VOORLOPIG BENELUX ACCOORD INZAKE SNIJBLOEMEN LEGERDIENST VAN TOEKOMSTIG KOLONIALEN NEDERLAND GAAT ZICHZELF CONTINGENTEREN IEDERE DAG VASTSTELLING VAN HOEVEELHEID Daar de Nederlandse Standpunten inzake de inn-van j oogpunt van hun verplichting.. I actieve militaire dienst, dezelfde zij; i die van al de jonge Belgen. De in j terpenelratie van de belangen- van het en van Als antwoord op een schriftelijke vraag van een volksvertegenwoordiger, beklemtoont de minister van Landsver- dediging, dat de toestand van de jon- p ge lieden, die bijzondere studiën voor e gisc e k0i0nie hebben verricht, vanuit het bloemen in Belgie ter conferentie Breda niet konden worden overeenge bracht, werd besloten een tussentijds I lerpeneiraue stelsel toe te passen met vrijwaring van moederland e„ van zijn Afrikaanse de tegenover elkaar slaande belangen. I gIondgebied „ocLt,„s de oan. In feite komt dit stelse. waarvan j dacht van de minister gaande, en de men weet dat het slechts enkele weken nieuwe militiewet, die op het ogenblik zal gelden neer op de contmgente-1 aan de Senaat voor onderzoek is voor- rmg van de Belgische invoer van snij-(gelegd, zal het mogelijk maken, de bloemen. Een bijzonderheid daarbij ir echter daj die contingenten dagelijk: zuilen worden bepaald, en niet door België, hoewel het juist dit land is dat zijn aankopen wenst te beperken, maar door Nederland. Overeengekomen werd dat de departementen van Land bouw van beide landen dagelijks over leg zullen plegen en dat Den Haag, bij het vaststellen van de contingentten, rekening zal houden met de wensen van Brussel. De beperfcigen op de invoer van snijbloemen zouden bepaald worden in functie van de in Belgie opgeteken de invoer en van de opnemingsmoge- liikheden van de binnenlandse markt, derwijze berekend dat de belangen der Belgische producenten niet worden ge schaad. Voor wat het aardappelenpootgoed aangaat, zal de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie terzelfdertijd het bestaande invoerregime amenderen, volgens de wens van de Nederlandse regering. SPIJSKAAki KEUKENGEHEIMEN. 7^ °?R EEN 'GANSE WEEK NIEUWE AARDAPPELTJES ZONDAG Gevulde eieren spi-1 Natuurlijk r/jn er al een heel tijdje naziesoep jonge duifjes, erwtjes (nieuwe aardappelen. Tot nu toe wa- gebakken aardappelen ijsroom. j ren die echter geen inlandse. Maar ook liciens, die zulks wensen, naar de basi: in Kongo te stuien om er hun termijn actieve dienst te volbrengen of te vol tooien, zonder dat het nodig zal zijn v?.n hen een voorafgaand verblijf van twee jaar (indien de noodwendigheden van de werving voor de metropolitaan- se basis het rechtvaardigen) in de ko lonie te eisen. Hel is dus redelijk te hopen dat, naarmate de ontwikkeling van de basis van Kamina zal toelaten ze daarheen te sturen een groeiend aantal jonge lie den, die door hun studiën- voor de ko lonie bestemd zijn, op de drempel van hun loopbaan er als militair naartoe zullen kunnen vertrekken. DE STIJGING VAN oOo NA DE UMBRELLA- OPERATIE DE INDEX Zoals gemeld, is de index der klein handelsprijzen thans slechts met één punt gestegen en beloopt voor de maand Mei 414,5 punten. Daaruit mag worden afgeleid dat, in vrijwel alle sectoren, de prijzen zich schijnen gestabiliseerd te hebben. Wel vallen er hier en daar nog lichte schom meling BETERE STARTBANEN GEWENStIE^tóTS- Generaal Norstad, bevelhebber van In de sector der eetbare producten de geallieerde luchtstrijdkrachten