Het JLQ'jarig bestaan der middelbare en hogere Technische school te Aalst. PIERLALA EN OMSTEKEN. Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. BURELEN: Kerkstraat 9; Aalst Telef. nr. 24.114 P. C. nr. 881.72 8* Jaarg. 1,25 fr. het Nr. Donderdag 26 Juli 1951 Nummer 59 De Middelbare en Hogere Techni- sche School te Aalst herdenkt dit jaar haar 40-jarig bestaan. Deze school die onder het toezicht is geplaatst van Staat en Provincie is thans uitgegroeid tot één der voornaamste inrichtingen voor Technisch Onderwijs van het ge hele land. Zij telt twee duizend leerlin gen en omvat talrijke afdalingen waar in niet alleen geschoolde vaklieden worden gevormd, maar ook gespeciali seerde technici en technische inge nieurs. De Vakschool (Ca.t A3) heeft reeds duizenden geschoolde vaklieden in de mechanica en de eletriciteit aan de nij verheid geschonken, terwijl ook talrijke oud-leerlingen met succes een openba re bediening bekleden aan de Re^e van Telegraaf en Telefoon, de Maat schappij der Spoorwegen, de technische diensten van Ministeries, enz. Boven dien worden in andere afdelingen deT Vakschool leerlingen opgeleid in de textiel, de schrijnwerkerij, de meubel makerij en de modelmakerij. De Middelbare Technische School ((Cat. A2) :ormt technici in de con structie, de electriciteit en de textiel- kunde; ook zij zijn aangewezen zoovel voor de nijverheid als voor de open bare diensten. Talrijke interessante loopbanen als technisch bediende, la borant, candidaat meestergast, ateliers overste, enz. worden door oud-leerlin gen dezer afdelingen bekleed. Toen in l 933 de graad en het diplo ma van Technische Ingenieur wetttelijk werden erkend, werd in de schoot van de Technische School te Aalst, een Ho gere Afdeling of Bijzondere School voor Technische Ingenieurs opgericht (Cat. AI. De gediplomeerden van deze School zijn gespecialiseerd in de Me chanica en de Eleetirciteit, alhoewel in dc nabije toekomst ook andere specia lisaties hieraan zullen worden toege voegd. De Technische Ingenieur is in de moderne nijverheidsbedrijven de on middellijke en onmisbare medehelpei geworden van de Hoogeschoolinge- nieur. Hij is er echter niet mee te ver eenzelvigen, want terwijl de Hoge schoolingenieur vooral aangewezen is op de algemene directie van het bedrijf op de leiding van laboratoria of van spe ciaal wetenschappelijk onderzoek, is de Technische Ingenieur vooral de man van de eigenlijke uitvoering of fabrica tie. Zijn taak is niet te zoeken naar we tenschappelijke gegevens, maar wel ze te kennen en ze toe te passen in een concrete uitwerking. De studenten die in de Technische School te Aalst gevormd worden tot technici of Technische Ingenieurs krij gen evenwel geen eenzijdig technische ig. Zij mogen niet uitsluitend be- drijfsmensen zijn. Boven de techniek en de machines ataat de mens, de cultuurmens en de karaktermens. Daarom wordt aan de algemene ontwikkelnig en de zedelijke opvoeding van de studenten de groot ste aandacht besteed en vindt men op de programma's vakken als Neder lands, Frans, Duits en Engels, Letter kunde en Wijsbegeerte, Zedeleer en Zielkunde, Organisatie e>n Leiding. Naast deze drie grote dagscholen, omvat de Technische School te Aalst ook verschillende avondleeigangen. Hier woïdt lager. Middelbaar en Ho ger nijverheidsonderwijs verstrekt aan jongelieden, die alhoewel ze overdag reeds in de practijk staan, zich wensen te vervolmaken in hun vak en zich een degelijke toekomst willen verzekeren. Bij gelegenheid van haar 40-jarig jubileum wil de Technische School te Aalst publiek rekenschap geven van haar onderricht en haar opvoeding haar verwezenlijkingen en haar inspannin gen. Daarom richt