Rronieri de verlenging VAN DE HUISHUURWET De legering neemt zich voor bij de j VATICAAN ZAL EIGEN VLOOT UITRUSTEN PR WORDT OOK GEDACHT AAN AANLEG VAN LUCHTHAVEN Zondag is bekend gemaakt dat het opening van de aanstaande parlements- zitting een ontwerp in te dienen om de, geldigheidsduur van de huishuurwet iVaticaan een e.gen vloot zal krijgen^ tot 1952 te verlengen. Inderdaad is| Reeds eerder had het Vaticaan aan- uit een onderzoek, in verband met de gekond.gd dat het deel zal nemen aan 2, par. 4 van de de conventie van Barcelona, welk._ oe - - - - 1 heeft op staten, die niet over toepassing van ar.. wet del. 20 December 1950, gebleken, dat de terugkeer tot het gemeen recht nog steeds niet mogelijk was in ver band met de huidige economische toe stand. Wel zouden sommige aanpassingen de wet soepeler moeten maken. Het wetsontwerp dat door Moyersoen werd uitgewerkt zou nieu we categoriën van gebouwen vrijgeven. Ad lus zouden van de toepassing de nieuw buren dhi trekking een eigen zeehaven beschikken Het desbetreffende decreet bevat in 31 artikelen de voorschriften voor schepen, die zullen varen onder de vlag van het Vaticaan en die in het re gister daarvan vermeld zullen staan. Deze schepen zullen de officieele vlai van het Vaticaan voeren onder hun naam moet vermeld staan «Vaticaan- stad -. De schepen zullen in ieder op- woiden uitgesfoten het ver-j zicht beschouwd worden als Vati- jebouwen of gedeelten van j caans territorium en zullen onder com- or geaeeiicn vau rl- normale iaar- 'mando staan v.burgercommandant.fc.er geoouwen waarvan ae normaie J»"1 „1 t- j*. vane- direct 'lijkse huurwaarde op 1 Augustus 1939 aalmoezenier volgt in de rang direct iii 1J op de kapitein. In Vaticaanstad wordt Gent. Antwerpen, Luik en Charleioi :J 2.000 frank voor de gebouwen en 9.1'00 frank gedeelten van gebouwen; 2) in de gemeenten van 20.000 tot ':100.000 inwoners, andere dan voren- gemelde agglomeraties 10.000 fr. voor de gebouwen en 8.000 fr. voor de gedeelten van gebouwen; 3) in de gemeenten van minder 20.000 inwoners: 6.000 fr. voor voor de gedeel- gebouwen waarvan p 1 Aug volgende bedragen overschieed zat,es van Bruisel, G™1._ Antsveipen. I - ko)w sch<spen, de 1 Het reeds eerder genoemde decreet stelt alleen vast dat de conventie be trekking heeft op «ieder schip dat goe deren en passagiers vervoert van of naar Vaticaanstad van of naar en buitenlandse haven::. In het Vaticaan wordt verder ver- dan! nomen, dat de oprichting van een Va- de I licaanse luchthaven overwogen word1 Tot nu toe heeft het Vaticaan no nimmer een vliegtuig gehad, daar de tocale oppervlakte van Vaticaanstad het aanleggen van een geschikte lan dingsbaan niet toeliet. oqo LEGERNIEUWS UITZONDERLIJKE WERVING VAN ONDEROFFICIEREN De oorlogsvrijwilligers en milicien: der klassen 45 en volgende thans met onbepaald verlof zijnde, niet ouder dan 30 jaar, op datum van 1 Januari 1 1952 en die minstens het eerste jaar der middelbare school of vierde graad I volledig (of gelijkaardige studie) met vrucht gevolgd hebben, mogen hun candidatuur stellen voor de uilzonder- u-prvina van onderofficieren van 3 tot 22 eveneeiS» gebouwen en 4.000 fr ten van gebouwen. De bepalingen van de cn 31 van de wet zoud> niet meer van toepassing zijn op het vet huren van gebouwen of gedeelten van gebouwen in de gemeenten van minder clan 5.000 inwoners. Het inge stelde onderzoek zou inderdaad heb ben uitgewezen dat de woningschaarste in deze gemeenten heeft opgehouden