Stadssieaws dan worden de toetsen geel, evenals een mens een vale kleur 'krijgt wanneer iiij altijd in een kamer wordt cpgeslo ten. Zijn de toetser, eenmaal geel dan ::ijj zij niet meer zo gemakkelijk te re:- nigen. Probeert het dan echter niet met eau de cologne of azijn, dat is heus niet nodig. Een gewoon met water be vochtigd lapje is ruimschoots voldoen de. Het beste is natuurlijk het geel wor den te voorkomen, dat spaart veel werk. ONS WEKELIJKS PRAATJE. TROUWEN IS MOEILIJK TENMINSTE VOOR DE SLOVENEN- Voor de Sloveense dorpsbewoner is het huwelijk de voornaamste gebeurte nis van zijn leven er. niet alleen voor hem en zijn bruid, maar voor alle fami lieleden en bekenden, om niet te zeg gen voor de 'hele gemeente. De ouders epelen daarbij een bijzondere rol; want de jonggetrouwde vrquw trekt in het huis van haar man- D.w.z. bij zijn ou ders. De jonge,echtgenoot hoort bij het huis en .de akker, deze blijven het be zit van de .vacjer tot aan zijn dood. In het huis wonen' ook nog de broers en zusterp en yaak nog neven en nichten die nodig zijn voor de bewerking van het land, Want een SloWeen houdt niet van vreemde men-en op zijn erf, hij kan ze zich trouwens ook niet veroor loven. 'En al deze mensen hebben iets te zeggen over het aanstaande huwelijk en oordelen of de nieuwe vrouw in het huishouden zal passen. Natuurlijk let ten ze op haar uiterlijk evengoed als op haar karakter; of ze niet ruziemakerig en kijverig is of op een andere onaangenaam. En als de vrouw uit een ander dorp komt, dan oordeelt de hele gemeente en geeft de aanstaande bruidegom goe de raadgevingen, de vrouwen zorgen er wel voor, dat de (.nieuwen niet te knap is, anders zou de concurrentie wel eens in hun nadeel kunnen aflopen. D< jonge man heeft zijn ouders dus mede gedeeld d.at hij een meisje wil trouwen. De volgende Zondag stuurt zijn vader een oude vriend, natuurlijk in feest: waad, naar de vader van het meisje en beide onderhouden zich, hoewel zé het doel van het bezoek precies weten urenlang over het weer, de regen var dit jaar, van het vorige jaar, over de zaken in het algemeen en in het bijzon der tot zij eigenlijk op het eigenlijke doel komen. Dan is het vaststaande antwoord van de vader van het meisje, dat hij er eerst over zal spreken met vrouw en dochter. De volgende Zondag .gaat de jon; man in eigen persoon naar hèt. huis. van zijn aanstaande schoonvader, natuur: lijk ook in feestgewaad, het haar net jes geknipt en een keurig opgestreken snor. Hetzelfde vervelende gesprek.. Eindelijk verklaart de vader eens te zullen zien of moeder en dochter thu: zijn. Natuurijk zijn ze dat en zelfs in hun mooiste costuum, maar ze doen buitengewoon verbaasd over zijn komst al hebben de twee jonge mensen elkaar de avond te voren nog gesproken Vaststaand antwoord van het meisje ze blijft liever bij haar ouders maar het definitieve antwoord zal over acht da gen gegeven worden. De volgende Zondag bezoek van de ouders der bruid aan het huis van d- toekomstige echtelieden. Nauwkeuri: bezichting van het huis, de akkers en de tuin. Daarop het hoofdthema d bruidschat. Eindeloze discussies tot er resultaat komt. Dan gaan de beide jon gelieden dadelijk naar een priesteï. Hij stelt de huwelijksdatum vast. Nu wor den de uitnodigingen rond gestuurd en ieder van de invite's zend drie dagen voor 't huwelijk, een gans of een ham, duiven, koeken, enz. Na al dit voorafgaande komt de trouwdag. De feestelijkheden worden 's morgens geopend door een jonge man, een vriend van de bruidegom die op een met bloemen getooid paard, naar het huis van de bruidegom trekt, waar hij een doos afgeeft door de bruid gestuurd, die bloemen bevat door haar zelf gekweekt. Nu zetten mannen en vrouwen zich in beweging, li ..