OVER SLAPELOOSHEID Gisteren ontmoette ik een vriend, "t Was lang geleden. Voor een maand of twee kloeg hij er over dat zijn kin- Üers hem wakker hielden ganse naclw Jen lagen ze te schreeuwen hij kon geen toedoi Hewel, hoe gaat het ermee frroeg ik hem. Hij zag er stralend uit. '«Goed man - zei hij. «En de kinderen.» wedervoer ik. «Prachtig», glim ac e Jiij. «ze slapen als biekens en laten mij took slapen >1. - Ik zag hem verwonderd en be nieuwd aan Een slaapdrankje ge kocht, zeker «Ja en neen. zei hij, geen drankje... ijets beters En slapen dat ze doen !xap en lang. Gij weet dat de liberale IjVloniteur van de «gecoöpteerde be voegdheid» weer verschijnt lk Otnikte van neen. Nu. dat doet mets. wenkte hij, gij weet het nu. Daarin slaan ai de redevoeringen van de man "die spijt neeft dat hij seen burgemees ter van Aalst is en zijn dagen slijt met uit de gazetten te snijden om mee aan te vul- empetentie LIJKEN VAN 5 VERMISTE BELGEN IN KOREA GEVONDEN Soldaat uit Jumet op 1 Juni gesneuveld Plet ministerie van Landsverdediging deelt mede De lichamen der 5 vrijwilligers d: gedurende het Chinese offensief van April als verdwenen opgegeven wa gedurende de verrichtingen ten Noor den van de lmdjin en die men veron derstelde in vijandelijke handen geval len te zijn. werden teruggevonden bij de herovering van de troepen van di Verenigde Naties, van het bij het be gin van dit offensief verloren terrein. Het zijn lste sergeant Lemouche Gaspard. uit Jupille, Korporaal De- gand And ré uit St. Gillis bij Brussel; soldaat Cornette Roger, uit Aarlen en soldaat Henrot Louis uit Brussel. Het laatste bericht uit Tokio kondigt het sneuvelen aan van soldaat Ter- deuse Arsène, uit Jumet, gevallen tij dens het gevecht van I Juni I95l. 0O0 VACANTIE- praatjes er zij len «Ja maar..., vroeg ik, wat heert u&t daar allemaal mede te maken «Een minuut en hij strekte ziin hand uit als om te zeggen «zwijg en luister lk heb dat gekocht, op aan raden van een verstandig man en lees hun (aan mijn kinderen) die produk- ten van «zijn welsprekendheid voor. Ge-en drie minuten houden zij het uit, man Geen drie minuten, zeg ik U of... ze liggen in de patatten. Omveerstaan- baar, man In slaap... en zonder geeu wen. Probeer het zelf eens Gij hebt dat blad niet Gij hebt ongelijk 't Is onbetaalbaar. Eerst bekloeg ik de libe- ralen die voor zo n proza hun geld'.... f95Ót waarbij de algemene weggooiden, meende ik Maar nu zie toepassing op de arbeids- 1 ik het in. Ze zijn slim. man; slimmer gingsvoorwaarden van de dan wij. Dat spaart hun veel apothe-jjje onder de bevoegdheid kerijen. Nu begrijp ik waarom ze er j tionaal paritair comité der allemaal zo goed uitzien, en zo wel te vallen, vastgesteld worden, pas. Als gij goed slaapt, jongen, kunt j EN VERLOFSTELSEL VOOR BEDIENDEN NA VIJF EN TIEN JAAR ONDERSCHEIDENLIJK 3-6 BIJKOMENDE VERLOFDAGEN. In het Staatsblad van 10 Juni is het nationaal accoord van 22 Mei 1947, jewijzigd bij dit van 22 November regelen van i bezoldi- bedienden ran het na- bedienden goed werken... werken dan kunt gi goed kan eten. kan goed kan drinken... komt dan van zelf. moeten gij en ik nos ils gij goed kunt goed eten; wie goed drinken; v.