ouwen k ronien Y EE L GELUK PROFESSOR VOGELVANGST MET NETTEN Standpunt v. de ornithologische vereniging. Het wetsvoorstel Philippart dat tot doel heeft het vangen van vogels met netten te verbieden, heeft reeds heel wat herrie verwekt en zal nog wel dis cussies uitlokken, vooraleer het parle ment de zaak zal behandelen. De Bel gische ornithologische vereniging ook heeft terzake haar standpunt bekend gemaakt, dat gezien de bevoegdheid en de positie van de leden van deze vereniging van betekenis is. De h. Regibo, voorzitter en de leden van de raad van beheer hebben Zater dag aan de pers hieromtrent enkele bijzonderheden medegedeeld. Het is niet juist geweten hoeveel vo gelvangers met netten er op dit ogen blik in België zijn. Vóór de oorlog wa len en 36.000. Wat er ook van zij, de diersoorten, die worden gevangen, worden geenszins met volledige uitroei ing bedreigd. Het wetsvoorstel Philip part is dus ingegeven door sentimente le redenen. België en Italië zijn de eni ge landen van West-Europa, waar geen wettelijke restricties op het vangen met netten zijn ingevoerd. In Frankrijk bv. is deze practijk verboden, maar er wordt vastgesteld dat er op brede schaal wordt gestroopt. Vangen met netten is een goed en een kwaad, meent de voorzitter van de ornithologische vereniging.Een goed omdat er wetenschappelijke doeleinden mee gemoeid zijn, omdat ieder jaar duizenden sperwers onschadelijk wor den gemaakt die ieder per dag 3 tot 4 vogeltjes veroberen; een kwaad, wan neer de dieren in grote getal worden afgedacht. Hoe moet en kan dit ver meden worden 7 Commerciële vangst en massale uitroeiing Een radicaal middel om de slachtin gen te voorkomen is de wet op de vo gelvangst aan te vullen met een artikel, dat de verkoop van dode vogels ver biedt. Dit ware voldoende om de com merciële vangst en de massale uitroei ing te vermijden. Om dit vraagstuk een practische op lossing te geven, zo meent de ornitho logische vereniging, moet 1De vogelvangst gereglementeerd worden om alle slachtingen te vermij den. 2. Verboden worden dat de vogels worden gedood en verkocht voor ver-' bruik. 3. De jacht met strikken dient ver boden. Dit is onwaardig voor een be schaafd volk. 4. De geamendeerde wet op de vo gelvangst met meer strengheid doen toepassen door uitbreiding van contro le en toezicht. 5. De verkoop van levende vogels op de markten reglementeren om de opeenhoping van de diertjes in enge kooien te beletten. 6. De bestaande wetgeving op de verkoop met meer strengheid toepas sen. Het past, aldus de h. Regibo, hier ook enkele aantijgingen tegen de vo gelvangers te weerleggen. Deze worden er van beschuldigd duizenden insecten eters te verdelgen, dan wanneer deze vogels reeds lang het land verlaten hebben als de vangst open gaat. Aan de andere kant mag niet wor den uit het oog verloren dat de in Bel gië gevangen vogels meestal trekvogels zijn, die ons uit Noord- of Oost-Euro pa toekomen. Men moet bijgevolg de vogelvangst streng reglementeren, maar ze in geen ;eval afschaffen. Men mag de vogelliefhebbers niet beroven van hun geliefkoosde ontspan ning, wanneer men de jacht toelaat die jaarlijks grote hoeveelheden lijsters en leeuweriken doodt met strikken en ge- OQO DIENSTPLICHTIGEN KLASSEN 1941 TOT 1944 De dienstplichtigen van de klassen 1941 tot 1944, vrijgesteld van actieve dienst, worden behouden in de werfre- serve en kunnen dus slechts in geval van oorlog of wanneer het grondgebied bedreigd wordt, tót de dienst opge roepen worden (art.3, lit.e, van de mi- litiewet, samengeordend door konink lijk besluit van 15 Februari 1937, en art. 2 4, van dezelfde wet van 15 Juni 1 95 1 Nochtans worden schikkingen getrof fen om de oorlogsvrijwilligers en de dienstplichtigen van die klassen te ver vangen door dienstplichtigen van jon gere klassen, naarmate de mogelijkhe