(Jrouwert f{ronierj SBHBBSBBBMBBBEaB—B DE VERKEERSBELASTIN GEN OP AUTOVOERTU IGEN In het Staatsblad van Zaterdag 12 Mei verscheen het Koninklijk Besluit tot samenordening der wetsbepalingen beti effende de verkeersbelasting op de autovoertuigen. De belasting is verschuldigd volgens het geval, naar rato van de kracht van de motor, van zijn cylinderinhoud of Van het gewicht van het voertuig. Breuken van paardekracht worden afgerond naar boven op naar beneden, naar gelang zij al dan niet de helft overschrijden. Voor de auto s voor niet-bepaald personenvervoer, is de belasting op de volgende grondslagen en aanslagvoe ten vastgesteld P. K. Bedrag der Belast 4 en minder 720 5 900 6 1080 7 '1260 8 1440 9 1620 10 1830 11 2112 12 2448 13 2808 14 3192 15 3600 16 4048 17 4522 18 5022 19 5548 20: 6100 21 6678 22 7304 23 7958 24 8640 25 9350 26 10088 27 10854 28 11648 29 12470 30 13020 Wat de standplaats auto's en voer tuigen verhuurd per rit of per reis be treft De belasting is vastgesteld op 8Q t.h. van het bedrag bepaald vol gens bovenstaande aanslagvoet. Motorcycles, motorrijwielen met of zonder zijspan en fietsen met motor De belasting is vastgesteld op 135 fr. per 100 kgr. belastbaar gewicht met! een minimum van 135 fr. Vaartuigen en bootjes De belas ting is vastgesteld og 225 fr. per paar dekracht voor de vaartuigen en boot jes voor betaald personenvervoer. Zij is vastgesteld op 360^ fr. per paardekracht voor de pleziervaartui gen en plezierbootjes. Voor de voertuigen - voor vervoer van goederen of enigerlei voorwerpen is de belasting vastgesteld op 150 fr per 100 kg. tot en met 1.000 kgr. De belasting wordt veiminderd met 25 t-h. voor ieder voertuig waarvan de motor op het ogenblik van het ontstaan van de belastingsschuld meer dan vijf jaar in gebruik is. De belastin: A'ordt met 75 t.h. ver minderd voor de voertuigen welke uit sluitend worden gebruikt binnen de! havenomheining, zoals deze door de minister van Financiën wordt bepaald. De belasting wordt verhoogd a) met 20 t.h. wanneer de wielen voorzien zijn van holle of semi-pneu- matische banden; b) met 50 .th. wanneer de banden van massief rubber zijn; c) met 100 t.h. wanneer de banden van metaal zijn. De belasting wordt met 40 t.h. ver hoogd voor aile voertuigen zonder on derscheid, waarvan de motor, zelfs gedeeltelijk of tijdelijk, met zware olie wordt aangedreven. oqo KOLONIALE LOTERIJ Hier volgen de uitslagen van de trekking der koloniale loterij die plaats had in het hippodromepaleis te Ant werpen. Winnen 200 fr. de nummers eindi gend op 7 Winnen 500 fr. de nummers eindi gend op 53. Winnen 1.000 fr. de nummers ein digend op 268 943 236 61 1 842 Winnen 5.000 fr. de .nummers digend op 4102 4664 -2633 6284 6328. Winnen 1 0.000 fr. de nummers ein digend op 6296 9313 7858 3070 3621. Winnen 20.000 fr. de nummers ein digend op 0699 5181. Winnen 50.000 fr. de nummers ein dige nd op 0165. Winnen 100.000 fr. de nummers eindigend op 36659 31003 35686 08976 78551 01758 Winnen 250.000 fr. de numme enidigend op 04449. Winnen 1.000.000 fr. de nummers 301392 367879 212308 490521 243907. Winnen 2.000.000 fr. de nummers: 292256 450920. Wint 5.000.000 fr. het nummer 438684. AANWERVING VAN VRIJWILLIGERS VOOR KOREA NIET DIENSTPLICHTIGE EN VRIJGESTELDEN Ingevolge het verlangen van vele be langstellenden heeft