UITGIFTE VAH POSTWAARDEN "Het Bestuur der Posterijen zal eerst daags nieuwe postzegels uitgeven van 10, 20, 25, 40, 50, 60, 65, 80. 90 sentiem en 1 fr. met afbeelding van 'een heraldieke leeuw, overdrukt met de aanduiding van de waarde. Deze zegels in typo gedrukt per vel len van 400 stuks, zullen in al de post kantoren van het Rijk verkocht worden naarmate hun vervaardiging. De postzegels van 1 fr. en minder van het type «Kleine Staatszegel» in ilypo, en deze van 20' c., van het type «Heraldieke leeuw» tijdelijk in diep druk vervaardigd, blijven voor franke- sing geldig. De nieuwe postzegel Heraldieke leeuw zal in 't vervolg op de post kaarten van 90 c. (enkele en dubbele) van de binnenlandse dienst afgedrukt worden. ioqo MGR CARDIJN VOOR DE RADIO Zondag a.s., 6 Mei, tijdens de Nieuwsberichten van 's middag 13 uur spreekt Mgr. Cardijn voor de radio. Vergeet niet uw radiotoestel af te stemmen op Brussel, en alwie ge ont moet te verwittigen, want Mgr Cardijn heeft een belangrijke mededeling te doen. oOo IS AANGIFTE VAN BELASTINGEN GEHEIM Een volksvertegenwoordiger heeft de minister van Financiën gevraagd, of het de kontroleurs van belastingen toegelaten is, inlichtingen te geven omtrent de aangifte van belastingen aan de burgemeesters, die hen om zul ke inlichtingen verzoeken, zonder dat er vanwege de belastingsplichtige enige instemming betuigd werd. Ziehier het antwoord van de minis ter -aAlhoewel artikel 76 der samenge stelde wetten betreffende de inkoms tenbelastingen aan de ambtenaren der- belastingen enkel het beroepsgeheim oplegt in verband met de winsten der belastingplichtigen,. heeft de adminis tratie der belastingen steeds tot alge mene stelregel genomen er zich van te onthouden, zonder uitdrukkelijke en schriftelijke machtiging van de be trokken belastingsplichtigen, aan een derde om het even welke inlichtingen mede te delen, die voorkomen in de belastingsaangiften" of in de dokumen- tatie die erbij gevoegd werden. oqo— TERUGVORDERING VAN STAATSBOUWPREMIE Totnogtoe werd in 41 gevallen de terugbetaling geëist van de staatsbouw- premie, toegekend bij toepassing van de De Taeyewet. Deze invorderingen gebeurden in •3 gevallen omdat de oppervlakte het toegelaten maximum overtrof; 1 geval omdat de bouw onbetwistbaar i«r strijd arret de bouwplannen was uitgevoerd; ;1 geval omdat het huis voorzien was van aanhorigheden in betonplaten;' 6 gevallen wegens verkoop; 9 gevallen omdat de huizen n/.t betrokken wer den door de begunstigden; 14 gevallen omdat de huizen geheel of gedeeltelijk .waren in huur gegeven; 7 gevallen om dat in de huizen handel uitgeoefend jwerd. INDEXCIJFER VOOR APRIL OP 413,5 NOG MET 3,1 PUNTEN GESTEGEN SEDERT MAART Het index-cijfer voor de maand April bedraagt 413,5 punten. Er is dus een stijging waar te nemen van 3,1 punten tegenover de maand Maart, oqo- LOTENLENINGEN Trekkingen in de Maand Met De hiernavermelde lotingen zullen in de loop van de maand Mei in het opénbaar plaats hebben, telkens onr 10 uur in de lokalen van het Ministerie van Financiën, Kunstlaan, 30 te Brussel, 30 te Brussel, te weten Op 5 Mei 1 79e loting van de 1 schijf der Lening voor Wederopbouw een lot vair fr. 1.000.000 en een lot van fr. 500.000. Onmiddellijk daarna r 15 le lotin: van dë lening met loten 1938 een lot van fr. 500.000 en elf loten van fr. 25.000. Op 7 Mei 53e loting van de 3e schijf der Lening voor Wederopbouw een lot van fr. 5.000.000 