-ie enfin al de rest Fijn man 1 Daar iets van leren iend was opgetogen; ik had afdanki„s an „ederaanwerv tie- en verlofstelsel. De bepalingen, die slechts een ver plicht minimum zijn, kunnen in geen geval afbreuk doen op gunstiger ver worven rechten en omvatten de inde ling per categorie, minimum wedden per categorie, vordering in de schaal de ene categorie naar de andere, •acan- waarover er in Mijn veel moeite hem tot bedaren te bren- gen; ik kon cr mij haast niet van los-j Onverminderd de rukken: ik zei dat ik haastig was, naar i;ro..n huis moest... wat weet ik al. Eindelijk viel hij stil. drukte mij de hand maar zei nog vlug Geloof mij, schaf U de liberale Moniteur van Aalst aan. lees dat merkwaardig proza waar in dé Senaat niemand ten onrechte naar luistert en gij zult slapen man., slapen... tegen alle sterren op. WEDEROPBOUWLENING EERSTE SCHIJF. gunstigere bepa- paritaire afde lingen of subcommissies zou kunnen overeengekomen worden en onvermin derd de eerbiediging van de verwor ven toestanden, is het vacantiestelsel op ten minste de wettelijke verplich tingen gegrond Bij déze grondslag zullen gevoegd worden na vijf jaar drie bijkomende werkdagen; na tien jaar zes bijko mende werkdagen. Bijkomend verlof wegens bijzondere de 1 ste j gebeurtenissen huwelijk de be- Bij de 184sle trekki .schijf van dc Lening tot wederopbouw1 diende drie werkdagen; huwelijk is ec-i lot van I millioen fr. te beurt een kind, van een zuster of van een gevallen aan obligatie nr. 159 van de broeder één werkdag; reeks 2372. Bevalling van de echtgenote twee DERDE SCHIJF [werkdagen; Bij de 58e trekking van de 3e schijf j Overlijden van de vader, moeder of van de Lening tot Wederopbouw, werd echtgenoot drie werkdagen; een iot van Overlijden van een naaste bloedver- grootouders, schoonkinderen 'schoonouders, broeders, zusters, kinderen) één werkdag. klein- 1 millioen toegekend aan obligatie N. 351 der reeks 10063. En een lot van 500.000 fr. aan obligatie nr. 32' der reeks 731 1. 'meer vacantie of verlof wordt verleend. De andere obligatiën van deze reeks de bestaande toestand ten bate van de zijn uitkeerbaar tegen 1000 fr. j bediende dient behouden. Het staat vast, dat daar waar er DE SLOKOP door J. S T A E EERSTE BOEK. DE TERUGKEER. Hij. is plots teruggekomen, nu nie mand meer aan hem denkt en zijn her innering nog slechts voortleeft in wat achterklap en lasterpraat, rond her bergtafel of bij 't haardvuur. Dat is, als dc avonden lang worden en de men sen niets ander te doen weten, dan ou de schandalen te lezen in den rook die uit de pijpen opkrult, of in den damp van hete koffie. Zo is Jef Stappers. Men denkt nu is hij weg (gelukkig en dan komt hij plots aan de deur kloppen en vraagt om zijn pijp aan te smoren. Op zekeren dag was hij verdwenen; iedereen hoopte voor goed. Op zekeren dag kwam hij terug. En «Is een golf van onrust sloeg door de gemeente. Hij gaat nu door het dorp. Het is nog geen lente: er waait een venijnige jvind, die de mensen van de straat ;veegt en de deuren potdicht toeduwt. 1 Zo is hij een eenzame figuur tussen «3e twee strakke lijnen der huizen, waar hij door de modderslraat voortploe- ten en vecht tegen den stormwind. Daar links, dat is het huis van den 'dorpsdokter. Er is een groote plaat naast de deur A Stapper". Dr. m.ed. Zou hij daar binnengaan. Hij zou het 'best kunnen doen, want de dokter i&eet ook Stappers. Hij is zijn broei. Neen. Hij gaat voorbij en een g'or- üïijntje beweegt even. Als door een auch'i, Een zuchjt van verlichting. SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK ZONDAG Nieuwe Haring met to- maten kervelsoep -Rostbeaf erwtjes en worteltjes gekookte aar dappelen Biarritz aardbeiien. MAANDAG Koude Rostbeaf Sla met mayonnaise gebakken aar dappelen caiamelpudding. DINSDAG Garnalenragout komkommersla gekookte aardappe len rijstpap. WOENSDAG Varkenscoleletten princessenboontjes gekookte aardappelen Yogurd met verse vruchten. DONDERDAG -. Gebakken kalfsle ver met spaghetti maizenapudding met bessensap. VRIJDAG gekookte tarbot bo tersaus gekookte aardappelen - karnemelkpap. ZATERDAG Biefstuk frites fruit. VOOR DE LEKKERBEKKEN. NIEUWE HARING MET TOMATEN BENODIGD 2 nieuwe haringen 4 tomaten mayonnaise peper zout peterselie 1 krop sla. BEREIDING Maakt de haringen schoon en verdeel elke haring in vier filets. Rol deze op en zet ze op een met blaadjes sla bedekte schotel. Verwijder de velletjes van de tomaten, snijd ze in plakken, besliooi ze met wat peper en zout en leg ze dakpansgewijs rond de haring. Schep over de haring wat mayonnaise en bestrooi het geheel met zeer fijn gesneden peterselie. BIARRITZ AARDBEIEN De schoongemaakte en gewassen aardbeien worden met poedersuiker bestrooid en overgoten met wat sinaas appelsap en een weinig Kirsch of ma rasquin. Men laat dit er enige uren in trekken en garneert ze op een schotel met slagroom en met enkele aardbei en die men daarvoor heeft overgehou- KALFSLEVEf? MET SPAGHETTI BENODIGD 2 a 3 tomaten 4 plakken ham— 4 plakjes kalfslever a 5,0 gr. 150 gr. spaghetti -25 gr. boter 25 gr. bloem 1 lepel toma ten puree, een gesnipperde ui 1 0 gr. oude geraspte, kaas 1een weinig pe per en zoui.y BF^KJDl* V ,:.j(Wrijf de plakjes ..le ver iTr met pdper en zout. Wentel ze door de bloem en bak ze. in de gebruin de boter 15 a 20 min. bruin en gaar. Kook de spaghetti gaar in ruim water. Laat ze even uitlekken. Fruit de ui in water, voeg er 20 gr. bloem bij, toma ten puree en wat water, maak van dit alles een mooi gebonden saus en rneng deze met de spaghetti, ham en gerasp te kaas. Schik de plakjes gebakken le ver op een schotel en leg de spaghetti er in een rand omheen. KENKENGEHEIMEN. GROENTEN BEWAREN IN DE ZOMER Het is natuiulijk het best in het war me seizoen dagelijks verse groenten te kopen, omdat ze door het bewaren in voedingswaarde achteruitgaan. Soms echter zijn we wel eenns verplicht voor enkele dagen tegelijk in te slaan. Hoe dan de groenten bewaren. Vooral dan: moet er in de eerste I Schuin daar tegenover is de dorps- schooi en het huis van den Boven- j meester. Die heet Isidoor van den Heu vel (met een kleine v en een kleine d; ten minste zo schrijft hij zélf altijd zijn naam). Maar zijn vrouw is Mie ken van den doktoor en dus ook een Stappers. Hier gaat insgelijks een licht bewe gen langs het gordijntje. Daar is de kerk. Zou hij zijn klak afnemen Blaas uit Zoo'n kerel? De pastorij, er vlak naast. Daar woont ook een Stappers. Maar de men sen geven hem geen naam. Zij noemen hem Meneer de Onderpastoor. En het straatjesvolk dat toch zo oneerbiedig is, zegt Jan Perikel, omdat Meneer de Onderpastoor in zijn preek gaarne vreemde woorden gebruik om te laten horen dat hij" gestudeerd heeft. Daar om heeft hij het aanhoudend over «de perikelen van het zedenbederf en de perikelen der bandeloze vrijheid Zou hij daar Het gordijntje spreekt ziji taal, als de eenzame figuur trekt. Waar zou hij dan wel lijk Dat niemand daaraan heeft Hel huisje naast den s krot, dat heel dien tijd heeft staan. Daar woonde hij immers men zoiets vergeten kon. Het is toch daar dat Nellcken van den koster... Stil Geen kwaadsprekerij. Is Mene.er de .Onderpasoor niet zijn broer En de doktoor En Mieken van den Bo venmeester die vroeger Mieker. van den doktoor genoemd werd is toch zijn zuster Zo is Jef Stappers teruggekeerd in het dorp, dat hij nu bijna drie jaar ge leden yerlaVen heeft. 