het ministerie van Landsverdediging besloten een oproep te richten tot de jonge lieden, die nog een militaire dienst volbracht hebben of die van militaire dienst ontslagen verden om gelijk welke reden tenzij van lichamelijke ongeschiktheid en ver langen deel uit te maken van het vrij willigerskorps voor Korea. Onder de aanneniïngsvoorwaarden is een dienstverbintenis van 3 jaar voorzien, d.o. 4 maand onderricht in Belgie, 12 maanden in Korea (reis in begrepen) en voleinding in een eenheid in Belgie van de onderschreven dienst verbintenis. De bezoldiging is gelijk aan deze van de beroepsmilitairen, van dezelfde rang vermeerderd met eeri mobilisatiever- joeding van 50 fr. per dag van de dag van hun vertrek naar Korea af tot de j °P met het water, terugker in Belgie. Deze vergoeding de gesnipperde SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK ZONDAG Slierasper ges met brui ne boter aardappelsoep Rost- beaf, erwtjes en worteltjes gekookte aardappelen -Aarbeien met s room. MAANDAG Koude rostbeaf sla gebakken aardappeltjes, brood- omelette. DINSDAG Zoutevis boteisaus nieuwe aardappeltjes Rijstkoek- Gegratineerde andij- gekookte aardappe- WOENSDAG: vie met hesp len, fruit. DONDERDAG Gehakt blo kool gekookte aardappelen nillepudding. VRIJDAG -Gebakken sprot frites griesmeelpap. ZATERDAG: Biefstuk komkom mersla gekookte aardappelen Y ogurd. VOOR DE LEKKERBEKKEN. SLIERASPERGES MET BRUINE BOTER. BENODIGD 1 bos as perges zout 3 eieren I 00 gr. boter aspeige water Cayennepe per citroensap peterselie. BEREIDING De asperges schoon maken en gaar koken, de eieren hard koken, aan de "beide uiteinden het kop je eraf snijden zodat ze aan weerskan ten staan kunnen, ze dwars doorsnij den, de dooier er uit nemen en de wit ten warm houden. De dooiers door de zeef wrijven, de puree vermengen met een tikje Cayen nepeper en zout en 30 gr. boter met dit mengsel de halve witten vullen. het vulsel tot een bergje ophopen, dit met een in kokend water gedompeld mes glad maken en met een weinig zeer fij ne gehakte peterselie omkransen. De rest van de boter smelten, het heldere gedeelte van het bezinksel af gieten, het bruin braden en druppels gewijze met 2 theelepels aspergewater en I theelepel citroensap vermengen. De asperges opdienen met de eieren er om en de boter erbij. AARDAPPELSOEP. BENODIGD 6' aardappelen liter water, ^4 li ter melk, wat zout, 30 gr. boter, wa selderijgroen, 3 worteltjes stukj- spaanse peper, 'stukje foelie, wat ge hakte pelerselfe, desverkiezend wat Aroma. f' BEREIDING*: Bcfnf de aardappelen, snijd ze in kle/ne stukjes, was ze, zet ze vat zout, de melk, .ewassen wortelt warm op. wordt met de helft verminderd tijdens jes en de selderij, de foelie en de Spaan de opleidingsperiode. se peper. Laat ze koken tot ze volko- Aanvragen dienen gestuurd naar de men zacht geworden zijn (ongeveer directie van het lager personeel, Prins uur) giet de soep door een zeef en wrijf Het Vervallen Huis EEN VERHAAL UIT HET LEVEN. DOOR HENRI. Boudewijn kazerne, Daillyplein, Brus- •el. De candidaten zullen hun volledig mdentiteit laten kennen. De aanvragen der militairen met onbepaald verlof worden insgelijks aanvaard. WEDEROPBOUWLENENG EERSTE SCHIJF. Bij de 180ste trekking van de 1ste schijf van de lening voor wederop bouw is het lot van 1 millioen toege kend aan nr: 754 van de reeks 0554. De andere obligatiën van deze reeks zijn uitkeerbaar tegen 1000 fr. er de aardappelen door. Maak ze no; even warm en voeg er de boter en di gehakte peterselie bij. Maak de soep af met een paar druppels Aroma. BROODOMELETTE. BENODIGD. 