Kent gij uw kind 7 HET ENIGE KIND Aan de vooravond der Verkiezingen Pierlala BURELEN: Kerkstraat 9, Aalst Telef.nr. 24.114 Verschijnt de Donderdag en Zondag van iedere week. P.O. nr. 881.72 - 11 Jaarg'. 1,2E fr. 't Nr. Zondag 17 Januari 1954 (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) CEMENT, een der beste werken van de betreurde toneelschrijver Paul De Mpnt. Nmnmer 5 EN OMSTREKEN. VOLKSE OPVOEDKUNDE Wij weten dat de opvoeding van het enig kind in de meeste gevallen zeer moeilijk is. Wij menen dan ook goed te doen onze lezers en lezeressen enkele diepdoordachte vingerwijzigingen te verstrekken, van opvoedkundige Hugo Rau, over het enige kind. Ieder kind heeft een eigen geaard" heid. Alls kind begint reeds in kleine mate de persoonlijkheid een rol te vervullen. De groei van dit eigen per" soonlijke wordt bepaald door een hele reeks (dikwijls onnaspeurbare) facto ren. Het milieu van het kind wordt in de tegenwoordige opvoedkunde steeds meer en meer onderzocht en aldus heeft men kunnen bestuderen in hoe verre dit een invloed uitoefent op het karakter van het kind. In dit stuk zou den wij graag even willen bekijken welke invloed onder andere het gezin, d'e ouders in dit geval, uitoefent op het innerlijke groeiproces van het klei ne kind, dat geen broers of zusters heeft. Het enig kind wordt soms aangezien als een volwassene in miniatuur, iets dat een kind eigenlijk nooit is en ook nooit mag worden. Het kind heeft een eigen denkwijze, het ziet de gebeurte nissen rondom zich dikwijls in een waas van verbeelding: een vogel bij voor beeld fluit niet, maar spréékt tegen de bloemen. Ook de gevoelswereld van het kind is anders dan die van de vol wassene en normaal zal een kind bij een sterfgeval geen stemming kunnen be houden, reeds vlug griiot het terug naar zijn speelgoed en denkt niet meer aan wat zich rondom afspeelt. Het enige kind is echter dikwijls ook te ernstig voor zijn leeftijd. Opge- ruimheid is een teken van vitaliteit. Al te veel gebeurt het dat het kleine vent je braafjes bij zijn ouders moet zitten of mee met pa en ma op stap moet. Op die manier krijgt ze zelden eens de kans zich te uiten, want bij de eerste Indiaanse strijdkreet krijgt hij van zijn vader enkele flinke meppen. Het ge volg rs dan weg Indiaanse krijger en weg heerlijke fantasie. In de plaats komt dan Jan, houd uw mond Beter ware het dat de vader zijn kind in zijn te grote verbeeldingen zou volgen door te zeggen «Groot Indiaans stam hoofd moet even stil zijn om de slapen de bleekgezichten niet te wekken., Ugh Het effect bij het kereltje zou dan totaal anders zijn. Het enige kind is vlug te herkenoen op school. Het speelt niet altijd mee met de anderen, is te veel in zich zelf gekeerd en dikwijls verlegen. Vaak is het voorgevallen dat aan een kind zon der broers of zusters te veel wordt toe gegeven; en het is dan moeders grote lieveling. Speelgoed heeft het te veel en nooit hoeft het zijn bezit met andere te delen. Daarin zit een groot gevaar voor verregaand egoisme, dat in min dere mate bestaat in het grotere gezin, waar de kinderen wiljens nillens meer sociaal gevoel krijgen. De enige kinderen worden soms ook zo echte dwingelanden, die weten dat ze. mits de nodige dosis tranen, toch altijd hun zin krijgen en geen soep hoeven te eten, een nieuwe verfdoos kriigen, §nz. Er is nog een ander gevaar, dat samenhangt met wat wij hierboven schreven over de miniatuur volwassene, dat is namelijk 't volgende. Ouders die maar een kind hebben nemen het mee overal waar ze willen gaan. Nemen wij as illustratie de bios coop. Te veel wordt vergeten dat films, die in onze ogen helemaal niet slecht zijn, toch een verkeerde reactie bij het kind tot gevolg hebben. Zijn verbeelding wordt in verkeerde banen geleid door dramatische ogenblikken die hem later de nachtrust ontnemen. Andere ouders die toch willen uit gaan zonder kinderen, brengen de kleineren bij grootouders of suikertan' OPVOER1NG v<m CEMENT, een echte Vlaamse ccmedie, door