Minister Moyersoen maant gemeentebestuurders aan tot zuinigheid in de administratie P S e r S a I a BURELENKerkstraat 9, Aalst Verschijnt de Donderdag en Zondag van iedere week. Telef.nr. 24.114 P.O. nr. 881.72 - 11 Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. Donderdag 21 Januari 1954 Nummer DE GAZET VM MIST EN OMSTREKEN. OP VERGADERING VAN C.V.P. GEMEENTERAADSLEDEN TE AALST De Bond van de C.V.P. gemeente raadsleden van het arrondissement Aalst hield verleden Zondag een alge mene vergadering waarop dhr. Moye-r» soen. minister van Binnenlandse Zaken voor een talrijk gehoor, een uiteenzet ting gaf over de gemeentelijke finan ciën. De minister werd ingeleid door de jonge en actieve voorzitter van de bond, dhr. Roger Otte, gemeenteraads^ lid te St. Lievens Houtem, die in een zinrijke rede nadruk lei op de verant woordelijkheid van de gemeentebe stuurders, die zich dienen te bekwamen voor hun taak, karakter en gewetensvol moeten handelen en een politiek van rechtvaardigheid met sociale en fami liale inslag te voeren hebben. In het eerste deelvan zijn voordracht gaf Minister Moyersoen een schets van de gemeentelijke fiscaliteit van l 830 tot de wet Vermeylen. Hieruit bleek dat aan de desbetref fende wetgeving ontelbare wijzigingen werden gebracht naar gelang de eco nomische evolutie; een maatregel die op een bepaald ogenblik nuttig en noodzakelijk was, bleek het kort nadien niet meer. De ontstentenis aan stabiliteit was vooral opmerkelijk tussen de twee wereldoorlogen. Na de jongste oorlog stonden de gemeentebesturen voor nieuwe verplet terende uitgaven. Olm de gemeenten ter hulp te komen werd..dan de Wet Vermeylen ontwor pen en gestemd. De betekenis van deze wet en haar gevolgen zou dan het onderwerp uitmaken van het tweede gedeelte van de conferentie van de heer minister. De Wet Vermeylen beheerst sedert 1949 de gemeentelijke financiën Op het ogenblik dat zij van kracht werd kenden 1024 gemeenten een deficitair budget. Men zou aan deze toestand trachten te verhelpen door de oprichting, krach tens voormelde wet van een nieuw fonds van gemeenten, gespijzigd met 4 milliard, met daarbij nog een tweede fonds dat 1 milliard ter beschikking stelde van de C.O.O. De overname door de Staat van ze kere gemeentelijke lasten was een ander middel dat moest bijdragen tot de sa nering van de gemeentelijke financiën. Het eerste bedrag wordt op grond van bepaalde criteria onder de ge meenten verdeeld en is bestemd voor de administratie, openbare werken, onderwijs en tot delging der gemeente lijke schulden. De aanwending der credieten voor de laatste twee posten werd fel becriti- seerd. Zij gaven aanleiding tot over tollige uitgaven en waren veelal een premie aan de verkwisting. Voor de Staat betekende deze wet aanvankelijk een grote financiële last terwijl zij de ene gemeente voordeel bijbracht en de andere nadeel berok kende. Nochtans mag men in algemene zin zeggen dat zij de stabiliteit der gemeen telijke financiën in de hand heeft ge werkt. In 1953 waren er nog 273 gemeen ten met een budgetair tekort. Daaronder zijn er 73 hoofdzakelijk in Wallonië gelegen en minder dan 1 000 inwoners tellend, die wegens hun geringe inkomsten niet leefbaar zijn. 103 andere, waaronder Leuven, Bergen en Oostende, hebben een erg bezwaarde begroting, terwijl de grote steden, Brussel, Gent, Antweïpen en Luik, deficitair blijven. De minister acht de toestand in het algemeen niet noodlottig maar maant aan tot omzichtigheid. Hij zet vervolgens uiteen hoe hij 't probleem der gemeentefinaneiën ziet en welke maatregelen hij schikt te tref fen om in de ontoerenkendheid der Wet Vermeylen te voorzien. In