„„ens of op paarden. De vrouwen witte katoenen of zijden bloesen, met zijden omslagdoeken en goud- of zilver bestikte kappen. Zo trekken ze naar het huis der bruid. Ze kloppen er wordt niet open gedaan. Eerst ïg bidden en smeken en nadat ze verklaard hebben zeer hongerig en moe te zijn, mogen ze binnenkomen. Nu •erschijnt ook de bruid, huilend, het jezicht verborgen in een groot boeket witte bloemen. In de tuin is ondertus- en een tafel opgesteld, er wordt flink gégèten en gedronkèn. Laat in de namiddag geschiedt de trouwplechtigheid in de kerk. Het niet uitgesloten dat de bruidschat nog eens besproken wordt, en dat de vader der bruid verzekert, dat hij voor zo véél geld een paar mooie ossen had kunnen kopen. De plechtigheid in de kerk duurt slechts zeer kort. Nu eerst behoren de beide jonge mensen elkan der toe. Dan staat in het huis van de jonge man nog een feestmaaltijd te wachten, die bij welgestelde lieden soms wel meer dan vier dagen duurt. TANTE DINA. {(Alle nadruk ook gedeeltelijk verboden), RIDGWAY STELT HERVAT TING VAN BESPREKING VOOR Generaal Matthew Ridgway verklaar- de aan de communistische leiders dat hij (inog steeds bereid» is de bestands besprekingen in Korea te hervatten. Hij drong niet aan op een wijziging van de bijeenkomstplaats. Ridgway stelde er het communisti sche opperbevel van op de hoogte dat alle voorwaarden voor het hervatten der besprekingen «beiderzijds» bevre digend moeten zijn. De boodschap van Generaal Ridg way, was' mogelijk de meest verzoe ningsgezinde die hij richtte tot de ge- alen Kim II tSoeng en Peng l'eh In zijn boodschap verklaarde hij dat hij bereid is zijn verbindingsofficieren naar het communistische controlepi van Pan Moen Jon, 7.5 km. onder Kae- song te sturen om ei de voorwaarden te behandelen,„voor het. hervatten de besprekingen 'die de communisten 24 dagen geleden' afbraken. Deze boodschap werd door een ver bindingsofficier aan een Noordelijke verbindingsofficier overhandigd te Par Moen Jon. De geallieerde verbindings officier maakte de tocht naar Pan Moer. Jan met twee geallieerde persmen: een journalist en een fotograaf twee hefschroefvliegtuigen. Ridgway Het in zijn boodschap dui« delijk blijken dat volgens de geallieer den het de Noordelijken zijn geweest die de onderhandelingen 24 dagen ge leden hebben afgebroken. WEDEROPBOUWLENING EERSTE SNEDE. Bij de 198ste tr^k|ring van de 1ste schijf van de Lening tol Wederopbouw werd een lot van I -millioen frank toe gewezen aan obligatie nr. 833 van de reeks 2433. DERDE SKIEDE. Bij de 72e trekking van de derde tranche van de Lening voor Wederop bouw is een lot van een miHioen geval len op obligatie nr. 554 van de reeks 7260 en een lot van 250.000 fr. op obligatie nr. 846 van 'de reeks 7880. De andere obligaties van deze reek sen zijn terugbetaalbaar aan 1.000 fr. JAARGETIJDE. Het plechtig Jaargetijde voor de zielerust van wijle MEVROUW SYLVIE VAN DER POORTEN zal plaats hebben Dinsdag 25 Septem ber 1951, te 8 uur, in St. Jözefskerk. DE INDRUKWEKKENDE TERAARDEBESTELLING VAN MEVR. HAERS Vrijdag 1.1. had onder grote deelne ming en belangstelling de teraardebe stelling plaats, van Mevrouw Haers. Achter de rouwende familie bemerk ten we de h. Lud Moyersoen, Minister van Jusittie, Staatsminister Baron R. Moyersoen, Volksvertegenwoordiger Moriau, Senator De