MOEDERKENSDAG... in blije Lentebloei PIERLALA EN OMSTREKEN. 'BURELENKerkstraat 9, "Aalst - - Telef. nr. 24.114 - (Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week - P. C. nr. 881.72 8° Jaarg. 1,25 fr. het Nr. Zondag 6 Mei 1951 Nummer 36 VOLKSE OPVOEDKUNDE <Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) dWant zo zijn wij, moeders, alle gemaakt Ons geluk is de kern van ons leed (Kath. Tynan Hinkson.), MOEDERKENSDAG WENKT... De tweede Zondag van Mei is het MOEDERKENSDAG... Slechts nog enkele dagen scheiden ons van deze Nationale Feestdag, die dit jaar eens te meer openbloeien moet tot een heer lijke hulde aan de MOEDER in de VROUW Zondag, 13 Mei, juist cp Pinksteren dit jaar, Is het MOEDERKENSDAG. Midden in de heerlijke Meimaand ■valt deze heerlijke Moederkensdag Van bij de aanvang van deze maand hebben wij ons aller Moeder Maria ge huldigd en gevierd, gebeden en ge smeekt, omdat wij in haar verenigd zien het beeld van al de moeders Onze hemelse Moeder Maria is niet al leen onze Moeder maar ook de Moe der van onze aardse moeders Mei... Moedermaand Mei... lentemaand Mei... maand van liefde en erkentelijk heid die wij concentreren willen op één dag namelijk op Moederkensdag Elke moeder heeft haar eigen naam... Elke moeder heeft dan ook haar eigen naamfeest. Maar deze tweede Zondag van Mei is het de feestdag van alle moeders over gans de wereld... Van de levende en van de overleden moeders! Van de moeders der armen en der rij ken, der deugdzamen en der slechte mensen, der zieken en der gezonde, der jongeren en der ouderen... want le vend of dood staat het beeld van de moeder van ieder van ons als in ons hart gebeiteld, in nooit wankelende dankbare liefde... Hebben wij U niet reeds vroeger verteld hoe Moederkensdag tot een Wereldfeestdag is gegroeid 7... Neen Ja Kom we willen het nog eens, heel in 't kort vertellen. De idéé van de Moeder is de Vrouw te vieren op een bepaalde dag van het jaar komt uit Amerika.Daar werd ((Mo ther's Day» gesticht en wel namelijk in Philadelphia in het jaar 1906. Het was genaamde Anna Jarvis die de gedach te opvatte dat het iets heerlijks wezen zou over gans de wereld op éénzelfde dag per jaar alle moeders te geden ken, één dag elk jaar aan de Moeder te wijden... Het werd eerst in Amerika een officiële dag. Vandaar kwam het naar hier over en sedert enkele jaren is de tweede Zondag van Mei uitgegroeid tot een heerlijke liefdegetuigenis van het kind tot zijn Moeder DE BETEKENIS VAN MOEDERKENSDAG.-. De dichter schreef Oh, Moeder, gieen wereld kan vernielen Uw invloed op ons zielen.... P. Bogaerts. En zo is het ook... Meer dan een eeuw geleden schreef de moeder van Napoleon, aan haar beroemde zoon d...gij, die niemand ter wereld gelijkt, toch zult gij op dit punt gelijk zijn aan alle kinderen. In het leven kan men ]e liefden ontmoeten. Maar sterker dan alle, taaier en langer dan alle is di liefde van een moeder.... Is het dan geen wonderlijke liefdi die wij zullen vieren, wij allemaal Wonderlijk in haar eigen-zijn omdat zij enig is, de moederliefde, Wonderlijk in haar wezen, omdat al le moeders hun eigen moederliefde dragen in hun hart, Wonderlijk in haar omvang, omdat zij onuitputtelijk is, Wonderlijk in haar aard en streven omdat zij zich zelf vergetend is Wonderlijk in haar intensiteit omdat zij nooit versaagt maar immer dieper wordt en inniger.... Al dat wonderlijke, dat wonderbare werd neergepend door het dankbare kind, dichter geworden, en