T LAND VAN RIEM. tes, waar ze vertroeteld worden en in alles zoveel mogelijk hun zin krijgen. DE UIT WEG Is er dan geen uitweg voor het enige kind Wel, het enige kind zal zo schrijft Hugo Rau meestal moeilijk even ver kunnen geraken, als kind, dan de kleinen uit grotere gezinnen. Zoals wij schreven, zal vooral het sociaal ge voel aanvankelijk ontbreken en voor de opvoeder zal het een prestatie wor den als hij dat gevoel er wel inkrijgt. De omvang van de moeilijkheden ver schilt echter van het ene kind tot het andere. Veel kan echter verholpen worden wanneer vroeg genoeg wordt ingegre pen. Een van de oplossingen is bij voorbeeld de Jeugdbeweging. Daar wordt geleerd wat ware kameraadschap is, hoe niet Willy of Rob voor de ver eniging van belang zijn, maar hoe de geest van heel de beweging telt. Langs de jeugdbeweging om zullen ze vriendjes vinden. De rol van de vriendschap in het wordingsproces werd nog niet veel onderzocht in verband met het kind. De betekenis van een ware vriend zal tot omtrent zijn 1 3e jaar door het kind nog niet ingezien worden, maar onbewust bestaat dik wijls een verkleefdheid, die van groot belang is. Karaktertrekken (zowel goede als slechte) zullen door de ene vriend van de andere worden overge nomen en het gezichtsveld van het enig kind wordt heel wat ruimer. DE ROL VAN DE ONTSPANNING... Nimmer werd zoveel zorg besteed aan de ontspanning van het kind als in onze 20e eeuw. Zowel commercieel als paedagogisch werd het belang van gepaste ontspanning voor het kind terdege uitgediept. Jeugdfilm, school radio en jeugdtheater, muziek voor de jeugd, jeugdlectuur en jeugdvereniging zijn alle betrekkelijk nieuwe middelen om te komen tot de vorming van de jeugd. Maar van welk gewicht is dat alles voor het enig kind Gemakzucht van de ouders is er ech ter maar al te dikwijls oorzaak van, dat het kind een overdaad van ontspan ning krijgt; het is, ons inziens, ver keerd een kind alle weken naar een jeugdtoneel, een film of iets dergelijks te laten gaan. Het kind moet ook eens de tijd krijgen om even alles te laten bezinken. SCHOOL EN GEZIN KUNNEN TEN BATE VAN HET ENIG KIND VEEL Onmiddellijk valt het een leraar op wie in zijn klas een enig kind is het gedraagt zich anders. In onderwijskrin gen wordt terdege aandacht aan het probleem besteed en als resultaten hiervan gaan vele leraars het enig kind anders aanpakken. Het enig kind speelt niet mee Zonder dwang zal kleine Piet tot het spel overgehaald worden, zal hem geleerd worden hoe belangrijk het is voor de anderen dat hij wel mee- doet.Mits een goede klasgeest kan voor het enig kind ontzaglijk veel gedaan worden. Vader en moeder zelf kunnen veel tot de ontwikkeling in de goede rich ting bijdragen. Doorgaans wordt de jongen of het meisje zonder broers of zusters te weinig berispt, en dit dan juist omdat zij of hij de enige zijn thuis. Het kind wordt werkelijk geen goede dienst bewezen als het niet op bepaalde ogenblikken eens flink wordt aangepakt Een krachtige maar liefdevolle behan deling is bij het opleggen van een straf echter nog altijd beter dan een ijzere discipline, die het kind in zijn uitingen kortwiekt. Het is goed dat de ouders het kind reeds vroeg leren in sommige gevallen zijn plan te trekken Een mens die heel zijn leven en vooral in zijn jeugd werd geholpen, zal moeilijk met door zettingsvermogen weten op te treden als hij alle steun voelt ontbreken. OPVOEDER. CEMENT, gaat door in de zaal Groen Kruis op Zondag 31 Januari, Maandag 1 Februari, Zondag 7 Fe bruari. Kaarten voor CEMENT in 't lokaal 't Land van Riem vanaf Zondag 1 7 januari. Het is goed aan de vooravond der Wetgevende Verkiezingen, 'n overzicht te maken van wat de afgelopen 4 jaar ons brachten. Op Nationaal plan kenden wij een paar beroeringen, geschapen door een oppositie, die uit alle hout pijlen maak te, om de Regering omver te schieten, beroeringen waarvan :1e Koningskwes tie wel de meest jammerlijke is geweest en nog in ieders geheagen hangt, juist omdat de