voorkomende regenachtige dagen even verzorgd en goed gekleed uit te zien als op andere dagen. Dat regenkledij ook de mode volgt, hoeft niet meer gewezen. We vinden deze kledingstukken tegenwoordig evengoed in het sportieve als in het ge klede genre Ook op het gebied van materiaal heeft men een grote vooruit gang geboekt, zodat de laatste model len niet alleen vervaardigd worden van wollen gabardine, maar ook van regen- vrije weefsels, wier uitzicht en kleur niet moe ontderdoen voor wollen stof fen. En daar dikwijls do modelijn in niets" afwijkt van de andere mantels, kunnen zij ook zeer goed bij droog weer gedragen worden. Vanzelfsprekend genieten de kimo no en raglanmouwen, evenals de laag ingezette mouw, een grote populariteit, omdat ze zo gemakkelijk over een tail leur heen gedragen kunnen worden. De kragen zijn vaak zo groot, dat men ze wanneer het regent, als een kap over het hoofd kan slaan, terwijl ze bij droog weer neergeslagen kunnen wor den. Veel aandacht wordt besteed aan de schouders. Daar deze het meest te- gén de vochtigheid beschut moeten zijn maakt men een nuttig gebruikt van dubbele schouderstukken, schouder kapjes en kleine pelerines. Zeer licht en gemakkelijk in een kleine reistas mee te nemen is de re genmantel van geoliede zijde. Dat ma teriaal dat transparant is, verbergt het modieuze costumpje dat men er onder draagt niet en houdt het toch absoluut droog. Naast deze nieuwigheden blijft toch ook de klassieke gabardine of popeline regenmantel nog zeer intrek. We bedoelen hiermede de ruime ra- glanmantel met ceintuur, diep steek- zakken, en de practische capuchon. Een ieder die wel eens de onaangename er varing heeft opgedaan van koude re gendruppels in de hals te voelen, zal dit model zeer op prijs stellen. Boven dien is dit de enige oplossing om het kapsel droog te houden en niet als een vogelverschrikker op het werk te ko men. Daarom kan men eigenlijk voor de werkende vrouw, die dagelijks grote afstanden af moet leggen, geen practi- scher model dan dit laatste wensen. ONS WEKELIJKS PRAATJE. HUISINRICHTING IETS OVER MODERNE VERLICHTING Steeds belangrijker wordt de rol die de verlichting in het interieur speelt. Meer en meer is het streven der fabri- kantn van verlichtingsartikelen er Op gericht dé verlichting zo zuinig en zo doelmatig mogelijk te doen zijn. Bij het inrichten vaii een interieur moet men er rekening mee houden, dat de plaatsen waar mén het meest zit, het best verlicht zijn, dat het licht niet ver blindt en dat er zo min mogelijk scha duwen in het vertrek vallen. Men heeft verschillende systemen direct en half direct, indirect en half- indirect. Het zuinigste is de directe verlichting, maar deze is ook de minst goede voor de ogen, want al het licht schijnt om laag Het indirecte licht is het prettigst voor de ogen. maar deze manier van verlichting is ook de kostbaarste. Bo vendien is indirecte verlichting alleen geschikt voor zeer moderne interieurs. De half directie verlichting is die waar bij het meeste licht naar beneden schijnt, en slechts een klein gedeelte naar het plafond. Het al te felle effect van directe verlichting wordt hierdoor iets verzacht. De half-indirecte verlichting is die. welke voor het dagelijks leven het tuigd van de diepe ellende, waarin zij - 11e vrienden verkeerden. Wie, wie zijt gij, mijnheer Zulk binnentreden is onverantwoordelijk stamelde de baron, terwijl hij moeite deed om op te staan uit den stoel, waarin hij achterover lag. Ik ik ben een stervend man mijnheer, en moet met mijn zoon alleen gelaten worden, mijnheer. Eduard -spreek, zeg' dien heer onmiddellijk heen te gaan. Er volgde een ogenblik van stilte