EEN BRIEF VAN ST. NIKLAAS! PIERLALA EN OMSTREKEN. BURELENKerkstraat 9, [Verschijnt den Donderdag en Zo ndag van iedere week. 'Aalst Telef. nr. 24.114 P. C. nr. 881.72 8' Jaarg. 1,25 fr. het Nr. Zondag 25 November 1951 Nummer 94 VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) DE FACTEUR UIT DE HEMEL.... Ter gelegenheid van het Sint-Maar tensfeest, op l l November, hebben v/ij U een levensbeschrijving medege deeld van de goede Sint, die in tal van steden als de grote Kindervriend wordt gehuldigd en gevierd en die de magi sche kracht bezit, gedurende weken of dagen, dc kinderen braaf en zoetjes te houden... want, zegt moeder, als gij niet braaf zijt, gewillig en gedienstig, en als gij niet goed leert op school, zal Sint-Maarten U niets brengen... Dat gebeurt zo in de streek van Aalst en meer andere gewesten. Wij menen nochtans dat in de mees te steden en dorpen van het land Sint- Niklaas, de brave Heilige, nog een rui mer plaats heeft ingenomen in de ver langende hartekens- van de kinderkens. die maanden lang op zijn komst wach ten, en de 6e December van elk jaai als hun grootste feestdag vieren, omdat öp die dag de Goede Sint van uit de Hemel over velden en weiden, steden en dorpen, langs de schouw in ieder huisje vreugde en blijdschap breng! onder vorm van speel- en snoepgoed allerhande... Wij beloofden U op het feest van Sint-Maarten ook over Sint-Nik la as wat te vertellen! En.... heeft de goede Sint in de Hemel gelezen wat wij U schre ven Hij zelf heeft ons een brief gezcnden... De facteur uit de Hemel bracht hem persoonlijk, aangetekend, opdat hij niet zou zijn verloren gegaan. Hier volgt dan die brief van Sint Niklaas SINT NIKLAAS SCHRIJFT ONS... Hemelpaleizen, dé 22 November 195 1 Beste Opvoeder, Natuurlijk zet U nu een paar ver wonderde, grote ogen open... een brief uit de Hemel, en dan nög wel een van Sint Niklaas, zoals gij wellicht reed- hebt gezien op de kcerszijde van c'.e briefomslag: Hemelpaleizen - Sint rv.i.laas ...Wij willen deze keer dc eerste zijn, alhoewel wij reeds tal van briefjes hebben gekregen van brave en andere kinderen, die ons schreven dat ze op onze komst wachten, braaf en leerzaam zijn en nog veel meer andere deugden opsomden die zij, nu vooral in deze dagen die ons feest voorafgaan, beoefenen... althans toch met de pen Ik zal het voornamelijk hebben over het speelgoed, want Sint Maarten die andere goede Vriend van de kinderen, heeft mij zijn beklag gedaan (i U moest weten, beste Sint, zei Hij, ernstig, wat al gevraagd wordt voor de kinderen Men zou niet zeg gen dat het crisis is, dat er millioenen werklozen ofte doppers zijn, dat het slechte tijd is; neen, neen, mijn mening is het dat veel mensen leven boven hun stand, dat voor veel kinderen veel te veel en vooral veel te kostelijk speel goed wordt gevraagd, dat daarbij geen eigenlijk speelgoed meer is en kan zijn omdat het te kostelijk is Vroeger ja ren waren de kinderen meer tevreden dan nu en... wij droegen ze nochtans veel minder De tijden zijn veranderd, beste Sint, maar of ze er op verbeterd1 zijn is een andere vraag Zo klonk de stem von Sint Maarten als een alarmklok tot ons door. En daarom nu deze brief. Hij is ge richt in dc allereerste plaats tot de kin deren natuurlijk, maar toch ook wel tot de ouders, dat verstaat gij best... Doch beginnen wij dan maar want ons pa pier is al een heel deel beschreven en eigenlijk zijn we nog maar aan 't be gin van auis relaas Voor Se kleuterkens van de be- waarschool, zo schreef Sint Ni- klaas zullen