fcA I Syndikaten krijgen voldoening over heel de lijn Nieuws van het Missiefront f 3 BT"pf m J F I i lü ij fel 5. h jum PIERLAL i tó-i.i v.a n .-1 EN OMSTREKEN. (Verschijnt den D. BÜRELEN: Kerkstraat 9, 'Aalst Telef. nr. 24.114 P. C. nr. 881.72 8* Jaarg. ndcrdag en Zondag van iedere week'. ^,25 fr. het Nr. Donderdag 25 October 1951 LOONSVERHOGING VAN 0.50 FR. PER UUR VOOR DE ARE>clDERS - 100 Fr. per MAAND VOOR DE BEDIENDEN. Nadat Vrijdagavond de besprekin gen over de oplossing der sociale eisen in een kritiek stadium geraakt waren slaagde dhr Van de Daele er in, de be trokken partijen er toe te bewegen Za- terdagmoigeri nogmaals bijjeen te ko- men" J- o Na een lange bespreking die om V u begon en eindigde te 13 uur, kon Za terdag eindelijk overeenkomst bereikt worden en kon de Nationale Paritaire Raad het overeenkomst Proces-Vei baal mededelen WAARTOE DE REGERING ZICH VERBINDT Vervolgens las de minister het pro ces-verbaal voor De Nationale Paritaiie Raad heeft op 18, 19 en 20 Oktober vergaderd onder voorzitterschap van dhr. Van den Daele, minister van Abreid en So ciale Voorzorg. Na langdurige gedach- tenwisselingen heeft de minister de volgende verklaring afgelegd A. GEDANE INSPANNINGEN. De inspanning die sedert een jaar op sociaal gebied werd geleverd, ver tegenwoordigt in totaal 2.670 millioen P°B,a— BELASTING UITZONDER LIJKE WINSTEN. De regering is vast besloten de uitzonderlijke winsten te belasten. Met dat doe! is een wets ontwerp uitgewerkt, dat dadelijk na de hei opening van het parlement in behandeling zal worden genomen. In afwachting van de goedkeuring van die wet, zal op de uitvoer een differentiële heffing <vorden toegepast. C. REMMING DER PRIJSSTIJ GING. De regering is besloten met krachdadigheid 'n politiek te voeten, die er op gericht is de prijsstijging te gen te gaan. Reeds zijn verscheidene maatregelen getroffen, en andere wor den uitgewerkt, o.m. de handhaving van de suikerprijs, van het spoorweg tarief voor het reizigersverkeer, een pi-ij-verlaging van 1 frank per kilo gram op de margarine, een nieuw on- deizoek van de winstmarge van de meelfabrieken van de invoer van som mige vruchten en groenten. D. BESTRIJDING VAN DE WERK LOOSHEID. Een fonds zal opge richt worden met het oog op het ver lenen van'kredieten aan de nijverhe den die moeten wederuitgerust, uitge breid of opgericht werden. Maatregelen zullen getroffen wor den om de werken van openbaar nut en openbare gezondheid, van droog legging en verbetering der gronden, om het bouwen van arbeiders-wonin gen tc bevorderen en uit te breiden. Dat alles vertegenwoordigt een uitga ve van 2.7770 milhoen fr. De regering heeft het vraagstuk ter studie gelegd van de Mobiliteit dei Belgische arbeidskrachten die niet da gelijks kunnen huiswaarts keren. Zij onderzoekt de mogelijkheid van het toekennen ener scheidingsvergoeding- ln verband hiermee overwegen de openbare besturen gunstig het inlassen, van een clausule «ad hoen in de lasten boeken. E. PENSIOEN OP 25.000 FR. ln afwachting van de goedkeuring van eer. wet houdende herziening van het regime der ouderdenvspensioenen, en ten einde, de ongelijkheid, die sinds December jl. bestaat uit te schakelen, zullen maatregelen genomen worden om het pensioen, zonder onderscheid van leeftijd, op 25.000 fr. vóór eeri echtpaar te brengen. De vrij-verzekerden zullen insgelijks een verbetering van hun pensioen ver krijgen. De minister heeft een vroeger afge legde belofte bevestigd, vóór 3 1 De cember a.s. een ontwerp in te dienen houdende herziening van het regime van de ouderdomspensioenen in het raam van de hervorming van de maat schappelijke zekerheid. Naar dit ontwerp zal het pensioen gevestigd worden, rekening houdend met de diensten van de betrokkene. Het zal vastgesteld worden in een percentage van