Qrouwen Rronieij DE KOLENPRODUCTIE IN SEPTEMBER Tijdens dc maand September be- j reikte de kolenproduktie in Belgie 3.4 I O.OOO ton, hetzij een dagelijks ge-, middelde van 96.500 ton. Ongeveer 50.000 ton gingen op 17 September' verloren door het stopzetten van de arbeid in het Zuiderbekken, ingevolge begrafenisplechtigheden van veronge lukte mijnwerkers. Tijdens de normale werkdagen be nadert men een dagelijkse produktie van 105.000 ton. De effectieve arbeidskrachten schom melen lichtje? boven het cijfer 156.000 terwijl de stocks 215.000 ton bedragen Indien het gemiddeld rendement niet zeer hoog is dan is dit toe te schrijven aan het feit dat nieuwe onin gewijde Italiaanse mijnwerkers inge schakeld werden. Tijdens de eerste 9 maanden 1951 bereikte de totale produktie 21,8 mil lioen ton tegenover 20.2 millioen ge durende de overeenstemmende periode an vorig jaar. Dit betekent dus een 1 t.h. neerdering van nagenoeg oOo HET TWEETALIG TREINBOEK Het nieuwe treinboek dat reeds van kracht is, is tweetalig. Een nieuwigheid is zulks niet, vermits het treinboek tweetalig was vóór 1914 en ook de eerste jaren na de tweede wereldoor log. Terwïlle van de bezuiniging, waar aan de spoorwegmaatschappij zulke dringende behoefte heeft, is thans tot de tweetaligheid teruggekeerd.Het zet ten van een enkel tweetalig treinboek in plaats van een twee eentalige, zou een besparing van het millioen moge lijk gemaakt hebben... De tweetaligheid in het nieuwe trein boek is er een van speciaal gehalte. Bij de aanwijzigingen betreffende spoor lijnen in het Vlaamse land staat het Nederlands voorop, doch de algemene aanwijzigingen worden eerst in het Frans gegeven. Hiervoor zal echter een wisselbeurt gelden en een volgende keer staan in het treinboek de algemé ne aanwijzingen eerst in het' Neder land; en dan in het Frans. Het kan gebeuren dat een of ande re reizigers geen vrede neemt met de huidige indeling van het treinboek. Hij kan in ieder station van het spoorweg net een kaart vinden waarop hij zijn aanmerkingen mag uiteenzetten. De kaart mag ongefrankeerd aan de spoorwegmaatschappij opgestuurd worden. NATIONALE KAS VOOR OORLOGSPENSIOENEN opgericht bij de Algemene Spaar- en Lijfreniëkas De Nationale Kas voor Oorlogspen sioenen is belast overeengekomen voor schotten uit te betalen aan 1 de weduwen en wezen van mili tairen, wier pensioen thans fr. 18.000 of fr. 24.000' per jaar bedraagt 2) de ascendenten van militairen welke thans een pensioen van fr. 8.760 of <fr. 4.380 per jaar ontvangen 3- De orlogsinvaliden wier pensioen berekend is op basi? ener invaliditeit van ten minste 50 t.h. Deze voorschotten zullen in de hier boven opgegeven volgprde, tijdens het lopend kwartaal uitgekeerd worden, met de eerste betalingen zal omstreeks 15 October een aanvang worden; ten einde het regelmatig ver loop der werkzaamheden niet te be lemmeren, worden de rechthebbenden dringend verzocht geen speciale aan vragen tot de Nationale Kas te richten. De aandacht wordt er op gevestigd dat geen voorschotten moeten veref fend worden aan de burgerlijke slacht—' offers, of rechthebbenden. °o° DE VERHOGING VAN WEDUWERENTETOESLAGEN EN WEZENTOELAGEN ACHTERSTALLEN WORDEN UITBETAALD SAMEN MET AANGEPASTE BEDRAGEN Het ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg deelt mede De wet van 13 Juli 1951, betreffen de de ouderdomspensioenen (B.S. dd. 22-23-24 Juli) verhoogt van 1 Januari 195 1 af de