De herziening der tuchtstraffen in Staatsonderwijs het PIERLALA EN OMSTREKEN. Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. BUKELEXKerkstraat 9, Aalst Telef. nr. 24.114 P. C. nr. 881.72 8e Jaarg. 1,25 fr. het Nr. Donderdag 10 Mei 1951 Nummer 37 BESLUIT TOT INSTELLING VAN EEN COMMISSIE IN HET STAATSBLAD stig artikel l 3 van het koninklijk be sluit van 30 Maart 1939 betreffende de terbeschikkingstelling van het Rijks- In het Belgisch Staatsblad van 8 Meipersoneel, of artikel 5 van het Konink- is het Kon. Besluit van 9 April 195 I lijk besluit i verschenen betreffende de tuchtstraffen j tot vaststellins en het ontslag van ambtsweg legd aan leden van het wetenschappe- ling der leden lijk en onderwijzend personeel der we- personeel, tenschappelijke en onderwijsinrichtin gen van de Staat, wegens hun gedrag tijdens de vijandelijke bezetting. Dit besluit is van toepassing op de leden van het wetenschappelijk en on derwijzend personeel der wetenschap pelijk en onderwijsinrichtingen van de Staat, alsmede op de personen aan het zelfde tuchtstelsel onderworpen als het wetenschappelijk en onderwijzend per soneel der wetenschappelijke en on derwijsinrichtingen van de Staat. Het is niet van toepassing op het onderwijzend personeel der Rijksuni versiteiten en der Rijksinrichtingen voor hoger onderwijs die bij de wet op de toekenning der academische graden daarmede zijn gelijkgesteld. De in artikel I bedoelde personen, die gestraft werden wegens hun gedrag tijdens de vijandelijke bezetting mo gen een aanvraag indienen tot herzie ning van de beslissing die te hunnen opzichte werd genomen, voor zover zij van geen der rechten bepaald bij artikel I23sexties van het Strafwetboek beroofd werden, behalve indien zij, in zodanig geval bij een in kracht van ge wijsde gegane rechterlijke beslissing de opheffing van de opgelopen vervallen verklaring en ontzettingen hebben be komen. De toestand van de personeelsleden die van ambtswege werden ontslagen ingevolge een vervallenverklaring of ontzetting opgelopen door een veroor deling of een inschrijving op de lijst waarvan sprake in artikel 4 der bej sluitwet van 19 September 1945. be treffende de epuratie in zake burger trouw, wordt herzien zodra de ver vallenverklaringen of onzettingen op geheven zijn bij een in kracht van ge wijsde gegane rechterlijke beslissing. Wanneer de beslissing genomen in gevolge de bepaalde aanvraag tot her ziening of na voorgeschreven herzie ning, opheffing van de opgelopen straf of intiekking van het ontslag van ambts wege houdt, bekomt het op non-acti viteit gestelde personeelslid, voor de duur daarvan, een non-activiteitswed de gelijk aan het verschil tussen de ac tiviteitswedde waarop hij recht zou gehad hebben en zijn globale beroeps inkomsten, met dien verstande dat da inkomsten door toegestane cumulatie verkregen, niet in aanmerking worden genomen. Voor het vaststellen van dat ver schil moeten de belanghebbenden aan de bevoegde dienst een verklaring op erewoord voorleggen, gestaafd met een verklaring van de controleur der belas tingen. Do nonactiviteitswedde mag nooit hoger zijn dan de bedragen berekend. 