tpt groten schrik van Pater Kamps zag hij het hoofd van den ouden man voor over vallen. Baron Van Stralen had weer een van die toevallen, waarin hij, volgens de verklaring der geneesheren, ij.og eens zou sterven. Pater Kamps riepen Eduard en juffrouw Kammen, als in tén adem. uit, terwijl de eerste vervolgde Ik ben inderdaad verbaasd u hier te zien; durf ik er wel bijvoegen, dat ik, onder de bestaande omstandigheden, u ternau wernood. welkom kan heten Sp cedig zult ge mij welkom he ten, Eduard Van Stralen; leg intussen dien hoogmoed terzijde; beschouw mij in mijn waar karakter, namelijk, 'als een priester Gods, die door zijne be diening alleen overal welkom moet we zen, waar armoede en ellende te vin den zijn. Doch zie eerst naar dien ge- voelloozen ouden man; ik hoop, dat hij niet bezweken is; zodra hij we der tot bezinning komt, moet ik hem spreken. Enige minuten later was de baron, met behulp van enige huismiddeltjes, meest in aanmerking komt. Bij deze verlichting valt het meeste schijnsel te gen het plafond en wordt vandaar te ruggekaatst, en slechts een klein ge deelte schijnt omlaag. Voor dit soort van verlichting worden ornamenten ge bruikt met schaaltjes die van boven open zijn. Tegenwoordig ziet met ook staande lampen voor indirecte verlich ting, zij worden vooral gebruikt voor in het gezellig «zitje» voor huiskamer of salon. Het behaaglijke gedempte licht geeft een intieme indruk, een ge zellige sfeer. Kleine schemerlampjes met een zij den kapje op een tafeltje of de wand bevorderen eveneens de gezelligheid en nodigen uit tot een vertrouwelijk ge sprek.Om een goede verlichting te krij gen moet men de lampen op ongeveer twee-derden van de totale hoogte van het vertrek hangen, het spreekt van zelf dat een centimeter min of meer er niet op hankomt, maar dit kan toch als regel aangenomen worden. Onverschillig welk soort van verlich ting toegepast wordt, muren en pla fonds die schitteren zijn uit de boze. Want men krijgt dan altijd verblinding die vooral in een niet te groot vertrek zeer storend werkt. Af te keuren zijn ook de gekleurde plafonds voor indi recte of half-indirecte verlichting. De meeste kleuren abserveren het licht namelijk, een verschijnsel dat de ver lichting niet ten goede komt. Tot slot nog een woordje over de de moderne fluoorverlichting. Deze- lampen zijn zeer zuinig in het verbruik en geven niet de minste schaduw.Daar om zijn zij uitermate geschikt voor werkkamers, keukens e ,n gangen. Zij verspreiden echter een kille en zake lijke indruk en komen bijgevolg niet in aanmerking voor woon- of zitkamer, daar zij de gezelligheid zouden storen. TANTE DINA. (Alle nadruk ook gedeeltelijk verboden), 0O0 VOOR DE OOSTENRIJKSE KINDEREN De Oostenrijkse Caritasorganisatie richt tot de Belgische Caritas een drin gende oproep opdat deze hem zou ter hulp komen in hare aktie ten bate der vluchtelingskinderen die zij ten laste heeft. Het Internationaal Hulpbetoon zal voor een verblijf van 6 maanden een zeker aantal van deze kinderen in Bel gische families onderbrengen. Helpt het Internationaal Hulpbetoon deze plaatsing te verwezenlijken door een mildè storting te doen op P.C. 3488.50 van hét Internationaal Hulp betoon, Guimardstraat, 5, te Brussel, met'melding «voor vluchtélingskinde- ioqo WEDERQPBOUWLENING EERSTE SCHIJF. Bij de 181 ste trekking van de 1 ste schijf van de lening voor wederop bouw is het. lot van 1 millioen toege kend aan obligatie Nr. 212 van de reeks 2634. De andere obligatiën van deze reeks zijn uitkeerbaar tegen 1000 fr. DERDE SNEDE. Bij de 55 ste trekking van de derde snede van de lening voor wederopbouw is een lot van een millioen fr. toege