Stadsnieuws DeK. V. Chocolaterie Ips *222^35 ItSIVItl maar in ieder geval moet worden toe gegeven, dat men toch van een om wenteling op modegebied kon spreken. Is er dan zo'n groot verschil tussen cnze japonnen van verleden jaar en de ze welke we het komende seizoen zul len dragen Wees gerust: de kleedjes van het vorig jaar, die nog in goede staat zijn,kunnen nog uitstekend dienst doen, maar als we ons een nieuwe ja pon moeten aanschaffen dienen we be slist ïekening met de nieuwe lijn te houden. Het silhouet van de komende herfst- en wintermode is uitgesproken vrou welijk. Het hoofd wordt klein gehou den door het haar zowel van voren als van achteren op te kammen, om dan boven op het hoofd een losse wrong te vormen. De schouders zijn rond en hebben een zacht dalende Jijn. Het glad aangesloten corsage heeft een hoogger-toten hals of opstaand kraagje. Het middel is .slank, de taillehoogte varieert tussen de natuurlijke plaats en de onderkant der buste. Deze verhoog de taillelijn verhindert echter, nret, dat de lijn soepel blijft, omdat juist op dit punt de mouw Tuimte en diepte krijgt. De moderne mouw houdt het midden tussen de kimono en de vleugei- mouw en de laag ingezette vleermurs- mouw. Zij is zeer wijd tot even onder de elleboog, maar wordt daarna glad en aansluitend tot aan de pols. De rok is weer wat langer geworden. Over het algemeen wordt de onderkant van de zoom berekend op 32 cm. van de «rond. Een vaste regel ts drt echter riet De lengte van de rok wordt voor al bepaald door de grootte der draag ster, en hangt ook af van de rurrnte, een wijde rok moet namelijk iets lan ger hangen dan een nauwe. In ieder ge val hebben de zeer korte rokken de plaats moeten ruimen voor de veel ele gantere rok die tot het midden der kuiten reikt. Zij zijn nauw, tamelijk breed, ofwel zeer ruim. De smalle rok is vaak versierd met een brede over sla® of met losse afhangende panden. De tamelijk brede rok is soepel klok kend, terwijl de zijde gephseerd is. Deze plissé's beginnen tlechts zelden in de taille, maar zijn meestal aange- zet in het in vorm gesneden heupstuk en «even daardoor het kleed het aan zicht van een deux-pieces. Draperieën komen veelvuldig voor. De knoopslui- ting is heel vaak assymetnsch, DE STOFFEN zijn soepel en zacht, mooie harige wollen weefsels, jersey fluweel en aware zijde. DE KLEUREN Alle tinten groen het helgroen uitgezonderd, naast roestkleuren, geel. grijs en zwart. Ziedaar dus een korte samenvatting v^n het silhouet der nieuwe mode. Niet alle vouwen' hebben echter het geschikte figuur om deze mode blinde lings te volgen. Onderwerp Uzelf al tijd aan een scherpe critiek alvorens een keuze uit een nieuwe verzamelin te doen. figuur wat te wensen 'rote trekken de Volg, indien u overlaat, slechts m ö'«iv- voorgeschreven lijn. Zorg ervoor dat het nieuwe japonnetje eventueel kleine gebreken niet teveel uit doet komen maar 2e integendeel verbergt. Het gaat niet op iets te dragen wat ons lelijker maakt. Dan liever iets wat minder «up to date» is, maar ons goed kleedt. TANTE DINA. (Alle nadruk ook gedeeltelijk verboden). BIJ DE AANSTAANDE CONSECRATIE DER NATIONALE BASILIEK Koortsachtig worden te Koekelberg de grootse plechtigheden van 13 en 14 October voorbereid. Het consecratie bureau heeft sinds weken een stelsel matige propaganda ingezet langs de parochies, ele landelijke organisaties en de scholen, opdat de consecratie van de Basiliek zou uitgroeien tot n echt 1 nationale