Haeck, verder de Heer J. Borreman, Burgemeester en het voltallig schepencollege. Talrijke personen volgde het stoffelijk over- hartelijkheid, van trouw pkc.rtbs c. zullen we bijhouden. Lieve Mevtcc Haers,-om dit alles danken wc U op recht gemeend. We bidden de Heer U ruim te Imwn voor Uw schoon rijkgcvu'.d leven \,„4i iedereen een plaatskc kreeg. In de lichtende klaarte van c.c ge lukzaligheid strale Uw schone z el »r volle glans. Met Uw dieptreiirende Fer.ukt» Uw goede Echtgenoot en brave K ade ren delen we innig de smart cm LV heengaan. Gebukt onder 't zware leed schot terwijl de schoolkinderen de haag lon tranen langs onze wangen. D. heid vult de benepen harten. het licht het nodig dal: hij eerst enkele borrelt jes achter zijn schapulier goot, vooral eer hij in de ware stemming geraakte È.n helemaal hetzelfde van vroeger is ho: toch niet geworden, 't Is of er een heel fijn snaarken in zijn ziel aan 't trillen is gegaan. Op het rhythme var smalle, witte vingers, die zenuwachtig op een ebbenhouten snuifdoos tikken... Men zegt dat Onze Lieve Heer, op einde van zijn veertigdaagsen vaster in de woestijn met den duivel gewor sleld heeft Dit alles zal ik u geven indien gij nedervalt en mij aanbidt. De bekoring van den hoogmoed, als 'bóogste itröef uitgespeeld tegen God zelf.... Is het dan te verwonderen dat J; Perikel een zwaren strijd te strijden 'beeft, in de eenzaamheid van zijn stu diekamer, in de trieste eenzaamheid van zijn eigen hart Heel zijn leven staat gebouwd oj; den waanzin van eigen-dunk en zelf verheerlijking. Van toen hij nog in zijr eerste broek was heed, alles en iedereen daaraan meegeholpen. «Onze Jan heeft een flink koppeken... Onze Jan is weer nummer één.. Onze Jan heeft de gou den medalie gewonnen... Onze Jan gaat pastoor worden... En «onze Jan» kwam op het Semina rie. En «onze Jan» blééf nummer één. En «onze Jan» wérd priesler'. Zij eerste Mis in de vertrouwd® dorpskerk, de assistentie van den ouden pastoor, dii hem nog als kléinen snotaap gekend had, de aanwezigheid van al die be wonderende mensen en dat fluisteren GENEESKUNDIGE ZON DAGDIENST Bij afwezigheid van den huisdoldef kan men zich voor dringende gevaBOT wenden ZONDAG 23 SEPTEMBER 1951, Dr G. GOUBERT, KONINGIN AS- TRIDPARK, 6. Tel. 212.56. WACHTDIENST DER APOTHEKEN Zijn van dienst voor dringende ge vallen van 9 tot 12 eh van 14 tot I 8 u. ZONDAG 23 SEPTEMBER 1951, Apotheker DELBECQ WERF, 4. Tel. 216.22. GEDURENDE DE WEEK NA 19 U. vanaf Zatetdag 22 tot en met Vrijdag 28 September inbegrepen, apotheker Delbecq, Werf, 4. Tel. 216.22. De Apotheken der stad rijn gedu rende de week open yan 8,30 tot uur en van 13,30 tot '9 OPENING VAN DE VERNIEUWDE TONEELZAAL ST. MARTINUS. Op Zondag 23 September a s wordt de vernieuwde ton^lzUf^Pt- Martinus in de Zonnestraat geopend. De zaal heeft een echte vernieuwing ondergaan en mag bij de schoonste zalen van de stad gerekend worden. Voor de opening werd een flink pro gramma samengesteld, dank zij de me dewerking van de bizonderste acteurs van de verschillende Aalster^ toneel kringen, die het tweede deel zullen ver zorgen met PUIKE CABARETNUM MERS. Het eerste deel zal verzoigd worden door het flinke MANNEKOOR «CAN TABILE» dat ons zal vergasten op een uitvoering van de mooiste liederen. Het koor «Cantabile» onderscheidde rich op de internationale zangwedstrijd te Haarlem (Holland). Begin te 6 u. 30. Kaarten aan 10 fr. zijn te bekomen in de St. Martinuskring Korte Zoutétraat, 40 en bij E. H. De Petter, Nazarethstraat, 15. vormden. Een plechtige