het loon en zal met di kosten van levensonderhoud schomme len. Het ontwerp zal als vertrekbasis een pensioen van 26.000 fr. per jaar een echtpaar vooropstellen. F. VERLENGING VAN DE HUISHUURWET. - De regering heeft reeds een ontwerp opgemaakt, hou dende een verlenging van de huishuur- wet. Dit ontwerp zal onmiddellijk bij de bijeenroeping van het Parlement in gediend worden. G. HET GEWAARBORGD WEEKLOON. - De minister verklaart zich bereid Het vraagstuk van het ge waarborgd weekloon te bestuderen en de verwezenlijking door een herziening van het aibeidskontrakt te overwegen. DE PARTIJEN. a) DE WERKGEVERSDELEGA TIE heeft akte genomen van die ver klaringen. Zij heeft de algemene pari taire raad op zijn hoede gesteld voor de financiële en ekonomjsche gevolgen van de door de regering voorgenomen maatregelen. De afgevaardigden van de kolennij- verheid hebben verklaard dat iedere verhoging van de produktiekosten in tegraal door een stijging van de prij zen zou moeten vergoed worden. b) DE VAKBONDENDELEGA- T1ES hebben insgelijks akte genomen van die verklaringen; zij zijn van oor deel dat, wegens de stijging van de produktiviteit en ten overstaan van de omvang van de verwezenlijkte winsten de gemeenschap haar voordeel moet doen in dc" vermeerdering van het na tionaal inkomen, namelijk door een verbetering van het geheel der sociale voordelen. 1. DE BIJKOMENDE VACAN TIEDAGEN a) De vakbondsdelegaties zijn van oordeel dat de toekenning van bijko iendc vacantiedagen voortaan moet Klimmer 85 -NDER DE ARBEIDERS het 1 7e Congres rristelijk Vakver- rindigd. gedurende dit der aanwezige en waren. Dit :rs samen met de 'rekingen tussen werkgevers. Bij stonden grote het PARASIETEN C AR! Zondag laatst van het Algemeen C bond (A. C. V.) be Geen wonder dat Congres de zen uwe, Congressisten gespani 1 7e Congres viel imm zeer belangrijke bes regering-arbeiders en deze onderhandelinge belangen der loont-rekkenden spel. Deze besprekingen zijn God dank, goed afgelopen en dit dank de macht der syndikaten en dank de flinke mi nister van arbeid en sociale voorzorg, dhr. Van den Daele, die gekweekt in de rangen der christene sociale arbei dersbeweging, zijn strijdvaardigheid en knapheid ten dienste der arbeiders blijft gebruiken. Geen wonder dat dhr Secrarens uit Nederland en secretaris van het Inter nationaal Christelijk Vakverbond, het A. C. V. van Belgie begroet als een van die nieuwe machten, die van bete kenis is voor het land en voor Europa. Geen wonder dat Minister Van den Daele, bij zijn intrede in de zaal, op een geestdriftig en langdurig applaus door de rechtstaande aanwezigen werd onthaald. Inderdaad de syndikale beweging in Belgie is èr de laatste tijd geweldig op vooruit gegaan, niet alleen in getal sterkte maar vooral in degelijkheid. Het syndikalisnre in België is een macht geworden niet alleen een macht van brutaal geweld hetwelk sommigen er poogden van te maken, maar een rnacht door haar veel studiewerk waar door al de aanspraken in naam en ten voordele der arbeiders de beste voor gedragen opwerpingen kunnen trotse ren. Mag men om de reeds bekomen uit- slagen de ieider van het syndikalisme bepaald worden volgens de gehelehulde brengen dan toch zijn het de ge- dienststaat van de belanghebbende. syndikeerde arbeiders die een pluimpje b) De werkgeversdelegatie ver- j verdienen daar het zij zijn die de klaart dat zij het principe van de trouw j macht van het syndicalisme hebben jegens de onderneming en de regelma- bewerkt. tighcid bij het werk wil zien handha-' Denkend aan onze gesyndikeerde ar- ven 'jbeiders gaan onze gedachten, ïjinzelr- sprekend ook naar de niet gesyndikeei Allen herinneren wij ons nog de af grijselijke pijnen en folteringen welke de Japanezen toebrachten aan zekere kloosterlingen van O. L. Vrouw der Missies, welke, vóór 2 tot 3 jaar vangen werden. Alle dagbladen ver spreid over de ganse wereld brachten hieivan hun lezers op de hoogte. 