weduwentoeslagen en de wezentoelagen, toegekend binnen het kader van de bij het Regentsbesluit dd. 12 September 1946 samengevoegde wetten betreffende de verzekering te gen de geldelijke gevolgen van ouder dom en vroegtijdige dood. Het bedrag van de verhoging is ge lijk aan het basisbedrag van de wedu- werentetoeslag of van de wezentoela- Zij die een maandelijkse uitkering ►•genieten, zullen in de loop van de maand October 1951 een postassig tie aangeboden krijgen waarvan het bedrag de pensioengelden over de maand October 1951 en de verhogin; over de periode I Januari-31 October 1951 zal omvatten. Zij die een driemaandelijkse uitke ring genieten, zullen in de loop van de maanden October, November of De cember 1951 een postassignatie aange boden krijgen waarvan het bedrag zal bevatten 1de vervallen pensioengelden voor een periode van drie maanden (dt maand in de loop waarvan de uitbeta ling geschiedt en de twee voorgaande maanden) 2) de verhoging over de periode gaande van 1 Januari 1951 tot en met einde October, November of Decem ber 1951. KOLONIALE LOTERIJ Winnen 200 fr. de nummers eindi gend op 7. Winnen 500 fr. de nummers eindi gend op 4 1 Winnen 1000 fr. de nummers eindi gend op 135 en 34.?. Winnen 2500 fr. de nummers eindi gend op 8511, 2039, 3997, 0173, 3203.4170.2655.5392. Winnen 5.000 fr. de nummers eindi gend op 6066. 2362. 3482, 9075, 3545. 5400. 8741. 0504. Winnen 10.000 fr. de nummers ein- rigend op 8179, 6830. Winnen 20.000 fr. de nummers ein digend oP 43368. 31452, 38886, 04482, 28733, 99440, 10004, 19532, 87408, 98025, 41641, 64951, 00257, 89463, 46824. Winnen 40.000 fr. de nummers ein digend op 68994, 97485, 67687, 26929, 01390. Winnen 100.000 fr. de nummers eindigend op 28439, 60500, 6/330, 72167, 46010. Winnen 1 millioen de nummers 261897 en 308611. Wint 2 en een half millioen het nummer 362050. DE SLOKOP 0. door J. S T A i S 1 7e Vervolg. Nu is de komedie volledig. De priester, de man van God. die van op den preekstoel schone woorden spreekt van goedheid en vergeven en geen vin ger uitsteekt om iemand te redden die in het moeras wegzinkt. Jan heeft het hoofd gebogen. Zijn woorden komen stil en traag als een nauwelijks verstaanbaar fluisteren. ja Dat héb ik gedaan. Ik ben Je grote schuldige. Ik moest vred< brengen. En ik zaaide haat. Weer kijkt hij Liza aan. Zijn blik is zacht en pijnlijk. Als leefde er een on noemlijk lijden in zijn ziel. Ik zag u ondergaan. U en vele anderen. En ik sprak geen woord. En als ik al iets zei. dan was het vol ge- krenkten trots en waardigheid. Ik ver oordeelde, waar ik had moeten verge ven. God weet, dat ik verkeerd han delde. En ik werd zwaar gestraft... Er is iets in zijn stem, wat de stilte die op zijn woorden volgt, vol zinde rende zielesmart heeft geladen. Hij wacht. Lang. Dan spreekt hij stil ver der luister hoe de wind klagend om de boomen hangt Mijn eigen broer, de dokter.heeft zijn leed begraven in de Wester Zom pen. Gij weet wel zijn vrouw... Maar ik had hem kunnen redden. En u ook. Liza. Gij zijt weggezonken in een an der moeras. Nu bied ik u dc reddende hand. Weiger ze niet. Ik smeek erom. Niet alleen voor u. Ook, en misschien vooral, voor mezelf. Het leven is haid voor u geweest. Gij hebt vele offers noeten brengen. Maar het is nog niet voldoende. Gij moet uw offer volledig maken. Anders zal uw kind er nooit de vruchten van plukken. Kijk hoe die slets met grote ogen naar den priester