MEN zegt..., fluistert de boze tong Diocesane Bedevaart van het Bisdom Gent naar 0. L. Vrouw van Lourdes PIERLALA EN OMSTREKEN. iVerschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. BURELENKerkstraat 9, Aalst Telet. nr. 24.114 P. U. nr. 881.72 8* Jaarg. 1,25 fr. het Nr. Zondag 12 Augustus 1951 Nummer 64. VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) De Bond zonder Naam... De Bond zonder Naam. over dewel ke Gij wellicht reeds gelezen of ge hoord hebt, zendt als spreuk voor de maand Augustus de wereld in MEN ZÉGT.. FLUISTERT DS BO ZE TONG, er het volgend commen taar aan toevoegend Wie is Men» Hoeveel verhollen praatjes en bet- richten hebt u niet horen aankondigen door het niets zeggend MEN zegt.... Wie is dat MEN Als ge dat navraagt komt u meestal tot de conclusie, dat MEN eigenlijk NIEMAND is. Het is verzonnen, opzet telijk de wereld ingezonden om iemand te benadelen. Of is 't een verkerd be grepen of verdraaide waarheid, die van hand tot hand is gegaan en onherken- baar verminkt is geworden. Hoeveel kwaad stichten deze praat jes, hoeveel leed brengen zij ter we reld, hoeveel loopbanen, hoeveel le- vens worden er door gebroken Vertel geen verhaaltjes verder, die beginnen mét «MEN zegt... Wij stellen u op onze beurt de vraag, •beste lezers en lezeressen WIE is «MEN» Gij allen, zowel als wij, hebt mis schien reeds persoonlijk aan de lijve ondervonden, of hebt ten minste bij andere reeds kunnen vaststellen wat het te betekenen kan hebben als MEN., dat of dat vertellen gaat omtrent een persoon, een koppel, een gezin, een fa- MEN... vertelt nooit, maar NOOIT GOED van iemand, doch immer KWAAD. MEN is de niet geschreven NAAM LOZE BRIEF waarin de ongekende man of vrouw zonder naam, die MEN heet, zijn of haar gal uitspuwt om zijn evenmens, die onschuldig is, te bevui len, te bekladden, in zijn eer en reputa tie te lasteren. MEN is het VENIJNIGE VLIEGEN DE WOORD over hetwelk niemand dej bakkes verantwoordelijkheid wil op zich ne- willen verstoppen, men, maar dat lustig de wereld wordt J MEN ZEGT behoort niet tot onze ingezonden en dat helaas, toch zoveel woordenschat omdat wij ingang vindt ook soms bij verstandige ALS HET MAAR TEGEN» IS Het is een eigenaardige handelwijze die de communisten er op nahouden. In al de landen en bijzonderlijk in de West Europese landen die eenmaal door de Nazi's bezet waren, zijn de communisten geweldig «wit». Zij eisen voor hen alleen de eer cp van het ver zet en, al diegenen die na de bevrijding geen communist werden (wat ze binst de bezetting waren heeft geen het rrurv ste belang) worden als «zwart» bestem peld. Omdat ze voor de sovjetrepubliek zijn moeten ze tegen iedere koning zijn en bijgevolg was Koning Leopold 111 ook ne «Zwarte». Het is ten andere opvallend dat zij Kwaadsprekerij vlijmt snerpende wonden... die hem daarom ten onder willen of hem althans schaden of benadeligen willen. Wat MEN vertelt wordt in ie der geval de wereld ingezonden om ie mand te benadelen nooit of nooit om iemand te bevoordelen 1 MEN vertelt meestal en liefst iets waar een schijn van waarheid rond £ie uit Juitse concentratiekampen zweeft of rond zweven kan. Die schijn >0f J^tse gevangenissen gekomen geeft waarde aan wat MEN vertelt en zijn en na hun° bevrijding nog relaties zal het vertelde zoveel te gemakkelij ker ingang doen vinden ook bij onvoor ingenomen personen. Daarom juist is het zo nadelig wat MEN vertelt. Die schijnwaarheid maakt dagelijks hon derden slachtoffers, breekt dagelijks honderden levens, brengt dagelijks on min in goede huisgezinnen, veroor zaakt dagelijks broodroof, breekt loop banen. Hebt gij een geweten Tot elke van onze lezers en lezeres sen stellen wij