gemakkelijk draden kunnen uitgetrok ken worden. Linnen leent zich prachtig hiervoor. Daarnaast zien we borduur en fcstonwerk, dat aan het simpele kleedje een zeer aparte en persoonlij: jee charme geeft. De knoopsgarnering neemt eerder nog in omvang toe en we zien ze zo wel het corsage als de rokken garne ren. Een kleed of ander kledingstuk zon der zakken is bij de huidige mode bij na niet denkbaar. Vooral licht uitstaande zakken op heuphoogte aangebracht vallen zeer in de smaak, en verlenen het kleedje daardoor tevens een moderne lijn. De eenvoudigste kleedjes worden dikwijls opgevrolijkt door het opspel den van een tuiltje bloemen of nage maakte vruchtjes. KLEINE WENKEN. De Zomer nadert, met andere woor den het reisseizoen nadert. We willen U met het oog hierop een kleine raad geven. Maak, als ge op reis bent, van de coupé geen restaurant, door er allerlei meegebracht voedsel te nuttigen. De coupé is niet alleen voor U. Bedenk dat er zich andere reizigers in bevinden en dat er gevoelige mensen zijn, die bij het zien van het min of meer. onsmake lijke tafereel van kauwende slikkende personen en grote hoeveelheden Keten» onpasselijk worden. Het kan geen kwaad ons ook eens in de plaats van andere mensen de toe schouwers van dergelijke tonelen te stellen. Heel wat fouten tegen de goe de smaak zouden daardoor vermeden worden. Madame Etiquette, ONS WEKELIJKS PRAATJE. KINDEREN ZONDER JEUGD In Zuid-Amerika zijn geen kinderen meer. In dorp en stad kan men jon gens en meisjes zien die deelnemen aan alle uitingen van het openbare leven. Te Quito kan men ze zien, vijf, zes, ze ven jaar oud, zij dragen een uniform en zijn in officiële dienst. Dat is niets buitengewoons Kinderen van drie en vier jaar zoeken alreeds hun weg in het practische leven en helpen op de mark ten mee om fruit, vlees, vis te verko pen of bieden in de straten, sigaren en dagbladen aan. De ezeldrijvers en boodschappers zijn jongens van acht en negen jaar. Gedurende de eerste twee jaar van zijn leven is de Zuid-Amerikaanse ba by, een juweel dat door zijn ouders in zijde verpakt en met grote trots aan vrienden wordt getoond. Bij het der de en het vierde begint het wicht al in gelijfd te worden in de handel van zijn ouders, en als hel van armen huize is moet het op zijn vijfde de kost verdie nen. Om 7 uur 's avonds kan men de ou ders uit de cinema zien komen met een brullenden bengel die protesteert omdat hij het te vroeg vindt om naar huis te gaan. Om middernacht staan meisjes van zeven af acht jaar nog met bloemen op straat, en een kereltje van dezelfde leeftijd biedt U loterijbiljet ten aan of stelt U voor uw schoenen te poetsen. De hele nacht door ziet men overal kinderen kuieren, of ze liggen te sla pen op een bank in het park of onder een trapportaal, en zij schijnen geen familie of andere banden te kennen. Niemand schijnt te weten vanwaar zij komen, waar zij thuis horen en nie mand bekommert zich om hen. In de Zuid-Amerikaanse gezinnen heeft het kind stem op het kapittel in buigzamer is, dan hij ooit zou wezen, wanneer... -Ja, meisje, dan wanneer wij niets bezaten, en gij de dochter waart van een geboren edelman, zoals men dat noemt. Die onverstandige, trotse man., •Maar daar begin ik al weer, ik kom al-, tijd op hetzelfde terug. Neen, zeide Margareta, half bin-1 nensmonds, geld brengt; het ware geluk niet, anders zou ik niet zo ongelukkig zijn. Ik zou zijn pad met goud beleg gen, indien ik het hart van den ouder) heer maar door dat van den zoon kon winnen. En toch verwerpt hij mij, en om. mijnentwil is