voor-wordt over het algemeen geen wijzi- de Europese zone, die de operatie-Um-1 ging gemeld, tenzij dan een kleine breila heeft geleid, heeft ten overstaan j vei mindering, seizoenverschijnsel voor manoeuvres de prijs van de boter, de eieren en de van de journalisten deze gecommentarieerd. De generaal wees er op, dat de noeuvres de voorbereiding waren van de Cirrus-operatie, die in September za' plaats vinden. In zake materieel, aldus de generaal, hebben wij gebruik gemaakt van vlieg- tuige.ii, die reeds hun proeven geleverd haddt en waarvan de resultaten aar? T>nzé- verwachtingen hebben beant woord. De generaal verheugde zich over de flinke houding van de escadrilles. In zake overseining wees de gene raal op sommige moeilijkheden, betref fende de coördinatie van de burgerlij ke en militaire diensten, die kunnen verholpen worden door een vaste sa menwerking tussen beide diensten. Hij beklemtoonde vervolgens de noodzakelijkheid meer vliegtuigen te: Dit is melk. Hier en daar zelfs noteert men een lichte daling in de prijs van var kensvlees. De stijging met één punt van het indexcijfer moet dan hoofdza kelijk gezocht worden in een lichte prijsverhoging in de sector der textiel- waren. Zo wordt o.m. gesignaleerd dat de prijsverhoging van de dweilen en 0£>neemdoeken een verhoging met 0.4 piTflten-' varr ae ifidex verouimaakte. Mede met Je vermindering in prijs van dc wol en het katoen op de we reldmarkt is de ndore periode;» in on ze groot- en kleinhandel, oorzaak van deze stabilisatie. Ook de prijsvermin dering van sommige lederproducten heelt tot deze prijzenstop bijgedragen. Vergeten wij tenslotte niet aan te ;tippen dat de prijs van kolen en deze f bloem, 1 eetlepel peterselie, 5 van de zeep werden aangepast, zodat melk. MAANDAG gehakt postelein gekookte aardappelen fruit. DINSDAG gekookte wijting peperseliesaus - aardappeltjes ra- barbersoufflé. WOENSDAG Kalfslapjes wor teltjes en peulen gekookte aardap pelen griesmeelpudding. DONDERDAG Tuinbonen melksaus gebakken bacon of ham gekookte aardappelen aardbeien met room. VRIJDAG gebakken paling frites amandelrijst. ZATERDAG gebakken Lever princessenboontjes gekookte aard appelen yogurd. VOOR DE LEKKERBEKKEN. RABARBERSOUFFLE Was 75 gr. rijst, zet ze met koud wa ter op het vuur^ totdat zij aan de kook Iaat ze dan verlekken en zet op nieuw met een halve liter melk op het vuur, voeg er 135 gr. gekristaliseerde suiker aan toe, evenals een koffielepel kaneel en het raspel van een halve ci troen. Zodra de rijst gaar en goed stevig is, laat men haar afkoelen. Boter een vuurvaste schotel en spreid de rijs^ op de bodem en langs de wanden goed uit. Snij enige gepelde rabarberstelen in kleine stukjes, laat ze een paar mi nuten in kokend water koken, en daar na met hetzelfde gewicht suiker als men rabarber genomen heeft, en een weinig geraspte citroenschil gaar koken. Wanneer de rabarber mals gekookt is, wrijf haar dan door een zeef tot marmelade, mengt er twee eierdooiers en een snuifje meel onder en gies dit mengsel in de schotel op de rijst. Be-1 strooi met suiker en geraspte beschuit en zet een half uur to\ diie kwartier deze zullen nu niet lang meer op zich laten wachten. Meestal worden deze nieuwe aardappelen verdeeld in twee soorten, de grotere en de hele kleintjes. Deze laatste zijn de goedkoopste en toch trekken er veel mensen de neus voor op. Ze willen ze niet hebben. En nochtans op de volgende manier