/^INISTER PEQUAE OVER KON60 PIERLALA EN OMSTREKEN. 'BURELENKerkstraat 9, Aalst - - Telef. iVerschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. nr. 24.114 P. C. nr. 881.72 8° Jaarg. 1,25 fr. het Nr. Zondag 7 October 1951 Nummer 80 MEER V/AARDERING VOOR BELG. De h. Dequae, minister van Kolo niën, die vorige week. van zijn rondreis doorheen de kolonie terugkeerde, heeft Donderdagnamiddag op zijn kabinet een persconferentie gehouden om zijn indrukken mee te delen. De minister van Koloniën was om ringd. door zijn collega Cóppé, minis ter van Economische Zaken, dhr Clay- es Bouüart, kabinetschef, dhr Spitaels, adj.-kabinetschef, dhr de Cunchy, hoofd van de dienst voor Buitenlandse Handel, Prins de Ligne van Fabrime- tal en verscheidene industriëlen die in de maand Augustus deelnamen aan de Jaarbeurs van Leopoldstad. REDE VAN MINISTER DEQUAE Minister Dequae ving zijn uiteenzet ting aan met een onverzicht te geven van zijn reis, waarvan hij gebruik maakte om met alle aspecten van het -koloniale leven contact te nemen. Ten slotte moest, aldus de minister, tijdens dit verblijf de Internationale Beurs van Leopoldstad ingehuldigd worden en moest ik tegenwoordig zijn op enige van de voornaamste feestelijk heden. Deze beurs, was waarlijk een grote gebeurtenis in onze kolonie. Zij was de synthesis van de krachtinspan ning en van de groei van ons werk der tien laatste jaren. Terzelfder tijd was zij een openbaring voor België en voor de wereld. De uitslag en de weergave van al deze contacten wil ik hieronder samen vatten. Zoals ik het enige dagen na mijn aankomst reeds zegde is de eerste in druk wanneer men in Kongo ont scheept niet een gevoel- van. verwonde ring, rtilaar wél van fierheid. Het meest treffende is de werkijver en het dynamisme van al onze landge noten in Kongo. De economische toestand is onbe twistbaar zeer goed. Een grote factor van deze bloei, is zeker de gunstige conjunctuur. Dank zij de prijzen en de verwezenlijkte winsten, maakt zij hét mogelijk 1. niet alleen de begroting in even wicht te houden, maar eveneens be- grotingsreserven voor de minder guns tige jaren samen te stellen; 2. de uitbreiding van de zaken door autofinancierïng in de hand te werken; 3. de opgelegde maatschappelijke verplichtingen na te leven en zeer ver reikende sociale, initiatieven te verwe zenlijken terwijl de rendabiliteit van de ondernemingen gevrijwaard blijft. Het sociaal vraagstuk ontwikkelt zich ten volle in een opkomende maat schappij zoals Kongo er een is.Nu dient het vraagstuk van de rechtvaardi verdeling van deze inkomsten opgelost om tot de verwezenlijking te komen van een evenwichtige heilstaat. De ver wezenlijking er van geschiedt op rea listische basis na een gestadig en onge rept proces. Vooreerst de categorie van. Ioontrek- kenden, welke de grote meerderheid vormen. Hun lonen dienen progressief verhoogd te worden. Deze verhoging wordt thans doorgevoerd en zal ver der doorgezet worden. Bij het bepalen BESCHAVINGSWERK van levensstandaard moet in acht ge nomen worden. De hoedanigheid van het werk dient beloond, zoniet zal de inspanning van het Gouvernement inzake tech nisch- en vakonderwijs tevergeefs blij- De inkomsten van het landbouwbe drijf stijgen gedurig. Dit moet tot aan de grens der mogelijkheden doorgé- dreven worden. Anderzijds moet de ontwikkeling van het ambachtswezen de handelsactiviteiten niet al leen met sympathie worden gadeges'la- Men moet ze vooral aanmoedi- Gezien sommige inlanders van natu- uit een neiging vertonen tot luiheid, onderhevig zijn aan psychologische mutaties, en daardoor gebrek vertonen aan werklust stabiliteit en verantwoor delijkheidszin, laat in sommige geval len, het rendement van hun arbeid veel te wensen ever. Deze toestand kan