OVER PE SCNOOLVRIJNEIP IN BELGIE PIERLALA Nummer 77 EN OMSTREKEN. (Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. (BURELEN: Kerkstraat 9, 'Aalst Telef. nr. 24.114 P. C. nr. 881.72 - 8' Jaarg. 1,25 fr. het Nr. Donderdag 27 September 195 EEN INTERESSANT ARTIKEL VAN MINISTER HARMEL Minister Harmei publiceert in «La Revue Nouvelle enkele interessante «overwegingen omtrent de schoolvrij- heid in België». Het gaat hier niet zo zeer om de verwezenlijkingen van een jaar homogene C. V. P.-iegering als wel over de grondgedachte en de lei draad van de onderwijspolitiek der re gering, zoals deze door dhr Harmei is gepland en in de toekomst verder uit gebouwd zal worden: TOESTANDEN EN BEGINSELEN Dhr Harmei meent dat 'het moge lijk is, in Belgie geleidelijk een einde te lellen aan de schoolstrijd die sedert méér dan een eeuw een der hoofdele menten van ons politiek leven is. De schoolvrede kan worden bewerkt in dien men aan beide zijden minder strak gaat vasthouden aan dogmatisch en theoretische stellingen, om des te meer te steunen op de werkelijke verhoudin gen zoals ze in ons land gegroeid zijn. Schrijver onderlijnt, dat er aan de zijde der C.V.P. sedert het kerstpro- gramma 1945 een opvallende evolutie te bespeuren valt, ten aanzien van hét openbaar onderwijs, en hij meent an derzijds bemoedigende tekenen te mo gen waarnemen aan de kant van de- oppositie. Dhr Harmei gaat uit van de grond wettelijke vrijheden om het «totalita risme» te veroordelen van hem die «hun politieke macht gebruiken om te verhinderen dat kinderen een ondei wijs zouden kunnen genieten, overeen komstig de inzichten der ouders. Op grond van de historisch gegroei de feiten en van de voorschriften der Grondwet is het redelijk «het naast kander bestaan te erkennen van een openbaar onderwijs en een aan het pri vé initiatief overgelaten gesubsidieerd onderwijs. Ik zeg niet, «erkenning der mededinging tussen neutrale en confes sionele scholen» schrijft dhr Harmei. «Want vergeten we niet dat de schoolvrijheid in 1830 niet werd er kend om tegemoet te komen aan een eis van kristelijke zijde, maar wel ter wille van een vrijheidsdrang tegenover de bemoeiingen op schoolgebied onder het Nederlands bewind i 'Na erop gewezen te hebben dat vrije scholen niet alle confessioneel zijn, onderlijnt dhr Harmei dat «het staan van vrije scholen de overheid niet ontslaat van de plicht de grootste eerbied te betuigen voor de gelovigen die hun kinderen aan de openbare school toevertrouwen; zij moeten deze school waarborgen, vinden i de bescherming van hup godsdienstige overtuiging. «Derhalve is bij ons de openbare school geen laiciserende», zo nieter Harmei verder, «in deze zin dat baar onderwijs zou gevestigd zijn op een wijsgerige grondslag en sociale morele en godsdienstige stellingen zou verkondigen die bij voorbeeld op het rationalisme zouden steunen. De open bare school mag ook niét een leke school zijn in deze zin dat zij aan de godsdienstige vtaa£$stukken zou voor bijgaan. Men moet van de openbare school een actieve eerbied verwachten voor de godsdienstige waarden, welke deze ook°wezen en een zelfde eerbied voor hen die niet geloven. In dit verband moeten meesteis en leerlingen een on gedwongen houding htfbben. Het openbaar onderwijs moet meer en meer datgene zijn van hét open be grip en van de eeibied, en niet van de gedwongenheid noch van het stilzwij gen die veel kwetsender zijn en minder volmaakt dan de uitdrukking van do eigen persoonlijkheid van de leermees ter wanneer deze gescheidt met deli cate eerbied voor de andersdenken den. Na deze alleszins nieuwe uitzichten op de inhoud van het neutrale karak ter der openbare school, breekt minis ter Harmei 'n lans voor nauwer con tact tussen vrij en openbaar onderwijs. «Men kan niet loochenen dat