wij aangepast speel- goed meebrengen kleine popje: voor de meisjes, blokdozen voor de jongens en voor jongens en meisjes mooie prenten boekjes. Die zullen daarin hun harteken wel kunnen op- halen en... het grote voordeel daar- van is. dat dit alles nog niet al te kostelijk en... dat een kinderhandje rap gevuld is. Voor de grotere kinderen, en hier peinzen we aan de jongens vooral. )i zullen we bouwdozen en metano- dozen bestellen in de magazijnen van de Hemel Zulkdanig speelgoed maakt de kinderen handig, leert ze b kijken en zoeken en nadenken. Dat SINT-NIKLAAS, GOEDE BAAS, LEG WAT IN MUN SCHOENTJE!» is ontspannend en meteen ontwik kelend speelgoed. Zij hebben daar enboven dit groot voordeel dat ze kleuters stil houden, en dat is zeei veel in deze tijd van thuis blijven en van -niet te kunnen spelen in hof of tuinJDaarbij ze leren er door wer ken Dit zijn wezenlijk opvoedende spélen. Ze moeten daarom niet al te kostelijk zijn. Voor onze meisjes gaan we eerst en vooral een heel stel naaidozen bestellen. Ik geloof dat ik nog enke le dozen heb gezien in ons Hemels magazijn met alle soorten benodigd heden om een poppenuitzet te ma ken. Wat zullen de meisjes blij zijn als we daarmee naar beneden zullen komen Die dozen kunnen natuur- door vader en moeder aangevuld worden... want in de hemel zijn ze zeel duur Maar rpachtspeelgoed is dat voor de meisjes En echt vrouwelijk, niet waar Met zo een doos en een pop kunnen de meisjes zich wekeri, ja maanden amuseren... en stil zijn en... dat is dan de Sint Niklaaskoek voor de ouders, dat stilzijn door de kinderen U zult me zeggen Beste Sint, gaat ge dan geen poppen bestellen Maar na-tuur-lijk De pop is het lievelingsspeelgoed van het meisje I.. Een aangepaste pop (lees goed; «aan-ge-past» dat wil zeggen waar mee mag en kan gespeeld worden en spelen betekent hier: kleden, ont kleden, wassen, kammen, belonen, straffen, kussen en zoenen, wiegen, wandelen en... wat weet ik nog meer. Dus niet van die paradepoppen die mcoi zijn voor één uur... en die dan dikwijls aanleiding geven tot gezeur van de ouders en tot geween vaii- dé kinderen; Het zijn pronk- en praal:tukjes waar de kinderen niets maar. absoluut niets aan hebben Met een pop moet kunnen ge speeld» worden in de wezenlijke zin van 't woord Dan en dan alleen beantwoordt ze aan haar doel. En het middel daartoe: handelbaar, en., niet te kostelijk, maar stevig en sterk Duur en ingewikkeld speelgoed, dat de ouders beter kennen dan wij, en dat ze soms uit misplaatst hoo- vaardigheidsgevoel vragen aan Sint- Niklaas voor hun kinderen is niet goed we zijn er absoluut tegen in het belang van de kinderen eri van de ouders Oorlogstuig... daar zijn wij ook niet voor te vinden. Onze jongens vooral zijn al vechters ge noeg en- ze kunnen hun krijghaftig- heid op andere wijze botvieren dan met speelgoed (is dat wel speel goed dat in hun hart gevoelens aankweekt die niets met vrede overeenkomst hebben te zien. Wat wij en Sint Maarten was absoluut van ons gedacht zeer goed vinden zijn de gezelschapsspe len, die stilaan de weg naar de huis kamer verloren hebben dominospe len, ganzenspelen, puzzelspelen, enz. enz.. Die zijn niet kostelijk en be voordeligen het gezinsleven klein en groot kunnen er veel genot aan beleven Ik moet eindigen want ik krijg daar juist een telefoontje van uit ons Hemels magazijn. Nog deze raad bij keuze van het speelgoed geen overdaad Niet om het meest, het schoonst, het... kostelijkst Alle overvloed schaadt.ook inzake speel goed Het misvormt