PAUS PlUSX'i WEKT OP TOT HET ROZENKRANSÓEBEP PIERLALA EN OMSTREKEN. BURELENKerkstraat 9, Aalst' Telet. Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. 24.114 P. C. nr. 881.72 8* Jaarg. 1,25 fr. het Nr. Donderdag 20 September 1951 NIEUWE ENCYCLIEK VRAAGT BESCHERMING DER H. MAAGD VOOR ALLEN DIE LIJDEN TOT VERSTERKING VAN DE VREDE raus Pius XII heelt aan de Bisschop pen van de gehele wereld een nieuwe encycliek gezonden, waarin Hij hen vraagt de gelovigen aan te zetten, ge durende de maand October met her nieuwde ijver het rozenhoedje te bid den, om met de voorspraak van de H. Maagd, van de Heer betere tijden af te smeken voor de Kerk en de mensi heid. De Paus herinnert er aan dat Hij ge durende Zijn gehele pontificaat voort durend de bijstand van de H. Maagd Maria heeft afgesmeekt en Hij raadt de gelovigen aan de H. Moeder Gods in hun gebeden te vragen dat weer «een ware vrede, steunend op recht vaardigheid, moge heersen voor de en kelingen, de gezinnen, de volken en de naties Pius XIl spoort de gelovigen even eens ertoe aan, te bidden voor al de genen, die lijden, inzonderheid voor dc gevangenen, onder wie zich zoveel le den van de geestelijkheid bevinden die voor hun trouw aan de Kerk vervolgd worden. Gij allen, eerwaarde broeders,kent de droeve omstandigheden van deze huidige tijd zo begint de Paus de we- reldbrief, welke Hij naar aanleiding van het feest van Onze Lieve( Vrouv van Zeven Weeën, tot de bisschoppei van de gehele wereld heeft gericht. «De broederlijke eendracht aller vol ken, die sedert zo lang reeds is verbro ken, is niet overal hersteld en overa' zien wij hoe de gemoederen door haal en naijver worden vertroebeld. Nog steeds hangt de bedreiging van nieuwe bloedige geschillen de volken boven het hoofd. Daarbij komt nog die ge weldige storm van vervolgingen. dit reeds zolang tegen de kerk heeft ge woed en die haai door laster en leed allerhande, waarbij niét zelden he bloed der martelaren heeft gevloeid zo smartelijk heeft beproefd. Vervolgens veroordeelt de Paus de geweidaden, waarvan de gelovigen in sommige landen het slachtoffer zijn er die er op gericht zijn hen hun geloof te doen verzaken en zich af te scheiden van de Katholieke Kerk. Hij veroor deelt tevens de «onrechtvaardige cam pagne welke overal door de goddelo- zen tegen de onschuldige kinderzielen wordt gevoerd en verklaart dat de gelovigen tegenover de gevaren en de kwalen, waaraan de mens is blootge steld, blijk moeten geven van verdub belde ijver in het gebed. Hij beveelt de Bisschoppen aan er over te waken, dat de gelovigen zich ter gelegenheid van de a.s, maand October zouden wij-, den aan het godvruchtig bidden van de Rozenkrans om de voorspraak van de Heilige Maagd te bekomen. Niet door geweld, niet door de wa pens, noch door de menselijke macht, doch wel door de goddelijke hulp ver kregen door middel van deze gebeden, zal de Kerk, sterk als David met zijn slinger, onvervaard de helse vijand trotseren en tegen hem de woorden herhalen van de herdersknaap «Gij komt tot Mij met degen, lans en schild, doch ik treed u tegemoet uit naam van de Heer der Heirschaien De Heilige Vader besluit zijn we- reldbrief met de wens dat de H. Maagd Maria, onder de drang van de gebeden der gelovigen van de Almachtige moge bekomen «dat de haat en de naijver, bron van allerlei tweedracht en onheil luwen, dat de vrede, de werkelijke, rechtvaardige en oprechté vrede op nieuw over de enkelingen, de families, de volken en de landen moge stralen, en dat uiteindelijk, wanneer de rechten der Kerk gevrijwaard zullen zijn, zoals het hoort, weldoende invloed ongehin derd de harten