staart. Hij heeft het woord gezegd, dat als een toverformu le in haar ooren gonst. Mischien is zij wel de éénige hier, die het volledig be- «rijpen kan. Want zij heeft nog niet he lemaal opgehouden vrouw te zijn. Het schijnt of dc zonde, in haar volledige 1 gamma van laagheid en overspel, op dit ogenblik als een afgedankt kleed van haar afglijdt. En zij, die zo dik wijls van haar vrouw-zijn een onteren- dc bespotting maakte, schijnt nu klaar en rein in een helder stralend licht te I rijzen. Op dit grote, sublieme uur van haar leven groeit zij boven zichzelf uit 'en hoort in de zuivere, ijle lucht waar- j zij het hoofd heeft geheven, slem- men waarvan zij den klank weer ver- !mag te begrijpen. Welk offer bedoelt gij I Zij heeft fluisterend gesproken. Mis schien hebben zelfs haar lippen die 'woorden niet gevormd. Wel haar hart. En haar ogen, die, groot-open, staren naar den vreemden man, den priester. Hij is niet langer Jan Stappers. Hij is... iemand anders. Iemand die juist die 'woorden zal spreken, waarnaar zij 'smachtend dorstte de woorden dei bevrijding. Het offer van u zelf. Volledig. Wilt gij dat uw kind gelukkig wordt 'een vrij men? onder de mensen. da-% (moet gij voor hem sterven. Ik bedoe 1 niet dat gij u zelf het leven zoudt be nemen. Dat is geen offer. Maar gij moet voor hem sterven. Nu. En nog honderdmaal daarna. Hij mag niet we ten dat gij zijn moeder zijt. Van ver moogt gij hem volgen. Als een vreem-j SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK ZONDAG: Gevulde Tomaten, cham pignonsoep. Kalfsgebraad - Bloem kool gekookte aardappelen abri- kozensoufflé. MAA<NDAG Koud Kalfsgebraad - Sla met mayonnaise gebakken aar dappelen fruit. DINSDAG Gekookte Paling gesmolten boter gekookte aardap pelen, rijst met appelen. WOENSDAG Vlaamse Hutsepot Vanillepudding. DONDERDAG Runderlapjes Gestoofde selder gekookte aardap- len fruit. VRIJDAG Gebakken wijting aardappelsla karnemelkpap. ZATERDAG Gesaüteerde kalfsle ver met appélen gekookte aardap pelen flensjes. VOOR DE LEKKERBEKKEN. ABR1KOZENSÖUFFLE. Abri kozen zijn uiterst lekkere vruchten waarmee we heerlijke gerechten kun nen klaarmaken en zulks gans het jaar door. In de zomer nemen we verse abri kozen, tijdens de andere seizoenen stellen we het met ingblikte vruchten of zelfs met gedroogde. We pellen 12 zeer rijpe abrikozen, nemen de pitten weg en wrijven ze door een haarzeef. Desvekiezend kunnen we het moei even opstoven in wat suikerstroop.Ver volgens laten we 1 j/2 dl. melk met halve eetlepel-'maizena en wat suiker even doorkoken. We laten dit papje een weinig afkoelen en vermengen het rnet het vruchtenmoes, 2 of 3 geklutste eierdooiers, 65 gr. suiker, 1 /z eetlepel gesmolten boter en tenslotte de zeer stijfgeklopte eiwitten. Dit mengsel doen we in een beboterd v»urvast schoteltje en laten het ongeveer 30 minuten in een matige oven bakken. Na 1 5 minuten baktijd bestrooien we het gerecht met wat suiker, zodat er mooi korstje opkomt. VLAAMSE HUTSEPOT. BENO DIGD 3 a 4 kg. aardappelen flinke preien of 4 kleinere 1 a 2 en 1 a' 2 woretls ongeveer 500 gr. kleine raapjes 1 kleine groene k0ol 1 grofnagel 1 peperkorrel 1 klein stukje laurierblad 100 gr. vet Vl kg. verse worst Vz kg. varkensrib^ BERElDiNAA'' Smelt het vet er voegt er alle "schoongemaakte en fijn gesnipperde groenten (met uitzonde ring van dc kool) aan toe. Laat deze onder voortdürend roeren even in het vet sudderen, voeg er water