kend aan obligatie nr. 627 van de reeks 8145 en een lot van 250.000 fr. aan obligatie nummer 630 van de reeks 9511. weer bijgekomen; maar, helaas ook zijn ontevredenheid was teruggekeerd. De goede priester was een weinig terzijde gegaan, zodat hij niet gezien kon worden door den baron, die aldus aan zijn gemoed lucht gaf: Zulk een indringer dat is nog erger dan mevrouw Engerhof gewoon was Vreemd, vreemd is het dat de mensen hunne evennaasten niet. met rust kunnen laten. Wat, wat kan die man toch willen om mij in mijne armoede nog lastig te val len Die heer is een geestelijke, va der; hij heeft vernomen, dat gij ziek zijt. Zal ik u zeggen, wie hij is het is Pater Kamps. Ik heb geen priester nodig, mijn jongen; ik sterf immers nog niet; ik zal met Gods hulp nog vele jaren leven. Wie heeft om hem gezonden gij toch niet, juffrouw Kammen 7 wie heeft dien vreemden heer hier gebracht om zich met mijne zaken te bemoeien Stil, vader, stil, vermaande Edu ard; ik heb u immers gezegd, dat de goede priester, wiens plotseling binnen- komtle u zo verraste, Pater Kamps is. Dat behoef ik niet te. weten, mijn jongen, riep de vertoornde man uit eens voor altijd, ik wil in deze ar moede door niemand overvallen worden. Het was Pater Kamps van E...., vader; die goede heer, wien zulk een ongeluk overkomen is, toen hij moeite deed, ons een groten dienst te bewijs j zen, zoals wij gehooid hebben, sjfifl&t ONDERZOEK NAAR BESTAAN VAN CONCENTRATIEKAMPEN IN U. S. S. R. Internationale commissie vergadert te Brussel. Russische ambassade weigert vertegenwoordiger te zenden De openbare zitting van de Interna tionale Commissie tégen het stelsel der Concentratiekampen is Maandagoch tend geopend in het Egmontpaleis, te Brussel. Tijdens dë bijeenkomsten, die tot 26 Mei zullen duren, zal het dos sier, dat door dé commissie van onder zoek aangelegd werd óver het bestaan van concentratiekampen in de U.S.S.R. onderzocht worden. Het voor dit doel speciaal gevormd hof is gepresideerd door dhr Bala- chowsky (Frankrijk) bijgestaan door dr. G. André (België) en dhr Stomps (Nederland), bijzitters, en is voorts sa mengesteld uit rechters, onder wie mej. G. Tillion (Frankrijk) en de hh. Franz Ballhorn (Duitsland), Martin Dehous- se (Belgie) en José Domenech (Span je) en uit plaatsvervangers. Commissa ris-verslaggever is dhr David Rousset (Frankrijk), bijgestaan door assisten ten-juristen. Een 30-tal Belgische en buitenlandse journalisten zijn aanwe- DEBATTEN VRIJ EN OBJECTIEF Bij de opening van deze eerste te rechtzitting, herinnerde de voorzitter aan de oproep van David Rousset van 12 November 1949, welke geleid heeft tot de instelling van de internationale commissie, tegen het stelsel der concen tratiekampen. Deze commissie benoem de de voorzitter van de internationale rechtbank, die bestaat uit gewezen ge vangenen van uitroeiingskampen en lei ders van het Europees verzet. Als be sluit beklemtoonde dhr Balachowsky, dat de debatten volstrekt vrij en objec tief zullen gevoerd worden. «Verdedi ging wordt toegestaan, zo zei hij, op voorwaarde dat zij geen politiek ka rakter heeft. Geen enkele onderbreking zal worden geduld ert elke onruststoker zal uit de zaal worden gezet RUSSISCHE AMBASSADE WEIGERT Na een minuut ingetogenheid ter na gedachtenis van de millioenen mensen, die in de uitroeiingskarhpen zijn omge komen, werd het woord verleend aan een der griffiers; dhr Alers (Belgie) die de brieven voorlate welke naar de Russische ambassade te Brussel door de algemene .secretaris van de confe rentie gezonden wèVd'ni In een der .bnitefcègf. - jS&CjJ:;- gjfevraagd dat een audiëntie' z'ju voorbehouden worden aan twee afgevaardigden