de eerste plaats zint hij op verho ging van de belasting op de pronostie- ken; verder wil hij de fiscale mogelijk heden der gemeentebesturen verruimen en de besturen meer verantwoordelijk stellen voor de inkomsten en de uitga ven. De minister zet de gemeentebesturen aan tot zuinigheid op administratief gebied en tot het besteden van hun toevertrouwde gelden aan renderende werken. Besluitend wijst de minister er op dat het probleem der gemeentefinan eiën steeds ingewikkeld zal zijn en voortdurend nieuwe elementen op de voorgrond zullen treden, maar ander zijds zal het steeds waar zijn dat een goede gemeentepolitiek gesteund moet zijn op een goed financieel beheer. Advocaat De Riemaecker, arrondis sementsvoorzitter der partij, maakte van de talrijke aanwezigheid gebruik om hen aan tezetten allen lid te worden van de Bond der gemeenteraadsleden en de partij actief en moreel te steunen. 8.184 BELGISCHE MISSIONARISSEN ZIJ VERTEGENWOORDIGEN EEN VIJFDE VAN HET MISSIEPERSGNEEL DER KATHOLIEKE KERK Door de pauselijke missiewerken van ons land worden thans de jongste statistieken vrijgegeven betreffende het missiepersoneel in ons land. Volgens deze statistieken waren er er op l Januari 1954 8.814 Belgische missionarissen, hetzij 4.188 mannen en 3.996 vrouwen. Dit betekent een ver meerdering van 31 5 eenheden tegen 1 Januari 1953. Het aantal kan als volgt worden onderverdeeld 3.440 priesters en scholastieken, 748 lekebroeders, 3884 kloosterzusters en 1 1 2 leken. x In de lijst van de verschillende con gregaties en orden, die missionarissen onder hun leden tellen, neemt Scheut de eerste plaats in met 946 paters en 104 lekebroeders. Dan volgen de Jezuieten met 413 paters, 139 scholastieken en 50 leke broeders. De Witte Paters tellen 5 1 8 paters en 58 lekebroeders. De Vlaamse Minderbroeders hebben 191 paters en 32 broeders. De Redemptoristen 1 1 3 paters en 20 broeders. Alle andere congregaties tellen min der dan 1 00 leden in de Missiën. Van de broederscongreg^ties zijn het vooral de Broeders van Liefde met 105 missionarissen en de Broeders Maristen met 88 missionarissen die het hoogste cijfer hebben. Wat de zustercongregaties betreft zijn er 6 die meer dan 1 00 missionaris sen hebben in de Missiën De Kanunnikessen missionarissen v. St. Augustinus (Heverlee) met 936 missionarissen. Dan volgen de Zusters van Liefde van Gent met 329 missionarissen. De Witte Zusters van Afrika met 281 missionarissen. De Franciskanessen missionarissen van Maria met 271 missionarissen. De Zusters van het H. Hart van Berlaer met 148 missionarissen. En de Zusters van Maria van Pittem met 1 16 missionarissen. -oOo- 00RL0GSKRU IS 1940 VOOR KOREA VRIJWILLIGERS TUSSEN 18—12—'50 en 27—7—'53 Krachtens een nieuw koninklijk besluit kan het oorlogskruis 1940 verleend worden aan de Belgische en vreemde militairen, die gediend hebben in het vrijwilligerskorps van Korea, ter beschikking gesteld van de Veiligheids raad der Verenigde Naties en die een daad van moed en dapperheid verricht hebben tijdens de periode van 1 8 Dec. 1950 tot 27 Juli 1953 inbegrepen. Een tweede besluit bepaalt insgelijks dat de linten van de onderscheidingen in de Leopodsorde, in de Kroonorde, in de Orde van Leopold II en van het militaire ereteken wegens oorlogshan delingen met vermelding bij de leger dagorder verleend aan de Belgische en vreemde militairen, die gediend hebben in het vrijwilligerskorps voor Korea ter beschikking van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties gesteld gedurende het tijdperk van 18 December 1950 tot 27 Juli 1953 inbegrepen met de palm mogen versierd worden. ZONDAG 4 APRIL Allez Beste en liefste