de vraag Hebt gij een geweten Wij ant woorden in uw aller plaats JA... Wij hebben allen een geweten en daarom zullen wij nooit praatjes de we reld inzenden die aanvangen imet MEN zegt... MEN ZEGT behoort niet tot onze woordenschat omdat wij tegenover wie ook recht vaardig en openhartig we zen willen. MEN ZEGT behoort niet tot onze woordenschat omdat niet willen meedoen achterklap en eerroof. onderhielden met een of andere mede gevangene die er nu communistische theoriën op nahoud dat die oud gevan genen, alhoewel nog £~ent communist, toch anti-Leopoldisten n velen antir koningsgezinden geworc n zijn. De communisten moeten een speciar le opleiding ontvangen hebben om hun verderfelijke en revolutionaire op vattingen te propageren en te doen slikken. Nog een voorbeeld Het Duitse volk is ten dele ten onderg.gaan door een blindvertrouwen m diet -.tor Hitier en nu nog boet het duits-, volk die ven blindheid. En toch... weeral is éën duizendkop pige oostduitse jeugd 1 <-reid om op te marcheren voor de dic|\tuur. Het wereldfestival de, jeugd in Oost Berlijn heeft in alles g|:iikenis met de manifestaties der Hitler eugd van voor enkele jaren. Alleen di verschil is er dat ze nu opmarcheert voor dictator Staün waar het vroegi voor dictator ij Hitler was. 'I.9B in J Wat de communisten Jiier met hamer sikkel bedreigen en •ekampen, ver iet dezbiii-^ j symbo'^n e MEN ZEG T behoort niet tot onze dedigen ze met woordenschat omdat wij met fc de verantwoordelijkheid j gordijn en in de rusens^ie sector van op ons willen nemen van Berlijn. hetgeen wij zeggen over Zij die hier weeklagen, omdat onze medemensen, overig^en geld hebben zoals de kapitalisten, vriend en ook over vijand, kunnen tien millioen cjollar uitgeven MEN ZEGT behoort niet tot onze aan een wereld festival der jeugd en woordenschat omdat wijbeschikken hier ook over ontzaglijke geen lafaards willen zijn!SOmmen geld om hunne communisti- die zich achter het mom- sche propaganda met alle mogelijke der naamloosheid MEN is misschien de GEWEIZEN VRIEND of VRIENDIN, die om welk- danige re'denen afgebroken heeft met iemand inzake vriendschapsbetrekkin gen en die aldus ingewijd is. in sommige intieme zaken, die dan, verdraaid wor den de wereld ingezonden waar zij een totale verkeerde indruk maken en de betrokken personen in een volstrekt vals daglicht komen te stellen. MEN is NIEMAND en.... NIEMAND is te vrezen als niet één omdat wij hem niet bij de tong, bij de vuiltong kun nen nemen en hem loon naar vérdiens ten schenken. Wat vertelt... Men Nooit vertelt hij de waarheid, daar voor is hij te laf Hij schuilt zich onder het kleed der naamloosheid; kleed dat «Men» heet en dat ieder past Indien «MEN» de waarheid niet ver telt, vertelt hij leugen. Doch er is leu gen en leugen. De leugen door «Men» vertelt schaadt en breekt. Zij benade- ligt en kan zeer dikwijls de oorzaak we zen van ondergang en onbeschrijfelijk leed. MEN vertelt wat verzonnen, wat uit gevonden is door slechte mensen, door personen die hun evenmens om welk- danige redenen benijden misschien .pbouwend werk willen verrichten in de wereld, omdat wij zelfs indien wij weten dat iemand buiten de schreef is gelopen alles zullen trachten weer goed te maken... omdat wij wil len het kwaad minimalbet- ren en niet vergroten... wetende dat ook wij, als mens. vallen en hervallen. Wij willen opbouwers en geen afbrekers zijn en daarom behoort MEN ZEGT niet tot onze woordenschat Vaders, Moeders, Opvoeders... Vaders, moeders, opvoeders en op voedsters allerhande en op alle plaat sen op U rust een zware plicht. Nooit zult gij mededelingen aanho ren die aanvangen met MEN zsgt... Onmiddellijk dient gij de verantwoor delijkheid