requiemis werd in de Sint Martinuskerk opgedragen door Z. E. H. Deken De Cock. Na de kerkelijke plechtigheden toog de droeve stoet naar het kerkhof al waar volgende afscheidsgróet werd uit gesproken door Mevr. Engelebert. be stuurster der Centrale stadsmeisjes school dierbare collega, lieve mevr. haers. Een droeve plicht verenigt ons allen hier rondom Uw gapend graf. Wij kun nen het schier niet geloven, zo plots trof ons de slag. Maandag, 10 September 1951. De klasse is uit. De kleine kleuters verdrin gen zich hulpbehoevend, vertrouwend^ blij om U. Daar klinkt uit Uw mond een opgeiuimd, levendig lied. De klei ne voetjes stappen mee op de vrolijke cadans van dit levenslustig wijsje. Gij zelf, lieve Mevrouw Haers ziet er zc gelukkig uit midden Uw klem kleutee volkje. Blij straalt Uw oog over heel dit kindergroepje. Goede Mevrouw Haers. Uw ambts plichten waren voor U geen ij del woord; Uw beroepsliefde geen banaal vertoon. Dieper dan aan de opperv lak te lagen de oorzaken van al die toewij ding, van al die zorgvolle bekomme ring, van al die onuitputbare opoffe ring. Uw ambt was voor U een zegen en de betrachting om veel geluk te zaaien. Geluk zaaien, ja, dat was Uw grootste verlangen, dat was een edel gebaar dat U ingeboren was. We zagen U zo °raag midden Uw kleine volkje dat zo kwistig de schatten van Uw edel gemoed tóegèmete kreeg. Uw hart neigde zich liefst naar de minstbedeelden, naar de sukkelaar tjes om ze hoger op te tillen en te laten genieten van de boordevolheid van Uw toegewijde ziel. Uwe kleine leerlingen zagen U zo graag. Ze wistep wel dat z*l U een echte moeder vonden, die gre tig deelde van hare milde goedheid, van hare liefdevolle toewijding van hare onbeperkte zelfvergetenheid. De moeders van Uw leerlingen zuch ten met benepen hart om Uw zo plots heengaan. Diepe verslagenheid heerste chool Dinsdag-morgen toen de droeve mare van Uw verscheiden ons bereikte. Wij, Uw collega's voelen erg de leemte in onze rangen, 't Lachend beeld van de lieve, opgeruimde Me- Haers blijft piëteitvol in onze harten geprent. Joviaal, optimistisch, lachend verscheen U in ons midden Voor iedereen hadt Ge een goed woord voor iedereen waart Ge vol sympathi serend begrijpen. Ja, een edel met rijk gevoel, heldere geest, begaafd naar hart en ziel, waart Ge. Uw aan denken zal in ere voortleven onder ons. Uw voorbeelden van offervaardig* dienstwilligheid, van ambtszusterlijk* van «wij hebben het altijd gezegd. Jan Stappers is een knappe bol», de groene looverguirlandes dwars over de dorps, sti'aat gespannen en de opschriften daartussen Heil den jongen Leviet». Het dorp groet zijn uitverkoren zoon het had hem allemaal bij zijn nekvel epakt en hem als vanzelf op het voor plan geduwd. Het leven had hem van jongsafaan op een voetbankje geplaatst anwaar hij, alsof dat de natuurlijkste zaak ter wereld was, op de anderen had néérgekeken. En nu heeft datzelfde leven h'efc scha- bellèken onder zijn voeten weggetrapt daar ligt hij, me: zijn achterste in 't slijk en spartelt vergeefs om weer op de been te komen. Telkens hij even rechtkorri':, duwt een of ander gebeuren hem weer terug naar beneden. De men sen wandelen doodgewoon over hem heen en vegen hun zolen en hun achter lappen aan zijn toog af. Is hij dan niet langer onze Jan nummer één, de primus inter pares, de bolleboos van 't seminarie, de auteur van dat prachtig toneelwerk, de... Natuurlijk is hij dat allemaal nog. Maar hij is bovendien de broer van doktoor. En die ligt daar ergens in de Wester Zompen. En van Jef