200 gr. oud brood 60 gr. suiker 80 gr. boter 2 a 3 eieren 2 dl. melk, wat vanille of citroenessence en wat abrikozenconfituur. BEREIDING Weck het brood in de kokende melk en wrijf het helemaal fijn, roer er het smaaklje, de eierdooi ers en de suikei door en het laatst zo luchtig mogelijk het stijfgeklopt eiwit. Maak in de koekenpan de helft van de boter lichtbruin, doe er de helft het beslag in en bak dit aan beide kan ten lichtbruin (het omkeren koek gaat het best met een met boter besmeerd deksel. Zet dit deksel op d-_ koekenpan, keer er de koek op en laat hem daarna voorzichtig met de gebak ken kant naar boven terug in de pan glijden.) Leg de gebakken koek een verwarmde schotel en besmeer hem met abrikozenconfituur. Bak de andere helft van het beslag op dezelfde wijze, en leg dit op de eerste koek. Bestrooi met poedersuiker en dien KEUKENGEHEIMEN. Bij het bereiden van een warme pud ding moeten de volgende voorschiiften in acht genomen worden. 1Kies en goed sluitende vorm, die nog te groot noch te klein is voor de gewenste hoeveelheid pudding. Zie tij dig na of het deksel g.oed sluit en de vorm nergens lekt. In beide gevallen zou er onder het koken water in de vorm dringen, wat een mislukking van de pudding zou betekenen. 2. Besmeer de vorm en het deksel van binnen zorgvuldig met een flink boter, en bedek deze laag met fijn paneermeel. 3. Zorg dat het beslag van de pud ding zeer di'| ingekookt is. 4. Vul de vorm slechts voor 2/3 of Ya. al naar male meer of minder stijf- reklopt eiwit werd toegevoegd. We zorgen dus altijd dat er voldoende ruimte overblijft om de pudding te la ten rijzen. 5. Het stijfgeklopte eiwit mag slechts aan de puddingmassa worden toege voegd juist voor het de vorm i en de pudding in het hete water kan worden. 6. Zet de pudding in de zorgvuldig gesloten worm, in een pan kokend wa ter. Zorg dat het water een vinger- gerbreedte onder de rand van de vorm blijft. 7. Laat het water aanhoudend heel zachtjes koken en vul het zo nodig steeds met KOKEND water bij. 8. Kook de pudding nooit korter dan in de recepten is aangegeven want dan zou het kunnen gebeuren dat de pudding inzakt of niet gaar is. Langer koken dan de vereiste tijd is echter ook niet nodig. 9. De pudding voor het storten, even in de vorm zonder deksel laten uitdam pen, of ook wel enkele minuten in de oven plaatsen zodat de pudding aan al le kanten en om de bodem los komt te ïgaat, gezet 10. De pudding op een verwarmde 'schotel storten en dadelijk opdienen met een warme saus. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Spoel zeer vette schotels en bor den vooraf even af in heet water waar bij een flinke scheut azijn is gevoegd Het vet verdwijnt onmiddellijk en het fwassopje wordt geen vette onwelrie kende vloeistof. Roest laat zich van ijzeren potten ■jen pannen verwijderen met fijn amaril- papier. Roestig geworden nikkelen voor erpen wrijft men af met olie, en met ;n zachte doek na. I 6de Vervolg Ik had een plannetje in mijn hoofd, dat prachtig uitgekomen is. U moet we ten, dat ik Vermeulen den