slechts verholpen worden door be roepsvorming (vakscholen) door ka ders te vórmen en voldoende toezicht uit te oefenen. De progressieve ontwikkeling van het Kongolese volk heeft, soms wel te onpas, aanleiding gegeven tot polemie ken en persartikelen, welke mijns in ziens met te veel hartstocht worden ge schreven. Men heeft er behagen in ge schept problemen op te "werpen, welke geen onmiddellijke oplossing vergen. De weg welke België gekozen heeft in deze van de parallele maar gecoördi neerde ontwikkeling van de blanke en zwarte rassengemeenschappen, welke bestemd zijn om uiteindelijk samen te vloeien in een standvastige gemeen schap, verbonden én door cultuur én door gevoelens én door belangen- Ik meen dat wij allen het eens zijnHet bloed der martelaren om categoriek elk idee van colour steecjs bar te verwerpen met zijn mede. j - begrijpelijk dat de Vader pl.cMtgen als .aparthetd, en onder-|je kt.stenheid drukking. Op deze wijze willen de tsel- 1 Ook ERGER DAN OORLOG De mensen lopen ongerust, angstig als ze zijn voor een nieuwe oorlog. De ene beweren dat een nieuwe we reldoorlog niet meer te vermijden is. Anderen zijn van mening dat in ge val van oorlog het slachtveld niet in Westelijk Europa maar wel in het verre Oosten zal liggen. Nog anderen koesteren de hoop dat de oorlog nog niet onmiddellijk zal losbreken. Deze hoop is gesteund op de bedenking dat één en dezelfde ge neratie geen twee oorlogen strijd. Hier door wordt dus bedoeld dat men geen tweemaal met dezelfde soldaten ten. strijde trekt. De mensen geloven graag de twee laatste beweringen. Dit is begrijpelijk, maar geeft toch blijk van egoïsme. Liefst geen oorlog en komt het toch tot oorlog dan liefst hier niet of na oris. Zij die reeds twee oorlogen beleefd hebben en zij die er een hebben mee gestreden die weten toch wel hoe ver schrikkelijk een oorlog is. Spijts deze ondervinding schijnen velen onver schillig aan de oorlog in Corea waar toch ook mensen wonen en waar toch ook jongens in de vuurlinie staan. Nog onverschilliger dan aan de oor log in Corea zijn de meesten aan dat gene wat achter het ijzeren gordijn ge beurt. Daar is geen oorlog, maar wat daar aan het gebeuren is, is nog veel erger dan een oorlog. Daar wordt de Kerk bloedig ver volgd.Op een pnmenselijke wijze wor den in landen, waa^ het Kommunisme regeert, de kristenen geplaagd en ge- sard. Bisschoppen, priesters en kloos- tellingen samen met trouwe kristenen worden in deze moderne tijd langzaam gedood in gevangenissen en werkkam pen. Katholieke gezinnen worden uiteengerukt. Men tracht er het gods dienstig leven met lage middelen te vërnietigeri. Kinderen worden opge voed zonder God. Emdat^tfft "'el en" kelen, maar duizenden en duizenden. loeit nog i de minimalonen met een minimum»dhr Jungers, gen geen oplossing geven. Dok ma: „een sprake .zijn van een social-bar leder, welke ook zijn kleur is e over de nodige beroepsvorming en over de onmisbare gemoeds- en gees- tescapaciteiten beschikt, moet tot elke functie kunnen geroepen worden conditio sine qua non van elke gezon de bevolkingsontwikkeling. Wij moeten trapsgewijze de inlan ders doen deelnemen aan de actie en aan de verantwoordelijkheden te be ginnen met de meest natuurlijke ge meenschappen en de bestaande tradi tionele groeperingen. Zo wordt de ver antwoordelijkheidszin gevormd, welke borg staan voor de toekomst. Deze reis heeft mij toegelaten bet onmetelijke beschavingswerk, door ons volk onder de kundige leiding van zijn vorsten ondernomen op meer recht streekse wijze te waarderen. Mijn laatste woord zal een woord van dank en hulde zijn aan al diegenen die hun beste krachten met zoveel toe wijding aan Belgisch-Kongo en Ruan- da-Urundi wijden, Missionarissen, ko lonisten, industriëlen en