zingend zijn liefde zang tot Moeder MOEDER, Het is een wonderbaar iets, een Moeder, Anderen mogen ons liefhebben, Onze Moeder alléén begrijpt ons, Zij werkt voor ons, Zorgt voor ons, Bemint ons, Vergeeft ons al wat wij misdoen Zij bidt voor ons; en het enige kwaad, dat zij ons ooit doet, is te sterven... en ons te verlaten... En eens -gestorven blijft zij nog over _ns waken van daarboven in de hemel.. Daar ook nog blijft zij onze moeder... Wij voelen het aan in het uur van lij den van smart, van tegenspoed... Dan komt het beeld van ons Moederken als uit een heerlijk schrijn, bezet met dia manten en briljanten, voor ons opdui ken en glimlachend en troostend, sus-, jend, kussend en zeggend moed... mijn kind... Moeke is bij U En uit die liefde tot onze Moeder halen wij de kracht en de wil om door. te bijten vercfer te gaan de weg des levens., al is die niet immer met rozen be strooid.... TREEDT AAN... EN HULDIGT MOEDERKE.- Van heden af zullen wij allen, gij, ik, wij allemaal Moederkensdag voorbe reiden opdat deze dag een lente-atmos feer in ons gemoed brenge een zonne- straalke wezen moge dat licht en warmt; opdat dezé dag aan moeder het getuigenis zou afleggen dat dank-1 baarheid nog up to date is en onsterfe- lijk als haar eigen liefde tot ons... eder zorge er voor, elk in zijn mid den dat 13 Mei een heerlijke Moeder kensdag weze Laten wij aantreden om Moeder te huldigen DE HELE KLEINTJES eerst... Zij komen met een bloem, een kus en een versje op school geleerd, en zeggen het stamelend en stotterend, terwijl moe der stil en vroom een traantje van aan doening wegpinkt en haar kleine schat- jes liefderijk aan 't harte drukt... DE GROOT-WORDENDE JON GENS EN MEISJES, nadien... zij zijn' niet klein meer en toch nog niet groot... Zij voelen dat zij geen kinderen meer zijn... en grote mens aan 't worden... Zij ook zij komen bij moeder om haar te huldigen... Zij beginnen te beseffen wat moeder te betekenen heeft in hun leven, voornamelijk in deze voor hen soms moeilijke periode van grootwor- den... Zij leggen in moeders schoot, met hun nederig geschenk, de belofte van hun vertrouwen in moeder die hen helpen zal... groot te worden... DE GEHUWDEN ook dan komen aangetreden... Gehuwde kinderen hul digen hun moeder... Kan er iets heer lijkers wezen... Zij die reeds zelf kin deren 'hebben, die zelf reeds vader of moeder zijn komen, met als bloemen garve hun eigen kinderkens aan d'hand hun lieve moeder huldigen en vieren... Enig mooi, énig... en onvergetelijk... Zo groeit de liefdeband en gaat van moeder over op de jonge moeder en haar kroost, dat andermaal het hare wordt... EN DAAR IS VADER... hij de ont werper, de architect van dit heerlijke Moederfeest... Oud van jaren... aan het worden misschien, maar toch nog jeug dig fris van hart... Vader heeft het al gezien wat hier gebeurde in heerlijke gezinsatmosfeer. Hij gaat naar moe der toe en kust haar innig en lang... en i Vader... en Moeder... wenen van vreug- de en loutere oudervreugd op deze blije Moederkensdag I OPVOEDER. Verboden nadruk. FUTLOZE SOCIALISTISCHE I-MEI FEESTEN Dat het Dinsdag laatst één Mei was zag men goed. Men zag veel volk op kleine stukjes land. Dat veel volk was arbeidersvolk dat van deze nationale feestdag dankbaar gebruik maakte om een lapje grond te bewerken. Is één Mei dan geen feestdag meer voor de arbeiders Dit was het vroeger meer dan nu. Vroeger stond 1-Mei vooral in het teken van het socialisme. De socialistische