weg naar de hreberg had zien inslaan, en toen ik daarkwam bemerkte ik hem in druk ge sprek met Smit. Ik kan hen beiden voor slechte personen, en heb altijd se-'k„eg ik hem toch meend, dat zij de hand gehad hadden Gleur Op mijn woord, juffrouw Wild- berg, gij hebt den jongen vandaag ene mooie les gegeven, hernam de priester, met een kwalijk verborgen glimlach. Nu, Wim heeft zijne straf oo'k gehad, dat kan ik UEerwaarde verze keren, antwoordde de huishoudster ivant middenin ons gesprek werden wij gestoord door Wim, die in den ,-reeselijk begon te schreeuwen, en toen ik bij hem kwam, stond Vermeulen, zo wiv als een doek, hem bij den kr vasthoudende, den knaap flinke klap pen om de oren te geven, omdat hij had staan luisteren. Na veel moeite ndelijk buiten d> ze zitten nu in «De drie Kraai in het omvallen van het rijtuig schoon UEerwaarde mij wel beknord heeft wegens ongegronde verdenking en zo voorts; maar ik heb de verschil lende zaken nagegaan, en bij mij zei- ze gezegd «Smit en Vermeulen zijn vcl oorzaak van den diefstal op het buiten- ']es goed; Smit en Vermeulen zijn d' schuld, dat Pater Kamps, zelfs met ge vaar voor zijn leven, met het rijtuig i omgevallen, en luisteren of niet, ik=wi zien in hoeverre ik -elijk heb. Alii.f lan^'r Twijfijën'aan dë 7e,',7gL7- het -eluk m,j „u moes. d.enen )U[-'de boosheid van Vermeulen en diens irouw Smit stond zelve in de koffieka- vriend Smit mer. Daardoor kwam ik op de gedach-| \ty: te, dat Smit en Vermeulen alleen ïën; ik wenkte Wim naar mij Itomen, en toen juffrouw Smit zich keerde, gaf ik hem duidelijk te enn mooi in den brand, want zij 'oegrij-' pen zeer goed, dat binnen vier en twintig uren het verhaal van hunne la ge handelwijze door het gehele dorp gaat. Nu, Wim, kom nu eens hier en tel Zijneerwaarde en dien heer al- t'c ge die twee schurken hebt ho- e ren zeggen. I De knaap verhaalde daarop duide- s lijk, wat hij gehoord had. De beide he 1 ren waren zeer ontsteld, en konden nu mijn jongen, wat zal ik er zeggen begon daarop Pater toe te Kamps: 't is gelukkig, dat ge dit gc- I hoord hebt, maar gij weet toch wel, dat men niet mag luisteren. juffrouw elaan, dat hij aan die deur moest gaan Wildberg heeft u tot die daad Juisteren. Ik volgde de herbergierster spoord; naar hare kamer, en getroostte mij al nJet -^va; hare praati». opdtu Wim maar de ge-Dat komt er piel op aap, legcnheid zoo hebber, te horen, wat die hernam de heer Engerhof Jvtee schelmen elaancter te zeggen had- den knaap iets in de hand liet glijden' Juffrouw Wildberg en gij hebt mij de- ">j moeten dus haar Wim. terwijl hij zen namiddag een uitstekenden dienst bewezen; ik ben blijde, dat gij het sprek tussen die twee booswichten hoord hebt. Zeg 'aan uwe moeder, dat, zo zij u naar mijne fabriek wil zenden ik ene goede plaats voor zulk een slim- nien jongen heb. Nu, Eerwaarde, zich tot den priester kerende, als gij mij wilt verge zellen, zullen wij spoedig naar huis rij den, en zien wat er gedaan moet wor den, om die ongèlukkige Van Stralen's op te sporen. Wanneer het getuigenis van Wim iets vermag, kunnen wij de laagheid van die twee grote schuiken el tegenwerken, en alles weer in het reine biengen. Ik zal aan mijn notaris schrijven, zeide Pater Kamps, een achtenswaar dig en bekwaam man. Hij moet over al onderzoek doen naar die ongclukki- familie; ik