der mensen binnendrin gend ook de verschillende maatschap pelijke standen en het openbaar leven zelf moge doordringen, de volken broe derlijk moge verenigen en hen leiden moge naar die voorspoed, die de rech ten en plichten van ieder mens be-' paalt, verdedigt en ordent, zonder ver - i ongelijkrng van wie ook, zich steeds verstevigend door de algemene samenJ werking. De Paus beveelt vervolgens gans in het bijzonder aan te bidden voor al de genen, die lijden in de gevangenissen en concentratiekampen, waar zich bis schoppen bevinden, die ver van hun diocees blijven. Eenvoudig, aldus de Heilige Vader, «omdat zij heldhaftig Gods heilige rechten hebben verdedigd evenals die van de Kerk en van de zo nen, vaders en moeders, die uit hun hardst-eden werden verdreven en in vreemde streken een ellendig bestaan moeten leiden De Heilige Vader be veelt deze ongelukkigen aan in de be scherming van de Heilige Maagd en geeft tot besluit aan allen Zijn Pause lijke Zegen NIEUWE WEDDESCHALEN IN HET LEGER KONINKLIJK BESLUIT MOET ZE BEKRACHTIGEN Door het Ministerie van Landsver dediging werden nieuwe weddeschalen uitgewerkt voor alle beroepsmilitairen, officieren en soldaten. Deze nieuwe weddeschalen zullen weldra door een Koninklijk Besluit van kracht worden gemaakt. Het oude stelsel vertoonde sommige ongerijmdheden, waaraan men getracht heeft een einde te stellen. Het recht op een standplaatstoelage, evenals de in houding voor huisvesting van onge huwde militairen van lagere rang wordt afgeschaft. De toelage voor speciale functies, die in de praktijk moeilijk konden vastgesteld worden, zal vervangen worden door een weddeverhoging voor gedane studies. De functies die de hoedanigheid van specialist vereisen zullen als volgt wor den vastgesteld hooggeschoolde spe cialisten jaarlijkse premie van 14,400 fr.geschoolde specialisten jaarlijkse premie van 7,200 fr.; halfgeschoolde specialisten jaarlijkse premie van 3.600 fr. (inzonderheid bestuurders van pantserwagens)^ De reserveofficieTen, 'die gedurende hun actieve dienst tot onderluitenant bevorderd worden, ontvangen een jaar lijkse wedde van 43,200 fr. De nieuwe barema's voorzien twee jaarlijkse verhogingen van 6.000 fr. ir officieren, 1.800 fr. voor onder officieren en 700 fr. voor korporaals en soldaten. Voor de officieren zijn de aanvangs- wedden vastgesteld als volgt onder luitenant: 76.000 fr.luitenant: 80.000 fr.; kapitein: 118.000 fr. (na 10 jaar dienst); commandant 138.000 fr. (na 15 jaar dienst) majoor 186.000 fr. (na 20 jaar dienst) luitenant-kolo nel 218.000 fr. (na 25 jaar dienst) kolonel 260.000 fr. (na 30 jaar dienst) Voor een sergeant bedraagt de aan vangswedde 50.000 fr.en hij kan gaan tot 85.000 fr. als adjudant 1ste klas- ra 30 jaar dienst. Beroepsmilitairen gaan van 42.000 tot 51.100 f. na 26 jaar dienst en de korporaals hebben 1,200 fr. meer per jaar. Tenslotte werden er enkele onveran derlijke wedden vastgesteld 325.000 fr. voor een generaal-majoor 350.000 fr. voor een luitenant-generaal; 76.000 fr. voor een aalmoezenier 2de klasse; 98.000 fr. voor een aalmoezenier 1ste klasse; 124.000 fr. voor een hoofdaal moezenier; 30.000 fr. voor beroepssol daten onder de 21 jaar. WIE HOUDT VAN CABARET ko- me naar de St. Martii7uszaal op Zon dag 23 Sept. te 6 u. 30. De schoonste cabaretnummers op toneel... de fijnste dranken aan 't buffet. KOMMUNISTISCHE BESCHULDIGINGEN. WAT ZUN ZE WAARD Om de juistheid onzer bewering uitj ons vorig artikel, zoals we-beloofd had- J den. te staven, volgt thans een mede deling van het Russisch persbureau Tase Volgens dit bureau meldt is op Maandag 10 September 1.1. te