De strijd tegen de Arbeidsongevallen PiERLAL EN OMSTREKEN. BURELENKerkstraat 9 Aalst' - Verschijnt de Dond< Telef. nr. 24.114 P.C. nr. 8S1.72 9" Ja ar» 1 fflag en Zon da» van iedere week. - het Nr. Donderdag 7 Augustus 1952 EEN BELANGRIJK VRAAGSTUK Met het jaar stijgt in België het aan tal motorvoertuigen. Maar ook de sta tistieken der verkeersongevallen gaar de hoogte in. Over onze wegen boller tegenwoordig 569.995 motorvoertui» gen, maar jaarlijks hebben wij onge veer 60.000 verkeersongevallen te be treuren. De rubriek Doorheen het Land staat dagelijks vol van dergelijke voor vallen. Men spreekt er over. Men ver ontrust zich over hun groeiend aantal. Bonden en verenigingen eisen maatre gelen voor meer veiligheid op de weg Maar waar in verhouding heel wei nig wordt over gesproken, dat zijn de arbeidsongevallen. Waarom Bi g«- beuren als het ware achter de schei" men. Zij moeten al heel dramatisch zijn, zo zij weerklank vinden in d> pers. Maar zij zijn niet minder talrijk dan de ongevallen op de weg. In grote bedrijven is er steeds volk in de infir merie. Naast het vraagstuk van de veilig held op de weg. staat dat van de vei ligheid op het werk. SPREKENDE CIJFERS Ten titel van do kumentatie wiiler wij hier wijzen op de bevindingen wel ke werden gedaan in de Phihpsfabrie ken in Nederland tijdens een speciaa' onderzoek. Zij zijn leerrijk en diener overwogen. Zien wij eerst naar de cij fers. In de loop van 1951 beliep het aan tal ongevallen 2.697, d.i. 8,5 ovei het geheel van het weriiedenpers-oneel Dit betekent, dat op 1.000 peisoner 85 lichamelijke kwetsuren opliepen die het hun verhinderden gedurende een bepaalde tijd te werken. .Men c-veneens rekening houden feit. dat in de genoteerde verkeersongevallen begrepen zijn, die het personeel hebben getroffen, die naar of van hun werk kwamen, hetgeen veertig personen per duizend bete kent: cle eigenlijke werkongevallen worden du? in feite op 45 per duizend teruggebracht. EEN MERKWAARDIGE VASTSTELLING. Onder dit voorbehoud laten wij nu de cijfers spreken. Op het eerste ge zicht lijkt, dat er aan het jonggezellen leven gevaar verbonden is veimits on der de gekwetsten de gehuwden be- dist in minderheid zijn. De wanver-1 houding is nog sterker bij de vrouwen pjaats EN WAT MET DE GEVEF Nummer 63 YNAMtET- S Met veel genoegen nomen dat de Bel: Bond strenge sancties tegenover de Belgische gebruik maken van produkten om wonder bij wielerwedstrijden. De motivering va.. die ieder sportliefhebl te presteren deze maatregel, «r wel zal gele zen hbeben, keuren Wc 'volmondig juist en de vooropgestelde sancties dus ook. De Wielrijders Bond1 zou zelfs tot uitsluiting van de in j fout bevonden renner overgaan. Ook deze straf gaat om het jjn kwestie, de wielri te zwaar omdat het hie:- belang van de renner ezin of familie en derssport in het algemeen. We hopen dus ten stelligste dat het bij een getroffen maatregel «op papier» niet zal blijven en dat men voor gelijk welke renner even streng zijn zal. Strenge maatregelen - op papier» zijn plaasters op een houten been en maat regelen toepassen met twee maten en twee gewichten is slechter dan geen dan bij de mannen. Moet hieruit den afgeleid, dat het huwelijk door de zin voor verantwoordelijkheid welke het meebrengt, tot voorzichtigheid aanzet Dit is in ieder geval een vast- i stelling, die de tegenstanders van het huwelijk kan doen nadenken. DE VIJAND IS IN ONS De verdeling van de ongevallen volgens hun aard spreekt boekdelen ca 50van de werkkrachten, die ge kwetst worden, hebben dit te wijten aan gewone ongevallen val, snede kwet-uren door snijdende voorwerpen. De overige 50r( werden het slachtof fer van meer bepaalde ongevallen in gevolge het werk bij machines, trans port, ontploffingen, brandwonden, electrische schokken of bij het hante ren van gereedschappen. Hieruit vloeit voort, dat de door de werkgever toe gepaste veiligheidsmaatregelen nutte/ loos blijven zolang de werkman zelf voor zijn eigen behoud niet een mini mum aandacht levert. 