en een lot van fr. 1.000.000. Op 9 Mei 1 18e loting van de 2< schijf der Lening voor Wederopbouw een lot van fr. 1 000.000 en een lot var fr. 500.000. Op 12 Mei 180e loting van de. L schijf der Lening voor Wederopbouw een lot van fr. 1.000.000. Op 15 Mei 54e loting van de 3e schijf der Lening voor Wederopbouw een lot van fr. 1.000.000 en een lot van fr. 500.000. Onmiddellijk daarna 223e loting van de lening van het- Verbond der Coöperatieve Vennootschappen voor Oorlogschade 1 92 1 een lot van fr. 250.000;; een lot van fr. 100.000 en drie loten van fr. 50.000. Op 1 6 Mei 1 19e loting van de 2e schijf der Lening voor Wederopbouw een lot van fr. 1.000.000' en een lot van Ifr.. 500:00,0. Op 18 I^lei 212e loting van de le- j ning met loten 1933 een lot van fr. 150.000 en achttien loten van fr. 25.000 Op 19 Mei 181e loting van de le i schijf der Lening voor Wederopbouw leen lot van fr. j.000.000. Onmiddellijk daarna 336e loting van de lening van het Verbond der j Coöperatieve Vennootschappen voor i Oorlogsschade (1923) twee loten van fr. 100.000; twee loten van fr. 50.00:0 en vijftien-loten van fr. 10.000. Op 21 Mei 55e loting van de 3e schijf der Lening voor Wederopbouw een lot van fr. 1.000.000 en een lot van fr. 250.000. Op 23 Mei 120e loting van de 2e schijf der Lening voor Wederopbouw een lot van fr. 1.000.000 en een lot van fr. 500.000. Op 25 Mei 131e loting van de le ning met loten 19.32 een lot van fr. 1000.000 en elf loten van fr. 25.000. Op 2e Mei 182e loting van de le schijf der Lening voor Wederopbouw een lot van fr. 1.000.000. Op 28 Mei 56e loting van de 3e schijf der Lening voor Wederopbouw een lot van fr. 1.000.000'en een lot vai fr. 500.000. Op 30 Mei 121e loting van de 2. schijf der Lening voor Wederopbouw een lot van fr. 1.000.000 en een lot van fr. 500.000. SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK ZONDAG Kaascroquetjes Ker- elsoep Kalfsoesters Schorsene ren Gekookte aardappelen War- Beschuitpudding met citroen- Ket Vervallen Huis EEN VERHAAL UIT HET LEVEN. DOOR HENRI. 14de Vervolg. "Bij den eersten oogopsk öuid&lijk, dat het vertrek ■werd door mensen die ilijkste armoede d: •den deftigen stand gebukt het bewoond MAANDAG Duitse Biefstukjes Sla Gebakken aardappelen ap pelcompote. DINSDAG Varkenscoteletten Gestoofde selder gekookte aardap pelen chocoladepudding. WOENSDAG Gebakken tong frites fruit. DONDERDAG Blinde vinken rode kool gekookte aardappelen Gewonen brood. VRIJDAG Schelvis met botersaus gekookte aardappelen -rijstpap. ZATERDAG Zuurkool met knak worstjes aardappelpuree fruit. VOOR DE LEKKERBEKKEN. WARME BESCHUITPUDDING. BENODIGD 4 grote beschuiten 50- gr. bloem 50 gr. rozijnen 2 eieren 50 gr. suiker 35 gr. aman delen 100 gr. boter Yl theelepel bakpoeder Yl theelepel zout ge raspte schil van' j/? citroen J/? dl. melk. BEREIDING Stamp de beschuiten fijn, was de rozijnen die van de steelt jes ontdaan zijn, lfak de gepelde aman delen, Roer dë boter tot room. voeg ei de eierdooiers en de. suiker bij en roer er de laatste zo lang door, tot deze heel fijngewreven is. Voeg er -het zout de gezeefde bloem, het bakpoeder, di rozijnen en ama;idele.n, de geraspte ci troenschil, de beschuiten en de melk bij en vermeng'deze massa zo luchtig mogelijk met het. stijfgeklopte eiwit. Vul er een met boter besmeerde er met paneermeel bestrooide' warme pud- dingsvorm v. anee en kook de pud ding 2 uur au bain marie, maar zorg dat het