De hervorming van de Sociale veiligheid Minister Moyersoen zet de liberalen op hun plaats. PIERLALA EN OMSTREKEN. BURELENKerkstraat 9, Aalst - - Telef. (Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. 24.114 P. C. nr. 881.72 8° Jaarg. 1*25 fr. het Nr. Donderdag 7 Juni 1951 Nummer 45 BETER EN GOEDKOPER 1 Sinds jaren spreekt mei* in Belgie Iran de hervormingen van de maat schappelijke zekerheid. Het bestaande Stelsel dateert van 1 944. Men is in die eerste maanden na de jongste oilrlog, onder invloed van de toen heersende tijdsatmosfeer, vlug en yer willen gaan, met de bedoeling la ter te vervolmaken. Zoals het echter meer gebeurt, duurt liet voorlopige soms het langst. TWEE RIJKSCOMMISSARISSEN Het tijdperk om tot de werkelijke hervorming over te gaan schijnt thans aangebroken te zijn. Vóór anderhalf jaar heeft de toenmalige Minister van Arbeid twee rijkscommissarissen aan geduid, die onafhankelijk van elkaar een rapport zouden opstellen over de te treffen maatregelen. Een der commissarissen, de h. Leen, is christelijk georiënteerd, terwijl de andere, de heer Fuss, tot de linkse strekkingen behoort. Deze beide rapporten werden on langs ingediend. Door de regering werd reeds een. eerste fragmentarische maat regel genomen om de financiële toe stand van de Rijksdienst voor Maat schappelijke Zekerheid te verbeteren: het loonplafond, waarop de sociale af houdingen gebeuren, werd gebracht van 4.000.' fr. maandelijks tot 5.000 fr. Men mag verhopen dat deze eerste maatregel niet illustratief is voor de volgende. GEBREKEN De kritieken die geformuleerd wor den omtrent het huidige stelsel van so ciale veiligheid in België, zijn vrij veel voudig. Vooreerst beklaagt men er zich over dat er te veel misbruiken be staan, vooral wat de ziekte- en werk loosheidsverzekering betreft; ander zijds noemt men de huidige qrganisatie te ingewikkeld en wenst men het sys- teen te vereenvoudigen, wat het tevens goedkoper zou maken. Het is trouwens omtrent het finan cieel aspect dat de meeste kritieken rijzen. In de meese kirngen is men het er over eens dat de Rijksdienst zich financieel moet kunnen bedruipen met zijn eigen inkomsten, die trouwens zeer aanzienlijk zijn en dat tföroep op het staatsbudget, zoals de laatste jaren noodzakelijk was, uit den boze is. VERBETEREN Tenslotte dringt men in christelijke sociale kringen aan, en terecht, op de verbeteringen van sommige prestaties der maatschappelijke zekerheid. In die kringen beoogt men trouwens dat de hervorming verder zou gaan dan de lanter materiële aspecten van het vraagstuk. Men legt er de klemtoon op dat het bewerken van de sociale veilig heid niet mag gebeuren ten kcste van de menselijke waardigheid, dat zij niet een soort verslaving mag betekenen waardoor het oordeel, het eigen initia tief en het beslissingsrecht van de loon trekkende gedood wordt. Die bekom mernis vindt men trouwens teiug het rapport van dhr Leën. De verslagen van de heren Fuss en Leën zijn, zoals trouwens voorzien was, vrij uiteenlopend. De huidige minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, de heer Van den Daele, blijkt echter vast besloten te zijn op grond van de nut tige elementen in beide verslagen, de hervorming tot een goed einde te bren gen. GOEDKOPER In de bedrijfskringen vooral hoopt men dat de. hervorming er ook zal toe strekken de terugslag van de sociale veiligheid op de lonen in België te normaliseren. Het is ontegensprekelijk dat het stelsel van de maatschappelijke zeker heid, zoals het thans bestaat, zeer duur is en daardoor het reëel niveau van de lonen