Stappeis, die een kind gehad heeft... Hij is een van d?e Stappers, ziet gij? En daar is een reuksken aan. ledereen weet dat een «reuksken» erger stinkt dan varkensmest. En Jan Perikel... Deze laatste slag heeft alles in hem onderste boven gesmeten. Hij spartelt niet langer tegen. Zijn tiots ligt in grui zelementen kapotgetrapt. Vond hij nu maar kracht opa zich op te richten.n de familiekring doofd. Als Vrouw en Moeder, in de echte en volle betekenis van het wcord, g.r.g 't beste en 't zonnigste van Uw :i-L gemoed, eerst en meest, nar.r Uw hu.:- genoten. In de warme huiselijke sfee^, ent- plooidet Gc de volheid van Uv^rijkoe- snanrde ziel. Overvloedig ongeme en liet Ge daar genieten van veel goeds cn edels. Moeders votnbeeld lokte naar hogere toppen; moeders woord -beziel de. zalfde, beurde op; moeders raad f steeds de schoon-mensclijke toet te bespelen. Opvoedster, raadgeefster, parel van een moeder waart Ge, door desemd van blij levensoptimisme er rome christenzin. Uw leven al- Echt genote en Moeder liep lijnrecht oqv hoog. In heel Uw levenswandel blonk rechtschapenheid, goedheid en diep gc >f. In Uw huiskring waait Ge dc warme zon waarin iedereen zich dagelijks op graag koesterde. Bij U was men onder veilige schutse, bij U was het goed. Onze stille tranen, de blanke bloe menkransen, dc vrome gebeden zijn de blijken die we U geven, dat Gc ons zo dierbaar waart. Wees van Hierboven de lijdens kracht voor Uw zwaarbeproefde Echt genoot, de troostende Engel van Uw drie lieve Kinderen, de helpster van al Uw collega's. Hoop op verrijzenis, glans van be loning, blij weerzien in de Hemel zijp sterkende gedachten die onze smart milderen. LieVe, dierbare Mevrouw Haers, we- ze de aaide U licht en begeleide enge lenzang Uw hemelreis. Ru:t in vrede Geachte Heer Schepen Haers en Kin deren innig delen het Stadsbestuur, hei Personeel eri Leerlingen van de Stad: meisjesschool in Uw diepe smart cn bidden met U voor de dierbare overle dene. Lieve Mevrouw Haers gedenk ons allen Hierboven en zend een glimpje van Uw hemclsgeluk over nllen die L harte lief hadden en nu zo om L* treuren. Onze offers en gebeden volgen U, Uw aandenken bewaren wc schoon en piëteitvol in onze trouwe harten, Rust in vrede Zijn brein werkt koortsachtig, jakkert zichzelf af. Oude herinnneringen v den weer levend. Vroeger... Alles was goed. Zijn vader, de oude dokter, wa: een zwijgzaam man. Hij verborg zijn gemoedsaandoeningen achter een stevi ge muur van gewilde onverschilligheid en achter die wolken blauwen rook, die hij opzoog uit zijn deusachtige pijp Maar het leven had hem de goedheid van begrijpen en vergeven geleerd. En hij had een groot hart. En moeder... Een stille, bedrijvige vrouw.Met slechts ééne drift in haar leven: een onberede neerde voorkeur voor Jef. haar jongste kind. Het had hem toen, dikwijls gehin derd, als hij zag hoe haar zorg gelijk over al haar kinderen verdeeld werd, maar haar heele hart naar dien ééne uitging. Zelfs op haar sterfbed, toen zij van allen afscheid genomen had. Jan, had zij aan zijn oor gefluisterd, bid veel voor Jef: hij zal het zo erg nodig hebben in zijn leven., Hij is niet slecht, Jan, Hij heeft een gouden hart. Gij zijt priester; waak over b^tn, als ik hier inet meer zal zijn... «Waak over hem...» Maar daar was zijn trots geweest. Hij had zijn priester kleed hoger gesteld dan zijn priester- hart. Hij heeft verkeerd gehandeld. Vooï het eerst, nu zijn trots kapot ligt in zijn lege hart, kan hij zichzelf de bekentenis doen dat hij gefaald heeft. Op de eerste