water steeds tot onder de rand wordt bijgevuld. Laat de pudding e" opdrogen en dien hem op met citroen saus. CITROENSAUS. BENODIGD 4 dl. water, sap.ivan. 2 citroenen, sa men Yl 1- schil van een citroen 75 gr. suiker 20 gr. aardappelmeel. BEREIDING (Rasp de goed gewas sen schil van een,'citroen op een 2 'mailleerde--uFr5re^ëp. rësp af. Breng het water met de suiker èn de citroenschil aan de kook. Giet er de met koud wa ter aangemengde aardappelmeel in en I laat de. saus roerende even doorkoken. Voeg er het gezeefde, citroensap bij. DUITSE BIEFSTUK. - BENODIGD 400 gr. gehakte.biefstuk, 125 gram bo ter zout, peper, nootmuscaat, 3 lepels melk of room, I zeer fijn gesnipperde BEREIDING het vlees vermengen met de room of de me'/:, zout, peper en nootmuscaat èn dit kneden totdat een gelijkmatige, goed samenhangende massa is verkregen. Van deze massa vier biefstukjes vórmen en deze op dc gewone wijze in de bruine boter bruir bakken ongeveer 1 0 fninutenDc fijn gesnipperde ui in wat achtergehou den boter bruin bakken en op en om de biefstukjes leggen. die bij de laatste spranken van het uit gedoofde vuur in een leuningstoel scheen te sluimeren weerhield mij, hem te vragen u een bezoek te bren gen. Op mijn woord, als hij en die goe de juffrouw Engerhof maar half wisten. Wat wisten, juffrouw Kammen riep de baron, terwijl hij plotseling uit zijne sluimering ontwaakte, en met zij ne. doffe ogen een boozen blik op de der de vreejse- j huishoudster wierp. Ik hoorde u den an iemand uit naam van Engerhof noemen; gij weet wel, dat ik het nooit zou kunnen Dit was gemakkelijk op te maken uit; dragen, dat gij die mensen hier in dit de versleten vloerkleden en gordijnen, ellendig hok bracht Eduard moet den uit het karige maal dat op tafel stond, tegenspoed als een man leren verdra- uit de kale klederen der bewoners, J gen; de zaken zullen vroeg of laat wel maar vooral stond die toestand op hun een keer nemen. Welk nut heeft het 'bleek, uitgemergeld gelaat te lezen. toch, de dingen altijd van de zwartste Met ene soort van ongeduld en wan- zijde te beschouwen hoop wierp Eduard Van Stralen Hij verdraagt alles als; een man, want hij was de jonkman, dien wij zo-1 mijnheer, maar hij heeft nu den gehe- even volgden -de portefeuille, welke len dag de stad van het ene eind naar •hij onder den arm had, op tafel, en het andere doorlopen, en ik kan het riep uit den armen jongeheer wel aanzien, dar Vijf lange uren heb ik nu in wind. alle moeite vergeefs geweest is, anders en sneeuw alle straten doorlopen, zon- zou hij niet zo treurig zijn. der een enkel stuk aan den man te kun-1 Bah, juffrouw Kammen, mijn nen brengen. Op die wijze wordt hetzoon is toch geen kind meer, dal ver leven een last; de ene dag is al slechter troeleld moet worden Hoe is het ge- dan de andere gaan, Eduard Hebt ge een van uwe Ach, beste heer Eduard, spreek schilderstukken verkocht, of zijt gij er toch zo niet, zeide onze oude kennis, in geslaagd dat kostbare stuk ivoor a elide, man te brengen Ge hebt toch ze- wel bij den een of anderen koop- rijf juffrouw Kammen, het zal weer beter worden. Als de heer Enger hof maar kwam opdagen, dat zou we zenlijk een grote troost wezen. I oen ik hem enige dagen gereden op het Dam rak ontmoette, dacht ik inderdaad, dat hij iets. omtrent onze verblijfplaats had) sneden uitgevist, en alleen vrees bij deze i legde. Ik ben zeer verdrietig en geheel woorden wees zij met een