den". aldus de minister van Landsver dediging in het Bulletin van Vragen en Antwoorden. oOo HET GEZI NSVACANTIEGELD VOOR 1952 In het Staatsblad van 4 Mei ver scheen een Kon. Besluit waarbij het gezinsvacantiegeld voor 195 2 wordt geregeld. De arbeiders, bedoeld bij ar tikel 1 der wetten betreffende het jaarlijks verlof der loonarbeiders, sa mengeordend de 9 Maart 1951, genie ten, voor het jaar 1952, een bijkomend vacantiegeld, genaamd ((gezinsvacan tiegeld,» onder voorwaarde dat zij: 1) in 1952 recht hebben op een vacantiegeld 2) in 1951 de kinderbijslag beko men hebben in uitvoering van de sa- mengeordende wetten betreffende de kinderbijslag voor loonarbeiders. Het bedrag van het gezinsvacantie geld wordt vastgesteld in verhouding tot het aantal dagen die. voor ieder kind, in 1951 aanleiding hebben gege ven tot de toekenning van de kinder bijslag in uitvoering van voormelde ge ordende wetten. Dit bedrag is, per dag welke aanlei ding heeft gegeven tot dc toekening van de kinderbijslag, gelijk aan 1 fr. 5 c. voor het eerste kind 1 fr. 5 c. voor het tweede kind 1 fr. 40 c. voor het derde kind 1 fr. 75 c. voor het vierde kind: 2 fr. 30 c. van het vijfde kind af. Wanneer de dagelijkse kinderbijslag evenwel, voor een bepaalde maand, door een maandeliikse forfaitaire bij slag vervangen werd. is het bedrag van het gezinsvacantiegeld dat met deze maand overeenstemt gelijk aan 26 fr. 25 c. voor het eerste kind; 26 fr. 25 c. voor het tweede kina; 35 fr. 75 c. voor het derde kind 43 fr. 75 voor het vierde kind; 58 fr. van het vijfde kind af. E S S O G A S DAAR DOOR ASTER BERKHOE 21ste Vervolg. Hij zag een straatjongen met zijn banden in zijn broekzakken voorbij- slenteren, stopte bij hem, en vroeg Heb je geen meisie in een slede zien voorbijrijden 7 Blond of zwart Blond. Groot of klein 7 Middelmatig. Ogen Grijs. Neus Ben jij een politie'.nspecteur 7 rroeg Pierre geërgerd. Neen, zei dc jongen. Heb je haar gezien of niet rroeg Pierre ongeduldig. Neen. zei de bengel. Waarom stel je dan al die vra- «en 7 Ik verveel me. Pierie dacht er aan of hij hem een fiorvijg zou seven.Maar dat was slechts tijdverlies. Hij keerde zich gremmend van hem af en liep voort. Maar opeens riep de jongen Hei. mijnheer Pierre bleef staan en keek om. SPIJSKAART VOOR e3n GANSE WEEK Gevulde eieren As- Gehakt vlees Aardappelcroquet- ZONDAG pergeroomsoep] 'Qroentenkrans ten Fruit. I MAANDAG] Kalfsniertjes Spi nazie Geklokte aardappelen Rabarbermoes. DINSDAG jk Gekookte heilbot Botersaus 'Gekookte aardappelen Broodschot<*ltje met amandelen. WOENSDAG Biefstuk Sla Cebakken aardappelen Flensjes. DONDERDAG Gebraden worst Bloemkool Gekookte aardappelen Fruit. VRIJDAG Gebakken tong Frites Wentelteefjès. ZATERDAG Vlaamse stoofcar- bonaden Gekookte aardappëlen - Yoghurt met 'beschuit. VOOR DE LEKKERBEKKEN. MAKRELEN1 MET MATELOTE- SAUS. Maak kleine makrelen schoon. Roost 'ze langs alle kanten en schik ze op e«|& schotel nadat er de kop afgesnedéif werd en de huid af gestroopt. Giet:er saus over op de vol gende wijze bereid smelt boter, voeg er een lepel bloem bij per vier stuks, giet er bij eer> glas water, een half glas rode wijn, een koffielepel dubbel concentraat van tomaten Liebig. Laat zachtjes gedurende een uur koken, steek de saus door, giet ze over de vis en bestrooi met fijn gehakte peterselie en een gehakt öjuintje. gehakt Vlees in papier TOEBEREID. Het zal onze huis vrouwen wel eigenaardig voorkomen te horen dat men gehakt vlees in papier kan toebereiden; Het resultaat dat be oogd wordt is een sauciesvorm aan het gehakt te geven! en dit door middel van verwikkeling in stevig boterpapier. Dit zeer eenvoudig kunstmiddeltje wil len we graag onze lezeressen toever trouwen. Het gehakt O lees wordt rdgemaakt. 