hij, door zijn hoog moed gedreven, zonder een enlceli woord van Stralenstein vertrokken. Maar, mijne beste, herinert ge u dan de dagen van onze armoede niet «neer Dat waren toch ook onaange name tijden, Margareta, toen wij zo naar den zonneschijn verlangden en niets dan wolken zagen. Gij kondt toen zeker niet in het minst denken, dat er nog een tijd zou komen, waarop gij met al uw rijkdom zo ongelukkig zoudl Ja, moeder, dat was wel hard, hernam. Margareta, maar toch niet zo erg als dit, niet half zo erg In liet klooster werd mij geleerd, toch niet in den waan te verkeren, dat geld geluk kig maakt, doch nu leer ik eerst recht de waarheid daarvan inzien. Maar hoor zeide zij plotseling, terwijl j den vin ger in de hoogte hield en stil bleef staan, om des te beter te kunnen luis teren. Het is vader riep zij, naar het venster gaande. Ondanks heé gekletter van den re gen en het gehuil van den wind, kom alle belangrijke kwesties krijgt hef fllé- dezeggingschap. Het draagt dezelfde kleren als zijn ouders. Het kleine meis je draagt ringen aan de vingers, zijden ondergoed, het poeiert haar gelaat, ge bruikt parfum, laat zich kappen als een grote dame, maar ook de jongen draagt juwelen, een stok en handschoenen als een volwassene. Het eigenaardige daarbij is, dat op het platteland de zelfde gewoonten heersen. Op een boot die de Catalumbos- stroom in Venezuela opvaart, te mid den van malaria, gele koorts, scheur buik en krokodillen is de nachtkellner een jongen van tien jaar, die geholpen wordt door een dame, en beiden dra gen zorg voor de gezondheid van bij en om de honderd passagiers. Maar de jongen kent ook nog wat anders dan zijn beroep van kellner, hij kan uren lang humoristische verzen opzeggen. In de restauratiewagen van de trein tussen Girardot en Bogota wordt de dienst verzorgd door twee kellners van respectievelijk tien en acht jaar. Te Quito is het een kind van zes dat de markt schoonveegt. In de hele stad ziet men geen andere opruimers dan kinde ren. Bij. de stierengvechten worden de arenas stormenderhand door kinderen ingenomen. Geen vader zou het in zijn hoofd krijgen zijn jongens een draai om de oren te geven, en het in een feit, dat, in Zuid-Amerika, kinderen vanaf hun Zesde jaar het leven vrank- weg in de ogen zien. Arme ongelukki ge jeugd. TANTE DINA. {Alle nadruk ook gedeeltelijk verboden).; EERSTE IJK VAN NIEUWE WEEG- MEETTOESTELLEN Naar gelang van fabricatie of invoer Hat ministerie van Economische Za ken en Middenstand vestigt de aan dacht van de belanghebbenden op het feit, dat de nieuwe weeg- en meettoe stellen van het commercieel type door de fabrikant of door de algemeen ver tegenwoordiger (en niet door de ge bruiker) in eerste ijk dienen aangebo den naar gelang zij in België of in het buitenland vervaardigd werden. Bovendien mogen de desbetreffende toestellen slechts in eerste ijk aangebo den worden zo de fabrikant of de al gemeen vertegenwoordiger vooraf een modelgoedkeuring door bemiddeling van de dienst van het ijkwezen, 229, Wetstraat, te Brussel heeft bekomen. De gebruikers, die onregelmatige toestellen bestellen, stellen zich bloot aan ernstige moeilijkheden. TREKKINGEN 1 VERWOESTE GEWESTEN 1921 De uitslag van de 223ste trekking van de Verwoeste Gewesten 1921 luidt 250.000 fr. Reeks 125.793 nr. 3; 100.000 fr. Reeks 21.155 nr. 9; 50.000 fr. Reeksen 181.156 nr. 5, 195.881 nr. 9, 195.881 nr. 13. Reeksen welke uitbetaalbaar zijn zonder lot nr. 79.290. oqo LENING tot WEDEROPBOUW 3e SCHIJF Bij de 54ste trekking van de Le ning voor Wederopbouw (3de. schijf) is