DE TIENJARIGE VRIJSTELLING VAN DE GRONDBELASTING Bouwers van 'goedkope woningen die om een of andere reden geen aan spraak kunnen maken op de bouwpre-' rniën. kunnen aanspraak maken op een tienjarige vrijstelling van grondbelas ting. Senator Mej. Driessen liet aan de minister van Volksgezondheid en het Gezin opmerken, dat werd vastgesteld dat door gemeentebesturen opeising wordt gedaan van de vrijgestelde be dragen. De gunstmaatregel van de staat wordt aldus teniet gedaan door de gemeente. De senator stelde de vraag of dit wel met de wettelijkheid strookt. In zijn antwoord verklaart dhr De Taeye, dat de wetgeving ter zake uit drukkelijk bepaalt dat de tijdelijke kwijtschelding van de grondbelasting zowel van toepassing is op de hoofd som als de bijkomende opcentiemen, onverminderd het recht van de ge meente een taxe te heffen op de nieu we gebouwen die er van genieten. Het staat iedere gemeente vrij te oordelen of deze vrijstelling haar noodzakelijke inkomsten beroofd en' of 'de toestand van haar financiën een bij zondere taxatie vergt op de gebouwen waarop de vrijstelling van toepassing is. 0O0 STUDIEBEURZEN De jongelieden die een financiële te gemoetkoming wensen te verkrijgen als bijdrage in de kosten van hun eer ste jaar hogere studies aan een univer siteit of een daarmede gelijkgestelde inrichting worden er door het sekreta- xiaat van de gemengde commissie voor staatsstudiebeurzen en leningen van de universitaire Stichting aan herinnerd, dat hun aanvraag voor 5 Juli a.s. op een speciaal formulier moet worden ingediend aan zijn adres Egmontstraat .1 1. te Brussel. Verzoekschriften welke na die da tum worden ontvangen kunnen niet meer in overweging worden genomen. oOo HET ERELOON VAN DE GENEESHEER Door het vredegerecht van Antwer pen werd inzake het bepalen door een dokter van zijn honorarium voor gele verde prestaties bij de behandeling van een zieke, volgend vonnis geveld. Het beroep van de geneesheer be houdt slechts zijn volle morele waarde en verdient slechts het ontzag van een- kennis en de mogelijkheid om naar zijn stand te leven, een minimum aposto laat en menslievendheid paart. Bij het bepalen van zijn honorarium moet de geneesheer met deze elemen ten rekening houden, evenals met de gegoedheid van de patiënt en de ob jectieve schatting naar aard, ingewik keldheid en belang der bestede zorgen. De patiënt behoeft niet van te voren naar het honorarium te informeren. Een taxatie door de Orde van cle Ge- neesheven heeft geen verbindende kracht, zeker niet wanneer zij is ge schied na hel eenzijdig verhoor van slechts een der partijen. Een degelijke taxatie heeft slechts de betekenis van een advies, waaraan de rechter niet ge bonden is. De rechtsbetrekking tussen genees heer en patiënt, welke ook cle eigen kenmerken daarvan mogen zijn, is in de grond een tweezijdige, waarbij niet alleen voor de patiënt een verbintenis bestaat om aan de arts een billijke ver goeding te betalen maar die ver goeding ook in verhouding behoord te staan tot de werkelijke prestaties van de geneesheer». oqo TOELAGEN AAN HET VRIJ MIDDELBAAR ONDERWIJS De Kamer zal eerlang het ontwerp, houdende toekenning van toelagen aan het vrij middelbaar onderwijs ter be handeling nemen. Dit ontwerp werd reeds door de Kamercommissie voor onderwijs goedgekeurd met 10 stem men tegen 8. Uit het verslag van dhr de Bus de Warnaffe blijkt dat de oppositie, tijdens de bespreking in kommissie, alle argumenten tegen de gelijkstelling van vrij- en officieel on derwijs eens