in mijn functie als Minister, meer in het bijzonder aan de zo toegewijde administratie onder al haar vormen, onder de energieke leiding van haar gouverneur-generaal. HET TAALGEBRUIK EN DE TAALGRENS EEN MOTIE VAN DE C.V.P. ARR. BRUSSEL. Het hoofdbestuur van het Arrondis sement Brussel vergaderde op 29 Sep tember jl. onder voorzitterschap van de heer Jean Michiels, ten einde van gedachte te wisselen over een ontwerp van oplossing der taalkwestie, dat uit ging van het Nationaal Comité van de partij. Op het einde dezer vergadering heeft het Hoofdbestuur zich akkoord ver klaard met volgende besluiten 1. OP ADMINISTRATIEF. PLAN De plaatsen in de Centrale ad ministratie, te beginnen vanaf deze var Directeur, zouden slechts toevertrouwd y/orden aan perfecte tweetaligen., 20 JAAR CONCERTLEVEN TE AALST. «PRO ARTE» wil steeds hoger Wanneer de pianist-musicoloog wij len Stephan De Jonghe rond de jaren '30 met zijn concerten alhier van wal stak, had hij reeds gedurende enkele tijd geexperimenteerd. Hij zelf, met zijn beproefde techniek, alsmede de flinke muziekensembles waarop werd beroep gedaan, hadden zich terdege ingespannen om hun auditorium ver trouwd te maken met het beste uit het klassieke en moderne repertoire. Deze jonge man was te schrander om niet in te zien dat de leefbaarheid van een concertorganisatie in een provin ciestad aan specifieke eigen, ligt gebon den; o.m. dat de gemiddelde concert bezoeker zich nog enkel verplaatst om GROTE uitvoerders te beluisteren, bij voorkeur in een bevattelijk program ma. Het is wat de organisator De Jon- Een werkelijke tweetaligheid zou ingevoerd worden in de tweetalige nes. 2. OP GEBIED VAN ONDERWIJS: In de agglomeratie Brussel en in de andere gemeenten na beslissing van de gemeenteraad zou het onderwijs in de tweede taal toenemen. De talentelling zou afgeschaft wor den en de taalgrens, alsook de agglo meratie Brussel zou vastgesteld wor den met dien verstande, dat wanneer de feiten zouden bewijzen dat er een belangrijke verschuiving heeft plaats [.gehad, het vanzelfsprekend is dat de Itaalgrens kan gewijzigd worden. Mijnheer Deschuyffeleer, door wiens bemiddeling het voorstel aan het Hoofdbestuur (overgemaakt' weird, is igelast geworden bij het Nationaal Co mité verslag uit te brengen. die over die bloedige vervolging zo goed is ingelicht, (achter ar)|.bet ijzeren gordijn noemt men dit spio- ï- nage voor t vaticaan) bedroefd is en 16 lijdt. De Paus beweert dat nog nooit een kerkvervolging zo vreselijk was. als de ze. Ook spreekt Z. H. de Paus in elke toespraak over die lijdende ledematen van Kristus' Mystiek Lichaam. Is ons een egoïsme tegenover de an- ere volken die in oorlog leven of die leer dan wij in oorlogsbedreigin: keren niet goed te keuren dan is onze onverschilligheid tegenover de geloofs- enoten die in een toestand nog slech ter dan oorlog leven voorzeker niet uit den boze. Is die toestand voor de kristenen ;inds nog slechter dan oorlog Voorzeker! Dit weten we door pries ters die yerbannen werden en door kristenen die er in geslaagd zijn de hel der goddelozen te ontvluchten. Deze verklaren immers dat achter het ijzeren gordijn de oorlog gewenst wordt. Dit omdat ze in de oorlog een mogelijke bevrijding zien. Want wanneer het Kotimnunisme de oorlog verliest zal meteen de terreur vanwege het Kom munisme gedaan zijn. Dit weten we ook door ondervin ding. De bezetting heeft ons immers de grote schat van een vrij-mens te zijn leren waarderen. Was na de bevrijding de oorlog en het daaraan verbonden gevaar nog niet geweken, toch adem den de mensen vrijër en leefden ze lie ver in oorlogsgevaar dan onder dwin gelandij. Kunnen we iets doen voor die ver volgde Kristenen Staan we machte loos tegenover de vervolging die ze on dergaan