manifestatie, waar gap's de ;emeenschap zou op vertegenwoordigd zijn. Een erecomité heeft de organisa tie onde haar bescherming genomen Z. Em. de Kardinaal-Aartsbisschop, HH. Exc. de Pauselijke Nuntius en de Bisschoppen van België, de leden van de regering en de hoofden der geves tigde lichamen maken er deel van uit. De beheerraad van de «Vrienden van de Basiliek» heeft de organisatie van de plechtigheden aan een inrichtend co mité opgedragen, dat werkt onder de leiding van de heer J. Neybergh, voor zitter van de Kerkfabriek der Basiliek, en dat bestaat uit verschillende voor- aaristaande personaliteiten uit de Brus selse agglomeratie. Tenslotte heeft zich rond dat bureau 'n ploeg onbaatzuch tige medewerkers geschaard, die hun vrije uren besteden aan de materiële voorbereiding van de plechtigheid. HET PROGRAMMA De plechtigheid is verdeeld over twee dagen de lengte van de conse cratieritus en de oppervlakte van het gbouw hebben deze splitsing nood zakelijk gemaakt. ZATERDAG, 13 OCTOBER gaat het eerste gedeelte door de ceremo nie begint te 10 uur en omvat de wij ding van de buitenmuren en van de vloer. Zijne Eminentie de Kardinaal zal deze plechtigheid voorzitten. De Geestelijkheid vergadert in het H Hartcollege waar de kapel der relieken is ingericht. Vandaar begeeft de bis schoppelijke stoet zich door het do mein der Basiliek heen naar de hoofd ingang. Het begin van deze plechtig heid gebeurt buiten de wijding van het water, de driedubbele besprenke ling van de buitenmuren (de Bisschop gaat driemaal rond de Basiliek). Daar na doet de Bisschop zijn intrede in het gebouw, en de plechtigheid vervolgt met gesloten deuren. Het publiek wordt op de esplanade van de Basiliek toe-. 'elaten vanaf 9 uur het zal dan ook :eer gemakkelijk de ceremonies kun- nxJtJ K1 nen volgen die buiten gebeuren. Bin- bereiken, nen wordt echter niemand toegelaten. De gelovigen zullen nochtans de cere monies kunnen volgen dank zij de luidsprekers, die de gebeden en de «ezangen zullen uitzenden en dank zij de uitleg die zal gegeven worden. De plechtigheid van Zaterdag eindigt rond 1 2 uur. Zaterdagavond heeft de plechtige wéke plaats rond de relieken der HH. Martelaren. Men weet dat bij n kerk- consecratie relieken van twee martela ren in elk altaargraf worden ingesloten daar er te Koekelberg vijf altaren ge consacreerd worden, zullen er vijf ver schillende schrijnen zijn, die elk de relieken van twee martelaren bevatten. Deze relieken moeten ter verering worden uitgesteld dit zal gebeuren in de kapel van het H. Hartcollege en het is rond deze relieken dat Za terdagavond de wake plaats heeft. Ze begint te 19.30 u. met vijf lichtpro cessies door de versierde straten van de parochie rond 21.13 u. komen die pro- ceaatea samen in het H. Hartcollege waar de Metten en Lauden plechtig Z"" VEfvofc" 1N° VOLGEND NUM I Men verzoekt ons het overlijden te «nelden van f MIJNHEER PETRUS ALFRED MEERT echtgenoot van Mevrouw Maria, Altlegonda,. ,Hubertina Thomas, geboren te Aalst de 31 Juli 1890 en aldaar overleden de 22 September 1951, versterkt door de HH. Sacra menten der stervenden. De Plechtige Lijkdienst gevolgd van de teraardebestelling heeft plaats ge had Woensdag 26 September 1951, te 9 u. in de kerk van Sint Jozef. De Nadienst zal plaats hebben op Dinsdag 2 October te 7,30 u. in de kerk van St. Jozef. Rouwhuis Dendermondsesteenweg. Dit bericht dient als kennisgeving. t Men verzoekt ons het overlijden te melden van MEVROUW