ge reedgemaakt zijn ze een traktatie. Maar, het schoonmaken is zo'n werk Och kom, zet ze in een teil water, n.eem een hard bprsteltpe en schuur hiermee het velletje van dc aardappe len af. Zo gaat het veel vlugger, en... zonder vuile vingers. Na het schoonmaken de aardappelt jes niet in het water laten staan, maar ze zo vlug mogelijk opzetten met wa ter en een weinig zout. Na 1 0 minuten of een kwartiertje zijn ze reeds gaar. Afgieten en er dadelijk een klontje boter en wat fijngehakte peterselie bij voegen. Even flink schudden en opöiene/: Deze aardappeltjes smaken vooral uitstekend bij gekookte vis en peterse liesaus. De voedingswaarde van vis is gelijk te stellen met die van vlees Daar vis echter meestal zonder ;roenten wordt opgediend, mag de portie wel wat groter worden genomen. Voor een volwassen persoon rekent men, wanneer de vis als hoofdschotel wordt gegeven, ongeveer 150 gr. vis vlees. Dit is in rauwe toesatnd, dus met de graat ongeveer 250 a 300 gram Omdat vis veel lichter verteerbaar is dan vlees is het ook een uitstekend voe dingsmiddel voor zieken en kinderen. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Om elasïieke kousen te reinigen, j laat men ze 24 uur weken in enkele liters water, dc oven. Dien de soufflé onmiddellijk Ipaar handvol- zeer warm op. Ien 2e,™ 2"n S'k°°f} en dat daar 1 A7,,M ha gehltereerd en tot 15 graden afge- -N AZ.JN koeld werd. Dan de kousen lichtjes af gerecht dat best past bijj wrijven, en naspoelen in zuiver water. koud gekookt spjepvlees. Zure kersen zijn daarvoor Wgt. Men veegt ze zorg- uldig af en verwijdert de stengels. Azijn laten koji.en met wat kaneel en laurierbladen. D(e kersen in de koken de .azijn gif-,*•**' twee minuten laten, za'~ 'i/f uit halen met* ëèh in flessen of aarden azijn verder nog een, orkóken en dan op de e potten pas dekken geworden. V IN MELKSAUS BENODIGD: 2.J/2 kg. jonge tüinbo- 4 dl. melk- 40" gr. beter, 40 zout, schuimspaan potten doen. De kwartier laten di kersen gieten. E als alles koud TUINBONE --- •••- Je gelukkige gevolgen daardoor beschikking te hebben en de startbanen deeltelijk werden geneutraliseerd. De te verbeteren, ten einde het uitvoeren I gunstige wending tekent zich echter op van opdrachten en het verplaatsen van duidelijke wijze af en zal denkelijk tij eenheden vlotter te doen geschieden. J dens de komende maand in sprekende Ten slotte wees hij op de noodzaak cijfers worden uitgedrukt. Na dc grote stijgingen van de index eenheid te brengen in systeem en me thode voor alle aan de operaties deel nemende luchtstrijdkrachten. Het Vervallen Huis EEN VERHAAL UIT HET LEVEN. DOOR HENRI. in de laatste maanden, is de laatste verhoging dus een hoopgevend feit. vrienden in Amerika; en daar Amster dam niet genoeg afwierp om in hun on derhoud te voorzien, besloot hij zijn geluk te beproeven in de Nieuwe We reld. - Doch in Amerika is de armoede even moeilijk te dragen als in Neder- Vervolg land, en het scheen dat zij besloten - Zijn trots gaf een weinig toe, zo- had die vrouw te blijven vervolgen, dat de moeder op zijn huwelijksdag tot .welke, door hare opvoeding niet ge- de plechtigheid werd uitgenodigd schikt om met de wereld te worstelen, maar de afstand, die tussen haar en [toch getoond had ene geestkracht te haar zoon ontstaan was, was te gioot,bezitten, die men tevergeefs bij haar om vrijen omgang tussen beiden mo-geslacht zoekt. Het gezin was niet lang gelijk te