2 a 3 in eschuiten, :hakt. op de ge- met toe water of Heeft ze je laten zitten 7 vroeg de bengel belangstellend. Snolaap, zei Pierre verachtelijk, terwijl hij zich woedend omrukte en voortliep. Hij liep het stadje door en keek in alle straten om iets van Ann of de sle de te ontdekken. Maar hij vond niets. Toen hij aan het station kwam, zag hij de slede naast de ingang staan. Natuurlijk, het station dacht hij opeens. Waarom heb je daar niet eerst aan gedacht Hij liep naar de ingang, stapte uit zijn ski's, rende de wachtzaal binnen, er, zag met een zucht van verlichting en blijdschap Ann voor een van de lo ketten staan. Ze had een valies bij. Ik wil, een kaartje voor Parijs, zei Ann. Dat is onmogelijk, juffrouw, zei de bediende achter het loket. Hoc onmogelijk 7 zei Ann onge duldig. Er gaan treinen naar Parijs van hieruit, niet waar Ja juffrouw, maar... We' geef me dan een kaartje. En jsta daar niet te zeuren. Ja maar, juffrouw, zei de bedien-J wone wijze ger voeging van 1. melk geweekte zout, een fijn s weinig geraspte kruidnoot, naar smaak Dan maakt i, fen er langweipige rol letjes-van en wFke.lt déze één voor één in een stukjej,^ 'napier. Leg ze in een met boter b;>si|eerüë" braadpan, begiet ze met een-dl.' koud water en zet ze in een warme oven, waarin ze onge veer 20 minuten moeten braden. Daarna neemt men dc pan uit de oven, haalt er het vlees uit waarvan het papier wordt afgenomen. Dan legt men het gehakt op- een vooraf ver warmde langwerpige schotel en snijdt het in schijven; daarna garneren rnet een krans warme groenten zoals wor teltjes, jonge erwten, bloemkool, enz. WENTELTEEFJES. BENO DIGD 1 2 beschuiten of sneetjes oud broed; /i 1. melk of 2 eieren kaneel poeder of citroenschil; 40 gr. suiker 50 gr. boter; tikje zout. BEREIDING De sneetjes van de korsten ontdoen en laten weken in het mengsel van de uitgeklopte eieren, de melk, de suiker, het kaneelpoeder of dc geraspte citroenschil en het zout; de beleefd, er is een geweldige lawine op de spoorlijnen neergekomen, amper een uur geleden: We hebben telefo nisch bericht gehad. Plet zal drie dagen duren eer alles weggeruimd is en de sporen hersteld zijn. Kan de trein dan geen omweg maken Neen, juffrouw, het is de enige lijn die we hebben. Het spijt mij ten zeerste. Hoe ver is het eerstvolgende sta tion dat vrij is 7 Tachtig- kilometer, juffrouw. En daar zal het ook niet gaan, want de trein die ge moet nemen, is op het ogenblik aan deze kant van de lawine, en eer er een andere uit Parijs toegeko men is om de reizigers over te nemen, wel. ik zou er maar niet op rekenen vóór morgen in de vooimiddag. O hemel, zei Ann ontmoedigd. En dan keek ze geërgerd naar de be diende en zei Wanneer zullen jullie dat verkeer hier eindelijk eens in orde brengen 7 De bediende lachte onhandig en nerveus en zei Als het aan mij lag. juffrouw... Ja, zei Ann.-op een toon die wei nig enthousiasme verraadde in verband met wat er in dat. geval zou gebeuren. Op dat ogenblik, zag ze Pierre staan. Hij stond midden in de wachtzaal en zei grinnikend Ik hou van lawines. Ann bliksemde hem een blik toe die hem deed rillen. Dan liep ze hem zon- n woord voorbij. Maar Pierre hield haar bij de arm tegen en zei ïk wil met jd spreken. Laat die cign los, zei Ann. Neen, je moet eerst luisteren nu en dan het brood met de vloeistof bedruipen. In de vrij warme boter in de koekenpan wentelteefjes aan bei de zijden lichtbruin bakken. BROODSCHOTELTJE MET AMAN DELEN. BENODIGD 12 dunne sneedjes oud brood, zonder korst (200 gr.), 4/2 dl. melk. I a 2 eieren, 100 gr. amandelen, 75 gr. suiker, wat fijne kaneel. BEREIDING Broei de amandelen, pel ze, hak ze. of maal ze in een aman delmolen fijn. Week het biood in de kokende melk. Wrijf het fijn, voeg er de eierdooier»-?, de suiker, de aman delen en 't laatst luchtig het stijfge klopte eiwit bij. Doe alles in een vuur vast schoteltje, strik de