320 van 18 Juli 1933 der reglementsbepalin- betreffende de terbeschikkingsstel- het onderwijzend KAMIEL IS ER 80 Het is een heel evenement dat Lange Kamiel tachtig jaar is. Nochtans er zijn zoveel mensen die tachtig jaar geworden zijn. Dagelijks zijn er die tachtig jaar worden. Als er zoveel zijn is het dan zo'n wonder dat er in Antwerpen ook eens iemand tachtig wordt Dat die man zijn naam nu jui§t Kamiel is een louter toeval. Had men Kamiel bij zijn doopsel den naam van Chalen gegeven dan zou mend ezegd hebben «Lange Cha len wordt er tachtig. Maar waarom is dat tachtig worden n Kamiel nu toch zo'n evenement Waarom schrijven er al de gazetten over Waarom schrijf ik zélf er over Ik zal beginnen met de laatste vraag eerst te beantwoorden. Ik schrijf er zelf over omdat al de azetten er over schrijven. Moesten de ndere gazetten er niet over schrijven of er niet over geschreven hebben ik zou er ook geen letter over schrijven of geschreven hebben. Want al wat ik over Kamiel weet ben ik langs de ga zetten te weet gekomen. In de toekomst zal ik er niet meer over schrijven omdat ik ter gelegenheid van deze verjaardag ben te weten komen dat de gazetten mij en een der bedrógen hebben. Gazetten die van Kamiel zijn kleur zijn lees ik niet. In gazetten die van Kamiel zijn kleur niet zijn heb ik nooit iets goeds over Kamiel gelezen. Tenzij... ja Tenzij nu bij zijn tachtigste lente. Dit heeft mij grotelijks verwonderd. Nu hebben we kunnen lezen dat Ka- GRAAF HENRY CARTON DE WIART OVERLEDEN HIJ ZETELDE GEDURENDE 55 JAAR IN HET PARLEMENT naargelang van het geva vereenkom- zoekers. Ingeval een beperkte schorsing of enige andere straf uitgesproken blijft, worden de te dragen lasten beperkt tot de betaling van een nonactiviteitswed de, gelijk aan de bijdragen die moesten gedaan worden overeenkomstig de wet ten op de overlevingspensioenen. Deze bijdragen of afhoudingen wor* den berekend op grond van de wedden en verhogingen waarop de belangheb benden hadden kunnen aanspraak ma ken, waren zij in aotieve dienst geble ven. Bij opheffing van minder zware straffen dan schorsing, wordt de loop baan van de belanghebbenden herzien met terugwerkende kracht en hebben zij recht op integrale uitbetaling van hun wedde. Bij vermindering van minder zware straffen dan schorsing, woidt de loop baan van de belanghebbende slechts herzien voor de toekomst. Bij het Ministerie van Openbaar On derwijs wordt een 'herzieningscommis sie opgericht. Het besluit regelt verder de werk zaamheden dezer commissie. De aanvraag tot herziening wordt in gediend door een aanvraag van de be langhebbende bij een ter post aangete kende brief aan de Minister van Open baar Onderwijs gericht binnen een ter mijn van zestig dagen te rekenen van het inwerkingtreden van dit besluit. De aanvragen die binnen de gestelde termijn bij vergissing aan de Eerste-Mi- nister zouden gericht zijn, worden ambtshalve aan de Minister van Open baar Onderwijs overgemaakt, en om, gekeerd. Evenwel, in de gevallen bepaald in laten zien 9 Waarom heeft men K; artikel 1 6 van de wet van 14 Juni 1 948 j mïel steeds slechte bedoelingen toege betreffende de epuratie inzake burger- j schreven wanneer hij .(in schijn dus trouw en in artikel 3 van het onderha vig besluit, wordt de toestand van de betrokkenen ambtshalve herzien. De administratieve dossiers, met in begrip van de gerechtelijke dossiers in artikel 16 van de wet van 14 Juni 1948 betreffende de epuratie inzake burger trouw bedoeld, worden aan de herzie* ningscommissie medegedeeld. De verzoekers worden door die com missie gehoord. Zij kunnen zich laten bijstaan door een raadsman naar eigen keuze, name lijk een advocaat, of een syndicale af gevaardigde, of een gelijke van de be langhebbende, in actieve dienst of ge- pensionneerd. De herzieningscommissie kan mede deling vorderen van alle administratie ve bescheiden in verband met het on-' dcrzoek. Zij kan getuigen horen, hetzij ambts halve, hetzij op aanvraag van de ver goed vlamimj wa^ en is; dat Kamiel nóóit dëfaitjgt «/géweest. zelfs niet te Stockholm tijdens 14-18; dat Kamiel een goed Vaderlander was en is; dat Kamiel een ijveraar