heeft boven gehaald, voor al nadruk leggend op het feit dat de staat niet even vrij is als het privaat ini tiatief, waar het de oprichting van scho- i len aangaat.Minister Harmei antwoord de heel gevat dat de staat scholen bouwt op kosten van de schatkist, en die dan nog laat subsidiëren. De vrije j scholen worden op kosten van het pri vaat initiatief gebouwd en pas nu wordt voorgesteld ook subsidies te verlenen. De subsidies voor het rijksmiddel baar onderwijs bedragen in 195 1 ruim 1,2 milliard, terwijl de vrije middelba re scholen, volgens dit ontwerp, slechts 300 millioen zullen ontvangen. Deze subsidie is nodig, wil men de vrije mid delbare school kunnen verplichten de leerkrachten volledig te betalen en het schoolgeld af te schaffen in dezelfde mate als in het officieel onderwijs. 2oOo DE SUCCESSIERECHTEN Zopas is door de diensten van de Ka mer een tekst rondgedeeld van een wetsontwerp tot wijziging van het wet boek der successierechten inzake de verjaring van de vorderingen tot terug gave Volgens de huidige wetgeving is er verjaring voor de eis tot teruggave der successierechten na twee jaar, met in gang van de dag waarop de vordering is ontstaan. Ten gevolge van de oorlog, aldus wordt in de memorie van toelichting verklaard, is het voorgevallen dat erf genamen die onkundig waren van de juiste hoeveelheid van de nalaten schap en die zich in de onmogelijkheid bevonden om een regelmatige aangif te in te dienen provisioneel en s rijks 'kirs eén' bedrag'heb L'e if "ges tv.-?;— dut;" naar hun mening bij benadering met het verschuldigde overeenstemde. Meermaals heeft het zich voorge daan dat de later ingediende aangif te deed besluiten tot teruggave aan de betrokkenen van een aanzienlijk deel van het gestorte bedrag. Doch daar de vordering tot teruggave ontstaan is op de datum van de niet verschuldigde betaling zou zij zoals de teksten thans luiden kunnen ontzenuwd woiden door de verjaring, wanneer de definitieve vereffening van het recht meer dan twee jaar na de betaling plaats vindt. Om die bezwaren en onrechtvaar digheden te verhelpen wordt bijgaand on,werp voorgesteld de verjaringster- Het Vervallea Huis EEN VERHAAL UIT HET LEVEN. DOOR HENRI. 1 /de Vervolg Maar het woord wanhopen» kende hij niet. Daarom den volgenden dag opnieuw begonnen, en weder even te leurgesteld teruggekeerd, om met zijn gewonen goedhartigen glimlach Pater Kamps te verwelkomen, welke di> middag aangekomen was. Nadat zij door een verkwikkenden slaap versterkt waren, begaven de twee mannen zich op weg. Langzaam, slenterend hepen zij de straten door. evenals dit het geval is, wanneer men iets zoek, en geheel onzeker is, welken weg men zal inslaan. jn ene der straten,die op de Boter markt uitlopen, gekomen, bleven zij staan voor een winkel, waar allerlei kostbare en antieke voorwerpen waren ten toon gespreid. Eensklaps ontsnapt den geestelijke een kreet van verba zing: zijn oog is strak gevestigd op een prachtig portret, in een rand van ge dreven goud gevat. Het was de beelte nis van de dame, van wie ook cle pries ter een portret in zijn bezit had, en ge leek in alle opzichten aan dal, waaro ver wii in Hot begin van ons verhaal gesproken hebben. Zijn metgezel het bedoelde voor werp aanwijzende, zeide hij Alleen de dringendste nood kon den baron noodzaken, van dat klein ood te scheiden. Laat ons dadelijk gaan vragen, wie het hier gebracht heeft. Er kon van gene vergissing sprake ;yvezen. De persoon, die het te koop mijn voor vordering tot teruggave op vijf