(Jpouwen Rrortieri BiJEENROEPING DER KAMERS De socialisten hebben dus, bij mon- de van hun fractievoorzitter mei, Bohy, de onmiddellijk» roeping van het Parlement geëist,daar, zo luidt het in de brief, van Bohy aan de heer voorzitter van de Kamer, «de uiterst snelle ontwikkeling van de so ciale gebeurtenissen en in het bijzonder de aankondiging van een belangrijke staking in de sleutelindustrieën, de so cialistische parlementsfractie verplicht de regering te verzoeken haar de no dige uitleg over haar economische en sociale politiek te verstrekken. De lezing alleen van deze enkele re gels volstaat ruimschoots om te begrij pen, waar de socialisten naartoe wil len. Terwijl de atbeiders, onder sociale leuzen, het werk zullen neerleggen, wil len de mentors van B.S.P., van op het spreekgestoelte van de Kamer, zich doen gelden, storm lopen tegen de re gering, en in demagogische redevoerin gen, over de hoofden van de volksver tegenwoordigers heen, hun troepen op zwepen... Niet een kalm onderzoek van "de toe stand is hun doel, of het behandelen van onontbeerlijke wetten als eerlang op Ide agenda van de Kamers zullen J ke ter stijving van het wederuitrustings I fonds der kolenmijnen werden aange wend, en 7u0 rnillioen voor de han- w delsdienst der ravitaillering (invoer v. deKa-broodgraan) bijeen- Anderdeels zijn in de gewone be groting een aantal posten weggeval len en wel ten bedrage van 3.035 rnil lioen 207.000 fr., dit ondermeer inge volge het feit, dat de fiscale ontlastin gen werden ingeschreven op de begro ting voor Order. De regering stelt voor, in de toe komst een bedrag ter regeling van de ontlastingen in mindering te brengen van de Rijksmiddelenbegroting, zodat die begroting een trouw beeld zal bie den van de werkelijke belastingsop brengst. De overeenkomstige uitgaven, op de begroting van Kwade Posten en teru; betalingen voortkomend, zullen eve: eens geschrapt worden. Daar die ontlastingen in feite order verrichtingen zijn, d.w.z. verrichtingen voor rekening van derden, de bezwaar schriften indienen en ze zagen inwilli gen. en dus vreemd blijven aan de fei telijke inkomsten en uitgaven van de Staat, zullen ze voortaan ten laste wor den gelegd van de bgeroting voor Or- 6\Vat de BUITENGEWONE BE GROTING betreft, valt een vermeer voorkomen, en die een verreikende betekenis zullen hebben voor de arbei dersklasse in ons land, we denken hier bij vaan de ontwerpen betreffende de structuurhervormingen en het wets voorstel van dhr De Saeger op de nieu- wujnijverheden. Neen, zij moeten de regering het hoofd eens kunnemivolschelden, en de practijken van de meetingzaal naar het Parlement overbrengen. Het zijn alvast dergelijke zeden niet. welke de eerbied van het publiek voor het Parlement zullen verhogen. dering i te stippen va milliard HET BUDGET 1951 MET 1 MILJARD 800 MILJGEN VERHOOGD De diensten van de Kamer hebber frank. Hiervan gaat een krediet van 4^8 rnillioen 667.000 fr. naar onze landsverdediging in het kader van het Atlantisch Pact, en een krediet vai 450.000.000 fr. naar de financiërin: van het Woningfonds Brunfaut. «WEEK DER OUDEN VAN DAGEN». De eerste Week der Ouden van Dagen» werd in 1950 op touw gezet teneinde de hulpmiddelen samen te brengen bestemd voor de voornaamste Werken die de bejaarden ten huize be zoeken. De bemoedigende uitslagen van dit initiatief, evenals de dringende nood zakelijkheid ervan, hebben onsi werk de hoge en vaste bescherming verze- een wetsontwerp rondgedeeld houden- j.erd van j-j jyf Koningin Elisabeth, de machtiging tot regularisaties, verho-1 van j Kardinaal Van Roey ën van gingen vermindering van sommige Bisschoppen van België, voor het dienstjaar 1951 uitgetrokken £en n;euwe „Week der Ouden van kredieten, alsmede toekenning van bij- j £)agen„ za] derhalve dit najaar van ll krediet voor de uitgaven met betrek- tot= j g November e.k. worden inge richt. Zij zal met een Nationale Col lecte besloten worden. De «Week der Ouden van Dagen» wil de openbare mening wakker schud den voor het vraagstuk der bejaarde lieden en voor de jammerlijke toe- ve.W.