de kloof tussen beide onderwijscomplexen nadelige gevolgen moet hebben onder oogpunt der nationale samenhorigheid» En de minister komt bier op voor re gelmatige contacten en gedachtenwis- selingen tussen de paedaogen verbon den aan eenzelfde taak in verscheidene de leerlingen van algemene wedstrij den voor geheel het onderwijs, evenals sportwedstrijden, kunstmanifestaties en andere; voorts suggereert hij con tacten tussen leraars van verscheidene strekkingen en het aanleren van res pect voor elkander en wederzijdse vriendelijke bejegening. PROGRAMMA «Ten einde de keuzevrijheid te ver zekeren, dienen twee voorwaarden vervuld het bestaan van twee volledi ge netten voor algemeen onderwijs, een openbaar en een vrij,alsmede gelij ke toegangsvoorwaarden tot beide, ten minste voor de minder gegoede ou ders». Dhr Harmei meent dat de knoop, van het schoolvraagstuk en de sleutel zijner oplossing gelegen is- in het vast stellen van gelijkaardige voorwaarden voor de oprichting en handhaving van openbare scholen en de erkenning en subsidiëring van vrije. 'MEN U kent voorzeker veel mensen en onder die velen die door u gekend zijn zijn er een hele serie die ook door an deren gekend zijn. Ze zijn ook door ee| ajg anderen gekend omdat ze ook met an-1 normaa, en technisch deren in betrekking zijn want ze leven ook midden een gezin, een gebuurte, een gemeente of stad, in een arbeids- midden, enz. 'n speciale ca- die juist om die VOLKSVERTEGENWOORDIGER ALB. VAN DEN BERGHE, ALGEMEEN VOORZITTER VAN HET CHRISTELIJK ON DERWIJZE ire- VERBOND bestaat mensen Maar.. tegorie van - specialiteit meer gekend zijn dan ande re mensen. Deze speciale mensen zijn zelfs door velen gekend met de naam alleen, alleen door boren over te spre- ken. Die speciale mensen kunnen ofwel hooggeplaatste figuren zijn; ofwel hooggeleerde bollen; ofwel typen van mensen die door één of andere eigen aardigheid uitblinken zoals bijvoor beeld rijkdom, gierigheid, vrijgevig heid, drankzucht, vrolijkheid, enz. enz. Onder de miljoenen mensen is er toch iemand die door iedereen gekend is en hij is. dit is het eigenaardige, al- leen maar gekend door et over te spre- I ken. Niemand kent bun persoonlijk en 'niemand heeft er ooit meegesproken. GemengcJe commissies, ïespectieve- - het Men spreekt over hem als over een toch kan men niet zeggen dat lijk poor het lager, het technisch middelbaar onderwijs, zouden kunnen gelast worden met het ontwerpen dezer gelijkaardige voorwaarden. De minister ontwikkelt dan dit plan en somt negen punten op die naar zijn mening, in het kader van tweeledi ge besprekingen de grondslag zouden uitmaken van een waarachtige school vrede. 1 Eerbied voor de taalwet. 2) Gelijke diplomavereisten voor de leraars in beide schoolcomplexen, behalve v.toor sommige py.iest.ers-le raars. 3) Gelijkwaardige programma's met vrijheid van methode, organisatie der leergangen, keuze der schoolboeken en teksten. 4) Gelijke voorwaarden- op het ge- ders gelegd, van duidend en rio; mens hij een mens of iets andeis is. Hem wordt leugen en waarheid, goed en kwaad in den mond gelegd, alhoewel hij geen mond heeft. Hij heeft dit en dat gezien of gehoord maar heeft oren noch ogen. Wie is die iemand die eigenlijk nie mand is Hewel het is «Men» Kent ge hem niet Ja wel Anders zoudt ge over hem niet spreken en ge spreekt, we spreken er allen veel over. «Men» heeft gezegd... «Men» heeft gehoord., «Men» heeft gezien.... enz. enz. Die «Men» wordt ook veel in de schoenen geschoven, veej op de schou- -*- - wat Zondag, 30 September, zullen dui- zende leerkrachten, zowel uit het offi cieel als uit het vrij lager, middelbaar, onderwijs een dankbare hulde brengen aan hun on vermoeibare Leider en koene Verdedi ger in het Parlement, volksvertegen woordiger Albert Van den