die houder waten van. eén verzoekschrift van de Sovjétregëring. Eén andere brief, dd. 22 November 1950 verzocht om vergunning om ter plaatse door een gemandateerde afvaardiging een on derzoek te laten instellen naar het be staan van concentratiekampen in de U.S.S.R. Hij bleef zonder antwoord. Op 28 April 195'1 werd een brief oveihandigd aan de kanselier van de Russische ambassade, te Brussel, met een samengevatte analyse van de voor naamste aangeklaagde punten: hij ver zocht de ambassade openlijk haar standpunt te doen Wennen omtrent de de aan de Sovjetregering ten laste ge legde feiten, en nodigde haar uit zich officieel te doen vertegenwoordigen op de huidige zitting. Een bijlage aan dit schrijven beklemtoonde de verkla ringen welke door oud-gevangenen in Rusland in verband met het stelsel van dat wij de buitenplaats verlieten. Van E.van E..., hernam de ba ron. Eduard, ik wil Pater Kamps niet zien; ik ben blijde, dat hij heengegaan is; mijne armoede is zo groot, dat ik het nooit zou kunnen verdragen, nooit! - Mijn oude vriend, zeide Pater Kamps, die nu den leuningstoel nader de, en zijne hand op den schouder des barons leide, gij zult toch, vertrouw ik, niet weigeren, een paar woorden te spreken met een armen priester, die ja renlang naar u verlangd heeft Ik, ik houd niet van zulk binnen dringen, eerwaarde heer, hernam de de oude man; ik wens ongestoord te le- ,ven in de ellendige woning, die mij nog overgebleven is; ik heb u voorheen nooit ontmoet. Jawel, Eduard Van Stralen; zie mij eens goed aan, en denk aan vervlo gen tijden. Mijn leven als priester der Katholieke Kerk is niet bewogen dooi de stormen der hartstochten; de gelaat strekken van den jongeling zijn in die van den man niet verloren gegaan. Ik ken u niet, eerwaarde heer, was het antwoord, gij zijt altijd een vreemdeling voor mij geweest. Ik ver zoek u, mij aan. mijn. lot over te laten, i Op het gevaar af van opnieuw uwe ontevredenheid, op te wekken baron, kan ik rjiet ,aan uw verzoek vol doen. Zo gij niet naar mij wilt luisteren, moet ik uw zoon verzoeken, mij een gewillig oor te lsnen, vervolgde de onverbiddelijke priester; ik heb mij een last opgelegd, .dien ik wil volbren gen ondanks alle hinderpalen! die pl»j jn den weg mogen .konten* arbitraire opsluiting en de slechte le vensomstandigheden in de kampen werden afgelegd. Op 8 Mei 195 I antwoordde de am bassade dat dit voorstel onontvanke lijk was, zeggende dat zij geen betrek king wénste aan te knopen met ile in ternationale commissie. 18.000 DOSSIERS Na te hebben aangekondigd dat de namen van de getuigen ten gunste in de loop van de namiddagzitting zullen medegedeeld worden, vraagt de voor zitter aan mevr. Ingrand (Frankrijk), voorzitster van de commissie van on derzoek, opgericht door de internatio nale commissie, een verklaring te doen over de uitslag van haar onderzoekin gen. Getuige verklaart o.m. te zijn over gegaan tot het nazien van 1 8.000 dos siers van Polen en van het geval van Spaanse Republikeinen en Baltische on derdanen, waarbij zij het bestaan van collectieve concentratiekampen heeft vastgesteld. Bij het schorsen van de eerste zit ting wil dhr Luc Somerhausen (com.), een verklaring doen, doch op bevel van de voorzitter wordt hij aanstonds door de zaalwachters aan de deur gezet. OQO BIJ N. M. B. S. In vergelijking met 1 949 is het aan tal personeelsleden van de N.M.B.S. verminderd met 2.1 16 eenheden. Het aantal gepensionneerden is in 1950 ge stegen tot 43.635, in 1938 werden er slechts 31.000 geteld. Niettegenstaande het reizigersver keer in 1950 gestegen is tot 7.047 mil lioen reizigers-kilometers, wanneer 6.980 millioen op de