ze een merkwaardi- ge tentoonstelling in, die op Zaterdag 28 Juli e.k. plechtig zal geopend wor den in aanwezigheid van talrijke bur gerlijke, kerkelijke en industriële auto riteiten. Ze is toegankelijk voor het publiek van Zondag 29 Juli tot en met Woens dag 8 Augustus, alle dagen van 9 tot l 2 u. en van 14 tot 19 u. (op 29 Juli: vein 15 tot 19,30 u.) Op het ogenblik dat men zich meer en meer bewust wordt van het uitzon derlijk belang van het Technisch On derwijs voor de ontplooiing van 's lands nijverheid, op het ogenblik «ha. iiv alle kringen de waardering voor het Onderwijs stijgende is, wil de expositie der Technische School te Aalst de pres taties tonen van haar studenten, niet al leen op zuiver technisch, maar ook op algemeen- cultureel gebied. Meteen wil ze aldus getuigenis afleggen van de bui tengewonen inspanningen die het Vlaamse land zich getroost en de vol waardige technische en algemeen men selijke opleiding van zijn jeugd te be vorderen, Belgie's economische wel vaart ten bate. Deze tentoonstellling zal de bezoekers in de gelegenheid stel len in de beste omstandigheden kennis te maken met deze jonge onderwijstak die voor de ontwikkeling van onze in dustrie een zo grote waarde blijkt te hebben en aan zovele jongelieden een waardevolle plaats in de maatschappij verzekert. DE RONDE VAN FRANKRIJK VAN UIT FRANKRIJK DOOR ONZE CORRESPONDENT TER PLAATSE. (Frankrijk 23-7-51). De ronde van Frankrijk, gezeten in een auto, volgen kan zeer interessant begerenswaardig zijn tot zo lang dat men het niet gedaan heeft. Eens dat men dat zo gezegd buiten kansje gehad heeft en de chauffeur is geen halsbreker MAARSCHALK PETAIN OP HET EILAND YEU OVERLEDEN ting van 18 Juni 1940 drukte Petaia I zijn mening uit dat een wapenstilstand (de enige hoop bood voor Frankrijk, i Eerste-Minister Paul Rynaud diende izijn ontslag in en Pétain volgde hem Ex-maarschalk Philippe Petain, eens'op. De volgende dag vioeg hij om vre- als held van Verdun het idool vande en later vestigde dc regering zich te Frankrijk, is Maandagmorgen op hetVichy, waar de nieuwe premier de der eiland Yeu overleden.pp de plaats waar .de republiek ontbond, hij tot het einde van zijn dagen moest Op 10 Juli vormde zich de Kamer blijven. van volksvertegenwoordigers, die Pé- Hij is 95 jaar oud geworden. Detain volledige machten verleende. Pe- laatste dagen was hij buiten kennis. tain riep de Franse Staat Petain overleed in een oud stenen het leven en benoemde Pierre Laval tot vice- ri» uuu i-iciK.il gebouw dat hem tot verblijfplaat, dien- P«".er en z,,n opvolger, men doet het niet ^dert zjjn gezondheidstoestand zo Bij de geallieerde landing in Zuid- ,o» g|ecj^ was geworclen hij niet langer j Frankrijk reisde hij naar de Duitse stad kon blijven in het fort Pierre Levée. j Sigmaringen. Pétain verbaasde dan de waar hij ongeveer 6 jaar gevangen had wereld door zijn verzoek om inreisver gezeten. I gunning in Zwitserland, langs waar hij Een woordvoerder van de West-duit- naar Frankrijk zou terugkeren zodra se regering gaf volgende jukte com- zijn land zou bevrijd zijn. Hij wist dat mentaar op het overlijden van ex hij zou berecht worden, maarschalk Petain «Een tragische fi- Zijn proces begon op 23 Juli 1945. guur, die Frankrijks welzijn nastreefde. I „Wegens samenzwering tegen de Staat maar die het slachtoffer van zijn tijd en verstandhouding met de vijand» was Iwerd Pétain op 15 Augustus 1945 ver- DE HELD VAN VERDUN 'oordeeld tot de doodstraf. Deze we:cJ r%- echter om reden van zijn hoge leeftijd Henn Philippe retain, eens clvlarc- chal de France en staatshoofd van de Vichy-regering was een van de meest omdat het beroep als sportjournalist