plaats tegenover Jef.Maar ook tegenoxer zijn eigen leven. Niet op verstand komt het aan in het leven. Maar op eenvoudig goed-zijn. De lief de is en blijft de hoqksteen van het pa leis der volmaaktheid. Deus est caritas. Neen, neen, Jan Ga nu weer niet ritten redeneeren en spitsvondige syllo- Nogmaals bieden pen en rouwende A-ij aan dhr Sche- famiiieleden onze christelijke deelneming aan in de zware rouw. BEDANKING. De familiën HAERS en VROM- HAUT bedanken de talrijke vrienden en kennissen voor de blijken van ge negenheid hun betoond bij het afster ven van MEVROUW LOUISE VROMHAUT. gismen opbouwen. Eenvoudig goed-zijn jongen. Daar komt het opaan En met plots besluit snelt hij de trap af en de straat op. Hij heeft vergeten zijn kapoot aan te trekken en zijn hoed op te zetten. Er waait een scherp* winterse wind. Hij voelt het niet. Zijn besluit is genomen. Nog één weg stond hem open. om boven zichzelf uit te ko komen. Dien weg zal hij gaan. Nu. En de mensen -... Die kunnen gestolen worden. Bij zijn binnenkomst is Jef verwon derd rechtgestaan. Na dat onderhoud, jaren geleden hebben de broeis elkaar niet meer teruggezien. Tenzij toevallig, n ver, als vreemden. En nu opeens staat Jan vóór hem. blootshoofds, zonder overjas, met een blos op de wangen en een schittering in zjin ogen. Zou die óók Zijn mond verstrakt. Hij is bereid om te vechten, als het moet. Maar neen, dat is het niet. Want daar is Jan opeens met uitge stoken hand op hem toegetreden. Zijn stem is helder en vast. Maar er loopt soms een trilling langs zijn woorden, die duidt op spontaan en oprecht voe len. Ik heb heel dien tijd ongelijk ge had, Jef. Omdat.... omdat ik te trotsch was om uw standpunt te wlilen begrij pen. Laat het allemaal voorbij zijn. Wij zijn broers en hebben elkaar nodig. Hier is mijn hand. Wilt gij ze aanne men Jef is altijd snel geweest om te be sluiten. Daarom heeft hij zoveel suc ces gehad in zaken. Een ogenblik weegt hij rijn kans op de balans van zijn stand. Dan zegt hij ja of neen. Defini tief. Er is nooit een terugkomen op zijn besluit. Zijn woord is als een rot:;: men kan er veilig op bouwen. Zo ook nu. In een flits gaat hun tweedracht door zijn hoofd, met alles wat daaraan vast zat. Diep heeft die kanker ingevreten in hun leven. Het vlees rondom de zieke plek is hard geworden als een been. Enkele dagen terug zou het voorstel onmoge lijk geweest zijn. zou hij het niet heb ben kunnen aannemen. Maar die ge schiedenis met Liza heeft hem murw geklopt. En het kind... Zijn hart bloedt. Hij snakt naar wat vriendschap en hartelijkheid. Zolang was hij alleen cru het allemaal te dragen. En toen' wa: er nog de hoop van de onzekerheid. Nu wéét hij. Dat heeft het laatste restje licht en warmte uit zijn leven wegge trapt. Maar het verlangen blijft... Hij is als iemand die een lange weg heeft gegaan. Moederziel alléén. Aap het einde wenkt soms een vaag. schemerend licht. En dan opeens is ock dat laatste weg. Voor goed. Hij zit aan den kant van de baan.En wacht. Waar op? Op niets. Daar draait het r'Hm.-.a! op uit: niets. Hij legt het hoofd <>p zijn armen en steekt zijn vermoeide le dematen uit. Nu moet het einde ko# men. in trieste, desolate verlatenheid. En dan op eens komt daar iemand langs gegaan. Hij voelt een hand naar zich uitgestoken, die hem zacht beroert. Iets in hem reageert daarop, als een rilling die door hem heengaat. 't VERVOLGT. DE SLOKOP» C. J. Staes. Fr. 40.— Uitgeverij «De V'-'t» Nationalertraat. 52, Antwerpen.

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 3