te bestaan. Niettémin zou de Koning de wet nog verder van toepassing kunnen maken voor zekere dezer gemeenten waar dit wegens dc plaat-olijke toestanden (b. v. geteisterde gemeenten) gerechtvaar digd zou zijn. Wat dc aanpassing van di treft zou het wetsontwerp huur be-''ike werving van ondei kei 1| 1 het actief leger, die voor het ogenblik dc wet dd. 20 December 195o|p*«» wordt door het ministerie van wijzigen en bepalen dat van 1 januari j ^oZ.rden en bijkomende 19.2 af dc huur noch rechtitree - noch t. kennen, dienen de can- onrechtstreeks de noimale huurwaar-- t j -li^nst J IA et o 10?,O ,-,„1 n if i meer didaten zich te wenden tot de. dienst de op Augustus 1939 met et "eer voorllchting en documentatie. ,1... .00', rnan overschtoden. Boudewijnk»zen.e. Dnillypfeat», dan 10.0i mag overschrijden. Indien echter dc .partijen accoord r■'(- Jbo- reilcen, in steden van \50r(, zoals in de huidige wet is voorzien. LENING tot WEDEROPBOUW EERSTE SCHIJF. Bij de 203e trekking van de lening tot wederopbouw eerste gedeelte is een lot van cén millioen frank te beurt ge vallen aan reeks 850 nr. 803. DF.RDF. SCHIJF. Bij de 77e trekking 3de Schijf, <j«j3198()6 4 3_P6150 n Lening tot Wederopbouw is een iot|ocn£2n van één millioen te beurt gevallen aan obligatie reek? 8250 nr. 678 en een lot van 500.000 fr. aan obligatie reeks 8366 nr. 214. Do andere obligaties van deze reek sen zijn terugbetaalbaar tegen I 000 fr Brussel. TREKKINGEN VERWOESTE GEWESTEN 1923 De uitslag van de 341e trekking van de Verwoeste Gewesten 19z3. luidt 100.000 fr. voor reeks I 14.752 n en voor reeks 313.590 nr. 3. 50.000 fr. voor reeks 91.649 nr. en voor reeks 134.442 nr. 2. 15 loten van 10.000 frank 73149 n. 2 97680 n. 3 156444 n. 1 205508 n. 4 228683 n. 3 297319 n. 3 300107 n. 5 305837 n. 1 316423 n. 5 5 346 I 85 n. 5 j 350630 n. 4 368721 n. 3 379587 11. 2 De overige obligation van deze reek sen zijn uitbetaalbaar met 5 75 fr. of 550 fr., naargelang zij overgemaakt SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK ZONDAG Garnalencroquetjes Ossenstaartsoep Rostbief Spina zie Gekookte aardappelen kas tanjes met room. MAANDAG Koude rostbief Sla met mayonnaise gebakken aar dappelen Griesmeelpudding. DINSDAG Gebakken schol bo tersaus gekookte aardappelen - beschuitpap. WOENSDAG Varkensfilet ge stoofde selderij gekookte aardap pelen fruit. DONDERDAG: Macaroni met kaas gioentensoep kalfscoteletten witloof gestoofde peren. VRIJDAG. Mosselen frites karnemelkpap. ZATERDAG Gebakken aardap pelen met kaas. andijviesla rijst- pap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. KASTANJES MET ROOM. Kook een vijftiental kastanjes gedurende en kele minuten in water, pel ze en zet ze weer op; overdekt met melk waarin een snuifje zout en een weinig vanille. L.aat ze goed gaar koken en wrijf ze dan door een zeef. Vermeng 150 gr. poedersuiker, 75 gram bloem en 3 eier dooiers doorheen, leng het aan met J/2 liter melk en laat dit onder voortdu rend roeren zachtjes aan de kook ko en verdikken. Voeg er dan onmiddel lijk dc kastanjepuree bij, giet in een kom en laat koud worden. GEBAKKEN AARDAPPELEN met KAAS. BENODIGD 1 ]/2 kg. aar dappelen (gekookt) 300 gr. jonge kaas 1 00 gram boter. BEREIDING. Laat de boter in de koekenpan heet worden, doet er de. in niet te dunne plakken gesnech dappelen in en, schudt die telkens in de pan tot ze goudbruin gebakken Voeg er dan de in blokjes gesneden kaas bij en laat die vlug even meebak- ken. Geef bij dit gerecht andijviesla. OSSENSTAARTSOEP (Oxtail). BENODIGD 1 ossenstaart 500 schenkelvlees met been 2 /i L. wa ter 12 gr.