50van de ongevalle hebben in derdaad niets te maken met de aard zelf van het werk. Het kwaad ligt bij de mens zelf. GEVAARLIJKE ONACHTZAAMHEID Een bepaald geval kan ter illustratie van deze vaststelling dienen. Een jon ge arbeider is aangesteld bij een ma/ chine waarvan de tandraderen dooi een kap zijn afgedekt. U'it een abnor maal geruis blijkt plotseling, dat het mechanisme defect is geraakt. De werkman schakelt de stroom uit, neemt de kap weg, vat het tandrad aan... en zijn vinger wordt daarbij verpletterd want de raderen hadden nog niet ge' heel opgehouden te draaien. Het had 1VTC'Ï ^ewem •oistaan, dat hij I 0 seconden meer had j 3 C=e en' ;ewacht om het ongeval te vermijden en de daaruit voortvloeiende gevolgen pijn. werkongeschiktheid, enz. Dertien personen werden aan hun ogen getroffen. Een nauwkeurig on derzoek van deze bijzonder pijnlijke evaüen, toont aan, dat tien daarvan te wijten zijn aan het slachtoffer zelf. Een arbeider loopt door onoplet» I tendheid tegen een stoeltje aan. In zijnj^et °P e^n volledige kommerloosheid acht hij het nutteloos wanneer de dynamiet zich naar de verplegingsdienst te bege ven ondanks de pijn, die de stoot bij hem veroorzaakte. Na 48 uren houdt hij het niet meer uit en legt hij er zich met het bij neer om zijn wonde aan de genees.- llen, de heer le tonen. De wonde was besmet: kleine wonden kunnen zeer zware ge volgen hebben. De gewoonte brengt onvoorzichtig heid mee. Indien u aan een leek te ken nen geeft, dat een blanke koperdraad een stroom van 300V draagt, dan zal hij zich vlug op een afstand houden Maar een electricien wandelt onacht» zaam tussen buizen waaraan spannin gen van duizenden volt zijn toege1 voerd, zodat hij ten slotte het gevaa: geheel veronachtzaamt, dat- hij bij het aanraken van een draad met rags span ning van ietwat 300 volt loopt. Zo heeft een electricien die verzuimd had een kabel te isoleren, die dicht bij de hing waar hij werkte, diepe NIEUWE TOLTARIEVEN VOOR DE SCHELDETUNNEL TE ANTWERPEN MINISTER COPPE AANGE DUID VOOR HOGE RAAD VAN SCHUMANPLAN Het kabinet van de Eerste Minister/ deelde officieel mede dat de Belgische de kandidatuur van dhr Cop- Wederopbouw, zal< In het Staatsblad van 3 Augustus verscheen een koninklijk besluit van 27 hébben we ver- Juni 1952 houdende goedkeuring der 1C& Wielrijders/ beraadslaging dd. 7 Januari 1952 vanpé, minister van c le treffen de raad van beheer der Intercommuna-1 voorstellen voor de funktie van af°e- wielrenners die.le Maatschappij van de Linker Schel- vaardigde van België in de Ho«e Raad - schadelijke deoever, waarbij van af 1 Januari 195 l| van de Steenkool - en Staalgemeen- het nieuw tarief der tolrechten voor de schap. wagentunnel onder de Schelde te Ant-i Naar verluidt heeft dhr Coppé deze werpen wordt vastgesteld en waarbij de funktie aanvaard, nadat was uitge- ebruikers van de voetgangerstunnel maakt dat de andere kandidaten om Zonder ernstige toepassing zouden de gehoorzamen erg benadeeld zijn. De gazet Het Volk - drukte boven aan deze beslissing Wielrijders Bond van tolrecht worden vrijgesteld. Het nieuw tarief d er tolrechten voor de wagentunnel wordt als volgt vast gesteld A. GEWONE TARIEVEN Wij nochtans noemen deze beslis sing toch maar een halve maatregel, in