partij heeft dit ka rakter willen behouden maar het schijnt dat ze aan het achteruitboeren zijn met tamelijk rasse schreden. Hier en daar zag men wel een rood lapje stof door een opgeschoven pan of een open venster steken. Deze dun gezaaide roode lapjes de den denken aan autobussen en auto- bussenstilstanden. Want, waar zo een rood vlagje stak hoorde men van bin nen het huis wat geroesemoes dat naar buiten sloeg. Waren het mensen die op de komst van den autobus zaten te wachten Moesten die rode vaantjes beteke nen dat er daar socialisten woonden Dan is de socialistische partij ook naar de vaantjes. Op het platteland heeft' 1 Mei het socialistisch karakter helemaal verloren In de steden was er v\n het bestaan der socialistische partij wat meer te bemerken. Doch ook hier stonden de 1-Mei vie ringen niet meer zoals vroeger in het teken van den strijd om den brode. Er werd nog weinig gemanifesteerd voor de belangen en de rechten der arbei ders. Ze stonden niet in het teken «voor» iets maar wel «tegen)- Jets. «Tegen» de regering (De socialisten nemen er geen deel aan.) «Tegen» de incivieken (De socialis ten nemen geen verantwoordelijk heid.) Denken die mensen dan niet dat te gen het incivisme manifesteren ook te gen het incivieke socialisme manifeste- j DE ORGANISATIE DER I BURGERLIJKE VEILIGHEID J Zoals men weet heeft de Kabinets raad de ontwerpen aangenomen van minister Brasseur houdende de statuut en het kader van het korps der burger lijke veiligheid en de nationale school voor burgerlijke veiligheid. In. verband hiermede wordt verno men, dat dit korps geen militair karak ter zal hebben, terwijl het zal bestaan uit een minimum van bestendige effec tieven en grote reserves niet-bestendige effectieven, die in vredestijd een oe fenperiode moeten doormaken en in tijd van oorlog mobiliseerbaar zijn. Verder wordt gezegd, dat de rekru tering van het personeel gebasseerd zal zijn op het principe van de vrijwillig heid, aangemoedigd door het toeken van vergoedingen. Men meent dal- de jaarlijkse vergoedingen op 30 mil- lioen mogen worden geschat. De uitga ve voor de rekrutering van het tijdelijk administratief personeel raamt men op 4 millioen. Men voorziet eveneens 4 millioen voor de aankoop van onder- richtingsmaterieel. dat ter beschikking zal worden gesteld van twee «mobiele kolonnes». (Het bestendig personeel zou inderdaad onderverdeeld worden in 16 zgn. kolonnes». Voorlopig zou men het bij wijze van proefneming houden bij 2 kolonnes). De zending van het korps der bur- rrlijke veiligheid bestaat voorname lijk in hulpverlening, redding, be scherming der burgerbevolking en van het nationaal patrimonium tegen lucht aanvallen en andere aanvallen van de vijand. Op nationale schaal zal het korps een niet-bestendig personeel omvatten 868 officieren, 3.304 gegradueer den en 21.742 agenten. De kandida ten yoor de vrijwillige dienstneming moeten vrij zijn van militaire dienst, terwijl de leeftijdsgrenzen 19 en 60 jaar zijn. °o° EEN WAARSCHUWING VAN DE REGIE VAN T. T. Oplichterij in verband met Nu dat de haring bij de arbeiders niet meer braden wil hebben ze het ge broken geweer van schouder veranderd en proberen een ander slagwoord, dit van het patriotisme. Patriotten, die zich reeds dikwijls tegen het Vaderland bezondigd heb ben. Patriotten, die het Vaderland bui ten de grenzen ten eigen bate wisten te dienen. Patriotten, die liever levend blij ven buiten bet Vaderland dan hun le ven te