bovenkant glad. strooi er wat fijne kaneel en sui ker over en laat het schoteltje in een matig warme oven bruin werden en rijzen. KEUKENGEHEIMEN. Opdat het vel van braadworstjes onder het bakken niet zou barsten, legt men ze voordien even in melk. Opdat men slagroom gemakke lijker en sneller stijf kan kloppen, zal men er van te voren enkele druppels citroensap aan toevoegen. Opdat de schubben van vis, die we moeten schoonmaken niet overal zouden heenvliegen, dompelt men de vis gedurende één minuut onder in ko kend water. Daarna schrabt men hem af. Opdat men vette jonge kaas aan mooie plakken zal kunnen snijden plooit men om het scherpe mes een dun vetvrij papiertje. NUTTIGE WENKEN. Een vetvlek in een gabardine kle dingstuk kan men op eenvoudige wij- j ze verwijderen met eierdooier. Bestrijk de vlek met het geel van een ei. laat het opdrogen en borstel het daarna voorzichtig af. Tegelijk met het eigeel zal ook de vetvlek verdwijnen. Lakschoenen en handtassen van Iakleder worden prachtig glanzend wanneer men met een doorgesneden ui over het lak wrijft. Om lederen schoenen, tassen en handschoenen, hun mooie glans terug te geven worden ze bewerkt met de buitenkant van een sinaasappelschil en daarna met een zachte doek opge poetst. Uw witzijden blouse, die na het wassen slap geworden is, krijgt de ge wenste stijfheid terug door ze in rauwe melk te dompelen. Daarna drogen en opstrijken. Iedere huisvrouw weet dat een knoopsgat maken in losgeweven stof, die erg rafelt, een echte nachtmerrie is. Maar plak nu in 't vervolg eens een klein reepje kleefpleister achter tegen de stof waar het knoopsgat gemaakt moet worden en knip het eerst daarna in. Hierdoor wordt de stof bijeen ge houden, het knoopsgat is veel gemak kelijker te maken en wordt bovendien mooier. Wanneer ge weer eens een fles je plaksel openmaakt, wrijf dan de hals van de binnenzijde in met een weinig vet. Hierdoor voorkomt men dat de kurk aan de fles vast blijft kleven. Dat wollen gebreide kleding stukken liggend moeten drogen weet iedere goede huisvrouw. Zij weet door ondervinding, dat natte wollen pull overs en kinderkleertjes aan de was lijn hun model vei liezen, zelfs al wor- den ze netjes op kapstokjes gehangen. Liggend drogen gaat echter langzaam, tenzij... we een hangmatje maken. Zo'n hangmatje is eigenlijk niets meer dan een rechthoek van een dunne stof of van tulle (een stuk oud vitrage gordijn kan hier heel goed voor gebruikt wor den), waarvan we de vier hoeken van bindbandjes voorzien, zodat we het bijvoorbeeld tussen twee keukenstoe len kunnen ophangen. Deze installatie kan men overal neerzetten en het wol len goed droogt vlug, omdat de lucht er vrij omheen kan circuleren. KLEINIGHEIDJES, DIE MEN GEMAKKELIJK VERGEET. Opdat de eierschaal tijdens het koken niet zou breken, doet men een scheutje azijn in het water. Opdat de huid van brede vis (tarbot, griet) onder het koken niet zou barsten, zal men aan de donkere zijde, langsheen de graat, een insnij ding maken. De vis overigens in koud water opzetten en geleidelijk verwar- Opdat het vlees van gekookt*': vis wit en stevig zou zijn, doet men in het kookwater een flinke scheut azijn. EEN ELECTRISCHE MUIZENVAL In Amerika heeft men de muizenval gemoderniseerd. De Amerikaanse huis vrouw die last heeft van deze schade lijke knaagdiertjes, zet 's avonds een val neer, waarin ze het diertje juist zoals wij lokt met een stukje kaas of spek. Inplaats echter dat het muisje door een venijnige klep doodgeslagen wordt, wordt het geëlectrocuteerd en komt het zodoende snel en pijjiloos aan zijn einde. ONS WEKELIJKS PRAATJE... MOEDER HARMS Tot bij twaalven had ze 's avonds aan de strijkplank gestaan, om de overhemden voor mijnheer Bakker, 's Zondags voor twaalven af te kunnen leveren. Om zeven uur 's morgens is ze weer op, daar ze voor