een lot van een millioen te beurt ge vallen aan obligatie Reeks 8751 nr. 311 en .een lot van 500.000 fr. aan obligatie Reeks 9625 nr. 055. De andere obligaties dezer reeksen worden aan 1000 fr. terügbetaald. men duidelijk het geraas van een rij tuig horen. Niet zonder veel moeite kon me vrouw Engerhof hare dochter overha len, om bedaard te blijven; maar toen Margareta door het. venster zag, dat haar vader niet alleen was, was hare opgewondenheid spoedig verdwenen. Richard Engerhof had geen ander nieuws mede te delen, dan dat er ene zeer boosaardige samenzwering ont dekt was; doch hij had enige grond om hoop te koesteren, en daar hij reeds lang gemeend had, nooit meer iets van de Van Stralen's te zullen vernemen, had hij besloten, ook de harten der vrouwen niet langer in onzekerheid te laten. Hij trad dan met een glimlach op het weltevreden gelaat de kamer binnen, drukte de weenende Margare ta in zijne armen, en riep uit Wees welgemoed, mijne beste, er is weer hoop, dat wij hen zullen terug vinden; en ik heet geen Richard En gerhof, als ik dien Eduard niet in zijn gezicht zeg, dat hij zulk een goed meis je als mijne Margareta niet verdient, omdat hij haar zoveel verdriet aange daan heeft. Doch zie, ik breng u hier een gast. Onder deze woorden was de vreem deling, dien Margareta en hare moe der uit het rijtuig hadden zien stappen, de kamer binnengegaan het was Pa ter Kamps. Slechts weinige ogenblikken waren er nodig, om mevrouw Engerhof en hare dochter' mede te delen, wat om trent Smit en Vermeulen vernomen was. Men zou nu gaan overleggen wat er moest worden gedaan, welke mid delen in het werk moesten gesteld HET WAARBORGFONDS VOORDE ARBEIDSONGEVALLEN Het Staatsblad van 12 Mei Bevat het Koninklijk Besluit tot vaststelling van de overeenkomstig de wetgeving betreffende de vergoeding der schade voortspruitend uit arbeidsongevallen over het dienstjaar 1951 te innen be dragen voor het Waarborgfonds. De bijdrage verschuldigd door de onder de wetgeving vallende bedrijfs leiders, die geen verzekeringskontrakt hebben gesloten en niet vrijgesteld zijn tot voornoemd Fonds bij te dra gen, wordt als volgt vastgesteld 1. a), 120 fr. per onderneming waar in slechts werklieden of waarin werk lieden en bedienden zijn te werk ge steld. b) 20 fr. per onderneming waarin slechts bedienden zijn te werk gesteld. 2. a) 110 fr. per in de onderneming te werk gestelde werkman. b) 12 fr. per in de onderneming te werk gestelde bediende- DIENSTPLICHTIGEN '52 EN '53 AFWIJKINGEN VOOR UITSTEL Het staatsblad van 4 6 Mei publi ceert volgend besluit, dat de dienst plichtigen voor de lichtingen .1952 en 1953 aanbelangt In afwijking van het Koninklijk Be sluit van Juli 1937, moeten de inge schrevenen voor de lichting 1953, die naar de. lichting 1952 zijn overgebracht en uitstel wensen te bekomen, hun aan vraag daartoe, .op straffe van nietig heid, van 1 tot 20 Juli 1951 indienen bij de burgemeester der gemeente waar zij voor de militie ingeschreven zijn Die termijn wordt verlengd tot 20 Augustus 1951 voor degenen, die hun werkelijke en gewone verblijfplaats in de kolonie of in het buitenland heb ben. Ir. afwijking van hetzelfde Konink lijk Besluit moeten de naar de lichting 1952 overgegane ingeschrevenen voor de lichting 1953, die in de kolonie of ten zetel van een diplomatieke of con sulaire post de keuring wensen te on dergaan, zulks tussen 1 Juli en 20 Au gustus aanvragen. Er wordt, van 1 tot 20 November 1 95 I in de kolonie en ten zetel van de diplomatieke en consulaire posten een buitengewone