'Eén voorbeeld slechts ter illustratie: Een 75-jarige kloosterlinge missiona- resse van de Orde van O. L. Vouw der Missies werd door een soldaat van het Bevrijdingsleger, nadat zij 3 jaar ge vangen zat samen met de varkens in éénzelfde hok, dieren waarvan zij ook het voedsel mocht delen, bevrijd. Na dat harjr de nodige zorgen werden toe- ;ebracht vroeg haar bevrijder haar waarmede hij haar genoegen doen kon. De zuster antwoordde MET EEN KLEIN STUKJE BROOD In dit ant- >rd ligt een ganse lijdensweg be sloten. Zij was de enige overlevende verscheidene van haar medezusters „sn met de dood hun lijdensweg be kroond Ook deze 75-jarige martela res, naar haar vaderland ovegebracht door de Engelsen stierf te Hastings in het Moederhuis der kloosterorde. Nu ondergaan de zusters van de- zeflde Orde dezelfde verdrukkingen in Indo-China, Tonkin, waar de Viet-Min gevangen nemen en hun kloosters, noviciaten, scholen, weeshuizen ver delgen 7 van deze gevangenen-martelares sen werden losgelaten en naar Frank rijk gezonden waar zij trachten zich te herstellen. Zij brachten 150 verlaten kinderen mede in wiens onderhoud en opvoeding zij hoeven te voorzien. c) De minister van Arbeid zal aan de algemene paritaire raad vragen zichj uit te spreken over dit vraagstuk op de volgende vergadering. Hij zal de nodige schikkingen nemen opdat de arbeider in ieder geval op 21-jarige leeftijd, en in zover hij kan bewijzen dat hij 5 jaar onderworpen war aan de sociale zekerheid, twee bij komende vacantiedagen zou bekomen, welke na tien jaar op vier en na vijf tien jaar op zes zullen gebracht wor den. Hij verklaart buitendien, dat dc bij komende vacantiedagen zullen opgeno men worden in het regime van de jaar lijkse vacantie in het raam van de So ciale Zekerheid. II Een transactievoorstel strek kende tot toekenning van een extra- conventionele verhoging der lonen met 50 centiem per uur (honderd fr. per maand voor de weddetrekkenden) werd besproken en werd niet aanvaard door de werkgeversdelegatie. De minister %-erhlaart dat de rege- ig nog hoopt dat deze weigering niet definitief is. Hij zal de paritaire commissies ver zoeken uitspraak te doen over dit transactievoorstel. Hij verklaart dat de regering van oordeel is, dat de Belgi sche ekonomie in haar geheel genomen, die last kan dragen. De regering steunt het transactie orstel; zij geeft de verzekering dat dé arbeiders, in ieder geval, van 1 No vember 1951- af, de loonsverhoging v. 50 centiem per uur (honderd fr. per maand voor de weddetrekkenden) of of een overeenstemmend geldelijk voordeel zullen bekomen. Een gelijkaardig voordeel za! toe gekend worden aan de rechthebbenden der sociale uitkeringen (uitgezonderd de ouderdomsgepensionneerden en de rechthebbenden op gezinstoelagen wa van sprake is in andere paragrafen). Wat betreft het overheidspersoneel met bescheiden inkomen, zowel dege nen die steeds in dienst zijn als de ge pensionneerden, zal de regering eer lang voorstellen indienen bij hejf inter- departementeel comicé voor vakbonds- overleg. III. Onder die omstandigheden verbinden zich de afgevaardigden de loontrekkers, zowel mannen als voruwen, zowel handarbeiders als be dienden en vooral naar onze niet-gc- syndikeerde jongens en meisjes. Ongelukkig mogen we dezen geen pluimpje geven maar moeten zeer.zeer hard zijn voor deze PARASIETEN onder de loontrekkenden. Ik noem het echt jammer dat ook deze Parasieten dezelfde voordelen ge nieten als de gesyndikeerden. Deze oordelen immers werden bekomen dank de syndikaten en de syndikaten kunnen maar degelijk weik leveren dank de bijdrage der gesyndikeerden. Een niet-gesyndikeerde loontrekker ;n PARASIET noemen onder