-C-.d- Z 1^3, be vinden. De werken die dit initiatief genomen hebben stellen inderdaad met angst vast hoe talloze beproevingen de ouden van dagen bedreigen; waardige doch verborgen armoede, allerlei ontberin gen, onverschilligheid vanwege de jon gere generaties en soms, wanneer het Godshuis de laatste toevlucht blijkt, een scheiding zonder erbarmen. De gemeenschap moet hc-t lot ken nen van bejaarde lieden en alles in het werk stellen om dit lot te verbeteren. Daarom is de week der Ouden van Da- kruistocht voor menselijke „aardigheid en menslievendheid. Mo»en alle mensen die het hart op de rechte plaats, dragen zulks beseffen en zonder voorbehoud hun steun verle nen aan de «Week der Ouden van Da- „en P. C. nr. 600.00 Brussel. king tot 1950 en de vorige dienstj; Deze onvermijdelijke feuilleton, ter aanpassing van de begrotingen in de loop van het dienstjaar 1951 ten uit voer gelegd, brengt het totaal bedrag van de gewone begroting voor 1951 6.3ó.OQ.. OQIL. f U - -J3P 64 mil- liard 789".öÓli:0Ö0 fr. Toch is de begroting sluitend geble ven, zo stipt de regering in haar me morie van toelichting aan, dank zij be langrijke meerwaarden in fiscale ont vangsten. Vermelden wij onder de posten, die aanvankelijk in de begroting voor 195 1 niet waren voorzien, maar later dien den gefinancieerd 1 milliard naar het 'Ministerie van Landsverdediging,waar van 400.000.000 fr. besteed zijn aan - -het expeditiekorps voor Korea; 250 rnillioen fr. ter verzekering van de bur gerlijke veiligheid; 155.000.000 fr. ter aanpassing van de wedden in het "en lager- en kleuteronderwijs, welke in to taal 400 rnillioen frank zal vorderen; verder nog aanzienlijke kredieten te ruggaand op de oorlogsperiode, zoals 200* rnillioen in vergelding van de be lastingen geheven op de sommen, wel- de slokop U. J. door S T A E S 18de Vervolg. Blond haar, blauwe ogen, stevig klepper. Hij zal worden als zijn vader. Op de boerderij waar hij uitbesteed is. houdt men veel van hem. Maar hij komt naar huis. Gij moet een hui; bou wen, Jef Voor uw zoon. Hij heet jef, juist als gij Eens zal hij uw plaats innemen. Want hij is een flink kereltje, met handen aan zijn lijf en klare ogen in zijn hoofd. Gij moet een man van hem maken, Jef Stilte. Als een aarzeling. En... zij Dat is allemaal geregeld. Zij is weg uit dien slijkpoel. Er wordt voor haar gezorgd. Van den groten strijd, van haar of fer; geen woord. Jef zou het niet be grijpen. Hij is de realist. Hij kan fa brieken bouwen, boomgaarden planten misschien wel de Wester Zompen be dwingen. Maar dat er in een mensen hart soms ook een moeras moet droog gelegd worden... Neen. beter dat hii niet wéét. Later misschien, als de tijd daarvoor rijp zal zijn en de oude wond .vast toegegroeid. Nu niet... Daarom begint hij over het huis te praten, dat Jef nu vast en zeker zal moeten bouwen. En terstond gaat de ander op het onderwerp in. Heel zijn leven heeft hij gebouwd. Nu zal het eindelijk een voor zichzelf zijn. Samen kiezen zij de plaats uit, waar het zal opgetrokken worden recht over de