zulks eist dan is het een karwei waar van men den eersten dag reeds den buik overvol heeft. Ik zal maar direct zeggen waarom Men volgt de rentiers op hoeveel meters Men weet het niet.fe Men wil wat dichter komen Toet., toet... en halsbrekers vliegen rakelings langs u voorbij. Eindelijk ziet men een renner... ene die plat Viel., de enige troost het is toch geen'belg Na een paar uur enkele achterblij vers.. defect... of ne klop van den ha mer... stof., dorst... men kent de bin nenwegen niet (als er zijn). Toch eens stoppen om te drinken... de natuur te bewonderen en... aan de toeschouwers te vragen hoe en in welke volgorde de renners gepasseerd zijn. Men zegt dat men Belg is en men vraagt hoe de Bel gen gepasseerd zijn Ah oui les Bei ges.. ze hebben er gezien... ze weten niet dewelke. Wie ze wel gezien heb ben Koblet, Bobet, Barbotin, Ge- miani, Bartali, Coppi en de gele trui. De rest kan hun weinig schelen. De fransmans zijn over het algemeen heel fier over hun ronde. Het is de hun ne.. het is de grootste sportgebeurtenis ter wereld; gans de wereld spreekt er van en uit alle landen zijn er specta- teurs. Rond 1 ur;on Bri' gouden Tcrans Op autos staat zijtj naam gedrukt... Op betonwegen staat zijn naam ge kalkt. Ze spreken stil of luid naar ge lang Louison gepresteerd heeft. De franse spectateurs die weinig of niet sportliefhebber zijn komen alleen maar kijken om het nummer van Bobet te zien. Wanneer ze in de vlucht dat nummer gezien hebben en aan hun ge- buur-spectateur nog eens gevraagd heb- Marie ZUIDAFFRIKAANSE STUDIEBEURZEN VOOR BELGISCHE GEDIPLOMEERDEN. De Katholieke Universiteit te Leu ven deelt mede ..De studenten die verlangen een var. de twee studiebeurzen te bekomen die door de regering van de Zuidafri- kaanse Unie ter beschikking werden gesteld van de Belgische gediplomeer den, die wensen hun studies voort te zetten of wetenschappelijke opzoekin gen te ondernemen aan een Zuidafri- kaanse universiteit, dienen recht- streeeks hun aanvraag te richten aan dc h. Verecken, Adviseur bij de Dienst voor Buitenlandse betrekkingen, minis terie van Openbaar Onderwijs, Resi dence Palace, Wetstraat 155, Brussel, vóór I September 1951. Het academiejaar in de Zuidafri- kaanse Unie neemt op 1 Maait een aanvang om te eindigen in de loop van November. Het bedrag van iedere beurs is vast gesteld op 200 pond. De Belgische re gering onderzoekt de mogelijkheid om tussenbeide te komen in de reiskosten der 'bursalen voor een bedrag van 15 duizend frank. De aanvragen moeten vergezeld zijn van volgende stukken I curriculum vitae; 2) getuigschriften van de acade mische overheid en van de professoren bij wie de belanghebbende heeft ge studeerd; 3)j een uiteenzetting over de studiën of de wetenschappelijke uiteenzettin gen die de candidaat wenst te onderne men in de Zuidafrikaanse Unie. en in dien mogelijk, de vermelding van de universiteit waar hij wenst te studeren: 4) foto. MINISTER VAN HOUTTE NAAR DE V. S. Vernomen wordt dat de h. Van Houtte, minister van Financiën, op I September e.k. naar Washington zal afreizen, waar hij de zitting van de gouverneurs van het internationaal va lutafonds zal bijwonen. De h. Frère. gouverneur van de Nationale Bank, zal de minister vergezellen. Het is mogelijk dat na deze zitting de h. Van Houtte. in een stad van de V. S. of Canada zal deelnemen aan een vergadering der ministers van Fini ciën. Landsverdediging en Buitenland se Zaken van het Vijflandenpact. WEDEROPBOUWLENING DERDE SCHIJF Bij de 64e trekking van de Lening tot Wederopbouw werden toegekend een lot van 1 millioen aan obligatie 604 der reesk 7497. Een lot van 500.000 fr. aan obliga tie 842 der reeks 9198. EF.RSTE