zijn eikmakkers is wel erg. Een parasiet nmers is hetzelfde als panlikker !s tafelschuimer. En toch is dit woord nog te zacht. Ik zal ze maar bloedzui gers noemen. Doorgaans geven de niet-gesyndi keerden ook blijk van een heel laas staand karakter. Zijn zij niet de eers ten die de spotdrijven met de gesyn dikeerden wanneer het syndikaat een mislukking oploopt Zijn zij niet de gevaarlijke slipdra gers van on-sociaal voelende werk<_ ers- Zijn er onder hen geen die dur en beweren dat zij toch genieten trat door de syndikaten bekomen wordt Thans is het ogenblik van al de ge syndikeerde arbeiders gekomen om jacht te maken op al dc nog niet ge- S3'ndikeerden. Een geweldige jacht, zoals de land bouwers achter de coloradokevers. De ze vergelijking gaat niet helemaal mank, want ook op coloradokevers ge. lijken de niet-gesyndikeerden wonder wel. Zouden de studie-mannen uit de Renaissancelaan aan hun collegas vart den Belgischen Boerenbond niet eens een verzoek kunnen richten om te zoe ken naar een soort D. T. T. poeder waarmee al de niet-gesyndikeerden zouden besproeid worden om ze te ge nezen van hun A-syndikaKsme. Men zou dit poeder kunnen de naam geven van ..A, A. S.» t.t.z. Anti-A-Syndika- lisme» in het Nederlands zou het bete kenen (d egen het niet-syndikalisme Als dit poeder niet gevonden wordl dan maar gezocht naar doeltreffende de arbeiders vóór hun opdiachtgevers Isancties want met parasieten mag men dc intrekking van de stakingsvoorop-1niet te zacht zijn. zeggingen te verdedigen. Niettegenstaande de door hen afge legde lijdensweg verlangen deze kloos terlingen terug naar Tonkin te vertrek ken om er hun apostolaat verder uit te oefenen: de melaatsen te verzorgen, scholen en kloosters herop te bouwen. Over enkele dagen zullen twee Eer waarde Zusters Missionnarissen van de Orde van O. L. Vr. der Missies Aalst bezoeken en er enkele dagen verblij- Een dezer Zusters is Vlaming en kwam haar stervende moeder, die 90 jaar oud is bezoeken. Langs de weg van ons blad De Ga zet van Aalst wordt een oproep ge daan tot de bevolking om deze Mis- rionnarissl.n te helpen. Ons herinne rende de spontane daad van de Aalst- rse bevolking, om aan de krijgsgevan- ;enen van 1940. langs wegen en stra ten eten en drank te overhandigen; de liefdadigheid van deze die de hospita len bezoek brachten en bijzonderlijk aan het hospitaal ingericht door het Rode Kruis bij de Paters Capucijnen, zijn wij overtuigd dat iedereen helpen zal naar beste vermogen. Stortingen kunnen gedaan worden op het postchecknummer van ons blad nr. 881.72 met vermelding Voor de Zusters van O. L. Vr. der Missies. Persoonlijke giften worden in ont vangst genomen door de Zusters zelf te Aalst, Botermarkt 5, waar zij verblij ven. Ook kunnen stortingen gedaan worden op het postchecknummer 298.44 van Mcj. Kerremans te Aalst met vermelding voor de Zusters van O. L. Vr. der Missies. Aai allen onze zeer hartelijke dank! God zal L veelvuldig belonen 1 RUITERSSTANDBEELD ALBERT I ONTHULD Zondagvoormiddag werd, aan de voet van de Kunstberg te Brussel, het ruiterstandbeeld van Koning Albert op obtse wijze onthuld. Bij deze gelegenheid vemiieen Ko ning Leopold, naast Koning Boudewijn voor de eerste maal in het openbaar, sinds de troonafstand. Ook Koningin Elisabeth, alsook dc Prinsen Albert en Alexander waren aanwezig. Bij de onthulling werden verschei dene toespraken gehouden, één door Generaal Willems, Voorzitter van het Comité, belast met de oprichting van het ruiterstandbeeld en één door eerste Minister Pholicn. Koning Boudcwjin dankte de inrich ters en de regering. DE REDE VAN DE KONING. De hulde die aan Koning Albert, mijn doorluchtige grootvader, ge bracht wordt, ontroert en verheugt mij diep. De woorden, door de eerste-mimster door generaal Willems aan de dachtenis van deze