Kiezeressen en Mijne Heren. Achtbare kiezers, maakt U gereed om uwen Sinte Maar tenbrief op te stellen en vraagt er maar in al wat ge enigszins verlangen kunt Schrijf ook maar gerust wat ge niet verlangt en al wat moet worden afge schaft, veranderd of verbeterd. Tegen wanneer moet ge met uw brief klaar zijn Liefst zo vroeg mogelijk opdat alles in kruiken en kannen zou zijn tegen 4 April a.s. om met de uitvoering per camions,, Luxe voi'uren, triporteurs en elicopters te begim en van af 5 April. Aan wien moet ge uw lijst van ver langens en begeerten en uw grieven trommel sturen 7 Aan mijn adres en... zonder zegel om u alle onnodige onkosten te bespa ren. Da's bezuinigingspolitiek Rapen, wortels, hooi, enz. enz. niet bij te voegen, gezien de uitvoering» noch met paard noch met ezel gebeuren zal. Dus, laat ons mekaar goed verstaan, een eenvoudige brief in de brievenbus van ons blad aan het adres van Pierlala voor de vele Sinte Maartens. Neen Liet is g ;en 1 1 November en uw brieven zal ik op tijd en stond bezorgen aan de Fleren kandidaten, die zidh zullen in lijn stellen op Zondag 4 April. Start te 8 uur. Aankomst te 13 uur, aan een gemïd- delte van 40 Km. per uur. De Heren kandidaten van Senaat, Kamer en Provincie zullen uw brieven wel ontvangen. Nu weet ge nog niet wie die Heren zijn. Ik ook niet. Maar maakt U maar geen zorgen, die zullen wel bijtijds ge kend zijn. Een goed middel om van nu af reeds te vermoeden wie wil proberen kandi daat te zijn da's van eens goed op te letten wie u de komende dagen met een vriendelijke lach zal groeten; wie u heel joviaal zal aanspreken en welke madammen bij u een koopje komen doen. We gaan n'n aangename» tijd te gemoet. Veel vriendelijke mensen Veel pinten, gratis voor niks Veel W.C. papier, gratis voor niks Veel uitnodigingen om te luisteren en in de handen te plakken Veel, heel veel beloften Veel ver dienen Pardon Veel krijgen en wei nig werken en zeer weinig geven De belastingen zullen deze keer met meer dan 25% verminderen En 't aangenaamste van al zal zijn dat ge tot 4 April geen enkele politieke vijand zult hebben. Ten ware ge zelf kandidaat zijt of openlijke supporter van ene of andere ingeschrevene op de lijst der medekampers. En nu, neemt papier en pen ter hand en zet u maar aan 't schrijven. Strikte geheimhouding is verzekerd Maar opgepast goed leesbaar schrij ven. Best nog met een schrijfmachien. Hebt ge zelf zo geen machien, een vriend of vriendin zal u dat met veel plezier laten gebruiken, 't Is toch voor de goei zaak In de huisgezinnen waar man en vrouw niet akkoord geraken in zake de vragen lijst, is het best om voor zo'n bagatel de huiselijke rust niet te storen. Iedere bels is vrij en gelijk voor de wet. Dat de man en de vrouw dan maar elk een brief schrijven. De schoonste brieven worden uit erkentelijkheid in ons blad overgedrukt Moestén er te veel prachtbrieven binnenkomen dan vragen we om de verkiezingen wat uit te stellen of, zo niet, geven we een speciaal nummer uit. PIERLALA. oOo CEMENT... een stuk waar studenten en gewezen studenten van zullen ge nieten... CEMENT... zoveel «buizen»., bekroond met een reuzensucces Een enig mooi werk van Paul De Mout I Opvoeringen door 't Land van Riem 31 Januari, 1 Februari en 7 Februari DE FINANCIERING VAN RADIOGEBOUWEN EN TELEVISIE TWEE LENINGEN In het Staatsblad van 17 Januari verschijnt een koninklijk besluit waarbij het Belgisch Nationaal Instituut voor Radio omroep er toe gemachtigd wordt bij de Algem. Spaar en I iifrentekas een lening van 60.000.000 frank aan te gaan voor de verdere financiering van de aankoop van de zenders met groot vermogen te Waver Tombeek. De lening