keurvsszittijd gehou den. Die zittijd wordt eventueel verlengd tot 31 Maart 195 2 voor de belanghebl benden wiér 'aanvraag om gewoon uit stel is verworpen en voor de weder- spannigen, indien al de aanvragen om gewoon uitstel van de dienstplichtigen der lichting 1952 tot onderzoek en be slissing naar de rechtcolleges inzake militie verwezen worden. In afwijking van het Koninklijk Be sluit van Juli1 937, worden de dienst plichtigen die. deugdelijk opgeroepen tot de keuring gedurende de gewone keuringszittijd voor de lichting 1952, niet zijn verschenen,, bij de sluiting van die zittijd in het register der wederspan- nigen opgenomen en kunnen zij opge roepen worden om reeds bij de ope ning van de buitengewone keurings zittijd voor de lichting 1952 als weder- spanningen te verschijnen. worden, om de personen terug te vin den, die op zulk ene laaghartige wijze ongelukkig gemaakt waren, en tevens de boosdoeners aan de gerechte straf over te leveren. Vele plannen werden er besproken, maar allen, als onuitvoerbaar, verwor pen. Margareta had nog geen woord gesproken; zij had al dien tijd onbe weeglijk naar het vuur vn den haard ge staard, alsof zij daar hare eigen toe komst en die van hare dierbaren zou kunnen lezen. Plotseling stond zij ech ter op, naderde den priester, legde haar arm op diens schouder, en riep, als door ene hogere ingeving bezield, uit: Zoek Eduard Van Stralen in het atelier van den kunstschilder! Ik smeek u, zoek hem -Jbij den handelaar in schil derstukken, en ik ben overtuigd, dat uwe pogingen niet tevergeefs zullen zijn HOOFDSTUK XVIII. Op een zeer kouden dag in de maand Januari kwam de hèer Engerhof aan het station van den Rijnspoorweg te Amsterdam aan, zocht een goed loge ment, en begon nog denzelfden avond zijn plan te maken, om het verblijf van baron Van Stralen en diens zoon op te sporen. Den volgenden mqrgen was hij reeds vroeg op. Hij wist, dat zijne Margare ta, die beminnelijke, goedhartige Mar gareta, te huis wegkwijnde, omdat men niet wist, wat er van Van Stralen en diens zoon Eduard geworden was. Waar het zulke grote belangen gold, dacht hij niet aan eigen gemak, en werd elke arbeid hem. licht. RERUM NOVARUM- HERDENKING TE ROME Duizenden arbeiders uit twintig verschillende landen aanwezig Zondag werd te Rome de zestigste verjaardag herdacht van Rerum Nova rum. 'Duizenden/ arbeiders uk twintig, verschillende landen woonden de plechtigheid bij. 's Morgens droeg Z. H. Paus Pius XII in Sint Pieters Basiliek een plechti ge H. Mis op, die door de arbeiders bijgewoond werd. Bij zijn aankomst in de Basiliek werd de H. Vader door de menigte waaronder vele Belgen, geestdriftig toegejuicht. Midden het gejuich weerklonk het geschal van de zilveren trompetten. In de apsis vormde de vlaggen van de verschillende verenigingen van de Christelijke arbeiders een waar schil derspalet waarop in een helle kleur schakering de vele lichten weerkaatsen van de kroonkandelaars, die aangesto ken werden bij de aankomst van de Paus. Pius XII was zichtbaar ontroerd en zegende van op de Sedia de gelovigen. Aan het altaar gekomen, sprak Z.H. de Paus de menigte toe. Na een korte voorbereiding begon dan de H. Mis. Na h«t laatste evangelie gaf de H. Va der zijn zegen en verliet onder nieuw gejuich de basiliek. ..SOCIALE VREDE, BASIS VAN WERELDEENDRACHT In zijn rede, voor het altaar, deed Paus Pius XII een oproep tot de ar beiders van alle landen opdat zij in elk land zouden streven naar de socia le vrede, als basis voor wereldeen- dracht. «Wij smeken God om sociale vrede en samenwerking