te laten opnemen en namen te eisen In het hart, in het gemoed van onze opvoedelingen zullen wij dat recht vaardigheidsgevoel weten te prenten waaruit het zelfsrespect zal geboi worden en de openhartigheid dat nooit toelaten zal dat onze opvoedelingen MEN ZEGTtot het "hunne nemen OPVOEDER- HEILIGSCHENNENDE DIEFSTAL IN KATHEDRAAL VAN SI EN A Gouden en met edelstenen bezette deksel van relikwieschrijn van H. Franciscus geroofd. Voor de tweede maal in twee eeu wen werd de schat van de Kathedraai van Siena geroofd. Dieven zijn het Oratorium waar de schat bewaard wordt binnengedrongen en liebben het rijk versierde en met edebtenen ingelegde gouden deksel van echter teruggevonden. het relikwieschrijn van de h. Franciscus meegenomen. Zij hebben eveneens getracht een deel van het edel metaal vervaardigde mozaiek van de wanden van het Ora torium weg te nemen. De diefstal werd gisterochtend ontdekt door een priea ter, die het Oratorium opende op het verzoek van een vrouw, die speciaal verlangde te bidden voor haar zieke vader. Het Oratorium woidt normaal en kel "s Zondag.- geopend. De schat werd een eeiste maal geschonden in 1730 tolen voorwerpen werden toen middelen door te voeren, De woorden en de handelingen der communisten dien eiken dag voor ons nieuwe vraagtekens oprijzen en we vra gen ons af hoe is het mogelijk Waar halen ze de middelen en ziet de massa dan het onlogische van heel dat communistisch gedoe niet in Wat de communisten hier verbran den, aanbidden ze elders Wat de communisten prediken ver loochenen zij door hun daden Dat de communisten achteruit boe- Ten in de landen waar er nog vrijë stemburelen zijn is een feit. •Dit is troostend omdat het een bet- vijs is dat er toch nog mensen bestaan die kunnen redeneren. Toch schijnen er nog tal van mensen te zijn die de gave van zei f-red enen n; verloren hebben. Tengenover verstandige mensen moet men aan geen anti communisme doen. Die mensen zijn of worden anti communist. Oorzake de onkomekwente houding der communisten zelf. Nu hoor ik U opwerpen: Er zijn toch nog tal van mensen die kwestie ver stand verre van slecht bedeeld zijn en toch overtuigde communisten zijn Dat er onder de communisten ver standige mensen zijn, neem ik aan. Overtuigde da's een andere zaak. Ofwel zijn die verstandige com munisten profiteurs; ofwel is het waar dat eenmaal een vooraanstaande com munist geworden men nog onmogelijk uit die communistische netten losgev- raakt zonder aan ernstige gevaren te worden blootgesteld. Het moet het een of het ander ook wel het een en het ander zijn. Het is onmogelijk er een andere steekhoudede uitleg aan te geven. Wat hebben de communisten al op gebouwd Integendeel, hebben ze niet altijd nu nog alles goedgekeurd en gesteund wat tegen iets is Begeert gij de sympathie en de steun der communisten begin dan met te gen iets te zijn. Zijt tegen al wat ord> is. tegen rust en eendracht. VAN 1 TOT EN MET 9 AUGUSTUS, i En wie zou het onze bedevaarders (Vervolg en slot). durven kwalijk nemen, dat ze de voA- A1 de bedevaarders waren uitgeno- j genden morgen tijdig op de aangewe- digd om de H. Mis bij te wonen aan de zen plaats waren om er eetvs een dagje Grot Zaterdag 4 Augustus te 7 u. Het uit te glippen en kennis te maken met was Z. H. Exc. Mgr. Calewaert die ze de prachtige streek de hoge Pyrencëen. opdroeg. En onze bedevaarders, zowel Gods natuur bewonderen van deze zieken als gezonden, waren op hun post'door O. L. Vrouwke uitverkoren plaats en communiceerden met grote gods- j is ook bedevaarten. Gebruind door de vrucht. zon, innerlijk voldaan, «liepen ze dien Te 9 u. was de Rozenkranskerk nok- nacht de slaap der rechtvaardigen, ol gelopen voor de