feite zelfs nog minder dan een halv maatregel en in de meeste gevallen zal uitdraaien ers niet strenger worden gestraft dan dc d>" namiet-nemers. Daarom stellen we de vraag «En... wat met de dynamietgevers Men kan opwerpen dat de Belgische Wielrijder Bond geen sancties kan treffen tegen de dynamigtgevers. Doch .Bond kan toch verzorgers Motorfiets of aanhangwagen op 2 wielen voor personenauto 5 fr. Personenwagen of aanhangwagen op 4 wielen voor personenauto 10 fr. Personenauto met (goederen gela den 15 fr. Autocar 40 fr. Vrachtwagen tot 4 ton (eigen ge wicht laadvermogen) 15 fr. Vrachtwagen van 4 tot 12 ton (id. id.) 30 fr. Vrachtwagen met sleepwagen, tarief op elke wagen toe te passen zoals, hier1 voren vermeld. Vrachtwagen van meer dan 12 ton van de Belgische - (eigen gewicht- laadvermog Dynamiet nemers -. Gewicht van 1 2 tot 18 ton bijko- bij kot brandwonden opgelopen, die een werkonbekwaamheid gedurende drie weken tot gevolg had. En dat alles on danks de talrijke opschriften met doodskop waarmee de grootste voor zichtigheid wordt aanbevolen. Uit dit alles blijkt, dat de veiligheid niet alleen afhangt van de beveiligings- S3-stemen of van goed zichtbare op schriften. die de bron van gevaar aam wijzen. De veiligheid wordt pas dan werkelijkheid wanneer zij in het licht wordt gesteld door psychologische me thodes waarbij o.m. de werklieden op hun hoede worden gesteld voor een te groot zelfvertrouwen de meest te duchten vijand is in ons zelf, HET ONDERZOEK IN VERBAND MET DE INCIDENTEN IN KAZERNES Het gerechtelijk onderzoek dat in gesteld is door de militaire commissie na de reeks incidenten, die begonnen is in de Leopoldskazerne, is bijna ge' eindigd. De Krijgsraad zal eerlang ge roepen worden om daaromtrent uit spraak te doen. Het zou verkeerd zijn te verwachten, dat de 70 of 80 solda ten die om op straat te hebben be toogd, allen zullen terechtstaan.Dit zal slechts het geval zijn met enkelen van hen tegen wie de beschuldiging van ge welddaden gepleegd tijdens het tref' fen met dc Rijkswacht of het bescha digen van de afsluitingen en het lokaa1 van dc Militaire Politie zal blijven gel den. Zo het publiek spreekt over muite rijen, dan komt zulks omdai het niet voldoende op de hoogte is van de juis te toedracht der zaken. Jn het militaire strafwetboek komt dat woord overigens niet voor. We! wordt in artikel 29 de «opstand» als volgt bepaald «Wordt beschouwd als opstand, elk gelijktijdig verzet tegen de bevelen var hun chefs door meer dan drie militairer te zamen, wanneer het bevel de dienst betreft. In onderhavig geval kan niet worden beweerd dat men te doen heeft gehad met de weigering een dienstbe vel uit te voeren, er kan dus ook geer' sprake zijn van opstand. Noodzakelijk zijn er wel tekortkom mingen en overtredingen van de goe de orde, die in een kazerne moeten heersen, geweest. Daarom zal de grote ieerderheid van de militairen, wier igewettigde afwezigheid geconsta» teerd is geworden door middel van een tegenappel, eenvoudig verwezen worden naar wat men noemt de Tucht raad van het Corps», waaruit volgt dat hun gedragingen wel kunnen aanleiding en tot straffen doch niet tot straf rechterlijke veroordelingen, die in het strafregister moeten vermeld worden. die de renners drogeren'uitsluiten en er bestaat in ons strafwetboek een artikel waarbij het verboden is iemand, als is 't maar langzaam, te vergeven De wet °P de gezondheid bestaat wel voor de arbeiders en er zijn ook controleurs aangesteld om plaats en voorwaarden waarin onze arbeiders en arbeidste: hun werk verrichten te inspecteren. Aan hoeveel onzer renners worden geen gevaarlijke goedjes