weldenkende mening, hierin het beste bewijs heeft gezien, dat ook in Belgie het gezag en de democratische leer fel aan 't wankelen gaan, vermits aan de chantage methode van een hui lende minderheid, een door dc meer derheid van ons Volk geliefd Koning werd prijs gegeven. Of de C.V.P. Regering niet beter had weerstaan dar toe te geven, zou alleen met zekerheid kunnen uitgemaakt wor den, moest men kunnen bepalen, in hoeverre de agerende politieke tegen strevers, hun opzet tot burgeroorlog zouden doorgevoerd hebben, tc meer Jaar het van die politiekers een kwestie op leven of clood werd (politiek ge sproken natuurliik) want zii zouden wel gezorgd hebben, dat de kleine man van d'e straat, de kastanjes uit het heet ste vuur zouden gehaald hebben. Het is juist omdat de C.V.P. rege ring gans alleen stond om de Koning te verdedigen, dat om ernstig bloed vergieten en broederstrijd te voorko men, on de uitdrukkeliike wens van dat groot Hart, dat zijn Volk meer bemin de dan zijn kroon, werd toegegeven. Te veel van ons mensen vergeten te vlug dat, heeft de C.V.P. op dat punt toegegeven, het is onder de druk van al de andere partijen, en om er ger te voorkomen, en het dus die par tijen zijn, dat ze moeten aansprakelijk maken voor het onrecht de Koning aangedaan, ze kunnen hun dat niet be ter betaald zetten dan door zich meer dan ooi te scharen ioiMf< dc C.V.P. Verder is het er hier nog al rustig aan toe gegaan, en hebben wij een so ciale vrede gekend, die door geen noemenswaardige stakingen of botsin gen gestoord werd, en ons door de linksen beneden wordt. Op Internationaal plan kenden wij de aanval op Korea, aanval die als een atoombom ontplofte te midden, van de onder de bedwelming van een ge wonnen oorlog, slapende westerse mo gendheden. Inderdaad, pas dan is het Westen voorgoed gaan beseffen, hoe lichtzinnig dwaas, sommige staats mannen hebben gehandeld, toen ze de Russen zo maar zonder meer, een groot deel van Europa ten prooi wierpen, denk maar aan Roemenie, Bulgarie. Polen. Albanië, Joegoslavië, een deel ven Oostenrijk en dichter bij ons Oost Duitsland. De oorlog in Korea heeft hen duide lijk doen inzien, dat het de Russen om de dominatie over de wereld' om doen was. Plots heeft het ontwakende Westen dan angstvallig beginnen te beseffen welk groot gevaar, de aan zijn Ooster nooit opgestelde 200 sterk gepantserde divisie's uitmaakten, en hoe deze divi- sie's alleen maar wachtten op het ver treksein, om als een lawinne over Eu ropa neer te storten, en in min dan geen tijd alles plat fe rollen. Tuist op dat ogenblik kreeg de jonge C.V.P. regering het bewind in handen, ons dekkingsleger moest, neven dat van de andere westerse mogendheden worden uit de grond gestampt. De door de regering Spaak aange dane verbintenis die de verlengde leger dienst inhield, werd onmiddellijk uit geroepen. Om millioenen en nog mil' lioenen rollend en vliegend materiaal moest worden aangeschaft in een v/oord, een nieuw leger in minimum van tijd word tot stand gebracht. Milliarden en nog milliarden waren nodig voor dit alles. Wat deedt de C.V.P. regering. Twee wegen stonden open, volmachten vragen en belastingen stemmen of uit" sparen en lenen, daarbij de productie opdrijven om zodoende ook 's lands inkomen te verhogen. De C.V.P. ver" koos dit 2de en ook het moeilijkste middel en bracht het tot een goed ein de. Dat te hebben verwezenlijkt is wel de grootste verdienste en het beste bewijs dat de C.V.P. regering opge wassen was voor die zware taak. Rus land bevreest voor de Amerikaanse atoombom waagde voorlopig de sprong nog niet, alvorens zelf de atoombom te bezitten. Stilaan groeide de macht der wester se mogendheden. Duitsland waarvoor men een tiid lang gevreesd had. sloot aanmoedigd aan bij het Westen.De Eu- rooeesche defensie wordt een werke lijkheid. De belgische Kommunisten die to$ op heden nog geen woord gerept had den over de talrijke priester moorden, de massa aanhoudingen, de beestige afslachting der Oost Duitse