en zout aan toe en laat het aan de kook komen.Leg er het vlees iri (het moet onderstaan) en laat alles góéd gaar worden. Neem er het vlees uit en kook de aardappelen nu in dit kooknat. Stamp dit niet fijn doch schep alles door elkaar. Dien zeer warm op zonder aparte saus en verschillende vleessoorten in stukken gesneden, erop geschikt. Is het lekke) ste de tweede' dag. gesaüteerde kalfslever MET APPELEN. BENODIGD 400 gr. kalfslever, 50 gr. boter, 3 ap pelen bloem, kruiden. de. En gij moet onverschillig voorbij gaan, zelfs-indieft gij voelt dat hij naar "i omkijkt. En gij zelf moet u reinigen van uw schuld. Maria Magdalena deed evenzo. En zij vond een bevoorrechte plaats aan de voeten van Kristus... Jan heeft de handen uitgestrekt: de priester, die de slets tot zich roept. Zij kan niet weerstaan aan die stem. Nog is zij vrouw genoeg, dat het Of fer'niet vergeef? aan haar hart zou aan kloppen. Misschien is zij op dit ogen blik méér-en-; intenser vrouw, .dan de moeder die haar kind zoogt. Met brandende ogen kijkt zij naar het gelaat van den priester, die bij machte was in één enkel ogenblik haar leven uit dieryslijk-boel omhoog te ha len en in een heerlijk,rijk licht te plaat sen. Zij ziet zon beschenen bergtoppen en hoort het vredig ruisen van groene boomen. En het is goed zo... Zij zou willen knielen. En weenen. Maar Jan heeft haar weerhouden. Hij is het, die hier moest neerknielen. En het Lijden -groeten, dat het Offer goddelijk maakt. Hij heeft haar hoofd opgeheven. Hun ogen zijn vast in een langen, begrijpenden blik. Dan heeft hij de vrouw op het voorhoofd ge zoend. De advocaat zit er verslagen bij. Zoiets -behoort niet tot zijn rechts kundige practijk. Wan dit is het wonder, der genade. En dat staat niet-in het wetboek. m Door de drukke sraten, die vol kla tergoud van heldere middagzon hangen stapt een bleke Nrouw. Zij draagt een kleinen handkoffer. Haar stap is loom en traag. Zij wendt het leven den rug toe. En gaal huiverend het Onbekende 1 tegemoet, 4 - BEREIDING De lever in sneden snijden van 1 cm. dikte, in de bloem dompelen en vlug laten kleuren in een geboterde pan, 3 a 4 minuten. De ap pelen moeten in ringen gesneden wor den, ze in de pan doen, waaruit me: de leversneden genomen heeft en ze in de boter laten bakken. Schik de vleessne- den en de appelringetjes op een scho tel de saus binden met een weinig aar dappelmeel en op de schotel gieten. KEUKENGEHEIMEN. IETS OVER DE MAALTIJDEN De gezondheid van het gezin hangt voor een groot deel af van de inzichten der huisvrouw op het gebied van de voeding. Voor een normale volwassen per soon, die matige arbeid verricht, vol staan drie maaltijden per dag, waar van er één warm moet zijn. Voor ie mand die zwaar werk moet verrichten, is het noodzakelijk vier en zelfs vijf maaltijden per dag te verbruiken.Want het spreekt vanzelf dat naarmate de arbeid lichamelijk zwaarder is, ook de voeding krachtiger moet zijn. Toch moet men steeds vermijden in één maaltijd een te groot aantal spijzen te eten, daar dit de bewegingen der spijs- organen hindert. De tijdruimte tussen twee maaltijden mag nooit minder zijn dan 4 uur, omdat het 3 uur d.jürt voor een volledig maal verteerd is, en n daarna de organen een uur rust moest gunnen. Het bevordert de spijsverte ring wanneer de maaltijden steeds op een geregeld uur worden genuttigd. Ook is het nodig en dit geldt vooral voor de warme maaltijd, dat voor het eten