1 zelfde Natuur- gedacht mid; dat leegge- i-i plaats op gelet worden dat de groenten gaaf en gezond zijn. Ze mogen nooit orden schoongemaakt, daar hierdoor het gevaar voor verrotting groter wordt. Peultjes, bonen en worteltjes wor den bewaard in een diepe aardwerk kom en bedekt met een natte doek. Sla. Andijvie en bloemkool worden in een diepe schotel met water ge plaatst, na eerst van de onderkant der stronk een klein stukje te hebben afge sneden. De groenten wordt daarna op een koele donkere plaats bewaard. Komkommers blijven gevrijwaard tegen vocht wel 8 a 10 dager. goed. HOE ZET MEN GOEDE THEE Dé engelse vijf gouden theeregels 1De theepot met warm water ver warmen. 2. Per kop een maatschepje thee (2.5 gr.) nemen; Zi liter water is on geveer 4 koppen. 3. Vers waterdoen koken en niet reeds gekookt water weer opwarmen. Op de thee gieten zodra het kookt. 4. De thee slechts vijf minuten laten trekken, daarna uit of óverschenken, anders wordt zij bitter. 5. Omroeren alvorens in te schen ken. Naar smaak suiker en melk toe voegen of opdienen met een schijfje citroen. GASTEN AAN TAFEL 5. Wanneer men gasten aan tafe' heeft moet men bij het samenstellen van het menu, rekening houden mei hun smaak. Kent men die niet, geef dan gerech ten die over het algemeen in dc smaak plegen te vallen. Bereid alleen die gerechten waarvan men met zekerheid weet dat ze zullen gelukken. Een goede gastvrouw nodigt haar gasten uit om zich van alles voldoende te bedienen. Nooit echter diingt zij iemand iets op. Hetzelfde geldt ook voor het drin ken. Wordt er wijn gedronken, dan giet degene die inschenkt, eerst een beetje in zijn eigen glas. zodat eventueel bo vendrijvende stukjes van de kurk niet in het glas van een gast terecht komen. Hoe eenvoudig het maal ook weze, dek de tafel met smaak, en zorg dat de eetkamers vers verlucht 'en zo nodig goed verlicht is. De temperatuur moet er in de winter aangenaam warm en in de zomer fris zijn. HUISHOUDELIJKE WENKEN Dc nj'lon bloesjes en ook nylon lin geries, verheugen zich deze zomer in een grote belangstelling. Deze kleding stukken worden gewassen in een lauw warm licht zeepsopje, en daarna een paar maal goed uitgespoeld. Maar denk eraan, nylon mag men NOOIT wringen; want de kreukels zijn dan niet meer te verwijderen. Hang het dus na het spoelen kletsnat op. Aldus zal mooi glad opdrogen, en hoeft het prac- ticch niet eens gestreken te worden. Wil men het toch even opstrijken, dan al_- tijd slechts een lauwwarm ijzer gebrui ken. Weet U dat een aftreksel van ra barber een uitstekend middel is om roestvlekken uit het linnen te verwijde ren Snijdt daartoe dc rabarber in De Onrust klopt gejaagd aan de deur van den dokter, lan nog eens. Nu zitten zij daar met hun drieën. De Bovenmeester rookt een pijp, dc Onderpastoor doet alsof hij smaak vindt in zijn sigaar en de dokter zelf staat met zijn rug naar den open haard, waarin de vlammen knetterend opspringen bij eiken verschen wind-, stoot. Zij hebben het nu drie keer gezegd: Hij is terug'.En nu zwijgen