werklieden, de wraakroepende processen van de Oostersche Bisschoppen en ander rus' sissche verwezentlijkingen roepen nu rnoord en brand bij het gedacht dat Duitsland zijn leger gaat in dienst vsn het Westen stellen, terwijl ze niets dan lof hebben geschreven over de duitse Generaal Paulus en Consoorten, die in de steppen van Rusland ginds een duits leger hebben opgericht dat vroeg of laat tegen eigen volk zal wor den ingezet. En zeggen dat in die omstandighe den de C.V.P. Regering er nog in ge slaagd is om de meest dringende p±o blemen aan te pakken. Verbeteren van het lot der loontrek kende, verhogen van de levensstan daard'. het woningsvraagstuk, gezins politiek, waarvan de duizende premien «Wet De Taeye» wel het meest spre kende verschijnsel1 zijn, ook de pen sioenwet komt te berde. Wat moet nu in de nabije toekomst de betrachting zijn van de C.V.P. Nevens de bestaande verwezenlijkingen ten bate van de loontrekkende, moeten de kredieten die vrijkomen, door het feit dat niet meer zoveel geld voor landsverdediging, meer zal moeten besteed worden aangewend voor nieuwe investering maar een investe ring op tewerkstelling in die gebieden, waar de werkloosheid het meest woe kert, dus voornamelijk in Vlaanderen. Die investering moet om renderend te geschieden, langs de middenstand ge beuren. niet dus. door het oprichten van nieuwe grote trusten, die op hun beurt de reeds zo zwaar gebukt gaande middenstand zullen komen verdrukken, maar wel onder vorm Van ruime kre dieten aan de middenstandsbedrijven, en dit tegen zeer lage intiest, voor het oprichten van nieuwe of het uitbreiden van bestaande bedrijven, voor het aan schaffen van nieuwe machienes en be- nodigheden, enz. Er moet ook een einde worden ge maakt, aan de afbreuk, die dag in, dag uit wordt gepleegd tegen het artikel der grondwet, dat zegt alle Belgen zijn gelijk voor de wet. Als dit zo is, en het moet zo zijn, dan eist de mid denstand voor gelijk aantal kinderen, gelijke vergoeding, dat men niet komt aandraven pet het reeds dikwijls aan gehaalde feit, waarom moet een genees heer of advokaat trekken voor zijn kinderen Het antwoord is klaar en duidelijk, omdat hij 'belg is en omdat de vrije beroepen die geen kinderen hebben ook er moeten voor betalen. Waarom zou een geneesheer, advokaat, apotheker en nog veel meer een kleine middenstander bv. een schoenmaker een kleermaker of iemand die su ker' bollen verkoopt, niet evenveel recht hebben op gelijke vergoeding voor gelijke gezinslast, dan. bv. een kasteel heer of een directeur van een Ministerie of van de Nationale bank. die als loon Irekkenden worden aangegeven. Het moet uit zijn met die twee maten en twee gewichten, alle belgen gelijk voor de wet, ook inzake pensioenen, iemand die nooit voor een patroon werkte kan geen pensioen genieten, hij betaalde nochtans gams zijn leven be lastingen. Hierop luidt het antwoord hij werd er niet voor afgehouden, men zou er kunnen aan toe voegen. (dit geld in hoofdzaak voor de kleine patroon's) hij legde nog bii om het pensioen van zijn werklieden te vor men. Daarbij moet ook het belastingstel sel worden vereenvoudigd, zodat ieder belg, dus ook een middenstander op 1 Januari zou weten wat hij te betalen en te verteren heeft, en niet meer zou verrast worden door navorderingen welke soms 2 a 3 jaar achteruit gaan. Om te eindigen moet ook de manier van belasten volledig worden herzien. Alles moet zoveel mogelijk aan de bron, ofwel forfaitair worden afgehou den, opdat ook de tergingen ten huize der oartikulieren tot een minimum worden herleid. Slechts dan alleen znl het goed gaan, omdat dan de mid Jcn- standsmensen, van die gedurige angst en bekommernis van de dag van mor' get? zullen bevrijd zijn, want het is niet zo zeer het gemis aan gewin dat de middenstand het meest ergert, maar wel het feit nooit zeker te zijn; 's mor' gends bij het ontwaken niet een van die fameuze, helaas steeds talrijker wordende gele ruitjes tussen zijn brief wisseling te ontmoeten. Dat