zal in twee tranches wor den uitgegeven onder de vo Lende voorwaarden I een kapitaal van 33 millioen fr, vertegenwoordigd door obligaties aan toonder van 1.000 frank, die met ingang van 15 October 1953 een op 3 1 December van ieder jaar betaalbare interest van 5% 's jaars opbrengen; 2) een kapitaal van 27 millioen fr., vertegenwoordigd door obligaties aar toonder van 1.000 frank, die me ingang van 15 October 1953 een op 3 1 December van ieder iaar betaalbare interest van 5.25% 's jaars opbrengen. Tevens verschijnt een ander konink lijk besluit waarbij 'het Belgisch Nation. Instituut voor Radio omroep er toe gemachtigd wordt bij de Algemene Snaar en Lijfrentekas een lening van 135.000.000 frank aan te gaan voor de financiering van de uitgaven van eerste aanleg ten behoeve van een openbare exDerimentele televisiedienst. De lening zal bij achtereenvolgende tranches naarmate van de behoeften van het Nationaal Instituut uitgegeven en vertegenwoordigd worden door Obligaties aan toonder van 1.000 fr. die een op 31 December van elk iaar betaalbare interest van 4.75% 's jaars opbrengen te rekenen van de datum van ingenottreding van ieder der tranches. oOo VERLOF ZONDER SOLDIJ Het komt nogal voor dat klachten worden gesignaleerd betreffende mili ciens die om een of andere oorzaak in «verlof zonder soldij» worden gezon den. Een volksvertegenwoordiger vestigt nu de aandacht van de minister op het geval van een jongen, die om genees kundige redenen, huiswaarts werd ge stuurd «in verlof zonder soldij» maar als puntje bij paaltje komt kan die iongen, die zonder werk is, geen werk lozensteun trekken. Hierover ondervraagd, verstrekte de minister van Landsverdediging volgen de uitleg De miliciens die door de geneesheren kommandanten van de militaire hosr pitalen, tot verdere dienst ongeschikt worden bevonden, mogen, zo zii die wens uitdrukken en hun gezondheids toestand het toelaat, naar hun haard stede worden gezonden in afwachting dat zij voor de commissie voor geschiki heid en reform verschijnen. Deze afwezigheid wegens gezond heidsredenen telt als werkelijke dienst wanneer de aandoening het gevolg is van kwetsuren of ziekten opgedaan of veiergerd in dienst. Zii geeft echter geen recht op soldij noch op enige ver goeding of toelage. De militievergoe ding, waarop de rechthebbenden van de miliciens gebeurlijk aanspraak mochten maken, is, in dit geval, niet meer verschuldigd. Anderzijds moet de verlofbrief, die aan de belanghebbend? wordt over handigd, de vermelding dragen «Tiidens de duur van ziin verlof zonder soldij mag belanghebbende in het burgerleven een betrekking bekeden Daaruit volgt dat indien de tot re form voorgestelde milicien geen werk vindt, hij werklozensteun moet trekken Wat het aangehaalde geval betreft, verklaart de minister van Landsverde diging, dat de oorzaak dient gezocht in onvolledige inlichtingen betreffende de juiste militaire toestand van betrok kene. r,OA MINISTERIEELE BENEELUX CONFERENTIE TOT 5 FEBRUARI VERDAAGD De ministeriële Beneluxconferenlie, die op 28 ïanuari te Brussel moest plaats vinden, werd tot 5 Fboruri verdaagd. Zulks gebeurde op verzoek van de Nederlandse ministers, van wie sommige door vroegere verbintenissen er van weerhouden waren op de ge stelde datum aan de vergadering deel te nemen. Op de agenda van de bijeenkomst komen punten voor die reeds op de twee jongste ministeriële conferenties te Brussel en te Luxemburg werden beproken, namelijk de kwestie van de kapitaalsoverdracht en de openbare aanbestedingen. HET BELGISCH GEWEER IN BRITSE LEGER EEN DEMONSTRATIE TE LONDEN, Een scherpschutter van het Britse leger heeft Dinsdagavond in de