SNEDE. Bij de 190ste trekking van de 1 ste schijf der Lening tot Wederopbouw werden toegewezen Een lot van I millioen aan obligatie Reeks 1378 Nr. 559. De andere obligaties van deze reek sen zijn uitkcerbaar aan 1.000 fr. omgezet in levenslange opsluiting. In November 1948 verslechte de omstreden figuren uit de moderne ge- zondheidstoestand van de maarschalk schiedenis van Frankrijk. (aanzienlijk. Hij las niet veel. af en toe Tijdens de eerste wereldbrand werdeen,^ook datf df fpieT ,hen\ b«£r8de: hij de cHeld van Verdun». jen hij schreef helemaal met. Hij ze. eens dat hij weimg voelde voor per- y. oor soonlijke gedenkschriften. <.Ze dienen Gedurende de tweede nam hij de leiding van de Vichy-rege ring op zich. Na de tweede wereldoorlog ver scheen hij voor het krijgsgerecht en werd van verraad beschuldigd. Hij moest zijn laatste levensjaren in de ge vangenis van het eiland Yeu slijten en overleed er op hoge leeftijd. Hij kende drie oorlogen met Duits land, en meer dan 100 Franse regerin gen. EENDRACHT DER FRANSEN MIJN ENIGE BEKOMMERNIS Op 25 April 1856 in een iandb<»u- Wersgeem te- C<*uchy-I«-T<**»; m Tel Noorden van Frankrijk geboren, maak te Pétain snel vooruitgang op diploma tiek en militair gebied tijdens de eerste en tweede wereldoorolg, om ten slotte te sterven, door zijn landgenoten als verrader veroordeeld. Toen Pétain iets vernam over de po gingen van zijn vrienden om hem te doen vrijstellen. schreef hij naar de toenmalige minister van justicie. André i de ben of het wel Louison was en ze een bevestigend antwoord kregen dan zijn ze content en hebben ze heel den tour gezien. De Fransen zijn over het algemeen heel tevreden omdat ze de Italiaanse ploeg netjes in doeken gedaan hebben. De taktiek der Italiaanse wieltjeszuigers van verleden jaar ligt hun nog altijd zwaar op de maag. Voor Coppi heb ben ze een medelijdende verontschuldi ging gezien, het tragisch ongeval met zijn broer. Alhoewel dat medelijden en die uit leg maar een beleefd heidsformuul is. Zonder dat accident was Coppi toch geklopt door Koblet. Koblet is immers de sterkste, de bes te Ge moet die vent zien rijden... Zien arriveren... Zien staan in sportkostuum Niettegenstaande dit alles zijn de fransen nog niet helemaal gerust, ze wantiouwen de Italiaanse renners... en ze spreken van de Alpen die aan den tour nog een heel andere wending kun nen geven. Bartali is er onder de Italianen nog de populairste en men heeft er meer bewondering voor dan voor Fausto. Hoe het komt weet ik niet... Ouder dom Karakter Dit alles hoort men wanneer de ron de karavaan en renners voorbij zijn en terwijl men in een of ander Bar» een geglaceerde citronade door een strooit- je zuigt. Men kan niet blijven luisteren en niet blijven ijskouden drank naar bin nen zuigen. De voituur in en verder., de renneis achterna. Men nadert de laatste volg auto's... men ziet reeds twee a drie renners samen., gewoonlijk met dezelf de truien, ploegmakers dus en... men nadert den arrivée. Aan den arrivée kan men dan langs de micro horen wie er zo juist binnen gelopen is en na enkele minuten stoten en stampen verneemt men dan toch wi< de etape gewonnen heeft. (Vervolgt) PIERLALA- Hoewel mij bewust van de diensten die ik mijn land heb bewezen wens ik niets voor mezelf. \&at mij betTeft. ik heb mijn persoon aan de natie opgeof ferd. en de eendracht onder de Fransen is mijn enige bekommernis. Van zijn prilste jeugd op de ouder lijke hoeve te Cauchy-!a-Tour af wenste Pétain zijn land al soldaat te dienen. Na bij de Jezuieten te hebben gestu deerd, ging hij naar Saint Cyr. Bij het uitbreken van de eerste wc- Idoorlog was hij 58 jaar oud en ko lonel. Daar Pétain uiterst goed met de troepen kon omgaan en de gave bezat, de juiste tactkche zet op het geschikte ogenblik te plaatsen, steeg hij snel in graad. Hij behield Verdun door het oprichten van een plaatselijk bevoorra- dingssysteem en een verkeersnet voor vrachtwagens, dat tijdens de bevrijding van Frankrijk in 1944-45 op grotere schaal werd nagebootst. 