- zout, 120 gr. boter 1 00 gram bloeih ui, wortel, foe lie peterselie - tijm stukje laurier- bad peper örrels, een paar kruid- Vjjakje-jockspek Madeira Gfjyënne peper soja. BEREIDING! De ossestaart op de geledingen doorgesneden, goed wassen en in 20 gr. boter met het gerookte spek en de opgegeven verse j droogde kruiden sauteren, tot de stuk- f'jes staait lichtbruin zijn. Vervolgens werden volgens het Koninklijk Besluit I 1 Mei' 1930. I 'het schenkelvlees, het water en het jZout toevoegen en in een goed geslo- I ten pan alles drie a vier uur zachtjes laten koken. De bouillon zeven en ont vetten. De rest van de boter en de bloem onder aanhoudend roeren er bij voegen en 1 a 2 minuten laten doorko ken. De soep kruiden met Cayennepe- soja en Madeira, de stukjes ossen staart op een vergiet met kokend wa- vergieten, even laten uitdruipen in de soepterrine leggen en de warme soeD er over gieten. D E SLOKOP (J. J door S T A E S 1 9de Vervolg. Maar hij speelt zijn 10I te goed. Want als hij nog verder wil terugdein zen rijst een waarschuwende kreet uit cte menigte op. Te laat. Kop over gat is Peerken Nuyten van den dam getet terd. Een plons. Het troebele water van het kanaal sluit boven hem dicht. Een nieuw huiveren van ontzetting trilt door de massa. Wat een gloriedag moest zijn. wordt plots door het Nood lot getekend. De Wester Zompen la ten zich zoo niet aan banden leggen zij hebben een laatste slachtoffer ge- eist. Een vloek rust op hun stinkend rijk... Eén man staat plots hoofd en schou ders boven de menigte. De groteske paljas, met zijn hoogen zijden. Slaat hij nog steeds de maat voor een lied dat allang uit is Zie hem wild met de armen zwaaien... Neen Hij worstelt 'zich uit zijn slipjas, trapt ondeiwijl zijn schoenen uit. Dan duikt hij, de armen ver uitgestoken, van den dijk in het •kanaal. Maar hij vergat zijn hoed af te zetten. Die drijft nu, als een dobberen de boot, met dc strooming mee naar de Diepe Beek. De Bovenmeester zwemt half tegen stroom in. Zijn slagen zijn lang en krachtig. Hij speurt rond, zoekend naar den drenkeling. Die is een eind verder weer gezonken. Maar de mensen op den dijk hebben hem gezien. Zij schreeuwen het den Bovenmeester toe: daar daar Die is terstond ter plaat se. Nog een paar slagen. Dan duikt hij onder. Men wacht in ademlooze span ning. Het duurt, düürt. Eindelijk komt iets boven. Een heel eind verder. Een gejuich gaat op.De Bovenmeester duwt iets voor zich uit, dat hij tracht boven water te houden. Het hoofd van Peer ken Nuyten. Vaalbleek. Een straaltje bloed loopt uit zijn mond. En één kant van zijn gelaat toont een grote blauwe vlek in hel felle zonnelicht, dat er i scherp op valt. j Een arbeider heeft een langen staak gehaald. Die wordt den Bovenmeester toegestoken. Met ééne hand grijpt hij zich daaraan vast. Met de andere houdt hij Peerken Nuyten met het ge laat boven water. Voorzichtig trekt 'men de drenkelingen bij. Snelle han- den worden uitgestoken. Zij zijn aan wal. Gered. De Bovenmeester schudt het water uit zijn kleederen. Het drijft I bij heelder gulpen uit zijn broekspij- j pen. En onderwijl zegt hij hijgend Ik heb hem op zijn gotfersch bakkes slaan Hij gaibbelde moeten vast Daar splitst de menigte opeens open a!s op bevel. Een heer treedt naar voor, grijpt den moedige redder bij de hand, drukt die hartelijk. Dc Gouverneur. Mijnheer van