de heer, die bij haar óp kamers woont, zijn pak nóg op zou persen. Een zonnestraal valt in het vertrek van de oude moeder Harms. Ze vindt het prettig om *s morgens haar kopje koffie voor het open raam met bloe men te drinken, als ze haar planten verzorgd heeft. Maar de strijkplank staat al weer te wachten. Lang zit ze nooit voor het raam, de oude vrouw; Want er is altijd wel iets le doen. Van het kleine pensioentje dat ze na de dood van haar man ontvangt, kan ze niet leven. Ze heeft dus een kamer verhuurd en neemt strijkwerk aan. Zo gaat het; al valt het haar, met haar 64 jaar' wel eens zwaar. Haar huurder slaapt nog. Handig perst ze zijn costuum op. Dan zet ze zich nog even op haar geliefkoosd plaatsje bij het raam. Het is zeer stil in huis. »Hoe kom ik opeens zo moe 7 denkt ze. Ze kijkt naar de foto van Jan, haar oudste die bij een ongeluk is gedood. Langzaam vallen moeders naar wat ik zal zeggen. Als je daarna nog naar Parijs wil reizen, moet je het weten. Maar eerst moet je luisteren. Ik heb gezegd, laat die arm los, zei Ann rustig en koud. Ik denk er niet aan, zei Pierre, die zijn humeur opnieuw begon te verlie zen. Ann rukte zich los en wou weglo pen. Maar Pierre liep haar achterna, greep haar bij de armen en zei boos Ann, je stelt je kinderachtig aan. Ik heb je al tien keren gezegd dat... Toen rees er naast Pierre een reus achtige schaduw op. Pierre keek ver stoord om en zag dat het een man was die er uitzag als een zwaargewicht catcher. Wat moet jij hebben 7 vroeg Pierre verstoord. Valt dit schepsel u lastig, dame? vroeg de man rustig. Ja, zeer, zei Ann. Jij moet je met je eigen zaken, baste Pierre de man toe. Loslaten, zei de man. Ik heb van jou geen orders te ontvangen, zei Pierre. Ga weg. Deze zaak is privaat. Loslaten, zei de man. Je hebt het zelf gewild, zei Pierre tussen zijn tanden. Hij liet Ann los. en wou de man een mep tegen de kin geven, maar reeds voor zijn vuist helemaal gebald was, kwam van ergens uit de ruimte een ge weldige knots op hem af, en het vol gende ogenblik zat hij op de grond met zijn rug tegen de muur, meter ver van de plaats waar hij eerst gestaan had. Zijn ogen stonden verdraaid en zijn hoofd stulpte heen en weer. Dit laatste merkte hij pas toen eindelijk zijn ogen terug in hun normale positie geraakten, en hi} de wachtzaal als een schommel zag heen en weer kantelen. Hij hield het hoofd stil. en rechts floot er iets in zijn slaap, het was als de stoomfluit van een trein het siste onophoudend, en nu en dan floot het echt. Hij schud de een paar keren met het hoofd, en dan verminderde het. Daarop herin nerde hij zich weer alles. Hij stond op. De catcher zat op de bank rustig een krant te lezen. Pierre zag hem goed, maar hij oordeelde het veiliger te doen alsof hij hem niet zag: en hij liep haastig naar de deur. Toen hij buitenkwam, zag hij Ann in de ver te met haar slede de berg oprijden. Hij was te suf om te vloeken. En dan zag hij de bengel die een paar me ter verder met de handen in dc broek zakken naar hem stond te kijken. Pier re ergerde zich aan zijn triomfantelijke alwetende blik. Hij trok een snuit naar hem, en dan greep hij ijlings naar de grond, zoals men dat doet als men een hond wil wegjagen. Maar de bengel verroerde geen vin, en zei metTnispzij- zend neergeplooide lip Jij verstaat niets van vrouwen. Pierre greep weer naar de grond, maakte een sneeuwbal en smeet hem wild naar de bengel. Zeker twee me ter er naast. De bengel was hier blijk baar gerust in geweest. Hij verpinkte geen oog, draaide zich op zijn gemak om en slenterde langzaam weg. Dat maakte Pierre nog meer woedend. Hij wou hem een tweede sneeuwbal ach terna slingeren, maar de voorzichtige in hem zei, dat het er .waarschijnlijk wel weer naast zou zijn, en hij liet d' sneeuw vallen.

De Gazet van Aalst | 1952 | | pagina 2