1917 werd hij tot bevelhebber van het Franse leger bevorderd en een week. na de wapenstilstand, tot maarschalk. Hij was toen 62 jaar oud. Hij huwde twee jaar later Eugenie Hardon. Zijn vrouw heeft hem nooit verlaten. Tijdens zijn gevangenschap leefde zij in het dorp Port Joinville op het eiland Yeu. DE TWEEDE WERELDOORLOG Pétain verHet Frankrijk voor het eerst in 1925 om de Riffen-opstand te dempen in Marokko. Als chef van de Franse troepen bracht hij Abd el Krim de genadeslag toe. Daarna werd hij herhaaldelijk naar het buitenland gezonden als Frans ver tegenwoordiger. Hij nam na de Stnvis- ky-af faire in 1934 het ministerie van Oorlog was in het cabinet Gaston Doumergue. In 1939 werd hij tot ambassadeur van Frankrijk in Spanje benoemd. En kele maanden later, bij de Duitse inva sie in zijn geboorteland, werd Petain naar Parij* teruggeroepen als vicc-pre- mier en militair adviseur. Tijdens de historische cabinetszit- gewoonlijk om veel goed te zeggen over zichzelf, en kwaad over anderen». DE ONDERHANDELINGEN TE KAESONG De onderhandelingen voor een Ko- reaans wapenbestand te Kaesong wor den hervat. De UNO-onderhandclaars die voor raadpleging met generaal Ridgway naar Tokio waren gevlogen, zijn Maandagavond in het vooruitge schoven UNO-kamp bij Moensan runtrkcT'd De -mtc ïrBtt die ewrn dé wëstenjke wereld stelt is. ot cfe i den bij hun eis zullen bijven de terug trekking der buitenandse troepen agenda te plaatsen. Zoals men weet heeft de UNO-af- vaardiging geweigerd deze kwestie in overweging te nemen omdat dit een politieke aangelegenheid is en zij al leen bevoegd is om militaire zakan te bespreken. De vooruitzichten op een tegemoetkomende houding van de kommunisten zijn echter niet erg be moedigend. Uit een Dinsdag door radio Pjong jang naar voren gebrachte eis bleek, dat de noordelijken opnieuw zullen aandringen op de terugtrekking van de buitenlandse troepen. Het radiostation beweerde dat de geallieerden die eis niet willen inwilli gen om Zuid-Korea te hunnen voorde le te kunnen exploiteren en wees er op dat de kwestie van terugtrekking der buitenlandse troepen onverbrekelijk verbonden is met handhaving van de eer en de onafhankeHjkbeid van Korea. In de uitzending van radio Pjong jang heette het dat alleen terugtrekking van alle buitenlandse troepen het ge vaar kan voorkomen van het uitbreken van een derde wereldoorlog. De kommunistische radio beweerde weer eens dat de Zuid-Koreanen de oorlog waren begonnen en dat zij zulks wellicht niet zouden hebben gedaan, indien zij zich niet verzekerd hadden geweten van Amerikaanse steun AANWERVING VAN LEERLING-PILOTEN VOOR DE LUCHTMACHT Tijdens de maanden Augustus en September zal er te Brussel een examen gericht worden ter aanwerving van leerling-piloten. De houders van een diploma vaa hoger middelbare studiën of van tech nische studiën categorie A2 dienen de theoretische proeven niet af te leggen doch slechts deze van Medische en Physische aard. Een groot gedeelte der leerlingen zullen in de mogelijkheid gesteld wor den tijdens het tweede halfjaar 1951, hun vlieglessen in de V. S. of in Cana da voor tet zetten. Alle inlichtingen kunnen gcdaaiï worden aan de Generale Staf de* Luchtmacht Hogere Directie Oplei ding en Training Daillyple*n tfl Brussel..

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 1