den Heuvel, uw daad was subliem. Ik feliciteer u van harte!» Voor het eerst van zijn leven staat de Bovenmeester met zijn mond vol tandi Maar als ook Jef Stappers op hem toetreedt, hem insgelijks de hand drukt en met heldere, luide stem, die tot allen doordringt, zegt Isidoor. gij zijt de flinkste van heel onze familie; ik heb u altijd verkeerd beoordeeld en ik hoop dat wij vanaf dit ogenblik echte vrien den zullen worden kan hij niets an ders doen dat een ontroerd «gotferi mompelen. Het bultje is ondertussen op een KEUKENGEHEIMEN De maand November is cte beste tijd voor het inslaan van provisie-aar dappelen. Laten we vooraf zeggen wie geen goede bewaarplaats heeft doet beter geen voorraad op te doen: Want in dit geval volgt de ene teleurstelling op de andere, en wordt het afval-percentage zo groot, dat men er in plaats van voordeel en gemak, slechts veel nadeel en last mee heeft. Hoeveel aardappelen moet men in slaan Over het algemeen rekent men in ons land per persoon en per week 3 a 31/2 kilo aardappelen. Men kan dus zelf uitrekenen hoeveel kilos er voor het eigen gezin nodig zijn tot einde April. Denk er aan dat wanneer de aar dappelen oud worden er meer afval is. Het beSt geschikt voor wintervoor raad zijn kleinaardappelen; er zijn echter ook soorten die op zandgrond "roeien, en heel goed bewaren. Een kist met hellende bodem plaatst in een droge VORSTVR1JE kelder is de ideale bergplaats winteraardappelen. De aardappelen moeten van tijd tot tijd eens in beweging gebracht wor den, om het uitlopen zoveel mogelijk te beperken. Dit laatste is van groot belang, want aardappelen die sprui ten» verliezen veel belangrijke voe dingstoffen en Vitaminen C: Ópdat we amandelen gemakkelijk zouden kunnen pellen, laten we ze even broeien. Dit is ze overgieten met ko kend water. Hierna kan het bruine vel letje er zonder moeite worden afge schoven. Hazelnootjes, die gepeld moeten worden, mogen we echter niet laten broeien, omdat deze hierdoor veel van hun fijn smaak verliezen. Leg de noot jes liever een poosje op een bakblik in een niet te warme oven tot 'de vellet jes bros zijn geworden. Daarna leggen we de warme nootjes tussen een doek en wrijven er met beide handen stevig overheen. Door deze bewerking laten de brosse velletjes los. WAT TE DOEN IN GEVAL VAN VERGIFTIGING? In geval van vergiftiging wordt na tuurlijk de hulp van de dokter inge roepen. In afwachting echter zullen we ipocdig- mogelijk - een tegengif toe dienen. Te dien einde laten we'hieronder een lijste volgen van het tegengif voor erschillende vergiftigingsgsvallen. OORZAAK van DE VERGIFTIGING Arsenicum of arsenicumhoudende vloeistoffen. Tegengif Een braakmiddel toedie nen. Een lepel zout en mosterdpoeder in een halve liter lauw water. Zink-, koper- of ijzersulfaat. Subli maat. Loodwit. Salpeter. Tegengif Veel melk, gerstewater of eiwitwater (eiwitten in water ge klopt) laten drinken. Ammoniak, potas, kalkwater. Tegengif: Water laten drinken waar in een scheut azijn, citroen- of sinaas appelsap. Zilvernitraat. Tegengif Keukenzout in melk of •ater. - Chloor, chloroform of aether. Tegengif De patient op warme lae kens leggen. Het lichaam en het gelaat 1 Jaan met vochtige doeken. Mosterd- pleisters op de benen. Kunstmatige i ademhaling. Kristalsoda, jodium, castoroliè". Ko» pergroen. Tegengif een braakmiddel geven, t.w. een glas water met een lepel mos terd. Warme omslagen op de buik. Strychine. Tegengif Mosterdwater als braak middel, of 2 