begroting voor zien was, en het feit dat tariefverhogin gen werden toegepast zijn de ontvang sten beneden het op de begroting voor ziene bedrag gebleven. Als factoren van deze vermindering worden vermeldhet groeiend aantal reizigers die vermii/Jering op het reizi gerstarief genieten en het steeds verho gend aantal van degenen, die in 3e klasse reizen. -oOo EISENHOWER BEREID HET PRESIDENTSCHAP TE AANVAARDEN Indien het land hem nodig heeft Kapitein Harry Butcher, de vlootad- judant van generaal Eisenhower tijdens de tweede wereldoorlog, schrijft in het weekblad «Look» dat de generaal zou bereid zijn zich kandidaat ..te stellen voor het presidentschap van de Vere nigde Staten indien het land hem mocht nodig hebben. Butcher zegt in dit verband «Ge durende tal van jaren in dienst van zijn land te: hebben gestaan, wilde lke zich terugtrekken. Doch zijn karakter en zijn verantwoordelijkheidsbesef hebben hem steeds bevolen voor alles zijn plicht te doen. Zo zijn land hem als president mocht nodig hebben zal hij zich daaraan niet onttrekken. Eisenhower heeft onlangs aan But cher gezegd dat het land sedert de somberste dagen van de Amerikaanse burgeroorlog nog nooit in een zulkda- nig gevaar was geweest. «Misschien heeft de generaal zo doende onwetend zijn eigen lotsbe stemming voorspeld,» zo schrijft hij. Kapitein Butcher meent dat die facto ren de generaal vermoedelijk ertoe zullen aanzetten zijn aanwijzing als kandidaat voor het presidentschap te aanvaarden, zo een van d<t twee grote partijen hem een zodanig verzoek mocht doen. Eenmaal hebben wij elkander ontmoet, Eduard Van Stralen ver volgde hij tot den zoon; ik was voor u gestemd, én wenste u een dienst te bewijzen; maar het was de wil van God dat ik niet zou slagen; gij ten minste zult mij zeker wel geduldig willen aan horen. De aangesprokene knikte toestem mend, en de priester begon Mijn verhaal moet noodzakelijk lang, worden, ofschoon ik u beloof het zo kort mogelijk te zullen maken; maar ik moet u ene geschiedenis geven van mijn eigen leven om u te doen inzien, waarom wij met elkander in aanraking gekomen zijn, en welke reden ik heb alles in het werk te stellen, om zulk een onbedwingbaren hoogmoed als uw va der, en, veroorloof mij het te zeggen, ook u, Eduard Van Stralen beheerst, te bestrijden. Ik spreek met die vrijheid, waarmede een priester gewoon rs te spreken. Doch nu ter zake. Ik moet u spreken over ene da me van hoge geboorte, en opgevoed tot een sieraad van haar geslacht; have lotgevallen staan in nauw verband met de mijnen; daarom kan ik niet over baar zwijgen. Op de jeugdigen leeftijd trad zij in het huwelijk met een edelman, die fortuin bezat. Zij werd gezocht en geërd door al len, die haar kenden, en de jaren van haar huwelijk zouden zo gelukkig ge dweest zijn, als zij maar wensen kon, ware dat geluk niet vergald door den onioombare trots van haren echtge noot, \yelke hoogmoed, hekras, ook de DE BELASTING OP DE BUITENGEWONE WINSTEN C. V. p. SENAATSGRÖEP IN PRINCIPE AKKOORD MET HET WETSONTWERP De h. Van Houtte. minister va;> Financiën, heeft Dinsdagochtend voor de C.V.P.-senaatsfractie het wetsont werp tot invoering van een belasting op de buitengewone winsten toege licht. Elij wees er op dat he; geen «fiscale- sentimentaliteit betreft doch een noodzakelijkheid, die voortspruit uit buitengewone omstandigheden. Indien, het ontwerp niet wordt goedgekeurd, zo zegde de minister, zal de regering een belasting op de uitvoer moeten heffen. Sommige leden verklaarden zich tegenstander van het ontwerp. De op brengst van de belasting, zo betoogden zij, gaat in stijgende lijn en het staat niet vast dat nieuwe inkomsten nood