MARIA MALVJNA VERLEYSEN echtgenote van Mijnheer JOZEF DE SCHRIJVER, ;eboren te Aalst de 7 October 1880 en aldaar godvruchtig overleden de 22 September 1951, voorzien van de H.H. Sacramenten onzer Moeder de H.KeTk. De Plechtige Lijkdienst gevolgd van de teraardebestelling heeft plaats ge had in de kerk van Sint Martinus op Dinsdag 25 September 1951, te 9 u. Dienst van Barmhartigheid Dinsdag 2 October om 8 ure in dezelfde kerk. Rouwhuis 'i Brusselsesteenweg 185. Dit bericht dient als kennisgeving. INDEXCIJFER OPNIEUW GESTEGEN 1,7 PUNT HOGER DAN AUGUSTUS Bevestigd wordt, 'dat het indexcijfer yuigi -or de maand September een lichte mrdt stijging zal vertonen van 1,7 punten In de plaats van 415,6 in Juli en 415,3 in Augustus, zou de index 417 Men had namelijk verwacht, dat de daling van de textielwaren de prijsstij- g van brood en melk zou hebben «ued gemaakt. De daling - op de tex tielwaren bedraagt echter sléchts een punt. Voor de maand October wordt on danks sommige prijsstijgingen op een daling van het index-cijfer gerekend. De prijsdaling op de textielwaren begint zich te doen gevoelen, en men verwacht dat in de kleinhandel de tex tielwaren, die fel waren gestegen, dank zij de campagne van de middenstands- janisatie aanzienlijk zullen dalen. zijn honger liggen. Het is of hij nooit zal verzadigd worden. Op een morgen gaat het praatje het dorp rond Jef heeft de Wester Zom pen aangekocht. Daar staat men van te kijken. De bestweters en de dorpsstra- tegen hebben er terstond hun vast staand gedacht over. Jef weet met zijn geld geen blijf. Hij koopt maar raak. Natuurlijk heeft hij die moerassen practisch voor niets gekregen, wie zou er ook een cent in zulke terreinen wil len steken 5 Iedereen weet toch dat die gronden alles opslorpen. Mens en dier. Albert, den doktoor, en vele anderen. Nu ook het kapitaal der Jam-fabriek, als het moet. Wat een verregaande stommiteit. Of wil Jef er misschien zijn ./.ware hart in verzinken Maar zelfs de slechtste bestweter moest het beter weten Want nooit heeft de baas van Joe's Jam een ver keerde belegging gedaan. Zijn geld moet rente opbrengen, het moet dooi en voor zichzelf werken. Wie oogsten wil moet zaaien. En dat nieuwe idee van Jef Stap per:... Wacht maar Hij is niet over één-nachtijs gegaan. Zonder dat iemand wist dat zij voor hém werkten, zijn er een paar vreemde snuiters op het dorp gekomen. Zij heb ben te voet door de velden gezworven dagen lang. 's Avonds zijn zij telkens dood-op in het dorpshotelletje terug gekeerd. Eén, twee weken heeft dat geduurd. De mensen hebben erover gepraat. De mannen zélf hielden hun mond stijf dicht. Schijnbaar doelloos zwierven zij rond. Maar iemand die hun gangen aandachtig zou hebben na- 32, STEPHANIESTRAAT, Lae* ken, BRUSSEL, vraagt jonge meisjes verpaksters, alsook vorm en opmakers. GOEDE LONEN Zich aanbieden tussen 9 u. en middag. GENEESKUNDIGE ZONDAGDIENST Bij Jwesighdd ïan den hoodoWo kan men rich voor «fcinseodo govaBeo ZONDAG 30 SEpTEMBLR195L Dr W. DE V1DTS, VRIJHEID STRAAT, Tel. 217,23. WACHTDIENST DER APOTHEKEN Zijn van dienst voor dringende ge vallen van 9 tot I 2 en van 14 tot I 8 u. GEDURENDE1 Dl''WELK NA 19 U. vanaf Zaterdag 29 September tot en met Vrijdag 5 October inbegrepen, apotheker Van Keymeulen. Zeshoek Tel. 213.56. De Apotheken der stad z.jn gedu rende de week open van 8.o0 tot 12 our en van 13.30 _tot. 19 om. DOORHEEN ZWITSERLAND MET DE CAMERA (KANTON WALLES), aangeboden door de FOTOGRAFISCHE KRING VAN AALST Op Donderdag 4 October 1951, te 20 u. in de Feestzaal van het Stadhurs. komt". 