Liberalen en Socialisten nu hieruit niet afleiden dat de middenstand TOT TWEEMAAL TOE GEWEIGERD Ze willen er in Berlijn iets groots van maken. Wie denkt dat wanneer de grote vier samen komen, die vier maar met vier zijn die kan niet goed tellen. Die vier da s een heel leger. Elk van die vier heeft een heel stel mannen achter de hielen en daarbij komen dan de gekende en niet gekende mannen van de veiligheid, zonder de taalman nen, de kineasten, de radio en telivisie reporters, de fotorgraven en de gazet- temannen te vergeten Van gazettemannen gesproken Die zullen er krioelen Stel u voor... Ik, Pierlala, ben reeds tot tweemaal toe uitgenodigd en... tweemaal heb ik geweigerd. Toen ik die eerst uitnodiging ontving cLcht ik dat 't zo maar een doodgewone nvitatie was en de facteurs in ieder kuis zo n briefje moesten afgegeven, sre weet wel, zoals da gaat met de re clame papierkens, met die prijskampen voor iedereen prijs» en «iedereen ge fopt». Uit pure beleefdheid heb ik geant woord da'k heel vereer^ was met die invitatie maar dat belangrijker bezig heden me weerhouden het land te verlaten. Hierop kreeg ik een nieuwe invitatie en men insisteerde ernstig om toch maar te gaan. Voorbehouden hotel: voorbe houden plaats en speciale inlichtings- lin-svergaderinsren voor de gazette reporters en tal van recepties en pers conferenties. Dit alles om de belang- rUTeid van heel dat spul aan te tonen. Ik o-eloof dat de voorbereidende commissieleden op de tenen getrapt waren omdat ik bij miin eerste weige ring geschreven had dat belangrijker bezigheden me weerhouden. Niettegenstaande die nieuwe drin gende uitnodiging heb ik een tweede maal geweigerd. Deze weigering heb ik dan ook meer gemotiveerd dan de eerste. Ziehier de motieven van mijn refuse- dent. 1Ik wil niet mèehelpen om de nutteloze uitgaven nog te vermeerderen 2. Niemand kan me zeggen wanneer ik daar zou .moeten zijn. 3. Niemand kan me zeggen WAAR ik zou moeten zijn. 4. Is het wel' zeker dat ik die reis niet totaal nodeloos doe. Zal die con ferentie wel doorgaan 5. Over die conferentie verslag uit brengen voor ons blad dat kan ik zon der naar Berlijn te gaan. 6. Mijn verslagen, liggen van nu reeds pers klaar, om in geval dat er toch iets in huis komt de eerste met het ionvste nieuws te zijn. 7. Wat de houding van de grote rus 7*1 zijn is reeds op voorhand geweten. D'e zal niets radikaal weigeren en zal ook niets definitiefs aanvaarden. 8. Deze tweede weigering is ook niet definitief. Ik ben altijd bereid om na de conferentie eens tot in Berlijn te gaan, op voorwaarde dat alles goed is verlopen; dat eindelijk de vrede ver zekerd is voor enkele jaren en het slot een delicieus banket is. Gedurende dat banket wil ik dan de grote vier bewier- roken en een glas de hoogte insteken en uitdrinken op de kosten en de ge zondheid der vier redders van de mensheid. Tot hiertoe, geachte lezers, kreeg ik nog geen antwoord op mijn tweede weigering. Ik verneem daar zo juist langs de radio dat de mannen van de voorbereidende conferentie reeds overhoop liggen en ze voorlopig niet meer voorbereiden. Als die reeds gaan doppen kunnen ze me moeilijk ant woorden. Ik hou u allen verder op de hoogte. Dit ben ik aan me zelf, aan ons blad en aan de lezers verplicht. Salut en de kost. PIERLALA. riin is, om aan hun plots ontwaakte liefde en «invitation a la valse» gehoor te "even. Nog de mannen van het groot kapi taal, heren liberalen die gij zijt, nog de demagogische klassenstrijd najagers van Socialisten kunnen voor ons mid denstanders iets doen. De middenstand zal zich zelf redden, door bewust te worden van zijn macht en zijn zending in de rangen van de C.V.P. De C.V.P. die het land moet opvoe ren naar welstand en vree, opdat de werklieden terug zouden zingen, ons honderd frank moet op, en dat onder het lachend oog van een van de druk kende belastingsmethoden bevrijde herboren middenstand. PH. G. VAN DER PUTTEN, Afgevaardigde Nat. Hoofdr.N.C.M.V,

De Gazet van Aalst | 1954 | | pagina 1