te slikken geven tijdens de wedstrijd door gewe tenloze verzorgers Verzorgers die noch de renner noch de sport willen dienen, doch wel hun eigen glorie en hun eigen geldbeugel Er mag hier ook een woordje aan toegevoegd worden voor de renners zelf. Zij zijn het ten slotte die er het meest kunnen toe bijdragen om deze «smeerlapperij» (vergeef me dit harde doch juiste woord) uit de renners- reld te helpen. De wielrenner zelf moet radicaal afzien van deze schadelijke praktijk en moet, wanneer hij ondervindt dat zijn verzorger hem dat goedje geeft, onmiddellijk deze verzorger zijn «bom geven en desnoods aanklacht tegen hem indienen. Deze wijze beslissing ernstig en radi caal toegepast zal voorzeker, daarom niet de enige, maar toch de voornaam ste en de doelmatigste zijn om in Bel gië wielrenners te vormen die onze wfielerl'aam van voorheen weder Jiull len doen heropleven én zal in België wielerkampioenen doen ontstaan die jaren lang de zegevaan op de interna tionale wegen zullen zwaaien. Met één- jaars of één-dags kampioenen zijn we niets. Wanneer er geen verandering treedt zullen we sportliefhebbers die centen geven aan velodromkoersen en criteria geen wijze mensen kunnen noe men. PIERLALA. OQO BIJ DE H. VAN HOUTTE De h. Van Houtte, Eerste-minister, heeft MaandagnamidrJag de h. Jans- s, minister van Einanciën. en de h Moyersoen. minister van Binnenland se Zaken, ontvangen. Daarna heeft de premier een onder1 houd gehad met kolonel De Greef minister van Landsverdediging, en df h. Meurice, minister van Buitenlandse Handel en dd. minister van Buiten landse Zaken. I mend recht van 15 fr. Gewicht hoger dan 18 ton mend recht van 30 fr. Wagen met bijzondere lading of af metingen een speciale vergunning dient te worden aangevraagd. Personen per vrachtwagen ver voerd (de voerder en begeleider uit gezonderd) per vervoerde persoon: 1 fr. B. VERLAAGDE TARIEVEN Boekjes van 1 0 ticketten met onbel perkte geldigheidsduur voor personen-j ito's 5 0 fr. Boekjes van 10 ticketten met onbeK perkte geldigheidsduur voor motor fiets 25 fr. Vrachtwagens boekjes van 20 tic ketten geldig tot één maand na de da turn der aflevering tot 4 ton (eigen gewicht laadver mogen) 180 fr. van 4 tot 12 ton (id.-rid.): 360 fr Van de personen die vrijwillig of onvrijwillig het tunnelrecht ontduiken wordt door de diensten van de maat schappij, buiten het gewone recht, eet supplement van 15 frank voor navor deringskosten geind. DE KRITISCHE TOESTAND VAN DE BELGISCHE meubeln:jverheid In het Julinummer van De Hout verwerker klaagt dhr Et. Stevens, alg. voorzitter van het Nationaal Vei bond van Belgische Meubelfabrikanten de nood aan van de Belgische meubel nijverheid die gevaar loopt te verdwij nen indien de regering geen doeltref fende maatregelen neemt orn onze na tionale industrie tegen de ongelijki concurrentie van uit Nederland te be schermen. In de maanden Januari Februari 1952, zijn onze Noorderbu ren er in gelukt, hun export naar Beh in vergelijking met het twee maandelijkse gemiddelde van 1951 te verhogen met 59 voor de effen en eprofiteerde meubelen; met 25 voor de gebeeldhouwde meubelen en met 15% voor de gestofeerde meube len, wat overeenstemt met 42 rc op het totaal van bovenstaande reeksen meubelen. Indien wij 1948 als basisjaar nemen dan heeft Nederland zijn leveringen van meubelen in Belgie, in de volgende verhoudingen verhoogd: 1948: 100%; 949 134%; 1950 318% 1951 65 7%. Vooruitzicht voor 1952 936%. In andere woorden, Nederland heeft binnen een tijdsbestek van vier jaar zijn meubelleverancies aan België vertienvoudigd. Dit zijn de gevolgen van de onbe hendigheid die werd