Boeka rest een proces begonnen tegen tien personen, onder wie drie bisschoppen en drie priesters. De beschuldiging luidt, aldus voor noemd persbureau spionnage voor Engeland, de Ver. Staten en het Vati- caan. De beschuldigden hebben, volgens een mededeling langs de Radio, natuur lijk bekend. Mgr. Paha, katholiek Bisschop van Timisoara zou, volgens Tass, voor de rechtbank verklaard hebben dat hij in dertijd nauw contact onderhield met de Duitse Dictator Hitler, ten behoeve van Caesar Oregino, de vroegere pau selijke nuntius te Berlijn. Zijn connec ties met Hitier moesten echter volko- :n geheim blijven. Alles samen komt de beschuldiging dus hierop neer 1 Connecties met Hitier. 2) Spionage voor het Vaticaan. 3) Spionage voor Engeland. 4) Spionage voor de Ver. Staten. Laat ons deze beschuldiging eens nader onderzoeken. Laat ons maar aannemen dat die Kath. Bisschop connecties had met Hit- Ier en dat hij hierdoor mededelingen kon verschaffen aan de Pauselijke nun tius te Berlijn. Is zulks dan zo n mis drijf Had Rusland zelf nooit connecties met Nazi-Duitsland Hoe legt men dan het accoord uit tussen sovjet-Rus- land en Nazi-Duitsland Die Kath. Bisschop verstrekte mede delingen aan de Pauselijke Nuntius te Berlijn. Welk mi-dr^b-rHd^ J Waarom stuurt het Vaticaan afgevaardigden naar de verschillende landen Is het niet opdat het Vaticaan, langs de Nun tius om, zou op de hoogte gebracht worden over de toestanden die de Kerk aanbelangen Vanaf het ogenblik dat een land di plomatieke vertegenwoordiging vanwe ge het Vaticaan aanvaardt weet dat land toch dat die vertegenwoordigers een zending te vervullen hebben. Om gekeerd hebben de diplomaten der ver tegenwoordigde landen in Vaticaan stad ook een zending te vervullen. Tot nog toe kwam het nooit in ie mands gedacht relaties met een presi dent, een Koning, een nuntius en het Vaticaan als staatsgevaarlijke spionage te bestempelen. Als ik schrijf in niemands ge dacht.' dan bedoel ik natuurlijk «in geen enkel normaal oordelend ver stand». Achter het ijzeren gordijn is zulks natuurlijk een groot misdrijf. Wanneer nu een nuntius, als verte genwoordiger der Kath. Kerk, in be trekking staat met kath. Bisschoppen de plaatsvervangers van Zijn Heilig heid de Paus in een behaalde streek of land, dan is dat niet alleen natuurlijk maar is zelfs noodzakelijk. Moest zulks niet gebeuren dan zijn ofwel de Bis schoppen ofwel de Nuntius in gebreke Dergelijke noodzakelijke betrekkin gen zijn volgens de Sovjjets staatsge vaarlijk I Wanneer achter het ijzeren gordijn iemand beschuldigd wordt van relaties met een nuntius en hierdoor van spio nage voor het Vaticaan dan volgt hier uit 3 en 4 der hoger genoemde beschul diging, namelijk spionage voor Enge land en voor de Ver. Staten. Ginds kan, dat heel logisch schijnen, hier wordt aan dergelijke gevolgtrekking zelfs niet ge dacht. Hoe ongerijmd de manier van oor delen dan ook is, hoe ongerijmder ook de zelfbeschuldiging. Hebben we dus niet alle redenen te geloven dat achter het gordijn iedereen een vijs los heeft, én beschuldigers én beschuldigden 7 Of... is het alleen haat tegen het Va ticaan die, vóór de zelfbeschuldiging, de vijs der beschuldigden op een of dere menselijk onwaardige manier los draait Heeft het vaticaan vroeger, door het gekend pauselijk schrijven aan het Duits-episcopaat, niet bewezen hoegc naamd niet akkoord te gaan met veel handelwijzen van dictator Hitler Hoe den I 1 I was het Vaticaan op de hoogte van de UITVOER NAAR DE LANDEN ONZE BEVOORRADING VAN DE E. B. U. INHOUDING VAN 5 T. H. DER BELASTINGEN In het Staatsblad van 16 September is een koninklijk