veelbeteke-J uitgeput; een klein stukje, dat ik aan nend hoofdknikken naar den baronieën schraperige koopman verkocht heb man in oudheden kunnen krijgen Geen cent, vader, riep dé zoon, uit, die het voorwerp :ulde: geen cër.t 1 prachtig ge- cle tafel die gemakkelijk uit mijne kale kleding en mijne houding kon opmaken, dat ik eens rijk geweest ben, is ternauwer nood voldoende, om brood te kopen en huur te betalen. Vol angst kroop ik stil naar boven, opdat de juffrouw be neden mij niet zou horen; want gij weet wel, dat wij ons al tweemaal met een mooi praatje van haar afgemaakt hebben. Zij moet doen wat zij niet laten kan, mijn jongen; wij kunnen toch van de stenen geen geld maken. Maar gij zijt ook geen cèht kenner, Eduard, en zijt dit nooit geweest. Kom, juffrouw Kammen, laat ons nu thee drinken; de zaken zullen wel veranderen, daarom moet gij vanavond, er niet meer over spreken. Morgen zullen wij bedaard met elkander praten, maar op dit ogen blik niet. Eduard antwoordde in het eerst niet, maar haalde enke,l de schouders op over de. onbegrijpelijke onverschillig heid zijns vader., Kon toegeschre ven werden aan het eigenbelang, dat zich dikwijls in sterke mate bij den ouderdom vertoont, en den vader on gevoelig maakte voor al, wat zijn zoon nu te verduren had; of was zij mis schien slechts geveinsd, daar hij wel overtuigd was, dat al dc doorstane on- ;elukken het gevolg waven van zijne .ndoordachte waagstukken. Hoe het ook zij, de oude man was in de laatste dagen'in ene soort van gevoelloosheid vfervallen, zonder zelfs die oplópendneid te tonen, welke in betere dagen hem van tijd tot tijd wel eens overviel. ,L Het middagmaal was voor de baron en zijne huisgenoten een artikel van weelde, waaraan niet rneer gedacht kon KEUKENGEHEIMEN. WAT TE DOEN MET KLEINE RESTJES Hoe vaak gebeurt het niet dat we met een klein restje eten staan, en niet goed weten wat er eigenlijk mee aan te vangen; Deze overschotjes kunnen ech ter meestal nog heel goed verwerkt worden tot smeersels vóór de avond boterham. Het kleine restje gekookte vis bij- voorbeeld wordt ontdaan van ve-Iler en graden, en samen met een goed gekruide mayonnaise tot een smake lijk smeersel verwerkt. Restjes gebraden of gekookt vlees worden zeer fijn gehakt tesamen met enkele zure uitjes en augu rkje, en zul len vermengd met wat mayonnaise een lekkere broodbelegging vormen. Ook van een overschotje erwten of bonen kan dergelijk smeersel gemaakt worden. Deze worden eerst geplet daarna eveneens vermengd met may onnaise. waarbij een flinke greep peter selie is gevoegd. Ge hebt ook nog een klein stukje kaas, dat droog en hard is geworden Welnu, raspt het, maak er met wat bo ter en kruiden een dik mengsel van, en ge bekomt een lekkere smeerkaas voor de boterham. Bij het bereiden van een griesmeel- gerecht doen we het best griesmeel en ■suiker vooraf met elkaar te vermengen, en ze dan ineens onder voortdurend roeren in de kokende melk te storten. VOOR HET BEHOUD VAN NYLON KOUSEN Niemand zal willen ontkennen dat de ragfipne kousen van nylon m'ooi zijn, maar laten de meeste dames er met een zucht op volgen zo duur Inderdaad het dragen van deze mooie fijne kousen is duur. Niet dat we er zo gauw met onze tenen doorzitten of een gat in de hiel krijgen zoals dat vroeger het geval was bij de zijden kousen, maar... een scherpe nagel, een hard v-elletje aan de vingertop en... het lot der kousen is beslist. Daarom