Berghe, Al gemeen Voorzitter van het Christelijk Ondewijzers-Verbond (C.O.V.), De gehuldigde is 49 jaaT oud en be schikt derhalve nog over zijn volle werkkracht. Onderwijzer van de Er kende Nomaalschool te St. Niklaas (1921), wist hij zich van meet af aan op te werken en verwierf in 1929 het diploma van Ucenciaat in de Paedago- gische Wetenschappen. Wat deze schoolman op opvoedkun dig gebied presteerde onder vorm van hoogst gewaardeerde bijdragen in tal van opvoedkundige tijdschriften, doch voornamelijk door zijn tot heden toe ononderbroken reeksen voordrachten de C.O.V.-Kringen over gans het land, grenst aan het ongelooflijke. Ook op syndikaal gebied, als verde diger van de rechten van de volkson derwijzer, Ket de flinke temperament- 11e, wilskrachtige en bevoegde de scholen, de inrichting ten behoeve van de beuit komen. bied der schoolbevolkingsminima de Iocalisering dei scholen. 5) Gelijke voorwaarden op het bied van de vrijstelling van of de mindering op het schoolgeld. 6) Gelijke salarisvoorwaaiden r de gediplomeerde leraars. 7) Gelijkaardige controle in twee schoolstelsels. 8) Geen partijpolitiek in de school, noch vanwege de leraars, noch vanwe- de leerlingen. 9) Overeenkomst ten einde uit de schoolpropaganda alle loyalle concur rentie. alsook kritiek op de voorstan ders van een ander schoolstelsel te we ren Voorts snijdt de minister nog de ne telige kwestie aan van de bevoegdheid der° overheidsorganen inzake inrichting van openbare scholen. De minister wijst er verder op dat «in die gewesten waar de onderge schikte overheden nalaten het initiatie» te nemen bewaar- lager- of technisch onderwijs in te richten, dat de opvat tingen een ideologische minderheid van leerlingen eerbiedigt, de centrale overheid haar voogdijrecht moet uit oefenen en desgevallend voorberei dende afdelingen hechten aan de rijks middelbare scholen en athenea. of .jkstechnische scholen oprichten waar aan in bepaalde streken behoefte zou zijn. Ook hier zouden gemengde raden voor iedere onderwijsgraad, advies uit te brengen hebben». Ten slotte blijkt uit de «belangrijke* bijdrage van dhr Harmei, dat inzake subsidiëring van het vrij onderwijs, de volgende etape betrekking zal hebben op het vestigen van een definitief stel sel voor de eerste drie leerjaren van de middelbare graad, d. i. voor de nor male ouderdomsklassen van 12 tot 15 jaar, alsmede voor het overeenkomstig normaal onderwijs. Deze etappe moet immers de voorgenomen verlenging van de schoolplicht tot I 5 jaar vooraf gaan. Hieruit mag afgeleid worden dat de minister in de eerstvolgende maanden aan het parlement maatregelen zal voorleggen om voor de drie eerste ja ren van het vrij techni-ch en middel baar onderwijs, alsmede voor het mid delbaar noimaalonderwijs, subsidië ringsvoorwaarden in voege te brengen die de gelijkheid met het overeenstem mend openbaar onderwijs zouden wezenlijken. Het technisch en middelbaar onder wijs van de hogere graad zouden dan vermoedelijk bij een latere etappe aan wordt «Men Wanneer GEHULDIGD TE AALST. volksvertegenwoordiger Van den Ber ghe was, die op 20 November 1946, in de Kamer van Volksvertegenwoordi gers, het subsidiëren van het Vrij mid delbaar Onderwijs verdedigde, en dat het de eerste maal was dat zulks ge schiedde in het Belgisch Parlement I 3. Voor het Normaal Onderwijs Rechtvaardigheid, d.i. gelijkschakeling inzake wedde en pensioenen van de leraars in het officieel en vrij normaal- onderwijs. 