het karakter van de kinderen en, kweekt een on gezonde wedijver aan tussen de kin deren onderling. Akkoord it Ja, dit was ik bijna vergeten Weet, beste kinderen en brave ou ders dat wij ook een heel stel practi- sche zaken als kleergoed, sjaals schoenen, enz. enz. ter beschikking hebben. En... als dat van Sint Ni klaas komt heeft dat alles dubbele waarde in de ogen van onze lieve lingen. Ouders, vergeet dat niet, dat vooral niet Wees gerust Sint Niklaas zal ook wel zorgen voor snoep- en suiker goed. En van 't beste, hoor i) Ontvang ondertussen onze Hemel se groeten, j> Uw Sint Niklaas. OPVOEDER STUDENTENGRAP Toen ik de grap van een acht tiental Leuvense hoge schools u- denten gelezen had heb ik waar lijk tranen gelachen. Ik kon me hee goed de zenuwachtige spanning der Zusterkens «Annonciaden» voorstellen toen die nannoneeu van s Konings Ka binet getelefoneerd was. Ook kan ik mij voorstellen de blijheid der jeugdi ge studentinnen toen almeteens de les sen gestaakt werden en het bezoek van de jónge Vorst vernamen. Wat een enige gelegenheid om de Vorst van dicht bij te ^mogen bewon deren Welk een eer voor Moeder Overste en heel haar communauteit Wat een reklaam voor het insti tuut 1 Wat water en bloed zal (het gekost hebben om 1.500 leerlingen cp een deftige wijze het Vaderlandslied te doen zingen Tranen heb ik gelachen toen ik be dacht hoe de vermomde Vorst en zijn dito-gevolg dachten hoe prachtig de grap verliep. Tranen heb ik gelachen toen ik de in de val gelopen grappenmakers (in mijn verbeelding) zag uit elkaar stui ven bij het zien van het cordon pan doeren. Ik weet nu niet hoe heel die grap haar beslechting zal krijgen. Alles zal natuurlijk afhangen van de denkwijze van de Koning zelf. Zal Zij ne Majesteit het beschouwen als een majesteitschennis Zal de jonge-Vorst het beschouwen als een m.nachting van zijn jeugdige ouderdom Zal hij ook lacher, en denken t Is voorzeker niet slecht bedoeld en 't ziin toch maar studenten Zal de dubbelganger als dusdanig een vaste benoeming krijgen aan het koninklijk hof en meteen zijn eind-examen hebben af-^ejfcgd met de grootste onderscheiding'" Dit alles weet ik niet In ieder géval moet ik de Eerw. Zus ter die het eerst argwaan koesterde proficiat wensen en haar volmondig goedkeuren. Hierdoor heeft ze bewezen dat on- :e brave nonnekens precies toch geen minderwaardigen» zijn vergeleken bij sommige zeer pedante en preten- tieuse snobs die zich uiterlijk voordoen als Hoge schoolstudenten. Ik héb geen tranen gelachen toen ik dacht aan de ouders en vooral aan de moeders dier grappenmakers. Toen heb ik gedacht aan de vele tranen die vele moeders gestort heb ben toen hun zoon student met een blinkende buis en een beschaamde tro nie huiswaarts keerden. Ik kan best aannemen dat sommige hogeschoolstudenten, spijts hun erns tige en regelmatige studie, niet lukken. Niet iedereen is begaafd genoeg tot zware studies. Maar het is zeer treurig dat begaaf de jongens de vaak zo zuur gewonnen centen hunner ouders verbrassen heel hun studentenperiode als een grappenmakerij beschouwen. En later dan... Het ongeluk der ganse samenlev heeft dikwijls zijn oorsprong bij een paar mislukte hogeschoolstudenten. De voorbije oorlog met de bezet tingsjaren is er een bewijs van. Het zou voorzeker zeer belangrijk zijn te vernemen wie die 18 helden zijn dezer jongste studentengrap. Het is mogelijk dat het flinke voor de studie ernstige studenten zijn. Het is nog de eerste termijn van het studiejaar en dan is er nog wel eens