maken; zij gevoelde, dat er in Amerika geweest, toen hunne doch- h'.j haar zoon afgetrokkenheid en koel- ter aan de tering bezweek; ond. beid bestond, en keerde, na een kort lukkiger omstandigheden zou het le- bezoek, weer naar hare armoedige wo- ven van het arme meisje zeker xiing terug. spaard zijn gebleven. Ik herinner mij Kreeg zij dan gene hulp van haarden dag van haar afsterven nog zeer zoon vroeg Eduard met ongeveinsde goed, want ik kende die ongelukkige verbazing. familie.Nooit kan ik er aan denken,zon- De priester ontweek zijne vraag en der aangedaan te worden door het ver ging voort j driet over haar vroegtijdige dood. en Zij had haar deel ontvangen, door het ontzettende toneel, dat ik groot was, e:i tot over-,weldra moest aanschouwen. Ik studeer- ramp werd het verzwolgen de op een seminarie, dat niet ver vari speculatie, die zijde woning dier dame lag, en werd geroepen aan het sterfbed BEREIDING De bonen doppen in water met een scheut melk gaar ko ken zonder toevoeging van zout, ze vervolgens op ech vergiet met kokend water afspoelen, intussen van de 4 dl. melk. de boter cn dè bloem saus ko ken, zout en fijngehakte peterselie aan toevoegen eh de bonen er door schudden. hetwelk maat dc; door ene soort van speculatie, die zij d. waagden, teneinde zich te redden uit plotsel; de armoede, die zij voorzagen, cn wel-,van het meisje, dat ik zozeer liefhad, ke hen nu onvermijdelijk moest tref- De koele wind van den lentemorgen fen Die dame, met zoveel zorg opge-J streek over het gelaat der arme lijde- voed, aan zoveel overvloed en weelde res; zij zat op een stoel, en rustte met gewoon, moest nu haai leven door de haar hoofd aan haar moeders hart straten dier grote stad, zowel des win-ach, de arme. er was geen bed, waar- ters m de sneeuw, als des zomers in op zij haar hoofd kon nederleggen 1 de brandende zonnehitte, voortslepen.Daar vertoonde zich de armoede in om haar man bij te staan, en op die hare vreeseiljkste gedaante. Het be wijze voor zich en hare kinderen uit hetlaat der moeder was even bleek, even- tweede huwelijk een schamel stukje mager, als dat van hare stervende dienen' dochter, die zij koortsachtig aan hare ben. TeerbekwaaSen *e gelijk heete tranen Ik luisterd, Teer bekwaam ic zjj« vak. Hij had weende. Mijne arme Ma*V* en bedaardslechts enige uren gele den had zij zich'voorbereid, het tijde lijke met het eeuwige te verwisselen. Wat toch had zij te vrezen, zij, zo jong en deugdzaam uit éen dal van tranen ging zij immers over naar ene betere wereld 1 Maar in mijn verdriet over haar dood kon ik dat toen niet besef fen; doch op dat droevige ogenblik deed ik voor God eèn plechtige eed, dat, indien de omstandigheden des le vens, of liever Gods Voorzienigheid, mij ooit met fortuin mocht zegenen, ik dan gene gelegenheid zou laten voor bij gaan om degenen te helpen, die mijne hulp nodig mochten hebben. Maria verliet dit- leven zo zacht en kalm als een kind, dat in de armen der moeder in slaap word gesust; wor steling bestond er alleen voor hen, die overbleven: voor de moeder, wier enig genot gelegen was in het bezit van die énige dochter; voor mij zeiven, den ongelukkigen vader, wiens ver stand reeds veel geleden had door de slagen van het noodlot; maar voor een dier drie zou de scheiding slechts kort wezen. Ik kende 'die mensen zo goed, dat ik besloot, niet naai het seminarie terug te keren dan na de begrafenis. Om die reden was ik bij alles, tot