fabriek.. Want dat is zijn levenswerk, dat eens door zijn jongen moet voort- SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK ZONDAG Witloof met harde eie- a en gewelde boter. Tomatensoep - Biefstuk frites citroenrijst met vanillesaus. MAANDAG Varkenscarbonade savoyekool gekookte aardappele: broodschoteltje. DINSDAG Stokvis ragout gekookte aardappelen broodscho teltje. WOENSDAG Gehakt spinazie gekookte aardappelen fruit. DONDERDAG Zuurkool met worstjes - aardappelpuree maize- r.apudding met rozijnen. VRIJDAG Gebakken schol -sla gebakken aardappelen yogurt. ZATERDAG Stoofcarbonaden p.ekookte aardappelen chocolade vla. VOOR DE LEKKERBEKKEN. SOEZEN. BENODIGD 1 dl. water 100 gr. -boter 100 bloem 4 a 5 eieren een snuif je zout. BEREIDING Men brengt het wa ter met de boter en het zout aan de kook en voegt dan ineens alle bloem toe. Men roert flink tot dat het een gladde massa is geworden die als een bal samenhangt en loslaat van de pan. Men neemt de pan van het vuur en voegt nu al roerende een voor een de eieren toe. Het deeg moet zo dik zijn dat men er met.een lepel balletjes van kan maken. Men beboterd een bakblik en vormt met twee lepels balletjes die ongeveer 4 a 5 cm. van elkaar moeten liggen. In een vrij warme oven de soe zen sterk laten rijzen en gaar laten bakken. Ongeveer 20 a 25 minuten. De soezen af laten koelen, opensnijden en dan naar believen vullen met stijf ge slagen room of vanillecrème. Men kan de °soezen bedekken met poedersuiker, glazuur of "bespuiten met een rosetje crème au be.urre. STOKVIS-RAGOUT. BENO DIGD 5ÖÖ gr. gezouten stokvis •\Vl dl. slaolie 1 Zi dl. melk 1 knoflookpitje sap van een citroen peper en wat zout. BEREIDING Week de stokvis on geveer 1 2 ^iCjn.kpud water. Schub de vis en snijclj ?e dn stukken Zet de vis met koy. W op en breng aan de -WW.- EVkA --in- een-pan. en. r.oer er met een MJten lepel eerst een lepel warme olie' en de fijngestampte knof-, j look door;-zet -de pan op een zeer zacht vuurden meng er beetje bij beet je de warmemelk en de olie doorheen. Laat alles igqed heet en lot een gebon den massa worden. Maak dan het ge recht op smaak met citroensap, peper en eventueel' nog wat zout. Giet de massa op één verwarmde schotel en creef cr gekookte aardappelen bij. BROODSCHOTELTJE. BENO DIGD 200, gr. oud brood (zonder korst), 2(4 'dl. melk, 2 eieren, 50 gr. krenten en rozijnen. 80 gr. suiker, 1 volle theelepel kaneel. 30 gr. boter. BEREIDING Wrijf met een stevi- gen houten lepel het brood geheel fijn Tn de kokende melk, vermeng het met de goed gewassen krenten en rozijnen. 30 gr. suiker, de eierdooiers en het Hij heeft ezet worden. Zijn jongen. Een stevige gezonde klep- ;ezegd. Blond haar en een per, heeft J blauwe oogen. Juist als hij Onwillekeurig verhaast hij zijn tred. "t Is of hij op hem toesnellen wil. Lil jaar heeft hij op dit ogenblik gewacht. Nu zal het werkelijkheid worden. Mor- sren gaat hij naar hem toe. Hij moet hem zien, met hem -spreken, zijn han den in de zijne houden. Hij heeft een zoon... - Jan heeft moeite om hem bij te hou den. Hij moet beloven >norgen heel vroeg met hem te vertrekken. In den 'wagen. Die haalt gemakkelijk honderd dertig op de rechte baan. Op een paar 7\er 7.iin. Vijf uur uurkens kunnen zij er zij Te vroeg Zes uur dan Och, Jan moet zijn mis lezen. Zeven uur Goed. Maar geen minuut later. De grote man is een klein kind ge- worden.Op Sinterklaasavond. Hij kan bijna niet wachten, tot de nacht voor- I bij is en de tijd gekomen om zijn ge schenken in bezit te nemen. Jef heeft zijn zoon ontmoet. Met razende