4. Voor het Technisch Onderwijs 7 Aan de leraren van het Vrij Technisch Onderwijs rechtstreekse en integrale uitbetalingen der wedden op dezelfde basis als die welke worden uitbetaald, in het officieel onderwijs, en om een rechtvaardige pensioenregeling voor de leraars in het Techn. onderwijs. Dit zjin de vier grondpeilers op de welke volksvertegenwoordiger Van den Berghe zijn onderwijspolitiek optrek en voor de verwezenlijking van dewel ke hij onverpoosd dag na dag ijverde I Verder wil de Nationale Voorzitter" van het C.O.V. de syndikale strijd gro tendeels uitschakelen, door een billijke ordening van de wedden met een vaste en rechtvaardige verhouding in het be- - - iqta en recmvaarcugc vernauw»»» Ker zich opmerken, zodat h.j in 1zoldi-ingsstelsel van het onderwijzend beschuldigd. aver «Men» gesproken wordt uit pure gewoonte, zo bij manier van spreken, dan is het van geen erg. Ongelukkig zijn er veel mensen die met opzet, met kwade bedoelingen, over «Men» spieken. Dit is zeer erg. Inderdaad, hoeveel verholen praat jes en berichten worden niet verteld op de kap van «Men» Hoeveel verzonnen kwaad wordt niet opzettelijk de wereld ingezonden door «Men» Moest «Men» eigenlijk bestaan dan ware hij voorzeker de grootste kwaadstichter, ruziestoker en leuge naar die onder Gods zonne loopt. En toch «Men» bestaat. Hij bestaat in de verbeelding van de mens die over hem spreekt. «Men» spreekt. «Men» is dus een ingebeeld «iemand». In werke lijkheid is «Men» diegene zelf die over «Men» spreekt. Doe eens de proef om te ontdekken wie «Men» is. Die proef is de volgende Wanneer iemand u iets komt vertellen en hij be- int met «Men» heeft... of «Men» zegt., vraag dan eens aan die iemand wie die Men» is. Hij zal u niet kunnen ant woorden. Hij zal misschien wel zeggen Ik noem die persoon niet garne want hij heeft het me vertrouwelijk gezegd.. Of ik weet niet juist meer wie het me gde.. Doch zo op de man af zeg gen wie die «Men» is zal hij niet doen ten ware hij iets goeds of de juiste waarheid aan het vertellen is. Laat ons dus de oorlog verklaren aan «Men». Zelf geen praatjes vertellen die we op den rug van «Men» lappen. Geen praatjes verder vertellen die «Men» ons heeft gezegd. Geen praatjes geloven die begin- n met «Men» zegt. Moest Men» worden dood gezwe gen er zou onzeglijk veel minder kwaad resticht worden: er zou veel leed in de wereld gespaard worden; er zoud veel minder loopbanen gebroken wc den en er zouden veel levens minder ongelukkig zijn. PIERLALA- tot voorzitter werd aangesteld van de plaatselijke C.O.V.-Afdeling te Ge-1 raardsbergen, in 1930 tot provinciaal voorzitter voor Oost-Vlaanderen, ltei- derspost die hij waarnam tot 1945 om datzelfde jaar verkozen te worden tot Algemeen Voorzitter van het C.O.V., dat op heden meer dat 25.000 aange sloten leden telt. Op I 7 Februari 1 946 werd de heer Van den Berghe als volksvertegen- •oordiger voor het arrondissement Aalst naar het parlement gezonden. Hier vond deze onverpoosde werker -het gepaste terrein om de alzijdige be langen van de bevolking te behaitigen. Doch met voorliefde, met uitgesproken geestdrift, niet versagende, onverpoos de overredingskracht zou de Algemene C.O.V.-Voorzitter zich wijden aan de verdediging der rechten van de helaas reeds zo dikwijls benadeelde opvoe ders van de volksjeugd. Het gaat niet op. in het bestek van een dagbladartikel, een volledig zicht te geven van de onverpoosde werkzaamheid op gebied van onder- wij: problemen allerhande. om zich alléén bij dit facet van de activiteit van volksvertegenwoordiger Van den Berghe te bepalen. Was het niet dc Hr Van den Berghe die, als verslaggever bij de begroting van het Ministerie van Openbaar On derwijs, 1945-1946, met het oo- de verwezenlijking van de ware school vrede. in het Parlement opeiste 1Voor het Lager Onderwijs gelij ke berechtiging van het onderwijzend personeel van Ket vrij en officieel on derwijs en de aan de grote verantwoor delijkheid van de onderwijzersstand aangepaste wedde. Voor het Middelbaar Onderwijs: Voor bet vrij middelbaar onderwijs recht op subsidies daar waar de recht matig gestelde