in België nog aanzienlijk ver hoogt. Voor de verhoging van het loonpla fond, bedroeg de incidentie van de sociale veiligheid in België op de lo nen globaal 33,2%, waarvan 7% ten laste van de arbeiders en 26,2 ten laste van de werkgevers. Voor de bediendensalarissen be droeg de globale terugslag 26% waar van 5 ten laste van de bedienden zelf en 2 1 ten laste van de patroons. Door de verhoging van de loongrens tot 5.000 fr. mag de werkelijke globale incidentie thans geraamd worden op ongeveer 34 /z voor de arbeiders en op ongeveer 30% voor de bedien, den. Daartegenover kan gesteld worden dat de incidentie in Nederland bvb. voor de arbeiders en bedienden- lang: patronale zijde 25% bedraagt en lang: werknemerszijde 3% globaal dus 28% HANDICAP EN PRIKKEL Wanneer men bedenkt dat de lonen in België de hoogste zijn op het con tinent, dan betekent de duurte van de sociale veiligheid in België een cumu latieve handicap voor een transforme rende economie als de Belgische. Een verlaging van de kostprijs van de so ciale veiligheid is uit economisch oog punt dan ook zeer gewenst. Anderzijds mag echter niet uit het oog verloren worden dat de sterke stijging van de lo nen in België sinds de oorlog en de vergaande sociale voordelen, enerzijds de arbeidsproductiviteit gevoelig heb ben opgevoerd en anderzijds de onder nemingen tot doeltreffende rational! satie hebben aangezet. J. DEN TROTTER (3). HOE DEN TROTTER EEN DUBBELE ZEGE BEHAALDE. Na zijn nachtelijk avontuur met Rist en na zijn grati» concert dat hij van .Mie te horen kreeg was den Trotter reeds enkele weken degedweeë en de voorbeeldige echtgenoot en huisvader. Goede voornemens Kad den Trotter reeds meermalen gemaakt doch die I waren ook meermalen n.» een paar toe- vallige pinten met het bier m-e de keel doorgespoeld. Nu toch schenen de. laatstgenomen voornemens wat dieper wortel te heb ben geschoten. Dit kwam omdat Mie vroeger nog nooit zo n leven had ge houden en had haren Trotter langst zijn gevoeligste kant aangepakt. Ze had van familietrots en van goede naam ge sproken. Dit alles was nu naar de vaantjes. Ze was er zelf beschaamd over dat hij met Rist op Café gegaan was. Rist die noch van kerk noch kluis moest weten; die kon vloeken lijk ne ketter en die 's nachts er met den licht bak en den tweeloop op uit trok. Moest den onderpaster dat weten en de schoolmeester Spijts al die schaamte die nu over hun huisgezin, als een dieij in den nacht, gekomen was. had Mie er toch voor ge zorgd dat heel de gebuurte, onderpas ter en schoolmeester inbegrepen, het te weten kwam. Dit was voor den Trolter ne gevoe lige slag. Hij kropte zijn schande en coliere op en... zon op wederwraak. De eerste dagen had den Trotter den indruk dat het ieder mens aan te zien was dat men heimelijk om den Trolter zijn wedervaren plezier had. Hij meende ondervonden te hebben dat den onderpaster en ter ook niet waren als hij aan de pastorij pas: schoolmees- ders en toen 'de en de DIOCESANE BEDEVAARTEN VAN HET BISDOM GENT NAAR ONZE LIEVE VROUW VAN LOURDES. GOED EN BELANGRIJK NIEUWS (Wegens het groot aantal inschrijvingen wordt een tweede trein ingelegd van 15 tot 22 JULI 1951 THANS LOURDES IN IEDERS BEREIK met bezoek aan de badstad PAU. Eenvormige prijs Fr. 1750. Houders van vrijkaarten tot Lourdes Fr. 1050. Datum van Zondag 15 tot Zondag 22 Juli 1951. Inlichtingen Mevr. Van de Kerckhove-Cercelet, 15, Burge meestersplein, te Aalst of bij onze plaatselijke afgevaardigden. Sluiting der inschrijvingen 30 Juni. VAN 1 TOT 9 AUGUSTUS V 3de bedevaart met verschillende reiswegen. BELGISCHE