begaan door het overijld inwerkingtreden van een eco nomische unie, tussen twee landen me! teenlopende economische structuur, vooraleer eenzelfde levenspeil werd bereikt, besluit de voorzitter der Bel gische meubelfabrikanten die er op vijst dat tientallen Belgische ondernc mingen op het punt 5-taan hun werkhui zen te sluiten. diverse redenen geweigerd hadden. GEVULDE LOOPBAAN Professor Coppé, die thans door de regering werd voorgesteld als afge vaardigde in de hoge raad van het Schumanplan, heeft reeds een goed ge vulde loopbaan achter zich. Hij ver wierf talrijke universitaire titels, w. o. het licenciaat in politieke en sociale wetenschappen, en het doktoraat iri ekonomische wetenschappen. Hij was ook lange tijd sekretaris van het insti tuut voor ekonomische wetenschappen van de universiteit van Leuven, waar aan hij ook doceerde. Dhr Coppé behoorde tot de groep jongeren van de C.V.P., die deelnamen aan de opstelling van het partijpro gramma van 1945. In 1946 werd hij naar de Kamer gezonden als vertegen woordiger voor Brussel. Jaren lang legde hij een grote bedrijvigheid aan de dag als ekonomist. Hij weid voor de eerste maal minister in Juni 1950. in de eerste homogene C.V.P. regering opgericht door dhr Duvieusart. Dhr. Coppé had toen de portefeuille van an openbare werken. In Au gustus 1950 ging hij over naar ekono mische zaken in de regering Pholien.Bij de vorming der regering Van Houtte, in Januari 1952 werd hij minister var wederopbouw. 0O0 ARBEIDSOVEREENKOMST EN OPROEPING ONDER DE WAPENS Talrijke jonge mannen worden op- eroepen en wederopgeroepen voor le gerdienst.In de wet van I 0' Maart 1900 op de arbeidsovereenkomsten komt in verband met oproeping en wederop- roeping volgend artikel voor «Door de oproeping of wederoproe- ping van de werkman onder de wapens wordt de uitvoering van de arbeids overeenkomst slechts geschorst. Is de overeenkomst voor onbe paalde tijd gesloten, dan kan hel hoofd der onderneming, door de opzegging zoal; in artikel 19 bepaald, geen ein de maken aan de overeenkomst binnen de maand die de datum van oproeping of wederoproeping voorafgaat, noch gedurende de eerste vijftien dagen na Jat de werkman met onbepaald verlof naar huis is gezonden, tenzij om zwaar wichtige redenen, of om voldoende re denen waarover de werkrechtersraad oordeelt en waarvan de raad en de oorsprong vreemd zijn aan de militai re dienst van de werkman. De werkman onder de wapens die aan zijn overeenkomst een einde wil maken, moet er het hoofd der onder neming kennis van geven binnen de termijn die hij in normale tijd diende te leven in de onderneming die hem tewerkstelt, op voorwaarde dat die opzegging verstrijkt uiterlijk bij het einde der oproeping of wederoproe ping ónder de wapens. Inbreuk op bovenvermelde bepa- n vanwege het hoofd der onderne- geeft aanleiding tot het betalen van een vergoeding gelijk aan de nor male bezoldiging over dc perioden voor en na de schorsing die niet geëer biedigd werden, met een maximum van vijftien dagen. Het bepalde in dit artikel is niet van toepassing -op het weerhouden en het wederoproepen onder de wapens om tuchtredenen. Artikel 7 van de wet van 7 Augus tus 1922 op de bediendenovereen komst wordt in dezeffde zin gewijzid. ling. 0O0 HET VERTREK VAN MINISTER COPPE 1 De aanstaande kaBinetszitting zal Vrijdag worden gehouden. Te dezen vordt er aan herinnerd dat de h. Cop* minister, van Wederopbouw, die door de Belgische regering is aangewe zen aL candidaat voor het ondervoor- zitt^.rSchap van de kool- en staalpool, oor de laatste maal aan die kabinet»-, raad zal deelnemen*

De Gazet van Aalst | 1952 | | pagina 1