grote vorst wijd, hebben zijn gestalte voor onze ogen doen herleven. Thans rijst zijn beeld, zo sprekend door beeldhouwer Courtens weergege ven, als een blijvend aandenken en tot voorbeeld voor ten' -i De gevoelens van dank die ik uit spreek tot de regering en tot allen die voor de oprichting van dit beeld heb ben geijverd en er mild hebben toe bijgedragen, worden in het btjzondc- gedeeld door mijn vader, nin<* Leopold III, en door haar steeds m tijden van oorlog als van vrede, trouw aan de zijde stond van haar geynaal. Koningin Elisabeth. Een vaste lijn richt het hele leven van Koning Albert: elk ogenblik van dat leven aan de welvaart van zijn land te wijden. lijkheid, alsmede dc ongeschonden heid van het grondgebied te handha- n. Vier lange, bange jaren leefde en streed hij met zijn helfdhaftjg leger, zonder een ogenblik zijn land te wil- verlaten, en het is <amen met zijn ipenbroeders van de Ijzer dat hij de zegepraal bevochten heeft en de vrij heid aan zijn land teruggegeven. Nu mocht hij zich wijden aan zijn grote vredesarbeid de nationale wel vaart te bevorderen, kunst en weten schap te doen bloeien. Onder zijn impuls ontstaat de Uni versitaire Stichting en wordt de kom missie van grote openbare werken in gesteld. Op zijn initiatief wordt het Fonds voor Wetenschappelijk Onder- zoek gesticht en het eerste Nationale Park in Kongo ingericht. Door zijn reizen naar dc Verenigde Staten, Brazilië en lndië verrijkt hij zijn kennis ten bate van zijn land, van Kongo vooral, waar hij tweemaal ge- rumie tijd verblijft en waarvan hij de ontwikkeling met aandacht volgt. Met voorliefde laat hij zijn invloed gelden om, door maatschappelijke vooruitgang en vrede, zijn volk geluk kig te maken. i De hulde van deze dag is dc erken ning van het ideaal dat heel dit nobel en vruchtbaar leven vol geestdrift heeft ;ewekt. Dit ideaal heeft hij als kostbare schat aan zijn troonopvolger de komende geslach- J Koniiv* Leopold, overgelaten. Weze het ook mij gegeven, zoab het mijn doorluchtige Vader deed, het voorbeeld van een zo groot Koning te velgen, naar de tradities die steeds het Vorstenhuis hebben bezield oOo DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN TUSSEN AMERIKA EN HET VATI KAAN GENERAAL CLARK, DE EERSTE AMBASSADEUR. President Truman beeft generaal VI ic Mark W. Clark aangeduid als eerste Reeds vroeg wist hij, dat hij een-1 ambassadeur van de Verenigde Staten Ko- die -.aal aan het hoofd van de staat eroepen worden. Het is door stille onverpoosde aibeid, door zijn omgang met grote sociologen en denkers, door zijn nauw kontakt met het volk, dat hij zich tot zijn levenstaak voorbereid heeft. Als de dag komt dat hij de I roon bestijgt, omlijnt hij zelf voor de Ver enigde Kamers, wat hij als zijn roeping aanvoelt: zich volkomen loyaal boven elke gezindheid te houdefi, dc stem van zijn volk aandachtig te beluisteren, zich met kommervolle zorg over het lot der minderen neer te buigen, de hoogste dienaar te zijn van recht sociale vrede. Zijn grondwettelijke eed kree*g een gans bijzondere betekenis, toer hij ge- bekendmaking roepen werd de nationale onafhanke- nam. bij het Vatikaan. Deze benoeming, die I door de Senaat nog moet bekrachtigd orden zal voor het eerst normale diplomatieke betrekkingen vestigen: tussen de Amerikaanse regering en de H. Stoel. Zoals men weet was tussen de twee-** de wereldoorlog en enkele jaren na dien Myron Taylor wel de persoon- ij ke vertegenwoordiger van President Truman bij het Vatikaan, maar geen officiële vertegenwoordiger van de re-« Het Vatik aan begroette de benoe* ming van generaal Clark met dc groot ste voldoening erv gemeld werd dat- Paus Pius XII, *"en zeerste verheugd' as toen hij "te Caste! Gandolfo deze Washington ver*

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 1