is voor de gelijkheid van Onderwijs. Als dit allemaal waar is waarom heeft men tachtig jaar lang gewacht dit alles te schrijven Waarom heeft men Kamiel steeds langs zijn slechtste zijde STOCKERING VAN BOTER TIJDENS DE ZOMER MAANDEN Het ministerie van Landbouw en het ministerie van Economische Zaken en Middenstand delen mede, dat ten ein de de voor de maanden Mei, Juni en Juli vastgestelde richtprijs van 77 fr. te waarborgen voor de in veiling ver kochte melkerijboter, de regering door middel van volgende beschikkingen het stockeren zal aanmoedigen van de tij dens dé zomermaanden voortge brachte overtollige inlandse boter. 1. De gemiddelde veilingsrichtprijs van de verse inlandse boter voor de maanden November, Decembèr en Ja nuari zal ten minste 10 fr. hoger zijn dan de voor de zomermaanden vast gestelde richtprijs van 77 fr. 2. De minimuminvoerprijs van de verse Hollandse boter, gedurende de a.s. maanden November, December en Januari, zal ten minste 3 fr. hoger zijn dan de voor de zomermaanden vast gestelde richtprijs van 77 fr. GEZINSVERGOEDINGEN VANAF MEI Ingevolge de beslissing van de Ka binetsraad van 20 April jl. de kinder bijslagen met 10 c/o te verhogen en de vergoeding aan de moeder met 50 fr. per kind en het eerste te verhogen, zul len de nieuwe bedragen van de bijsla gen voor de moeder die thuis blijft met 1 tot 6 kinderen er vanaf 1 Mei als volgt uitzien, vergeleken bij het vroe gere barema Met 1 kind Met 2 kinderen Met 3 kinderen Met 4 kinderen Met 5 kinderen Met 6 kinderen Er is du? een aanzi ng. vooral voor grote Vroeger Thans 375 650 1020 1470 2070 2670 müjke olgens die pers) iets goeds verwezen lijkte of verdedigde. Het is om dit eens te schrijven dat ik nu over Kamiel schrijf en het is de laatste maal dat ik over Kamiel schrijf omdat de andere bladen zo tegenstrij dig over Kamiel schrijven. Is het dan niet beter er niets over te schrijven Het antwoord op de tweede vraag, waarom al de gazetten er over schrij ven, is omdat het Kamiel is, wiens fa milienaam Huysmans is, die tachtig jaar werd. Hiermede is ook de derde vraag, is dat zo'n evenement, ook beantwoord. Want, een Kamiel Huysmans die tachtig wordt is een heel evenement. A.lhoewel, indien men iets van de ga zetten mag geloven, dit toch geen won der is gezien men toch zo dikwijls ge schreven heeft dat Kamiel zelf gezegd heeft heel veel van het leven te houden en dat hij een geweldige hekel heeft aan een dode piet. Als dit waar is zal Kamiel wel al het mogelijke gedaan hebben om zijn leven Zo lang mogelijk te rekken. Zijn lichaamslengte zijn levenslengte en zijn loop... baan heb ben bewezen dat Kamiel in zijn opzet geslaagd is. Deze voorliefde bij Ka miel voor al wat ver en lang is heeft van hem dan ook een hoogman ge maakt. Iemand die koppenhoog boven de andere uitsteekt. Bij slot van rekening weet ik dit al les maar van horen zeggen en lezen. Zelf heb ik Kamiel nog nooit gezien noch gehoord. Eveneens weet ik dus niet of er iets juist is van al wat ik reeds over Kamiel schreef en nu schrijf. Hiermee heb ik dan ook mijn laatste 400 woord over Kamiel geschreven omdat ik nu toch niet meer weet wat ik er over geloven mag. In ieder geval als al het slechte dat over Kamiel geschreven wordt waar is dan wordt het hoogtijd dat hij zich be- 750 1205 1750 2460 I kere. Moest het niet waar zijn dat hij dan I maar voort zijn beste doet om nog 31 70 erbete lang goed te blijven. Staatsminister graaf Henrt Carton de Wiart is Zondagnamiddag, te I 7 een Brusselse kliniek, waar hij sinds enkele dagen werd verzorgd, zachtj* in de Heer ontslapen. BEGAAFD SOCIAAL WERKER EN- SCHRIJVER De familie Carton