snelheid heeft hij derv wagen over de baan voortgejaagd. I Trillend heeft hij hem tot staan ge bracht op het ruime erf der boerderij. I Toen is de knaap uit het huis komen stormen. Hij heeft eerst naar de auto gekeken, toen naar zijn vader. En op nieuw naar den wagen. Mag ik eens meerijden Zijn ogen vroegen het, méér nog dan de aandrang in zijn stem. 1 Het is een heerlijke tocht geworden. Jan heeft hem nagewuifd,, zolang hij hen zien kon. Aan het stuur, de kranige, kaasrech- te gestalte van Jef Stappers, plots tien tijf geklopte eiwit. Doe de massa in ;en vuurvast schoteltje, maak de bo venkant geheel glad, besmeer de op pervlakte met de week gemaakte boter en strooi daarover de rest van de sui ker, waardoor de kaneel geroerd is. Zet het schoteltje in de oven om een korstje te krijgen. KEUKENGEHEIMEN. ALLERLEI. Drink nooit water na het eten van fruit want dit kan soms zware onheilen voor gevolg hebben. Hét kan namelijk storingen teweeg brengen in de dunne darm. Door het vele water gaan de vruchten vlug van de maag naar dit ergaan, de verteringssappen werden door het water sterk verdund waar door een gevaarlijke gisting kan ont staan, en een nadelige verlamming kan veroorzaken. Vooral bij kinderen moet er voor gewaakt worden dat ze, na het eten var. hétzij welk fruit, nooit dadelijk daarop water gaan drinken. Een doorgesneden citroen kan men heel goed verscheidene dagen be waren door eerst de snede in te wrij ven met zout, en zo omgekeerd op een schoteltje te plaatsen. Voor het ge bruik word het zout er natuurlijk goed afgespoeld. Nu de dagen kouder worden, smaakt een eigen gebakken taart weer nog zo lekker. Het wil echter nogal eens gebeuren dat zo n cake of taart aanbrandt. Dit is te vermijden door de vorm met het deeg in een andere vorm, gevuld met een laag heet zand, te plaatsen. Hierna komt de taart of cake ook zonder moeite uit de vorm. Bladgroente kookte men vlug gaar in het aanhangende water met zout, in een pan zonder deksel. Hier door behoudt de groente een mooie frisse kleur. Aardappelen kookte men steeds met het deksel op de pan. U hebt natuurlijk al lang onder vonden dat een gebarsten ei, spijts toe voeding van zout of azijn aan het wa ter, =toch maai al te vaak nog uitkookt. Wanneer U nu weer eens zo'n ei moet koken, wikkel het danvoorzichtig een stukje vetvrij papier, en het zal ongeschonden blijven. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Een: doorgesneden rauwe aardappel len i£ een uitstekend mjddel - om vuile ruiten te reinigen. Met' cle oppervlakte der aardappel, waarvan telkens een schijfje gesneden wordt wrijft men ever de ruiten. Daarna worden ze ge wassen met water waarbij een scheut je alcohol is gedaan, dit laatste veroor- zakat sneller drogen en een prachtige glans. Sierpotten en bloemvazen maken licht krassen op mooie gepolitoerde tafeltjejs of kastjes. Dit kan men ge makkelijk voorkomen door tegen de onderkant een klein stukje vilt (bv. van een oude hoed) of fluweel te plak ken. Ook het omvallen der vazen wordt op deze wijze bijna volkomen uitgeschakeld omdat de onderkant nu niet meer zo glad is. Geverniste deuren reinigt men het best door ze af te wassen met zui ver water waarin een lepel dubbel koolzure soda is opgelost. Gebruik voor het afwassen een spons of zachte' iap, en spoel met zuiver water af.Zorg-1 vuldig met het zeemvel afdrogen. Een laklederen ceintuurtje staat j heel mooi maar het is jammer dat dit' soort leder zo gemakkelijk barst. Toch t kan men deze ceintuurtjes toch eert! ruime tijd mooi houden, wanneer men ze van