onder alle arbeiders in alle landen. Zijt gij bereid de belof te, te bidden en te strijden voor deze vrede, na te leven Hierop antwoordden de arbeiders in 7 talen «ja». «Wee.st standvastig in uw geloof en in de Kerk. De overwinning der Kerk is de uwe, zij verzwakt nooit en geen macht zal in staat zijn haar eeuwenou de pracht te omnevelen. Bij het slot van zijn toespraak ver welkomde de Paus in het Engels, Frans, Duits en Spaans elke buitenlandse af vaardiging en gaf elk zijn speciale ze- gen. Het driedaagse programma van de Rerum Novarum-viering te Rome be stond uit massabijeenkomsten, waaron der een van 5000 arbeiders in de Ba silica di Massenzió op het centrum van het. oude Romeinse forum. De grootste nationale' groëp kwam uit Nederland en omvatte 1600- arbei ders. De tweede grootste groep kwam uit Duitsland en telde 1 1 00 man. Uit Belgie kwamen de ministers van verkeerswezen, gezondheid en arbeid evenals de presidenten van verscheide ne katholieke arbeidersbewegingen. oOo GEESTELIJK WEEK END VOOR DOKTERS Van Zaterdag 2 Juni 18 uur tot Zon dag 3 om 17 uur, Vlaamse Retraite voor Dokters, in de Benedictijnenabdij van de Keizersberg, te Leuven. Verblijfsonkosten ter plaats te rege len 60 fr. Inschrijving Alg. Secretariaat van Sint-Lucas, 5, Guimardstraat, Brussel, vóór 20 Mei. Zonder zich te' bekommeren over het gure weer, was hij om negen uur reeds op weg. Hij doorsnuffelde den gehelen dag de straten in de omtrek van de Batermarkt, en de andere wij ken in dat gedeelte der stad; liep de ene srtaat in, de andere uit; las alle naambordjes, die hem in het oog vie len; ging de winkels binnen, om enige inlichtingen te vragen, doch moest ein delijk, door de duisternis gedwongen, onver!ichterzake naar zijn logement terugkeren. Hij was vermoeid en afgemat, doch hij gaf de hoop niet op; integendeel, hoe groter de bezwaren blegen te zijn, des te vaster werd zijn besluit, gene moeite te sparen, en onverdroten het eens begonnen werk voort te zetten. Zou hij, Richard Engerhof, de arme werkman, het wel zover in de wereld gebracht hebben, als hij niet een man van onuitputtelijke geestkracht geweest was Den volgenden morgen vond hij op de ontbijttafel een brief van Pater Kamps, waarin deze hem meldde, bin nen weinige dagen bij hem te zullen zijn, teneinde gezamenlijk het onder zoek te kunnen voortzetten. Doch de oude man begreep den nog overblij- venden tijd niet rusteloos te moeten la ten voorbijgaan. Met nieuwe moed ging bij daarom aan het werk. De Kalverstraat en om streken waren nu het toneel van zijne nasporingen. Maar, helaas ook die tweede dag was vruchteloos. Waar hij ook vroeg naar een kunstenaar, die Van Stralen heette; waar hij ook bin nentrad om .misschien enige aanwij zing te ontvangen, aller- was vergeefs L IN DE KAMER INTERPELLATIE OVER VRIJLA TING VAN INCIVIEKEN De Kamer van Volksvertegcr.v.oór- digers vergaderde Dinsdagnamiddag, onder voorzitterschap van de h. Joris (Lib.) onder-voorzitter, om de k.'.cr- pellaties te horen van de h. Borrcmans (com.) en Thielemans en Coilard (soc.) over de invrijheidstcllling v: r, zekere bekende politieke veroordeel den als R. De Becker, Robert Poulet en G. Romsee. De Kamer hoort de interpellaties over de repressie. De h. BORREMANS (com.) is dé eerste interpellan.t Hij stelt zich aan alsof hij de officiële woordvoerder is van de Belgische vaderlandsliefde. Al les brengt hij erbij te pas von Falken hausen, de niet-aangegeven effektcn, de Duitse herbewapening, de interna tionale toestand, enz. De tussenkomst van de communisti sche