gram zinksulfaat in water. Paddestoelen. Tegengif Een braakmiddel geven in de vorm van 20 gr. wonderolie. Op wekkende middelen. Benen en voeten verwarmen. Wanneer men niet weet welk vergif de vergiftijyng heeft veroorzaakt geve teeds en braakmiddel. Het best is hiervoor een lepel mosterdpoeder op te lossen in een halve liter lauw wa ter. De patient dit mengsel laten op drinken, en hem daarna wat melk of lauw water vermengt met enkele drup pels olie of gesmolten boter toedienen. HOE MODE ONTSTAAN IS. Al spreken ook grilligheid en maat-* schappelijke invloeden een woordje mêe bij het ontstaan der mode; toch zijn niet dat de beslissende factoren, zoals men vaak geneigd is aan te ne men. Een blik in de geschiedenis leert ons dat de grote modes, vooral die welke een ingrijpende verandering teweeg brachten, hun voorsprong vonden in de wens van een man of vrouw om een lichamelijke onvolmaaktheid te verber gen. Naar voren hangende schouders worden gecorrigeerd door pofmouwt jes. Verschillende Italiaanse princessen die aan struma leden, verborgen dit euvel achter een kanten kraag. De op dc grond slepende rokken werden uit gevonden door de dochters van Lode- wijk XI, die door moeder natuur met enorme voeten bedeeld waren. Maar cle mode diende niet alleen om opval lende schoonheidsgebreken te bedek ken, maar ook om mooie vormen te ac centueren. Zo zocht Anna Van Oost enrijk bijvoorbeeld haar buitengewoon mooie armen beter te doen uitkomen door korte mouwen. Een te zeer hoge hakken waren een bedenksel van Ma dame de Pompadour die zeer klein was, ONS WEKELIJKS PRAATJE. EEN WAS PRAATJE. We willen het hier niet hebben over de behandeling van de gewone was, we zijn overtuigd dat onze lezeressen hiervan goed op de hoogte zijn. Er is echter verschillend wasgoed dat een speciale verzorging eist. DE BABYWAS Komt in de eerste plaats. Hier moeten we vooral voor ogen houden dat alle scherpe middelen zoals soda, chloor, bleekwater of blauwsel uit de boze zijn. De bijzonder gevoelige huid van het kleine kindje kan deze bijtende producten niet ver dragen. Het katoenen en linnen kin dergoed wordt dus gewoon in koud wa draagbaar gelegd en naar een der to's gevoerd. Als een razende snelt die er den noodweg, naar het dorp toe. Peerken is reecis half en half terug tot bewustzijn gekomen. En de dokter heeft geoordeeld dat hij beter naar den Ippost op de fabriek kan gaan, waar alles bij de hand is. Hij zal het er wel bovenop halen. Want Peerken is een taaie. Leg nu maar eens uit waarom dat llemaal zoo moest gebeuren... De bo venmeester is een vent als een boom, hij heeft longen als blaasbalgen. En bovendien acht kinderen en een vrouw. Hij is een brutale kerel geweest, zoda nig zelfs, dat Mieken eens met het plan heeft rondgelopen het bij hem af te trappen. Of misschien nog wel erger. Nu de Wester Zompen gedraineerd zijn, mag dat v/él hardop gezegd wor den. Maar dan is die vent opeens gaan inzien dat hij den wagen voor de paar den spande. En hij en Mieken zijn een vers blad in hun levensboeksken be gonnen. Zij hebben er samen hun volle heerlijke levensdaden in opgeschreven. En daar staat nu opeens, laconiek en dood-simpel, het woordje Einde zonder meer. Want nauwelijks acht dagen na zijn «gotfersch» prachtige reddingsdaad is hij tengevolge van een dubbele fleuris gestorven. Natuurlijk heeft hij die ziek te opgeschard bij zijn heldhaftig bad. Én de andeie, dat Peerken Nuyten, waar nooit wat goeds uit gegroeid is, i die er