besluit verschenen waarbij de betaling van de uitvoer naar de landen van E.B.U. ten belope van 5 th. voor de duur van zes maanden \yordt verdaagd. Bepaald wordt, dat de Belgische uit voerders voor verkochte goederen geen betaling in Belgisch geld mogen ont vangen of geen deviezen van andere mogendheid welke deviezen ze ter be taling ontvingen aan een bank mogen afdreigen, tenzij 5 t.h. van dit bedrag gestort wordt op een bijzondere reke ning, die op hun naam door een erken de bank is geopend. De beschikking over de aldus gestor te bedragen is voorlopig geschorst. Dit bedrag brengt geen interest op, is onaf- staanbaar en kan niet worden verpand Anderzijds dient de betrokken bank het overeenstemmende bedrag te stor ten op naam van de Nationale Bank waar eveneens een geblokkeerde reke ning wordt aangelegd voor deze renté loos blijvende gelden. De Minister van Financiën is ge machtigd het bedrag vast te stellen be neden hetwelk de bepalingen van on derhavig koninklijk besluit niet van toepassing zullen zijn en waarbij de duur van de onbeschikbaarheid zal wor den vastgesteld. Deze laatste punten zijn vervat in een ministerieel besluit dat eveneens werd gepubliceerd. De opschorsingspe- riode bedraagt 6 maanden. Voor de bedragen die geboekt worden tussen de 25e van 'n maand en de 9de der volgende maand is de eerste opschor- singsdag op de 25e van de eerste maand bepaald. Voor de bedragen die geboekt worden tutten de Ode en de 24ste van dezelf de maand, begint de onbeschikbaar heid op de 10de. Op betalingen van minder dan 20.000 fr. is het konink lijk besluit niet toepasselijk. De koninklijke en ministeriële be sluiten betreffende de wiaselcontrole worden op 16 September van kracht. 113.000 BELGEN VONDEN DE DOOD BIJ DE TWEEDE WERELDOORLOG In verband met de verliezen aan mensenlevens door de Belgische bevol king tijdens de laatste wereldoorlog ge leden, werden soms zeer verschillende gegevens vermeld. In een door het mi nisterie van Landsverdediging uitgege ven tijdschrift haalt luitenant-kolonel Dinjeart, bevelhebber van de Krijgs school de vc'^ende cijfers aan. De burgerlijke verliezen aan mensen levens ingevolge de oorlog, worden voor België op ongeveer 100.000 ge schat. Wat de militaiie verliezen aan mensenlevens betreft, van t jaar 1939 tot 1945, worden deze als volgt on derverdeeld 6.1 94 tijdens de veld slag van 10 Mei tot 30 Juni 1940; 1.810 krijgsgevangenen overleden in Duitsland; 1.146 gerepatrieerde oud krijgsgevangenen; 2.25 3 militairen wier -erlijden van Sept. 539 tot 9 Mei 40 van 1 Juli 1940 tot 5 Juni 1944 aan verschillende oorzaken is toe te schrij met inbegrip van de oorlogsge kwetsten (geen krijgsgevangenen-560 militairen, vermist tussen Mei 1940 en 1945; 242 militairen door de Duitsers gefusileerd142 militairen, oveileder tijdens hun inlijving bij de Belgische Strijdkrachten in Groot Brittannië 812 militairen overleden ingevolge hun bedrijvigheid bij het verzet; 196 mili tairen van Juni 1944 tot 8 Mei 1945 gesneuveld of wier overlijden in die zelfde periode aan verschillende oorza ken is toe te schrijven. Dit maakt in totaal een verlies van 13.355 militairen- toestand der Kath. Kerk in Nazi-Duits- land Noemen de Sovjets dat spionai ge Mocht indertijd de Nuntius te Berlijn het Vaticaan niet op de hoogte brengen van de toestand der Kath. Kerk in Duitsland en mochten de kath Bischoppen de Nuntius nv_-t inlichten Och kom. wanneer met een hond slaan wil is spoedt? een stok gevon PIERLALA- IN KRANTENPAPIER VOOR UITBREIDING VAN ONZE HULPBRONNEN IN GRONDSTOF FEN VOOR de PAPIERNIJVERHEID Dhr A. Coppé. Minister van Econo mische