moeten we de nodige voor- rgen nemen. In de eerste plaats ver dient het aanbeveling de kousen bij het kopen te laten controleren. Zelfs bij een zeer licht beschadigde kous is de :ans groot dat; bij de eerste de beste ;elegenheid dat men de kous draagt, ladders ontstaan. Verder moet men ok bij het aantrekken zeer vooizich-, g te werk gaan. Indien de handen rg ruw zijn, doe dan een paar dunne handschoenen aan, en maak altijd «een voetje» zodat de nagels der tenen en dikwijls oneffen voetzool niet in aanraking komen met het been dèt s. Men moet ook opletten" dat er n scherpe randen of spijkertjes in de schoen zitten. En nooit mag men de kousen langer dan een dag achter ;lkaar dragen maar ze altijd even uit joelen of wassen in een zacht zeepsop- je. Hierbij nimmer wrijven of wringen, alleen lichtjes .kneden, zodat men het weefsel niet beschadigd. Bijtende mid delen of scherpe zeep zijn fataal. Denk er verder aan dat ge geen ring met een steen aan de hand hebt, en de nagels niet haken. Droog de kousen nooit bij een ka chel. Het beste is ze zo op te hangen 1 dat de .wind ze vlug drogen kan. Om te beletten dat ze om de drooglijn slaan of aan een muur vast zullen haken, be vestigd men onder aan de kous oen wasspeld. Kortom behandel Nylon kousen met zachtheid en ze zullen wer- Nog een goede raad koop steeds twee paar dezelfde kousen. Zo heeft men steeds een reserve exemplaar in geval van een ongelukje. ALLERLEI. Om het lichaam tegen koude le harden, en dé bloedsomloop aan té wakkeren, moet men 's morgens bij het toilet maken, de handen tot de pol sen in koud water steken, en ze vervol gens flink wrijven. Ook koude wassin gen van armen en benen dragen bij tot een goede bloedsomloop waardoor wë beter tegen de koude bestand zijn. Handen, die vooral in de winter zo vlug bevuild en beschadigd zijn door het huishoudelijk werk, moeteq behandeld worden met citroen. Na ze in een zacht zeepsopje te heb ben gewassen en de nagels flink ge schuurd zijn, zal men over de gehaven de handen met een stukje citroen wrij ven. Door wrijvingen of een vuiltje dat er in geraakt is kan een oog 'er le lijk rood uitzien, wat daartegen le doen Laat een schepje thee in een weinig water, gedurende vijf minuten koken. Laat het afkoelen tot op 50 gra den en baadt hiermee de ogen een tien tal minuten. Ruwe ellebogen worden zacht als ze ingewreven worden met sinaasap pelsap. Afgebroken nagels is zeer on aangenaam. Om de vingernagels te versterken worden ze af en toe eens gedompeld in brandspiritus. ONS WEKELIJKS PRAATJE. Ik benijdde haar wel één beetje, tot.. Een tijdje geleden stapte ze op 't on- erwachts bij me binnen; het vrouwtje dat we al enkele malen bij gemeen schappelijke vrienden hadden ont moet. M'n ogen vlogen bewonderend' over het elegante figuurtje met die achtige donker- glanzende bontman tel, dat moderne coquette hoedje, keu-' handschoenen, schoenen en hand tas van hetzelfde crocoledef, Precies aatje uit een Parijs modeblad. Blonde- krullen omlijstten het pikante gezichtje. - Ik voelde mezelf opeens lomp wor den; ik had haar in 't geheel niet ver wacht, was juist aan bet strijken, en stond hier dus in m'n gewone huishoud-, schort. Gelukkig was het Zaterdagna middag en was ik klaar met het werk. Nadat ze zich van haar kostbare mantel had ontdaan, en ik aldoor maar weer naar die mooie japon moest kij ken, waarvan de stof per meter zeker zo duur had gekost als mijn geheel zon