zoo'n heimelijk genoegen aan ibeleeft de mensen tegen elkaar op te zetten, wiens bult vol weerzinwekken de geheimen steekt en wiens hart over- loopt van giftige ftóat, die zit weer te tempelieren in de herbergen en ver dient zijn pintjes me» schunnige mop pen te tappen. Hij komt amper onder en boven zijn broek uit, hoest soms minuten aan een stuk, dat hij er groen :n blauw van uitslaat en sleept zijn vankele gezondheid met nog meer last .nee dan zijn scheeven bochel. En toch loopt die daar weer heelder dagen langs de straten en steekt zijn neus in honderd dingen die hem niet aangaan. Nu gij... Daar verstaat een simpele mens _,een sikkepit van. En als gij begint met het waarom te vragen van elke levens daad, dan loopt gij weldra zotgerede- neerd met uw hoofd tegen den muur. «Quid est Veritas zei Pilatus zali ger en hij veroordeelde ons Heer tot den kruisdood. Waar, of niet 7 Jef Stappers redeneert daar alle maal niet over. Hij ziet FEITEN. En handelt. Den dag van de begrafenis zelf is hij bij Mieken binnen gestapt. Hij heeft niet veel woorden vuil gemaakt aan «och, God s!» en «och arme's!» Maar hij heeft simpel-weg gezegd «Mieken, mijn huis is bijna klaar. Dan komt mijn jongen voor goed bij mij. Ik heb iemand nodig om mijn huishouden te besturen. Personeel zoveel gij wilt. Maar er moet een baas zijn. Wilt gij dat wosden, Micken Zij heeft door haar tranen heen ge glimlacht zo goed die Jef toch in den grond is. Maar zij kan dat eenvoudh niet- aannemen. Reken zelf maar eens uit acht kinderen... Maar haar broer is doof aan dien kant. Wal wilt gij dat zijn zoon heel den dag alléén uitspookt Hij zelf moet op de fabriek zijn. Zeker, de jon gen moet in de stad op school. Maar haar oudsten toch ook En of de au to nu rijdt voor één of voor zes snot bengels, dat blijtt toch gelijk 7 En denk eens hoe gezellig dat zal zijn.zo'n huis vol kinderen... Waarom moet zij met a! haar kleppers eng opgesloten blijven en hij verloren lopen in zijn root huis Zijn zij clan geen broer en zuster En heeft Isidoor geen prachtig voorbeeld gegeven van naas tenliefde Waar iedereen het oren kon heeft hij verklaard dat zij voortaan vrienden zouden blijven. F.n zijzelf is toch zijn zuster Kom, kom Niet langer bij de pakken neerzitten. Mor den moet zij eens een inspectietocht maken door het nieuwe huis, zien hoe de kamers verdeelt, een lijst opma ken van de meubelen die er nodig zijn en al de rest. Dan rijden zij 's namid dags samen naar de stad en bestellen wat zij nodig hebben. En op geen hon derd frank zien, hoor Hij mag toch wel wat geld uitgeven voor zichzelf. Binnen de week moet alles in orde zijn. Want dan komt zijn jongen thuis. Een flinke klepper is dat Hij zal wat blij zijn opeens zoveel broertjes en zusters te hebben... Mieken kan niet meer weigeren. Het is werkelijk aldus het beste. Voor haar kinderen en haar zelf. En misschien ook wel voor Jef en zijn jongen. Zij zal het huishouden met vaste hand besturen ei> een echte moeder zijn voor den zoon van haar broer. Waar reeds acht kin deren haar hart in beslag nemen is nog altijd wel plaats voor een negende... Zo worden zij het dus ééns. 's Anderdaags kijkt zij het huis af. van onder tot boven. Zij is in de wol ken zoo'n pracht... Maar nog liever had zij- de oude wo ning van den dokter betrokken. Daar aan heeft Jef ook altijd gedacht. Maar de vreemde eend in de bijt, die vrouw- die hun broer in den steek liet, heeft

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 2