tijd tot tijd maar eens inwrijft! met een weinig witte glycerine. Dit' houdt de laklaag soepel, waardoor het' vlugge barsten voorkomen wordt. Maak de ceintuurtjes ook nooit schoon met water, veel beter is het lakleder even op te wrijven met een zachte doek. WEES ZUINIG. Een zuinige huisvrouw werpt slechts die dingen weg waar ze geen ander nut meer uit weet te trekken. Badhanddoeken bijvoorbeeld' slijten nooit ineens helemaal; er zijn altijd nog gave stukken aan, waarvan - met kleine moeite washandjes te ma)' ken zijn, of slabbetjes voor kleine mor sende kleuters. Van een afgedankte regenman tel zijn vaak de rug en de voorstuk ken onder de zakken nog wel te be nuttigen. Van de rug kan bijvoorbeeld een eenvoudig voorschotje gemaakt worden, dat op wasdag de kleding be schermt tegen zeepsop en bleekwater- vlekken. Ook zouden de gave stukken gebruikt kunnen worden om er een boodschappenzak van te maken, of een paar kleinere zakjes welke de kinde ren kunnen gebruiken om nat zwemge- rief in te pakken. Als dekzeiltje over een kinderwagen, of om het pakje ach ter op de fiets bij regenachtig weer te beschermen, komt zo'/i waterdicht weefsel eveneens goed van pas. Kleine zeeprestjes, zowel van toileti als huishoudzeep worden niet wegge gooid, maar in een fijn linnen zakje genaaid, waarmee men dan uitstekend de handen kan wassen. Stukjes toiletzeep worden liever niet gebruikt bij het sop voor de was, om dat ze meestal gekleurd en geparfu meerd zijn. Om zooveel mogelijk profijt te trekken van een stuk, toiletzeep, moet er voor gezorgd worden dat het steeds droog wordt weggelegd op een stenen, planken of rubber houdertje, waar het niet kan afglijden. ONS WEKELIJKS PRAATJE. DUIZEND ATTRACTIES CF BESTELLING HOE DE AMERIKAANSE VROUW HAAR GASTEN BEZIG HOUDT De Amerikaanse vrouw die kennis sen te dineren vraagt, staat na het eten altijd voor de moeilijkheid wat zij var half negen tot middernacht met haar gasten moet beginnen. Om ten laatste negen uur zijn de tafel versierselen, de overheerlijke spijzen en de gedrukte plaatskaartjes vergeten en dientenge volge niet meer geschikt om de conver- satie aan de gang te houden. Vol ver wachting zien de gasten naar de ko mende dingen uit. Beklagen moet men die huisvrouw die verzuimd heeft met die dingen rekening te houden. Wanneer er meer dan vier gasten zijn, kan ze de dames en heren niet uitnodige tot een partijtje bridge, om- inar jonger. Naast hem. blootshoofd met wapperende haren, de blonde knaap. Vader ën Zoon. Twee druppels vater. Die zullen elkaar wel leren be grijpen... Eerst 's middags zijn zij terugge- kC De'ogen van den jongen schitteren zoo n pret zij"gehad hebben 1 En hij noemt Jef reedé «vader»... ja Hij'zal een Stappers worden, zlo zeker als tweemaal twee vier is. Reeds nu is hij een kleine Slokop. Zie hem aan tafel zitten... Zijn mond staat nooit stil. 'Niet dat hij veel praat. Maar het is feest.Varkenscoteletten met salade en aardappelen. En een berg rose pudding... Jef vergeet er zelf zijn eten bij. Hij kijkt maar. Nooit krijgt hij genoeg van dat kijken. Hij hééft een zoon. Daar zit hij over hem aan de tafel. En éét. Geen wonder dat het zoo'n felle klepper is... Een glimlach leeft voortdurend om den mond van Jef Stappers. Nu zal hij eens voor goed-: gaan bouwen. Aan zijn eigen geluk en dat van zijn jongen. Als een duizeling grijpt hij hem aan. Hij leest in de toekomst als in een open boek. Er is maar één hoofdstuk »Jef Stappers Zoon». Hoort gij dat, men sen 7 «En ZOON! 10 Augustus. Een gloriedag voor den Slopkop,.. Inhuldiging yan het draineeringska- naal. 