jaar te brengen in de speciale materie van het successierecht. SPIJSKAART voor een Ganse week ZONDAG Garnalen met mayon naise Aspergesoep .Wiener Schnit zei Snijboontjes gekookte aar dappelen aardbeiencrême. MAANDAG gebakken niertjes appelmoes- gebakken aardappelen macaronipap. DINSDAG Gekookte rog brui ne boter gekookte aardappelen fruit. WOENSDAG Biefstuk frites flensjes. DONDERDAG Gehakt Spina zie gekookte aardappelen rabar- bercompote. VRIJDAG Gestoofde vis met to" matensaus gekookte aardappelen Rijst met rozijnen. ZATERDAG Aardappelsla met spek karnemelkpap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. AARDBEIENCREAIE. BENO DIGD 250 gr. aardbeien 75 gram suiker 2 theelepels citroensap, 3 dl. slagroom .1 eiwit 5 blaadjes witte gelatine 50 gr. zachte biscuits een scheutje kirsch bessengelei suiker. BEREIDING Maak de aardbeien schoon en wrijf ze door een zeef. Ver meng de puree met de suiker en het citroensap en laat de suiker in de puree op een zacht vuurtje oplossen. Klop de slagroom met het eiwit stijf. Laat intussen de blaadjes gelatine in koud water weken gedurende 10 minuten, knijp ze daarna uit en laat ze met het nog aanhangende water op een zacht vuurtje oplossen, doch niet koken. Voeg de opgeloste gelatine van het vuur bij de aardbeienpuree schep daarna wanneer de massa e zins afgekoeld is de slagroom met het stijfgeklopt eiwit doorheen. Bedruppel de biscuits met de kirsch. Doe de helft van de aardbeienmassa, wanneer deze geleiachtig bi worden in eerr;-puddingvorm; leg er de biscuits op en bedekt met het overige mengsel. Laat de pudding geheel koud wor den en stort hem op een glazen schotel. Maakt plm 6 eetlepels bessengelei met I Z2 dl. water en wat suiker naar smaak aan, laat dit mengsel eventjes koken en daarna bekoelen en giet het dan over de Padding. Garneer deze Jenglolfcfr -«o.- '\p; -cen_ yyginig ^vap rachtérgeho'u?iC'ftagrödm aardbeien. GESTOOFDE VIS MET TOMA TENSAUS. BENODIGD 750 vis of 500 gram visfilets, ruim Zl liter water, vis of andere bouillon, 50 gr bloem of 40 gram maizena, 1 laurier blad, kruidnagelpoeder, peper, ui zout, 1 blikje tomatenpuree, boter of margarine. BEREIDING Het water of de bouillon of de bouillon met f'in gesnip perde ut en zout..aan de kook brengen. Na 10 minuten de tomatenpuree, de kruiden en boter, of margarine toevoe gen. De schoongemaakte, gewassen en gezouten vis in dit vocht gedurend> ongeveer 20 minuten zachtjes laten stoven. De vis op een schotel lei De bloem op de maizena aanmengen met wal koud water en biermede het chig'e aangeboden had, was slechts weinige dagen geleden daar geweest, en beant woordde geheel aan de beschrijving, welke Pater Kamps van Eduard Van Stralen gaf. Zou men ook enige inlichtingen kunnen geven omtient de woonplaats van dien persoon vroeg de priester, met ene van aandoening trillende stem, uit vrees, dat het antwoord ontken nend zou wezen. Ik weet niets van hem, was het 'antwoord. Ik heb hem slechts eenmaal gezien, doch hij is hier tweemaal ge dweest, dat ik niet te huis was; misschien weet mijne vrouw iets meer van hem, want de vrouwen zijn gewoon de men- 'sen geheel uit te horen. Hoewel ook dc vrouw des huizes niet veel wist te vertellen, kon zij toch eni ge inlichtingen geven. Ach, die arme heer mijn hart Uchrcidc, hem in zulk een groten nood te zien, sprak zij, vooral omdat hij ivoor de tweede maal mijn man niet te I huis trof. Ik heb niet vee! van hem vernomen, alleen dat hij in den omtrek 'vair den Nieuwendijk, niet ver van den