Neen Wat ons gebed vermag oir het oorlogsdreigen af te wenden ver mag het ook voor de vervolgde kriste nen. Wie iets af weet van het leven der apostelen weet ook dat de H. Petrus eens op mirakuleuze wijze van de boei- ën en uit de gevangenis gered werd dank aan de kristenen die dag en nacht in gebed waren om hun gekerkerde leider te verlossen. Wat toen ter tijde door een ver trouwend en aanhoudend gebed werd bekomen kan nu nog even goed. Laat oïs dus betrouwend ons ge bedsoffensief tijdens deze rozenkrans- maand voortzetten PIERLALA- jhe dan ook in de practijk verwezen lijkte; denk o. m. aan Arsenieff, Linz, Prihoda e. a. Zijn opvolgers zijn de zelfde weg gegaan en ook wij moeten thans niet steeds met blij gemoed ervaren dat de grote, wellicht enige kans tot slagen, ons in die richting stuwt. Een niet gering procent onder de luisteraars kent maar één groot aan- trekkingspunt de naam op de affiche, en zelfs deze man, hoe hij ook moge noemen, gaat niet steeds vrij uit, want zijn 9pel wordt door een aanzienlijk gedeelte onder het auditoire met vrij critisch oor beluisterd en beoordeeld niet het minst door een schare jeugdige dilettanten welke in een speciaal ge commentarieerde auditie, de uitvoerder telkens voor zich krijgt. Dit uiterste interessante initiatief, waarvan het succes in stijgende lijn gaat en wiens p edagogisch-esthetisch be lang wel niemand zal ontsnappen, ver mochten wij te realiseren dank zij de spontane medewerking van de directies der middelbare onderwijsinrichtingen alhier welke wij hiervoor onze oprechte dank betuigen. De geboeide aandacht, het diepe be leven en medevoelen anderzijds bij on ze toehoorders maakt op de artiesten steeds een zeer gunstige indruk en be zorgde ons auditoire in de hoofdstad een benijdenswaardige faam. 'Het ligt niet in onze bedoeling hier de lof te maken van deze concerten wiens oprichting destijds aan een dwin gende noodwendigheid 'beantwoordde en die in de jongste deceniada een be langrijke plaats innamen in het cultu reel bedrijf alhier, niaar wij zouden we! een hartig woordje willen richten tot deze personen welke met de werking van kPRO ARTEn nog niet vertrouwd geraakten. JONGE MIDDENSTANDER,; WAT DOEN WIJ Na onze contactname met «Jonge?' middenstander, wat beleven wij i> en' Wie zijn wij antwoorden we nu' op de vraag «Wat doen wij Daarom zullen we een oogslag wer-" pen op ons programma, zoals het inr onze afdeling te Aalst wordt uitge werkt. De K. B. M. J. wil over heel de lijn* het beroeps- en levensmilieu, door eeiv- apostolaatsgeest in al haar uitingen zo wel individuele, familiale, sociale, eco nomische en culturele, door en door' katholiek en consequent christelijk ma-- ken. Dit doel wordt nagestreefd doop studiekringen, waarvan we de vorming tweeledig kunnen noemen. 1GODSDIENSTIGE EN ZEDELIJ KE VORMING. Wij willen onze vlaamse midden stand echt en diepdoordrongen chris telijk maken. Geen kwezelaars, geen pilaarbijters, maar frisse, blije katho-' lieken van de daad. Dit vormingson- derhoud wordt gegeven door de E. Proost. 2. SOCIALE en STAATSBURGER LIJKE VORMING. Ons nieuw kampjaar 1931-52 zetten wij in met vier reeksen Sociaal-Kultur rele studiekringen die er elk vier om vatten. Ie Reeks Volk en land. 1Vlaanderen» economische noden* 2. Doen wij aan Politiek 3. Schoolpolitiek in ons land. 4. Congo, ons overzees toekomstge- bied. 2e Reeks Schoonheid en levens kunst. 1. Kunst en "ketschi. i 2. Wellevendheid en vlaamse stijl^ 3. Erfwacht en Gezinscultuur. 4. Lectuur in ons leven. 3e Reeks Beroepsvolmaking en so ciaal inzicht. 1. Wij staan in de sociale beweging, 2. De Middenstand en de «vooruit gang 3'." 'L'oiialisaltfe Th riet oed riff sic vei-.. 4, Verantwoorde reclame. 4e Reeks Algemene ontwikkeling.; 1De filmwereld. 