de Wiart stam- uif de streek tussen Ath en Ge- raardsbergen vestigde zich van de 1 7e eeuw te Brussel. Vele leden er van brachten het tot hoge posten in het le ger en in de magistratuur de lotsbe stemming dezer familie is sedert het ontstaan van Belgie vergroeid met die van ons land. Graaf Henry Carton de Wiart werd in 1869 te Brussel geboren. Na schit terende studie aan het Jezuïetencollege te Aalst studeerde hij de Rechten aan de Brusselse Hogeschool, studie die hij voltooide aan de universiteiten van Parijs en Bonn. In 1890 liet hij zich «bij de Brusselse Balie inschrijven en nam intussen aktief deel aan de organisatie van de christen democratische bewe- aan de katholieke sociale wer ken. Met enkele vrienden, waaronder wijlen staatsminister Renkin, stichtte hij in 1891 het orgaan der christen demo cratie «L'avenir Social». Twee jaar nadien stichtte hij Du- rendal» een tijdschrift over katholieke Lititérature en kunst. Als lid van d «Académie Royale de Litterature et de langue francaise was hij corresp' dent van verscheidene buitenlandse instellingen. Naast rechtskundige, his torische en sociale schriften leverde hij ook essayistisch en verhalend proza waaronder «La Cité Arden te en «Les Cairatides» meest bekend zijn. De i gave van dit laatste werk werd tijd< de jongste oorlog door de bezetter beslag genomen- en graaf - Gai'ton- de Wiart werd als gijzelaar aangehouden. MEER DAN 50-JARIGE PARLEMENTAIRE ARBEID Sedert 1896 was de overledene volksvertegenwoordiger voor Brussel en steeds werd hij herkozen, zodat hij in 1946 zijn gouden jubileum als par lementair kon vieren. Als minister van Rechtswezen van 1911 tot 1918 bleef hij in zijn werk trouw aan de principes der christelijke naastenliefde en aan hem danken wij de wet van 15 Mei 1912 op de be scherming der kindsheid, een merk waardig juridisch initiatief dat door ve le landen als model werd gevolgd. Hij voerde ook een nieuwe wetgeving door op de naamloze vennootschappen. In de tragische nacht van 2 Augustus 1914 werd hij mede belast met het opstellen van het anwtoord op het Duitse ultimatum, waardoor zijn naam gehecht blijft aan onze nationale ge schiedenis. Gedurende de wereldoor- 1914-18 werd hij door Koning Albert mat een opdracht gezonden naar de Koning van Engeland en later naar pre sident Wilson, dit met het oog op be voorrading van ons bezet gebied Mevrouw Carton de Wiart werd toen aangehouden en naar Berlijn gevoerd. In Juni 1918 werd hij met bijzondere opdracht gezonden naar de koning van Italië en hij regelde tevens de repa triëring van Belgische soldaten dooi de Duitsers vrijgelaten. Na de wapenstilstand werd hij be noemd tot minister van State en bui tengewoon gezant en gevolmatigd mi nister te Den Haag waar hij verbleef tot November 191 9.Hij werd dan ver kozen tot Voorzitter van de Rechter zijde der Kamer en was Eersite-Minis- ter en Minister van Buitenlandse Za ken in 1920-21. In 1932 werd hij aangesteld tot be stendig afgevaardigde van Belgie bij de Volkenbond. Als minister van Arbeid en Sociale Voorzorg van 1932 tot 1934 droeg hij er veel toe bij de wet, hou dende toekenning van gezinstoelagen de loontrekkende arbeiders dooi het parlement te doen goedkeuren. Toen hij tijdens de jongste oorlog Belgie verbleef, vonden velen die re ageerden tegen het optreden van de bezetter, in hem een raadsman van waarde die door de Duitsers maanden- rg te Hoei opgesloten werd. Na de bevrijding scheen hij nog niets van zijn werkkracht verloren te hebben Nadat hij in de regering Eyskens ze telde als minister zonder portefeuille, deed dhr Duvieusart op hem beroep als minister van Justitie. Tijdens de de