's Morgens lyiden de klokken. Heel het dorp is bevlagd. Zo heeft de bur gemeester het gewild. Hri heeft sinds lang eieren voor zijn geld gekozen. Want Jef Stappers heeft een langen arm. Hij heeft veel belienden in de of- Jficieele middens, En op de fabriek wer ken honderden arbeiders, waarvan de meesten in het dorp zijn ingeschreven. Gij ziet van hier welke catastrophe het zou betekenen, als die het eens in hun hoofd haalden tegen te stemmen bij de kiezing... Jef zelf moeit zich met geen politiek, maar ge kunt nooit weten... En die oude historie van het geranium- bed, wel, alles bij mekaar is er niets ;ebroken geweest. En de politiek is de vetenschap der mogelijkheden. Dus... Daarom luiden vandaag de klokken. Ook omdat de gouverneur komt. De schoolkinderen zullen de haag vor men naar de kleine eretribune, speciaal voor de gelegenheid in elkaar getim merd, rechttegenover het punt waar het kanaal aansluit op het moeras. Nu ligt daar een stevige betonnen dam, met een paar sluisdeuren. Straks zullen die opengedraaid worden en zullen de buizen, die nu sinds weken het water uit de Wester Zompen zuigen, hun in houd in het kanaal uitspuwen.Reeds nu staat daar bijna twee meter water in. Dan zal het tot de rand vol loopen. En langzaam zal het vuile bloed van de Wester Zompen afgetapt worden.Want zoals, altijd heeft Jef gelijk gehad het was geen bodemlooze diepte, maar een laag los, rul zand, die ruste op een ondoordringbaren ondergrond. De ve le grachten en beken, greppels en vo ren die als een net om het moeras ge trokken werden en alle uitwateren in het grote loozingskanaal, hebben het overtollige water reeds grootendeels afgevoerd. Wat niet vanzelf wegtrok, hebben machtige pompen eruit gezogen en neergespoten in den reusachtigen ver gaarbak, waarop de sluizen van het ka naal aansluiten. Want Jef wil het ééne onheil niet door een ander overwinnen: de grond mag niet helemaal droog worden. Sinds eeuwen hebben de Wes ter Zompen alles opgeslorpt en doen verrotten; nu zullen zij de schatten van vruchtbaarheid, zolang in hun schoot verstikt, honderdvoud moeten weer geven. Daartoe is systematische be vloeiing noodzakelijk.Het moeras heeft zijn water noodgedwongen afgestaan nu zal het nog juist voldoende terug krijgen om zijn dorst te lessen. De tijd van het onmatig zuipen is voorbij en zijn dronken roes is uitgeslapen, Nu wacht de arbeid in geregelde orde, on der de dwingende leiding van de Mees ter Hand. Honderden mensen zijn uitgetrok ken om van het grootse gebeurenge tuige te zijn. Al de fabrieksarbeiders, de dorpelingen, de boeren en dagloo- ners, de kinderen van de school, met den Bovenmeester en zijn bulderend geluid aan het hoofd, leeglopers en dagdieven, mannen en vrouwen: het is een levend schilderij van druk bewegen en een klankfilm van over-machtig la waai. Een felle Augustus-zon kletst door haar overdadig licht op en de dorpsfanfare doet de lucht beven van daverende muziek. Een heerlijk tafereel Een noodweg zwiert door de streek, waar vroeger- niets was dan vage grond en het moe ras zelf wordt door nu reeds begaan bare wegen in vele rechthoekige vlak ken verdeeld. De taaie, verstandige wil van den mens heeft de Wester Zompen overwonnen. Die Mens is Jef Stappers. Ziin naam ligt bij iedereen in den mond. Zelfs het- schorre-morie spreekt met ontzag over; hem. Ja Er is veel veranderd, sinds zijn terugkeer.Hij heeft het doode land nieuw leven ingeblazen en zijn werk is een zegen geworden voor de streek

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 2