'zET^ EN WORDT LID. oOo ZWARE AUTOBOTSING Van Holsbeeck Prosper*, apotheker te Aalst reed met zijn personenauto in de St-Jobstraat in de richting van de Capucienenlaan naar het centrum. Bij het kruispunt aan de Diepestraat kwam het tot een vrij ernstige botsing met de autovrachtwagen van de firma Schotte uit Erembodegem en gestuurd door V Sande Victor uit Erembodegem, de welke van de Diepestraat naar de Nieuwbeekstraat wilde rijden. De auto van Van Holsbeeck werd zijdelings een tiental meter verder geduwd en aan de rechterzijde totaal ingedrukt. Van Holsbeeck. werd aan het linker been- arm en hoofd gewond. In een nabijzijnde herberg onderge bracht werd hij er dooi Dr. Schockaert de eerste zorgen toegediend waarna hij kon huiswaarts worden gebracht. Zijn auto was nog slechts een hoop verwrongen ijzer terwijl deze van Schotte bijna geen schade had opgelo- pen. De politie deed de nodige vast stellingen ter plaats. Er bestaa^ verze kering. UITGIFTE VALS BRIEFJE VAN 1.000 FR. S. E. uit Aalst deed in het postkan toor Aalst 1 storting van een belangrij ke som geld. Door de bediende werd vastgesteld dat er tussen de briefjes van 1.000 fr. één vals aanwezig was. Het werd in beslaggenomen en voor ver der onderzoek aan de politie overhan di§d- *Xo DIEFSTAL. D'Hoe Louisa uit Liedekerke had haar fiets vóór het grootwarenh- de Kafctestraat geplaatst. Zij beging de onvoorzichtigheid een pak inhoudende een paar schoenen, aan haar fiets te la ten hangen terwijl zij was binnengeto gen. Bij het terugïnbezitnemen van haar fiets stelde zij de verdwijning van het pak vast. Klacht werd bij de politie geeaan, zou opgemerkt hebben dat hun schreden steeds nauwere kringen ron dom de Wester Zompen trokken. Z.ij hebben rondgekeken, berekend, ge zocht. En gevonden. Toen zijn zij plots verdwenen. Een paar weken later lagen vastom lijnde plannen op de withouten tatel in de slaapkeet. Heel dien nacht heeft het lichtende oog van het venster uit gekeken over de dorpsstraat; heel dien nacht heeft Jef gewerkt en gerekend. En 's morgens ging er een kort telefo nisch berisht naar de stad: terstond 1»- pen. En een ander over twee weken kunt gij beginnen. Breng alles met de autoriteiten in regel. Nu trekt een hele karavaan de vel den door, naar de vage gronden rond om de Wester Zompen. Zware auto tractors, wagens, vreemde machines. Het dorp loopt leeg. Iedereen wil met eigen ogen zien wat er ginder gaat ;ebeuren. Die mannen zijn tovenaars. In een hik en een snik staan daar houten ba rakken ineengeklonken: een keuken, eenzaal, slaaploodsen en hangars, om de werktuigen in weg te bergen. «Pre cies als op de foor», mompelen de be- inderende snotneuzen. De grond dreunt van het inheien der palen; de lucht zindert van duizend vreemde ge- ruchten. En tegen den avond is het nieuwe dorp vevrezeV Morgen begint het werk. En dat is geen lachspel. In rechte lijn wordt een spoorweg met smalle rails aangelegd. Daar zijn vertakkingen en wissels, net als op het échte spoor. Daarop komt een reus- ichtige machine, die door een klein f°- ïngediend dewelke dienaangaande eet onderzoek instelde. VERKEERSONGEVALLEN De Smet Franciscus uit Aalst reecj met een personenauto in de Nieuw- straat in de richting van de Grot» Markt naar het Vredeplein. Na er aan de seinlichten te hebben moeten stops pen werd zijn voertuig bij het terug jp gang zetten aangereden