plechtige Requiem I Maar de verpozing wa- van korten mis, opgedragen voor al de overleden duur. Na de communiemis in de Rozen- bedevaarders en weldoeners van kranskerk werd verzameling geblazen het Diocesaan werk der bedevaarten aan de ingang van de kruisweg op Dins- Lourdes. Hoogeerwaarde Heerdag 7 Augustus. Met groepjes, geleid Vicaris-Generaal De Keeiamaeker cele- door een priester, al biddend en zin- breerde de H. Mis, Monseigneur Cale- gend, kilommen zij moedig van statie waert had plaats genomen in het hoog- j tot statie, om allen verenigd het misof- koor, de schola van St. Niklaas ver- fer bij te wonen aan de Xlle statie, zorgde op perfekte wijze de voorzang i In een korte maar passende toe- onze pelgrims zongen diepmee- spraak behandelde de predikant van voelend de liturgische gezangen mede. de bedevaart het thema Het kruis is Hierop ging het in groep, luidop bid-1 onze hoop Een machtige groep van dend, het geleid bezoek aan de Paro- .vijftien honderd bedevaarders ging van chiekerk voor het verdienen van de Jut- daar in de grootste orde naar de twee bileumaflaat en aan het monument van overblijvende staties en trok biddend onze dierbare doden, op het kerkhof, de Basiliek binnen voor de voortzetting waar Z. E. H. Deken Vanovermere een'van het verdienen van de Jubileumaf- passende toespraak hield over de de laat. Een schone plechtigheid die ten dood» van ons christelijk standpunt uit volle 3 u. duurde. gezien. Sterven is voor ons gelovigen I En in de vroege namiddag vertrok geen katastroof, maar sterven is leven de blauwe trein om over de Mont-St- bij de Schepper van het heelal en zijn Michel en Lisieux hun haardsteden te .lgoede Moeder. vervoegen. De frisse groep V.K.S.J.-ers De verdere punten van het program- behoorde tot de vertrekkenden. ma voor die dag, gebeden aan de ba-1 Ons «overblijvenden is nog enkele den, aanbiddingsuur van het H. Sacra-1 uurtjes respijt gegeven. Onze mensen ment in de Basiliek, de Sacraments- en beginnen ook aan het vertrekken te kaarskensprocessie werden stipt door denken, aan wat ze nodig hebben voor onvermoeibare bedevaarders bij- hen zelf en de familie. De resterende gewoond, 's Avonds was deze dag voor centen worden nog even nageteld, vlug hen rijkelijk gevuld en mochten ze te- nog een magazijn binnen om iet; wat vreden over de geleverde prestaties waarlijk vergeten was, in der haast zich te rusten begeven onder Gods ze- avondmalen en dan allen samen nog- «rr» m-iiw- krachten op te doen maals en voor de laatste maat dit «aai. voor de schone dag. die morgen volgen vuriger dan ooit de kaarskensprocesoe u. meedoen. Want morgen gaan we terug ln Lourdes valt er ogenschijnlijk geen naar ons dierbaar Vlaanderland. onderscheid te maken tussen de Zon-1 Wie was het. die eens zegde Par- dag en de dagen van de week. Maar tir, c'est mourir un pen Niemand be- deze Zondag 5 Augustus werd voor I ter dan onze bedevaarders voelen dit het Bisdom Gent een zegen en de hoog- aan, wanneer zé voor het af;cheid aan dag van de Bedevaart. de grot staan, en geen enkele «buiten- Te 8 u. 30 droeg Z. H. Exc. Mgr. staander kan zich inbeelden wat ei op Calewaert de hoogmis op, die deze dat ogenblik, in hun ziel omgaat. Hier maal een speciaal karakter droeg. Omhebben ze, volledig gerukt uit hun da- aan het verlangen van Zijn Doorluch-gelijkte zorgen en beslomeringen, on- tige Hoogwaardigheid te beantwoor-der degelijke leiding, enkele dagen bij' den werd deze Pontificale Mis tevens Maria doorgebracht. En nu komt het een H. Mis met Algemene Communie, uur van afscheid. Ze gaan terug naar Moet ik U zeggen dat deze massabeto- hun land, hun familie, hun zorgen, ging diepe indruk maakte op ons zelf