voorwaarden vervuld worden. Het moet gezegd, dat het verzaad, graszaad, zaad van moeskrui den en van vierbloemen) TerzelM#-rtijd worden wijzigingen van secondair belang aangebracht aan het opstellen der teksten met betrek king tot de forfaitaire taxes geheven op vis, schaal- scherp- en weekdieren en op wijn. De nieuwe schikkingen zijn van 24 September in werking getreden. personeel. Dat wordt dan het uitgangs punt om zich met meer en aanhouden de zorg te kunnen wijden aan de pae- dngogische vervolmaking van het on derwijzerscorps. Verder wil hij alle on gelijkheid en minderwaardige behan deling door de openbare machten, waaronder katholieke leerkrachten en de (kinderen van de katholieke gezins hoofden nog lijden uitroeien Ook kon hij reeds aankondigen dat een Nationa le Federatie in wording is, die alle ka tholieke leerkrachten zal bundelen, van de «Fröbelonderwijzeres tot de hoogle raar. en waarin de onderscheiden on derwijstakken afzonderlijke centrales zullen vormen. Wij vernemen dat de Hr Van den Berghe aangesteld werd door de christelijke verenigingen als Voorzitter van deze nationale federa tie. Alles is nog niet verwezenlijkt Doch volksvertegenwoordiger Van den Berghe zal niet rusten Hij zal niet rus ten vooraleer de volledige overwinning werd behaald 1 Om hem te danken voor al wat hij- reed: verwezenlijkte en voor wat hij nog zal tot stand brengen heeft het C. O.V. cVze huldedag op touw gezet Hij zal uigroeien tot een onverwacht succes Vóór enkele dagen zegde onze koe ne voorman ons - lk wiT alles wat ik bezit aan werkkracht en uithoudings vermogen wijden om aan België een Onderwijs-Schoolstatuut te geven waar in de katholieke leerkrachten als vol waardige staatsburgers door de open bare machten worden behandeld en waarbij zij dan ook de verplichting op zich nemen zich als dusdanig te gedra» gen. Geve de goede God U de gezond heid. de strijdlust, de offervaardigheid om dit heerlijk ideaal tot werkelijk heid om te zetten de OVERDRACHTSTAXE VOOR HET DAGBLAD PAPIER VERMINDERING MET 2 T. H. Het Staatsblad van 23 September publiceert een koninklijk wijziging van besluit tot het wetboek en van de algemene verordening op de met zegel gelijkgestelde taxes. Het voornaamste voorwerp van dit besluit is de vermindering van het be drag der overdrachtstaxe van 4.50 t.h. tot 2,50 t.h. voor het papier verkocht aan drukkers of uitgevers van dagbla den en tijdschriften welke minstens éénmaal per maand verschijnen. Het besluit preciseert voor welke soorten papier de vermindering verleend wordt en de voowaaiden waaraan zij onder geschikt is. Anderzijds wordt er een torraitaire taxe van 9 t.h. gevestigd voor de overdracht van verschillende soorten zaaigoed (suikerbieten-. halfsuikeTbie- j ten- en voederbietenzaad, zaad van op'planten met voederwortelen, andere dan de bieten, kpfhechigpjr.zaad, kl: STEEDS BETERE SAMEN WERKING TUSSEN «ATLANTISCHE.» LANDEN De samenwerking tussen de landenf' van het Noordatlantische pact wordt steeds beter», aldus heeft de Belgische* minister van Buitenlandse Zaken, de h., Van Zeeland verklaard. Zich bezig houdend met wat hij, noemde de morele» aspecten van de Nato-crmrerentie in Ottawa, zei Vaitt Zeeland, die de Voorzitter ervan was»,, •en interview met Associated Pres? dat de afgevaardigden van de 12 lan den naar huis terugkeerden met hefc gevoel dichter bij elkaar te staan dan ooit Deze morele resultaten, aldus de ml*' nister, zijn van werkelijke beter ken» nis Hij vond, dat de openhartigheid onV der de gedelegeerden bemoedigend was voor t-oekomstige overeenkomsten. - Het doel op laage afstand van det NATO is de vesting van een Europe se gemeenscha, p, een stap die nood za lf _rijk is op weg naar een Atlantische: senheid

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 1