UITVOER VAN WOLLEN TAPIJTEN De uitbreiding van de uitvoer van wollen tapijten, welke sedert Septem ber 1950 genoteerd werd, heeft zich tijdens de eerste trimester van l 95 l kunnen handhaven. De statistische gegevens duiden op volgende maandelijkse uitvoergemid- delden 1949 288 ton. 1950 560 ton. 1951 Jan. 636 ton; Febr. 806 ton; Maart 807 ton. Het maandgemiddelde van het eer ste trimester 1951 t.t.z. 766 ton ligt enigszins hoger dan dit van het vierde trimester 1950 759 ton. Nederland, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten blijven onze beste afnemers en hun invoer van wol len tapijten vertegenwoordigt meer dan 75% van onze totale uitvoer. ter bekeek zijn met geen pen te be schrijven. Dti was d' eerste overwinning die den Trotter behaalde. De tweede zege vertellen we cle-j volgenden keer. PIERLALA. Paster, die er zijn brujryi» bïande oli< kop stond te roken,Trötter toe riep «Hawel, kleern'3 fr, hoe gaat her er mêe en hoe is "t^J huis Een |Van de volgende dagen V.#m ik eens af en zeg aan Mieken dat ze dan maar ne goeië pot koffie maakt.» Toen meende de Trotter dat de Pas ter hem ne steek onder water gaf. Die Paster, anders ne goeië vent mocht nu gestolen worden. Zo kwam het dat den Trotter reeds meer weken op zijn positieven was ge bleven en dat Mie heimelijk triomfeer de. Toch kwam de bekoring en den Trotter bezweek. Hoe het gekomen was Wie weet het 't Was na een repititie van 't muziek. Zo. als naar ge woonte werd er vooraleer naar huis te gaan nog een pint gedronken uit de kas In de café was «de krommen» aan het kaarten geweest en na het «kaart spel» kwam de macht ter sprake. Vol gens ieders mening was Chalen van Sus De Bondt de sterkste van heel de parochie. Tegenover deze algemene opinie te kende de Krommen protest aan en be weerde dat Chalen hem, spijts al zijn macht, niet kon recht zetten. Rosten Frêe, die piston speelde en grote supporter van Chalens macht, kwam in protest tegenover de bewe ring van de Krommen en zei «Ik heb niet half zoveel macht als Chalen en ik kan u op den tijd van ne minuut recht zetten». Wedden voor een tournéken replikeerde de Krommen. Er werd in de handen geklapt tot teken dat de weddenschap aanvaard was en de Krommen legde zich plat op den vloer. Free spuwde ne keer in de handen, pakte den Kromme onder de lenden en op een, twee, drie stond de Kromme recht Voila», zei Free, «Manse doe de pinten maar vol «Ja, Manse» zei de Krommen «doe ze maar vol en Free zal betalen, Want, mannen, zie nekeer naar mijn benen, die zijn nog zo krom als vroeger. O, Er kan mij niemand «recht» zetten.» Algemeen gelach en het ene tourné ken volgde op het andere. Rond middernacht sukkelde den Trotter met d' andere de straat op. Tuis gekomen begon het gratiscon- cerl van Mie opnieuw. Den Trotter zweeg, bleef zwijgen terwijl Mie haren radio voortspeelae. Den Trotter sliep of gebaarde te sla pen. 's Anderendaags 's morgens vroeg den Trotter heel onschuldig aan zijn wijf: «Mieke.n. dat lawaai van gisteren avond heeft dat nog lang geduurd De ogen waarmee Mie haren Trot- Ongeveer twee weken geleden werd de Minister van Justitie door de linken zijde geïnterpelleerd in de Kamer over de door de Regering gevoerde politiek inzake repressie, naar aanleiding van de vrijlating van POULET en ROM- SEE. Als een massieve aanval bedoeld, draaide de interpellatie uit op een fias co. De les belette de liberalen evenwel niet nogmaals deze week in de Senaat dezelfde reeds voldoende weerlegde argumenten te berde te brengen. De interpellatie liep meer bizonder over de vrijlating van