Maar kracht hebben ze geput om voor- en op al de buitenstaanders taan. met de hulp van hun Hemdmoe- Na de H. Mis volgde voor ieder van der hun dagelijks kruisje te dragen. Be- ons een aangename verrassing. Nauwe- ter zijn ze geworden en dat ww ook lijks had Monseigneur zijn zegen gege- het doel van de bedevaart. Met ont- ven of Z. H. Exc. Mgr. Théas, Bisschop roerde blikken kijken ze nog even naar van Tarbes en Lourdes, besteeg de het wonderbeeld in haar nis, schoor- kansel. Dat was zo plotseling gebeurd,1 voetend treden ze één na één de grot dat wij allen aanvoelden dat er iets ge- binnen, .kussen vroom de voet van wichtig gebeuren zou. En werkelijk we .Massabielle en murmelen tot weder- hoefden niet lang te wachten. Aan on- ziens. Nog een laatste dronk aan de ze Geestelijke Directeur Z. E. H. De- bron en hun kruikje wijwater in de "j i ^t^^lken Van Bossuyt. werd de welverdien- hand gaan ze naar hun hotel, naar de ten dele of totaal van Ere-Kanunnik toegekend trein, naar huis. •oor de sinds 20 jaar bewezen diensten Straks wanneer ze door het coupé- aan de Bedevaart. De vereremerkte raampje nog een glimp van de grot zul- kreeg het diploma, camail en zeer len opvangen, zullen ze ingekeerd en mooie borstkruis zelf uit de handen vanontroerd plaats nemen en met gloot M°r. Théas. Het was ontroerend stil in verlangen aan de voorbije dagen en deze grote Basiliek, wanneer Mgr. Cale- Moeder terugdenken. Stoor ze niet A. waert dankte om de grote eer die aan U. B. maar laat ze spreken met Moeder de Geestelijke Bestuurder ter beurt: F.n naar gelang de trein huiswaarts viel en Hij zelf zijn fierheid en dezenjdt, wordt een nieuw verlangen in van al de bedevaarders uitdrukte over hen wakker. Ze denken aan de hunnen, de toewijzing van deze titel. En een nieuwe vreugde maakt hen ge- Aan het gekroond beeld van O. L. lukkig. Het blijde wederzien thuis. Vrouw op de Esplanade eindigde deze' De nacht is voorbij. Het douane be- schone plechtigheid en konden onze zoek eveneens. In elk itation stappen bedevaarders, voor éénmaal wat vrij bedevaarders uit. Kleiner en kleiner laat. de koffie gebruiken in hun onder- j wordt onze groep en daar is Gent. scheiden hotel. Terminus. De laatste stappen af. De Avonds, na de gebruikelijke oefe- grote vacantiebedevaart van het Bis- ningen te Lourdes voor al de bedevaar- dom Gent is weer eens voorbij. Nog ders, de nachtaanbidding voorbehoe den aan het Bisdom Gent. Het Meditatieuurtje, ik zeg uurtje, want zoals het werd geleid door Z. E. een groet, een laatste afscheid, en wc zijn alleen. We zouden ondankbaren zijn moras ten wij bij het einde van dit beknc pte H. Deken Vanovermere. was de tijd verslag geen woord van dank neerpen- toch zo spoedig verstreken, deed ons nen. zoals tevens de Geestelijke "Direc- dieper in onze ziel kijken, gaf ons een teur het zegde bij het afscheid aan de veel klaardere blik over sommige pro- grot, voor diegenen die hun b«v te krach blemen als daar zijn familie, schoolden hebben gegeven voor het welslagen en priesterroepingen. |van deze model-bedevaart. Wij ver- Aan de nutting van de Middernacht- noemen-- Z H.Exc. Mgr. Calewaert. H. mis naderden dezelfde scharen ter H. E. H. Vicaris-generaal, lde gee'tclijke Tafel om tijdens de tweede mis, de en mr.teriële leiding, predikant, schola. I dankmis, hun vermoeidheid en >ape- dokters, verpleegst ers en brancardiers. Maar... pas op Als ze ooit de baaslrigheid weg te zingen door tal van pas- En U ook be .te 'ne Vvaarde n. wees dan alleen voor hen sende Marktliederen uit onze V a.onvc schone dagen, die wii sa; PIERLALA- 1 en vrome Liederenschat. brachten. de nen door

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 1