zij. als of daar helemaal niets meer aan toe te voegen was. De meid brengt borrels en een fles. Isidoor van den Heuvel giet den drank in één geut achter in zijn keel; Jan Pe rikel slurpt. En het glas van Albert Stappers blijft onaangeroerd staan. En loch ging de eenzame figuur langs de slrakkc lijn der huizen voorbij/ zon der rechts of links te kijken. En hij trad niet binnen bij den dokter, uiet bij den Onderpastoor, noch bij den Bo venmeester. Hij ploeterde recht door de slijkerige straat, scheef geleund te gen den storm, naar het huisje dat van hem was. Daar waait nu de wind dik ken blauwen rook weg van den schoor steen, alsof het altijd zo geweest is er er geen drie jaar verliepen, sinds... Maar. hij nam zijn klak niet af, toen hij voorbij de kerk ging. En du-- is hij nog altijd niet veranderd. Ja, ja. drie jaar is het geleden... Kom. zand .daarover. Wie zegt u dat hij nog altijd dezelfde is. dat die lange tijd geen verander:: g ten goede ge bracht heeft Maai toch zitten dc drie manner zwijgend bij elkaar en worstelen mei, hun gedachten eiy hun onrust. En voor al, met dieonzekerheid wal zal. hij doen Waarom kon hij ook niet wegblij ven Voor goed. Had hij nog geep schande genoeg gebracht over de fa milie Hij moest toch bedenken daS de Onderpastoor een gewijd kleed draagt. En dc Bovenmeester is met de opvoeding der jeugd belast.Een dorps dokter heeft een goeden naam nodig) dat is de helft van zijn bedrijfskapi taal. Die nijpende onzekerheid wat zal hij oden Kan er dan niemand eens heengaan cm te polsen wat hij van plan is De dokter Neen, dank u feeste lijk Ik ben nog niet vergeten...» De anderen knikken zwijgend. Zij begrij pen dat het onmogelijk is. De Boven meester Maar die schudt reeds bij voorbaat het hoofd In zijn positie, nietwaar Zijn pijp sputtert verontwaardigd. En dan gaan als van zelfsprekend de bRkken rtaar den Onderpastoor. Het is toch zijn task viede te brengen Zijn roeping als afgezant van God, en zo voort. En iemand die zo goed ter taal is Wie beter dan hij Het is toch vervelend dat die sigaar weer uitgaat. Heeft er niemand cerj vlammetje Fn eindelijk komt men tol een com promis. De Onderpastoor zal er nvt heengaan. Hij zal een briefje sturen, nu onmiddellijk de Bovenmeester zal het laten bezorgen door een ben gel van de laagste klas Peerke Stof fels, die kan niet lezen en i; half on- n corel -om den a»der te ontbie den on de pastorij. legen acht ui.-. Dan is het goed donker. F.n Trees, de meid. gaal vanavond buurten bij l ien Landuyt: zo kraait er geen haan' over. Tien minuten later hebben zii het zeer kleine stukjes, en Iaat dit onge veer een kwartiertje koken. Giet dit moes vervolgens door een zeef. In de vloeistof die overblijft worden de roestvlekken gedompeld. Zo nodig de bewerking nogeens herhalen, en daar na het linnen op de gewone wijze was sen. Een zwaar meubelstuk verzetten is niet alleen een lastig karwijtje maar laat meestal ook sporen na op het Li- latum of linoleum. Beide ongemakken kunnen uit de weg worden geruimd door onder de poten van het meubel een oud karpelje te leggen. Zodoende gaat het verschuiven bijna vanzelf, en van beschadiging helemaal geen spra ke meer. Om bloemen lang fris te houden snijd' men aivoren ze in het water te zetten, van jnderen eerst een eindje van de steel af. Hiedoor nemen ze veel beter water op. Glazen stoppen van flessen of karaffen die vast zitten, zuilen