Dam, wcont. Met dit onvolledig bericht moesten zij zich tevreden stellen, en opnieuw met het onderzoek aanvangen, dat de heer Engerhof een paar dagen gele den reeds ingesteld had. Uitgeput en vermoeid hadden zij de aangewezen straten doorzocht, toen zij onder andere winkels ook dien van een apotheker binnen gingen, en daar de zo dikwijls herhaalde vraag deden, of men ook enige nadere inlichtingen kon geven omtrent een persoon, di Van Stralen heette en in die buurt moest wonen. Eindelijk werd hun ijver met 50e- ocht binden. Het laurierblad verwij deren. De saus over de vis schenken. In plaats van in een pan op het vuur kan de vis in een vuurvaste schotel in de oven worden gestoofd. De vis af en toe met het vocht bedruipe. Nadat dc vis gaar is gestoofd, het vocht voor zichtig binden met de aangemengde maizena. In plaats van tomatenpuree kunnen verse tomaten gebruikt worden. Deze even in heet water houden, daarna schillen, in vieren snijden en tegelijk met de ui aan het vocht toevoegen. Verdere bereiding als boven. AARDAPPELSLA MET SPEK BENODIGD I kg. aardappelen 250 gr. doorregen rookspek 3 lepels geurige azijn 4 lepels melk 1 eet lepel fijngehakte ui en augurk Z2 theelepel fijne peper. BEREIDING Het spek in dobbel steentjes snijden, goudgeel bakken, uit het vet nemen en warm houden. De peper door het spekvet roeren, de azijn en de melk toevoegen en 3 a 4 minuten onder voortdurend roeren zachtjes laten koken. Nu de warme aar dappelschijven, de dobbelsteentjes spek; de ui de augurken toevoegen en alles goed dooreen mengen. Deze sla warm opdienen. KEUKENGEHEIMEN. Om jonge haantjes die rond dit tijd stip van het jaar, volop op de markt komen, smakelijk op tafel te brengen, moet er voor gezorgd worden dat het gevogelte ongeveer 24 uur voor het braden geslacht en gepluki is. Ook de ingewanden moeten dan reeds verwij derd zijn. Daarna woiden de haantjes op een frisse koele plaats bewaard tot de volgende dag. Een half uurtje voor het braden worden ze aan binnen en buitenkant goed afgewassen met ruim water en verwijderd men tegelijk de longen uit de borstholte. Dan worden ze. lichtjes gezouten. Juist voor het braden wor den de haantjes dan nog even afge spoeld en met een droge doek zorg vuldig afgedroogd. Om uitdrogen van het vlees tijdens het braden te voor komen beleggen we de borst met een plakje spek, en binden het met een touwtje vast. Dan leggen we hc^ gevogelte met de borst naar boven in een biaadslede (indien h,et in de oven gebraden wófaf) of braadpan (ais "het bp open vuur bereid wordt) en braden het mooi goudgeel. Reken voor het braden niet meer dan drie kwartier. Verwijder spek en touwtjes van de borst. Gehakt is het smakelijkst als we ver schillende soorten vlees vermengen.Een goede verhouding van 500 gr. gehakt is de volgende. 350 gr.- rundergehakt en 150 gr. varkensgehakt. 400 gr. kalfsgehakt en 100 gr. var kensgehakt. 250 gr. kalfsgehakt en 250 gr. rundergehakt. 200 gr. kalfgehakt, 200 gr. runder gehakt en 100 gr. varkensgehakt. De enige soort gehakt,, die men zon der ze met met een andere soort te vermengen kan gebruiken in kalfsge hakt. den uitslag bekroond Van Stralen, Van Stralen.... ik geloof, dat ik den naam wel eens ge hoord heb, zeide een jonkman, die achter de toonbank enige recepten stond gereed te maken. Wat soort van persoon zoekt gij, mijnheer Er woont niet ver van hier een baron, geloof ik, die zo heet. Hij wordt bezocht door dokter Van Meerssen, en ik meen, dat hij tot armoede vervallen is. Het ij juist de