ben zeker, dat de Voor zienigheid de afschuwelijke handelwij ze van Vermeulen niet ongestraft za} laten. En ik ga zelf naar Amsterdam, vervolgde Engerhof; er moet overal worden gezocht, gene kosten mogen gespaard worden. Mijne goede ziel, sprak de pries ter tot de huishoudster, toen hij met Engerhof zijne woning verliet, gij zijt slimmer dan ik ooit gedacht heb. Als baron Van Stralen zijn vermogen te rugkrijgt. is hij dit grotendeels ver schuldigd aan de scherpzinnigheid van Elizabeth Wildberg- BOOFDSTUK XIX. Niet ver van hét 'stadje O... stond een keurig nieuw hui?, op geringen af- stand van den straat Weg. De juinvte voor het huis werd voor een deel in genomen door boomen; het overschie tende was tot bloemtuin ingericht.Ron dom het gebouw was ene rij boomen geplant, om des zomers de brandende zonnehitte af te weren. Door het mid den van den tuin liep een brede rijweg tol aan de grote voordeur, vanwaar ene mg, die op twee marmeren trappen tliep, naar de voornaamste vertrek ken voerde. De eerste deur links leidde in een vertrek, dat met bijzonder veel zorg vas ingericht. De zittingen der fijn- bewerkte stoelen waren van lichtblau we, geborduurde zijde; de gordijnen, an dezelfde stof, waren van gouden franje en kwasten voorzien. De zware vloerkleeden hadden een witten grond, terwijl het scheen, dat hier en daar prachtige, helderkleurige ruikers van rozen en andere bloemen als bij toeval waven neergevallen. De tafels en al de andere meubelen kwamen in bewerking met de stoelen overeen. AI wat rijk dom en goéde smaak konden bijeen brengen, al wat zeldzaam en kostbaar was, vertoonde zich daar aan de ogen van den bezoeker. Op denzelfden Zondag, omstreeks het uur, dat Richard Engerhof pastoor Kamps een bezoek bracht, en juffrouw Wildberg hare rol zo goed in «De drie! Kraaien» speelde, zat Margarets met hare moeder in het zo-even beschreven i-ertrek. De sombere luchl van den De- j cemberdag, het onophoudelijk geklet ter, van den regen tegen de vensterrui-1 ten, het suizen van den wind door de bladerloze takken der boomen waren geheel in overeenstemming met het ge moed van moeder en dochter. Het is. nu bijna Januari; reeds Kristallen voorwerpen worden schoongemaakt met een zacht borstelt je en water met salmiek. Door ze na te spoelen met water waarbij een weinig blauwsel wordt ge voegd krijgen ze een mooie glan/. De ze glans kan nog verhoogd worden door de voorwerpen na het afdrogen na te wrijven met zout en spiritus. Aanzetsel in kristallen glazen of kaïafren verwijdert men met azijn. Zware gestoffeerde meubelen als grote zetels en divans, die in de Ka mer zelf stofvrij moeten worden gehou den, worden natuurlijk het doelmatigst behandeld met een stofzuiger. Bezit men deze echter niet. dan moe ten de meubels van tijd tot tijd geklopt worden om er netjes uit te blijven zien. Dit gebeurt dan het best door éérst over de bekleding een vochtige doek te leggen, en ze daarna uit te kloppen. Zodoende heeft men geen last dat het stof door de kamer vliegt en zich el ders weer neerzet Na het kloppen dt de stoffering nog eens afgebor steld. Veloeren bekleding tegen de POOL in borstelen. MODEPRAATJE. Over het algemeen zullen de kleed jes die wij' deze zomer zullen dragen van een frisse eenvoud zijn. In grote lijnen is de huidige mode als volgt te bepalen: een soepele cor sage, licht afgetekende taille op de na tuurlijke plaats en een rok die meestal glad is tot op kniehoogte, om vandaar uit een nieuwe lijn te volgen en in klok ken of plooitjes uit te springen. Geen brede vierkanten schouders meer, maar een natuurlijke ronde lijn. De heupen worden dikwijls een tikje erbreed. De mouwen of heel vaak slechts mouwtjes, zijn aangeknipt, ra- an of ingezet. Er kan keus gemaakt orden van het ultra korte vlinder- mouwtje tot de lange mouw toe, met hier tussenin een hele reeks vaiiaties. De mouwomslagen en kragen nemen wel eens belangrijke afmetingen aan, maar de grote voorkeur blijft gaan naar het bescheiden eenvoudige. Wat de weefsels betreft, hier staan chantung en linnen aan de spits naast zuiver zuiden materialen. Marineblauw is zoals ieder voorjaar weer zeer po.pu- lair. Dit jaar wordt het echter eens niet gegarneerd met het traditionelewit, maar met geel. roze en andere pastel tinten. Naast dit blauw, zien we veel grijs, geel en vooral ook pasteltinten. Harde kleuren, het groen uitgezonderd zijn niet meer in trek. Genieten deze effen weefsels dit jaar de voorkeur, toch wordt ook veel gebruik gemaakt van gestreept materieel en zeer kleine ruitjes (hanepootjes)Bovendien be houden ook de imprimé's een eervolle De motieven hiervan zijn echter klei ner en regelmatiger dan deze die we de laatste jaren gewend waren. Het veel kleurige is verdwenen, ze zijn uitge voerd in twee levendig tegenover el kaar staande kleuren. Het zwart-wit motief is nog nooit zo populair geweest. De garnering Opengewerkte na den zijn zeer in trek. Het spreekt van zelf dat voor een dergelijke garnering effen materiaal gekozen wordt waai drie maanden, en nog gene tijding.Ach. ik verlang zo, dat vader terugkomt, zei'- de Margareta; mij dunkt, de uren gin- i nog nooit zo langzaam voorbij. Die oude heer was ook zulk een ontzettend trots man, Margareta. Ik zie hem in mijne verbeelding van honger verkwijnen; naar mijn begrip ishet ene grote zonde, zo trotsch te wezen. Wat heeft hij uw vader al veel moeite, gekost, en nog kan men het einde van de geschiedenis niet voorzien. Ach, moeder, moeder, spreek tcch niet van moeite, hernam Margare ta, denk daar toch niet aan;als wij hem maar vinden, en weder bleef zij voor het venster staan, om te ontdekken; ol het rijtuig ook in het verschiet zich ver toonde. De baron is tiots, vervolgde zij, 'en Eduard ook, maar deze heeft toch niet c?ien dwazen hoogmoed van - zijn j vader, voegde, zij er bij, mert een zucht die duidelijk te kennen gaf, dat zij'-zel ve niet geloofde aan de woorden, wel ke van hare lippen vloeiden. De baron is niets meer of minder dan een dwaas, Margareta; en ik kan u verzekeren, dat gij geen prettig leven zult hebben, als die oude hoer bij zoon. komt, wanneer ge getrouwd zijt. Maar nu begint gij alweer te wenen; kom, droog die tranen, engel, en de oude da me drukte haar kind aan haar liefdevol hart; ik zal niet langer zo spreken," want het is treurig te moeten denken, dat we nu wij veel geld hebben, nog ongeluk kiger zouden zijn, dan toen wij geen cent in den zak hadden. Ach, moeder, geld brengt het ge luk niet aan. Gij wilt mij nooit gelo ven, wanneer ik dit zeg. Ziet re niet, nu wij rijk zijn, dat de baron veel on-

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 2