debatten over de koningskwestie MODERNISERING VAN BELGISCH TELEFOONNET Binnenlandse lening van een milliard op enkele dagen volledig onderschreven Het ministerie van Verkeerswezen deelt mede Sinds jaren werkt de regie T.T. zon der verpozen aan de verwezenlijking van 'een omvangrijk moderniserings program van het Belgisch telefoonnet. Deze modernisering beoogt de auto matische uitrusting van alle telefoon centrales en de stelselmatige vervan ging van de nog talrijke luchtlijnen door ondergrondse kabels, ten einde de trafiek sneller en degelijker te kun nen verzekeren. Hoewel 72 t.h. van het aantal abon- nenten, waarvan het merendeel tot de ;rote agglomeraties of tot streken van nig belang behoren reeds over de lo cale automatische dienst beschikken, blijft er nog heel wat te doen vooraleer de algehele automatisering zowel op het intercommunale als op het locale plan een voldongen feit zal zijn gewor den. De regie T.T. zet haar taak onver droten voort. Het is nochtans duidelijk dat een zo uitgebreid werk zeer grote kapitalen opslorpt. Zo pas werd ter financiering van de verdere uitbouw van dit moderniseringsprogram een binnenlandse lening uitgeschreven van een milliard frank, onder waarborg van de Staat. Deze uitgifte werd door het publiek zeer gunstig onthaald. Van bij de eerste dag werden zeer talrijke inschrijvingen geboekt. Het werd een waar succes, vermits het totaal bedrag der lening op enkele dagen tijd vole- dig werd gedekt. Dit feit is waarlijk van zeer grote betekenis. Het toont andermaal op welsprekende wijze aan dat onze be volking vertrouwen heeft in het beheer van de regie T. T. oOo DE PRESIDENTSVERKIE ZINGEN IN OOSTENRIJK BRACHTEN NOG GEEN BESLISSING NIEUWE VERKIEZINGEN VERMOEDELIJK OP 27 MEI 4.300.000 Oostenrijkers hebben Zondag, precies 6 jaar na de bevrijding van hun land deelgenomen aan de ver kiezing voor een nieuwe president in opvolging van de onlangs overleden socialist Renner. Daar geen enkele kan didaat een stemmenmeerderheid be haalde zal een nieuwe stemming moe ten beslissen tussen de kandidaten van de twee partijen die het hoogst aantal stemmen hebben behaald. Dezen zijn Gleissner van de (kriste- lijke Oostenrijkse Volkspartij en Koer- ner van de Sociaal-Demokratische Par tij- Het Oostenrijks ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft volgende uitslag n de verkiezingen bekend gemaakt: H. Gleissner (O.V.P.) 1.725.695 Th. Koerner (S.D.P.) 1.682.768 B. Breirtner (Onafh.) 662.559 G. Fiala (Komm. P.) 220.012 Joh. Ude (Onafh.) 5.41 1 L. Hainisch (Ergokrate) 2.131 NIEUWE VERKIEZINGEN BINNEN DE 35 DAGEN De nieuwe verkiezingen tussen de ee kandidaten Koerner en Gleissnèr moeten volgens de wet binnen de 35 dagen plaats vinden. In bevoegde kringen wordt 27 Mei als waarschijnlijke datum vernoemd. verdedigde hij op schitterende wijze de eer van de Koning en bepleitte dj? te rugkeer naar de grondwettelijkheid. Tijdens het jongste Paasverlof moest Graaf Carton de Wiart u't bet buiten land terugkeren wegens ongesteldheid Na verzorging in een kliniek herstelde hij weer zo ver dat hij na het parlemen tair verlof terug zijn plaats in het par lement innam. Zo pas nog was hij te Mechelen aanwezig bij de huldiging an z. Em. Kardinaal van Roey maar lan moest hij weer terug naar de kli niek waar zijn toestand verergerde en waar hij op 82-jarige ouderdom over leed. Met Graaf Carton de Wiart ver- dwijnt een groot parlementair, een Joedvol redenaar, een merkwaardige persoonlijkheid vergroeid met onze geschiedenis van de laatste 50 jaren die tot sierraad strekt van Parlement. Kerk en Land.

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 1