het einde, te genwoordig. In het holst van Jen nacht werd ik ewekt door het geluid van stemmen van personen, die, naar het mij toe scheen, een gesprek voerden. Het kan toch niet mogelijk zijn, dacht ik, dat die dame en haar echtgenoot op zulk een tijd twist mét elkander heb- Droog ze nooit in de zon of bij een warme kachel, maar steeds in de scha duw. Rubber (caoutchouc) hand schoenen kan men aan de handen was sen met warm jvater en zeep. Ze zorg vuldig afdrogen met een droge bad handdoek. Indien men cie handschoe nen een poosje niet zal gebruiken, wrijft men ze in met talcpoeder, alvo rens ze in een doos op een droge koele plaats weg te bergen. Rubber snijden met een schaar valt niet mee, daar het de onaangena me gewoonte heeft steeds weg te glij den. Daar zal men echter geen last meer van hebben hebben als men eerst de beide snijvlakken van de schaar in wrijft met een weinig maagzout. Met een wollen doek die drenkt is in parafineolie, verdwijnen de vingerafdrukken van geverfd hout werk als sneeuw voor de zon. Op wit gepolijst hout verwijdert men ze met een natuurzijden lap. Voor sommige huisvrouwen i hun- aandachtig. Was het de was rustig jstein van Steener a!leen; of ook die zij ner ongelukkige vrouw ner of van beiden Nu eens werd mijn oor getroffen door woorden, die van grote ontevre denheid getuigden; dan weder vernam ik kreten van bittere smart en wan hoop, afgebroken door luid wenen en ikken. Het was mij niet mogelijk, zo iets langer aan te horen; haastig sprong ik van de ellendige legerstede, die juf frouw Steener voor mij gereedgemaakt had, ging naar beneden, en zag, toen" ik de slaapkamer voorbijging, de deur openstaan. Ik keek naar binnen, doch alles was ledig noch de heer Steener, noch zijne echtgenote waren daar te vinden. Met onbeschrijfelijken angst, dat er iets vreeselijks gebeurd was, en ik ge tuige zou worden van een ontzettend toneel, spoedde ik mij naar beneden. Oordeel zelf hoe ik aangedaan werd door het schouwspel, dat zich aan mij ne ogen vertoonde. De deur van de kamer, waarin het lijk mijner Maria lag, stond half open Ik wilde binnentreden, doch bleef als aan de drempel vastgenageld staan. Het lijk van het meisje, dat no§ In de doodkist gelegd was, was ge deeltelijk ontbloot, daar men het laken terzijde geschoven had. Op een stoel naast de armoedige matras zat juffrouw Steener; doch, naar het mij voorkwam zat zij daar zo bizonder stil: zij sprak of bewoog zich niet; zij hing met ge vouwen handen en neergebogen hoofd over het lijk. Naast haar stond haar echtgenoot reeselijke gebaren te maken; nu eens sprak hij. woorden van liefde, dan we der gaf hij aan zijn toorn lycht; in hetj brengt het strijken van gekleurd bor duurwerk wel eens moeilijkheden mee. Wanneer men echter de achterkant van het handwerk bedekt met een schone doek die gedrenkt werd in water met azijn, en het daarna met een flink warm strijkijzer opstrijkt tot de doek hele maal droog is zal men geen narigheid ondervinden. De kleuren worden hier door opgefrist en het borduursel Ügi mooi vol op het weefsel. Hebt U last van mieren in pro visiekast of keuken Maak dan eens een papje van een paar soeplepels si roop met wat gist, en zet dit op de plaats vanwaar de mieren komen. Na een achttal dagen zult U geen hinder meer hebben van deze snoeplustige diertjes. Zwarten etuis van fijn glimmend leer, die vaal of vlekkerig zijn gewor den, maakt men eerst stofschoon. Ver