Poulet. Een, Waals Senator nam eerst het woord. Na de interpellaties in de Kamer bracht hij niets nieuws. De redenaar had zich strikt aan zijn onderwerp gehouden waarschijnlijk meer dan het onze stadsgenoot Staf De Stobbeleir lief was. Senator De Stobbeleir klom daarna op de tribune en sprak over de ziel van 't kind, de koreaanse vrijwilligers, de Vlaamse concentratie, de zogezegde tweespalt tussen de rechtse kranten, en zelfs welke eer over de Gazet van Aalst. Over Poulet juist geteld één zin. De rede trok zozeer de aandacht dat de Voorzitter de pratende en babbe lende senatoren moest verzoeken de; redenaar te willen aanhoren. Na Sena tor De Stobbeleir voerde een commu i nistische mede-interpellant enkele ogenblikken het woord. In zijn antwoord liet de Minister eerst en vooral gelden dat de gehele politiek de respressie dus ook de toepassing op Poulet voortvloeit uit een aantal beginselen waaraan hij vooraf wenste te herinneren. Wanneer het leven van de Staatsgemeenschap bedreigt wordt, verdedigt ze zich door hen zwaar te. treffen die haar bestaan, in gevaar brengen. Wanneer echter het gevaar gewe- ken is en de vijand verslagen is, komt de gemeenschap terug naar een .meer menslievende opvatting van haar zending. Zij zal er naar streven de straffen en hun uitboeting terug te brengen tot het normale, zonder echter de blaam weg te nemen wel- ke aan de collaboratie gehecht is. Dit is zo in ons land. In sommige andere landen heeft men de voor- keur gegeven aan de gemakzuchtige oplossing der amnestie, bij ons wordt elke gunstmaatregel afzonderlijk on- derzocht en toegepast indien er re- i) denen toe zijn. Het was te verwachten dat ter ge- gelegenheid van de vrijlating niet van de zwaarste, maar wel van de meest gekende gevallen kritiek zou rijzen. Aldus komt de heer Moyersoen tot de kern van de interpellatie de vrij lating van Poulet. Hij laat opmerken dat het niet is omdat Poulet een algemeen gekend in civiek is, dat hij strenger dient behan- ded te worden als de andere gelijkaar dige gevallen. De Minister somt dan nauwkeurig op welke de rol van Poulet geweest is gedurende ds bezetting. Hij komt tot het besluit dat, nadat bijna alle ver oordeelden voor misdrijven met louter politiek karakter werden vrijgelaten, ook Poulet van deze gunst kon genie ten. Als antwoord op de liberale inter- péllant laat hij gelden dat hij slechts op gematigde wijze voortzet wat de onder meer liberale Minister van Justi tie en veel grotere mate hebben ge daan. Dat Poulet werd vrijgelaten, is het logisch gevolg van de vrijlatings- politiek welke door zijn voorganger werd doorgevoerd. Bovendien zegt de Minister U weet dat er onder diegenen die het. genadeverzoek ten gunste van Pou let hebben ondertekend, talrijke weer- standers waren, politieke gevangenen, dagbladschrijvers en Staatslieden uit alle partijen, Socialisten, C.V.P.-ërs en zelfs liberalen zijn te zijnen gunste tus senbeide gekomen. Inderdaad vindt ik in zijn dossier een bifcf van Mw Poulet, gedagtekend 18 December 1949, gericht aan een li berale Minister in functie, die niet M. LILAR is j- en waarin ik het vol gende lees Ter gelegenheid van het onder- houd dat U mij toegestaan hebt in September 11., hebt ge mij beloofd dat wanneer de advokaten van mijn man een genadeverzoek zouden aan- bieden, te zijnen gunste, aan de heer Minister van Justitie, gij persoonlijk hun stappen zoudt steunen. Welnu, het genadeverzoek is op- >i gezonden geweest Ik verwittig U1 er van, zoals U mij het gevraagd hebt. Tezamen met het genadever- zoek zal het (hierbijgevoegd) smeek schrift