dagskleedje, zaten we eindelijk tegen over elkaar in m'n huiskamer. Zij vol ledig op haar gemak honderd-uit-bab-' belend over een heleboel nieuwe kle ren, die zij en haar man zich hadden aangeschaft met het oog op de inter nationale toestand... ik, me inwendig afvragend hoe dat mogelijk was met 'n bediende-wedde, en gelijk trachten m'n handen te verbergen die er door 't den. Daarom was de huishouding zo geregeld, dat men een weinig later jp den dag thee dronk, en daarbij een stukje spek of een paar eiren met brood gebruikte; zodat dit éne maal nu voor twee moest gelden. Zoals men wel kan begrijpen, had den vader en zoon voortdurend hard- ..jkkig geweigerd, enig gebruik te ma ken van het geld, dat juffrouw Kam men gedurende hare dienstjaren met zoveel zorg gespaard had. Toen deze dat al haar bidden en smeken vruchteloos was,-, besloot zij, ongeluk- genoeg, haar kapitaaltje in den handel te steken, en een winkel te ope- ien voor dagelijkse damesartikelen en ;chrij fgereedschap.- De goede viouw had echter ene 'oorname zaak ovér het hoofd gezien; zij was zeer geschikt voor huishoud ster bij den oudén baron, maar voor ene zaak deugde zij volstrekt niet. Het ontbrak haar geheel aan een der eer- vereisten: om goed met de men sen te kunnen omgaan; en daar boven dien, wat gewoonlijk met zulke onder nemingen het geval is, Kr de eerste tijden dc inkomsten in gene verhouding staan tot de uitgaven, ontdekte juf frouw Kammen weldra, dat haar klein 'ermogen, met zoveel moeite geduren de ene reeks van jaren door haar bij - eengespaard, nu zonder enig nut was verspild. Toen de ongelukkige d.*g voor de familie Van Stralen was aangebroken, waarop zij hun buiten moesten verla ten, had Eduard er op aangedrongen, dal juffrouw Kammen hen zou verge zellen, en zolang met hen zou delen als Zij iets te eten hadden. Had de huis houdster in de dagen van hare winkel zaak nu en dan gelegenheid gehad, ha ren meesters ongemerkt ene kleine versnapering te verschaffen, na den on-' gelukkige afloop er van was zij hun ook nog van veel nut door haar overleg en hare meerdere bedrevenheid in hei- huishouden. Eduard was onvermoeid in het beoefenen der kunst, die hij in betere dagen uit liefhebberij had ge leerd, doch welke hij nu moest te hulp' roepen, om in de dringendste levens-' behoeften te voorzien. Somtijds maakte hij goed geld voor. zijne stukken die niet van verdienste ontbloot waren; maar gewoonlijk door-- liep hij de straten en pleinen der stad met de portefeuille onder den arm, om,, geheel teleurgesteld weer sijne woon kamer op te zoeken. Werd de vader bij al zijne hande lingen door een onoverwinbaren trots geleid, diezelfde hoogmoed speelde ook ene grote rol bij Eduard, en was voor hem ene bron zowel van troost als van verdriet, Want was het van den enen kant ene grote voldoening, dat zijne vroegere vrienden onbekend wa ren met den ongelukkigen toestand," waartoe hij was vervallen; van de an dere zijde werd hij gekweld door dé gedachte, dat hij de vriendschap van den eerlijken Richard Engerhof, en vooral van diens dochter Margareta, in de hoogste maté verwaarloosde. Wat Pater Kamps betreft, Eduard "dacht niet dikwijls aan hem; kwam de herinnering aan dien. avond al bij hem op, waarop hij den eerwaarden" heer voor de eerste en teven» de laatste maal ontmoet had, cusn dacht hij, mis schien niet geheel zonder rederi, aan

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 2