volgens wrijft men ze in met een lapje waarop wat zwarte schoencrême en poetst na met een fluwelen of flanellen lap. Kaal geworden plekjes kleurt men bij met wat verdunde spirituslak. Voor al verdunnen daar het leer anders hart! wordt. GOEDKOPE SCHOONHEIDSMIDDELTJES. Gedurende het aardbeienseizoen elke avond een fijn geplette aardbei over het gelaat en de hals uitgespreid, zal volstaan om de uitgezette poriën samen te doen trekken, en de huid een nieuwe frisheid te verlenen.De aardbei enpuree een tiental minuten op de huid laten rusten, en daarna wegnemen met rozenwater of gewoon water dat zacht gemaakt werd met sodabicarbonaat. Personen die onderhevig zijn aan huid- itslag mogen dit middel niet toepas sen. Sap van verse tomaten is ook zeer goed geschikt voor gelaatsverzor- Het maakt de huid vaster en zach ter en geeft een buitengewoon mooie tint. He» verdiend aanbeveling goed ri pe vruchten te gebruiken, en aan te brengen op een goed gereinigde huid. Tegen zomersproeten en rode vlekken in het gezicht helpen compres- :en met komkommersap. Ze moe.c" gedurende een half uur op het gelaat blijven liggen. Een goedkoop en doelmatig middeltje tegen een stoffig en bezweet gelaat is het volgende Plet een gekookte aardappel fijn in wat melk en masseer hiermede het ge zicht. Een liter water waarin een hand vol kervel werd gekookt, en daarna is lauw geworden, is een uitstekend mid del om ontstoken of vermoeide ogen mee tc betten. Indien de voeten vermoeid en gezwollen zijn, legt men zich 's nachts zo ter ruste dat de voeten iets hoger liggen dan het hoofd. ONS WEKELIJKS PRAATJE. EEN BEETJE PAEDAGOGIE, t HET KIND EN DE ARBEID het bewustzijn voor het onderscheid tussen rang en stand is in'het kleine kind nog niet ontwikkeld. Het staat nog onbevangen tegenover ieder vol wassene en hij spreekt hen allen met genblik wendde hij zich tot het njk, in het andere tot de stilzwijgende deelgenote zijner ellende. Bevende trad ik de kamer verder binnen, en helaas mijn voorgevoel werd bewaarheid, vooiïdal ik weinig schre den verder gegaan was. Het vuur van den waanzin fonkelde in de ogen van den ongelukkigen man en vader, terwijl hij daar, in de ontzet tende tegenwoordigheid des doods, de dolzinnigste taal uitsprak, afgrijse lijke gebaren maakte, en zich van tijd tot tijd op het bleeke lijk nederwierp. Ik was nog slechts achttien jaar oud en week, door vrees bevangen., enige schreden achteruit. Maar wat te aenken van juffrouw Steener, die daar zo roerloos ternederzat. Ik trad nader, en riep haar bij een naam. die mij dier baar was; ik raakte hare handen aan. zij waren ijskoud: ik hief haar hoofd op, het zonk zwaar op hare schouders neder; ik zag in de ogen zij waren zon der licht, en bedekt met het floers des doods. Mijn hoofd draaide; alleen de ont zagwekkende stilde van den nacht was reeds voldoende, om een vrees-inboe- zemenden indruk te geven aan het ver trek, waarin mijne Maria lag, doch nu stond ik in tegenwoordigheid van twee lijken, en daarbij al de verschrikkingen van den waanzin. Zulk een toneel zou zelfs verpletterend geweest zijn voor zenuwen sterker dan de mijnen; ik viel in onmacht, en weet niets meer, dan dat ik mij enige weken later in de zie kenzaal bevond van het seminarie', waar ik studeerde. Een dof gesteun van den baron trof de oren van diens zoon, die zich haast te zijn vader bij te staan, doch deze

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 2