tijd voor een grap. Het omgekeerde is ook mogelijk en misschien zijn het flierefluiters die eerst nog moeten studeren om de naam van student waardig te zijn. In dit ge val ware het jammer én voor die far ceurs en voor hun ouder3 en voor de maatschappij. PIERLALA- KAREL - JUSTINUS CALEWAERT door de barmhartigheid Gods en de genade van de Heilige Apostolische Stoel Bisschop van Gent Aan de Geestelijkheid en de Gelovigen van Ons Bisdom zaligheid en zegen in Onze Heer Jezus-Christus. ZEER BEMINDE BROEDERS, iten verschrikkelijke natuurramp heeft de uitgestrekte land streken van Italië geteisterd en haar noodlottige gevolgen du ren nog steeds voort. Na de zuidelijke provincies, zijn thans de Lombardische en Venetiaanse gebieden door geweldige overstro mingen verwoest: huizen, hoeven, fabrieken, bruggen en wégen, alles werd over honderden vierkante kilometer vernietigd, ter wijl de inwoners, die zich met moeite konden redden, uit steden en dorpen zijn gevlucht. Duizenden en duizenden ongelukkigen, mannen, vrouwen en kinderen, moeten hoogdringend worden ge holpen, want zij werden van alles beroofd, zij zijn dakloos, zon der voedsel, zonder klederen. Tegenover deze uiterste nood is het voor ons allen een plicht van christelijke naastenliefde, ieder naar zijn vermogen hulp te verlenen aan de talloze slachtoffers. Onze Heilige Vader de Paus deed een dringend beroep op de katholieke solidariteit, ten einde de onbeschrijfelijke ellende te lenigen, die de nasleep is van een dergelijke ramp. Tot dat doel schrijven Wij een geldinzameling voor, die in alle kerken en openbare kapellen van Ons Bisdom zal gehouden worden, tijdens alle Missen, Zondag aanstaande, 25 November 1951. Gegeven te Gent, de 21 November 1951. t KAREL-JUSTINUS, Bisschop van Gent. DE WIJZIGING AAN DE HUISHUUR WET WAT HET NIEUWE WETSONTWERP INHOUDT De tekst van het wetsontwerp tot wijziging van de wet van 20 December 1950, houdende uitzonderingsbepalin- huurders die gemakkelijk een hogere huurprijs kunnen bekostigen. Er dient echter onmiddellijk te wor den opgemerkt dat de wetgever met deze toestanden heeft rekening gehou den wanneer hij in artikel I 1 van de huidige wet bepaalt heeft dat de rech- I r\in*j j ^er, indien het 'billijkerwijze gewettigd gen inzake hmshuur die Dinsdag doorJs Qp verzoek van de verhUurder. ho- de minister van Jus ie. de ?yej']gere huurverrr.cederingen kan toestaan, soen bij de K«mer werd .nged.end,ic echter h njrf moge[> bo werd rondgedeeld. |ven gaan, noch een terugwerkende it Memorie van oeic i g bracht hebben tot vóór de datum van wordt allereerst vastgesteld dat thans geen enkele noodzakelijkheid bestaat om de geldigheidsduur van de wet te verlengen, daar zij pas op 3 1 December 1952 buiten werking treedt doch dat de wet dient gewijzigd te worden wat betreft de opzegging vanwege de verhuurders, die in dc loop van 1952 reeds hun uitwerking zouden kunnen hebben op de datum, welke overeenstemt met die vem de in- ;enottreding. De regering, zo luidt de toelichting verder, heeft de bedoeling de kleine huurders gedurende het gehele komen de jaar onder dc bescherming van de wet te laten. Het ingediende ontwerp strekt ertoe de huur van rechtswege te verlengen tot de datum van het jaar 1953, die met die van de ingenottre ding overeenstemt, zulks ten voordele de kleine huurders, ongeacht of de huur al dan niet opgezegd is. De bescherming van de wet strek i zich nog uit tot onroerende goederen waarvan de huur vóór de oorlog een levensstandaard veronderstelde, hoger