2. Sportwereld. 3. Overbevolking en kinderbeper* king. 4. De UNO, debet en crediet. De onderwerpen, welke behandeld worden zijn uitgekozen als vormende en zijn meteen aanlokkelijk genoeg voor interessante besprekingen, waar aan elk lid kan deelnemen, Inachtnemend dat de boog niet al-1 tijd gespannen kan staan, hebben we< buiten deze studiekringen, nog onze ontspanningsavonden, rcisuitstapje» "sportbeoefening, soldatenactie en ons: Hen geven wij de raad abonneert !J jaarlijks familiefeest op het program- U verzekert zich alzo de beste voorbe- ma staan. Ziedaar, jonge vriend, in 't kort eeit overzicht van ons programma, dat met fantasie of propaganda niets te maken heeft. Onze vergaderingen gaan geregeld' door, de vrijdagavond om 8 uur int ons lokaal. St. Martinuskring, Zonne» straat. Wij nodigen U vriendelijk uit omli onze vergaderingen bij te wonen opdat., U een gedachte zoudt hebben over de 1 uitwerking van on? programma. We zijn V innig van overtuigd dat velen, die nog zin hebben om van huni leven iets schoon te maken in zichzelf' zullen zeggen... ook mijn plaats is iri de K. B. NL J- gemeenschap en ik g<t> er (dan ook naar toe. ET. B, houden plaatsen en doet meteen een ernstige besparing. Voor dit seizoen hebben wij een ka mermuziekavond ingeschakeld waarop superieur ensemble van bij ons, af gewisseld door een grote soliste, naast ijke classieke bladzijden, heerlijk werk /an eigen componisten zal uitvoeren. Met vn. initiatief willen wij o.m. ingaan tegen een overigens gewettigde opmer king dat eigen kunstenaars een kans moeten krijgen. PRO ARTE staat steeds open voor gezonde critiek wel ke ons de eigen schaduwzijden wil hel pen verwijderen, maar zal bij voorkeur ingaan op suggesties van die personen welke regelmatig de audities bijwonen. En ten slotte brengen wij een op recht eresaluut aan onze ere en be schermende leden, de vertegenwoordi gers van de geestelijke en burgerlijke overheid met aan hun hoofd de fijnzin nige burgemeester der stad, wiens te genwoordigheid op elk concert stimu lerend inwerkt; aan de schare dokters, industriëlen en andere muziekminnaars welke van deze concerten een monu ment van hoogstaand muzikaal gebeu ren hebben gemaakt en aldus het le venswerk van de glorieuse stichteii t Stephaan De Jonghe, tot een cultu reel festein wisten uit te bouwen waar onze stad terecht fier kan op gaan. Drs M. A. COPPENS. WEDEROPBOUWLENING TWEEDE SCHIJF. Bij de 1 39e trekking van de Lening voor Wederopbouw (tweede schijf) is een lot van 5 millioen frank toegewe zen aan obligatie nr. 155 van de reeks 5030, een lot van 1 millioen aan obli gatie nr. 915 van de reeks 4976 en eer lot van een half millioen aan obligatie nr. 45 1 van de reeks 4523. De andere obligatiën van die reek- schijnen, ot sen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 £r.[urLgtcl yerzaken.. HET GEWONE UITSTEL VAN LEGERDIENST AANVRAGEN AANGENOMEN Het ministerie van Binnenlandse Za ken deelt mede De aanvragen om ge woon uitstel (artikel 1 I der wet op de ilitie) welke de dienstplichtigen der lichting 1952 van I tot 20 Januari: 1951 hebben ingediend, zijn aangeno men. Hetzelfde geldt voor de aanvragertf om gewoon uitstel welke door de ge durende het eerste halfjaar 1933 ge boren en met de lichting 1952 verbon den dienstplichtigen, van 1 tot 20 Ju li 1951 (of tot 20 Augustus 195 1 voor» degenen die hun werkelijke en gewone' verblijfplaats in de kolonie of in het buitenland hebben) werden ingediencL De belanghebbenden, behalve de genen die van hun aanvraag om uitstel' afgezien hebben, werden dus naar de» lichting 1953 overgebracht. Zij kunnen ten einde vóór Decem ber 1951, voor het werfbureau te ver- Novcmber. 1951 hua

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 1