heer, die wij zoe ken; wees zo goed ons het adres van den dokter op te geven, antwoordde Pater Kamps. Deze zal' hu zeker niet te huis we zen; doch zo gij de tweede steeg links inslaat, kunt gij in het derde huis aan uwe rechterhand den persoon vinden, dien gij zoekt. Opgeruimder dan ooit begaven zij zich weer op weg. Het hun nauwkeu rig aangeduide huis was spoedig ge vonden. Vastberaden gene weigering aan te nemen, al zouden zij ook met geweld tot in dé woning dier beide slachtoffers van 'den hoogmoed, vader en zoon, moeten doordringen, belden zij aan, en wachtten met kloppende harten, dat de deur zou worden geo pend. De vrouw, die aan hunne roepstem gehoon gaf, scheen, naar het uiterlijk te, oordelen, tot die vrouwen te beho ren, welke de hulp van den bescher menden man niet behoeven, en hare rechten met góed gevolg tegen eiken aanrander kunnen verdedigen. Elke trek van tèerdêrhesd en zachtaardig heid was spódiToos van haar gelaat j verdwenen. I Op de vraa'g'van de vreemdelingen lof de heer'VSh'Stralen daar woonde, j antwoordde zij-} HUISHOUDELIJKE WENKEN. EEN GOED ONDERHOUDEN KLE DINGSTUK IS ER TWEE WAARD. Wit lederen schoentjes die er wat onogelijk uit zien, knappen weer een heel stuk op door ze eens in te sme ren met een beetje poetsextract (dusi waar men koper en metaal mee poetst)!' daarna goed uitwrijven, en ze tenslotte behandelen met w'tte schoencrême. Zwarte vlekken op lichtgekleurde schoenen neemt men voorzichtig af me', een doekje met benzine. Vooral zeer voorzichtig te werk gaan om de kleur van het leder niet aan te tasten. Erna de schoenen op de gewone wijze op blinken. Lakschoenen maakt men schoon' met melk, een doorgesneden ui of ei wit. Hierna worden ze ingewreven 'met witte schoencr-me of Iakolie, en met een zacht zijden lapje nagepoetst. Lak schoenen plaatst men nooit in de zon of bij een warme kachel, daar ze zeer gevoelig zijn voor temperatuurwisse ling. Verlakt schoenwerk, dat niet veel gebruikt wordt, wordt steeds stijf volgepropt met krantenpapier, alvorens het op te bergen. Crêpe zolen van schoenen wor-> den weer mooi schoon dooi ze af te nemen met benzine. Hierdoor lost een zeer dun laagje van het rubber op, en neemt meteen het vuil mee. Regendruppels laten in een zij-: den kleedingstuk meestal doffe vlek ken achter. Deze verdwijnen door het kledingstuk boven de damp van ko kend water te houden. De vlekken worden zo boven de damp gehouden dat het apprêt van het weefsel weer gelijkmatig verdeeld wordt, waardoor de vlekken wegtrekken. Witten teddybeer kan. evenals wit bont schoongemaakt worden met een papje van magnesia en tetra of benzine. Hier het teddybeer mee in wrijven, en zodra de benzine of te- tre verdampt is, het overgebleven poe der wegborstelen. Op dezelfde manier kan ook een witten vilthoed worden schoongemaakt Slap geworden tafzijde is weer stijf te krijgen door het appreteren met Arabische gom. Hiervoor wordj de gom aangemaakt met een scheutje ko kend water en goed dooréén geroerd tot een glad mengsel zonder klontje's verkregen wordt. Dan aanleggen met koud water tot degewenste hoeveel heid,. Per liter water wordt 3 gram Ara bische gom gerekend. Het wordt daar na dadelijk droog gestreken. Persen we wollen kledingstukken steeds op met behulp van een vochtige doeh, als het tweede betreft gebruiken we twee perslappen. Op de stof zelf komt een drogen, en eerst daarop een vochtige doek. Dit omdat teveel vocht het materiaal hard en stijf maakt. PRACHTISCHE KLEDING VOOR DE REGEN. De lijd dat we onze