvang worden vertrekken en er broer, begraven te PARTIJRAAD VAN DE C.V.P. Te weinig Vlamingen in Buiten landse Zaken en Buitenlandse Handel De Partijraad der C.V.P. is te Brus sel samengekomen in het partijgebouw der Twee kerkenstraat te Brussel, on der voorzitterschap van de h. Lefèvre. Waren aanwezig, benevens de le den van het Nationaal Comité der C.V. P. de hh. Van Cauwelaert, voorzitter van de Kamer der Volksvertegenwoor diger, Pholien, eerste minister, en de ministers Heger, Van Houtte, Coppé, Van den Daele en Meurice. De vergadering werd geopend met een uiteenzetting van minister Van Houtte, betreffende zekere vraagstuk ken der financiële politiek deblokke ring der Guttgelden, belasting op de uitzonderlijke winsten, vooruitbetalin gen van belasingen en fiscale gelijkheid de pensioenenkwestie en de pensioen hervorming. Uit de uiteenzetting van de h. Van Houtte blijkt dat grote verbeteringen werden gebracht, overeenkomstig het programma der C.V.P. en dat de mi nister voortgaat met tal van andere verbeteringen te bestuderen. Na de uiteenzetting volgde een be spreking en na de bespreking werd aan minister Van Houtte hulde gebracht door de h. Maes. Daarna volgde een uiteenzetting van de h. Meurice over verschillende kwes ties van onze buitenlandse handel en tenslotte een uiteenzetting van de h. Heger, bereffende de landbouwpoli tiek en de maatregelen die reeds geno men werden of nog zullen genomen worden om de rentabiliteit der land bouwbedrijven te vebeteren. De h. Lefèvre gaf zelf een k< eenzetting betreffende de al; menwerking onder verschillende instan ties van de partij. De h. Pholien, Eerste minister kwam tussen om bondig te wijzen op de ver wezenlijkingen welke de regering reeds had gebracht en stelde een uitvoerige nota dienaangaande aan de h. Lefèvre ter hand voor overmaking aan het Na tionaal Comité. In de bespreking kwamen no; de h. Van de Putte en Lindei Eeuwen zijn sedertdien voorbij ;aan. Arbeiders zijn meer en meer naar roeid. Valse geluks- profeten hebben de blikken der arbei ders van den hemel weggerukt en be weerd dat het geluk op aarde te vinden Doch meër en meer werden de ar beiders door de aarde en het aardse overrompeld en overwonnen. 189 1 Zestig jaren h. Meere vaardigden. verschillende andere afge- leden verscheen op- te uit-nieuw een man in witte kleren en stuur de aan de hele wereld een arbeiders- keure «Rerum-Novarum» was die keu- re. Door dat schrijven leerde de Paus de waarde van arbeid en arbeider ken nen; hij leerde allen en dus ook de ar beiders weer opkijken naar den hemel. 19 3 1: Veertig jaren nadien heeft weerom een tweede man in witte kleren aan de wereld geboodschapt dat alle mensen evenwaardig zijn, dat allen opkijken moeten naar den hemel en dat, om ook tussen d. SCHUMANPLAN Aan het einde der besprekingen kwam staatsminister Van Cauwelaert tussen om te wijzen op de noodzake lijkheid voor de partij om een aan dachtige studie te wijden aan het Schu- manplan waarbij zekere belangrijke elementen van de nationale souvereini- teit in kwestie wordën gesteld. Verder had de h. Van Cauwelaert het over de noodzakelijkheid om drin gend hervorming te brengen in de sa menstelling van de departementen van' de ministeries van Buitenlandse Zaken en Buitenlandse Handel, waar het aandeel der Vlamingen werkelijk zeer onvoldoende is. Dergelijke toestand zegde de Staatsminister, kan niet lan ger voortduren en dient bij hoogdrin gendheid gewijzigd. Na deze tussen komst werd de vergadering geheven. Het Nationaal Comité der C.V.P rgaderde in de namiddag om uiteen zettingen te horen van de ministers Brasseur en Van Houtte, betreffende zekere prob'emen van de politiek van hun