los ko men wanneer men een lieten doek om de hals van dc fles of de karaf iegt, of ook als men de hals in heet water doopt. Linnen waarop zich bloedvlek ken bevinden mag nooit ineens in heet water worden gestoken. Eerst weekt i;•-£*: de vlekken in koud water met wat azijn. Bloedvlekken in stof die niet ge wassen kan worden, belegt men niet een papje var. rauwe stijfsel, die men laat drogen en daarna wegborsteld. ONS WEKELIJKS PRAATJE. ZO GAAT HET TF. VER.... Oef, daar zat ik... heel alleen in een hoekie van de coupé. Dat gebeurde niet veel dat. ik in m'11 eentje een treinreisje maakte. 't Was ook een heel bijzondere dag vandaag Moederdag. M n gedachten gingen terug naar die ochtend toet: ik amper in de huiskamer, de deur heel zachtjes hoorde openen en m'n drietal daar verscheen; Grote Hans die schijn baar onverschillig deed, Leni die met een vrouwelijk gebaar kleine Wirn een bemoedigend duwtje gaf, waarna deze vlug naar me toekwam en mij met zijn mollige handjes eer. klein langwerpig pakje overhandigde «Omdat het van daag Moederkensdag is De inhoud, een zilveren suikertan getje/zal me m'n hele leven duurbaar zijn. alleen reeds bij de herinne:ing aan dit tafereeltje. 's Middags aai: tafel had m'n man me gezegd dat hij met de kinderen af zou ruimen, en daarna gezamenlijk een wandeling gingen maken. Aldus had ik tijd om op mijn beurt mijn moeder te gaan huldigen. Vandaar mijn onver wachts reisje. Even voor het vertrek der trein werd ik uit m'n overpeinzingen, opge schrikt door het hijgend binnentreden van een heer en een dame van middel bare leeftijd. Beiden ploften tegenover elkaar neer op een bank. Even stilte... Dan He. He schalte- ke is me dat lopen I Mammie is er mos van. Ik glimlachte en keek eens iei- sluiks naar de grote flinke Mijnheer voor wie ik dacht dat deze woorden bestemd waren. Weldra echter bab belde Mevrouw verder «Maar schat- anwoord Peerke herhaalt het woor delijk aan den Bovenmeester. «Zeg te gen dien Meneer dat ik hem niet ken en bij vreemde niet op bezoek ga. (,£n ik heb een helen frank gekregen, om het goed te onthouden De pijp sputtert. De sigaar dooft uit. En de rug van den dokter is naar den haard gekeerd, waar de vlammen bij eiken windstoot vonkend^ oplaaien. De schemering komt vroeg, g/oeit tot donkerte. Men steekt geen licht aan. De mannen worstelen met hun gedach ten. En hun angst. Soms vallen een paar woorden in de holle stilte. Het vuur vonkt 'in den open haard. Maar buiten is het nacht geworden. Ook om liet kleine huis naast den .siniel. Als een lichtend oog priemt dc gele vlek van dat écne venster dóór don donkere. Strak staat daarboven de wenk brauw ran het lage dak. Het 00® staart. Er broeit onrust in het dorp. Maar 's anderendaags, bij het licht van een nieuwen morgen, is dat alle maal anders geworden. Er aarzelt zo waar een schuchter vroeg-lentczonne- ken aan de lucht. Dan leeft er nieuwe thoop in het hart van de mensen; hun Jblik is vaster, hun rug rechter en hun nek is stijver omwille van cèn nieuw besluit, dat in de kommervolle uren van den nacht gebaard rverd. Laat hem doen, den nietsnut. Vroeg of Iaat zal het wel Va blakke komen wat hij in zijn mouw heeft .Dan is het nog tijd om maatregelen te treffen. En de mensen begrijpen toch ook dat er, zelfs in de beste familie, al eens een scheef- looper voorkomt In het ergste geval

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 2