door de per* sonenauto gestuurd door Meesens A4* gust, uit Denderleeuw, dewelke in de zelfde richting reed. Beide voertuigen werden beschadigd. Duquet Petrus uit St. Lieveps- Hautem reed met een autovrachtwagen over de Grote Markt in de riching van de Kerkstraat naar de Nieuwstraat.Ter hoogte van het huis nummer 18 reed hij met zijn voertuig tegen het markt kraam toebehorende aan De Neef Ca- millus uit Aalst. Hierbij werd het kraam beschadigd. Lehman Karei uit Anderlecht stond met een autovrachtwagen ge parkeerd op de Grote Markt ter hoog te van het huis nummer 15. Op zeker ogenblik reed hij met zijn voertuig achterwaarts waarbij het tot een aan rijding kwam met de personenauto ge stuurd door De Winter Leon uit AaLt, dewelke van de Nieuwstraat naar de Kerkstraat wilde rijden. Beide voertui gen werden hierbij beschadigd. Op de Grote Markt ter hoogt© an het huis nummer 25 stond de per sonenauto toebehorende aan Van Pa- mel Rosa uit Hekelgem geparkeerd. Op eker ogenblik werd het voertuig aap jereden door een personenauto, dewel ke van de Hopmerkt in de richlingj de Grote Markt reed. De voerder. *n reed verder zonder zich om het ongeval te bekommeren. D> nummer plaat werd echter afgeschreven zodpfc hij zich later zal te verantwoorden heb ben. De auto van Van Pamel werd be schadigd. - Jacobs Antoine uit Brussel; reed met een autovrachtwagen van d& brouwerij Roelands uit Elruj sel langs de Zeshoek in de richting van de Veld- straat naar de Dirk Martensstraat. Bij het kruispunt met de Dendcrmondse- teenweg kwam het tot een bosing met de motorijder Helin André uit Aalst, dewelke in de richting van de Esplana de naar Dendermonde reed. Hélin viel hierbij ten gronde en werd aan beido knieen gewond. Zijn moto werd be schadigd. Van de Weyer Désiré uit We- zembeek-Oppen had zijn personenauto. ;eparkeerd in de Kattestraat ter hoog- e van het huis nummer 61. Op zeker ogenblik werd zijn voertuig aangere den door de personenauto ,ge.-tuurd door Rombaut Albert uit Aalst, dewel ke in de richting van de Grote Markt naar de Esplanade reed. Hierbij werd de auto van Van de Weyer beschadigd. ZONNETENT BESCHADIGD. Vyncke Michael uit Grammene reed met een zware autovrachtwagen gela den met vlas door de Kattestraat in de richting van de Esplanade naar de Gro te Markt. Ter hoogte van 't huis num mer 48 reed hij de neergelaten zonne tent voor het modehui; van Van d*n, Hauwe Maria aan en beschadigde de ze. Bij al deze ongevallen is de schade door veizekering gedekt en werden de nodige vaststellingen ter plaats door de politie verricht. omotiefje wordt voortgetrokken. Het ,s een machtige kraan, waarvan de stalen nek recht en stram naar den grond wijst. De kop is een enorme dubbele kaak die als een reusachtig bakkes in de aarde bijt. er geweldige brokken ruw uit losrukt en die gaat uitspuwen in klaarstaande wagentjes. Die voeren ze weg en hoopen ze op, langs weerszijden van een denkbeeldi ge gleuf. Dan werpen de vreemde ar beiders zich erop, graven en effenen en bouwen twee dijken. Daar tussenin zal het kapaal komen. Want dat is het wat die mannen ma ken: een diepe geul, die rechttoe recht aan van dc Wester Zompen naar de Diepe Beek voert, in een traag-dalende lijn, die het overtollige water moet .