Tower te Londen dertigmaal met het Belgische F.N. geweer gevuurd en vijf poppen van 250 meter afstand volkomen ver nield. Binnenkort zullen voor proefnemin gen F.N. geweren aan 5.009 Britse soldaten uitgereikt worden. Met het geweer kunnen afzonderlijke r.choten gelost worden, maar het kan ook c automatisch 650 tot 709 kogels per minuut afvuren. Het magazijn, waar 20 kogels in passen, kan zo snel verwisseld worden dat er 60 afzonderlijke schoten per minuut mee gelost kunnen worden. Een van de zorgen, welke het Britce leger zich maakt, is de vraag of de elite regimenten hun ceremoniële exercities met het nieuwe wapen kunnen uitvoe ren. Generaal Mark Matthews, directeur van de infanterie van het ministerie van Oorlog, zei het waarschijnlijk te achten, dat het tegenwoordige Britse geweer voor ceremoniële doeleinden behouden zou blijven. oOo CEMENT wordt een Jubileum ver toning op Maandag 1 Februari. Dan wordt Oscar Van Pamel, de door het volk graag gezien komiek, gehuldigd om zijn 25 jaar werkend lidmaatschap acteur van 't Land van Riem Wie zou die vertoning willen missen? Hebt ge reeds Uw plaatsbewijzen oOo PRO PETRI SEDE AALST De contactvergadering der afstamr melingen van zouaven en pauselijke gedecoreerden ging door op 1 7 dezer in Sint Martinuskring, Zonnestraat, 20, Aalst. z De eerste opkomst was een waar succes, want niet minder dan 75 perso nen hadden de oproep beantwoord, waaronder enkele uit Erpe, Mere. Ninove, Zottegem en zelfs Antwerpen. Aan de bestuurstafel hadden plaats genomen Z. E. H. Deken. De Cock, Staatsminister Baron Moyersoen; M. Ghijs, secretaris van de diocesane ver eniging; E. H. Sterk, Superior van het College te Geraardsbergen; de 'heren Van de Perre en De Paepe. M. Van de Perre sprak het Welkom woord uit en verheugde zidh over de talrijke opkomst M. De Paepe sprak over de zouaven van Aalst en omstreken en vroeg naar nieuws over enkelen onder hen waar van de afstammelingen nog niet bereikt werden. HET VAANDEL Z. E. H. Deken toonde aan de aan wezigen, tot ieders vreugde, het oude teruggevonden vaandel der Aalsterse zouaven en wees op de kostelijke ver sierselen waaronder de pauselijke tiana met goud geborduurd; hij beloofde het vaandel, symbool van heldendaden, in ere te houden en het in de hoofdkerk te laten prijken bij groote plechtighe den, waarna hij het ter beschikking stelde van de Aalsterse bond. Verder wenste hij de aanwezigen geluk die als kinderen van zouaven en als pauselijke gedecoreerden, in dienst staan van de H. Stoel en drukte de hoop uit dat de jonge vereniging grote bloei zou mogen kennen. HET ONTSTAAN VAN PRO PETRI SEDE M. Ghijs gaf een zeer interessant historisch relaas over het einde van de veldslag rond Rome en het inschepen van de zouaven op de «Orinoque» te Citta Vecchia. Verder schetste hij het ontstaan van Pro Petri Sede in ons land, eerst te Kortrijk, dan in het bisdom Gent en wees op het geestdriftig onthaal dat de vereniging vindt; hij drukte bizonder op de aanmoediging en dë morele steun van zijne Helliigheid de Paus en de Bisschoppen van Belgie. Beide toespraken lokten een alge meen applaus uit. Nu werden de herinneringen aan de zouaven bovengehaald, besproken en bewonderd.Er waren portretten, doods beeldekens, soldatenboekjes, munt stukken, decoraties, enz. tot zelfs een lederen drinkbus die de slag van Men- tana had meegemaakt. Z. E. H. De-ken sloot de vergadering met het gebed, maar het gezellig na praten duurde nog een tijdje voort tot grote voldoening van alle aanwezigen. Pro Petri Sed'e Aalst is op goade voet Voor alle inlichtingen Secretariaat; Ovëihammedreef, 6, Aalst,

De Gazet van Aalst | 1954 | | pagina 1