voldoende tijd wordt genomen. Te haastig eten is slecht voor de spijs vertering. Vermijdt het eveneens da delijk na de warme maaltijd zware arbeid of sport te verrichten. Een koude maaltijd zal gemakkelij ker verteren. Wanneer er vóór een warme soep, of er na. warme drank verbruikt wordt. Een goede huisvrouw zorgt steeds voo voldoende en gepast vers voedsel maar vermijdt overdaad. ONVOLDOENDE VOEDSEL: ver oorzaakt verzwakking, vermagering bloedarmoede. Zij is de schuld van een slecht humeur, gemis aan energie én aktiviteit, en lijdt tevens tot onge schiktheid voor physische en intellec tuele arbeid. Een ondervoed lichaam biedt slecht weerstand tegen koude 'en ziekten. OVERVLOEDIGE VOEDING veroorzaakt bloedopdrang, indigestie, moeilijke spijsvertering, vergiftige gis tingen, overspanning van het hart en van de bloedvaten, aderverharting, jicht en zwaarlijvigheid. GOED OM TE WETEN. Om heren-vilthoeden tegen zweetvlekken te beschermen, moet men aan de binnenkant tussen de hoed en het lederen bandje een reep plastic leggen. Gouden en zilverenvingeringen onderhoudt- men het best door ze van lijd tot tijd enkele minuten in een bak je met eau de cologne te leggen. Ook de glans der steentjes zal door deze De weg van het Offer is lang en somber, voor wie hem gaan moet met een leeg hart. En toch... Kijk Wenkt ginder, heel ver weg, niet een weifelend klaart Misschien is het een dwaallicht, als over de Wester Zompen bij zomer nacht. Of toch, misschien. Wie weet Mogelijk aarzelt aan een onbekenden horizon een nieuwe dag... Naast haar stapt een priester. De man van God en de slets schrijden door het gewoel der grootstad. De mensen?. Wat kunnen hun de mensen schelen Zij vechten hun weg naar hetzelfde doel: bevrijding. Goedheid ligt aan de basis van hun handelen. En daar kun nen geen duizend lasterpraatjes een streep aan veranderen. Jan Stappers heeft uren lang met Jef door de velden gedwaald. Zij zijn sa men gaan kijken naar de draineering van de Wester Zompen. Jef heeft breeduit gepraat over zijn plannen. Het werk vordert goed. En het kapitaal dat hij erin steekt, zal er honderdvoudig weer uil opschieten. Aldus vermenig vuldigt zich het zaad, dat men aan de vruchtbare aarde toevertrouwt. Zo vol is hij van zijn geweldige plannen, dat hij niet eens opmerkt hoe stil Jan naast hem voortstapt en slechts met een half oor luistert naar de geest driftige woorden van zijn broer. Die heeft wel andere zorgen om het hoofd. Hij moet Jef voorbereiden op een groot geluk. En waar zijn instinct hem den weg heeft gewezen in den ge weldigen strijd met haat en schande, staat hij nu onzeker te stammelen en weet niet hoe of wat... Hij zoekt wanhopig naar een aan- knoopingspunt, iets wat hem houvast kan geven, Wat bazelt Jef toch alle» behandeling veel meer tot zijn recht komen, Er bestaat een eenvoudig mid deltje om verroeste naalden weer i bruikbaar te maken. Laat ze vier en twintig uur liggen in een bakje olie met enkele druppels azijn. Rol ze daarna^ enkele malen rond in fijn zaagmeel, eni droog ze zorgvuldig af. Een regenjas, die men lange tijd< niet gedragen heeft, woidt stijf. Om- de jas weer soepel te maken geven we- hem een bad van regenwater met 2 c/c i ammoniak. Hierin blijft de regenjas1 een tijdje staan, en wordt daarna in de buitenlucht gedroogd. Mochten er door deze behandeling vlekken zijn ont-' staan, dan, kan men die verwijderen' door de jas voor het drogen, eerst