aangeboden worden, o.pge- «steld en getekend door een dertigtal bekende schrijvers en Staatslieden van alle partijen. Langs de andere zijde heb ik de overtuiging dat de Brusselse kranten, zonder enig ver- zet of protest, elke maatregel ten gunste van mijn man, gebeurlijk in- begrepen zijn vrijlating in de loop van toekomend jaar zullen verne men Deze brief werd, zonder enig voor behoud, medegedeeld aan de Minister van Justitie van het ogenblik. Ik richt geen enkel verwijt aan de ondertekenaars van de genadeverzoe- ken ten gunste van Poulet noch aan de liberale Minister in kwestie, maar ik vraag aan de interpellant of hij meent dat die lieden met lichtzinnigheid ge handeld hebben, het nationaal belang opzettelijk of dwaasweg opgeofferd hebben door een maatregel die naar hun mening onverdedigbaar is te steu nen. Of zal hij de veroordeling van mijn beslissing handhaven die gewacht heb tot 195 I om hem vrij te laten, op wiens vrijlating reeds gerekend werd in de loop van 1950. Dat alles bewijst hoezeer gij het ver keerd voorhebt te trachten politieke munt te slaan uit deze gebeurtenis; dat alles bewijst hoezeer de agitatie die gij te vergeefs tracht te verwekken onge plaatst is. Ik plaats het.debat op een hoger plar. en wil U op uw hoede stellen tegen de uitbuiting van vaderlandse gevoelens voor partijdige doeleinden. Er is een tijd geweest tussen de twee wereldoorlogen dat sommigen en vooral uw medebroeders de libera len grondig het thema van de nationa le eenheid uitbuiten. Ik herinner mij de tijd wanneer alle Vlaamse eisen in naam van de natio nale eenheid met ontplooide driekleur en op de tonen van de Brabanconne bestreden werden. Ge weet niet welk nadeel dit heilig- schend gebruik van de nationale ken tekens gedaan heeft aan België, nadeel dat zijn weerslag ondervonden heeft zelfs tot het verschijnsel van het inci- visme. Ik heb een tijd gekend wanneer een deel van de intellec'.uelc Vlaamse jeugd koud bleef ten overstaan van de na tionale problemen. Wij hebben die houding bestreden, dank aan de leden van de Vlaamse be weging die nooit hebben willen ingaan op de separatistidsche idee, maar die moedig onze rechten teruggeworven hebben, en dank aan de monarchie die het hart van Vaanderen met België heeft verzoend. Is deze toestand ge wijzigd Thans spreekt ge niet meer van de nationale eenheid en met reden want gij (staat zwak tegenover het aals separatisme en gij wilt die kies- cliëntele niet ontmoedigen; nu maakt ge U klaar om andere onderwerpen uit te buiten de weerstand, de zwakheid der regering tegenover het incivisme wat weet ik allemaal. Doe dat niet. Er is reeds verwarring teveel. Wij hebben de geest van de ware weerstand van node maakt er het voorrecht van één enkel partij niet van. Waar zou er nog civisme en va derlandsliefde zijn indien deze zou ont breken bij de regering die. alleen de moed gehad heeft de maatregelen te nemen die nodig zijn voor de redding van het land Na een zo lange bezetting is het werk van de wederopvoeding moeilijk en delicaat. Het vergt moed, breedheid van uitzicht, en een actie die betrouwen toont in de degelijkheid van dc Staats inrichting. De wetgevende kamers moeten hun deel op zich nemen in dit werk. en de maatregelen nemen ten einde, zoals het bureel der Socialisti sche partij, het reeds in 1944 zegde «de veroordeelde, die niet uit de ge meenschap werd geschakeld, na zijn vrijlating menselijke levensvoorwaar de verschaffen». Zonder ophouden het geding der rieken hernemen,, zou regelrecht Ut-

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 1