dan die van het grootste deel van de loontrekkenden. De wet van 20 December 1950 had reeds in waardeerbare mate het toe passingsgebied van het uitzonderings stelsel ingekort en had de beperkende maatregelen er van soepeler gemaakt. De wet van 30 April 1951, betreffen de de handelshuurovereenkomsten, heeft uit de toepassing van de wet een zeer belangrijke sector weggehaald om hem in een nieuw stelsel onder te bren gen. Daarenboven dient er aan herinnerd dat de uitwerkselen van de bepalii gen die de toepassing van de wét uit schakelen niet onmiddellijk werden gevoeld, omdat de wetgever wijselijk voorzien had dat het merendeel er van slechts uitwerking zou hebben op de verjaardatum van de ingenottreding in het gehuurde goed, met een minimum zes maanden tot één jaar. Wat betreft de andere bepalingen de -eis. Talrijke eigenaars hébben reeds van dit vermogen gebruik gemaakt en heb ben hun zaak gewonnen. De rechter beschikt aldus over een ruime beoordelingsmacht. Er schijnt dus reden te bestaan om deze bepaling te herzien. De wetgever heeft eveneens bepaald dat de partijen vrij onder el kaar omtrent een verhoging gaande ten hoogste tot 1 50 t.h. mogen overeenko- FILM en TONEEL... als BROER en ZUS in VEEL GELUK, PROFESSOR Het ontwerp voorziet geen enkele wijziging van deze bepalingen. De andere voorgenomen wijzigin gen betreffen de rechtspleging of zijn louter vormwijzigingen. Inzake rechts pleging keert het ontwerp terug naar het gemeen recht. De rechterlijke overheden, die be last zijn met de uitvoering van de wet, hebben inderdaad doen opmerken dat de rechtspleging op verzoekschrift die vereenvoudigingshalve bij de wet van 20 December 1950 werd ingevoerd, even kostelijk is als de gemeenschappe. lijke procedure en onnodige gerechter- lijke verwikkelingen met zich brengt, aldus de Memorie van Toelichting. KOSTELOZE FlETSPLAAT VOOR INVALIDEN Gebrekkigen en verminkten met let sels aan de onderste ledematen, die zich hierdoor moeilijk te voet ver plaatsen, kunnen vrijstelling bekomen van de taks op de rijwielen, wanneer hun invaliditeit minstens 40% be draagt. De aanvraag tot vrijstelling moet ingediend worden bij het provinciebe stuur en vergezeld zijn van een ge neeskundig getuigschrift met vermel ding van de aard van gebrek en per cent invaliditeit. In de provincie Oost-Vlaanderen moet men bij de aanvraag in plaats van de wet en onder meer d.e welke van een geneeskundig getuigschrift een de huurprijzen beperken, er is geen en- J officieel bewijs van inval,diteilstoeken- kele reden toe, zoals we gezegd heb-ninS voorleggen. De invalidenplaat wordt afgeleverd door de ontvanger der belastingen aan 2 fr. voor vergoeding der onkost-n op vertoon der vrijstelling, welke het pro- vinciebestuur aflevert aan de rechtheb benden. Vooj aanvraagformulieren en alle nadere inlichtingen kan men zich wen den tot het Alg. Secretariaat der Kath. Vereniging voor Gebrekkigen en Ver minkten. o( tot een der gewestelijke Secretariaten van deze vereniging ben, om de verlenging er van te voor zien, aangezien ze tot einde 1952 van kracht blijven. VOOR DE EIGENAARS. Hiertegenover worden nochtans ze kere onrechtvaardige toestanden ge steld die hun oorsprong vinden, in het feit dat deze beperking een zware last betekent voor sommige kleine cige- Voor de eerste maal een filmpje in naars, voor wie de huurprijs een be- een toneelwerk opgenomen. jlangrijk deel van hun inkomen uit Een zeldzaamheid maakt of dat ze ten goede komt t*an

De Gazet van Aalst | 1951 | | pagina 1