woordvoerder verloopt echter in de algemene onverschilligheid. De h. COLLARD (soc.) neemt zijn taak wat ernstiger op. Hij wil niemand lessen in de vaderlandsliefde geven, beweert hij. Hij interpelleert niet, naar hij zegt, omdat zijn partij in de opposi tie zit, maar omdat hij het zijn plicht acht daar er in het land misnoegdheid heerst over de invrijheidstellngen. Vijf jaar na de oorlog is het land hiervoor nog niet rijp, beweert de socialistische spieker. Hij verwijt aan de minister van Justitie een verdoken amnestie door te voeren omdat de CVP het nog niet aandurft een amnestie-ontwerp in het Parlement neer te leggen. De ge nadeverleningen aan de lopende band zijn in strijd met de geest van de wet, zegt spreker en vervalsen de recht spraak. Geen enkele van dez.e vrijgelatenen heeft zich tot betere gevoelens bekeerd zegt de h. Collard en tot bewijs citeert hij zekere tussenkomsten op het zgn. «Congres der Vlaamse Jongeren» dat te Antwerpen plaats had. Hij citeert eveneens een Antwerp satyrisch week blad dat, naar hij beweert, geschreven he.eft dat «maarschalk Pétain de held is van Montoire en de verrader van Verdun De h. DE VLEESCHAUWER (CVP) Dat is onze zaak niet. De h. COLLARD (soc.) Ik zeg Jtat het wel onze zaak is wanneer een re gering, een minister van Justitie, dat- alles vrijelijk toelaat. Is het duldbaar dat te Antwerpen een betoging door gaat ter ere van Tollenaere onder be scherming van de gendarmen van mi nister Brasseur. De h. DE VLEESCHAUWER In dat geval waren het de gendarmen van •burgemeester Craeybeckx. De h. COLLARD Wanneer gaat de regering tegen dit alles optreden, zij die nochtans hardhandig opgetreden is tegen de arbeiders die in Juli 1950 be* toogden. De hi TIELEMANS (soc.) komt dan aan het woord. Hij legt er de na druk op dat de collaboratie in de twee de wereldoorlog geen deel uitmaakt van de Vlaamse beweging. Het was evenmin een specifiek Vlaams ver schijnsel want ook Wallonië had zijn Degrelle, en Brussel had Poulet, Pierre Daye en Paul Colin. Even onwaar is het, volgens spreker dat de collaboratie op het politieke plan niet anti-Belgisch zou geweest zijn. Eén ogenblik dacht hij zijn doel spoe dig bereikt te hebben. Hij zag in een winkel, op het Rokin, een schilderstuk met den naam: E. Van Stralen. Hij ging er binnen, en vernam van den ei genaar, dat deze het stuk van een jonk man gekocht had, doch daar hij niet veel vraag had naar dergelijke artike len, had hij gene bestelling gedaan, en den jongeling na dien tijd niet terug- De tweede dag bleek dus niet ge lukkiger te zijn, dan de eerste. Den derden dag ging hij den Nieu- wendijk bezoeken. O, hoe weinig dacht hij er aan, dat hij slechts op weinig: schreden afslands de gezochte woninjp voorbijging; ja, dat Johanna Kammen hem zelfs zag voorbijgaan, maar uit vrees voor den toorn van den baron hem niet met hun ongelukkig verblijf durfde bekendmaken Arme Engerhof wat wist hij van het leven in Amsterdam Hoe hij kon onderstellen, dat die huizen, welke hij voorbijging, soms door drie of vier ge zinnen bewoond werden;dat al die ste gen huisvesting verschaften aan meer mensen dan er ooit in die hoofdstraten, zouden kunnen wonen Weder waren zijne pogingen zonder goed gevolg. In de verschillende dag bladen had hij de vermiste personen laten oproepen, doch ook dat middel bleek gene uitwerking te hebben. Na al zijn zoeken was bij er even ver. af zijn, doel te bereiken, als hij ooit geweest was. Maar het woord «wanhopen» kendo, hij niet. T VERVOLGT.

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 3