Zaken heeft Maandagnamiddag officieel de werkzaamheden ingeluid van de Nationale Commissie voor de studie van de uitbreiding der hulpbron nen inzake grondstoffen voor dc pa piernijverheid. In zijn openingsrede heeft de mi nister er vooreerst aan herinnert dat de gedachte van de oprichting dezer com missie ontstaan is tijdens de^ zitting var? 1Ü Mei 1951 van de Senaatscommissie van Economische zaken, die gewijd war aan onderzoek van het probleem der bevoorrading in krantenpapier en in grondstoffen. nodig voor de papierfa bricage. In het bijzonder zag de dagblad- en tijdschnftenpers zich sinds de aanvang van de vijandelijkheden in Korea ge plaatst voor zeer hoge uitgaven om haar voornaamste grondstof te beko- Dhr Coppé heeft vooreerst de struc- tuuur van de Belgische papiernijverheid mderzocht in het raam van de papier positie in de wereld. Hij legde er daarbij de nadruk op, dat België in hoge mate vaen het buiten land, vooral van de Scandinavische landen afhankelijk is, voor zijn grond- stoffenvoorziening op dat gebied Belangrijke vorderingen werden sinds vorig jaar gemaakt inzake opvoe- ing van de binnenlandse productie .an papieistof, maar de Belgische nij verheid blijft toch uitermate gevoelig .oor de evolutie van de conjunctuur in de wereld. De Belgische productie van alle soorten papierstof samen zal 30 c/< ize behoeften dekken in 1951 tegen 26 in 1949. Deze vaststelling aldus de minister, illuïtieet het belang dat voor de ver bruikers van papier en karton in het al- i en van dagbladpapier in het bijzonder gelegen is in de studie van het probleem der uitbreiding van onze nationale hulpbronnen in grondstoffen voor de papiernijverheid. Het paste dus alle personaliteiten bijeen te bren gen die een nuttige bijdrage konden le veren tot het bestuderen van dit vraag- tuk. De minister heeft vervolgens de per sonen voorgesteld, die aanvaard heb ben lid te worden van de commissie de hh. Kiebooms, volksvertegenwoor diger, en de senatoren De Block en Hoste, als vertegenwoordigers van de -erbruikers voor de dagbladpers: dhr Finet, ondervoorzitter van de Entente, der Dagbladdirecteurs van Brussel r voor de periodieke pers dhr Beaufays voorzitter van de Unie der Periodieke Pers; voor de Federatie van de Be werkers van Papier en Karton de hh. Bolle en Arras; voor Unigra: de hh. Dallemagnp, Symons en Weycrs. De papiernijverheid is vertegenwoor- digd voor het dagbadpapier. door dhr Alb. Fayt (plaatsvervanger dhr Wielemans) voor het papier in 't alge meen door dhi Dejardin; voor karton en stro, door dhr Catala (plaatsver vanger dhr De Coninck) voor de pa- pierstoffabiicage, door dhr Dupont (plaatsvervanger, dhr. De Lannoye). Dhr Cappé heeft in "t bijzonder de aanwezigheid van de afgevaardigden van het Ministerie van Kolonieën in de schoot van de commissie aangestipt. Vermits de Belgiscne hulpbronnen be perkt zijn is de verhoging van de pn- pierstof-productie in België uiteraard moeilijk in de kolonie echter, waar onmetelijke bossen bestaan, zal het wellicht mogelijk zijn een papierstof. productie tot stand te brengen, die ons land in hogere mate onafhankelijk zal maken van zijn gewone leveranciers. Wat het werkprogramma van ds commissie betreft, heeft de rr.inistci ge suggereerd dat de bevoorrading van de pers in dagbladpapier tegen een nor- I male prijs zou gelden ah- de eeistc be kommernis en dat uit dat oogpunt ie-, I kening houdend met de respekt>cvf j belangen van voortbrengers en v~r- I bruikers, het opmaken van aa* ikoop- contracien op large termijn a|, eerste i punt 2ou ondezocht worde'.

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 1