•egvoeren uit de moerassen. Kijk. hoe de grond wordt openge scheurd. Het vraatzieke monster vreet zich een weg door de vaste aarde. Het kanaal wordt dieper, het strekt zich uit over honderden meter lengte. Hier en daar sijpelt het water uit de omliggen de landen erin neer de aarde bloedt. Zij moet bloeden om weer gezond te worden. Haar lichaam ligt daar open gesneden. Wat wegvloeit zijn geen le venssappen, maai de etter die sind; lang den zieken grond ondermijnde er. wegvrat. Het onverbiddelijke operatie mes heeft erin gekerfd. Maar nog is de hoofdwonde niet blootgelegd.Het drai neering-werk eist vele zijkanalen grachten en creppels.- Langs alle kanten moeten de Wester Zompen benaderd worden. De aarde moet bloeden, wil er weer nieuwe kracht uit groeien. Daarom vr<j£t de gulzige stalen inond dag aan das in het land en bouwen de werklui stevige dijken. In het dorp staan velen sceptisch te genover dit nieuwe plan van Jef Stap pers. Het zal ditmaal niet lukken, dat weten zij zeker. De Wester Zompen la ten zich niet overmeesteren. Zij zijn al machtig. Het leed dat in hun geheime diepte opgezogen ligt, mag niet^ ver stoord worden. Wie de hand slaat aan at heilig is... Maar er zijn er ook anderen. Des tijds hebben zij gelachen met Jef Stap pers. Hij heeft zich aan niets gestoord. En is geslaagd. Waarom zou hij nu ook zijn vermetel plan niet verwezenlijken? Hij kan alles. Hij is een reus, de Slo kop, die nooit verzadigd wordt. En altijd door stampen de heimachi nes rond de Wester Zompen en vreten de onverzadigde kaken vjin het grote monster den grond weg. Laat nu de zomerzon komen. Daartegen zal alles klaar zijn. Men heeft altijd gezegd, dat Jan de verstandigste van de familie was. Nu laat hij zijn hersens werken. Hij is op de hoogte van die ge schiedenis met Liza. Jef heeft hem al les verteld. Het ging moeilijk. Met brokken en beetjes is het verhaal los gekomen. Maar hij heeft het nauwkeu rig moeten doen. Want Jan wilde elk détail weten, ieder woord dat gespro ken werd. elk gebaar dat die woorden onderlijnde. En daarna heeft de onderpastoor lang nagedacht. Hij tracht zich het ta fereel vóór oogen te toveren. Er i: iets in dat gespiek. dat hem intrigeert. Liza heeft gehandeld uit wraak; zij wilde Jef kwetsen en pijn doen. Maar zij heeft niet duidelijk gezegd, dat het kinj< dood is. Haar woorden zijn voor twe© tleggingen vatbaar. Jef heeft als vanr zelf sprekend aangenomen, dat het ergste gebeurd was. Jan is daar niet zo heel zeker van. De biechtstoel is een goede leerschool voor pscychologie. zelfs voor de psychologie der vrouw, die zo ingewikkeld is en soms zulke on logische wegen volgt. Er bestaat du» een mogelijkheid, al is zij heel klein. Onmiddellijk handelt hij.In de pries terlijk van het bisdom vindt hij de no dige gegevens «Jan Stappers. onder pastoor, verzoekt om inlichtingen aap- gaande een knaap die uitbe-teed is. Ongeveer elf jaar. Naam der moeder Liza Vercammen. Zeer dringend f.e- De Roneo van de fabriek trekt do copij af op vele exemplaren. Zonder dat Jef het weet. De onderpastoor zelf doet het. Dat gebeurt wel meer. Wan* sinds de twee broers weer vrienden, geworden zijn. helpt de fabriek Jan, meermaals bij 't practisch werk v. zijn, apostolaat. Naar al de parochies van het lanc^ wordt zoo'n briefje gestuurd. Het i9 een reuzetaak. Maar de sociale organi satie van boerenjeugd, boerinnengilde. V. K. A. J-, Missiebond, e.a. hun respectievelijke schrijvers en secreta ressen. dient tot iets. En zij weten tocl\ niet wat er in die omslagen zit t VERVOLGT. ..DE SLOKOP» C. J. Staes. Fr. 40 Uitgeverij «De Vlijt» Nationalestraat. 52, Antwerpen.'

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 3