departement. doen blik- arbeiders, de arbeiders naar hoger te ken, de apostelen onder de arbeiders moeten zijn. En of de arbeiders geluisterd heb ben Niet allen. Neen. Niet overal. Maar toch velen en 'toch hier ..N U L. H. Hemel- eenvoudigr Rerum- Vandaag, feest van O. vaart, zullen duizendtalli arbeiders opstappen in onze Novarum stoeten. Duizenden die vrolijk opblikken naar den hemel. Duizenden die als ware apostelen anderen leren opzien naar den hemel. Duizenden die vol houden omdat ze weten de goedkeuring te dragen van de mannen in witte kleren die van op de heuvelen van de eeuwige stad Rome om het eeuwig geluk van allen bekom merd zijn. Duizenden die geloven in hun eigen eeuwigheidwaar- de ën in deze van hun werkmakkers. het Nederlandstalig er in totaal 4.360.864 inwoners, in het Franstalige 2.969.395 en in het arrondissement Brussel 1.323.294. GEBOORTEN en STERFGEVALLEN Het aantal geboorten bedraagt 142.970 of 16.52 per duizend inwo ners. In het Nederlandstalige landsdeel waren er 78.558 (18.01 p. d.) boorten, in het Franstalige 47.118 (15.87 per duizend) en het arrondisse ment Brussel 17.294 (13,07 p. d.) Het aantal sterfgevallen jn het land bedroeg 104.039 (12.02 p. duiz.) nl. 45.213 (10,37 p.d.) in 't Nederlands talige landsdeel, 42.680 (14.37 p.d.) in het Franstalige en 16.146 (12,20 p. duiz.) in het arrondissement Brussel. .Het geboorteoverschot bedraagt voor het gehele koninkrijk 4.49 p.d. (38.931 eenheden); voc >r de landsde len bedraagt het respectievelijk 7.65 per duizend, 1.49 p. d. en 0.87 p. d. De bevolkingsbeweging sluit met een uitwijkingssaldo van 10.362 eenhedi AANTAL GEBOUWEN Einde 1950 telde het koninkrijk 2.095.025 particuliere huizen, 10.152 huizen wier bewoners in gemeenschap leven, 15.888 voorlopige huizen, 1 2,277i gebouwen niet bestemd om als woning te dienen, doch met bijko mende woongelegenheden en 77; andere gebouwen, zegge in totaal 2.21 1.031 gebouwen. In de loop van 1950 is het aantal bouwen toegenomen met 40.403 een heden en dat van particuliere woningen met 33.794 eenheden als gevolg van nieuwbouw (32.796).herbouw (2.687) en verandering van bestemming (387) Tegenover deze onderscheiden ver hogingen -staan 880 gesloopte en ver nielde gebouwen, 997 verbouwingen en 199 wijzigingen van bestemming. Onder de 880 gesloopte of verniel de particuliere huizen werden 110 ver nield door brand en 61 door een ande re oorzaak. NIEUWBOUW EN HERBOUW PER PROVINCIE In 1950 zijn per provincie volgende aantallen huizen gebouwd of herbouwd Brabant 8.365 resp. 356; Antwerpen: 6.533 resp. 482; Oost-Valanderen 5.661 resp. 406; West-Vlaanderen 5429 resp. 45 2; Limburg 3.947 resp. 176; Luik 3.842 resp. 449; Henegou wen 3.780 resp. 369; Namen 1.181 resp. 124 en Luxemburg 901 resp. 252, zodat het aantal huizen per pro vincie op 31 December 1950 als volgt was Brabant 394.344, Henegouwen 994.344, Oost-Vlaanderen 333.360 Antwerpen 284.248, West-Vlaanderen 274.604, Luik 254.675, Namen 103.766, Limburg 203.661 en Luxem burg 63.267. oOo DE BELGISCHE VERLIEZEN IN KOREA OFFICIËLE EN VOLLEDIGE LIJST Flet Ministerie van Landsverdediging deelt hieronder de officiële en volledi ge lijst mede. van de verliezen die door het Belgisch-Luxemburgs vrijwilligers corps op 23 April in- Korea zijn gele den Doden de soldaten Roger Vande- putte, Antoon Masset, Marcel Coppie- ters, Frans Cabuy, Louis Degrootte en sergeant Albert Claes. Gewonden onder-luitenants Benoit DE ZESTIGSTE VERJARING VAN RERUM NOVARUM Heden Donderdag algemene herdenking in het land al in het gehele van de verschij- Duurbare Christene arbeid.'ers profi- ciat en... volhouden PIERLALA, houden omdat ze 1 Verhae gen en Georges Meyus, eerste- sergeant