nog- een azijnbad te geven. Laat uw armbandhorloge 's nachts nooit op een marmere plaat of schouw liggen, dit is zeer schadelijk voor het raderwerk. Weet U dat het haar een prachti ge glans krijgt wanneer U het eens per dag wrijft met een zijden doekjje. NIEUWE UITVINDINGEN OP HUISHOUDELIJK GEBIED Zullen we binnenkort verlost zijn van het onaangename werkje Pannen uitschuren Misschien wel Want naar het schijnt krijgen we pannen van pa pier, die na het gebruik eenvoudig wor den weggegooid. Het papier is zo ge prepareerd dat het een temperatuur van 300 graden verdragen kan. Spe ciaal voor soepen, sausen en ragouts zouden deze pannen ideaal zijn. Geen koude voeten meer Daar zal een electrische matras voor zorgen die constant op 37" celcius verhit blijft. Deze matras zal aangenamer zijn dan de electrische deken, omdat de warmte opstijgt en dus het gehele lichaam om geeft. Bovendien is deze matras zo vervaardigd dat wassen ervan overbo dig is. Ideaal voor zieken, en vooral voor gewonden die vaak het gewicht van een deken moeilijk kunnen verdra gen. De scharenslijper zal overbodig wor den Want we krijgen een schaar die zichzelf slijpt. Bij elke knip worden de snijtanden door een veer van be paalde vom, die in de draaischroef is aangebracht, zo langs elkander bewo gen dat zij er scherper van worden. Dergelijke scharen worden vervaar digd in alle maten; van het kleine bor- duurschaartje tot de grote kleermaker- - schaar toe. EN NU NOG EEN NIEUWIGHEID OP MODE-GEBIED. FLUORESCERENDE NYLONS In Amerika vervaardigd men, sinds een paar maanden kousen met hiel en naad in fluorescerende kleuren. De kousen zelf zijn heel licht beige gekleurd, ter wijl de hiel roze of pastelgroen ge verfd is. Deze kousen zullen dus alleen tot hun recht komen bij de moderne schoentjes met open hiel. DENK ER EENS OVER NA GELEZEN IN DE KRANT De kleine M. B. 15 maanden oud, werd door haar moeder dood in haar maal O. ja De Wester Zompen. Natuurlijk. Zijn nieuw stokpaardje, een reuzenwerk met daverende machi nes en een helse bedrijvigheid. Omdat hij bang is te luisteren naar de stilte van zijn eigen hart. Het moeras zal nu weldra droog komen. Het waterpeil is reeds verschei dene decimeter gezakt en hier en daar wordt de grond reeds <rast. Nog enkele weken en het werk is voltooid. Het moeras weg. Dan zullen geen wanhopigen zijn lokkende roepstem meer horen.De mensen zullen hun wan hoop ergens anders moeten begraven. Misschien wel in hun eigen hart. Of het zo beter zal zijn Om hen groeien de schaduwen van den avond. Zij zwijgen nu. Alles is gezegd, be halve dat ééne: de blijde boodschap, waarvoor Jan geen woorden vindt. Al leen de stilte spreekt voort^ waar alle geluid is doodgevallen. Het is een be klemming, een hijgend wachten. Nu moet hij spreken. Anders gaat er iets in hem breken. Jef, gij hebt geloofd, dat Liza in de Wester Zompen... Hij aarzelt. Hij voelt meer dan hij het zintuigelijk waarneemt hoe zijn broer verstarkt zij hadden afge sproken het verleden niet meer aar. te roeren. Wat nut heeft het oude won den open te wroeten Zij hebben lang* genoeg gebloed... Maar Jan gaat verder. Hij heeft nu zijn aanknoopingspunt gevonden. Hij wil het niet meer loslaten. Toen hebt gij u lelijk vergist. Want Liza lééft l Het was beter anders geweest L De toon der stem is effen en vlak. Maar er zindert iets in, dat schrijnt en pijn doet

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 2