geven voor het Vaderland. Patriotten, die stoeten organiseren met gebroken geweren. Patriotten, die een edele Vorst ver bannen hielden en die spijts de ove grote meerderheid zich langs wetti: weg voor deze Vorst uitsprak, een re volutie helpen ontketenen. Geen wonder dat na zoveel blijken van dubbelzinnigheid de arbeiders stilaan den rug keren naar het socia lisme. In onze eigen stad is het verval di socialistische partij nog hét verst g* vorderd. Men mag zich terecht afvragen of er in Aalst nog een socialistische par tij bestaat. In ieder geval, wanneer die partij hier nog bestaat, dan ksm men met den besten wil van de wereld toch niet juist bepalen waar die partij wel te vinden .is. Evenmin kan men met juist heid aanduiden wie er wel een echte of een valse socialist is. Hoe zouden wij. buitenstaanders, zulka weten wanneer socialistische ar- beiders zelf niet weten of ze tot de echte of tot de afgescheurden beho ren Is het op die manier, socialistische arbeiders uit het Aalsterse, dat men uwe belangen kan dienen en uwe rech ten kan verdedigen Zijn de socialistische 1 Mei feesten futloos omdat er geen eenheid meer heerst in de rangen der socialisten of is er verdeeldheid omdat er de fut uit is 7 We weten het niet. Het zal wel een van beiden zijn of beiden samen. PIERLALA. publiciteit De regie van T.T. wordt er dagelijks ovër ingelicht door abonnenten ver blijvende in verschillende plaatsen van het land, dat zij verzocht worden pu blicitaire inlassingen te doen opnemen het telefoonboek. De agenten in pu bliciteit die zich te dezer gelegenheid bij de belanghebbenden aanbieden be- eren gezonden te zijn door de regie an T. T. of door haar vergunninghou der boor publiciteit Publi-Télé. Talrijke abonnenten hebben zich laten beetnemen. Cm te vermijden dat nieuwe, slacht offers zouden gemaakt worden, herin nert de regie er nogmaals haar cliënten aan, dat geen enkele agent van TT noch vertegenwoordiger van Publi-Té lé gerechtigd is om het even welke som in ontvangst te nemen voer de public: taire inlassingen in het telefoonboek (alphabetische naamlijst) of in het jaarboek (indc-ling der abonnenten per beroe^ en per straat), uitgegeven do de regie. Bijgevolg kan iedere abonnent, van wie met dit doel een eigenhandige be taling geëist wordt, de zekerheid heb ben dat hij met een oplichter te doen heeft, die hij zonder verwijl aan de ge rechtelijke overheid moet doen kennen, ten einde aan deze bedrieglijke hande lingen een einde te maken. oOo SPOORBOEK VOOR GOEDERENVERVOER De N, M. B. S. deelt mede Het spoorboek voor het goederenver voer per wagenladir^en in internatio naal verkeer zal einde Mei verschijnen. Dit spoorboek is een verzameling van de gunstige dienstregelingen op de voornaamste Europese spoorlijnen van naar Belgie, waarvan er verscheidene versneld werden. Een gekleurde kaart van de Euro pese spoorwegen, formaat 80 x 100 cm. is bij elk exemplaar gevoegd. De belanghebbenden kunnen deze brochure toegezonden krijgen tegen storting van 55 fr. per exemplaar op postcheckrekening nr. 1010 van de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen. Zij gelieven op de keer zijde van de strook van het stortings- of overschrijvingsbiljet de drie letters L. 1. M. te vermelden. PLAFOND VAN AFTREKKIN GEN VOOR R.M.Z. OP 5.000 fr, GEBRACHT In het Staatsblad van 4 Mei ver scheen het koninklijk besluit, waarbij de grens der bezoldigingen, die in aan- rking komen voor het berekenen a de bijdragen