zakelijk zijn. Men moet er zorg voor dragen de bronnen van het spaarwezen niet droog te leggen en de middelen om nieuwe investeringen mogelijk te maken niet af te schaffen. De hh. Van Houtte en Segers be toogden vervolgens dat van alle klas sen van de maatschappij offers worden, gevergd en dat het niet billijk zou zijn dat zij, die profijt halen uit de huidige omstandigheden hieraan zouden ont snappen. Het ontwerp beoogt een hef fing op de begunstigde industrieën. Liet is gematigd zowel naar het bedrag als naar het toepassingsgebied en de nodi ge voorzorgen zijn genomen om de nieuwe industrieën niet te schaden. De h. Pholien, Eerste Minister, ver heugde er zich over dat er winsten worden verwezenlijkt in de nijverheid. Plij houdt geenszins van geleide econo mie en het is met tegenzin dat hij door bijkomende inkomsten de militaire in spanning, die van ons land gevergd wordt, moet financieren. Er bestaat geen eenvoudiger systeem dan dit be drag te halen bij hen, die hét geluk hebben door de huidige omstandighe den winst te kunnen maken, aldus de Eerste Minister. Nadien heeft de fractie verscheidene moties goedgekeurd. Bij de eerste mo tie, die eenparig is goedgekeurd, wordt erkend dat het ingevolge de militaire behoeften noodzakelijk is, de regering bijkomende inkomsten te verzekeren. De tweede motie, die met 25 tegen 14 stemmen is goedgekeurd, houdt de principiële instemming in met de tech nische oplossing van het wetsontwerp houdende belasting op de overwinsten. Bij de derde motie, die: eenparig ris goedgekeurd, wordt de wens geuit, dat het goedgekeurd systeem overeenkom stig de verklaringen van de Eerste Mi nister en de hh. Van Houte en Segers, gematigd zou zijn naar 't tarief en voor zichtig zou zijn wat het toepassingsge bied van de wet betreft en rekening zou houden met de toestand van de nieuwe industrieën. Bij de aanvang der vergadering had de voorzitter aan Mgr. Broeckx de ge lukwensen van de groep aangeboden, ter gelegenheid van zijn 70e verjaar dag^ LOOPT NEET MEER VERLOREN Maar koopt uw zo spoedig moge lijk een nieuw plan der stad Aalst Het plan is van de hand varr de landmeter Maurice Van Dam' me en te koop ten burele van ons blad aan de prijs van 20 fr. voornaamste hartstocht van haar zoon werd. De zoon was bijna meerderjarig ge worden, toen de vader stierf; of neen, ik geloof, dat hij op dat ogenblik ne gentien jaar oud was. Maar hoe het cok.zij, twee jaren later huwde de moeder weder, en voor dezen keer was hare keuze niet op iemand van hoge geboorte of voorname stand gevallen, maar op een persoon, die, hoewel van een achtenswaardig en braaf karakter, toch beneden haar stond in rang: hij was zeer arm, en niets meer of minder dan een tekenmeester. De zoon was altijd zeel' aan zijne moeder gehecht geweest; doch deze belediging was te groot voor zijn hoog moed, dan dat hij ze ooit kon verge ven. Daarom nam dan ook de moeder het besluit, zodra haar zoon meerder jarig zou wezen, de verblijfplaats van zovele gelukkige jaren te verlaten, om er in geheel haar leven slechts éénmaal en toen slechts voor korten tijd, te rug te keren. Zij ging met haar echtgenoot naar Amsterdam, woonde daar vele jaren in nijpende armoede, en... Maar haar zoon, .Rater Kamps, hoe ging het met hem hij werd toch zeker beter voor zijne eigen moeder gestemd riep Eduard Van Stralen uit, wiens aandacht zozeer geboeid werd door het verhaal, dat hij niet eens be merkte, dat zijn vader, zonder enige hulp, rechtop in zijn stoel was gaan zitten, en met ingehouden adem en bleke, bevende lippen de woorden van den priester opving. 'fc Vervolgt.

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 3