Armant Philips en korporaal Marcel Herlin. Vermisten de soldaten Louis Hen rot, Paul Claeys, Leon Dumont, Roger Cornet en Marcel Haid, evenals eerste- sergeant Gaspard Lemouche, Heden Donderdag land de 60e verjarin: ning van de pauselijke encycliek Rerum Novarum worden herdacht. Het weekblad van de Christelijke Arbeidersbeweging «De Volksmacht wijdt een aantal treffende beschouwin- en aan deze verjaring. De h. R. Hul- piau, voorzitter van het A. C. W., chrijft na gewezen t» hebben op de betekenis van de wereldbrief Wanneer wij de wereld van van daag overschouwen, moeten wij wel eneigd zijn op onze borst te klop pen. Met zijn zienersblik heeft de be- irde Leo XIII in 1 891 de kinderen der Kerk gewaarschuwd, dat indien zij ebreke bleven het oude gewaad van de ikzucht af te leggen, zij mede •rzaak zouden zijn van de nieuwe sla vernij welke valse profeten aan de ar beiders zouden opleggen. In het onmetelijke Rusland en in talloze andere landen is die nieuwe sla- rnij werkelijkheid geworden. Ligt in die vaststelling niet voor ons een verschrikkelijke les Moeten wij Hen niet de vraag stellen hebben wij wel ten volle onze plicht gedaan Heb ben wij niet soms, uit gebrek aan in zicht of uit gemakzucht, de voor ons beschamende vraag gesteld: «Ben ik dan de bewaker van mijn broeder? Dat deze dag dan ook voor ons een gelegenheid zij tot klaarder inzichten, tot beter besef van onze zware verant woordelijkheid "tegenover de vele ar beiders, die nog in de slavernij van het lichaam maar ook in die van de ziel le ven. Indien wij dat bewustzijn hebben zullen wij morgen met nog meer toe wijding dan gisteren, in de lijn ons door de grote Pausen Leo XIII en Pius XI voorgehouden, en waaraan ook de huidige Heiligé Vader Pius Xll zo dikwijls heeft herinnerd, ons apostel kerk voortzetten Het is een heerlijke taak, die wij hebben te volbrengen onder Gods ze gen en met de voldoening eenmaal zelf niet met ledige handen te staan. DE VERKIEZINGEN IN AUSTRALIË LABOUR VERMINDERT ACHTERSTAND. GELIJKE STERKTE IN DE SENAAT COMMUNISTEN HALEN GEEN ENKELE ZETEL Het Australische volk heeft ZatelS ag zijn stem uitgebracht voor het be houd van zijn anti-communistische coa litieregering. De meerdeiheid van deze regering, die bestaat uit liberalen en plattelanders, is echter kleiner gewor den. Uit de stemming scheen te blijken dat de Australiërs zich meer zorgen maken over de communisten dan over de stijgende prijzen. De voornaamste politieke tegenstan der van de regering, de Labourpartij, is eveneens anti-communistisch, maar de coalitieregering van Menzies heeft krachtiger maatregelen toegezegd om het communisme in Australië te ver pletteren, terwijl integendeel de La bourpartij haar verkiezingscampagne ;ebaseerd had op de stijgende prijzen. In het laatste parlement had de re gering 74 van de 121 zetels. In het zal zij er vermoedelijk 66 tot 69 hebben tegen Labour 52 tot 55. De communisten kregen slechts wei- lig stemmen. Zij hadden 24 candidaten ;esteld. maar geen hunner werd verko zen. De communistische candidaten ver enigden tezamen 63.818 van de 3 mil- lioen 213.814 getelde stemmen op zich Er zijn ongeveer 5.000.000 Australi sche stemgerechtigden. Het resultaat van de verkiezingen roor de 60 senatoren tien voor elke staat -is nog niet zeker, maar waar schijnlijk zullen de Senaatszetels op nieuw degelijk tussen de coalitiepar tijen liberalen en plattelanders n de albouroppositie verdeeld moeten rorden. Het was juist als gevolg van het feit, dat de regering in de Senaat geen yneer- dgrheid had, dat zij de ontbind',n» van beide huizen Van het parleiv.'ent door dreef.

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 1