voor maatschappelij ke zekerheid van 4.000 fr. o» 5.000 vordt gebracht. Dit geldt voor de ar beiders, de mijnwerkers en voor hen met dezen gelijkgesteld zijn. DE UITVOER VAN VARKENSVLEES Vergunningen geldig voor een maand Het ministerie van Economische Zaken en Middenstand deelt mede Ten einde de prijzen van de varkens op voet op de vastgestelde directie- prijs te behouden,is de Centrale Dienst voor Contingenten en Vergunningen, Wetstraat, 70, te Brussel, gemachtigd uitvoervergunningen af te leveren voor: 1Vers of bevroren varkensvlees, gerangschikt ondertoltarief 13. 2) Vers of eenvoudig bereid spek, gerangschikt onder toltarief 1 7. 3) Eenvoudig bereide ham, ge- angschikt onder toltarief 18a. 4) Reuzel gerangschikt onder tolta- ief 100. De geldigheidsduur van deze ver dunningen wordt op een maand ge- Dracht. De belanghebbenden worden eraar herinnerd dat de uitvoer van vleeswa ren bereid met varkensvlees en gerang- ;chikt onder de toltarieven 1 I 6 en 117 toegestaan blijft onder de voorheen vastgestelde voorwaarden. oOo GEZS NSVACANT3 EGELD VOOR HET JAAR 1951 In het Staatsblad van 2-3 Mei ver schijnt het K. B. betreffende de toe- rnning van he Gezinsvacantiegeld in l 95 l De loonarbeiders genieten voor het aar 195 I een bijkomend vacantiegeld, jenaamd Gezinsvacantiegeld, onder voorwaarde dat zij l In I 95 1 recht hebben op een va cantiegeld 2) In 1950 de kinderbijslag beko men hebben in uitvoering van bet ko- iklijk besluit van I 9 December 1 939 tot samenvatting van de wet van 4 Augustus 1930, betreffende de kinder toeslagen voor de loonarbeiders en de koninklijke besluiten krachtens een la tere wetgevende delegatie genomen. Het bedrag van het gezinsvacantie- ;eld wordt vastgesteld in verhouding tot bet aantal dagen die, voor ieder kind, in 1950 aanleiding hebben gege ven tot de toekenning van de kinder bijslag in uitvoering van het voormeld koninklijk besluit van 19 December 1 939. Dit bedrag is. per dag welke aanlei ding heeft gegeven tot de toekenning van de kinderbijslag, gelijk aan 90 centimes voor het eerste kind; 90 centimes voor het tweede kind; 1 fr. 30 c. voor het derde kind 1 fr. 50 c. voor het vierde kind; 2 fr. van het vijfde kind af. Wanneer de dagelijkse kinderbijslag evenwel voor een bepaalde maand, door een maandelijkse forfaitaire bij slag vervangen werd, is het bedrag van het gezinsvacantiegeld, dat met deze maand overeenstemt, gelijk aan 21 fr. 50 c. voor het eerste kind; 21 fr. 50 c. voor het tweede kind; 29 fr. voor het derde kind; 36 fr. voor het vierde kind; 48 fr. van het vijfde kind af. De Rijkskas voor jaarlijkse vacantie, het Nationaal Pensioenfonds voor mijn werkers en de Compensatiedienst voor vacantie met behoud van het loon der zeelieden, keren het gezinsvacantiegeld uit door bemiddelSig der organismen welke de kinderbijsla.g over het jaar 1950 hebben betaald. oqo BIJSLAG VOOR GEMEENTE-ONDER WIJZERS Inzake de toekenning van een ge meentelijke weddebijslag aan de ge meente-onderwijzers zou de h. Harmei. minister van Onderwijs zijn principieel accoord betuigd hebben met bet voor stel een extravergoeding te verstrekken op basis van de bijkomende prestaties van de gemeentelijke onderwijzers ver geleken met die van de Rijksonderwij zers der voorbereidende afdelingen'.de ze vergoeding zou echter dienen te worden vastgesteld uitsluitend op grondslag van de werkelijke duur van deze prestaties.

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 1