oude winterman tel, afgetrapte schoenen en een ouder wets hoedje afdroegen op regendagen, ligt gelukkig ver achter ons. De moder ne vrouw ziet in dat ook regenkleding een wezenlijk onderdeel van haar gar derobe vormt, en dat zij de plicht heeft er ou, in ons klimaat helaas zo dikwijls Ja, heren, en het schijnt een ar me boêl te wezen, want ik heb in gene maand een cent huur gezien; en wat de zaak nog erger maakt, is dat de oude heer op sterven ligt, of ten minste... Wees zo goed, mij dadelijk tot hem te brengen, viel Pater Kamps haar in de rede, toen hij bemerkte, dat er vooreerst misschien geen einde zou ko nen aan de praatzucht der dame; de heer Van Stralen is een van mijne beste vrienden, en ik moet hem over belangrijke zaken spreken. Komt binnen, beren, komt bin nen, zeide zij daarop, weest zo goed, in deze kamer te gaan, dan kunnen we beter praten. Het ziin zulke wonderlij ke mensen, vervolgde zij, na de deur te hebben gesloten, en de oude vrouw die bij hen woont, is zo dicht, er is niets uit haar te krijgen. Eén ding is zeker, dat zij in grote armoede verkeren; ik geloof niet, dat ze ooit een stukje vlees te zien krijgen. Ik mag nooit op cle kamers komen, en weet daarom ook niet, of zij misschien reeds enige van mijne meubels verkocht hebben; en dit is niet zo geheel onmogelijk, want men ondervindt soms vreemde dingen van die soort van heren. Doch, indien ge mij wilt beloven, er voor tc zullen zorg dragen, dat ik gene schade heb, ingeval c!e zaken eens verkeerd gingen, zal ik zorgen, dat gij dadelijk op hunne' kamer komt. Maar wacht even, voeg de zij er bij, het valt mij juist in, dat de heren wellicht ook ene rekening voor hen hebben, en dan zou ik er nog erger aan toe zijn. De priester kon niet nalaten, tc glim lachen over de grote voorzichtigheid der vrouw. Om haar dadelijk genist le stellen, haalde hij zijne beurs te voor schijn, en vroeg, hoeveel de Van Sua- len's haar nog verschuldigd waren. -lk moet nog vijf weken huur heb ben voor drie gemeubileerde kameis, dat is dertig gulden; dan nog twee we ken steenkool, voor één gulden vijftig; met de kolen ben ik niet doorgegaan, omdat ik vreesde, dat ze nooit betaald zouden worden. Geef mij dan hiervan geld terug, hernam Pater Kamps, terwijl hij, tot grote vreugde der vrouw, twee bank briefjes, elk van vijf en twintig gulden, op de tafel legde, en breng mij dan on middellijk naar hunne kamer, zonder hun eerst te laten weten, dat ik hier ben Wilt gij medegaan, meneer Engerhof, of zoudt gij liever wachten, totdat ik terugkom lk geloof, dat het beter is, hier te wachten. De heer Van Stralen is ziek, en u hier te zien is misschien reeds meer dan hij zal kunnen verdragen, ant woordde de aangesprokene. I Met ene aangestokene kaars in cle hand. ging de dame naar boven, ge- volgd door Pater Kamps. Zij was in één ogenblik als door een toverslag veranderd. Niemand had nu meer me delijden met dc ellende van die arme, goede heren daar boven, dan zij. De bordjes waren immers ook geheel ver hangen. Zeker moest die heer een rijke vriend zijn, hoe had hij anders, enkel op haar woord, zoveel geld willen be talen Open de deur zonder eerst aan te kloppen, fluisterde de geestelijke haar toe, en zeg, dat er een heer is om den heer Van Stralen te spreken; dan gn> ik terstond binnen, zonder hun tijd te laten, mij toegang te weigeren. Het plan gelukte volkomen een ogenblik later stond de priester in de zwak verlichte kamer, en was hii over-

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 2